II Gevoelig kunstenaar, vrij van ieder uiterliik vertoon 3 Laat slachtoffer van de oorlog MOEHEID JLu Kalme 1 Mei-viering te R'dam Bevredigend jaarresultaat bij de N.V. Van Ommeren Negen pet. dividend voorgesteld Radio-programma 't Begon met bellen blazen 'PUUiececldec Vroom S3 Dreesmann Marktberichten r - fóiè<te£, Rijnvaart Dinsdag 3 Mei 1949 BIJ DE DOOD VAN HENK CHABOT JONG nog (voor in de vijftig) Is de merkwaardige en in veel oprichten grote, Rotterdamse schilder Henk Chahot aan de wereld der schep pende kunst ontvallen. In brede kringen zal dit onherstelbaar verlies met verslagenheid rijn vernomen. Niet dat velen hem persoonlek kenden, want dat was maar aan weinigen gegund, maar zjjn werk trok, telkens Weer bewonderaars, en sedert 1924, meer dan landelijke aandacht en bewon dering. kunstkring, één ver vóór, en één vlak na de oorlog, en verder met 'n Kerstmis in de Academie, In Am sterdam echter heeft het Stedelijk Museum enkele jaren geleden een overzicht van zfln genie gegeven, zo ruim en zo royaal, dat de velen die er heen tiokken onwillekeurig ge-, voelden, dat dit de ware wijze was* om aan ,,de ruige Rotterdamse kunstenaar" recht te doen weder varen. Verwant aan de groten Door zijn dood. Maandagmorgen in Eudokia, zal er plotseling een belangstelling voor Chabot ontwa ken, welke men verzuimd heeft hem tg'dens zy'n leven te betuigen. Maar waarheen, om werk van hem te vin den? Wel zijn er enkele bijzondere particulieren, die veel van deze schilder bezitten, maar iA de mu sea? Uit Boymans kennen wij zijn Wilde Zee, en wij herinneren ons menigmaal zijn grote Zelfportret daar te hebben ontmoet (maar dat was toch eigendom van de Gemeen te?) veol meer was er niet te vin den, of het moest de tekening Stei gerend Paard zijn en het bekende Winterlandschap. Deze paar wer ken zijn echter niet voldoende om tot de ware aard van oc overleden meester door te dringen. Én in die aard lagen een weemoed, smart en zachte genegenheid die ruig wilden lijken doch in wezen zo zacht en tocgewjrjd waren als de imborst van een Kathe Kollwitz die men een met HenlcChabot verwante ziel zou kun nen noemen, zoals ook Henriëtte Roland Holst die een warm door hem bewonderde was. Misschien be grijpt men deze wonderlijke ver wantschap beter als men verneemt, dat Chabot'S' laatste werk een Christus omringd door de Igdende, hulpzoekende Mensheid is geworden, zonder dat Chabot zulks van te vo ren bewust had'bedoeld! De weinige uitverkorenen die wel eens mochten doordringen tot zijn 'schuur-atelicr aan de Rottekade in Bergschenhoek, troffen daar een kunstenaar die voor alles puur-Rot- terdammer was, want Henk Chabot was wars van mooie of grote woor den, wars van ieder uiterlijk ver toon, trucs, snobisme of mode-gedoe. In betrekkelijke eenzaamheid zwoeg de hg, zodra hij met ijzeren wil zo wel de geestelijke en lichamelijke en materiële gevolgen van de oorlog had overwonnen, voort. Het bom bardement en de brand van Rotter dam hadden naast veel ander onmis baars, ook Chabot's atelier in de Wijnstraat verwoest, en mèt zijn atelier een grote collectie schilde rijen en ander werk uit zijn groei tot Mei 3940; menigeen dacht, dat de zeer gevoelige Chabot die slag niet te boven zou komen, maar men had buiten zijn ijzeren wil gerekend. Nieuwe richtingen Van wie had deze uitzonderlijke, deze meester, het vakmanschap ge leerd? van de eveneens, zeer be scheiden en toch ook 20 voorname Van Maasdijk, die indertijd aan de Rotterdamse Academie doceerde. En aan wie ontleende Chabot het prometheïsche vuur. om te gaan schilderen zoals zijn gevoelig hart hem ingaf en zijn kundige handen beval? aan Van Gogh en aan*"de Vlaming Permeke. Zo ontstond uit Chabot de grote Rotterdammer die in zijn vaderstad niet de bekendheid genoot, waar hij recht op had, maar die bijv. door een kunsthandel als Van Lier (Amsterdam) tot ver over onze landsgrenzen werd gepro pageerd, en; met veel, verdiend, suc ces. Veel, of vaak heeft Chabot in Rotterdam niet tentoongesteld. Wij herinneren ons twee exposities in de Post voor overzee Indonesië, zeepost: ms, Kota In- ten, vertrek 5 Mei van R'dam, aank. Batavia 6 Juni; ss. Polydorus vertr. 