HET ROTTEKDAMSCH PAROOL KONINGIN JULIANA ZIET ROTTERDAM EN ZIJN HERSTEL Burgemeester Oud was ons aller tolk Deze derde Opbouwdag zal lang in onze herinnering voortleven Sinaasappelen vrij deze zomer Koninklijk echtpaar in een juichende Maasstad M&MaXM Koningin ontving op stadhuis genodigde Rotterdammers In ongedwongen samenzijn De familie A. G. de Ben ontving hoog bezoek Sjanghai's lot is nog slechts een kwestie van uren Nee toch.Heus! J Woensdag 18 Mei 1949 Red. en Adm. lange Haven 141, Schiedam Tel. 6r 30 Abonn prijs» per week 0.32 per kwartaal 4,10. losse nummers f 0 09 Opgericht door de Stichting „Hei Parool" IDE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 114 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers postgiro 39SA44 Eankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam - Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper Majesteit, Koninklijke Hoogheid, IJ ET is mij als burgemeester, van Rotterdam eert zeer bijzondere -*•* eer en een buitengewoon groot genoegen Uwe Majesteit en koogstdezetver gemaal een hartelijk welkom toe te roepen bij het eerste officiële bezoek aan onze stad na Uwer Majesteits troonsbe stijging. Want Rotterdam was, voor de ramp van 14 Mei J.940 onze stad trof, behoef ik niet te zeggen. Onze stad, heeft zich in de jaren voor de oorlog, toen U nog ome kroonprinses was, herhaaldelijk in Uw belangstelling mogen verheugen, en Uu> gemaal heeft van het eerste ogenblik af, dat hij in ons lami is gekomen, zich be ijverd om zich van het leven en streven van onze stad"op de hoogte te stellen. Toen de Tamp de stad trof, waart U beiden van ons ver wijderd, doch wij weten, dat U gedurende de Zware jaren van die afwezigheid steeds ten volle met ons heeft medegeleefd. Na de bevrf iing van het Vaderland was onze grootste taak, die van de wederopbouw van de stad en van de haven. Ook daarby hebben wij ons ervan verzekerd geweten, dat U'alles wat hter ge schiedt met de grootste aandacht volgt. Vandaag geeft U ons daar van een bewijsdat toij niet hoog genoeg kunnen waarderen. De 18e Mei is voor Rotterdam een hoogst belangrijke dag. Hij is onze Opbouwdag. Hij herinnert aan het feit, dat op 18 Mei 1940 toert in de stad alom de puinhopen rookten, het college van bur gemeester en wethoudersde blifc op de toekomst gericht, de op dracht verstrekte om de plannen, voor de teederopbonu? te ont- werpen. Wij hebben de Opbouwdag als vaste jaarlijkse herden kingsdagi ingesteld, omdat wij meenden, dat het goed was om op een dag in het jaar een ogenblik stil te staan en een blik te werpen achter ons en voor ons. Achter ons, om te zien, wat wij hebben kunnen tot stand brengen; voor ons om ons rekenschap te geven van de teeg, die toij nog hebben te gaan eer het grote werk zal zijn voltooid. Dat Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid hebben kun nen goedvinden deze dag te kiezen voor dit eerste officiële bezoek, stemt ons tot grote dankbaarheid. Het geeft aan de Opbouwdag 1949 een bijzondere betekenis. Wij hopen in de loop van deze dag U te kunnen laten zien, hoe in Rotterdam gewerkt wordt en welke de plannen zijn, die wij op de duur hopen te voltooien, Vcior Rot terdam kon 'door U geen betere dag worden gekozen dan deze. Uw bezoek symboliseert de verbondenheid tussen Uwe Majesteit en Haar huis met Haar volk in het grote werk van de opbouw, dat na de jaren van verwoesting moet worden verricht. Ik vxoge Uwe Majesteit verzoeken daarvoor onze eerbiedige 'dank wel te willen aammarden. Wanneer Uwe Majesteit het mij verguntzou ik thans gaarne er toe overgaan een aantal Rotterdamse