J Oud Mohammedaans rijk beleeft zijn wedergeboorte Windmolens gaan betere toekomst tegemoet m Cyrenaica proclameert zijn onafhankelijkheid Spreekbuizen van het Palais rose met verstopping bedreigd Regering overweegt verbouwing tot nood-energie-stations Kamer wenst gelijkstelling van onderwijzers met ambtenaren Na critiek op regering motie met algemene stemmen aangenomen H In onze buitenlandse politiek voltrekt zich stille revolutie Nederland moet een principiële politiek voerenook in de V.N. Op ds kohJtsd Bonnenlijst Donderdag 2 Juni 1949 3 BENGASI. De Groot-Senoessi emir Idriss el Senoessf heeft gister avond een proclamatie van onafhankelijkheid uitgevaardigd en verzocht om Britse erkenning van zijn overneming van alle bestuursfuncties in Cyrenaica. Later op de avond deelde Londen mede, dat het de emir erkent als hoofd van de staat Cyrenaica en de vorming van een nationale regering aanvaardt. De Britse beheerder van Cyrenaica, De Candole, heeft In een vergadering van het Nationale Congres van Cyrenaica te Bengasi verklaard, dat de Britse regering de emir zou uitnodigen, naar Londen te komen voor besprekingen over de nlemve regering. kenning van de nieuwe staat als een logische ontwikkeling van de Britse politiek ten aanzien van de vroe- Italiaanse koloniën. Een Londen geeft zijn zegen Cyrenaica, het Oostelijke deel van Li bye, dat aan Egypte grenst, wordt bewoond door een kwart mil- lioen Senoessi's, die een eeuw gele den door Idriss el Senoessi's groot vader verenigd werden tot een machtige Mohammedaanse gemeen schap, die heleend werd om haar ijver in de verdediging van de Is lam. Van 1923 af stonden deze Se- noeasls onder Italiaans-fascistisch bestuur. Hun emir werd naar Egyp„ te verbannen. Anthony Eden, de toenmalige Britse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde in Januari 1942 in het Lagerhuis„Als de oorlog ten einde is, zullen de Se- noessis in Cyrenaica onder geen. be ding meer onder Italiaanse heer schappij komen." Syyed Mohamed Idriss el Mahdi cl Senoessi, afstammeling van de profeet Is de geestelijke en wereld lijke leider van de Nomadische Se- noessis. Hij werd Groot-Senoessi in 191?. Hij volgde toen zijn oorlogs zuchtige oom op, die zijn raad, de Engelsen in de eerste 'wereldoorlog niet aan te vallen, in de wind had geslagen en als gevolg daarvan vol komen verslagen werd. Met zjjn eerste daad het sluiten van officiële overeenkomsten met Engeland en Italië kon hij slechts enkele jaren, vrede verkrijgen. In 1923 moest hij wijken voor Musso lini's Afrikaanse ambities. Hy werd beschuldigd van aanmoediging van opstandige onderdanen en dc Ita liaanse regering verscheurde het verdrag met de Senoessi. Zyn volk werd van de vruchtbare kust ver dreven die voor de Italiaanse ko lonisten werd opgeëist naar de •woestijn, terwijl de Groot-Senoessi zelf naar Egypte uitweek. Pas in 1944 keerde hij in zijn geboorteland terug, waar hy enthousiast werd verwelkomd. Toen Italiaans Libye door het Brit. se achtste leger werd bevryd, werd het gebied verdeeld iit twee -aparte bestuursgebieden Tripolitanië en Cyrenaica. Nadat de Italiaanse ko lonisten en functionarissen uit Cy. renaïca waren gevlucht, werd beslo ten, dat de vroegere Italiaanse ko loniale ondernemingen en boerde rijen door de Senoessi, onder Britse leiding, zouden worden beheerd. Cyrenaica Is sedert het einde van de oorlog onder Brits militair be stuur. in samenwerking met de Groot-Senoessi, geweest. He'; Natio nale Congres, dat vertegenwoordi gers omvat van de Senoessi-ge- meenschap voor de steden, het platteland en de stammen, werd door de Groot-Senoessi samenge steld voor consultative doeleinden. Amerikaanse regeringskringen in terpreteren de Britse stap tot er- Winst voor VVD, verlies voor AR