m STADSNIEUWS Schiedam vierde feest SVV was kampioen Nog geen licht in de zaak der valse Van Goghs Duizenden haalden elftal in AGENDA DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB SVV huldiging in Passage Cup van Schiedam uitgereikt Wissel prijs gaat eerst naar Overschie „Etude a la bougieis ongetwijfeld echt, zegt dr. Baart de la Faille Plaatselijke cricket ontmoeting gaf weinig spanning Hermes won met innings Ha&iiecethiec 2 Dinsdag 7 Juni 1949 buppie, hup pie cn 't is zon aarcli? kluppic". zong een stelletje vrolijke lieden Zaterdagavond op de Schiedamse Appelmarktbrug. „En fc»v V is kampioeocoengalmden ze cc nog uit. toen ze de hoek om sloegen wa via de Hoogstraat huiswaarts tc keren, *t Was twaalf nur te middernacht en voor de meeste Schiedammers betekende dit het einde van ne» Kampioensfeest van tuin SW, want punctueel was bepaald dat de ?üfrn.i^rf *el e?cnheden hun deuren niet Later mochten sluiten. Gelukkig J- Ge,toc£*"njde SVV-schare in Mnsis Sacrum nïet. Daar bleef men tot vroeg in de ochtend by een om het blijde feest van het kampioenschap nog eens goed uit te vieren. Dat S.V.V. een warme plaats in neemt in de harten van bijna alle Schiedammers, wisten wij reeds lang. maar dat de vreugde zo al gemeen zou znnnee, niemand had toch zov"-. mensen verwacht op Rotterdarn.-.edyk en Broersvest bij de intocht der kampioenen. Ondanks het feit. dat zovele dui zenden Schiedammers nog onder weg moesten zijn van het Rotter damse stadion naar huis, stond er een compacte mensenmassa, die van geen wijken wilde weten, ge duldig te wachten. Het ging nu wel niet zo_ als men verwacht had zo met al die jongens in een dichte autobus zondu: muziek maar het enthousiasme was er niet minder om. Een nauw muizengaatje was er bij Musis Sacrum op de Lange Haven nog maar open om spelers en bestuursleden met hun dames door te laten naar binnen, waar secretaris Hofman met de heer Lotsy net tot de conclusie was go- komen. dat Hofman veertig jaar lang al secretaris van S.V.V. is. Geen baantje oir er voor je plezier zomaar even bij te doen. want zevenhonderd leden vragen veel' aandacht en wat zouden we dan nog denken van al die drukte met i de kaartverkoop 21.000 alleen al jn Schiedam en 1.300 brieven om nog meer nee, dan waren de recettes toen aan het begin van die veertig jaar anders. We waren blij als kinderen toen we zeventig gulden beurden van de verkochte kaartjes, vertelde Lotsy. die in die oertijden van de voetbalsport secretaris van H.F.C. was. De hele inhoud van de R.E.T.- bus werd naar bovea geloodst om daar met een kop koffie en een uitsmijter even bij te komen van al de emoties. Natuurlijk was dit onderonsje bij uitstek geschikt om nog eens even te releveren wat was geschied. „Onze trots is," al dus sprak voorzitter Maltha, „dat het elf Schiedamse jongens wa xen," die in een zeer sportieve strijd de hoogste voetbaltitel in Nederland in de wacht wisten te slepen." Prettiger had ook hij het gevonden, wanneer de strijd was gestreden op Schiedamse grond, doch de terreinoutillage lier het nu eenmaal niet toe. Bondsvoorzitter Lotsy, die met de heren Boel jon, Staal en Brunt .namens de K.N.V.B. naar Schie dam was gekomen, had uit Noord- wijk ook" nog de tennissterren (Timmer en Knottenbelt meegeno men om S.V.V. geluk te wensen. „S.V.V. mag een oase in de woes tijn van ons na-oorlogse sportleven heten," sprak Lotsy, die zelden bescheiden kampioenen als deze S.V.V.-ers had mogen huldigen. Geen fanfares, geen naast-de- schoenen-lopen, zoals maar al te vaak wil gebeuren. „Gij zijt er levend bewijs van, dat Uw vere niging de jaren door zichzelf if ge bleven," sprak hij tot de speleis in ze hadden met S.V.V. deze pluim ïuimschoots verdiend. Behalve de gouden medaille voor de vereniging komen straks ook nog elf paar Talveren manchetknopen met bondslnsïgne als geschenk voor de spelers tijdens de Scandïnavië-tour van het Nederlands elftal zal de heer Lotsy nog pogen een S.V.V.-tour naar Kopenhagen tot stand te brengen. Mocht dit niet gelukken, dan komt er wat anders, maar in ieder geval gaan de kampioenen dit jaar nog naar bet buitenland. Natuurlijk was met die speeches Films: Passage-theater: Da. 2, 7. 