HET ROTTERDAMSCH PAROOL Nederlandse jagers starten ter „verdediging" van Engeland 's Werelds grootste internationale luchtmanoeuvres in vredestijd V. Tijger-tweeling bij Mikkenie Moeilijkheden te Djokja r Onze verliezen in Indonesië Nee toch.Heus! Vraagstuk der Duitse eenheid is Grote Vier te moeilijk Punten economische samenwerking ere Berlijn beloven meer goeds Tweede Kamer wenst, dat wij de diensten betalen goede Zaterdag verschijnt tweede deel rapport enquete-commissie Woensdag 1 Juni 1949 Rad. en Adm. Lange Haven 141, Schiadaia Tel. 69300 Abonn.prijs: per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAM) (EE Negende jaargang no. 125 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier; Amsterdamsche Bank te Rotterdam. Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper IMITATIE-LUCHTOORLOG VERKLAARD LONDEN. Jagers, bommenwerpers en jetvliegtuigen van de Ver enigde Staten. Engeland en Nederland zullen in Juni gezamenlijk deel nemen aan *s werelds grootste internationale luchtmanoeuvres in vre destijd, om Engelands defensie tegen een vijandelijke luchtaanval te testen. De manoeuvres, die „Operation Foil" genoemd worden, duren van 25 Juni tot 3 Juli. Zy zullen de eerste gecombineerde oefeningen zijn van de mogendheden van het Atlantisch Pact, sedert z(j kort ge leden een defensie-combine vormden. Bommenwerpers en jagers van de Royal Air Force zullen nacht- aanvallen uitvoeren, die zich hoofdzakelijk op Engeland's Oost kust zullen concentreren, terwijl superforten van de derde Ameri kaanse luchtdivisie de aanvallen bij daglicht voor hun rekening zullen nemen. De verdediging is opgedra gen aan dag- en nacht-jagers van het Britse Fighter Command en een escadrille Gloster-Meteoor-jct- jagers van Nederland. Zij zullen gesteund worden door alle lucht- afweereenhedendie thans in En geland zijn en door 8000 leden van het Royal Observers Corps, die meer dan 700 waarnemingssta tions voor luchtaanvallen zullen bemannen» Mannen en vrouwen van het Britse territoriale leger Enge lands nationale garde zullen ook medewerken. Franse en Bel gische officieren zijn uitgenodigd, als waarnemers aanwezig te zijn. Er zal niet worden bekend ge maakt, welke partij als overwin naar in deze imitatie-luchtoorlog is te beschouwen. In aansluiting op deze luchtma noeuvres worden van 4 tot 8 Juli gecombineerde Britse, Franse, Bel gische en Nederlandse marine oefeningen in het Engelse Kanaal gehouden. Aan deze manoeuvres zullen ook kleine eenheden van de Gisteravond is men in Den Haag in ijltempo begonnen met de afbraak van circus Mikkenie en een half uur na de laatste voorstelling was de grote ver huizing naar Rotterdam al in volle gang. Bij het laatste op treden van Tijger Tarzan" viel het 't publiek op, dat vijf in- plaafs van zes tijgers in de piste kwamen. De zesde moest nl. op doktersadvies rust nemen. Ben half uur na deze mededeling door de Mikkenie-directie da verde het circus van een mach tig applaus, toen de directeur, tat zijn grote blijdschap kennis gaf van de voorspoedige geboor te van een tijger-tweelingMoe der en kinderen zijn inmiddels in alle rust in de Maasstad ge arriveerd. Russische ambassadeur in China naar Wisjinsky De Russische ambassadeur In China zal naar Parijs komen voor besprekingen met minister Wisjins ky. Inlichtingen, die Westelijke di plomaten ontvangen hebben, doen vermoeden, dat de Chinese commu nisten van plan zijn spoedig mo gelijk na de val van Kanton een consultatieve assemblee voor geheel China samen te roepen, welke een voorlopige grondwet zal opstellen. Het is mogelijk, dat de assemblee ook een voorlopige regering voor geheel China zal aanwijzen in af wachting van de vorming van een. permanent bewind. Dd diplomaten gaven als hun mening, dat het be zoek van Roschin aan Parijs in ver band