en CHU In Zuid-Beijerland hebben giste ren, evenals in vijf andere Neder landse gemeenten, raadsverkiezin gen plaats gevonden. In totaal werden uitgebracht 1349 stemmen (in 1946 1313). De verdeling was als volgt: Partij van de Arbeid 270 (in 1946 266); WD 376 (in 1946 190); St. Ger. Partij 181 (in 1946 166); A.R. en C.H.U. 522 (in 1946 691), De zetels zjjn thans als volgt verdeeld (tussen haakjes de zetels in 1946 behaald): P.v.cLA 1 (1), V.VD. 2 (I); St. Ger. 1 (1); A.E. en -C.H.U. 3 (4). VVD verliest zetel aan St. Ger. Partij Een van de zes Nederlandse ge meenten -waar gisteren raadsver kiezingen zijn gehouden is Nu- mansdorp. In totaal werden 2379 Stemmen uitgebracht (in '46 2230). De verdeling is als volgt (tussen haakjes het aantal stemmen in 809 (879); A.H. 584 (448); C.H.U. 377 (407); V.VJ3. 394 (272); S-G.F. 215 (224), De zetelverdelign is als volgt: P.v.d.A. 4 (4); A.R. 2 (2); C.H.Ü. 2 (2); V.V.D. 2 (3); SG.P. 1 (0) f EDEN FAN DE vrouwelij ke LUCHTMACHT en van het Prinses Mary Luchtmacht Ver pleegsters Korps oefenen in de bekende hangar van het lucht- scrap it. 101 te Cardingtori bij Bedford voor het Koninklijk T oximooi te Olympia, waar zij sprongen zullen maken van het aak af. De gekleurde parachutes zullen reeds voor de sprong zijn geopend, omdat de hoogte niet toereikend is voor een gewone „drop". Twee leden van de vrou welijke luchtmacht en twee ver pleegsters, die aan het toumooi zullen deelnemen. woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken zelde, dat de Amerikaanse regering de stap niet in bet minst beschouwde als een aantasting van het recht der V.N. om de uiteindelijke bestemming van de vroegere Italiaanse kolonie te bepalen. In kringen van bet Italiaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaarde men, dat de Britse stap van geen invloed was op de wens tot samenwerking met Engeland voor een oplossing van het vraag stuk der vroegere Italiaanse kolo niën. Zetelverlies voor Chr. Gem. Bel. in Hoevelaken In_ Hoevelaken zijn gisteren, even als in vijf andere Nederlandse ge meenten, raadsverkiezingen, gehou den. Het resultaat hiervan is ge weest, dat de Partij van de Arbeid 2 zetels behaalde, dc Staatkundig Gereformeerde Partij 1 en Chr. Gem. Bel. 4. In totaal werden S60 stemmen uitgebracht tegen 802 in 194G. De verdeling was als volgt Partij van de Arbeid 233 <in 1946, uitkomend als „Gemeentebelangen"". 203)St. Gereformeerden 144 (in 1946 geen); Chr. Gem. Bel. 483 (in 1946, 599). Chr. Bdl. heeft thans 1 zetel verloren aan de S.G.F. Nederlandse uitvinding overbrugt oceaan AMSTERDAM. Enige maanden te laat omdat men aan de Ameri kaanse zijde van de lijn niet op tijd klaar was is gistermiddag de ra- dio-teletype-verbinding tussen Am sterdam en New York, die voor drie kwart door de American Over seas Airlines en voor den kwart door de IC.L.M. wordt gebruikt in werking gesteld. Amsterdam is tot Europees verbindingscentrum van de A.O.A. gekozen, mede omdat de Nederlandse vinding van ir A. A. van Duuren, die het z-g- Tor-appa raat (teleprinter on radio) constru eerde, een nagenoeg storing vrije ontvangst garandeert. Op de telex van de A.O.A. in het Hirseh-ge- bouw te Amsterdam bleek, dat deze Nederlandse installatie inderdaad verbluffend goed werkt. De berich ten, die door de Amsterdamse te lex-typisten naar New York >werden gezonden, werden onverwijld be antwoord, zonder dat er een enkele storing op de lijn zich voordeed. Ook de telexkamer van de K.LM, .p Schiphol rapporteerde uitsté kende resultaten. (Ingez. Med.) Weg Den Haag-Rotterdam is drukste van Nederland Verkeersdrukte op de. Rijkswegen DEN HAAG. Volgens de laatst bekende verkeerstellingen op de rijkswegen, gepubliceerd door het C.B.S.'s Is het totale autoverkeer het drukst