autoriteiten aan Haar en Haar gemaal voor te stellen. (Eigen berichtgeving- DEN HAAG. Naar wij verne men ligt het In de bedoeling deze zomer, wanneer de reeds bekend ge maakte bonnen voor sinaasappelen zyn gehonoreerd, de distributie van. deze vrachten op te heffen. Weliswaar is dan het seizoen, wat sinaasappelen uit Spanje, Ita lië. en Palestina betreft afgelopen, maar er zflh. dan sinaasappelen uit Suriname. De pry's zal echter niet vrij zijn. Wjj verwachten, niet, dat deze vruchten in het najaar weer op de bon zullen komen, t Tienduizend Chinezen, verlaten D jok ja HATTEM Tienduizend Chine zen. hebben zich, volgens Aneta, aangemeld voor evacuatie uit Djok- ja. Daarnaast schijnt er een vrij grote groep Indonesiërs te zijn, die de stad wil verlaten voordat het Republikeinse bestuur- is hersteld. TWEE VERKIEZINGEN TWEE verkiezingen, bedoeld om de greep van het communisme te versterken, zijn Zondag in Mid den-Europa gehouden. De Honga ren gingen voor de derde maal sinds hun bevrijding van de Duit sers naar dé stembus, met geen an dere keuze dan zichzelf onder een nieuwe vorm van autoritair be stuur te stellen. In de Russische zone van Duitsland werden de kie zers uitgenodigd hun goedkeuring te hechten aan een enkele lijst van door de communisten gesteunde candidaten voor het zogenaamde Duitse Volkscongres. De geschiede nis van de parlementaire democra tie in Hongarije sinds het einde van de oorlog is ontmoedigend even als in alle andere landen van Oost- Europa. De eer- "N ste verkiezingen, In het 1 gehouden in No- i r Li vember 1945, Zoeklicht I eindigden met 'n grote overwin ning voor de de mocratische partijen. De commu nisten, gedekt door de Russische bezettingsautorïteiten, lieten in de daarop volgende jaren door hun „valkspolitie" de democratie on schadelijk maken. Voor de verkie zingen van 1947 werd aan hon derdduizenden Hongaren het stem recht ontnomen. Het resultaat was 'n klinkende overwinning voor de communisten, die daarna de socia listen en het magere restant van de Partij der Kleine Boeren opslok ten. Op het ogenblik .kent Honga rije geen parlementaire oppositie meer. Zondag konden de kiezers slechts stemmen op een enkele lijst van het „Volksfront" en omdat men bang was, weg te blijven, kreeg dit „Volksfront" 90 procent der kie zers achter zich. In Oost-Duitsland werd bij de verkiezing voor het Volkscongres dezelfde methode ge volgd. Verondersteld wordt, dat dit lichaam een grondwet voor Oost- Duitsland zal opstellen. Maar met de snelle ontwikkeling in West- Duitsland en de komende conferen tie der Grote Vier in Parijs is het resultaat van deze verkiezing meer van academische dan van practi- srhe betekenis. Vrij koel Deining rondom Eisler houdt aan LONDEN. Dinsdagavond zgrt in Londen vyf protestvergaderingen gehouden In verband met de aan houding van Gerhard Eisler, de Duits-Amerikaanse communist. Op een van deze vergaderingen wem gezongen door Paul Robeson; op een andere werd het woord gevoerd door deken Hewlett Johnson, de „rode deken" van Canterbury. Volgens de New Vork World Te legram is Eisler. in New rVork-onder de ogen van agenten van het Fede raal' Recherchebureau aan boord van. de „Batory" gegaan. De recher cheurs waren aanwezig om er op toe te zien, dat Valentine Goebitsjef, de van spionnage beschuldigde Sow- jetrussische ingenieur, niet zou po gen met de „Batory" weg te komen. Eisler had een toegangskaartje ad 25 cent gekocht voor bezichtiging van de „Batory" én ging op zijn gemak aan boord,., terwijl immigra tie-functionarissen, agenten in uni form en rechercheurs In civiel hun plicht deden... Het vet