staat met"'de'vraag; "wanneer Rusland het communistische bewind in China, zal erkennen. CPN verliest twee zetels 1 in Beerta en Midwolda GRONINGEN. De eerste ge- meenteraadi-verkiezingen in deze provincie hebben, twee zetels verlies voor de communisten opgeleverd. In Beerta verloren zy een zetel aan de P. v. d. A, en daarmee de meer derheid in de raad. Tot nu toe be zetten zij zes van de elf plaatsen, nu nog vijf. In Finstcrwolde kregen de com munisten wat meer stemmen, de P. v. d. A. ging iets achteruit. De zetelverdeling bleef dezelfde, n.l. zes voor "de C.P.N., twee voor de P. v, d. A. en drie voor de V.V.D.. In Midwolda verloor de C.P.N. haar enige zetel. De C.H.TJ. boekte hier de meeste winst. Zij klom van drie naar vier zetels. In bet zoeklicht DE ZAAK EISLER Gerhard eisler is zojuist in Praag aangekomen, van waar uit hy naar Leipzig zal doorreizen om daar de studenten volgens Russische methode wegwijs te maken in de sociale wetenschap pen, Daarmede is het ogenblik aan gebroken om met een korte slot beschouwing een punt te zetten achter een. zaak, die de gemoede ren in Amerika, Engeland en ook wel daarbuiten bijzonder heeft op gewonden. De Londense rechter heeft Eisler, die door de Britten op Amerikaans verzoek aan boord van een Pools schip, dat zich in Engelse terri toriale wateren bevond, gearres- s teerd was, vrij gelaten, omdat niet bewezen kon worden, dat de misdaad, waarvoor hij in de Ver enigde Staten moest terechtstaan, de Britten verplichtte, hem uit te leveren. Dat is het eenvoudige le gale feit. Het bewijst wel, dat de Britse justitie de wet onverdeeld toepast. De Amerikaanse senato ren, die thans klagen, dat de Ame rikaanse hulp door het Britse be sluit slecht beloond is, mogen zich bedenken, dkt hun woorden de suggestie insluiten, dat de justitie in Engeland zou kunnen worden omgekocht. Dat kan niet, evenmin trouwens als in elk ander waar lijk democratisch land. En wan neer de Amerikanen de moeite ne men, daarover even goed na te denken, zullen zij er ongetwijfeld blij om zijn. luchtmachten van elk dezer natiö deelnemen. Luchtmaarschalk sir Basil Em- bry, opperbevelhebber van het Britse Figther Command, zal de leiding hebben van „Operation Foil" in zijn geheel. Hy zal dus te vens de defensie leiden. Luchtmaarschalk sir Aubrey Ell- wood, opperbevelhebber van het Eritse Bombercommand' en gene raal-majoor Leon Johnson van. de derde Amerikaanse Ipchtdivisie zullen gemeenschappelijk bevel voeren over de aanvallers. De marine-oefeningen zullen on der leiding staan van admiraal air Roderich „Wee" Mcgregor, opper bevelhebber van Engelands Home Fleet. Drs. Bos thans ontslagen (Eigen berichtgeving) De voormalige secretaris van de Haagse burgemeester, drs W. Bos, die beschuldigd was van knoeierijen met deviezen, is thans officieel uit gemeentedienst ontslagen. Tot nu toe was hy slechts geschorst. Nieuwe verkeersweg door Amersfoort AMERSFOORT Een deel van de historische buitensingels zal worden gedempt om een brede ver keersweg door Amersfoort aan te leggen. Nu moeten de duizenden auto's, die dit stadje iedere dag weer in Oostelijke of Westelijke richting passeren, zich door nauwe straten van de binnenstad wringen. De opstoppingen, die daarvan me nigmaal het gevolg zijn, zullen niet meer voorkomen als de nieuwe weg gereed is. Dinsdagnacht nam de Amers- foortse gemeenteraad dit belang rijke besluit. Hij besloot tevens tunnel te laten bouwen, waardoor de grote arbeiderswijk in het Soes- ter kwartier uit haar isolement wordt verlost. Deze tunnel moet in 1952 klaar zijn in verband met de electrificatie van het spoorwegnet. Het gehele plan zal tien jaar vergen, Rijksstudiebeurzen worden verhoogd DEN HAAG Aanvaardt het parlement de wijzigingen in de Ho- geronderwijswet, die de minister van O. K. en W. voorstelt, dan