21 Mei van A'dam, aank. Batavia 19 Juni Luchtpost: 4 en 6 Mei aank. Batavia 7 en 9 Mei. West-lndië. zeepost: ss. Stuyve- sant vertr. 4 Mei van A'dam, aank. Willemstad 28 Mei, Paramaribo 20 Mei; ms. Socrates, vertr. 13 Mei van A'dam, aank. Willemstad 31 Mei; ss. Cottica, vertr. 25 Mei van A'dam, aank. Paramaribo 11 Juni. Luchtpost: vertr. 6 Mei, aank, Wil lemstad 7 Mei, Oranjestad 8 Mei, Paramaribo 8 Mei. Afrika, mali: ss. Maaskerk vertr. 9 Mei van Bordeaux, bezorging van 20 Mei tot 11 Juni. Zuid-Afrika. mail: ms. Bloemfon tein, vertr. 12 Mei van Antwerpen, aank. Kaapstad 29 Mei. Luchtpost: vertr. 4 en 7 Mei, aank. Johannes burg 5 en 8 Mei. U.S.A. mail: ms, Westerdam, vertr. 7 Mei van R'dam, aank. New York 16 Mei; s.s. Fairland vertr. 10 Mei van R'dam, aank, New York 19 Mei. Luchtpost: dagelijks, aank. New York dag na vertrek. Canada, mail: ms. Prins Frederik Hendrik, vertr. 9 Mei van R'dam, aank. Montreal 23 Mei. Luchtpost: zie U.S.A., aank. Montreal twee da gen na vertrek. Zuid-Amerika, mail: ma. Aldabl, vertr. 5 Mei van R'dam, aank. Blo de Janeiro 20 Mei, Montevideo 27 Mei, Buenos Aires 29 Mei. Alcor vertrekt 10 Mei van R'dam, aank, RIo de J. 1 Juni. ms. Alphard, vertr. 19 Mei van R'dam, aank- Montevideo 12 Juni, Buenos Aires 14 Juni. Luchtpost: vertr. 6 Mei, aank. Recife, Rio de J., Mont., B. Aires o Mei. Australië, mail: ss Almkerk, vertr 11 Mei van R'dam naar Adelaide. Luchtpost: vertr. 4 en 6 Mei naar Darwin Sydney. India Pakistan, mail: sg. Lieve Vrouwenkerk, vertr. 13 Mei van R'dam naar Bombay, Geboortig uit Sprang De op Midden Java geboren dich ter Nes Tergast heeft in 1946 aan Chabot een Vrij Blad gewijd. Hij vertelt, dat Chabot in 1894 te Sprang in Noord-Brabant werd ge boren en pas ln 1905 te Rotterdam kwam en sedert 1934 aan de lande lijke Rotte woonde. Nes Tergast vertelt van Derkzen van Angeren, Van Gogh, Permeke, Rouault, Rae- decker en Emil Nolde by wie allen Chabot in de leer ging, Of die hg reeds vóór was; vertelt hoe Cha bot in Duitsland en Oostenrijk reis de, en hoe hij een echte Chabot (ex pressionist) werd na naturalist en cubist te zijn geweest, nooit salon kunst maakte, doch altijd de Mens aan de mensen gaf, de stug-zwijg zame, bars-werkzame, monotoon- tobbende mens, dedoor en door Nederlandse mens van omtrent de Maas en de Rotte, zoals hij er zelf een was: sober en respectabel tot In het ascetische. Men kan Chabot beschouwen als een laat oorlogsslachtoffer. Olympiade won de Paroolbeker De Rotterdamse Biljartverenigingen ..Contact-West" speelden de jaarlijkse competjtie om de door Het Rotter- damsch Parool beschikbaar gestelde wisselbeker. Deze fraaie prijs werd dit jaar gewonnen door Olympiade. Profi ciat! De eindstand luidt: Olympiade 147 punten, eerste prijs: Trianon, 97 punten, tweede prijs: Eureka, 95 punten, derde prijs: E.V.A., 69 punten, vierde prijs. De prijzen worden Woensdagavond uit gereikt m café „XJe Matador", Mathe- ncsscrweg 217. Woensdag 25 Mei houdt Contact-West in de zaal van ..De Heem raad'" aan de Nieuwe Binnenweg haar jaarlijkse feestavond. De mariniers tachtig jaar te Rotterdam Ter gelegenheid van het tachtig jarig bestaan van het mariniersgar nizoen te Rottrdam heeft de com mandant, de luitenant-kolonel der mariniers P. J. van Gijn, gistermid- in de Van Ghcntkazernc aan het Toepad gerecipieerd. Onder de eersten, die hun gelukwensen, kwa men aanbieden, bevond zich de lo coburgemeester, wethouder J. van Tilburg. Voorts merkten wij onder de aanwezigen op de luitenant-gene raal der mariniers b.d. H. von Frij- tag Drabbe, generaal-majoor M. R. Bruyne, de dirigent van de ma riniers-kapel Gijsbert Nieuwland, de commandanten van dc mariniers- garnizoenen. te Dordrecht, Volkei en Bergen 00 Zoom, de hoofdcom missaris van politie H. M. C. A. Staal en de commissaris van politie H- de Jong, de voorzitter van de afd. Rotterdam van de K.N.V.B. de heer A. H. W. Weekenstroo, de voor zitter van het Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest mr. Herman Vlug, de voorzitter van de Kamer van Koophandel mr. K. P. van der Mandele, prof. Houwing namens de Ned. Economische hogeschool, de senaten van het R. S. C., het R.