HET ROTTERDAMSCH PAROOL Sukarno en Hatta zijn het eens met nieuwe voorstellen Moederdag m Heden beslissende bijeenkomst in Batavia Koud weer Onze verliezen in Indonesië Bevin: luchtbrug zal nog. vele maanden in stand blijven Einde blokkade levert nieuwe problemen Nee tochHeus! Voor het eerst sinds de oorlog weer een Duitse regering Bij buitensporige werkloosheid hogere rijkspremie Zaterdag 7 Mei 1949 Bed- en Adm, Lange Haven 14i, Schiedam Tel. 6r-00 Abonn.prljsi per week f 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers f 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. lOo Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankiers Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper BATAVIA Sukarno en Hatta zijn het eens met de nieuwe voorstellen, die gesproten zijn uit de informele bespre kingen tussen de Nederlandse en Republikeinse delegaties ter voor-conferentie. Dit nieuws is bekend geworden, nadat M o- hammed Rum, na het overleg, dat hij met de Republikeinse leiders op Bangka had gepleegd, in Batavia was terug gekeerd. Hedenmiddag om vijf uur (Bataviase tijd) zal er, onder auspiciën van de UNCI, in Batavia een formele bijeenkomst van de beide delegaties worden gehouden, waar waarschijnlijk dit accoord zal worden getekend. MOH. HATTA GRATIE VOOR DRIE MARINIERS Geweigerd kampong plat te branden DEN HAAG. De minister van Justitie heeft de drie Nederlandse mariniers, die in December 1948 ge weigerd, hadden op Oost-Java eon kampong plat te branden, gratie verleend. Deze zaak heeft, gelijk bekend, nog al wat stof doen opwaaien en tongen en pennen in beweging ge bracht, zijn daarover in de Twee de Kamer vragen gesteld en ook de pers heeft zich niet onbetuigd gels ten. De minister van Justitie had reeds op 2 April, in afwachting van de beslissing op de_ gratieverzoeken, de jonge mannen in vrijheid doen stellen. Deze beslissing is nu, in gunstige zin, gevallen. Een nieuwe bloedgroep NEW YORK. Dr. Philip Le vine heeft een vierde, bloedgroep ont dekt, die hij de CeUano -groep noemt, naar de naam van de man, •wiens bloed tot deze ontdekking heeft geleid. Dr. -Levine ,h?,d reeds opgemerkt, dat het ontbreken van de' factor RBin het bloed een afzonderlijke categorie vormde, naast de twee reeds bekende bloedgroepen. Een eigenschap, van deze nieuwe bloed groep is, dat dit bloed bij bloed transfusie het stollingsvermogen te rugschenkt aan bloed dat deze eigenschap niet meer bezat. KALM AAN De VERENIGDE STATEN pogen uit alle macht het enthousiasme van de landen rondom de Middel landse Zee vaOr een defensiepact te bekoelen. Vooral Griekenland ei Turkije zijn in de laatste tijd opge treden als voorvechters van een Middellandse Zeepact, dat als zuide lijk sluitstuk van het Atlantisch verbond zou moeten dienen. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Sadak, ls zelfs naar Wash ington getrokken om te trachten, de Amerikanen voor het project warm te maken. Daar echter heeft men hem aangeraden, de zaken wat kal mer aan te pakken. Het ia geens zins zo, dat Amerika een defensief pact voor het Middellandse Zeege bied niet wenst Integendeel Washington heeft er het grootste belang bij, dat ook op dit strate gisch belangrijke deel van de wereld, 3- de krachten van de vrjjheid zich tot een hecht blok aaneensiui- ten. Zoals de za ken er echter op het ogenblik voor staan, moet een dergelijk verbond evenzeer als het Atlantische Pact zijn kracht uit een Amerikaanse ga rantie putten. En