J iMëiigjgg HET ROTTERDAMSCH PAROOL Dr. VanRoyen: „Herstel Republiek waarschijnlijk op 20 Juni" Wij zijn niet in Parijs om met u een menuet te dansen Tsjechische katholieken in de rug aangevallen Ronde-Tafel-Conferentie kan 15 Juli worden gehouden Nee toch.Heus! Hogere prijzen lager verbruik Wapen bleek 'n startpifetool Onze verliezen in Indonesië Het Westen verlangt naar een resultaat - en naar huis Dr. Da Costa Gomez uitgemaakt voor fascist Zaterdag 11 Juni 1949 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prijs; per week 0-32 per kwartaal 4,10. losse nummers 0-09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang no. 133. Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Banktert Amsïerdamsche Bank te Rotterdam Directeur; B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper „GEEN CRITIEK STADIUM IN BESPREKINGEN" BATAVIA „Ik ontken, dat de besprekingen tussen de Nederlanders en de Republikeinen in een eritiek stadium ver keren. Ik hoop, dat nog deze week de formule kan worden ge vonden voor het bevel „Staakt het vu1 en". Daarna worden de Nederlandse troepen onmiddellijk uit Djokja teruggetrokken. Deze troepenbeweging zal ongeveer,een week duren, waarna de Republikeinse regering het bewind kan overnemen. Dit zou op 20 Juni kunnen geschieden. De Rond :-Tafel-conferentie kan dan misschien op 15 Juli worden gehouden/'. Rum: „Be. rekingen op Ook Moha!nrned Rnn" ae hoog j niveau Deze mededelingen deed dr. J. H. van Royen, voorzitter van de Ne derlandse delegatie, die besprekin gen voert met de Republikeinse afgevaardigden, aan een redacteur van het Repubiilcein.se blad „Mer- deka". „Naast de order „Staakt het vuren" moet nóg één voorwaarde worden vervuld, voordat het Repu blikeinse bewind in werking kan. treden, n.l, de evacuatie van de burgers, die liever 'naar de gebie den, die onder Nederlands hestuur staan, willen verhulzen", zei dr. Van Royen. Hg legde er de nadruk op, dat het ook een Nederlands belang is, dat de terugkeer van de Republi keinse regering wordt bespoedigd ter voorkoming van incidenten, die dc mogelijkheid van wantrouwen weer zouden kunnen opwekken. Cr. Van Royen achtte het nor maal, dat Suriname en de Neder landse Antillen zullen deelnemen aan de R.T.C. Of zij daar stem recht zullen krijgen is nog niet vastgesteld. Hij wilde dit niet be schouwd zien als de weg om de Nederlands-Indonesische Unie te vormen alvorens over te gaan tot overdracht van de souvereiriteit. Deze kwestie zou men ter voorcon ferentie in Batavia kunnen bespre ken. Suriname en dè. Antillen zou den kunnen optreden als adviseurs, waarnemers of als sub-commissies van.de Nederlandse delegatie. In donesische minderheidsgroepen kun nen wellicht afgevaardigden toe voegen aan de Republikeinse -of de B.F.O.-delegatie. Overdracht souverelnïtelt Onder - ^.onvoorwaardelijke'^'-over dracht van souvereiniteit" ver klaarde dr. Van Royen te verstaan, dat in de overdracht en de daaraan verbonden overeenkomst geen an dere voorwaarden zouden worden, ingelast, dan die welke in de Ren- ville-overeenkomst zjjn opgenomen. Hij meende, dat de Veiligheidsraad wel geen zitting meer zal wijden aan de Indonesische kwestie vóór de Ronde-Taf el-conferentie. Het vraagstuk zal vermoedelijk van de agenda van de Veiligheidsraad worden afgevoerd als de souverel nïteit op de Indonesiërs is overge dragen. „Als de Sowjet-Unie geen bezwaren maakt zullen de Verenig de Staten van Indonesië zeker lid van de Verenigde Naties kunnen worden", zei dr. Van Royen. „Ik stel bet volste vertrouwen in de Republikeinse leiders, waarmee wjj thans besprekingen voeren. Wy zullen het vraagstuk van de keuze van de staatsvorm of de staatkun dige organisatie van de gebiedsde len gezamenlijk behandelen onder internationale controle", zei dr. Van Royen nog. leider van do Republikeinse delega tie, noemde in een