- S. G., en het Vrouwelijk Studenten corps, ir. N. Th. Koomans, direc teur van het Gemeentelijk Haven bedrijf, het bestuur van de Rotter damse Journalistenvereniging en tal van anderen. Advertentie l.M Mijahardtjes wekken op bij gees telijke ea lichamelijke vermoeid heid en verdrijven allerlei pijnen. Advertentie l.M. en trots op Uw lijn. dank zij de gaine J, Roussel van elastisch tricot, waardoor Uw Iichaamslijn als gebeeldhouwd zal zijn. Uitsluitend hij: in Nederland: ROTTERDAM, Meent 124 DEN HAAG, Noordeinde 50a AMSTERDAM, Leidsestraac 14 Vraag onze brochure no. 2 De afdeling Rotterdam van Partij van de Arbeid heeft Maandag de le? Meidag op kalme, maar waar dige wijze gevierd, 's Morgens om half acht kwam een 300 tal partij genoten bijeen bij het Spiekman monument op het P.C. Hooftplem. Spiekman, deze voortrekker van de arbeidersbeweging,.,werd in kor te toespraken herdacht door de be ren Joh. Brauligam en R. Langerak. Op de begraafplaats Crooswijk wer den tulpen gelegd op de graven van bekende partijgenoten. Deze tradi tionele plechtigheden werden des morgens door enige duizenden kin deren van partijleden in een negen tal zalen het Meifeest gevierd. In de stampvolle Rivrèrahal werd 's avonds onder regie van Gerrit Lin- denberg het Meispel „60 jaar Mei feest" opgevoerd. De heer J. J. A. Berger jr., de pasbenoemde hoofdbestuurder van het NVV, hield een rede, waarin hij gewaagde van „De historisch vast staande ondergang van het kapita lisme". Het liberalisme, aldus spre ker hgeft eigenlijk reeds in de ge hele wereld afgedaan. De heer Ber ger zei overtuigd te zijn dat de weg naar internationale ordening m het socialisme ligt. Dr. Drees en mr. Lieftinck noemde hij figuren, die m ons berooide land van na de oorlog Candidatenlijst V.V.D. In de op 2 Mei gehouden leden vergadering van de afdeling Rot terdam van de V.V.D. is de lijst van candidaten-raadsleden als volgt samengesteld: 1. mr. Jacques Dut;lh, 2. J. R. van der Pols geb. Broese, 3- J. U- Schilthuis, 4. C. van der Linde, C. Gestel, 6. B. Koning, 7. J. B. Ch. Sjolïema geb. s' Jacob, 8. D. A. van Houte, 9. Jhr. mr W. L, Schor er, 10. D. Verdam, 11. Ir. A. van der Heiden, 12, D. Tierie, 13. J. Alcrs. 14. C. L. Barendregt, 15. J. Krim jr. Mevrouw J. F. Schouwenaar Franssen, die zich niet meer her kiesbaar stelt, is met ir A. van der Heiden tot lid van het bestuur van de plaatselijke afdeling geko zen. Tot slot heeft de ledenverga dering nog tot bestuurslid gekozen de heer J. W. Bontenbal. DINSDAG 3 MEI Avondprogramma HILVERSUM I: 19,00 Radiostrip: 18.10 Gesproken brief uit Parijs: 19.15 To- neelbescbouwlnz: 39.30 Ik zou zo graag; 19-43 Reg. uitz.; 20.00 Nieuws; 20.05 In het Radio zoeklicht; 20.15 Mu~ sicorda; 20.45 Hoorspel; 21.30 Concert gebouworkest 22.25 Bultcnl, overzicht; 22.40 Pianospel; 23.00 Nieuws: 23.15— 24.00 Gram. muziek. HILVERSUM II; 19.00 Nieuws; 19.15 Meilof ln de Sint Jan te 's-Hertogen- bosch; 20.00 Nieuws: 20.05 De gewone man; 20.12 Reger-Bruckner; 21.30 De luchtbrug; 22.00 Blaasinstrument in de kamermuziek- 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. platen. WOENSDAG 4 MEI HILVERSUM I: 7 uur Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gr, platen; 8.00 Nieuws: S.18 Gram. muziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Franse kamermu ziek. 10-00 Kinderen: 10.05 Mor gen wil ding; 10.20 Onze keuken: 10.30 Als de stofzuiger rwitet; 11.00 Pop. non stop prog.; 12.00 Aéeordeola; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12,38 Jiddische en Russische volkslie deren; 13.00 Nieuws: 13.15 Kalender; 13.20 Ramblers; 13.45 Pianospel; 14.00 Gesproken portretten 14.15 Jcugdcon- cert 15.00 Voor de kleuters; 15:15 Men sen, dieren en dingen in de muziek: 35.30 De Regenboog; 16.00 Roodborst jes; 16.35 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij: 17.15 Malando en orkest- 17.45 Nlcuivs. HILVERSUM 11. 't <10 Nieuws: 7 35 Te Deum Laudamus; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws: 8.15 Gr. platen; 0.00 Bezoek bij zieken; 9.30 Waterstan den; 9,35 Symph. concert 10.30 Morgen dienst: 11.00 Scpraati; 11.15 Luisterspel; 12.00 Metropole-orkest; 12.30 Land- cn HT„bou.w 32-S3 Ensemble Lachman: LfOO Nieuws; 13.15 Trio Fantasia- 13,45 Saksische Staatskapel; 14.40 Even on der ons: 15.00 Strijkkwintet van Mo- 5BS 35-30 Gram. muz.; 15.45 Gr. pl.; 36.00 Arbeid in vrije tijd; 16.15 Voor meisjes on jongens; 17.30 Plano- duo; 17.45 Nteuws. Opleidingscentrum voor Ambachtsschoolleraren De Kamer van. Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland te Rot'terdam heeft het initiatief geno men tot het leggen van de grond slag van een dagopleiding van am- baehtsschoolieraxen. en soortgelijke functionarissen. Daarvoor is een •lichaam dat rechtspersoonlijkheid heeft in het leven geroepen, het Nederlands centrum voor de oplei ding van n-verheidsondenvijs-Ieer- krachten en van bedrijf sleermees- ters, dat zal werken binnen de sfeer van het gesubsidieerde nijverheids onderwijs, waardoor het een semi- officieel karakter zal dragen en mitsdien geen winstoogmerken zal nastreven. Het is de bedoeling dat zij, die zich voor een der nijverheidsacte- examens voorbereiden, zich het laatste jaar onder leiding zullen stellen van het Nederlands Cen trum, dat de doeltreffende afron ding beoogt te geven aan de zelf studie en de opleidingen der plaat selijke curcussen. In voorbereidende besprekingen is gebleken, dat van de zijde van het gemeentebestuur van Rotter dam op een zo groot mogelijke me dewerking bij de voorbereiding van deze dagopleiding mag worden ge rekend. Het Nederlands Centrum knoopt daaraan de verwachting vast, dat ook van. regeringszijde aan de verwerkelijking der plannen zal worden gewerkt. Het secretariaat is tijdelijk ge vestigd Heemraadssïngel 287, Rot terdam. Deviezen voor Frankrijk zonder loting De Nederlandse bank deelt mee, dat thans wederom de gelegenheid bestaat reisdeviezen voor toerisme naar Frankrijk te verkrijgen, - De aanvrage dient op de gebruikelijke wjjze door tussenkomst van. de de- viezenbanken en reisbureaux te worden ingediend, waarna binnen een week de toewijzing zonder lo ting zal volgen. De toewijzing bedraagt thans maximaal f 300 per persoon, ten einde op deze wijze meer personen in de gelegenheid te stellen hiervan gebruik te maken. De reis dient te worden aange vangen uiterlijk in de maand na die waarin de aanvrage werd inge diend. Personen, die in 1949 reeds een de vlezen toewijzing voor loeris- me naar enig land hebben verkre gen, komen niet meer voor een toe wijzing voor toerisme naar Frank rijk in aanmerking. Het mannenkoor «Verenigde Zan gers" geeft op Donderdag 5 Mei des avonds om acht uur, een concert in de Breepleïnkerk, ter nagedachte nis van de gevallenen in dc oorlog. Advertentie I.M. Gasfornuizen. Ruime keus 1<Jft t loV.» FEUILLETON vanaf BRCtRSVELD 137.139 SCHIEDAM Door M. Pardee „O, is 't ddt!" zei Jill opgelucht „Wees daar maar niet bezorgd over, we hebben allemaal onze passen bjj ons. Ik heb er op gelet dat de jongens ook de hunne bij zich staken, mams laat ons altijd op onze eigen paspoorten passen, want ze vindt dat niemand in een vreemd land zonder pas bij zich moefc reizen," en onder 't spreken duwde ze Robins haarborstel in een hoekje van de koffer. Maar in Jeans voorhoofd werden de rimpels slechts dieper, „Je snapt niet wat ik bedoeL" zei ze. „Ik had er niet eens aan ge dacht dat je je pas niet bij je kon hebben, maar ik zit in angst over jullie foto's!" „Wat bedoel je toch?" „Nou, snap je dat niet? Stel je voor dat ze net als wij gisteravond dat S.O.S.-bericht over de radio hebben gehoord, en ze herkennen dan jullie namen en foto's op de passen, dan is 't met ons gebeurd!" Ontsteld keken ze elkander aan. „Wat moeten we nou doen in vredesnaam?" vroeg Jill. „Als ze in de trein komen, kun nen we niets doen," zei Jean, „al leen een schietgebedje dat ze zo'n haast mogen hebben, dat er niet veel tijd overschiet om zich druk te maken over schoolkinderen, die van vacantie terugkomen, en dat ze niet al te nauwkeurig controleren. We móeten onze passen .'aten zien; niemand komt er zonder de grens over. De Zwitsers doen de pas poorten-controle, dus we 2ullen maar hopen, dat ze van 't hele ge val nog niets afweten. Het enige wat we kunnen doen, is proberen er zo kinderlijk en schoolmeisjes achtig mogelijk uit te zien en te hopen, dat ze niet te veel aandacht aan ons zullen schenken." Zo schoof de deur open en keek de gang op. „Zou