Washington wil deze garantie niet geven, vóór het zeker weet, deze ook te kunnen na komen. De verplichtingen, welke het Atlantische Pact aan de Ver enigde Staten oplegt,, belasten de Amerikaanse industrie reeds tot het uiterste. Eerst wanneer West-Euro pa militair en economisch voldoende versterkt is, - kunnen" de Ameri kanen er over gaan denken, zich el ders door verdragen te binden. Zij schrikken er voor terug, zich in een positie te manoeuvreren gelijk aan die, welke Engeland in 1939 innam. Toen konden de Britten nog geen vliegtuig naar Polen sturen om te helpen, Het is de taak van de Ame rikaanse stafchefs om uit te maken, wanneer en waar de Verenigde Sta ten nieuwe verplichtingen op zich kunnen nemen. Tot dat ogenblik zullen Griekenland en Turkije het moeten' stellen met de niet onaan zienlijke hulp, welke zy reeds van Amerika ontvangen. Weersverwachting gel dig van Za~ teröagavonfl tot Zondagavond: In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog enige regen. Ove rigens een koude nacht met weinig bewolking en hier en daar nacht vorst. Morgen wisselende bewol king, overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord, tamelijk koud. 8 Mei; zon op 4.58. onder 20.15; maan op 14.50, onder 3.36. 9 Mei: zon op 4.57. onder 20.17, maan op 16.19. onder 3.48. Gelijk wij reeds Vrijdag meldden houdt de overeenkomst de volgende punten in: terugkeer -van de Repu blikeinse regering naar Djokja, het geven van de.-order „Staakt het vuren" en de toezegging van de' Republikeinse regering om de ron de-tafelconferentie te Den Haag bij te wonen. In een buitengewone vergade ring van de ministerraad, die Vrij dag werd gehouden, heeft de Ne derlandse regering besloten haar goedkeuring" te hechten aan de voorlopige overeenkomst tussen de Nederlandse en de Republikeinse delegatie. Zij keurt de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja goed. Nederland .zal geen nieuwe deelstaten vormen in de ge bieden, die na de tweede politionele factie zijn bezet. De rbnde-tafeï-conferentie zal waarschijnlijk niet eerder dan tegen eind Juni of begin Juli kunnen worden gehouden. Naar Aneta van welingelichte zijde verneemt zal een speciale commissie de details van de terug keer der Republikeinse regering naar Djokja behandelen. Dit zal on getwijfeld nog wel enkele moeilijk heden opleveren, want het schijnt dat de Nederlanders en de Repu blikeinen het niet eens zijn over de grootte van het gebied, dat aan de Republikeinse regering zal-worden toegewezen. De Nederlandse delegatie wenst Djokjakarta en omgeving tot een gebied met een doorsnee van 8 ki lometer exclusief verklaard te zien. De Republikeinen houden vast aan de teruggave van het gehele Sulta naat van Djokjakarta, een gebied van ongeveer 64 kilometer in door snee. Volgens de zegsman^yan^A.P. is het leger het vliegveld wel niet zal wil len opgeven en de republikeinen zeggen, dat zij het gehele gebied no dig hebben i.von. hun militaire vei ligheid. De republikeinse nood-regering, ergens op Sumatra, heeft de on derhandelaars in Batavia via de radio doen weten, dat de gyerilla- troepen geen enkel bevel staakt het vuren in Indonesië zullen nakomen, tenzy de republikeinse troepen de gebieden, die zij op het ogenblik bezet houden, permanent in handen krijgen en de Nederlandse troepen zich uit hun huidige stellingen te rugtrekken. Deze formulering wordt aan Sja- fruddin toegeschreven: hoe Djokja hierover t^enkt is niet 'bekend. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: gesneuveld ,12 Maart 1949: korp. B. J. Kronen berg, uit Zwartsluis; gesneuveld 17 April 1949: sold. W. A. Visch uit Warmond; gesneuveld 22 April '49: sold. Ie ld. C. van Zee, uit Herwij nen; genseyiveld 23 April '1949: vaandrig D. van Nieuwenhuizen uit Baarn; gesneuveld 27 April '49: sold. Ie kl- J.W. A. Dols uit Mun- stergeleen: gesneuveld 28 April '49: sold. Ie kl- H. Dijkstra uit Eenruigi; sold. Te kl. J. Meerdihk uit Leeu warden; korp. F. M, van Oort uit Nijmegen; sold, le kl. B. Ptag- meijer uit Sassenheim; serg. P- A. Pouwels uit Oeffeit: sold. F- M. N. M. Vermeulen uit Son; gesneuveld 30 April 1949: le It. J. Remijnse uit Wolphaartsdijk. Exporteurs van groenten en fruit ontevreden lDEN HAAG De nieuwe ex portregeling voor groenten en fruit naar Duitsland, die het ini tiatief aan de exporteurs zelve laat, is met gemengde gevoelens ontvangen. De in Duitsland gê' stelde maximumprijzen en de drei ging van hoge importheffingen laten naar het oordeel van menige handelaar slechts geringe kansen tot enig profijt. Van dit inzicht getuigt de vol gende advertentie in het „Vakblad -vwri f-lh" 'aardappe' 1 en,, groen ten én fruit": - „Combinatie van exporteurs naar Duitsland zoekt kapitaalkrachtig persoon .om gezamenlijk naar Duitsland groenten en fruit te. ex porteren. Verlies gegarandeerd, winst uit gesloten. Brieven onder no. 100 aan het bureau v. d. blad". Waarmee niet gezegd wil zijn, dat de stellers-het met deze satire geheel bij het rechte eind hebben. Oscar Straus, de 79-jarïve „ko ning van de Weense wals"^ is bij zijn aankomst te Londen door amb tenaren van de "immigratiedienst vastgehouden, omdat hij geen werkvergunning had! LONÓEN. Ook na de ophef fing van de blokkade blijft de luchtbrug nog ten minste enige maanden bestaan, heeft minister Bevin gisteren in het Lagerhuis medegedeeld. Er zijn in West- Berlijn nog tekorten aan allerlei zaken en de geallieerden wensen deze zo spoedig mogelijk uit de wereld te helpen. Daarvoor is ex tra-vervoerscapaciteit nodig. In 'gezelschap van. de chef van de Duitse afdeling van het Britse Ministerie van Buitenlandse Za ken, lord Henderson, is Bevin van daag naar Berlijn*, vertrokken om het^ .personeel van,;, de luchtbrug persoonlijk-de dahk van de'Engelse regering over te brengen. Maandag zal hij via Hoek van Holland naar Landen terugkeren. In Berlijn zelf is nog steeds geen contact tussen de westelijke mo gendheden en het Sowj et-militair<5 bestuur over de technische regelin gen voor de opheffing der blokkade. Wel zijn er een overstelpende mas sa vragen, waarop men thans nog geen antwoord weet te geven. In het bijzonder de financiële controle maatregelen na de opheffing zijn een nog volkomen duister punt BOLLEN VAN VAALT GEHAALD Op hoop van bloemen- zegen GROESBEEK. Meer dan 250.000 bloembollen heeft de CCD te Groes- beek op de mestvaalt geworpen. De bewoners vechten er thans om en halen zakken vol weg om ze in hun tuintjes te zetten. Zoals bekend, werden enige tijd geleden te Groesbeek enkele arres taties verricht in verband met een smokkel-affaire in bloembollen. Door de CCD werden 150 zakken, van 25 kg. inhoud, in beslag geno men en in een schuur opgeslagen. Na vier weken kwam de opdracht de bollen, die bij de" inbeslagneming ten dele bedorven waren, te doen vernietigen. Onder toezicht van rijkspolitie en CCD-ambtenaren zijn de' bollen op de vuilnisbelt gewor pen en met een laagje zand bedekt. De bevolking kreeg