9 uur. Za. en. Zo. 1.45. 4.15, 7 en 9.30 u: De roemrijke daden van Danny (IS jr.). Monopole, Da. 2. 7. 9. Zn. 2, 5. 7, 9, Zo. 3, 5, 7. 9 uur; Don 't fence me in C14 jr.L Bijeenkomsten* 9 Juni, Volksgebouw, 8 u: Mevr. BentfiemDe Wilde over „De vrouw in de gemeenteraad". 9 Juni, Ned. Prot. Bond, West- vest. 8 uur: Dr. A. Hjjmans over „Liefde en Huwelijk". Vergaderingen: 7 Juni, Stadhuis, 7.30 u n.m.: Ge meenteraad. HDVS WON VOETBALTOUR- NOOITE ARNHEM Te Arnhem vond Maandag een voetbaltournooi plaats, waaraan o.a. werd deelgenomen door Brom ley F.C. Hennes DVS wist beslag te "leggen op de eerste prijs. Ie ronde: Hennes DVSStorm vogels 2—0; VitesseBromley F.C. 01; Verliezersronde: Vitesse Stormvogels 12. Finale: Hermes DVS—Bromley F.C. 3—2. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z v J van Oossa- nen en J. Hamerslag. Johannes Aart, z v D W Simons en D van Santen. Jeannettc Louise, d v,A B Wessels en W C E van Schie. Over5eden: levenloos kind van J. van J. van Oossanen en J. Hamer slag. C de Visser oud 80 j. 101. Rob en Taaie Toon weten nu, dat zij op de goede weg zijn: hier moet de schat van opa Larsen begraven liggen. Ze halen schop pen en houwelen cn be ginnen koortsachtig te graven. „Vóór de avond valt zijn we million- nairs," zegt Rob. „Ja, en eigenlek dood-jam- mer. dat ik die ouwe Japanner de helft van 't goud heb toegezegd, merkt Taaie Toon op. Maar na enkele uren m-espannen arbeid sto ten ze op stukken van kisten en koffers: hier is dus al eens eerder gegraven en kennelijk hebben achtergelatenTeleurgesteld gaan de zijn anderen hun voor geweest. Dis zuilen beus vrienden naar boord terug. Dat is een tegen- wei geen goudstaafje voor Rob en Taaie Toon slag. Twee Japanners, die 'de hele dag hun verrichtingen uit de verte hebben gadegesla gen staren hen na door zen muizengaatje bet feest nog niet afgelopen. Eigen lijk moest het toen nog beginnen. Beneden wachtte een ongeduldige S.V.V.-schare op de komst der kampioenen en toen deze er een maal waren, was er in het geheel geen beletsel meer om de bloeme tjes eens goed buiten te zetten. De S.V.V.-familie heeft de gelegen heid niet ong-.bruikt voorbij laten gaan. Met een glaasje en een dans je vloog de tijd voorbij en de ochtend daagde reeds, toen de Schiedammers van het kampioens feest huiswaarts keerden langs de Larfëe Haven door de slapende stad, die nog lang zal nadromen van dit grootse sportgebeuren van het jaar 2949. Schiedams honkbal niet opgewassen tegen HCK II De rwart-witte honkballers van Schiedam konden het in de honk balwedstrijd tegen H.C.K. II niet bolwerken. De grotere ervaring van het daar reeds lang ingebur gerde honkbalspel van de thuis club -speelde in deze wedstrijd een hijzonder grote rol. Het veldwerk van Schiedam geraakte nog a£ 'eens in moeilijkheden door het geraffi neerde en snelle honksteken van - de thuisclub. Oofc aan slag konden de zwart-witten niet bar veel uit richten. Met verrassende snelheid en zuiverheid wierp HCK's pitcher de ballen over de plaat, doch toen 'de Schiedammers wat meer kijk op de ballen kregen en. begonnen te slaan, werd deze snelafgezet en vervangen ór^ curve-werper. Deze wierp b„ilen zo, dat ze 2 meter voor de slagplaat ca. 30 cm. naar links of rechts uitweken. Dït prachtüge werpen is in onze omgeving nog bijna niet vertoond en het is dus ook geen! worden dat de zwarl-witten, daar bijzonder vreemd tegenover stonden. De einduitslag werd tenslotte na 8 innings 178 in het voordeel van HCK. Verder won Schiedam II na tuurlijk met grote cijfers van het vierde, terwijl Schiedam III met 253 het onderspit moest delven. Hedenavond, voor de aanvang van de hoofdfilm in de voorstelling van half tien, ral in het Passage- theater een huldiging plaats vinden van het kampioen self tal van SVV. Burgemeester Peek zal hierbij o.a. het woord voeren. In, het clublokaal van de klaver jas vereniging „De Spil" aan de Vlaardin-jrdijk vond Zondagavond de uitreiking plaats van de prach tige bekers, die