ik de anderen nog kunnen waarschuwen?" zei ze. „We kun nen niet erg ver meer van de grens af zyn. Ik zal de gang doorlopen en proberen hun aandacht te trek ken. Misschien hebben ze ook wel een coupé alleen, want deze trein schijnt bijna leeg te zijn." Voorzichtig liep ze de gang op, terwijl Jill achterbleef en duimde, en probeerde er zo klein en kinder lijk mogelijk uit te zien. „O God, laat U alstublieft toch niemand binnenkomen, voordat Jean terug is!" bad ze. „Ik zou niet weten wat ik moest zeggen als ze me gingen uitvragen. O God, laat ze toch gauw terugkomen.." Terwijl ze voor zich uit zat te staren, zag ze in gedachten aller lei afschuwelijke beelden voor zich: hoe ze ontdekt werden en naar de fevangenis overgebracht.... Toen oor de ze achter in de wagon eni ge beweging, en een stem die rei: „Fasseports. s'il vous plait!" „Daar heb je ze al!" fluisterde ze De Raad van Beheer van Phs, van Ommeren's Scheep vaartbedrijf N.V. schrijft m zijn verslag over het boekjaar 1948, dat de vrij grote fluctua ties in de fankvrachten, die zich in dat jaar voordeden, van weinig invloed op het bedrijf zijn geweest, daar een belang rijk gedeelte van de zeetank- vloot op langjarig timecharter was afgesloten en de overige schepen in gespecialiseerde vaart emplooi vonden. De rederij gaf opdracht tot de bouw van twee tankschepen, één in Nederland (Wilton-Fyenoord) en één in Zweden, beide op te lé veren in de tweede helft van 1950. Voor^de&c schepen werden reeds langdurige timecharters afgesloten. Van Ommeren heeft thans de vol gende zeetankschepen in de vaart, de Wieldrecht/ Woensdrecht, Pa- pendrecht, Barendreeht, Mijdrecht, Dordrecht en de zeetanklichter Neerlancha. In aanbouw zijn de Duivendrecht (7.725 t.d.w.), Seher. pendrecht (16.850) en Sliedrecht (16.300), Wat de afdeling vrachtvaart be treft hebben zowel de schepen on der Nederlandse als die onder En gelse vlag goed gevaren; ae be haalde vrachten stemden alleszins tot tevredenheid. De Loosdrecht (in huur van de regering), Ossen- drecht en Zwijndreeht varen thans voor bet Nederlandse bedrijf van de maatschappij. In Engeland werd het ca. 10.450 ton d.w. metende vrachtschip Kieldrecht besteld, dat eind 1950 zal worden opgeleverd. Voor de Medomsley Steam Ship ping Co. Ltd. varen de schepen Langleescot, Langleegale, Lang- leetarn en Dunkery Beacon, terwijl in aanbouw is de 10.400 t.d.w. me tende Langleeclydo. De totale ton nage van de zeegaande vloot van Van Ommeren bedraagt thans, in clusief de nieuwbouw, 209,297 t.d.w. Binnentankvaart De vaart op de Rijn, aldus gaat het verslag verder, is in het afge lopen jaar vrij normaal geweest. Er werd druk gevaren en de re sultaten w* en daardoor beter dan in 1947. Doordat de maatschappij thans met vier sterke sleepboten voor de Boven-Rijn een belangrijk gedeelte van het sleepwerk eigen hand heeft genomen, kon een bij zichzelf, cn haar hart klopte in haar keel. „Daar heb je ze! O, lieve deugd, wat moet ik doen?" De stemmen kwamen naderbij. Ze haalde haar pas te voorschijn en keek ernaar zoals een konijn naar een slang kijkt. Toon werd de deur van haar coupé" opengescho ven en Jeans stem zei vrolijk: „Je pas, Jill," Verbaasd zag Jill op. Jean stond op de drempel. Met haar ene hand gaf ze de controleur haar paspoort en strekte haar andere hand naar Jill uit. Glimlachend nam de man Jeans pas aan. „Socurs?" vroeg hij vriendelijk, „zusters?" „Non. monsieur, geen zusters, vriendinnen. Onze broertjes zitten in een andere coupé een eindje ver derop. Toen we instapten was er geen plaats voor ons- allemaal sa men," antwoordde Jean in haar vloeiend Frans. Ze had nu Jills pas in haar hand, doch ze maakte geen enkele beweging om hem ook dit document te overhandigen. „We moeten jammer genoeg weer naar school terug," voegde ze eraan toe, cn glimlachte tegen de con troleur, „Triste. hein?" lachte de man. „Jammer, hè, maar het is noodza kelijk om te werken, hoor. U hebt zeker niets aan te geven?" Jcan schudde haar hoofd. „Ah, monsieur, op school in Zwitserland mogen we helaas niet roken cn geen parfums gebruiken en geen mooie kleren dragen!" zei ze en lachte hem zo vriendelijk mogelijk toe. De man lachte. aanzienlijke verbetering in