er de lucht van en vooral de schooljeugd was verzot op de bloembollen. Met schoppen en zakken gewapend is er „slag gele verd" en op de vuilnisbelt krioelt het, bij. daglicht, van groot en klein, en in de Groesbeekse tuintjes wordt de grond omgewoeld om bollen te kunnen poten. OP HET VLIEGVELD TEM PELHOF bij Berlijn heerste grote vreugde toen officieel werd bekend gemaakt, dat de Russen de blokkade zullen op heffen. Enige Amerikaanse pi loten, die de dienst' op de luchtbrug van Berlijn onder houden, worden door verheug de Duitsers op de schouders genomen De toevoeren, nodig om de Ber- lijnse industrie weer op gang te brengen, zullen nieuwe grote voor schotten eisen. Britse beambten konden nog niet bij benadering zeggen hoeveei tijd het zal eisen om de stilgelegde industrie der stad weer op gang te brengen; de cre- dïetpositie der bedrijven is hiervoor een hindernis. Duitse instanties treffen inmiddels voorbereidingen voor dc hervatting van de diensten, hetgeen betrekkelijk gemakkelijk is daar de verbindingen tussen de oostelijke en westelijke spoorwegen en posterijen nooit geheel zijn ver broken. DEN HAAG. Met ingang van Zaterdagmiddag 7 Mei om twaalf uur is aan de belemmeringen, die aan het verkeer naar de gean nexeerde gebieden waren opgelegd, een einde--gekcmen.yJVïeiiv kan dan>. de nieuwe gebieden vrij betreden en heeft dus geen speciale vergunning meer nodig. Ook de „nieuwe Neder landers" kunnen zich dan vrij door het overige Nederlandse gebied be wegen. Leden van een Amerikaanse expeditie hebben ontdekt, dat op het eiland Rapa in de Stille Zuidzee zeven maal zoveel vrou wen als mannen wonen en dat daar iedere vreemdeling de. kans loopt, door eenzame meisjes te worden opgepikt. „Een van ons werd gekidnapt, maar wij slaag den er in hem te ontzetten vertelde de expeditie-leider. In de duiventil van de heer Verpoort in Kerkrede is een duif, die drie poten rijk bleek te zijnuit een ei gekropen. De politie van Bremen is op zoek naar 1 kg. kalium-eya- nide ("genoeg om 14.000 mensen te doden), dat door dieven azit een trein gestolen is. Het poe der, dat er uitziet als bakmeel, was verpakt in een blik, waarop niets omtrent de inhoud stond aangegeven. Te Sterkfontein in Transvaal is dc onderkaak van een nie zen gevonden, dat ongeveer 1 millioen jaar geleden leefde. 3 m. lang moet zijn geweest, het midden hield tussen aap en mens en volgens sommige ge leerden een van onze voorvade ren was. Het Amerikaanse leger heeft een nieuwe raket afgevuurd die een snelheid bereikt van 3600 km per uur, dat is on ge neer 3'/4_ maal dé snelheid van het geluid. BIJJOHANNESBURG IN Z. AFRIKA heeft een spoorweg ramp plaats gevonden, die aan 72 personen het leven heeft ge kost. Toen een electrische trein voor een onveilig signaal moest stoppen, zijn twee andere elec trise he treinen op de stilstaan de wagens gereden, met het gevolg, dat een aanzienlijke ra vage werd aangericht. Vijftig reizigers werden zwaar ge toond. Zeer vele anderen lie pen lichte verw on dingen op. Honderden mensen uit de om geving hebben zich onmiddel lijk naar de plaats t'an het on geluk gespoed om hulp te ver lenen bij het vervoer van de slachtoffers, dat vele uren in beslag ftam. Men ziet hier een luchtfotovan de onheilsplek. Op de voorgrond in het ravijn, diverse ambulance-auto's. HET is louter toeval, dat Moe derdag slechts enkele dagen na het Bevrijdingsfeest wordt ge vierd, Een toeval echter, waarvoor wij in zekere 'zin dankbaar zijn, want