geweest op de weg Den Haag-—Rotterdam. Daarop volgden UtrechtDe Bilt en Rotterdam Zwijndrecht. Vierde was Arnhem Velp, vijfde AmsterdamBussum en zesde .AmsterdamSassenheim. Voor personenauto's afzonderlijk stond ook Den Haag—Rotterdam aan de spits, voor vrachtauto's en motorrijwielen UtrechtDe Bilt en voor Bussen ArnhemVelp. Op deze laatste weg behaalde ook het lijwielverkeer recordcijfers. PARIJS. Minister Dean Acheson heeft met Britse en Franse steun voorgesteld, de zittingen van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken een „beperkt" karakter te geven. Hij bedoelde daarmede, dat de vergaderingen meer het karakter van besloten bijeenkomsten moeten krijgen, dat zij dus door een kleiner aantal mensen zullen worden bijge woond en dat de journalisten geen inlichtingen meer zullen kragen over hetgeen op de vergaderingen besproken Is. Minister WIsjinsky heeft op dit voorstel geantwoord, dat hy er zijn flat niet aan kon geven, vóór hy met het Kremlin overleg heeft gepleegd. De wens van het Westen om het ven op het Beriijnse probleem. Mi- eens op een andere manier te p; beren, is maar al te begrijpelijk, want ook na de zitting van gisteren gingen de ministers weer uiteen, zonder dat Oost en West ook maar een stap nader tot elkaar gekomen waren. De poging om het eens te worden over het vraagstuk van de Duitse eenheid had men opgegeven om nu zijn. krachten eens te beproe- Wetsontwerp eerlang te verwachten (Eigen berichtgeving) DEN HAAG De windmolebs, die sedert eeuwen het Nederland se landschap bijzonder pittoresk illustreren, doch welke de laatste decenniën economisch in discrediet zijn geraakt, schijnen een nieuwe toekomst tegemoet te gaan. Aan leiding daartoe zijn de ervaringen die ons land tijdens de laatste oor log op het gebied van de energie voorziening heeft opgedaan. Schaarste aan brandstoffen had toen de moderne energie-bronnen lamgelegd en de industriële activi teit van het land werd als gevolg daarvan zeer sterk geremd. Tijdens de Duitse bezetting was dit niet bijzonder betreurenswaar dig. doch het is geenszins ondenk baar, dat dergelijke omstandig heden zich in de toekomst nog wel eens kunnen voordoen tén nadele van ons eigen volk. Deze lessen hebben autoriteiten van Oorlog en van Waterstaat er toe gebracht de koppen bij elkaar te steken. Als gevolg van dit over leg is eerlang een wetsontwerp te verwachten ,dat tot strekking zal hebben ongeveer duizend windmo lens te verbouwen tot nood-ener gie-stations. Deze voorbereiding verkeert it een vergevorderd stadium. Reeds nu worden vrij grote bedragen uit getrokken om de karakteristieke windmolens als nationale monu menten in stand te houden. Deze bedragen, die men bepaald niet als weggegooid geld mag beschouwen, zullen nog meer verantwoord wor den, indien door het bouwen van generators in de molens, die zich daartoe lenen, de mogelijkheid wordt geschapen in geval van nood electriciteit uit wind te win nen. Behalve de kosten van inrich ting zou de regering in dit ver band een ruimer subsidie-plan moeten invoeren voor het onder houd van deze molens. Daarbij zal waarschijnlijk ook een beroep worden gedaan op de besturen van die provincies, welke van deze krachtbronnen zullen profiteren. Het is zelfs niet uitgesloten, dat reeds in. normale tijden energie uit deze bronnen zal worden geput. Vooral omdat de energie-centrales nog altijd een zwakke plek in het Nederlandse economische leven zijn. Reeds zijn verschillende experi menten met de windmolens onder nomen, doch belangrijke moeilijk heden zullen nog overwonnen moeten worden, vóór het voorstel van de regering in zijn definitieve vorm kan worden .gegoten. Deze moeilijkheden vinden voor een deel Nu een idylische bezienswaardig heid, in de toekomst leverancier