voor het kïaverjas- concours, dat hier door 54 vereni gingen, dat wil zeggen 324 klaver jassers, is gehouden, beschikbaar waren gesteld. De grote strijd had plaats om de Cup van Schiedam, die onze krant in samenwerking met de heer De Jong van „De Spil" als wissel prijs inzette. Lang had het erop geleken, zo vertelde de heer W. Hoogstad, voorzitter van „De Spil", dat Kees' Vrienden mee zouden gaan strijken, maar de Overschiese klaverjassers van „Ons Huis" dachten er anders over. Zij plaatsten zich de laatste dag als nummer één. Hoboken bezette de tweede plaats en Kees' Vrienden Kwamen zowaar nog als nummer drie uit de bus. WILTON-FYENOORD ONTVING GASTEN In het kader van de sport-uitwis- sehng tussen Schiedam en Wands worth ontving de personeelsvereni ging van de werf Wilton Fyenoord dit Pinksterweekeinde een groep van 41 Engelse gasten Zaterdagmor gen vond na een bezichtiging van dc werf in de koffiekamer de officiële ontvangst plaats. De heer C. Keizer voerde hierbij het woord. Naast dc gasten kon hij in het bijzonder wel kom heten ir. M. J. Romer, directeur v- werf, die voor het eerst na h geval dat hem enige tijd ge le overkwam, weer aanwezig was. Uitvoerig schetste de heer Kei zer vervolgens de geschiedenis van de uitwisseling tussen Wilton en de ReJiffusion fabrieken, die zich steeds mocht verheugen in een gro te steun van dc directie. Er was voor dit bezoek een uit voerig programma opgesteld. Na de begroeting op de werf, is er Zat<?r- AMSTERDAM. Jhr. Sandbergs klacht over de vele valse Van Goghs, die uit een of meer „fabrieken" over de wereld zwermen, heeft heel wat stof doen opwaaien. Verscheidene kunstkenners hebben daarop gereageerd, uiteraard het scherpst dr. J. Baart de Ia Faille, die er, zij het zijdelings, van beschuldigd is vooideel te hebben genoten bij de verkoop van het schil derij „Etude a ia bougie". Dr de la Faille heeft uitdrukkelijk verklaard er nog steeds van overtuigd te zijn, dat het doek echt is. Met even grote nadruk ontkent hij het. via de Amerikaanse kunsthandelaar Le wen thai, aan William Goetz te hebben verkocht. Dr. de la Faille blijkt verontwaar digd te zijn over de aanklacht in deze vorm. - U. Dt.ll vi atcHia Vet aagraidiag eerst, nog een boottocht ove;.tuigti dat het schilderij echt is' H. P, Bremmer weet niets van vervalsingen Intussen heeft de tegenwoordige bezitter van het schilderij, de film producer William Goetz, ook al ge reageerd. „Ik ben er stellig van Hengelen, hengelen, hengelen Drommen vissers trokken er met de Pinksterdagen weer op uit om hun hart op te halen aan de ge liefde hengelsport. De leden van de Alfer waren Maandag bij de Kandeliar verenigd voor een on derling concours. Niet minder dan 259 maat vissen met een totaal-ge wicht van 18.220 gram was het re sultaat. De eerste prijs was voor de heer W. Sommers met 47 vissen, in totaal 3296 gram. Na hem kwa men: 2 Th. Mackaij 2768 gr.; 3 J. Christen 2541 gr.; A Burggraaf 2249 gr.; 5 S v d Hoek 2174 gr. Bij Het Baarsje, die Zondag in d" Poldervaart viste, waren de prijzen ditmaal huishoudelijke artikelen voor: 1 D Voets -7 stuks 491 gr.; 2 M H Wolthuis 6 stuks 504 gr.; 3 A. Hordijk 8 stuks 438 gl.; 4 J„ Zuidgeest 4 stuks 387 gr.; 5 A v Veelen 4 stuks 265 gr. „Deze beker gaat voor een jaar naar Overschie," zei de heer Hoog stad bij de uitreiking, „maar hij komt terug". Driemaal achtereen of vijfmaal in totaal moet de Cup van Schiedam gewonnen worden, wil zij definitief bezit van een ver eniging worden. Behalve de Cup was er voor „Ons Huis"'ook nog een extra-beker eri voor alle leden van de ploeg werd het Parool- sportinsigne beschikbaar gesteld. De overige bekers waren voor De Cool uit Rotterdam, Nooit Verza ken, Delft en het Schiedamse Sport. rond het eiland IJsselmonde ge maakt. Zondag maakte men een tocht over de Veluwe, bekocht wer den het Airbome-kerkhof cn Heide- bad, het vacantiecentrum van Wil ton Fyenoord. De tweede Pinkster dag was gereserveerd voor de sport- ontmoetihgen, Er waren wedstrijden voor tennis, tafeltennis en voetbal. De laatste ontmoeting werd door Wilton met 41 