het geeft ons gelegenheid m gedachten nog even terug te keren naar de gruwelijke oorlogsjaren, die nu achter ons liggen. Woensdagavond zijn zij her dacht: de jonge soldaten, die, strij dend tegen een oppermachtige vij and, in loopgraven, kazematten of het open veLd de dood vonden. Wij herdachten de verzetslieden, die het Wilhelmus zingend voor de vuurpeletons stonden of in honger en modder, ver weg'in concentra tiekampen, wegteerden of „op de vlucht" werden vermoord. Onze gedachten gingen uit naar de dui zenden onschuldigen. die in ver brijzelde huizen stierven, naar de Joodse kinderen, die in Auschwitz zijn vergast of aan de vlammen van het crematorium werden prijsgegeven. Officiële en niet-officiële heren hebben terecht gevoelvolle woorden gesproken over de offers, die er zijn gebracht voor de vrij heid van ons volk. En wie van ons zou ietg willen afdoen aan alles wat te hunner gedachtenis is ge sproken en geschreven? Maar, zo vragen wij ons af, zijn al die duizenden moeders, die nooit weer hun zonen zullen terug zien, die op Bevrijdingsdag hun gordij nen hebben gesloten en in hun stille kamers met betraande ogen hebben gekeken naar het om kranste portret op de schoorsteen, die meer hebben gerouwd, en zul len blijven rouwen, dan zovelen, die in zwijgend gedenken langs de monumenten schreden, zijn rij niet wat vergeten? Moederdag is een dag v^n vreugde, waarop de kinderen *s morgein vroeg moeder thee op bed brengen en in de huiskamer kleurige bloemen zullen getuigen van de liefde, die de jongens en meisjes voor hun moeders voelen. En het is goed zo! Maar laat ons morgen ook nog even denken aan die vele, vele moeders, die' nooit weer hun zoons welkom mogen heten, die nooit weer bloemen zul len ontvangen van de liefsten. die zij hebben verloren, die alleen maar met betraande ogen kunnen kijken naar een portret, dat daar ergens op de schoorsteen staat. Grondwet klaar voor Parijse conferentie BONN. De eerste Duitse na-oor- logse regering een uit 18 leden be staand „interim-kabinet'', dat het bewind zal uitoefenen over de drie Westelijke zones van Duitsland, on der toezicht van de geallieerden, is -.gisteren in Bonn gekozen door dc Constituerende Vergadering. Dc „in terim-bestuurscommissie", zoals het nieuwe Duitse lichaam is genoemd, zal aanblijven tot overeenkomstig de nleuive, gisteren in tweede lezing aangenomen Westduitse grondwet, een normale regering zal zyn ge vormd. Z|j bestaat uit 7 socialisten, 7 Christen-democraten, 2 vrije de mocraten, 1 lid van de centrumparty en 1 lid van de Duitse party, De Duitse grondwet, zoals zij gis teren door de Constituerende Ver gadering is aangenomen, bevatte twee verrassingen: de inlijving van West-Berlijn bij de Westduitse staat en de afschaffing van de doodstraf. Men heeft hier waarschijnlijk te doen met een laatste poging van -de West-Duitsers om Berlijn alsnog in hun staat opgenomen te krijgen. De drie Westelijke gouverneurs willen hiervan niets weten en aangenomen wordt, dat zij dit deei van dc grond wet opnieuw zullen schrappen. Mor gen, Zondag, wordt de grondwet in Prijsaanduiding blijft rplicht Lord Portal overleden Lord Portal of Laverstoke, pre sident van de veertiende Olympi sche Spelen, is Vrijdag in de leef tijd van 64 jaar te Whitchurch, Hampshire, onvérwacht overleden. Lord Portal trad het vorige jaar op als gastheer van de 62 landen, die deelnamen aan de Olympische Spelen te Londen. Sinds 1936 was hjj president jan het Britse Olym