van electriciteit. hun oorzaak in de omstandigheid» dat de subsidies vrij omvangrijk zullen worden, omdat de lonen van de molenaars op dit ogenblik stel lig niet in verhouding zyn. tot de vrjj belangrijke taak, die hen- straks wacht. nister Acheson achtte in deze kwes tie een oplossing mogelijk, indien men uitging van de stelling, dat de vier mogendheden in Berlijn rijn op grond van de overeenkomst van Potsdam, dat zij alle vier in Berlijn zullen blijven en dat zij zulks in harmonie moeten doen. Het behoort niet nodig te zijn, aldus de Ameri kaan. dat de vier mogendheden zich inspannen, waar een overeenkom stig vraagstuk in andere plaatsen een eenvoudige gemeente-aangele genheid is. De minister was van oordeel, dat de gewone zaken in Berlijn geregeld kunnen worden op basis van meerderheid van stemmen een opvatting, die door de minis ters Bevin en _Schuman gedeeld werd. Maar Wisjinsky kwam weer op de proppen met zijn stokpaardje: het veto. De procedure van een stemmigheid. zo zei hij, ig het enige beginsel, waardoor chaos kan wor den vermeden. En over deze vraag: meerderheidsbeslissing of eenstem migheid praatte men drie uren lang. De vlag in top op nieuwbouw V. en D, Dinsdagmiddag is op het in aan bouw zijnde pand van. Vroom en Dreesmann aan de Hoogstraat hoek Weste Wagenstraat de vlag gehe sen ten teken dat het gebouw op hoogte is gekomen. Dit wil echter niet zeggen, dat het hoogste punt in de bouw bereikt is. Het pand wordt in totaal zes etages hoog Voorlopig worden echter slechts kelder, parterre, le etage en een deel van de 2e etage afgebouwd. Op de 2e etage worden in de thans in betonskelet voltooide ge deelten de technische en admini stratieve diensten ondergebracht. Deze etage wordt dus voorlopig niet verder afgebouwd. Te Rome is Woensdag een mi litaire parade van 15.000 man het grootste Italiaanse wapenver- toon sedert de corlog gehouden ter herdenking van het feit, dat drie jaar geleden de Italiaanse re publiek werd geboren. Een anti-semietïsche groep heeft in het afgelopen week-end een gedenkteken te Munster (Duitsland voor de Joodse slacht offers in.de*oorlog, geschonden. DEN HAAG. Er heerst in de kringen van de onderwijzers van alle richting een grote ontevredenheid, om niet te zeggen verbittering over de wijze, waarop de regering hun eis afwijst, dat zij op gelijke voet be handeld worden met de ambtenaren. V/elsswaar is na critiek uit de Kamer het overleg hervat, doch de regering heeft het scliielijk weer afgebroken, omdat de voorstellen van de onderwijzersorganisatie h.i. niet reëel waren. Wat de onderwijzers verlangen is de 5 pet. toeslag op de salarissen boven 3000, de 2 pet. vacantietoeslag, het vervallen van de ongehuwdenaftrek, voordelen, welke door de herziening van het bezoldigingsbesluit de ambtenaren zullen toevallen. Gistermiddag heeft in de Tweede Kamer de heer Roosjen (A.R.) over deze kwestie de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geïnterpelleerd. onderwijzerssalarissen tot uiting wordt gebracht. Ofschoon hierna uit alle fracties critiek werd uitgeoefend op het be leid van de regering in deze, be toogde minister Rutten, dat de regering niet anders kon handelen dan zij deed. Doch de kamer vond blijkbaar van wel en nam de motie zonder hoofdelijke stemming aan. Er staat weer een nieuwe inter pellatie op stapel. De heer Goed hart (Arb.), wil de regering nl. aan de tand voelen over haar plan nen ten aanzien van de repa triëring en demobilisatie van de soldaten in Indonesië. Over zijn verzoek zal in de volgende verga dering beslist worden, d.w.z op 23 Juni, want tot zolang is de Kamer naar huis. Hij stelde daarbij de volgende vragen: 1. Heeft de minister kennis ge nomen van het communiqué van de A.N.OJL, waarin wordt mede gedeeld: a- dat het voorstel door de A.N.CLF. op verzoek van de rege ring bij de commïssie-Wesselings ingediend en geheel ontworpen volgens de richtlijnen, die bij de herziening van het bezoldigings besluit worden toegepast, door de regering niet als reëel wordt be schouwd en niet voor discussie vatbaar; b. dat de regering geen nut ziet in verder overleg met de organisaties en de herziening bui ten haar om tot stand zal brengen? 