gewonnen. Jammer genoeg kon het oplaten van de dui ven met doorgaan. Dg vogels wa ren door het slechte weer in Orleans opgehouden. Met een gezellige bijeenkomst in de koffiekamer is het bedrijfsbe zoek Maandagavond, besloten. Van daag vertoeven de gasten nog bij hun gastheren- en gastvrouwen en vanavond vertrekken zij met de trein van negen uur weer naar Wandsworth. Thor- successen Vanwege het K.N.G.V. werden op 2e Pinksterdag te Haastrecht nationale gymnastiek wedstrijden gehouden die waren georganiseerd door de vereniging „Olympia" al daar. Door „THOR" werd met en kele damesgroepen deelgenomen, die de eerste prijzm behaalden: bij Knotsoefeningen, Rhytmische oefe ningen en Driekampeh. VOC 2—EXCELSIOR De tweede klasse wedstrijd VOC 2Excelsior ward gewonnen door VOC 2 met 57 runs. lste innings: VOC 2 82; Iste in nings: Excelsior: 31; 2de innings: VOC 2 43; 2de innings: Excelsior 37. GTB-N1EÜWS GTB 2 behaalde een verdiende overwinning op DOS 32J2. Met in spanning van alle krachten van de zijde van D.O.S. was de stand met de rust nog 00. Na de Tust ging GTB, goed gesteund door de mid- delline. ten aanval over. Na twin tig minuten spelen kwam het suc ces 10. Tien minuten, daarna was het de rechtsbuiten die de doelman van D.O.S. te vlug af is en de bal in het verlaten doel de poneert. Grote atletiekwedstrijden op Wilton-sintelbaan Zondag 19 Juni organiseert dc S.V.V. Athletiek-afdeling op de Wilton-Feijenoord smtelbaan, haar eerste na-oorlogse Nationale t At letiekwedstrijd. De verwachtingen zijn er, dat op deze dag de beste Nederlandse athleten aan de start zullen, verschijnen. Het programma luidt: Heren: 100 m., 400 m., 800 m., 2500 m„ 3000 m.. 4 x 100 m., pols stokhoogspringen, kogelstoten, dis cuswerpen en speerwerpen. Dames: 200 m., 4 x 100 m„ ver springen en kogelstoten. Juniores: 100 ra.; 300 m., 800 m. èn'4-x 100 m. Om onze lezers, die gedurende Tweede Pinksterdag een uitstapje hebben gemaakt naar zee en strand of ergens anders van het mooie neer hebben genoten, een verslag te geven van de met zoveel spanning tegemoet geziene plaatselijke cricket wedstrijd tussen Hermes-DVS en Excelsior, valt niet mee. In de eer ste plaats niet, omdat de hoge ver wachtingen, die er voor deze wed strijd naren, niet in vervulling zijn gegaan. In de tweede plaats ook niet, omdat er in deze match geen hoogtepunten waren. Het was een wedstrijd, waarin de bowlers wel zeer de overhand hebben gehad. Men verwacht toch van een wed - strijd tussen Hermes en Excelsior, Schiedamse clubs, die bekend staan om bon, laten we maar eerlijk zeg gen „vrij batten", aantrekkelijke scores van hard en ver slaande batsmen. Niets van dit alles was gisteren aan de Damlaan te beleven. Voor de toeschouwers, die naar de zessen van Tettelaar, Oosterholt c-s, kwamen kijken, dus wel enigszins een teleurstelling. Zoals gezegd, de bowlers hadden wel zeer dc over hand, een algemeen verschijnsel in het begin van het crieketseizoen. Óf mi<* <sen teken van de achter uit; i het batten in Neder- lam.. «dachten hierover zijn In leder algemeen! W' ^er we een vergelijking gaan maken tussen de beide elftal len, dan valt deze vergelijking voor Hermes het voordeligst uit. Hennes was gisteren in alle onder delen van het spel iets beter dan Excelsior. Het bowlen was zuiver der, het batten, hoewel ook niet groots, toch betrouwbaarder dan dat van Excelsior. In het grond- fielden ontliepen de beide elftallen elkaar niet veel, het vangen was echter bij Hennes beter verzorgd dan bij haar tegenstander. In het batten bleek wel het grootste ver schil te liggen. Immers, Excelsior slaagde er niet in, om in twee in- nings evenveel runs bij elkaar te slaan als Hermes in 1 innings, zo dat zij dan ook met innings deze match verloor. Vooral t in de eerste innings de monstreerden de Excelsior-bats- men wel een duidelijk gebrek aan batting-capaciteiten. Op het zuive re bowlen van Scheffer en v. d. Hammen werd het een komen en gaan. Dan was het een wilde slag, die een batsman deed sneuvelen, een andere keer werd de bal recht in de handen van een fielder ge