pische Comité. Voorts was bij directeur van de Portals Limited Paper Manufactu res, die 200 jaar lang het papier voor de Engelse bankbiljetten heeft geleverd. Lord Portal was in 1947 Minister van Openbare Wer ken. De begrafenis is bepaald op Maandagmiddag. - Woensdag II -Mei zullen Bce- ne Jans Bles en Tietje Bles-Rege ling te Langweer (Fr.) htm 60-jarig huwelijksfeestvieren' Wachtgeldregeling op de helling Nog geen besluit over de kleine zelfstandigen DEN HAAG Hoewel de bezet tingsjaren met hun ellende van vervolging en geestelijke onder drukking veel van de materiële nood der voor-oorlogse crisisjaren hebben uitgewist, ligt bij de meesten van ons de gruwel der werkloos heid nog scherp in het geheugen. Dat honderdduizenden flinke kerels dag in dag uit langs de straten dwaalden, iedere dag weer in lange rijen voor de stempellokalen ston den en aan het eind van de week hun schamel steunbedrag in ont vangst mochten nemen, vrijwel elke Nederlander heeft het als een schier persoonlijke schande ge voeld. Waren de materiële moeilijk heden al groot, de geestelijke af stomping, ja het veppauperiseren van grote volksgroepen daardoor en door de voortdurende lediggang bleek een ernstig gevaar voor ons. volksbestaan. Vrij kort na de oorlog heeft dc regering stappen gedaan om te komen tot een wettelijke verzeke ring tegen „de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid". Na langdurige studie is een wets ontwerp daarover verschenen, waarover nu tussen regering en parlement de schriftelijke discussie aan de gang is. Dc voornaamste be paling van de komende wet is wel, dat er komt een wachtgeldregeling, die de buiten hun schuld werkloos geworden aTbeiders een redelijk inkomen garandeert. Los van deze wet stelt de regering nu al op een lijst van openbare werken, waar mee eventueel grote werkloosheid bestreden kan worden. Volgens het ontwerp zullen de kosten der verzekering door drie groepen: overheid, werkgevers en werknemers gelijkelijk worden ge dragen. Uit de Tweede Kamer zijn stemmen opgegaan of het niet mo gelijk is, dat ket rijk de helft der kosten draagt. Negentig millioen? In hun memorie van antwoord verklaren de ministers van Sociale Zaken en Financiën daartegen in het algemeen bezwaar te hebben. Zij becijferen, dat het aandeel van het rijk nu toch al zestig millioen per jaar zal bedragen, hetgeen zou oplopen tot negentig millioen, als het de helft der kosten op zich moqst nemen. Ondanks deze finan ciële bezwaren zijn de ministers be reid toch zo ver te gaan, maar dan alleen in tijden van buitensporig grote werkloosheid. Aan één wens der Kamerleden willen zij beslist niet tegemoet ko men: om een algemene grens te stellen van 5 pet. welke de totale premie der verzekering niet zou mogen overschrijden. Voorts hand haven zïi bun opvatting, dat een dienstverband van 156 dagen voor waarde is om voor een wachtgeld regeling in aanmerking te komen. Indien dat nodig blijkt zouden er, op voorstel van het georganiseerde bedrijfsleven, bijzondere maatrege len in de land- en tuinbouw kun nen worden genomen, Over de vraag, of kleine zelfstandigen in de werkloosheid-verzekering moeten worden ingeschakeld, heeft de re gering haar standpunt nog niet: de finitief bena aid. De beide ministers blijken er geen bezwaren tegen te hebben, dat de vakbeweging wordt inge schakeld bij de uitbetaling der wachtgelduitkeringen aan haar eigen leden. PARIJS. Een uit C pagina's be staand manuscript dat in de archie ven