2. Is de minister bereid de Ka mer in tc lichten over het verloop der onderhandelingen in de com- missie-Wesselings na zijn verkla ring in de Tweede Kamer op 15 December 1948, dat hij bereid was tot reëel overleg en wil hij met name mDdedelen, waarom het overleg met de organisaties is af gebroken? 3. Is het de minister bekend, dat de beëindiging van dit overleg grote teleurstelling en ontstem ming heeft gewekt en is de minis ter bereid te bevorderen, dat het contact wordt hersteld? Minister Rutten beantwoord de de eerste vraag met ja. Hst voorstel der onderwijzers was z.i. niet reëel en hield zich in het ge heel niet aan de genoemde richt lijnen. Naar zijn mening berust de achtersteïlingswaan der onderwij zers op een misverstand. Na een uitvoerig overzicht te hebben ge geven van het verloop der onder handelingen, zei de bewindsman, dat als de wens tot redelijk over leg wordt kenbaar gemaakt, de re gering dit niet zal afwijzen. De heer Roosjen, die ver heugd was, dat de regering niet afwijzend staat tegenover herope ning van het overleg, diende een motie in» waarin de Kamer, ge hoord de verklaring van de rege ring, dat de regering bereid is het overleg te hervatten er. gehoord de overtuiging der regering, dat de maatregelen, welke wijziging bren. gen in de financiële positie der ambtenaren gelijktijdig en even redig voor de onderwijzers beho ren te gelden, de regering verzoekt ernaar te streven, dat de regeling van deze gelijktijdigheid en even redigheid bij de ontknikking der Belangwekkende cursus op „Olaertsduyn" Ieder mens maakt deel uit van de meen,schap rekening te houden en draagt daarom verantwoordelijk heid jegens anderen. Van deze ver antwoordelijkheid geeft hij zich ech ter niet steeds rekenschap. Onder zoek en bewustwording hiervan is de bedoeling van een cursus, die van 27 Juni tot 9 Juli op de Volks hogeschool „Olaertsduyn" te Roc- kanje wordt gehouden. Arbeiders M.T.S.-ers, studenten, beambten, technici en voorts allen, die in deze cursus belangstellen, zijn welkom. Ondanlts alle sociale en religieuze verschillen zullen de deelnemers het gevoel van gemeenschap steeds be leven, zowel tijdens de lezingen, dis cussies, sport, handenarbeid als bij de maaityd en het practische werk. Ty'dens deze cursus zal o.a. gespro ken worden over mens en maat schappij, de sociale positie van de mens in de loop der tijden, verant woordelijkheid in het georganiseer de bedrijfsleven, Internationale ver antwoordelijkheid, de mens' en zijn culturele taak, het zien van schil derijen, het luisteren naar muziek, kust en duinen van Voome. UTRECHT. De Spoorwegen hebben, in verband met te ver wachten druk reizigersverkeer, op aanstaande Vrijdag, Zaterdag, Zon dag, Maandag en Dinsdag een groot aantal extra treinen ingelegd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft de begroting van Buitenlandse Zaken, waarmede zij gistermorgen met veel moed en spreeklust begon, niet kunnen afhandelen. Nadat zeven sprekers er hun licht over hadden laten schijnen, hield de minister het zijne onder de korenmaat, omdat een bijeenkomst te Brussel beslag op hem legde. Woensdag 8 Jjmi zullen wil zijn antwoord eerst mogen vernemen. De heer Anema (A.R.) bleek tegen de nieuwe buitenlandse poli tiek met zijn internationale samen werking geen bezwaar te hebben, doch naar zyrx