speeld. Reeds voor de lunch was deze eerste innings van Excelsior ten einde, het resultaat was een schamele 35 runs. Het is niet moeilijk, om de oor zaken van deze debacle te ont dekken. loen eenmaal de kop- wickets snel verdwenen waren, toonde geen der volgende batsmen de juiste nu te volgen battingme- thode te kunnen aanvoelen. In plaats van rustig en bedaard ver der te gaan en alleen slechte bal len af te straffen (die helaas ook niet veel voorkwamen), trachtte men alsnog het hout er op te leg gen. Slechts Brounts en Vollebregt stonden even met de rug tegen de muur en slaagden er daardoor in, het Excelsior totaal, dat op zeker ogenblik 19 runs bedroeg voor het verlies van 8 wickets, nog tot 35 op te voeren. De bowlingcijfers waren vanzelfsprekend zeer fraai, Scheffer 410, v. d. Hammen 6-21. Zoals reeds opgemerkt, waren de 146 runs, die Hermes-DVS hierte genover stelde, ook niet van prima gehalte. Ook hier waren er te veel onbeheerste slagen, o.a. van. v. d. Ende, die enige malen niet over ge luk te klagen had. Indien de Excel- sïor-fleiders beter gevangen hadden, zou het Hermea nog veel moeite hebben gekost om de 100 op het scoringhord te brengen. Aantrekke lijk batten liet slecht de jeugdige A. Keuzenkamp zien, terwijl do 26 not out van Scheepmaker ook op rus tige wyze bijeen werden geslagen De aanval van Excelsior was niet zo zuiver als anders, vooral Dries hebben, we wel eens beter gezien. Bakker veroverde met zijn slows nog 2 wickets. Met nog voldoende speeltijd voor de boeg werd Excelsior door captain Nolei voor de tweede keer naar de mat gestuurd met de taak, de beno digde 122 runs te scoren om de in- ningsnc der laag te ontgaan. Aan vankelijk leek dit wonderwel tc zul len gelukken, A. Oosterholt en N, Huet pasten nu de juiste speelwijze toe. De runs kwamen, ondanks voorzichtig batten, in een geenszins traag tempo op het scoringbord. Toen deze batsmen echter uit wa ren, stand 78 voor 3, bleek Excel sior haar kruit verschoten te heb ben. Gaen der volgende batsmen presteerde nog iets, waarin vooral captain Nolet, die de bal ter hand had genomen, een groot aandeel had. Hjj toch veroverde met zijn slows in 4 overs 4 wickets voor 4 runs. Het fielden van Hermes bleef ook in deze tweede innings, ondanks vermoeidheid en warmte, op goed peil. Op point blonk vooral J. Keu zenkamp uit. Hjj liet daar vele fraaie staaltjes van grond fielden zien en ontlokte steeds applaus aan het publiek. Van 78 yoor 3 werd het innings voor 91 runs, zodat Excel sior de innings-nederlaag niet ont lopen was. Eerst ora 10 minuten voor 7 werden de stumps definitief opgeborgen, waarmede aan een lange mooie cricket-dag een eind was gekomen. De gedetailleerde cijfers waren; Excelsior ie innings 35 runs, waar van Vollebregt 12, Bowlingcijfers Hermes-DVS: Scheffer 410, v. d. Hammen 62L Hermes-DVS la innings 146 runs, waarvan A. v. d. Ende 41, C. Tette laar 20, A. Keuzenkamp 31, A. Scheepmaker 26 not out en G, Vis ser 10. Bowlingcijfers Excelsior; X Oos terholt 356. J. Dries 5—63 en F. Bakker 218. Excelsior 2c innings;. 91 runs, waarvan A. Oosterholt 34, N_ Huet 20, J. Dries 17. Bowlingcijfers Hermes-DVS: J. Scheffer 4—20, F. v, d. Hammen 1—22, C. Tettelaar 1—13, A. M. Nolet 44. Voor de competitie van de Rot terdamse Cricket Bond speelden Za terdag Hermes-DVS 4 en Hermes- DVS 5 tegen elkaar. Her mes 5 won deze wedstrijd met 7 runs. Scores: Hermes-DVS 5 67 runs, Hermes- DVS 4 60 runs. liet hij weten. Goetz hoorde het ge rucht, dat „Etude a la bougie' vaL zou zijn. ongeveer een half jaar ge leden en hij vond het „dwaas". Hij heeft het doek in Parijs laten ko pen. Jhr. Saodberg heeft een nadere toelichting gegeven op zijn klacht. „Overal in de wereld treft men val se Van Goghs aan", zei hij, „Ik heb ze gezien in New York, Londen, Pa rijs, Münchcn en, in grote hoeveel heid, in Amsterdam. Wij krégen een. tijdje geleden con grote verzame ling „Van Goghs", die het eigen- aom is geweest van een overleden apotheker-bediende. Na een nauw keurig onderzoek moesten wij con cluderen, dat waarschijnlijk alles vals was". FICTOLO GIE