zal het maximumbedrag van de rijks- studiebeurzen van 800 op 1500 worden verhoogd. De minister acht deze vermeerdering noodzakelijk in verband met de huidige omstandig heden. Verder stelt de minister voor de mogelijkheid te scheppen rijksbeur zen te verlenen aan studenten, die de college's volgen aan bijzondere economische hogescholen. Dit wets ontwerp zal voorts de minister van O. K. en W. de bevoegdheid geven bezitters van diploma's van buiten landse onderwijsinstellingen tot Ne derlandse universitaire examens toe te laten. Luchtbrug vestigt in Mei nieuw record BERLIJN De Britse en Ame rikaanse luchtbrug-vliegtuigen hebben over de maand Mei een nieuw record gevestigd, door in 27.718 vluchten 250.816 ton goede ren naar Berlijn te vervoeren. Dat is 15.500 ton meer dan. over April. Doodstraf geëist tegen verraders Stijkelgroep DEN HAAG. De advocaat-fis caal by het BUzonder Gerechtshof eiste Dinsdagmiddag- de doodstraf zo wel tegen W. S. van Dam als tegen J. van Weezel. Hij achtte bewezen, dat zü de verzetsgroep van drs. J. Stijkel hebben verraden. Maandagavond zakte op het station in Hoek van Holland de 55-jarige mej. J. M. Hagenberg uit de Zwarte Paardenstraat plotseling in elkaar toen zij öp d etrein naar Rotterdam stond te wachten. Een ontboden, ge neesheer constateerde de dood door hart verlamming. Nederlanders deden huiszoeking BATAVIA. Zaterdag hebben Nederlandse militairen het gebou wencomplex Kepatihan te Djokja (gebruikt voor de voorbereiding van de terugkeer der Republikein se ministerie^) onderzocht zonder voorafgaande kennisgeving aan de sultan. Aldus een officiële republi keinse bekendmaking. Van de af deling defensie werden documen ten en naamlijsten van ambtena ren in beslag genomen en de I.V.G. (Inlichtingen Veiligheidsgroep) heeft personen gearresteerd. Ook werden inschrijvingsformu lieren van de afdeling politie beslag genomen. In de bekendmaking wordt v der verklaard, dat de republikein se delegatie van het incident op de hoogte werd gesteld, met het ver zoek een krachtig protest over dit Nederlandse militaire optreden bij de betrokken instanties in te die- nen. Van Nederlandse zijde te Djokja vernam Aneta's correspondent, dat de Nederlandse autoriteiten het ten zeerste betreuren, dat zij tot dit optreden hadden moeten overgaan. Tot het herstel der Republikeinse regering in Djokja zijn de Neder landers verantwoordelijk voor het handhaven van orde en veiligheid. Het is gebleken, dat zich bjj de af deling defensie in Kepatihan per sonen bevonden, die zich schuldig maakten aan subversieve activiteit en dat leden van guerillaslrijd- krachten zich kwamen aanmelden, van wie de aanwezigheid in de stad gevaarlijk werd geacht voor de handhaving van orde en veilig heid. De Republikeinse delegatie te Batavia bevestigde, dat het ge beurde "was doorgegeven aan de UNCI. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: 3 Mei 1949: wachtmeester K. Prins, Bedum" (Gr.). 12 Mei 1949: sold. D. B. Doppen, Lichtenvoorde; sold. Ie kl. J. M. Schenkenberg, Ara- sterdam, 14 Mei 1949: sold. S. Bos, Musselkanaal, gem. Onstwedde; sold. W, van Hest, Heumen. 15 Mei 1949: huzaar J. W. Vendrig, Montfoort (TL). 16 Mei 1949: sold. G, Bennink, Zuidwolde (Pr.). Dr. Beel heeft afscheid genomen BATAVIA De H.V.K., dr. Beel, heeft Dinsdagavond in het paleis Koningsplein een afscheids receptie gehouden. Vele honder den wachtten in een lange rij voor en op de trappen, die raar de ga lerij van het paleis leiden, om de hand van de scheidende H.V.K. te drukken. Onder de talloze bezoe kers bevonden zich de speciaal voor deze gelegenheid overgeko men president van Oost-Indonesië, Sukawati, de wali negara van Pasundan, Kusumah, de wali ne gara van Zuid-Sumatra, Abdul Malik, de wali negara van Madu ra, Tjakraningrat en vele andere