mening moest de grondslag daarvoor liggen in een vernieuwing van de volkskracht. Van het wereldfederalisme moest hij niets hebben en zyn afkeer werd door andere sprekers gedeeld. Ove rigens was hij over de praktijk van de Verenigde Naties nogal teleurge steld. De heer Brongersma (Arb.), die de positieve kanten van onze buitenlandse politiek, Benelux, enz., op waarde schatte, was niettemin van mening, dat de grote Ijjn ont breekt. Onze politiek moet princi pieel zijn en niet door de omstandig heden en de machtsverhoudingen stukje voor stukje worden afge dwongen. In het buitenland vindt dat weinig waardering. Ook in de Verenigde Naties moet Nederlands houding principieel zijn. Het moet niet zo zjjn, dat w£j er by blyven, omdat wij niet goed andeA kunnen. Spr. hoopte, dat de delegatie naar de Raadgevende Vergadering van de Europese Raad vooral uit parte- mentsleden zal bestaan. Hij eindigde met de vraag: wat kosten ons de grenscorrecties? De heer R e ij e r s (C.H.) maakte Van deze gelegenheid gebruik, om een aanval te doen op het voor malige Tweede Kamerlid Palar, die hij een vijand van Nederland noem de. Terecht werd hij daarover tot de orde geroepen dcor de heer Van Heuven Goedhart (Arb.), die de overtuiging uitsprak, dat de heer Palar integendeel' een goed vriend van Nederland Is, die nog steeds hoopt op een goede en. hech te samenwerking tussen Nederland en Indonesië, ook met het Republi keinse gedeelte daarvan. Ook de heer W endelaar (V. en D.) liet zich de gelegenheid niet ontgaan voor het aanroeren van een kwestie, waarover pas Dinsdag de Tweede Kamer een beslissing heeft genomen. Het is het toppunt, fulmi neerde hïi, dat de Verenigde Naties ons een commissie opdringen en dat we die nog moeten betalen ook. Deze spr., die zich een enthousiast voor stander betoonde van het Europees federalisme, weidde uit over de godsdienstvervolging in Rusland, Hongarije en Bulgarije, hy zelf be titelde zijn uiteenzetting als een harteftreet en hij riep een figuur als een Harriet Beecher Stowe (de Ne gerhut van Oom Tom) op, om een kruistocht te organiseren tegen deze misbruiken. De heer De Beaufort (KVP) stak de mismoedigen een hart onder de riem, die klagen over het niet aan de verwachtingen voldoen van de V.N. Men moet rich, zei hü, van een volkerenorganisatie geen ver keerde voorstelling maken. De V.N. streven naar een rechtsordening, maar dit streven is nog lang niet gerealiseerd. De organisatie is geen volmaakt instrument, geen eind stadium. Wy moeten dankbaar zyn, dat wij althans dit Handvest, al is 'het niet volmaakt, bereikt hebben. De heer Schalk er (C.P.N.) keerde zich vooral tegen het Atlan tisch Pact en zei, dat Nederland zich door zyn. deelneming er aan had ge schaard onder de agressoren tegen de Sowjet-Unie. De heer VanHeuven Goed hart, die de rij der sprekers sloot, twijfelde er aan of er in het volk voldoende begrip is voor de stille re volutie in onze buitenlandse politiek van neutraliteitspolitiek tot een be wuste politiek. De consequenties van deze politiek zyn; enorme ver zwaring van de taak van het Minis terie van Buitenlandse Zaken, uit breiding van het diplomatieke corps, grotere beweeglijkheid van de mi nister en de noodzakelijkheid om de consequenties in brede lagen van ons volk te doen doordringen. De uitbreiding van het diploma tieke corps moet gepaard gaan, al dus spr., met een weerspiegeling van de samenstelling onzer maat schappij In deze dienst Hü bracht hulde aan de ambtenaren en betoog de, evenals de heer De Beaufort, dat het ministerie onderbezet, overbe last en onder-gesalarieerd is. De salarissen van de topfiguren van het departement eisten z.i. dringend ver betering, Vergroting en verdieping van de voorlichting Is noodzakelijk, ongeacht de