is van de soep in Californië SALT LAKE CITY Stewart. vertegenwoordiger van de werknewen- de veteranen, in Californië. -verzocht tijdens een bijeenkomst van veteranen om ..uit de buurt te blijven van- Cali fornië". Hij deelde mede dat Californië thans 528.000 werklozen telt van wie 170.000 veteranen.. Iedere, maand komen er echter vijftienduizend veteranen bij. die op zovk zijn naar werk. Stewart zeïde, dat Californië thans overbevolkt was „dat je pp straat dood moest vallen, wilde je eén plaatsje in. een ziekenhuis bemachtigen en iemand moest al een hele gemene moord be gaan, wilde hij zeker, zijn van eer plaats in de gevangenis- Prins Bemhard vliegt mee naar Canada (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Naar wij verne men zalprins Bemhard de eerste vlucht van de K. L. M. op de lij'n AmsterdamCanadaParamaribo mee maken. De prins zal waarschijnlijk enkele dagen verblgven in het land, waar Koningin Juliana gedurende de oor log gastvrijheid heeft genoteru DIT is voor Rotterdam een historische dag. Koningin Juliana is, vergezeld van de Prins, voor het eerst in onze door de oorlog zo zwaar getroffen stad. De ergste wonden zijn geheeld en vrolijk wapperen de vlaggen in de wind, rood-wit-blauw, oranje eh hier en daar de groen witte banen van.de Rotterdamse vlag. Rotterdam is vrolijk op dezè dag. Al heel vroeg rijn de kinde ren, met oranjemutssn op het hooEd, uitgetrokken om Koningin Juliana toe fe juichen. Bouwvakarbeiders zijn op dé hoogste stel lingen geklommen om in de verte te kijken naar het binnenkomen van de Koninklijke Familie. Twee symbolen, die een warmte-gevende belofte inhouden voor de toekomst van Rotterdam. Want de toekomst van Rotter dam is ook de toekomst van heel ons land en deze in de ver trouwde handen te weten van onze geliefde Koningin, dat maakt deze derde Opbouwdag zo vrolijk, zo licht van. kleur en toon. Een uur voor de aankomst van de Koningin en de Prins was er aan de Kralingse Plaslaan al een feestelijke drukte. Het blauw, groen en bruin van de uniformen van padvinders en welpen, van padvindsters en kabouters over heerste langs de weg, die door de padvinders met hun stokken 'was afgezet. Daar waar de Plaslaan eèn pleintje vormt, voor no. 16, concentreerde zich de grootste drukte. Hier stonden Burgemeester Olid, met ambtsketen om, mr. K. P. v. d. Mandele, kamerheer in buitengewone dienst van de Ko ningin en hoofdcommissaris Staal. Ook de acht glimmend-nieuwe motoren van de verkeersbrigade stonden hier opgesteld, die straks het ere-escorte van de Koninklijke stoet zouden vormen. Persfotografen en verslaggevers verzekerden zich van een goed plaatsje en voor de vensters van de'woningen aan de laan verdron gen zich. .tientellen mensen. In afwachting van de komst van de Koningin keek men naar de mooie paarden van de bereden brigade, met oranje strikjes in de manen en glanzend geborstelde lij ven, De totempalen en de vlaggen van de padvindersgroepen vorm den een kleurige haag. De zon gaf aan dat alles nog een extra feeste lijk tihtje. Tegen-half tien rekten zich vele halzen in de richting van de Pias- zoom, vanwaar de stoet zou komen. Een gejuich ging op uit de wach tende schare ,toen enkele minuten over half tien de auto's in zicht kwamen. Op de brug over de Korte Kade verminderden zij vaart en onder spontane toejuichingen van het pu bliek stopten de vijf donkerblauwe hofauto's In de Kralingse Plaslaan Uit de voorste wagen, waarvan de kap was neergelaten, stapten Ko ningin Juliana en de Prins der Ne derlanden. De Koningin was gekleed in een lichtblauwe zoroerjapon met witte stippen en