vooraanstaande federale leiders, leden, der voorlopige federale rege ring, de voorzitter der BJLO., Sul tan Hamid, leden van het corps consulair, leden van de U.N.C.I. en tal van hooggeplaatste civiele, mi litaire en kerkelijke autoriteiten. Oud-strijders uit Indonesië naar Nieuw-Zeeland WELLINGTON. De Nederland- se regering heeft via haar gezant schap te Wellington, aan de Nieuw- zeelandse regering gevraagd, of een aantal leden van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië, ca hun demobilisatie, zich als landarbeiders in Nieuw-Zeeland kan vestigen. Waarschijnlijk zal de regering tc Wellington zich bereid verklaren op deze basis 1000 oud-strijders toe te laten. Zoals gemeld, heeft Austra lië zich bereid verklaard, 5000 Ne derlandse oud-strijders uit Indo nesië in haar land toe te laten. De Amerikaanse marine heeft haar eerste „Viking- raket", uitgerust met mdar en al, op reis door het luchtruim gezonden. Het monster vloog met een. snelheid van 4000 km per uur bijna 100, km hoog Een Westberlijnse journalist die een vergadering in Oost- Berlijn moest verslaanmiste op zeker ogenblik zijn pakje boter hammen. Even later werd het hem overhandigd door de zaal wachter met de verklaring: „De Russen wilden weten, of er geen bommen inzaten.'* Het Memorial Day-week- einde is ditmaal op betrekke lijk valige wijze door de Ame rikanen gevierd. Aan verkeers ongevallen vielen dit jaar slechts 238 slachtoffers, tegen 453 in 1948. Monsieur Mirland in Lille ontdekte een kleverige sub stantie aan zijn schoenzool en wilde deze boven een vlam weg smelten. Een hevige explosie, die zijn gehele huis vernielde, volgde. Het kleverige goedje wasplastisch dynamiet. Mir land bleef wonder boven won der ongedeerd. De beroemde Big Ben in Lon den vierde gisteren zijn '30ste verjaardag. De klok heeft slechts een keer gefaaldIn 1944 sprong een veer-waardoor het uurwerk enige tijd kwam stil te staan. PARIJS. Van gezaghebbende Westerse zijde is gisteravond in Parij^ verklaard, dat de ministers Aeheson, Bevin en Schumait de besprekin.-*' gen van het vraagstuk der Duitse eenheid als geëindigd en zonde? resultaat beschouwen en van oordeel zijn, dat de Raad van Ministers behoort over te gaan tot bespreking van het vraagstuk-Berlyn. Westerse functionarissen legden er echter de nadruk op, dat dit niet officieel op de zitting van Dinsdag was verklaard. Desondanks was het aan het eina van die bijeenkomst duidelijk, dat de Westelijke ministers geen verder commentaar te geven hadden op Wisjinsky's voorstellen en ook niet op hun eigen voorstellen. lijn der verwachting,/Jat de minis ters nu spoedig het ëèrste agenda punt zullen laten rusten. Zij zul len dan Berlijn kunnen beschou wen als een toetssteen voor ver dere mogelijkheden. Wisjinsky's toezegging, te zullen instemmen met verkiezingen in Berlijn, "wordt hier ook na het uitzichtloze debat der eerste week nog gezien als een gunstig teken voor dit onderdeel van het program. Het hoogtepunt van de bijeen komst van gisteren, die drie en een half uur duurde, was de verwer ping door de Westelijke mogendhe den van een voorstel van Wisjins ky om een delegatie van het door de communisten beheerste Duitse Volkscongres te ontvangen. De westelijke ministers verwierpen dit voorstel eenparig, waarbij zij aan voerden, dat de delegatie het Duit se volk niet zou vertegenwoordi gen. Eerder op de dag hielden de mi nisters Aeheson, Bevin en Schu- man zich aan Quay d'Orsay bezig met het uitwerken van hun stand punt in het economische vraagstuk en in de kwestie-Berlijn. In Fran se kringen spreidt men een zeer opvallend optimisme ten toon ten aanzien van de economische sa menwerking. Daarbij gaat men uit van de verwachting, dat de Russen zulke samenwerking wensen Ier vergemakkelijking van. hun econo mische positie in