hogere kosten. Engelse tanker gestrand De Rode Zee, de nieuwste sleep boot van L. Smit en Co. en de Zwarte Zee, de sterkste sleper van de rederij, die van haar station op de Azoren, Fajal vertrokken was., zijn op het ogenblik bezig te pro beren een op de Noordwest kust van Spanje gestrande Engelse tank boot vlot te slepen. Naar L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst ons mededeelt, was vanmorgen nog niet bekend, welke tankboot het hier betrof en er kans was, dat de bergingspogingen succes zouden hebben. Bij K.B. is toegekend de ereme daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons aan de heer H. Wolters, cirkelzager bij de N.V. Emballagefabrieken en hout handel te Rotterdam. DOORDAT HET GEMEENTE HUIS te Heemskerk moet wor den gerestaureerd, kunnen daar op het ogenblik geen zittingen uctn de gemeenteraad plaats heb ben, noch kunnen er andere offi ciële plechtigheden geschieden. Het gemeentebestuur heeft daar om voorlopig zijn toevlucht ge zocht in het kasteel „Assemburg" dat als jeugdherberg in gebruik is. Als eerste plechtigheid voltrok de burgemeester van Heemskerk, dc heer Nielen, het huwelijk tus sen de KLM vlieger C. 'Molenaar en mejuffrouw A. G. u. d. Ploeg. Extra woningcontingent voor Rotterdam? Zoals wij gisteren reeds schre ven heeft de minister van Weder opbouw het contingent te bouwen woningen voor 1949 in het gehele land met 6400 woningen verhoogd. Bij de verdeling van dit aantal zijn aan Amsterdam 100 woningen toegewezen: Rotterdam daarente gen wordt in het geheel niet ge noemd, wat gezien onze woning nood bevreemding wekt. Wij vernemen echter, dat tussen de gemeente Rotterdam en het Rijk nog onderhandelingen worden, ge voerd over een extra-contingent woningen voor Rotterdam. Rotterdamse spaarbank Er is een gunstige tendenz waar te nemen by de besparingen in onze stad. In dc maand Mei van het vo rige jaar werd in totaal 469.000 gulden meer terugbetaald dan in gelegd, terwijl in de afgelopen maand 343.000 gulden meer werd in gelegd dan terugbetaald, dus in to taal een verschil van ruim 800.000 gulden. Ir. Rutgers verlaat de dienst Met ingang van 1 Juni is aan ir. J. Rutgers, directeur van de dienst Wederopbouw Rotterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst onder dankzegging voor de in deze functie bewezen belangrijke diensten. tulpenhandel Er is weer een rumoer om schilderijen van Vincent van Gogh. Het is niet de eerste keer. De snelle populariteit van deze kunstenaar in de laatste kwart eeuw, de erkenning dat deze ge durende zijn tragische levensgang zozeer verongelijkte en miskende schilder een groot kunstenaar js geweest, wiens scheppingen einde lijk toegang hebben gevonden tot het hart van de mensen, is voor hen, die het niet zo nauw met eer en eerlijkheid nemen, een gerede aanleiding geweest zijn werk te vervalsen om er veel ge ia mee te kunnen verdienen. Het werd hun in zo verre gemakkelijk gemaakt, omdat de zogenaamde „Brabantse tijd van Vincent, toen hij „donker schilderde, voor een bepaald deel onbekend is gebleven. Hij heeft in die periode zoveel studies gemaakt die op de een of andere wijze zijn zoek geraakt, dat het niet verwon derlijk mag heten als op een goe de dag weer zo'n studie wordt ge vonden. Toen Korrel-schrijver voor de oorlog eens in Brabant vertoef de kwam hij in aanraking met een hotelhouder, die zich uit liefhebbe rij bezig hield met het verzamelen van schilderijen. Het was een niet onaardige verzameling, die met veel liefde en groic financiële op offeringen was tot stand gekomen en waaronder zich ook een klein paneeltje bevond, dat door de ver zamelaar voor een „echte" Van Gogh werd gehouden. Het was hem echter niet gelukt een expertise te bemachtigen, die deze veronder stelling