interview met „Merdeka" 20 Juni als datum, waar- op de sultan van. Djokjakarta het bestuur over het gebied van Djokja zou kunnen overnemen. Daarna waren er naar zijn oordeel nog vijf tot zeven dagen nodig, ter voorbe reiding voor de ontvangst van de Republikeinse leiders. Het uitstel van de terugkeer der Republikeinse regering is. volgens Rum, te wijten aan de evacuatie van Djokja en de terugtrekking der Nederlandse troepen. Hij ver klaarde verder, dat de voorwaarden voor- deelneming aan de. Ronde- Tafel-Conferentie „informeel" wa ren besproken en dat zich* daarbij nog niet veel moeilijkheden hadden voorgedaan. „Het is de wens van de Repu bliek, dat de inter-Indónesische con ferentie (ter voorbereiding van de R.T.C.) in Djokja zal worden houden", zeide hij. Als de Republi keinse regering weer in Djokja zetelt zal zij de Indonesische natio nalistische leiders voor deze confe rentie uitnodigen. „De besprekingen tussen de Ne derlanders en de Republikeinen zyn op een hoog niveau gevoerd", .ver klaarde hjj. „De resultaten zijn niet teleurstellend!" VERLOREN TIJD WANNEER men de verslagen van de Paryse conferentie re gelmatig leest, moet men zich wel met verbazing afvragen, of de tijd van de ministers van Buitenlandse Zaken en hun voornaamste raadge vers nu werkelijk het best besteed wordt in deze vruchteloze discussies over zaken van betrekkelijk onder geschikt belang. Want terwijl zij blijkbaar geheel opgaan in het di plomatieke positiegevecht in Parijs, staat het lot van half Azië op het spel. De Chinese communisten ruk» ken volgens de laatste berichten met nog groter snelheid naar het Zuiden op dan z« het tot dusver al deden. Binnen en kele maanden tijds zijn zij wel licht in staat zich te verenigen met de communistische guerillastrijders in Birma en Indo-China en kan ge heel Zuld-Oost-Azië in vuur en vlam slaan. Nu is inderdaad door Wash ington een gemeenschappelijke poli tiek van het Westen, voor dit vitale Aziatische gebied voorgesteld, maar de kostbare tijd, waarin de politiek geformuleerd zou moeten worden, gaat thans voor een groot deel ver loren. Er wordt veel naar geraden, waarom de Russen, die geen enkel nieuw voorstel gedaan hebben, zo verlangend waren naar het houden van de Faryse conferentie. Mis schien is de oplossing in het boven staande gelegen. jïn het zoeklicht Af en toe zonneschijn Weersverwachting, geldig van. Zaterdagavond tot Zondagavond, (opgemaakt te 10 uur). Overwegend droog weer en veranderlijke bewolking, die overdag op vele plaatsen af en toe zonneschijn toelaat. Meest matige wind uit Westelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. 12 Junit Eon op 4.20, onder 20.59, Maan op 23.22, onder 4.58. 13 Juni: Eon op 4.20, onder 21.00. Maan op 23.57, onder 6.09. Handgranaat in tuin van mevrouw Sükarno BATAVIA. In de tuin van het huis van mevr. Sukarno in Djokja werd Vrijdagmorgen door een on bekende dader een handgranaat geworpen. Raden Purbojo, secreta ris van mevr. Sukarno, vernam des morgens om vier uur gerucht in de tuin, doch vond niets. In de loop van de morgen werd een niet-ont- plofte handgranaat ontdekt, militaire waarnemers van de UNCI werden hiervan fn kennis gesteld; dezen stelden in samenwerking met Nederlandse' militairen - een onder zoek in. Kwartiermeester-generaal J. H. Droste 's-GRAVENHAGE Bij K.B, is met ingang van 27 Mei 1949 de lui tenant-generaal J. J. C. P. Wilson, eervol ontheven van zijn functie van kwartiermeester-generaal der Koninklijke Landmacht. Tot kwartiermeester-generaal is benoemd generaal-majoor J. H. Droste, zulks onder gelijktijdige eervolle ontheffing van zijn functie van sous-chef van de Generale Staf. De laatste oorlog schijnt de Japanners niet veel wijzer te hebben gemaakt. De bekende professor Miyahara schrijft ten minste: „Persoonlijk contact 7net grote groepen der bewol king hebben