Oost-Duitsland en in Oost-Europa. Men vestigt er evenwel tegelijk de aandacht op, dst Wisjinsky zich ervan bewust zal zijn, dat ook in het Westen deze samenwerking sterk verlangd wordt. Het steeds meer voelbaar wordende probleem van Duitse concurrentie op markten in West- Europa immers houdt ten nauwste verband met de afzetmogelijkhe den, die West-Duitsland in het Oosten kan herkrijgen. Daar het vinden van een oplossing voor de Berlijnse situatie zal moeten voor af gaan aan discusies over een eco nomische brug tussen de twee delen van Duitsland, ligt het in de (Ing. Mod.) Plaatselijk enige regen Weersverwachting, medege deeld dooi* het KNMI te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). Verder toenemende bewol king met voornamelijk van avond en vannacht plaatselijk enige regen. Later wisselend be wolkt met hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Morgen iets lagere temperaturen dan vandaag. (Auteursrechten voorbehouden KNMI). 2 Juni: Zon op: 4.25, onder 20.50; Maan op 8.40, onder 1.09. AL zal heel China onder commu nistisch. bewind komen, de Brit ten zijn niet van plan Hong kong, het Gibraltar can het Oosten prijs te geven. Foto Manschappen van de Sutherland Hooglanders marcheren de kade op in Southampton Zuid-Enge- land) om scheep te gaan met be stemming Hongkong, tot verster king van het garnizoen aldaar. Zware straffen voor zwarte handel met huiden ASSEN. Twee maal f 1000.— boete of twee maal honderd dagen hechtenis en drie maal een maand hechtenis plus zes weken hechte nis met aftrek, deze hele sene straffen is Maandag geëist tegen de Meppeise huidenhandelaar R. •M., die vorig jaar 23.000 huiden, met een waarde van f 22Q.Q0Q, had achtergehouden. M. was directeur der N.V. Ne derlandse huiden- en wolhandel en vellenploterij, voorheen Van Esso te Meppeï, die ook al gedagvaard was. Vijf' geldboetes van f 10.000 en één van f 25.000, plus verbeurd verklaring van de 23.00D huiden, werden tegen. haar geëist. Uit de boeken bleek, dat er reeds van 1949 af met vellen „zwart" was gehandeld. De hele administra. tie zat zo „vreemd" in elkaar, dat, de economische politierechter ver zuchtte: „Ik heb nog nooit een boekhouding gezien, waarin, zó is geknoeid!" Vertrek der regering en beleid tijdens eerste maanden in Londen toegelicht DEN HAAG. Zaterdag Terachijnt hal tweede deel van het rapport der parlementaire enquête-commissie. Het bevat in twee dikke boekdelen de resultaten van. het onderzoek naar de Nederlandse neutraliteits-polltlck, het vertrek van de leden van het Koninklijk Huis en de regering naar Engeland en het beleid gedurende dc eerste maanden in Londen. Twee delen bevatten 1275 pagina's In tegenstelling met het eerste deel van het rapport laat dit tweede deel zich meer lezen als een aaneenslui tend verbaal. De enquête-commissie gaat hierin na de genadeloze en doelbewuste agressie-politiek der Duitsers, zoals die zich ontwikkelde tussen Augustus 1939 en. Mei 1940. Zij geeft een overzicht van ons staatsbeleid in die onheilspellende dagen en verhaalt uitvoerig het Venlo-incident, waarover nog altijd een waas van geheimzinnigheid hing. Het is de commiEsie gelukt de waarheid aan het licht te brengen van wat er vóór, tijdens en na dat vuurgevecht bij Venlo is geschied.' Verder behandelt het rapport alles wat er gebeurde voor dat de konink lijke familie en de regering-De Geer naar Engeland overstak,4 het geeft een beschrijving van het bombarde ment van Rotterdam en de capitula tie, die op deze tragische gebeurtenis volgde. Welke stemming er de eerste da gen in Londen heerste wordt ook in dit deel van het rapport geschilderd. Ook de opvattingen, die in en rond het Londense kabinet heersten over de vraag, of Nederland de oorlog moest voortzetten, vinden hun plaats daarin. Het vermeldt voorts de vre despogingen. van Plesman, het aftre den van minister-president De Geer, diens terugkeer naar Nederland en de benoeming van prof. Gerbrandy tot minister-president. De beide boeken bevatten niet minder dan 1275 pagina's. Zij wor den in de handel gebracht voor 15.