VOORAL VOOR DL VROUW J Ieder mens is wel ergens geschikt voor Fanny Blankers over haar ervaringen in Amerika „Ik zou graag willen, dat ze meer begrip had" Dat hóórt niet Bij de K.L.M. halen ze het er uit Negen Franse mannequins in Holland Ze hebben toch geen smaak DAT was Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW Er is een koorddanser aan de Kruiskade Circus Mikkenie gaf welverzorgde première Wielerwedstrijden achter motoren Op ds knPJud Vrijdag 3 Juni 1949 Na dis morgen met buurvrouw is 't of ik prikkeldraad geslikt heb. Zoontje zo zei ze noemt 'haar dochters grieten. Dat komt niet te pas. Kregel om nog andere rampen dek ik de tafel. Daar komt dat jong; lawaaiig en ■warm. „Mam," roept hij," verderop staat een paard met net zulk haar als jij." „Hoe?" doe ik achterdochtig. „Zo met zo'n pluk van voren." ,,'n Leuk paard", vis ik. „Niet zo erg," praat zoontje ar- „Was je handen en kom maar zitten" nood ik strak. Maar hij blijft me critisch bekijken. „Ben jij eigenlijk knap, Mam?" „Hoe nou weer?" grom ik. „Knap in moederdingen. Kan je een broek maken of een hemd?" „Niet erg goed," aarzel ik. „Keesjes moeder wel," pocht hij, „die is vreselijk knap." „Hoe bestaat 't", zucht ik som ber. „Ben jij dom, Mam!" „Ik maak verhaaltjes," zeg ik om me te handhaven. „Maar een broek doe je aan hè!" „Voor een verhaaltje krijg je geld, daarvan koop je een broek". V UAAtpC Zoontje moet dit verwerken. „Zelf een broek maken gaat vlugger," vindt hij. Op dat moment smijt 't zusje de inktpot ora, die een handigerd bin nen haar bereik heeft gelaten. Bit ter tot in m'n ziel pak ik een dweil. „Met melk Mam," raadt zoontje, Keesje's moeder doet dat met melk. Die is knap in „Schiet op, joh," sis ik. Én zoontje verontwaardigd om zoveel onredelijkheid, zoekt de schuld bij 't dikke zusje: „Suf ferd," scheldt hij vlot, „Suffe bios- ccop-griet." Buurvrouw krijgt gelijk: 't hóórt niet. Maar A redt m'n morgen. (Ing. Med.) O MAM, DAT IS HEERLIJK:; Opgetogen vragen Uw kinderen om nog een boterham met heerlijke t „Eliterna" Chocolade-Pindakaas. Trage eters worden grage eters. Maar niet alleen de kinderen, ook de ouderen kunnen van deze fijne, pittige broodbelegging niet genoeg 'krijgen. Een broodbelegging welke tevens boter bespaart, want door het hoge vetgehalte vervangt „Eli terna" Chocolade-Pindakaas boter op het brood volkomen! Vraagt er Uw winkelier direct om, want de productie is helaas be perkt. Weer een „Eliterna" product van Wolff Semeyn. dus Altijd fijn. Laatst ben ik hem tegengekomen. De klasgenoot, die jaren geleden zo'n goed eindexamen deed. Hij wilde destijds naa-." Frankrijk, boer worden, want hij had geen zitvlees. Thuis echter was 't alles effecten wat de klok sloeg, dus voor hem: kantoor. Hoe kan een mens na vijftien jaar zo stoffig en nerveus worden dacht ik. Zo moe en eindeloos vervelend. Hij praatte alsmaar over dat werk dat hij niet zien kan. „Probeer dan wat anders," zei ik. Maar de fut bleek er uit en overstag gaan eist fut. Hij kon alleen maar mateloos klagen- „Dan heeft er nooit veel bij geze ten," denkt ge. Maar onderschat niet de slopende kracht van het werk waarvoor men niet geschikt'is. Elk mens is ergens geschikt voor, maar laat hem geen dingen doen die hij met aan kan. Er is een bedrijf in Nederland, waar deze leuze ongezien aan de wand prijkt: de K.L.M. Al wie daar werken wil wordt gewogen: steno typisten. telexisten, meisjes op de passage-afdeling, stewardessen, so ciale werksters, al 't manlijk perso neel: élkeen wordt individueel ge test. „'t Is hier een beetje gevaarlijk,'' lacht drs Hornstra, hoofd van -de Psychologische Dienst, als ik uit m'n tas vol rommel 'n potlood zon der punt en een paar blaadjes copy- papier vis. 