mij geleerd, dat volgens de algemene opinie al leen een oorlog de toestand in Japan toe er kan verbeteren." Hitlers privé-theater te Ober- salzberg, dat eens galmde uan hakgeklap en gebral, wordt tot kerk verbouwd. Francesco en Efisio Fulghesu, tweelingen, vieren vandaag hun honderdste verjaardag. De filmactrice Ethel Barry- more wordt 70 jaarmaar de grimeurs moesten 4 uur ploete ren om er haar oud genoeg te laten uitzien om de rol van een 50-jarige te kunnen spelen. Een Russische walvisvaarder heeft in Het Zuidpoolgebied roodkoppige pinguïns ontdekt en er een hele familie van mee genomen naar Moskou, waar ze op het ogenblik in de dieren tuin veel belangstelling trekken. Hntta terug op Bangka Verschillende zaken tot opheldering gébracht BAKGKA. Tgdens de bespre- kingen, die Mohammed Hatta te Kotaradja (Atjéh) met de republi keinse noodregerinjr heeft gevoerd, zijn verschillende zaken tot ophel dering gebracht, zo deelde men van republikeinse zijde mee, nadat Hat ta op Bangka was weergekeerd. Verdere mededelingen wilde men niet doen. Op de laatste dag.- dat Hatta in Kotaradja was, werd een. massabijeenkomst gehouden waar 39.000 mensen aanwezig waren. Baby met ijzer bezwaard verdronken SCHOONHOVEN Vrijdagmor- gen is ih de Oude Singel té Schoon hoven het jijkje van een. pasgeboren 'jongetje dnjver.de gevonden. Aan. een der beentjes was. een! ijzécen voorwerp- gëbonden. "Waarschijnlijk heeft het reeds enkele dagen in het water gelegen. Mr. Kespér spreekt over feest Koninklijk paar DEN HAAG: Mr. L. A. Ke'sper, commissaris van.-- de Koningin In Zuid.-Holland en voorzitter van het comité ter voorbereiding van de vie ring van het koperen huwelijksfeest van Koningin Julianaen Prins Benihard, zal Maandag; tien minuten over 'acht i zenders spreken. Rode priesters scheiden zich af PRAAG: Officieel ts bekend gemaakt, dat „door een aantal priesters en gelovigen'* te Praag een nationaal comité „voor katholieke actie" is opgericht. Deze beslissing is genomen na een bijeenkomst, waarop die priesters en gelovigen de betrekkingen tussen kerk en staat hebben be sproken. Vrees van Kamerleden DEN HAAG. Door het af schaffen van de subsidies op een groot deel der levensmiddelen zijn de prijzen daarvan gestegen. Het gevaar bestaat, dat daardoor voor al de minder draagkrachtigen ge dwongen zijn op hun voeding te bezuinigen, hetgeen de volksgezond heid nadelig zou kunnen beïnvloe den. Ook de Tweede Kamerleden zijn zich dit gevaar bewust, daar om stellen zij, in het voorlopig ver slag over de begroting van het landhouw-egalisatiefonds, de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening over dit pro bleem enkele vragen. Zij zouden bij voorbeeld graag willen weten hoe de Voedingsraad daarover denkt. Verder verzoeken zij de minister cijfers te verstrekken over het ver bruik per hoofd van de voornaam ste levensmiddelen.™ melk, room boter, margarine, vetten, vlees, eieren en brood in de jaren, 1830, 1938 en 1949. Vergelijkende cijfers over het verbruik in andere landen zouden verhelderend kunnen wer ken. S- In de nota van wijzigingen zegt de minister niets over de conse quenties vap de wellicht nog dit jaar te verwachten verdere af schaffing der subsidies. De Kamer leden vragen, of hieruit de conclusie moet worden getrokken, dat de regering niet van plan is deze sub sidies dit jaar af te schaffen. Het blijkt, dat men zich moeilijk kan vooratellen, dat dit het geval zou zijn, omdat immers dit jaar nog de huurverhoging haar beslag zal kragen. „Het kan toch niet de be doeling zijn van de regering om' na de met de huurverhoging samen vallende derde loonronde later nog eens een vierde loonronde te laten volgen?'