Hoe stelt men vast, of een Van Gogh vals is? Daarvoor maakt men gebruik van een nieuwe weten schappelijke methode van onder zoek, de z.g. pictologie. De heer M. M. van Dantzig is daarvan de ont werper. Op bet ogenblik is hij toe gevoegd aan de staf van het Stede lijk Museum te Amsterdam, waar hij iedere daggeer ..zijn dagelijkse valse Van Gogh" onderzoekt. Aan de hand van een aantal Van Goghs, waarvan de echtheid onom stotelijk vast staat, maakte de heer Van Dantzig een lijst van meer dan honderd essentiële kenmerken. Spe ciale studie maakte bij van Vincents signatuur, die volgens hem 42 ken merken vertoont. Ieder doek nu, dat ter expertise wordt aangeboden, toetst de heer Van Dantzig aan al deze kenmerken. Als meer dan vijf tig procent daarvan ontbreekt is het vrijwel zeker, dat het doek vals is. „En dan", vertelde de heer Van Dantzig, „de bewuste vervalsing mist altijd spontaneïteit De naboot ser is altijd gedwongen, wat zijn on derwerp, de techniek en dc geest betreft, zich aan te passen bij zijn voorbeeld. Daardoor schildert hij als het ware met een „verdraaide hand" en een „verdraaide geest", OOK zelfportret echt? Nico Eekman, de Nederlandse schilder die in Parijs woont «n werkt, houdt strak voL dat het zelfportret-met-de-hoed, dat hij aan de kunstkenner H. P. Bremmer toonde, echt is. Her doek is het eigendom van de heer T-, te Passy, die echter onbekend wenst te blij ven. Ir. Vincent Willem van Gogh, de neef van de grote schilder, hedft hét ook gezien, en, hoewel hij geen expert is, bij vond het prachtig, ver telde de heer Eekman. De heer T. heeft het schilderij gekocht van een zoon van een zee-officier, die het op zijn beurt weer in 19Q2 kocht van de kunsthandelaar Molinar uit Marseille. Die had toen nog meer Van Goghs in zijo bezit De heer II. F, Bremmer, die een expertise gaf voor dit zelfportret, weet niets van Van Gogh-verval- singen. Over de aanklacht wilde hij niets zeggen. Ir. Van Gogh erkent, dat hij aan vankelijk mder.de, dat het doek echt was. Later is hij echter aan de authenticiteit gaan twijfelen. Hij heeft dat aan Èekman geschreven. „Toen ik eens in Noorwegen was kwam er een man bij mij. die een „Van Gogh" toonde. Het was kenne lijk een vervalsing. Ik heb de man toen toegesnauwd: „Heb jij dat ge maakt?" 'Licht is er intussen nog niet ge komen in deze duistere zaak. De of ficier van Justitie In Amsterdam moet nog met bet eigenlijke onder zoek beginnen. Na Pinksteren wordt jhr. Sandberg gehoord- Het is wel zekér, dat dit onderzoek zeer veel tijd zal vergen. De vraag is zelfs gewettigd, of de „schilderijen-fa brieken" gemakkelijk op te sporen zijn, vooral nu de Van Gogh-,,pro ducenten" gewaarschuwd zijn door de vele publicaties. ({OTTERDAM Driehonderd invaliden bij circus Mikkenie Ongeveer driehonderd Rotterdam se invaliden hobben Zaterdagmiddag genoten van het programma, dat circus Frans Mikkenie hen gratis aanbood. Réeds firect nadat het cir cus zijn poortc geopend had heeft het bestuur van ie Nederlandse ïn~ valiJenbond de directie verzocht een aantal kaarten ter beschikking te stellen voor de invaliden. Dit ver zoek is door dc directie ingewilligd en zo kon men Zaterdagmiddag om even voor drie uur een groot aantal invaliden voor de ingang van het circus zien, die behoedzaam naar hun plaatsen worden geholpen. Over dankbaarheid hebben de ar- tisten van Mikkenie die Zaterdag middag niet te klagen gehad, er wprd een speciaal woord van dank gesproken, er werden bloemen aan geboden cn werd vooral stevig ge- applauöiseerd, Pantomime Voor de Vrienden van de Dans hield Cruys Voorfaergh in Palace een uitstekend voorgedragen cau serie over „pantomine". Zoals bekend speelde hij Wira Sonne veld's „Het lied van Pierrot" on op grond van deze er varingen kon hij heel wat vertellen over de mogelijkheden en moei lijkheden der pantomime. Panto mime is geen camediespelen zonder te praten. Het is iels heel anders, doordat de stilte er heel sterk in werkt. De aandacht wordt geboeid door plastisch-mimisch spel en ook dat vraagt heel andere dingen. Om het publiek niet al te veel schrik