grijze mantel. Daarbij droeg zij een eenvoudige witte tocque én witte pumps. De Prins was in jacquet met de „witte bloem" in zijn knoopsgat. Na de begroeting door. de autoriteiten kwamen de „kaboutertjes" Jeanet- te van der Hoeven en Gonnie Koot en de welp Dirk Olthuis schuchter naar voren om namens de Rotter damse padvinderij een schild van rode blauwe en witte strobloemen aan te bieden. Met enkele vrien delijke woorden nam de Koningin deze hulde in ontvangst. Daarmee was de begroetingsceremonie aan de stadsgrens ten einde en; werd de tocht voortgezet. De stoet werd nu geopend door de auto van de hoofdcommissaris, met de burge meester, direct gevolgd door de Voor het raadhuis inspecteerde Koningin Juliana in gezelschap wan prins Bemhard een ere wacht van het korps Mariniers, in de oude uniformen gestoken. koninklijke wagen en de overige auto's, waarin het gevolg van de Koningin was gezeten, gevormd door: mevr. L. Verbrugge van 's Gravendeel ge boren baronesse Pxisse, dame du palais van Hare Majesteit; mr. G. C. D. baron van Harden broek, grootmeester -van het huis van H. M. en oppercere- moniemeester mr. J. C. baron Baud, particulier secretaris van H.M.; mr. K. P. van der Mandele, kamerheer in buitengewone dienst; kapitein-vlieger E. J. E. M. van Zinmeq Bergmann, adjudant van H.M.; luitenant ter zee le klasse E. Steinmetz, adjudant van ZK.H. de Prins der Nederlanden en mr. J ^Thomassen, particulier secretaris van Z.K.H. Ondanks het feit, dat er op deze dag in Rotterdam vrij wel normaal gewerkt werd, was er langs de route van de Koninklijke stoet naar het raadhuis veel pu bliek* samengestroomd. De vele vlaggen gaven een feestelijk aan zien aan. de straten. Overal waar de stoet 'passeerde, werd het Ko ninklijk paar hartelijk toegejuicht Zie verder pag. Begeleid door de burgemeester begeeft het hoge gezelschap zich na aankomst op het stadhuis naar de burgerzaal, waar 260 genodigden 2yn verzameld. Hier spreekt mr Oud het Koninklijk echtpaar toe (zijn rede plaatsen wy hiemeven). Dan worden achtereenvolgens 2an het Koninklijkpaar voorge steld: het college van wethouders en de gemeentesecretaris, de vrou welijke raadsleden en de manne lijke, met uitzondering van de communisten; kerkelijke en mili taire autoriteiten, o.w. de comman dant vau de maritieme middelen, kapitein ter zee A. Molenaar en de kolonel der mariniers P. J, van Gijn. Namens de Kamer van Koop handel de heren E. Nijgh, J. H. Dormer, R. W. Wentgens en dr. W. F. Lichteneuer; namens de' UVV mevrouw J. B. Ch. Sjollema s'Ja- cob; namens de vakorganisaties de heren H. H. Hordijk, J. B. Wey- IN DE WIELEWAAL Koningin bezichtigde met mevrouw de ivoning. de Prins bekeek de tuinaanleg Willy en Rensje-toonden hun speelgoed Om ongeveer half twaalf ar riveerde de stoet in de Wide- waal. waar wethouder 3, Meertens; Ir. A. Bos, de direc teur voor de dienst van Volks huisvesting; de heer J. van Vliet, de aannemer van de wo ningbouw en enkele vertegen woordigers van de bouwvak arbeiders, het Koninklijk Paar ontvingen. Men bezichtigde op een over dekt plankier aan de Eelkxnan- straat, een aantal foto's met ver klarende tekst, die een overzicht gaven van de bouw van de "Wiele waal woningen, waarvan er nu 125 gereed zijn. Ook bevond zich hier een maquette van een winkelcen trum, dat nog gebouwd moet wor den. De hoge gasten - begaven zich vervolgens naar een woning in de Eelkmanstraat 20, die bewoond wordt door de familie A. G. de Ben, bestaande uit man, vrouw en twee zoontjes, Willy en Rensje. Gedurende ruim vijf minuten wa ren H,M. en de Prins in deze wo ning, die zij op verzoek vna de Koningin bezichtigden. H.M.' informeerde zeer belang stellend hoe lang het geduurd had voor de familie De Ben een huis had kunnen bemachtigen. Zij toon de zich vooral ook geïnteresseerd in het speelgoed van de kinderen. De Prins sprak met de heer des huizes over de aanleg van de tuin en vroeg naar het beroep van de heer De Ben. Na dit bezoek maakte Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opge maakt te 10 uur). Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het binnenland nog enkele, buien en hier en daar ochtend mist. In de nacht zwakke en overdag meest matige wind tussen zuid en zuidwest. Vrij koel. 39 Mei: zon op 4.41, ónder 20.32; maan op 2.17 onder 11.06. '<vaJs*v het Koninklijk paar een rondwan deling door enkele straten en be zichtigde ook een aantal tuintjes om vervolgens per auto het gehele Wielewaalterrein rond te rijden. Men passeerde daarbij o.a. de beide kindertehuizen Beatrix en Irene, die aan de Schulpweg staan. Via de Aam oudstraat verliet de stoet het woningcomplex waarop de stoet naar de Boergoensevliet reed, waar even werd gestopt voor een deputatie van de Nederlandse Oranje vereniging „Jonge Garde". Gerda van Dam, het dochtertje van de tweede voorzitter, mocht het Koninklijk paar bloemen aan bieden, De muziekvereniging „Crescendov* bekortte het wachten met spelen van vrolijke muziek. Van het bezoek aan de Wielewaal is het Koninklijk echtpaar gereden naar de Wxlhelminakade, waar de Koningin en de Prins zich hebben ingescheept voor een tocht door de gepavoiseerde havens. Op het ogen blik van de embarkatie klonken saluutschoten over het water van het marine-instructievaartuig H,M. van Kinsbergen. Generaal L. Clay geëerd WASHINGTON President Truman heeft Dinsdagavond generaal Lucius Clay, die uit Duitsland naar de V.S. Is teruggekeerd, ontvangen. Hij overhan digde hem de palmen b|j de .medal of Dlstinguihed Services" waarvan hij reeds houder is. De president las de bij het ereteken gevoegde dagorder voor. die o.m. luidt; „Heeft niet alleen het bewijs gele verd, dat hij naar de Amerikaanse militaire opvattingen een uitstekend soldaat is. doch ook, dat hij een kordaat staatsman is van het hoog ste gehalte.'die zich volledig ten dienste heeft gesteld van de zaak van de vrede". Generaal Clay, werd vervolgens ont vangen in het Kuis van Afgevaardig den en de Senaat. De vice-presicfent der Verenigde Staten. Alben Barkley, voor zitter van de Senaat, noemde de ge neraal „een groot Amerikaan, een groot bouwer, een groot soldaat". De afgetreden militaire gouver- neur van Duitsland wordt overal met volledige militaire eer ontvangen (17 saluutschoten. e.d.R hij is in rang verhoogd en krijgt 6000 dollar pen sioen per jaar. In zün toespraak tot de Senaat stelde Clay, dat de bezorgdheid in West-Europa over een mogelijke Sowjet-Russische agressie was weg genomen door de ondertekening van het Atlantisch Pact. Tegenover verslaggevers ver klaarde Clay later, dat lifj zeer on gerust zou wanneer terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Duitsland zou worden over wogen. kamp en J. Melk; voor de Rotter damse Gemeenschap dr. J. Ph. Backx; voor het Comité ter behar tiging van Nationale belangen me vrouw A. Blom; voor de plaatse lijke afdeling van het Nederland- sebe Roode Kruis de heer W. F. DuliJh; voor het voormalig verzet Nederland afdeling Zuid-Holland A. v. d. Meulen. Tot de overige genodigden be horen, de hoofden en adjunct-di recteuren van de gemeentelijke diensten, rijksautoriteiten. het corps consulair, de te Rotterdam wonende leden van Kamers en Provinciale Staten, afgevaardigden van :t Hoogheemraadschap Schie tend. de Stichting Havenbelangen, de Haven vereniging Rotterdam, de Rotterdamse Kunststichting, de Algemene Nederlandse vereniging van reserve-officieren, het Natio naal instituut Steun. Wettig Gez^g. de rechterlijka macht, de Rotter damse Studentenraad, de leden van het Comité Rotterdam 1950, oud-wethouders en anderen, Als de burgemeester is uitgesproken, begeeft de Kóningin zich'haar dé wethouders en knoopt met hen een levendig gesprek aan. Vergezeld van wethouder *Van Tilburg onder houdt Prins Bemhard zich met de vertegenwoordigers van het ver zet, Ook de vrouwelijke raadsleden worden verzocht Hare Majesteit iets te vertellen en zo krijgen ge nodigden, die zijn voorgesteld, een beurt. Ondertussen speelt de orga nist van het orgel in de burgerzaal de heer C. van Dorp zacht muziek. Ten slotte scharen alle raadsle den zich in een kring om het Ko ninklijk Paar. Op ongedwongen eenvoudige en zeer beminnelijke wijze bewegen de Koningin en de Prins zich onder het gezelschap, alle tijd nemend om zich uitvoerig te laten inlichten over de gang van zaken in de Maasstad. De burge meester nodigt de Koningin en Prins Bernhard uit, hun handteke ning te plaatsen in het gulden boek. Het geschiedt, op een fraai versierde pagina. Erop is een ha vengezicht afgebeeld met de Re- gentesseplaat, het schip, waarmee straks een rondvaart door de ha- Het JfoïtiiïfehjS: echtpaar werd aan de Plaszoom, bij het betre den van de stad Rotterdam door een deputatie begroet. H.M. de Koningin, schudde hartelijk de hand van Rotterdams bur gervader, mr. P. J. Oud. vens zal worden gemaakt. De tekst is met oranje-guirlanden omrankt, waarin motieven zijn verwerkt var» de stadhuistoren, de woningen aan de Wielewaal, het Bouwcentrum en het Spartastadion. Het geheel is met de pen gete kend en met kleur verhoogd door de hoofdcommies- ter gemeente secretarie J. Lindeijer. Op het balcon Als de balcondeuren openzwaaien, klinken uit de menigte, die inmid dels nog is aangegroeid, geestdrif tig gejuich, dat pas een einde neemt, als na enkele minuten Piet van den Kerkhof f zijn diri- geerstoel beklimt. Fris en vrolijk schallen de stemmen van de kin deren over de zonnige Coolsingel. Het Wilhelmus en het. Rotterdamse stedelied worden met spontane hartelijkheid ten gehore gebracht. "Wuivend dankt de Koningin, voor de zanghulde- Voor zij zich naar binnen begeeft, moet zij nog eens het gejuich van de mensenmassa in ontvangst nemen. Dan wordt binnen- de koffie -gébruikt in. de kamer van burgemeester en wet-*" houders waarna men weer plaat3 neemt in de inmiddels weer voor gereden auto's. Dan begint da tweede rijtoer langs dikke hagen geestdriftige Rotterdammers, die luide blijk geven van hun liefde voor het Oranjehuis en voor ko ningin Juliana in het bijzonder. Antwerpse havenarbeiders huldigen koning Leopold BRUSSEL. Volfens mededeling van hei secretariaat van koning Leopold heeft de koning een groep Antwerpse havenarbeiders ontvangen, die hem als „Belgen van het Vlaamse ras'' hulde kwamen brengen. De woordvoerder van de groep, Frans de Moor, verklaarde, dat men niet zou rusten alvorens aan de koning „eer- en rechtsherstel" zou den zijn gegeven. Koning Leopold en prins Boudewijn, die bij de ontvangst aanwezig' was. onderhielden zich ge ruime tgd met de delegatie TILBURG. Maandagavond is het negenjarig dochtertje van de familia Van G. uit Goirle door een onbekende a aangerand, die haar op zijn. Rets, had meegenomen. IJzeren gordijn gaat op voor handel BERLIJN Duitse deskundigen uit Oost- en W'est-Duitsland zijn Dinsdag tot overeenstemming gekomen