*, vragen die Kamerleden. Een andere vraag luidt nog waar om aan de distributie van enkele levensmiddelen niet op korte ter mijn een einde wordt gemaakt. Het schijnt, dat in enkele grote steden rantsoehbonnen niet meer by de distributiediensten worden afge haald. De aldus opgerichte katholieke actie zal delegaties naar de bis schoppen zenden om hun te verzoe ken ds onderhandelingen met de staat .te hervatten. In een door de nieuwe organisatie tot de gelovigen gerichte oproep wordt o.m. gezegd, dat de rechten van de kerk en de godsdienstvrijheid door het huidige staatsbestel worden geëerbiedigd en dat de mislukking van de onderhan delingen tussen kerk en regering te wijten is aan de bisschoppen. Zoals men weet heeft de aartsbis schop van Praag, mgr. Reran, in een rondschrijven aan priesters d-d 28 Mei j.l. verklaard, dat weldra een katholieke actiebeweging buiten de bisschoppen om in het leven zou worden geroepen, maar dat het op straf van kerkelijke sancties verbo den was van die „met-katholieke katholieke actie" deel uit te maken. Het katholieke actiecomité is sa mengesteld uit 69 leden, onder vie de algemene secretaris van de ka tholieke volkspartij, 11 volksverte genwoordigers, alsmede verschei dene hoogleraren; daarenboven heb ben 72 priesters de oproep van dit comité ondertekend. Kind valt uit trein (Van onze correspondent) AMERON GEN, Een 13-jarig Haarlems jongetje is Donderdag bij Amerongen. uit de trein gevallen en op slag gedood. Het kind was met een aantal medescholieren uit Haarlem op een schoolreisje. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen is nog niet hekend, een onderzoek wordt hiernaar ingesteld. Nederlanders willen wel sparen, zegt mr Dutilh HILVERSUM. „Als de rege- ring wil, dat de Nederlanders spa ren, laat zij dan het voorbeeld ge ven en ook haar tering naar de nering zetten", zei Vrijdag mr, Jac. Dutilh, voorzitter van de Ne derlandse Spaarbankbond, welke zijn jaarvergadering in Hilversum hield. In het vervolg van zijn rede gaf mr. Dutilh te kennen, dat naar zijn oordeel het Nederlandse volk w'el wil sparen. Daarvan getuigen de cijfers van de aantallen nieuwe spaarboekjes, die der inleggingen en de activiteit van de spaarban ken. Mr. Dutilh toonde zich can voorstander van het z.g. bedrijfs- sparen, dat in Engeland een grote vlucht haeft genomen en daar, volgens mr. Dutilh, zeer bevredi gend voor alle spaarders werkt. De.Nationale Spaarraad zal, in sa menwerking met de Spaarbank- bond. een grote campagne gaan voeren, kondigde mr. Dutilh aan. Verder deelde hij mee, dat in een komend wetsontwerp op de spaar' banken de gehuwde vrouw haar spaarbankboekje geheel ter eigen beschikking zal krijgen. De jaarlijkse spaarbankdag zal in 1950 te Haarlem worden gehou den. Naar opheffing van de tabaksdistributie DEN HAAG. Naar het A.N.P. verneemt draait de sigaretten- -kerftabakindustrie sinds enige maanden in snel tempo. Men ver wacht binnenkort een productie, die een voorziening van ongeveer 3>/2 rantsoen per week mogelijk zal maken. Hieruit valt af te lei den, dat gestreefd wordt naar een ruimere beschikbaarstelling en zelfs naar opheffing van de rant soenering van tabaksartikelen. Het departement van Economi sche Zaken deelt mee, dat over een datum van eventuele rantsoen ver hoging of opheffing der distributie nog geen mededelingen kunnen worden gedaan. Handen op!" VLISSINGEN. „Handen op en hter die cigar et ten". De ontstelde koopman, tegen wie deze woorden worden gesproken, laat met een plof het pak, waarin voor f 1600 aan Amerikaanse cigaretten zit, op de grond vallen. De man met het pistool beduidt zijn makker, bet pak op te rapen en dan verdwij nen zij per auto in het donker van de nacht. Deze scène speelde zich enkele weken geleden af in het pakhuis van een Vlissingse koopman. Deze had een partij Amerikaanse ciga retten op de kop getikt en trachtte zi,jn zwarte waar te verkopen aan twee hem onbekende mannen. Na wat loven en bieden kwamen de heren tot overeenstemming: dead- spïrant-kopers 