aan te jagen bij zijn introductie van pantomime in Nederland voeg de Sonneveld er muzikale begelei ding aan-toe: mimodrame. Per soonlijk was spreker geen voor stander van muziek in de pantomi me, omdat het vrije gebaar door at- metrische indeling gemakkelijk gebonden wordt en verloren gaat. Wat eerst een. steun leek, werd spoedig als belemmering gevoeld. Terwijl ballet gebonden is aan metrisch ingedeelde muziek, moet de pantomime het juist hebben van een volkomen vrij rhythme. Een tweede kenmerk: een toneel speler houdt nooit contact met de zaal; wat op 't toneel gebeurt lijkt door een transparant vlies van de zaal gescheiden. Maar de pantomi me speler spreekt juist als hel ware van uit een lijst tot het pu bliek. Pantomime vereist ook een ongehoord gedisciplineerd lichaam, bijna zoals bij ballet. Het bijzonder prettige van pan- tomimespelen is, dat je je zo heer lijk vrij voelt van requisieten; als 't helemaal goed is, heb je geen décors nodig; je speelt ze eenvou dig. Cruys Voorbergh sprak ten slotte nog over de afkomst van verschillende pantomime-figuren, die bijna allen uit de commedia del 1'arte voortkomen. Na de pauze1 ontwikkelde zich een levendig vragensp'el; het kleine* gehoor dankte Cruys Voorbergh enthousiast. Frans organiste komt in Rotterdam concerteren De jeugdige Parijse organiste Jeanne Demessieux geeft Zaterdag avond 11 Juni in de Nieuwe Zuider- kerk aan de Westzeedijk een orgel concert van klassieke en moderne werken en eigen composities; zij besluit met een improvisatie op eon thema, dat de organist P. van den Kerkhoff haar nader zal opgeven. Jeanne Demessieux werd reeds op 12-jarige leeftijd benoemd tot organiste van de Heiliee-Geest-kerk te Parijs. Zij vervolgde haar mu ziekstudie, die zij in Montpellier begonnen was, aan het conservato rium tc Parijs en behaalde in de loop der jaren een indrukwekkende serie prnzen. Na het beëindigen van de orgelltlas van Duprê, bekroond met de eerste prils zette 2e haar orgel-studie nog viif jaar lang voort bii deze grootmeester. Haar eerste orgelconcert gaf ze in 1946 in de Salie Pleyel; het volgend jaar bracht zij daar in een serie van twaalf concerten het voornaamste van de moderne orgel-literatuur ge heel uit het hoofd ten gehore: een 1500 bladzijden. MUe, Demessieux maakte sedertdien tournees in Span je. Portugal, Ierland, Engeland en Schotland, Zij was do eerste vmuw, die bot orgel in de Londense West minster mocht bespelen: de aarts bisschop gaf daar speciale toestem ming voor. Als componiste heeft zij op haar naam staan: een Symphonie voor orkest, een Tripticme, 7 Medi taties over de Heilige Geest, 12 ko ralen met preludia en tenslotte een poème voor orgel en orkest. De organiste maakt begin Juni een tournée door Nederland, waar op sa? onze grote kerkorgels hoopt tc bespelen. GEEN WERK Een. tramconducteur mag dan al niet op de hoogste treden van de maatschappelijke ladder staan, op de wagen is hij koning; in functie tussen de wielen heeft hy het te 2eggen, hij en niemand anders en zeker deze Jan niet, die daar nu zo deemoedig met zijn lefpet in de hand voor het hekje staat, maar geef hem de ruimte, want als vry-e burger op straat met de pet op een oor en de borst vooruit is die Jan allesbehalve tam, vraag dat maar eens aan de jongens die hem als straatvechter aan het werk gezien hebben. Die tramconducteur daar in de getuigenbank kan er ook van mee praten en hij heeft groot gelijk dat hij het er niet bij heeft laten zit ten, want dat was geen werk van Jan, zoals die opgetreden was te gen een dienstdoende conducteur, op wiens gedrag niet dat te zeggen viel. Mag een conducteur soms beleefd verzoeken om door te lopen als het binnen nog lang niet afgestampt vol is en by de halte nog 20'n stuk of tien mensen in de regen staan, die voor d'r dubbeltje ook graag mee willen rijden. De situatie was z<5, dat Jan by de tweede bank stond, bij de tweede eenpersoons bank, van de deur af gerekend. Op dat bankje zat Jan zijn vrouw. Aan haar heeft het niet gelegen, zij zei nog duidelijk, een paar maal wel: vooruit Jan, loop nou een beetje