de ver voersorganisatie worden bereikt, De vijf zich nog te Berlijn bevin dende schepen konden tot op heden nog niet worden terugge voerd, Twee motor tankschepen van 1.100 ton zullen in de loop van dit jaar worden opgeleverd. De tankopslaginstallatie (Matex- bedrijven) zowel te Vlaardingen als te Amsterdam, zijn in 1948 zeer goed bezet geweest. Het strekt tot grote voldoening, dat onze havens hun vooroorlogse functie van distributie-centrum voor eet bare oliën in "West Europa begin nen te hernemen, hetgeen blijkt uit het feit, dat zeer belangrijks hoeveelheden olie voor buitenland se rekening werden opgeslagen. Teneinde de handhaving van de verkregen sterkte aan schepen, in stallaties en andere kapitaalgoede ren te waarborgen is besloten het gedeelte der bezittingen, dat in de boeken nog op vooroorlogs peil staat gewaardeerd af te schrijven volgens de ran de hand van het huidig prijspeil geschatte vervan gingswaarde. Het bedrag, dat bij een zodanige waardering der acti va in het verleden te weinig werd afgeschreven, bedroeg op 1 Jan. 1948 f 16,956.680.80 en kon uit de in het bedrijf opgebouwde reserves worden gedekt. Tot dit doel werd voor het boekjaar 1948 een bedrag van f 1.643.319.20 aan de grootte van de afschrijving toegevoegd. De bruto-winst over 1948 be draagt f 5.896.424.03, waarop f 2.500.000 voor belastingen f 409.642.40 voor uitkering aan commissarissen en Raad van Be heer in mindering werd gebracht. Voorgesteld wordt aan dividend uit te keren 9 procent over f 18.000.000 zijnde i 1.620.000 en 414 procent over f 3.000.000 zijnde f 135.000. een groot stuk sociale opbouw tot stand gebracht hebben en hij sprak de verwachting uit dat mr. Jnekes het door Drees begonnen werk zal voltooien. Na afloop van de bijeenkomst werd een fakkelstoet geformeerd, die naar het Heemraadsplein mar cheerde. Hier sprak mr. H. Wiiiem- se, de voorzitter vin dc federatie van de PvdA Rotterdam dc slotrede Uit. DEN HAAG, Naar aanleiding van een bericht, dat AFP ontleende aan de Amerikaanse radiocommentator Drew Pearson, ais zou admiraal Leahy be noemd worden tot Amerikaans ambas sadeur te 's-Gravenhage, deelde men ons op de Amerikaanse ambassade alhier mede, dat van een zodanige be noeming lil Den Haag niets bekend was. Advertenti e l.M. Een ruime tas, waar geen ruime beurs voor nodig is, zo'n ideale tas is onze- „weekender". Royaal, sterk en bijzonder handig zowel voor op reis als voor bood schappen; een tas, die ean stootje i<an velen en waarin U alles gemakkelijk en over zichtelijk kunt opbergen. Weekender Geheel gevoerd, met-bin nenvalt, overtrokken mete. lor beugelten stevigesluiting J 02^ ROTTERDAM Gerarda Klaassen De zuigeling, die dc tocht naar het hekje op de arm van zijn moe der meemaakte, zag bljjkbaar in de heren achter de groene tafel drie zwarte artsen van een consultatie bureau, want het kind zette ter stond zo'n keel op, dat er van een rustige_ rechtspleging geen sprake kon zijn. Pas nadat de moeder met sussen de en wiegende gebaren de stilte hersteld had, kon het eigenlijke proces een aanvang nemen en zo noteerden wij dan dat men hier te doen had met een zekere Gerarda, huisvrouw van Teunis, van haar leven nog niet met het gerecht in aanraking geweest en die ook thans verre van deze pijnlijke plaats ge bleven zou zijn, naar alle waar schijnlijkheid, als haar man gewoon, was blijven verdienen. Die twee maanden werkloosheid van Teunis hadden het gezin in moeilijkheden gebracht, want gegeten moet er worden en iedere week hield de huisbaas zijn hand op, loonzakje of geen loonzakje. Nu kan men het met zijn huis baas treffen: het kan een man zijn met begrip voor de noden van zijn huurders, een man, die weliswaar moet zorgen dat hij aan zijn trek komt het is nogal een mooie tijd voor huiskapitalisten maar die toch van 'n kikker geen veren wil plukken, Gerarda en Teunits nu hadden het ongeluk van zo'n veren plukker gehuurd te hebben, een kil en zakelijk heer, zo een als de klas sieke. die in de poppenkast van Jan Kiaassen stokslagen ontvangt, tot vreugde van wie het ziet. Toen Gerarda deze heer twee maal om uitstel van betaling ver zocht had bij zijn wekelijks bezoek, had hij haar zo grievend bejegend, dat