2ouden 's avonds ih het pakhuis van de koopman ver schijnen, Alles liep, „volgens de Plannen". Alleen toen het op be talen aankwam haalde de ene ko per geen portefeuille, maar een pistool voor de dag. De koopman durfde niet naar de politie te gaan, omdat hij geen in voerrechten had betaald voor zijn cigaretten. Maar het gerucht van de overval de koopman heeft ten slotte toch niet helemaal zijn mond kunnen houden kwam toch bij de politie, d'c eerst de koopman opspeurde en nu ook waarschijnlijk de belde rovers heeft achterhaald. Het wapen, waarmee zij de koopman hadden bedreigd, bleekeen startpistool te zijn. DE NEGER-ARBEIDERS van Joseph P. Ryan's Internationale Scheepssjouwerlieden Verbond waren in proteststaking gegaan omdat 'ernaar zij beweerde», rassen-onderscheid I werd ge maakt. Toe» een aantal blanke arbeiders op hardhandige wijze een einde aan hun pretesten wil-, de makenmoest de New York- se politie er aan te pas komen, om te verhinderen, dat de straat een slagveld werd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende 17 verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kan Landmacht; 4. Mei: sold. A. Klooster, nr. 251007024, Nieuw Beerta; 8 Mei: mar, C. S. A. Dam huis, nr. 240406390, Weesperkarspel; 22 Mei: sold. W. A. Buiting, ar, 270203200, Dïdam; kapt. Roering, nr. 140313002, Surrey, Engeland; sold. R. Talstra, nr. 270107129, Tiet- jerksteradeel; krp. L. H. J. Tucnter, nr. 270406227, Versseveld (gem. Wisch); serg. maj. F. H. IJspaard, nr. 150315002, Amsterdam-C. 23 Mei: sold. H. J. M. van der Avert, nr. 270109067, Rotterdam; sold. L. M. Mieris, nr. 250719076, Utrecht. 24 Mei: sold. A. W. Kooken, nr. 260416010, Budel. 25 Mei; sold. P, Stok, nr. 270527153, Barendrecht; 26 Mei: sold. G. van Aarderen, nr. 250203084, Sneek, 27 Mei: sold. J. E. van Petten, nr. 240124003, Am sterdam-C. 28 Mei: sold. T. C. van Beek, nr. 270S29222, Nieuwkoop (Z.H.); sold. T, Golverdingen, nr. 271001183, Hardinxveld. 29 Mei: sold. G. J. J. Couwenbergh, nr. 271126156, Heerlen; en korp. A. L. Sjouken, nr. 271031016, 's-Graven- hage. ACHESON MAAICT WISJINSKI DUIDELIJK: PARIJS. In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van de vier ministers van buitenlandse zaken heeft Wisjinski voorgesteld, dat de Grote Vier een vredesverdrag voor Duitsland zullen ontwerpen en zich zullen verplichten tot het terugtrekken van alle bezettingstroepen uit Duitsland binnen een jaar na de sluiting van bet vredesverdrag. Onmiddellijk nadat Wisjinski dit voorstel had gedaan, werd het nieuws door een woordvoerder van de Snwjet-Russische delegatie aan de journalisten, buiten het paleis de Marble Rose meegedeeld. Een kwartier later verscheen de Russische woordvoerder opnieuw en deelde de journalisten nadere details over Wisjinski's voorstel en de reac ties van de Westelijke ministers mede. Tenslotte verscheen de woord voerder tien minuten later wederom voor de verbaasde journalisten en verklaarde, dat Bevin thans tegen de kern van. het voorstel sprak. Hij ci teerde Bevin. die zou hebben ge zegd, dat „het een verschrikkelijk iets is, dat de Sowjet-Unie het eni ge land speelt te zijn, dat voor de vrede in Duitsland vecht." Na een debat van vier uur eindig de de vergadering om Zondag op nieuw te beginnen. Acheson oefende sterke eritiek op Wisjinski's voorstel, doch hij beloof de het te zullen bestuderen. Hjj sprak echter over de „vertragings tactiek" van de Sowjat-Russische, delegatie en zeide: „Wij zijn hier niet gekomen om een diplomatieke me nuet met u te dansen". Acheson achtte Wisjinski's schjjn- voorstellen ,.een misdadige tijdsver- spilling", en hij zeide, dat hij niet veel langer dan tot het eind van de volgende week uit de Verenigde Sta ten kon wegblijven. Vrede, geen propaganda In een definitieve verklaring zeide Bevin uit naam van de Britse rege ring. dat hij