't Gaat inderdaad beter met_ dat KX.M.-potlood op die fraaie, geleende blocnoot. maar ik voel me even onbehaaglijk doorge licht. Doch dé heer Hornstra heeft plezierige ogen en wat kan 't me eigenlijk schelen. „Hoe zit dat nu", wil ik weten, „zijn alle keuringen even zwaar txf hangt dat van het werk af?" „Elke keuring" is zwaar, 't Kan echter zijn dat een lichte post een zwaardere test heeft dan een moei lijke. Dat hangt van de mens af. We proberen het karakter van de Candi da at te bepalen en vragen ons af: wat doet hij met z'n vaardigheden. Als men mij bv. 'n stelletje? tests af neemt op technisch gebied, red ik me wel op de een of andere wijze. Maar maak me geen technicus, dan komt er niets van mij cn van bet werk terécht." „Dus "t komt voor dat iemand goede testuitslagen heeft maar toch niet geschikt voor 't werk is?" „Inderdaad," knikt de heer Horn stra. „Je kunt beter iemand hebben die 't moeilijk leert maar wie het z'n lust en z'n leven is. Zo centje wordt een trouwe, toegewijde mede werker. Ga maar eens mee." Ik pak m'n spullen op en wandel door de lange met glas begrensde gangen. Naar een kamer die me aan het eindexamen doet denken. Een lange tafel en een stel kleintjes met een stoel en een inktpotje. „Op die lange komen de mapjes met de tests", vertelt de heer Horn stra. „Elke candidaat heeft een apart mapje. Hij moet de vragen, schriftelijk beantwoorden en onder de bedrijven door naar boven, "naar een assistent-psycholoog en naar een psycholoog, die beiden ook proeven afnemen. Een dag van te voren wordt overwogen welke eisen door de onderhavige functie aan de candidaat gesteld worden, Op grond van die functie en haar eisen wordt de testréeks samengesteld. De Psy choloog tracht 't karakter te tref fen. Ze worden dus tweeledig ge keurd: naar functie en naar karak ter. Niemand kan. hier zakken. Men Negen Franse manne quins kwamen met ma dame Bruyère naar Hol land. Ze hadden hele korte, halflange en op- Cestoken haren, middel tjes die je met twee handen omspannen kon en ze liepen zoals eigen- Vjk iedere vrouw be hoorde te lopen. Waar om leren wij eigenlijk wel sommen maken en woorden schrijven en ■neemt niemand ons bij- tijds bij de handzeg gende: „Zo moet je lo pen, kind." Hoe dan ook, die Parisientres vulden de Hollandse modesalon met iets dat er anders op teek. Als ik een doch ter had die prinses was en heel knap, kreeg zij zulke avondjurken. Een er van schetste onze tekenareseen zwart bovenstuk van gewatteerde taf zij de met horizontale stiksels en daaronder een wolk van tule. De jas met de zwart-witte blokken is ook van tafzijde Een kleine donkere mannequin met korte steile haren en zware rinkelende banden om haar bruine polsen droeg die wonderlijke schoentjes. Zelfs bij heel gekleed. Ze had smalle voeten met onwaar schijnlijk ronde rode nagels. An ders gaat zo iets ook niet. De streepjesjurk is wet om te hebben. De bolero met lint en de brede lakceintv.ur ook. Maar de enorme hoeden kunnen in Holland te vaak alleen binnens huis gedragen worden. Als laatste grap de vain-brülé-r andhoe d met slippen die naar voren of naar achteren kunnen worden geslagen. De naam alleen al is een vondst. DRS. L. HORNSTRA slaagt altijd, ook al zouden we uit maken dat hij of zij niet geschikt is om bij de K L.M. te werken. Zakken doet men pas als we een plaats toe wezen waar men later falen zou." „Hoe lang duurt dit allemaal?" „Za'n test? Een héle dag van ne gen tot half één en van twee tot half vijf. Soms nog langer, maar al tijd volkomen individueel. Vooral nooit klassikaal." „En de uitslag? Krijgen ze die te horen?" „We geven ons psychologisch rap port aan Personeelszaken. De rap porten zijn geheim, gaan in de brandkast. De betrokkene krijgt er wel iets van