van de academie voor muziek is gevonden, wordt door een ex pert aan Beethoven toegeschreven. verp DEN HAAG. Nu tic tijdsom standigheden het mogelijk maken, ten aanzien van steeds meer artike len de prijzen vry te laten, acht liet Directoraat-Generaal van de Prij zen het gewenst, er de aandacht op te vestiges, dat deze vrylatlng geen verandering brengt In de verplich ting, geëtaleerde goederen van prijs aanduiding te voorzien. De prijsaanduidingsvoorschriften zijn ten volle van kracht gebleven en geiden voor alle goederen die van de openbare weg af zichtbaar ten verkoop zijn uitgestald. De prijsa&nduidingsverpliehting geldt ook voor artikelen, die niet van de openbare weg af zichtbaar zijn uitgestald, maar wel ten verkoop worden aangeboden, onverschillig waar deze zich bevinden, indien het betreft voedings- en genotmiddelen, textiel- of lederwaren. Ook voor di verse dienstverrichtingen zyn prijs- aanduidfngsvoorschrlften uitgevaar- digd, welke nog volledig van kracht zijn. Genoemd kunnen bijvoorbeeld worden het Horecabedrijf, kappers, schoenherstellers, rijwielbewaar plaatsen, enz. Brits vliegtuig neergestort: 7 doden PORTLAND. Een tweemotorig Brits transportvliegtuig is gister avond mot zeven mensen aan' boord in het Kanaal gestort, alle inzitten den kwamen om het leven. Een Britse onderzeeër heeft twee lijken opgepikt en het zoeken naar andere slachtoffers voortgezet. Het vliegtuig behoorde aan de Bristol Aeroplane Company, die meldde, dat het toestel een oef en vlucht maakte. derde en laatste-lezing door de Con- stltituerende Vergadering behan deld. Tevens zal dan dc hoofdstad" van de nieuwe staat worden geko zen. De keuze gaat tussen Frank furt en Bonn. De haast, die de vertegenwoor digers der Duitse partijen In Bonn plotseling achter hun werkzaam heden hebben gezet, wordt in ver band gebracht met de ministerscon ferentie der Grote Vier op 23 Mei ia Parys. Ongetwijfeld zullen de Rus sen weer komen met hun voorstel tot vorming van een regering voor geheel Duitsland en daarom wil len de West-Diitsers voor die tijd gereed zyn met een grondwet, zoals zij die wensen. Maurice Maeterlinck in Nice overleden NICE De Belgisch-Franse dichter, dramaturg en moralist Maurice Maeterlinck is op 87-jarige leeftijd in z«n villa te Orlnmonde aan de Franse Rfvièra ten gevolge van een hartverlamming overleden. Maeterlinck werd op 29 Augustus 1862 te Gent geboren. In 1886 ver trok hij als jong rechtsgeleerde naar Parijs, waar hij zich, door zijn veel vuldig verkeer in literaire kringen, reeds na enige jaren geheel aan de letterkunde ging wijden. Een zijner eerste werken, het toneelstuk ;,La princesse Maïeine", gaf hem, vooral door de lovende critiek van de Franse auteur Octave Mirbeau, een grote bekendheid. Ook Maeter linck's drama „Pclleas et Mélïsan- de" werkte in hoge mate mede aan zijn roem, doordat Debussy het ge bruikte als libretto voor zijn gelijk- namige opera., In 1913 kreeg Maeterlinck de No belprijs, terwijl hy op zijn zeven tigste jaar door koning Albert van België in de adelstand werd ver heven. MEVROUW VILAYALAKSH- MI PANDIT, d,e 49-jarige zus ter van de eerste minister van India, Pandit Nèhru, is be noemd tot ambassadrice van India te Washington. Voorheen bekleedde zij de functie van ambassadrice te Moskou. Me vrouw Pandit met haar negen tien jaar oude dochter Rita op het vliegveld van Londen, uan waar zij naar Washington zal vertrekken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1