bevestigde. Het had de man wel teleurgesteld, maar desondanks bleef het paneeltje voor hem een echte Van Gogh. Daarmee was de kous af. Er was geen haar op zijn hoofd die er aan dacht om uit zijn aanwinst op bedriegelijke wijze geld te slaan. Zolang de zaak zo ligt, kan men er vrede mee hebben. Maar de zaak ligt niet altijd zo. Het is pijnlijk en walgelijk om steeds weer te moeten constateren, hoe met de naam van een overle den kunstenaar wordt gesold, hoe men er niet tegen opziet zijn werk na te maken, hoe er met geld wordt gesmeten om in het bezit te komen van zijn. al of niet ver meende scheppingen. Voor de ex perts op dit gebied wordt deze be driegerij hoe langer hoe pijnlijker, vaak zijn zij het oneens met elkaar en verbeuzelen zij hun tijd met haarkloverijen. Al dit gekrakeel doet de zaak van de kunst geen goed. Het vertrouwen wordt er door ondermijnd en liet ergste is wel, dat er fantastische bedragen gemoeid zijn met werk, dat door de betrokken kunstenaar in de bit terste armoede werd gewrocht. Van Gogh heeft de kunsthandel, waarvan hij wel hel een en ander wist, omdat hij er zelf employé in was geweest, eens een tulpenhan del genoemd. Dat klonk denigre rend. Maar had hij, met alles wat nu gebeurt en aan het licht komt, geen gelijk? De kunsthandel is een geldhandel. Daarin zit de fout. Tot schade van de gemeenschap en van de kunstenaars. DEN HAAG. Voor het tijdvak van 5 t.m. 18 Juni 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van VOEDÏNGSMIDDFXENKAARTEN 905 161 Vlees (A, B, D): 100 gram vlees 163 Vlees (A, B): 300 gram vlees 163 Vlees <D): 100 gram vlees 164 Algemeen IA. B, D): 250 gr. rijst 165 Algemeen (A, B, D)250 gram boter of margarine of vet 1G6 Algemeen (A, B): 250 gr. boter of margarine of vet 167 Algemeen (A, B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 172 Algemeen (B): 500 gram boter of margarine of Vet 174 Algemeen (D): 125 gram boter of margarine of vet 175 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAKSKAARTEN 903 85> 86 fl'abak (QA): 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 87 Tabak (QC); 2 rants, sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 907 (bijz. arbeid, a.s, moeders en rieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter F. Bovenstaande bonnen kunrlen reeds op Vrijdag 3 Juni worden gebruikt. Dc bonnen 344, 149, J50, 151, 153, 156, 157, 158 en 159 kunnen worden vernietigd. (Ingez. Med.) Geslaagde jubileum avond van de CJMV „Jonathan" De zaal van Ons Huis was Woensdagavond maar net groot ge noeg om alle leden en oud-leden van de C.J.M.V. „Jonathan" te kun nen bergen. Deze grote belangstel ling was begrypelijk omdat de ver eniging deze avond haar gouden ju bileum vierde. De voorzitter van de jongensclub, de heer D. Oostenveld heette alle aanwezigen, onder wie talrijke afgevaardigden van andere verenigingen, welkom, en maakte daarna al spoedig plaats voor de jongens, die enkele aardige sketches opvoerden, afgewisseld door samen zang, waarbij de zaal zich niet on betuigd liet. Namens het oud-leden- comité werd het woord gevoerd door de heer K. W. Kooreman. Na de pauze voerden de leden van „Jo nathan" het stuk „Wonderkind" van P. Gerdas, dat ook reeds in 1944 was gespeeld, op. Het enthou siasme van de jonge acteurs maak te het resultaat bijzonder aardig, en. liet hartelijk applaus was zeker ver diend. De ere-voorzitier, de heer F. Gerritsen sloot met een kort woord deze geslaagde jubileumavond. Het Studiefonds van de Ne derlandse Verbruikscoöperaties kan ook dit jaar weer geldelijke steun verlenen aan jongelui, wier geld middelen geen verdere studie toe laten. Dit betreft hen, die studeren of gaan studeren, tn de economische wetenschappen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3