te horen, vooral advie- zen." „Is 't waar dat je een stél foto's van mannen en vrouwen krijgt waaruit je de sympathiekste en de onsympathiekste moet kiezen en dat reen uit die keuze kan opmaken wat voor karakter je hebt?" vraag ik beducht. „We werken er wel mee," lacht de heer Hornstra, "vooral om materiaal te verzamelen. Doch heel voorzich tigVeiliger zijn deze...." We stappen naar een andere kamer, waarachter een kleine ruimte vol rekken. Op elk rek stapels tests. Er gens rechts boven komt een papier vandaan met grillige figuren. Net uitgevloeide inktvlekken. „Hierbij wordt gevraagd wat men erin ziet," vertelt m'n gastheer. „Dit bijvoorbeeld Hij wijst een rare kronkel aan „lijkt 't profiel van een vrouw.... En dat...." Ik zie er niets in en betwijfel vinnig de waarde hiervan. „In 92 van de honderd gevallen slaan we raak," zegt de heer Hornstra^ rustig. „We halen ér van allerlei uit: heel uiteenlopende begaafdheden, de aard van de intelligentie, karakter structuur, of men geneigd is om ge makkelijk contact met anderen te hebben...." Voor m'n verblufte ogen zie ik nog andere: vellen vol stippels, plankjes met schroeven en wieltjës, borden, met cijfers, blokken in negen delen, paedagogische vragen waarop ik alleen de verkeerde antwoorden weet. ,,'t AntwoorcLis niet zo belangrijk," troost de héér Hornstra. „Maar er wordt over gepréét en dan kom je te weten wat er achter zit...." Een beetje suffig kom ik weer in de kamer, die het uitgangspunt was. De werksters boenen de gangen, het is al laat. „We hebben ook een spreekuur voor de gezinnen," vertelt m'n gast heer. „Elkeen van de K.L.M. kan daar gratis adviezen halen. Vooral voor dé kinderen wordt daar veel gebruik van gemaakt." „Wanneer zou je zo'n. kind nu moeten laten testen? Op welke leef tijd?" vraag ik, aan ons zoontje en z'n optel- en aftrekgemartel den kend, „Op z'n laatst in de zesde klas. Dan krijg je: moet de dochter naar de Mulo, de huishoudschool of de H.B.S.? Groeit er een technicus uit m'n zoon of is hij geschikt voor ban ketbakker? Over 't algemeen zijn ér te veel jonge mensen die intellec tueel en te weinig die bv. technisch arbeider willen, worden, *t Is toch vreselijk dat men durft zeggen tegen een kind, dat geen goede cijfers kan opleveren op een te moeilijke school: „Dan moet je manr putjes schepper worden...." Alsof iemand van de gemeentereinïging niet be langrijk zou zijn. Niet wat je doet telt, maar de wijze waaróp je het doet." In de winkel een paar straten verderop stond een paar jaar ge leden een opvallend leuk kind. Jong, nog, vijftien ongeveer, don ker glad haar en altijd in rok en trui waarop ze allerlei bonte din gen droeg- Doekjes uit jurkresten, kralen, een kraagje of zo'n Hol lands leeuwtje. „Die heeft wel smaak", dacht ik, „weet tenminste wat bij haar past." Laatst kwam ik er na lange tijd weer, D'r haar bleek gekroest, d'r jurk gebloemd en d'r schoenen za ten vol enkelbandjes, „Wat een veranderingen", zei ik, „U kent me alleen maar in die ouwe oorlogskleren," lachte ze, „ik heb nu eindelijk wat nieuws kun nen kopen." Die jurk had kopmouwen, een strook hier en een strook daar, een klokrok met een strik van achte ren. Zondags zie je ze zo bij bosjes. Allemaal bloemetjes met strookjes. Allemaal voor het Hollandse meis je dat het best gebaat is bij een voudig, sportief en effen. Maar zulke modellen koop je niet voor 't geld dat de meeste meisjes kun nen besteden. Hoe durft er iemand eigenlijk nog hakken op de Hollandse smaak waar er zo weinig gedaan wordt om haar op te voeren? Hoeveel goede Hollandse modebladen heb ben we die de lezeres de waarde van eenvoud en juiste kleuren combinaties leren? Hoeveel confec tiezaken die met modellen komen, die meisjes en vrouwen