- samen. Van het eerste deel van het rapport zijn tot nu toe niet minder dan 5000 exemplaren verkocht. De eerste druk verscheen in Maart, de zelfde maand nog moest een tweede druk uitkomen en. in April kwam. de derde druk van de pers. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Zoals wij reeds eerder meldden, is er uit bepaalde kringen in de Tweede Kamer be zwaar gemaakt tegen het betalen door Nederland van kosten, welke gemaakt zijn door de Commissie van Goede Diensten, die tegenwoor dig Indonesische Commissie van de Verenigde Naties beet oftewel U.N. C.I. Bij wijziging van. de begroting van Overzeese Gebiedsdelen voor 1947 is voor die commissie een post uitgetrokken van 171.931, Dat vond de heer M e ij e r i n k (A.R.) erg veel en bovendien was hij van mening, dat de Veiligheidsraad dit maar zelf moest betalen, omdat die de Commissie voor Goede Diensten aan Nederland zou hebben opge drongen. Het is helemaal niet waar, dat dc heer Va' -Kïeffens erom ge vraagd heeft, zoals de regering be weert. Hy koos de commissie om arbitrage te voorkomen. De heer Meljerink hing ook nog een droevig beeld op van de zwarte handel, die door employé's van de commissie met dollars gedreven zou worden. Met de dollars van de commissie had Nederland niets te maken, vond minister Götzen, maar wij hebben actief medegewerkt aan de tot standkoming van de commissie en als gevolg daarvan betalen wij de vervoerskosten der commissie, evenals dc Republiek dat gedaan heeft voor reizen in haar gebied. Het uitgetrokken bedrag heeft uit sluitend betrekking op de vervoers kosten. Dat de kosten der commis sie geheel ten laste der V.N, zouden moeten komen, Icon hjj niet onder schrijven. De onverzoenlijkcn (A.R., de heren Zandt en Wdter)lieten DOOR HET GRAVEN van ka nalen en het aanleggen van nieix- ïoe spoor lynea tracht men in Friesland de betekenis der ste den op industrie- en scheep- vaartverkeersgebied in belang rijkheid te doen toenemen. Niet ver van Leeuwarden wordt een viaduct gebouwd voor de spoor- lijn LeeuwardenHecrenveen. aantekenen, dat zij tegen waren, zodat de zaak zonder stemming onder de hamer door ging. Hetzelfde was het geval met de goedkeuring van de internationale tarweovereenkomst, waartegen de communisten overwegende bezwa ren hadden, met het gevolg, dat ook daarvan aantekening werd gehou- Reclameverlichtmg mag volop branden DEN HAAG. Met Ingang van heden zijn de beperkende bepalin gen ten aanzien van de reclamever lichting opgeheven. In de zomer maanden hëeft n.l. het electriciteils- verbruik van lichtreclames prac tised geen verhoging van het kolen- verbruik der electrische centrales ten gevolge. In de aanstaande win ter zal echter wederom den, verbod van reclameverlichting worden in gevoerd, mede in verband met 'het probleem van de belasting der elett- trischd centralen op de spitsuren. Prijzen vrij voor, tal van goederen DEN HAAG. Bij beschikking van 'de minister van Economische Zaken zijn de prijzen van de navol gende gadderen vrijgelaten: leder waren, inlegzolen, muziekinstru menten en toebehoren, gramofoons en gramofoonplaten, kammen, sport artikelen en onderdelen, met uitzon dering van sportkleding, slijpmate- riaal, molenstenen, nautische, me teorologische, geophysische, chemi sche en biologische apparaten en in strumenten, kurk en kurkproduc- ten, houtmeel, groot kuip werk, zui- velwerktuigen, houten riemschijven en parketvloeren. Arabieren tegen terugkeer van Italianen TRIPOLIS, De een-ogige moefti van Libye beeft verklaard, dat hij zyn meer dan 709,090 