de vrouw hem was gaan haten. Zeer opziend tegen de derde aa- ning, had zij de hele volgende week met gevoelens van vrees en wrok rondgelopen en toen de kwade dag dan eindelijk was aangebroken en zij. open doende, toch nog betrek kelijk onverwachts oog in oog met de geduchte man kwam te staan, was zij acuut „op van de senuwe", gelijk zij dat uitdrukte. Gerarda ontkende ten stelligste dat er enige opzet zou schuilen in feit dat zij de huisbaas te woord stond met een verse vuile luier in de hand, nee, van voorbedachten rade was hier geen sprake, want even voor de heer belde had zij haar kinderen een schone luier aangedaan en met de gebruikte op weg naar de keuken, was zij open gaan doen. Wel gaf de vrouw grif toe maar zij weet het geheel aan baar zenuwachtige overspanning dat zij die heer na het eerste, alweer sterk grievende, woord, met de van voorspoedige groei getuigende luier in het gelaat geslagen had_ en ver volgens de- deur zo krachtig dicht gesmeten, dat de huisbaas _er een buil op het hoofd door opliep, ter grootte van een ei <nr. 1). Daar echtgenoot Teunis inmid dels weer aan d,e slag gegaan was eri redelijk verdiende nu, achtte de rechter de betaling van een boete' ad tien gulden thans niet al te be zwaarlijk voor het gezin. Ik zou maar zien te verhuizen, sprak hij tot Gerarda alsof dat heden ten dage de gewoonste zaak van de wereld was. Conferentie komt bijeen Europese, Britse en scheepvaart- maatschappgen uit India, die be trokken zijn bij het goederenvervoer tussen Europa cn India zullen van daag te Londen een bespreking hou den over de toestand die ontstaan is door de jongste tarief-verlagingen in de strijd om het vrachtvervoer. De Nederlandse maatschappijen zul len niet vertegenwoordigd zijn. De algemene bedryfsleider van de Scmdia Steamships Company M. A. blaster zal de positie van de scheepvaart van. India ten opzichte van het handelsverkeer tussen Europa en India in zijn gehele om vang ter sprake brengen. Veiling Berkel, Maandag 2 Mei '49; kaskommers 6274; kaskom- kommers 2 5371; kaskomkom- mers 3 4362; platglaskomkom- mersl 54—74.; platglaskomkommers 2 4.465; platglaskomkommers 3 48—63; bloemkool 1 srt. 33-16; bloemkool 2e srt. 1841; sla le srt, 7.5020.60; sla 2e 414.10 alles per 100 stuks. Tomaten A 3.30 -—3.80; Tomaten B 2.40—3.50; Toma ten C. 300380 per 100 kilogram; snijbonen 2.10 per kg.; spinazie 8 10 per 100 kg.; postelein 2127 per 100 kg.; andijvie 1419 per 100 kg.; rabarber 8-11 per 100 bos; kom- kommerstek 4,808.10 per kist; sla 90140 per kist; perziken 32 ct. per stuk pruimen 1$ ct. per stuk. Veiling Barendreeht, Maandag 2 Mei '49: andijvie 912; spinazie 8 18; rabarber 611; witlof 1839; was ape en 10-12.40; prei 6-8; appelen huishoud 4373; stoof sla 1218 per 100 kg.; sla le srt 6.40—12.30; sla 2e srt. 4.407.20; bloemkool le srt. 3650; bloemkool 2e srt. 22 39 alles per 100 stuks; komkom mers 2742; aardbeien 801.20 per doosje; radijs 4,206.10. YISSERIJBERICHT SCHEVEN1NGEN SCHEVENINGEN, 3 Mei I34D. Besomming loggers verse vis: SCH 333 740D; SCH 53 520Ö; SCH 412 5130: SCH 87 3570: SCH 50 4000; SCH 399 2000: SCH 402 1350; SCH 2 1150. Notering verse vis; middel schol 24.80 29; kleine schol 10.20—13; schar 3.60 —4; wijting 2.40—3. Nog geen eis tegen Fiebig De zaak van de Duitser Richard Fiebig is op verzoek van. de ver dedigster, die gaarne de verklarin gen van enkele th'ans niet aanwe zige getuigen zou willen vernemen, tot nader order geschorst. Tijdens de middagLitlïng kwam vast te staan, dat door de activiteit van Fiebig in het laatste oorlogs jaar voor bijna anderhalf milliocn gulden aan machines e.d. naar Duitsland vervoerd was. De Neder- landsche Seintocstellcnfabriek werd grondig gesloopt; de machines, die werden weggesleept, vertegenwoor digden een waarde van. 25 millioen gulden. Ook was de verdachte, die kan worden beschouwd als de ver tegenwoordiger van minister Speer in Nederland, er niet voor terug gedeinsd in het begin van de hon gerwinter hoeveelheden vlees en groentenconscrven naar Duitsland te transporteren. PAROOL-CABARET WAS OOK PRESENT Voor de. jeugd van de Hillevliet en omgeving werd op Koninginne dag in de zaal van de Maranalha- kerk aan de Hillevliet