flatteren en niet versieren? Hoeveel schoe nenzaken raden 't kopen van be paalde schoenen af waar 't voeten betreft die de ontwerper stellig nooit inspireerden? Hoeveel kap pers en hoeden verkoopsters hebben werkelijk de moed om een klant tegen te spreken? Hoe weinig 't er zijn ziet men aan 't straatbeeld. Dat een vrouw met veel geld nog niet in staat is goed te kiezen is jammer want er zijn mogelijkheden genoeg voor haar. Maar dat een meisje dat voor Pinksteren of welke dag dan ook een deel van haar salaris geeft om mooi te zijn en dan slechts kiezen kan tussen al dat onpersoonlijke goedkope is verschrikkelijk. Met zulk een confectie is het te hopen, dat iedereen snel knippen en naaien leert, een goedé Ameri kaanse of Franse modeplaat aan schaft en 't zelf probeert. Fanny Blankers—Koen staat boven san de trap. Ze heeft een wijdgerokle streepjurk aan, witte schoentjes met een enkelband en d'er haren zijn heel blond en. kort, allemaal krullen. Ze is veel leuker dan in de krant en op de film. Met kleine Fanneke achter me aan ga ik naar boven, 't Is een dwaas uur om onverwacht op bezoek te komen: de tijd dat de aardappels op moeten. Maar Fanny heeft precies de juiste lipstick en ccn plastic schortje om zo mee op een show rond te wandelen. In de gang staan de koffers nog onuitgepakt van de reis naar Amerika. Heen en terug per K.L.M. „Ik kom niet voor de athletiek," zeg ik, „wel voor Amerika, Eens vragen hoe het was: die glamour-make-up in Hollywood, de rokken, de haren, de schoenen en al de rest." „Vijf minuten dan," zegt Fanny, ,,'t is vandaag zo ontzettend druk." In die kamer vallen niet de be kers op als je binnen komt maar wel een rij speelgoed en kleurige spullen boven de schuifdeuren op een plank. „Alles wat we niet kwijt kunnen zetten we daar," lacht Fanny. „Maar zeg, het was er fijn. Er is zoveel van te vertellen, meer dan in een paar minuten kan." ,,'t Zou niet slecht zijn ais u er zelf wat over schreef," waag ik. „Korte stukjes maar, elke week wat." „Daar moet ik eerst met m'n man over praten.aarzelt Fan ny. Inmiddels heeft kleine Fanne ke een wondje ontdekt, daar wil ze jodium op hebben." „Ze dragen veel zulk haar als zij", zegt haar moeder. Helemaal stijl met pony en kort. Je ziet er niet alleen meisjes mee, ook jonge vrouwen en oudere dames. En een leuke blousjes met kant, korte aangeknipte mouwen en half blote schouders. Schattig. Die meisjes zijn daar zo bruin. Staat geweldig. Verder veel grote hoeden en ieder een heeft rode nagels. Broeken tot over de knie en truien, die je hier nooit kunt krijgen. Trouwens alle confectie is daar leuker. „Hoe was die make-up in Holly wood?" „Ongelofelijk. Ik kende mezelf niet meer. Gewoon een schoonheid. Van die lange zwarte wimpers en geen één vlekje op m'n gezicht. M'n mond was net zoals die ster ren daar hebben, met van die ron de hoeken. Ze hebben me wel een patroon meegegeven, voor later thuis, maar ach. „Hadden ze wimpers aange plakt?" „Welnee, gewoon m'n .eigen, al leen heel kunstig donker gemaakt. We hebben nog van die filmlieden ontmoet, hoe ze heten weet ik niet meer. We gaan niet zo vaak naar de bioscoop." „Hebben ze niet gevraagd of u ook wou filmen?" „Ja, iemand vroeg of ik er geen interesse voor had. Maar ik zou niet willen. Wat een stom vak. Iedere keer maar overdoen, over doen." Nu komt ook zoon Jan thuis en z'n grootvader, Fanny's vader, stapt achter hem aan. „Schrijft u de rest maar op," dring ik, „dan zetten we die volgende week in de krant." „Achaarzelt Fanny. Maar onder aan de trap is het bijna ja. En vanmorgen schreef ze dat het ja bleef. Dus volgende Vrij dag starten we. Volgende week beginnen we onze serie „Mijn ervaringen In Amerika", geschreven door Fanny