door, d'r motte d'r nog meer in, maar het had niet ge holpen, Jan was stokstijf blijven staan en had alleen maar gezegd: niks mee te maken Jet, late ze dan maar langs me heen gaan, ik blijf bij j on staan, samen uit, samen thuis, Jet, ben je m'n wijf of niet, laatiefijnzijn. Wie zo praat is natuurlijk niet brandschoon meer, dat voelt ge wel, maar dat is voor een conduc teur, die moet zorgen dat alles in zijn wagen ordelijk verloopt, geen reden om te zeggen: o, pardon me neer, hebt u een borrel op, blijft u dan maar rustig op uw plaats staan. Toen Jan het na drie waarschu wingen nog steeds vertikte een beetje op te schuiven, had de con ducteur met zijn beide handen een lichte druk uitgeoefend op de bre de rug van de recalcitrante Jan. De gevolgen van deze volkomen geoorloofde maatregel zijn nog op bet gelaat van de conducteur te bespeuren. Dat litteken boven zijp rechter oog draagt hij als herinne ring mee aan de opdoffer die Jan hem verkocht, een seconde nadat de handen van ae conducteur hem licht beroerden in het belang der passagiers. Do rechter vond het zo'n aller treurigste manier van doen, dat hij Jan er graag voo' 'n de nor zou willen stoppen, /oor deze keer wilde hy het nog proberen met een fikse boete (50 gulden) en een maand voorwaardelijk, maar dan moest Jan goed beseffen, dat hij nu bil het minste vergrijp om te be ginnen een maand de cel in ging. Examens De beer H. Hengeveld is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde. Voor het arts-examen lstd gedeelte slaagde de heerJ. C. v. d. Steur en voor het 2de gedeelte de heer E. Solms. De wedstrijden, die komende week op het Schuttersveld ge speeld zullen worden, zijn 7 Juni RCR-HOV en RFC-DZB; 8 Juni Hion-Snturaus en. Unicum-VND; 9 Juni RCR-RFC en KOV-DZB; 10 Juni' Unicum-Sparta en DZB- Hton. De uitslagen van de vorige week gespeelde ontmoetingen zijn YND- RCR 2-1; Satumus-Uhicum 0-0; RFC- Roga 0-2; Hion.HOV 0-4; Sparta-RCR 2-1; "Unicum-DZB 2-1; Roga-Saturnus 1-2; DZB- Sparta 1-2; VND-ïtFC 0-0; Hïon- RCR 0-2. Debutantenconcert in Ons Huis Het debutantenconcert Zaterdag middag gegeven in Ons Huis bracht weliswaar geen verrassingen, doch liet niettemin goede indrukken na. De celliste Fransoise Vetter wist o.a. in La Folia van Marais een drie tal stukken van Schumann sterk te overtuigen. Haar techniek bezit zeer goede eigenschappen en de loon vorming is karaktervol. Soms zou de intonotie nog wel aan correct heid kunnen winnen. Ook de weerr gave van de aonate van Debussy gaf aanleiding tol veel waardering. Deze droeg nog niet alle kentekenen van artistieke rijpheid, d.w.z. de esprit en het klankrafmement die déze mu ziek bevat kunnen nog nïot altijd volledig tot hun recht, rhaar ze gaf toch dikwijls op duidelijke wijze blijk van goed begrip voor deze verfijnde kamermuziekstijl. Han Hanrath begeleidde over het geheel genomen muzikaal en volg zaam, hoewel in de stukken van Schumann technisch mmder ge slaagde passages niet onopgemerkt bleven. In Debussy's Sonate deed hij zich. méde .om het goed sluiten de samenspel met de celliste, als een talentvol fcamermuziekspclcr ken nen. Een lichte nervositeit scheen dc pianiste Inge Molenkamp aanvanke lijk min of meer te handicappen, want in Bach's Partita in_ D -gr. t. hoorde men wel eens mïndór ge slaagde momenten. Daarbij kwam dat de weergave in artistiek opzicht veelal een schools karakter droeg. Anderzijds echter bleek de pianiste technisch reeds een goede hoogte te hebben bereikt. Dé vertolking van enige stukken uit Children's Corner van. Debussy hield beloften in, want naast goede technische eigenschappen bracr.l de pianiste het tevens tot een musice ren, dat voel minder gereserveerd aandeed en derhalve ook artistiek overtuigender was. Herman van Bern De 13e ctappa van de ronde (vah Italië, van Modena naar Monte'Ca- tini over 160 km werd gewonnen door Leoni in 5 uur 24 minuten. Tweede was Fausto Coppi, derde Martini, vierde Bartali, vijfde Logli, zesdë Cottur. In. het algemeen klas sement vonden geen wijzigingen plaats.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2