over uitruil van goederen tussen de weste lijke en de oostelijke zones, aldus een communiqué van het onder Sowjel- Russische contröle staande Duitse Nieuwsbureau A.D.N. Voor reeds be taalde goederen, die in West- of Oost- Duitsland zijn opgeslagen, zullen ter stond verladingspapieren worden gege ven. Hangende de instelling van een clearing zullen individuele ..transacties niet belemmerd worden, communiqué. SJANGHAI: De waarnemend bevelhebber van het nationalistische gar nizoen heeft een beroep op de soldaten gedaan om Sjanghai te verdedigen zoals eens Slalingrad verdedigd werd. De nationalistische troepen hebben daarop de straten van Sjanghai her schapen in een groot fort, zodat alies erop wijst, dat zij zich inderdaad tot het uiterste zullen verdedigen. Het hoofdkwartier maakte de bevolking nogmaals attent op dit besluit. Soldaten, die de mitrailleur- nesten in de straten bouwden, zel den echter, dat er geen reden, voor angst behoefde te zijn. Toch schij nen zij niet veel vertrouwen te heb ben in straatgevechten. De vlucht van de regeringstroe pen heeft de communisten thans gebracht tot aan de rand van de stad in het Oosten, aan de overzijde van de Wangpoerivier. Dit gedeelte van de stad is het minste verdedigd en inofficiële berichten wordt ge zegd, dat de communisten thans tot 't Nanhwi-district binnengetrokken zijn. In de volgende twee of drie dagen zal blijken, of de communis ten de stad zullen aanvallen of hun posities zullen consolideren en door de druk van een omsingeling de stad tot overgave te dwingen. Het gestadige kanongebulder nam in de loop van Dinsdag een weinig af, waaruit opgemaakt werd, dat de communisten zich iets teruggetrok ken hadden. In ieder gevat zijn zij er nog niet in geslaagd de laatste verdedigingslinie van de nationa listen te doorbreken. De Chinese communistische troe pen zouden, in een opmars van 50 km.. Nanping, 140 km. ten Noord- Westen van de haven Foetsjou. hebben veroverd. Nanping is ge legen aan de rivier de Min. .die langs Foetsjou. de hoofdstad van de provincie Foekien, stroomt. WILLEMSSTAD. De Curacaose posterijen hebben voor de eerste keer een serie kinderpostzegels uit gegeven. De prentjes daarop zijn ge maakt naar foto's van de drie men sentypen, die op de Nederlandse An- Jillen liet meest voorkomen: een ne- aldus het t een blank* en een Indiaan, By een, controle in Heimstcdt vond een politieman op een- Duitse handelsreizigerlidmaat schapskaarten van bijna alle po litieke partijen. „Ik heb al die kaarten nodig", verklaarde de man. „Het lidmaatschap van.een partij is in Duitsland weer erg. belangrijk". Twee Parijse in brekers heb ben een nieuwe camouflage uitgedacht. Zij vernoegen zich keurig gekleed, met een bouquet bloemen in de hand aan dure flatwoningen. Vinden, zy iemand. thuis, dan zeggenzij„Pardon, wij hebben aan de verkeerde deur aangebeld". is de wo- ning leeg, dan slaan zy hun slag. De 22-jarige Mario Fabre heeft gisteren het gehele ver keer op een van 's werelds druk ste verkeersaders, de Place de la Concorde in Parijs, tot stil stand gebracht door in de be faamde Obelisk te klimmen en zich op zijn hoae plaats ten aan schouwen van duizeixden nieuws gierigen zes uur lang te hand haven. Aan de politie verklaar de Fabre; „Ik zal er best en had een prachtig uitzicht op de stad." In Los Angeles is gisteren 'n Siamese tweeling geboren. Het eigenaardige is. dat de kin deren, twee meisjes, met de hoojdjes aan elkaar gegroeid zijn. Voor het overige zijn de kleinen normaal en de artsen hopen hen in leven te kunnen houden

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1