Blankers-Koen. Een reis van twee weken ts wel niet lang maar juist als men pas ergens is, vallen de nieuwe dingen des te heviger op. Nieuws uit Amerikaanse bladen Zakdoekjes met een randje parels gegarneerd. Shawls rond een parel snoer. Corsages in de taille, strikjes om hals en polsen, ouderwetse beu gelbeursjes, tas en handschoenen van genopte zijde. Lakceintuurs en sjerpen, Toen Grover Cleveland tot gou verneur van New York werd ge kozen, schreef hij z'n broer; „als moeder nu nog leefde, zou ik me veel zekerder voelen," Een fout in ons hedendaagse systeem van babyverzorging, die aanleiding geeft tot nervositeit is, dat het kind onmiddellijk na de ge boorte van de moeder wordt weg genomen en naar de kinderzaal wordt gebracht. (De rechten van de Zuigeling) door Dr. Margaret A. Kibble, De verloofde van Uw zoon is ook eenzaam Je moet allebei begrijpen °-m h-em van dat meisJa af ts holJ- wat de andere voelt den, het zou trouwens niet geholpen hebben. Maar wat ik fout vind, is de tendens in Uw stukje (een ten- een unfair stukje, «ie.fn Je hele moderne ttjd schreef een schoonmoeder. b e, I het te zeggen, Evelien vindt dus dat wft geen be- e jougd heeft altijd gelgk, de jeugd grip tonen voor onze aanstaande 1S onfeilbaar en de ouderen moeten schoondochters, dat we hen niet eenvoudig opza gaan en volkomen hartelijk genoeg tegemoet treden, liun kinderen loslaten, maar koel en onaardig behandelen, Ik geloof, dat het Ben verkeerde wat des te pijnlijker Is, wanneer de tendens is. jongens er zelf niet zijn en ver over Natuurlijk wil ik mön aanstaande zee zitten. schoondochter hartelijk tegemoet Maar is er ook niet een andere treden, het zou onmenselijk zijn om kant aan? Ik heb een poosje over het niet te doen, vooral omdat ztf dat artikeltje nagedacht en me af- haar verloofde niet heeft om haat* gevraagd: Is het werkelijk zo? Ben te 3teunen. ik jaloers, omdat mijn zoon me Maar wie kent die jongen het wordt afgenomen? Kan ik het niet beste, zij of ik? hebben dat hij nu een ander, een Wie heeft het meest voor hem vreemde, nader staat dan my? gedaan, z\J of ik? Kijk, ik heb een zoon en twintig Wie heeft de meeste levenserva- jaar lang heb ik voor hem gezorgd ring, de diepere kijk op de proble- en gewaakt. Ik wil er niets voor te_ men, zfi of ik? rug, hoor! Ik wil niet dat hif dank- En als dat meisje dan bij m(j baar is, of zo, daar gaat het mij komt, cis ik niet dat ze bescheiden niet om. Ik wil alleen zo graag, dat achteruit deinst en zegt: „O, me- hrj gelukkig wordt; daar heb ik dat vrouw, wat ben ik blij, dat ik met lange stuk leven voor geploeterd en Uw dierbare zoon mag omgaan!" gewerkt, daar hebben mijn gedach- Maar ik zou wel graag willen, dat ten twintig jaar lang om gedraaid, ze meer begrip had, begrip voor de Nu komt er een jong kind. Ze gevoelens van een moeder, die haar houdt van hem, o, ik geloof het zoon nu dubbel kwijt is (door Ihdo_ best. Hy houdt van haar. prachtig! nesië en door het meisje), en ook En ik geef toe, natuurlijk moet die dat ze eerbied had voor de langere jongen zelf zijn keus maken, ik heb ervaring en voor de nauwere band ook geen ogenblik erover gepiekerd die er altijd geweest is. Dat klinkt allemaal weer erg ouderwets, nu ik het nalees, maar toch is het waar. Het meisjes is verliefd. Maar dat houden-van, dat moet nog komen. Dat komt pas (laten we 't ten minste hopen), als ze die jongen werkelijk lang meegemaakt heeft, met zijn lief en toch lastig karakter, met zijn humeurtjes, met zijn eigen aardigheden, die ze nu nog niet kent. Zij heeft nog niet het flamvste benul van zjjn waarde en van zijn zwakheden. En als dat meisje dan komt met airtjes en met gewichtig- doen, en ze meent de hele toekomst van die jongen in haar gemanicuur