Mohamme daanse volgelingen zal voorgaan in een. strijd op leven of dood, indien de V.N. Tripolitanië weer onder Italiaans beheer stellen. Hij beweerde, dat de Tripolitaan- se Mohammedanen wapens verbor gen houden, welke zy tijdens de oorlog in handen kregen van het Britse achtste leger en het Duitse Afrika-korps. Betrouwbare neutrale waarnemers in Tripolis bevestigen, dat de Arabieren de Italianen tot dd laatste man zouden bestrijden, indien de V.N, Italië weer het be heer toevertrouwen. Duizend gulden boete voor voorzitter EVC AMSTERDAM De Amster damse economische politierechter, mr. C. H. Plug, heeft de voorzitter van de Eenheids Vak Centrale, Berend Blokzijl, veroordeeld tot een geldboete van duizend gulden, subsidiair een hechtenis van twee maanden. Blokzijl had als voorzit ter van de E.V.C. in October 1948 in strijd met het verbod van art. 14 van het Deviezenbesluit 1945 beschikt over een bedrag van 400.000 Franse francs, dat volgens een overeenkomst door de Confe deration General du Travail ter beschikking was gesteld aan Fran se stakende mijnwerkers ten be hoeve van aankoop van kleding en voedsel voor kinderen. Geen prijsbeheersing meer, op deel personenvervoer - DEN HAAG. Blijkens een. be schikking in de Staatscourant van. 31 Mei worden met ingang van 8 Juni de prijzen van toerwagenritten en van ongeregeld personenvervoer met autobussen vrijgelaten. Op hc£ vervoer van arbeJEers met autobus sen naar en van bun werk blijven de prijsvoorschriften echtdr van kracht, Gas- en stookolie in prijs verlaagd DEN HAAG. Ten gevolge van een voortgezette daling van de no teringen voor gasolie en stookoliën op de wereldmarkt, worden de prij zen van gasolie, stookolie, middel zware stookolie en zware stookolls met ingang van heden verlaagd. Deze verlagingen bedragen voor: gasolie 0.4o per 100 liter; stook olie 1.25 per 1000 liter; middel zware stookolie ƒ3,75 per 1000 kg; zware stookolie ƒ110 per 1000 kg. Tarieven herenkappers - zouden vrij komen DEN HAAG. De tarieven voor herenkappers zullen waarschijnlijk in Augustus worden vrijgegeven, meldt de Nederlandse Vrije Kap-* persorganisatie aan haar leden. Deze organisatie baseert haar mededeling op een toezegging, die haar tijdens overleg met het direc toraat-generaal voor de prijzen zou zijn gedaan- Akteil van overlijden voor, omgekomenen in de oorlog DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteravond haar goedkeu ring gehecht aan het wetsontwerp houdende voorzieningen betreffen de het opmaken van akten, van overlijden voor personen, wier dood niet wettelijk bewezen is, doch die na de deportatie naar Duitsland niet zijn teruggekeerd» De rechtbank kan opdracht geven tot het opmaken van akten van overlijden onder bepaalde waar borgen, waardoor zowel dc verde ling van nalatenschappen mogelijk wordt als het sluiten van een nieuw huwelijk voor achtergeble ven mannen of vrouwen. Stille Oceaan-verdrag in voorbereiding CANBERRA. De Australische rinister-president Joseph Chifley :eeft in het parlement meegedeeld, dat de premiers van Gro ot-Brittan- nië, Australië en 'Nieuw-Zeeland tijdens de kortgeleden gehouden conferentie van ministers-presiden ten der leden van het Britse Ge menebest 2ijn overeengekomen voort te gaan met het opstellen van een verdedigingsverdrag voor het gebied van de Stille Oceaan. De drie ge noemde landen zullen trachten ook andere landen tot dit verdrag te doen toetreden. Het was met moge lijk gebleken, het aanzien te geven aan een meer uitgebreid Stille Oce aan-verdrag. Chifley verklaarde verder nog, dat Australië alle po gingen in het werk had gesteld om. de regeringen van andere belang hebbende landen, zoals Neder land en Portugal, voor het sluiten van een dergelijk verdrag te inte resseren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1