moest herhalen wat hij op de conferenties van Moskou en Londen had gezegd: „Wij zijn hier om vrede te maken en geen. propa ganda. Wij willen geen voetangels en klemmen. Wij willen Duitse een heid en geen voorgewende eenheid, waarachter een Duitsland, verdeeld door zone-barrières, schuil gaat. Wij willen een democratisch Duitsland en geen schyndemocratie, waar een paar mannen tyrannleke macht uit oefenen". „Wij willen een centrale Duitse regering, maar geen gecentraliseerde regering in die zin, dat zij opnieuw een dictatuur kan worden. Maar bo venal wensen wij geen marionet- tenregering". MILITAIREN, die kort geleden uit Nederland waren vertrokken maakten in Sabang voor 't eerst kennis met 't Indonesische land schap. Soldaat Piet Veldhuis van 67 £.7. is kennelijk in de veronderstelling, dat'er alleen op Sabang pisangs zyn te krijgen. Hij heeft tenminste een behoor lijke voorraad ingeslagen. Spoorwegservice tijdens verkiezingen UTRECHT. De directie der Nederlandse Spoorwegen deelt mee, dat in verband met 'dé gemeente raadsverkiezingen, die op 15 of 22 Juni worden gehouden, de reizigers, die weekkaarten hebben, op de ver kiezingsdag zonder hijbetaling voor de heenreis van deze kaart gebruik kunnen maken met trei nen, die volgens de dienstregeling tot 12 uur vertrekken. Voor de terugreis geldt die dag de regeling* als voor weekkaarthouders op Za terdag. Westduit.se verkiezingen 24 Augustus SCJ3LANGENBAD. De minis ter-presidenten van de elf West- duitse staten hebben besloten, dat de verkiezingen voor het eerste parlement van. de „Bonds republiek Duitsland" op 14 Augus tus zullen worden gehouden. Het zyn de eerste algemene verkiezin gen in Duitsland sinds 16 jaar. WILLEMSTADIn de jongste vergadering dec Staten van de Neder landse Antillen waren, behalve de voorzitter, zes leden van de regerings coalitie en acht leden van de oppositie aanwezig. Na voorlezing door de voorzitter van oen brief van de oppositie aan de gouverneur deelde da heer Jonckheer mede, dat een afschrift van de brief aan de Staten was gezonden, aangezien de oppositie de twee vorige vergaderingen geen gelegenheid had haar mening kenbaar te maken aan de Staten en de gouverneur, omdat er geen quorum was. de „lijfwacht" van Hitier, de „Hit- lerjugend" en de „Gomezjugend" en hij verklaarde, dat „deze pestilentie moest worden uitgeroeid." De heer Dussenbroek verklaarde eenzelfde soort terreur op Aruba ta zien. Dr. Da Costa Gomez zweeg ge durende de gehele vergadering, daar zijn mening niet werd gevraagd. De motie van wantrouwen werd aan ge nomen met negen stemmen tegen zes. Na de stemming deelde de heer Jonckheer mede. dat de oppositie nu rustig kon heengaan en de beslis sing van het bestuur afwachten. Hierna verlieten acht leden, van de oppositie de vergadering. Het quorum was nu verbroken, waar door de vergadering moest worden besloten, zodat de agendapunten goedikeuring der geloofsbrieven van twee leden der coalitie en de vertegenwoordiging in Nederland) niet konden worden behandeld. Wantrouwen met 9-6 uitgesproken •„Teneinde de wrijving te beëindi gen, aldus de heer Jonckheer, dien ik een motie van wantrouwen in tegen het huidige kabinet." In de motie werd o.m. gezegd, dat de partij-politieke belangen bij het kabinet zwaarder hebben gewogen dan het algemeen belang. De heer Gerharts wees op de „fascistische" neigingen van dr. Da Costa Gomez en tilde hierbij een exemplaar van „Mein Kampf" op, dat hjj vergeleek met „Nos Lucha" („Onze Strijd", het blad van Da Costa Gomes' partij). Spreker was voorts van mening, dat er overeenkomsten waren met Dobi regeert zonder Rajk BOEDAPEST. Istvan Dobi is als premier aangewezen door de politieke parlementscommissie. Hij heeft een nieuw kabinet gevormd. De regeringswisseling is een nor maal gevolg van de verkiezingen op 15 Mei, In de bekend geworden naamlijst