de handjes te houden, dan houd ik me een klein beetje op de vlakte en kgk de kat eens uit de boom. Dat Is ai les. EEN andere schoonmoeder schrjjft: Het geval ligt bij ons even an ders. Maar toch ben ik ook een schoonmoeder en onze situatie is er ook een uit velen: Mijn kinderen wonen bij ons in. Ze konden geen huis krijgen, hebben bij ons één kamer, samen en dit is nu een jaar aan de gang. Ik moet zeggen: In 't begin ging het allernAdrst! En het bleek aan ons allebei te liggen: schoonmoeder en schoondochter. Ik was zo gewend om voor mijn zoon te 2orgen, dat ik het niet kon laten om, ook nu, nog, over zig'n hemden te praten en over zgn eten. Als we samen kookten, vond ik, dat zij het fout deed en dan gaf 11c haar wenken. En dat nam ze me kwalijk. Mijn vraag: Gaan jullie uit, waar gaan jullie naar toe? nam ze me ook kwalijk. Ik beschouwde ons huis nog als het mijne: de traploper en de gsng en de W.C. en de badkamer, alles was van mij en zij waren de gasten, die je vriendelijk wenken moest geven. Nam ze me ook kwa lijk. En ik kon weer niet uitstaan, dat zij mijn zoon 'stiekem opstookte tegen zijn ouders, want dat deed ze, heel geraffineerd, zonder dat hij het zelf merkte. En dat alles ia nu voorbij. Hoe het komt? Omdat we erover gepraat hebben, mijn schoondochter en ik, lang heel lang. Eerst bleven we maar tegenover elkaar zitten met al onze grieven en we kwamen geen stap verder. Een oplossing? Nee, een oplossing zou er alleen kamen als er een huis was. Tot zolang moesten we ervan maken, wat ervan te xnaken was. Tot die conclusie zijn we dan ook gekomen en kijk, door redelijk praten hebben we eikaars standpunten gezien en geëerbiedigd. Niet dat We nu elkaar aanbidden: dezelfde gevoelentjes van jalouzie en van „je te laten gelden" zijn er nog steeds. Maar we hebben allebei begrepen, wat de ander voelde en dat is al zoveel, dat is eigenlijk alles. Dat wou ik maar zeggen: Het gaat er niet om, of de schoonmoe- der-in-'t-algemeen gelijk heeft of de schoondochter-in-'t-algemeen, het gaat cr om, om op redelijke ma nier, terwille van de harmonie in huis een regeling te treffen, en dat kun je alleen door elkaar te begrij pen en elkaar te respecteren, Evelien la blij met deze twee uit spraken van oudere moeders, die dit voor vrouwen altijd zo klemmen de probleem eens van een andere kant lieten zien. Het Nationale Nederlandse circus Frans Mikkenie heeft gisteravond haar premiere gegeven en wat er geboden werd was typisch Nederlands: goed en degelijk. Wij denken aan het nummer van de koorddanser Gene Detroy, als men hem gezien heeft wil men hem weer zien en. als men hem niet gezien heeft moet men hem 20 mogelijk gaan bekijken. Als clown is hij ongetwijfeld verdienstelijk, maar als koorddanser is hij buitengewoon. Maar we willen hèm alléén geen pluim op de hoed steken, een cir cus kan nu eenmaal niet bestaan zonder paarden, clowns en acroba ten. Er moeten wilde dieren zijn en apen en desnoods nog andere bees ten. Als we zagen hoe drie grote kolossen van olifanten, waarbij één héél ondeugende, als zoete kin deren luisterden naar de stem van een lieftallige dame, hoe zij voor haar op tafeltjes klommen en daarna weer als dode blokken vlees gingen slapen in het zaagsel van de piste, dan konden we slechts in stille bewondering toe zien. Evenals dat het geval was bij het optreden van een groep Neder landse lucht-acrobaten, de „Troupe Powells" noemen zij zich. Daar hingen op een gegeven ogenblik drie volwassen en flink gebouwde mensen aan de polsen van een jongedame, die er toch heus niet al te stevig uit zag. Lucht-acrobatiek brengt altijd een zekere bekoring, een bedwel ming met zich. Onder de lichamen, die daar boven in de nok van de tent van schommel tot