een feest middag georganiseerd door het co mité „Hillevliet 1945". Dit comité was bet gelukt de belangeloze me dewerking te verkrijgen van de be kende Pa rooi - cab ar et j eugdgroep Het behoeft nauwelijks betoog, dat de kinderen opgetogen waren over de voorstelling, die hun werd ge boden. Advertentie l.M. utddbeeH kmiAAttm ukif bü gankoop van ïssliatflacflit d:c5 _venf-jB0 by aankoop V2D deze luie fata st Stuk zeep f D 60 Stofro&aic. Winkeliers, dis due combinatie nog niet in voorraad hebben, kunnen per omgaande worden voanten, zofang de voorraad ilrekt l Bel of schrijf: „RHöDEL", Den Ilaag, Tel 114438-114072 DIR. I. H. H. van DÖ0R8IX NlW ■«■■■■IMIMII II JIUIll OPVAART LOBITH. gepasseerd I Mei 1949: Suliy; CFR 518: Comtoir 24; Cantot; Beatrix; Mercurius; Transpo; Fa donna; Lisa; 'a Hertogenbosch 2; Binnenvaart 26; \V. van Drie! 57; Progressus 2; Obi; Oude Maas; Madeleine; SB 1090; Mount Everest; Johan Godfried: Maria; Wil lem: Maria Louise; Erna; Mineral 3; Merva; Thcodcor; Content; Roma; Em" jo: Vega; Darnco 115; Urdard: Damco 53; Pieter de Hoogh; Zeelandia; Keul. serte Vaart 9: Justine: Jacqueline 1; Damco 112; Damco 46; Johan; Wijanco; Stientje; Mavcxmotor 9; Neaska 2; Ba- hia naar Duitsland; Comptoir 24 naar Straatsburg; Condor; Randwijïc; Borus- sib: Joan; Kammonia; Danubra; Dons Ha lier; Rhclnumion 3; Aloedo naar Bazel. LOBITH, gepasseerd op 2 Mei 1949: Naar Duitsland: Cladjo. Bona Spea. Socunda, Willy. Stad Lier. Marie Eli sabeth. Herman. Madeleine. Alje. Ka- naalvaart 12. Hova Cura. Margrictna Hendrika. Johanna. Doeswijk. Damco 28, Corje. Energie 5. Johanna. Gate. De Zeeuw. Gojc. Vios. Calhanna. Geèrtruuda. Gea 2. Maria. Wijkdienst 16. Johanna. St. Theresla. Moselie.' Naptha 6. Hrncor. Result. Rij an. Ter tio. Emanuel. Adea. Ebda. Addio. Chrlsttaan. Vitesse l. Mar nix. Willem. Anjctne. Scheldeland. Sonvlco. Zulder- 7Ce Pierre. Voluntas Del. Leral. Carl ton Isala. Geertruida. En Avant. Sanc» l» Maria. Fiora 2. Nanny. Asterie. Na- va!. Enipresa. Anja. Vinotra 12. Vioo- !ra 2, Nenuphar. Helena. Ricn Sans Dien 4. Eldorado. Naar Straatsburg: Naptha 5. Naar Bazel: Express 42. Rheimmion 9. Fraternite 3. Naska ?- Nomadisch. Elbe. Pharailda. Express 29. Express 25. De Zeeuw. Grcte. Bas*- dino. Sonvico. Harmonie. AFVAART LOBITH. gepasseerd op 1 Mei 1943; Lies; WUIra; Joja; Theo; Nellie; Carl Paul 3; MoJdau; Ancor; Ridderkerk; Maehtilda: Ad the: Mevo; Utgard; Rutts- aael; Donate Ho; Puccini; de Run; Avontuur; Berma: Anne Marie; Plllon; Johanna Theodora; Froburg; Ajax: Dijmphnia- Tiansport 74; Mineral: CG 21: Spcs; Prudent: Macedonia; Fredjo: Marie 5; XV. van Driel 45; Bona; Spes 2: W. van Dnel 46; St. Antonie; Har manic 2; Damco 51; Carolina naar Rot terdam; SB 5910 naar Harlingen; Us Wijkdienst 2: Dina 2 naar IJmulden; Co mines naar Dordrecht: Josina; Jo hanna; Wnkdicnst 31; Berg wijk: Noordwij k naar Amsterdam; Nooit Volmaakt naar Vcnlo; Ca sa Nova naar Hengelo; Sulphur naar Nijmegen; Mer eunus naar Schoten; St. Antemius naar Zwolle; Damco 52 naar Maas tricht; G ra ca; Agra; Marcel Jeanne; Edison; Fontana: Thilla 5; Edelweiss 12; Seal dia 7; Aafcland; Alexenie; St. Antonius; Jeanne: Louise; En Avant; Porthos: Garo naar België: Hans Her tense; Rhcin union 2; Willianc; Du- inas; Thcmar; SB 5952; Chns; Urk: George; Marianne naar Hamburg, LOBITH, gepasseerd 2 Mei 1949: Naar Rotterdam: Óranje 3- Canta- bria. Saxonia. SU na. Piz Kesch. As- gard. Schumann. Berlioz. Koningin Emma. Ma ja. Wijkdienst 6. Kanaal vaart 6. Lorette. Anna Maria. Birsfel- dcn. Gelria 2. 4 gebroeders. Goeland. Naar Oirschot; Damco 59. Naar Rot terdam; Furka. Naar Amsterdam. Qverfjsel. Harwo. Bone. Schalkwijk. Kanaalvaart 17. St. Antonius. Meer wijk. Dalwljk. Wijkdienst 23. Klazina. Naar Nijmegen; Ingona. Damco 1. Naar Lobilh Dieu Donne. Geradwi. Albert. Naar Dordrecht: Oise. Naar Zaandam; Stella Maris. Naar Helmond: Damco 61. Naar Haarlem; Transport 78. Naar Zwolle Kampen; W. van Driel 65» Naar België; Monge. Floto 2. St. An tonius. Eva. Bonne Mere. Aptitude. Marie. Stentor. Wilhelmina. La Place. Ceres. Sangkoc. Birsfelden. Basel. Augst. Damco 39. Chateau Uquem. Mi- tropa 2.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3