van. het nieuwe Hongaarse kabinet komt die van Laszlo Rajk niet voor. In het vorige kabinet was Rajk minister van buitenlandse zaken en van voorlichting. Hij was lid van het Politbureau van de (communis tische) Hongaarse arbeiders partij. Rajk was niet aanwezig, toen het nieuwe parlement heden bijeen kwam. en zyn naam stond ook niet op de Iyst van gekozen parlements leden, ofschoon h\j bij de onlangs gehouden verkiezingen lijstaanvoer der in het kiesdistrict Gyoer was geweest. Van de 18 ministers, die in de nieuwe regering zitting hebben, behoren 13 tot de (communistische) arbeidersparty, 3 tot de kleine boe renpartij en 2 tot de nationale boe ren partij. DEAN ACHESON ...geen menuet.., „Wij willen een vredesverdrag met Duitsland, een rechtvaardig verdrag bij welks voorbereiding een open oor wordt geleend aan allen met in begrip van Duitsland zelf. Wij wil len dus de Duitsers en onszelf niet bedriegen met 's heren Wisjinski's voorstel, dat wij reeds sinds de de claratie van Warschau kennen. De Sowjet-Russische regering moet het Westen vertrouwen, zodat het Wes ten haar kan vertrouwen." G. van der Veen herdacht AMSTERDAM Op de hoek van de vroegere Euterpestraat en de Rubensstraat, de plaats waar slechts een ommuurde puinhoop herinnert aan de door Engelse bom men vernielde Zentralstelle, is Vrij dagmiddag in een eenvoudige plechtigheid, waarbij Amsterdams eerste burger, namens de gemeente en prof. dr. N, A. Donkersloot, na mens de kunstenaars, spraken, de oprichter van de persoonsbewijzen- centrale, de beeldhouwer Gerrit Jan van der Veen, herdacht. Hij' werd vijf jaar geleden door de Duitsers gefusilleerd. Bij de kleine schare, die op de2e zomerse namiddag bijeen was ge komen, bevonden zich enkele wet houders, raadsleden en kunstenaars en_ leden van de federatie van ver enigingen van beroepskunstenaars, welke het initiatief tot deze herden king nam. De Amsterdamse politie- kapel verleende medewerking. Attlee hoopt 't dreigend spoorwegconflict te i kunnen bezweren LONDEN. Premier Attlee beeft zich van de Labour-conferentie te Blackpool naar Londen begeven ter bijwoning van een spoedvergadering van het kabinet over de ernstigste na-oorloffse industriële crisis In En geland. De Londen se machinisten en sto kers van de spoorwegen hebben be sloten zicb a en te sluiten bij de sta king van hun collega's die alleen voor Zondagen geldt. Op alle be langrijke trajecten van Londen naar het Noorden en Westen is het spoorwegverkeer met stillegging be dreigd. Het district Londen'van de Natio nale Bond van Spoorwegpersoneel heeft de 50.000 spoorwegarbeiders van Londen voor Maandag opgeroe pen tot oen massavergadering. Op deze vergadering zal worden voor gesteld tot staking over te gaan, om dat de onderhandelingen over een algemene loonsverhoging zijn afge broken. Dg directie van de spoor-, wegen heeft verklaard niet te wil len onderhandelen, zolang de vak-, bond niet meer pogingen in bet werk stelt om de Zóndagsstakihgen ie' doen eindigen. Attlee heeft er van afgezien, zijn. weekend op de gebruikelijke wijze; op Chequers door te brengen, in plaats daarvan wil bij een verzoek van dtf Nationale Unie van Spoor wegpersoneel tot bemiddeling in de Zondagsstaking bestuderen. Minister Isaacs, heeft uit naam van Attlee het verzoek om re geringste- terventie in de kwestie der Zondag- stakingen verworpen, zolang "deze stakingen voortduurden. Isaacs, ver zocht' hetvakbondsbestuur om de verzekering, -dat. voor zover het de Vakbond, betrof,- de Zondagsstakia- gen zouden ophouden. De .aanwezigheid van de ministers voor de strijdkrachten oo de spoed vergadering van 'het kabinet" doet vermoeden, dat de regering een" gro ter gebruik var» troepen overweegt, om de gevolgen van "dé staking der spoor mannén en havenarbeiders- te verzachten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1