schommel zweven, ziet men altijd de grond en het gevaar, dat zij vallen, ook al is er een net gespannen. De spanning beweegt zich daarbij steeds in een golvende lijn. Anders was het met het laatste nummer, dat van de Hongaarse wervelwind- acrobaten. Hier was geen kans op een adempauze, want werkelijk als een wervelwind vlogen de acroba ten, soms twee, drie tegelijk, door de lucht. Drie man hoog werd een geblinddoekte „omhoog-gewipt" om feilloos te belanden op de schouders van de bovenste man. Direct na de pauze kwam Gilbert Houcke met zijn prachtige tijgers, die in schoonheid niet onderdeden voor de paarden. Zes van die ver scheurende dieren zouden hem binnen die glinsterende stalen kooi beloeren en op zijn bevel als kat ten naar hun plaatsen sluipen om Op de wielerbaan aan de Kromme Zandweg Onder auspiciën van de raad voor li chamelijke opvoeding zal op 2é Pink sterdag op de wielerbaan aan de Krom me Zandweg wielerwedstrijden worden verreden. Het programma bestaat uit een wed strijd achter motoren voor professio nals, in. manches van 40 en 30 km, ■waaraan zullen deelnemen de bekende renners P. van As uit Koo2cndaal. M Verveer, G. van Straten. K. den Otter en F. Buysse, allen uit Rotterdam. Gangmakers zijn D. Hofstede, F. G. van Veen, G. van der Ruit, W. Hunders- mark cn P. J. Schouten. Tussen beide manches wordt een om- nium verreden bestaande uit sprinter- series, een punten race over 12 ronden met 4 klassementen en een Australische achtervolging. Hieraan nemen deel G. Bontekoe, N. Verheul, M. de Graaf J. Sms. Het programma is zodanig geregeld dat na de le manche achter motoren de aankomst kan worden verwacht var de om 1 uur bij de Spil «.voor «en ril van_ 60 km gestarte nieuwelingen, deel nemers aan de door de R.V. „Feij- enoord" georganiseerde omloop der Zuid-Hollandse eilanden. Na de 2e manche achter motoren worden de amateurdeelnemers verwacht, die ge start zijn voor een rit van 135 km. (Ingez. Med.) ri%ë Als de hele buurt denkt, dat er bij U met Pinksteren géén nieuwe gordijnen voor de ramen komen en ais U Vader en de kinderen voor'n raad sel wil zetten, neem dan een vroege bus of tram, want wij kunnen U helpen met de oplossing. Het een beetje kunst er» vliegwerk hangen ze vanmid dag nog voor de ramen, deze afgepaste gordijnen met en- tredeux en dub bele onderzoom, 90 x 160 cm., per stuk voor "WvLonS ■MATHENESSERLAAN (DIJKZtCHT). daar dan ielfjk te grauwen. Maar er bleef één plaatsje open, Eén tijgerin schonk, zoals wij reeds meldden, het leven aan 2 tijger tjes en de gelukkige moeder bleef in de kooi bij haar kinderen. Mevrouw Vibeke Mikkenie ver zorgde als een dansende gratie een groot nummer met paarden, die samen o.a. een klassieke wals dansten. Frank Jackson nam de andere paarden-nummers voor zijn rekening. Er werden hierbij geen geweldige „stunts" ten beste gege ven, maar het was fijntjes. Het zelfde zouden we k.tnnen zeggen van het werk van de leermeester van de Marquis Chimpansees, mensapen die mensen na-apen. Het was zoals dit voor geheel circus Mikkenie ongetwijfeld geldt: goed en degelijk. Tramdienst in verband met SWHeerenveen In verband met de op Zaterdag 4 Juni in het stadion Fejjenoord te spelen voetbalwedstrijd SW Heerenveen, zal van 17 tot 18 uur een frequente en rechtstreekse dienst Schiedam (Koemarkt).sta dion Feijenoord worden gereden. Bovendien wordt, zoals gebrui kelijk, van het Stationsplein naar het stadion gereden met extra trams. Na afloop van de wedstrijd zullen langs een drietal perrons trams staan opgesteld. Langs bet oerron, dat het dichtst aan de zijde van het stadion is gelegen zullen trams gereed staan, die een recht streekse verbinding met Schiedam (Koemarkt) geven, terwijl langs de twee overige perrons trams staan, die niet verder zullen rijden dan de Coolsingel. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op autobuslijn welke haar begin- en eindpunt in de onmiddellijke nabijheid van het stadion heeft, namelijk op de Bree. weg bij het spoorwegemplacement tegenover het stadion. Op deze lijn. zal zowel bij aanvang als na afloop van de wedstrijd een versterkte dienst worden gereden. Waterpolowedstrijden in het Zwarte Plasje Op eerste Pinksterdag zullen in het Zwarte Plasje te Hillegersberg waterpolowedstrijden worden ge speeld. Voor de competitie van de KNZB hoofdklasse wordt gespeeld SVHUZSC. Verder staan op het programma de ontmoetingen SVH 2UZSC 2; SVH 3—Merwede 3 en SVH 5—Rotterdam 4. De wedstrij den beginnen om half-drie. Wie geeft hun de Tkanst HET gaat de Rotterdamse televi sie-amateurs, verenigd in de televisie-groep Heron, niet voor da wind met hun plannen tot de bouw van een televisiezender. Hun mooi initiatief, dat tot doel heeft Rot terdam als eerste stad in Nederland een eigen televisiezender te bezor gen, dreigt te stranden, louter om dat de nodige contanten voor een verdere uitvoering van de plannen ontbreken. Dit is des te meer te betreuren, omdat zij door hard werken reeds zo'n aardig eind ge vorderd waren. In Overschie was men bezig met de samenstelling van de zenderapparatuur. Dank zij de medewerking van een grote fir ma te Rotterdam kwam men in be zit van de benodigde onderdelen en. was de montage nagenoeg voor elkaar. De zender heeft een ver mogen van plusminus 100 watt, voldoende om een gebied met een straal van 20 km, te bestrijken. Het staat de organisatoren voor ogen één of meer avonden per week een uitzending te verzorgen. Wat de in houd van deze uitzendingen betreft had men gedacht aan de vertoning van smalfilms en het houden van lezingen, terwijl men het tevens voor mogelijk hield de medewer king te verkrijgen van Rotterdam se amateurs of amateurgezelschap pen op het gebied van muziek, to neel en voordracht. Al deze plannen, die ten doel hebben het voortdurend groter wordend aantal televisie-amateurs in Rotterdam en omgeving onaf hankelijk te maken van voor een gunstige ontvangst op te grote af stand, liggende zenders en hen te vens te verzekeren van program ma's met een plaatselijk karakter dreigen een illusie te worden, na men er zelfs toe moest overgaan het gehuurde pand in Overschie te ontruimen. Waarnaar men thans dus in de eerste plaats omziet is 'n geschikte ruimte voor de opstel ling van de zender. Hiervoor is uiteraard alleen een hoog pand ge schikt, wil de zend-antenne niet gehinderd worden door obstakels in de naaste omgeving. Zoals ge zegd, de zendapparatuur is er, maar een ander voornaam ding is de in richting, natuurlijk op heel be scheiden wijze, van 'de studio. Het hiervoor benodigde bedrag zou voor enigszins kapitaalkrachtige men sen absoluut geen bezwaar zijn» doch is voor de televisie-amateurs, die over een smallere beurs be schikken, nu juist niet bereikbaar. Zij gaven reeds uit hun bescheiden geldmiddelen, zij gaven gratis hun arbeidskracht en vakkennis, vele avonden lang. Verder kunnen zij onmogelijk gaan. Het bouwen van een amateur-televisiezender Is geen onderneming die uit commercieel oogpunt aantrekkelijk kan worden genoemd. Wil men er geld in ste ken dan moeten daarbij overwe gend sportieve motieven gelden, dus uit sympathie voor het doel, dat wordt nagestreefd. Wanneer de Rotterdamse televisie-amateurs in die geest een beroep doen op de Rotterdamse burgerij en het za kenleven, verdienen zij een kans te krijgen uit de impasse te geraken, omdat uit hun pioniersarbeid, nu nog slechts een pril begin, iets groots kan groeien.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3