60£DKOPER, Ik zou nooit een mishandeling hebben geduld, zei Wölk G.N.Y. bestaat eind Juni veertig jaar Niet minder dan 66 mensen verloren door hem het leven Zijn ondergeschikten kwamen getuigen RELATIE Remarque's Arc de Triompbe verfilmd Arena VLIEGEN IS THANS VIER MANNEN IN EEN AUTO NAAR DENEMARKEN Bij oprichting 6587 leden, nu 160.000 Tn'tjT S* Tn( danJmp kms- 3, Z Luxor Koperen bruiloftsviering van Koninklijk echtpaar Lutusca Capitol Cineac Victoria Nieuwe CAO in de haven Sigrid Undset overleden Zaterdag 11 Juni 1949 3 CHEF SD VOOR HET GERECHT Herbert Johannes Wölk. de grote man van de Sicherheits Dienst, stond gisteren als een armzalig mens. dat trachtte te redden wat te redden viel, voor de groene tafel van het Bijzonder Gerechtshof aan de Noordsingel. Vóór hem waren soms met een flink tijdsverschil zijn knechten: Hoffman, Burghof, Geresse, Engelshoven, Richter e.a. voor dezelfde tafel verschenen om rekenschap af te leggen van de wandaden, die zij in de bezettingstijd hebben bedreven. Allen hebben flinke straffen gekregen, maar zij beriepen zich op de grote man, die achter hen stond, op de man! die de staf zwaaide in het SD-gebouw aan de Heemraadssmgel, op Wölk Hij was de centrale figuur m het lugubere spel, dat de Sicherheits Dienst m Rotterdam heeft gespeeld. En vooral aan zyn toedoen is het te wijten, dat 66 Nederlanders daarbij het leven verloren. hem dan ook het moeilijkste geval van alle SD'ers, Keer op keer kwam Wölk van vroegere verkla ringen terug. Men wist tenslotte niet meer wanneer hij wel of wan neer hij geen waarheid sprak. Als getuigen a décharge versche nen o.a. Boelstra en Wonink, ge wezen politie-officieren, die weinig konden verklaren ten gunste van Wölk of het moest alleen zijn dat zij nooit gevangenen gezien had den, die op het bureau van de SD v/aren mishandeld. Ze hadden er ook nooit over horen spreken! Dan was er een privé-tuinknecht van verdachte, die het toezicht had over het werk, dat gevangenen moesten verrichten in het „recrea tie-oord" ven de SD in Overschie. Politiemannen, die hier de bewa king hadden, vertelden, dat de gevangenen het beslist niet slecht hadden. Iets wat de advocaat-fis caal zich wel kon voorstellen, om dat het uitsluitend lichte gevallen waren. Vrijwel alle gevallen, waarvoor Wölk gisteren terecht stond, heb ben we reeds behandeld bij de processen tegen zijn knechten. Dat zijn de moordpartijen op de Schiet baan in Kralingen, in de tuin van het SD-gebouw, de executies op de Coolsingel, op de Pleinweg, op het Hofplein, aan het Doelwater, de Silbertanne-moorden. het „op de vlucht" laten neerschieten van zes mensen en tensiotte nog iets, waar. bij hij zelf direct betrokken was: het doodschieten van de arts F. C. Wicart. Zijn vroeger^ ondergeschikten kwam nu tegen hem getuigen. Eén grote reeks van aanklachten vorm den zij tegen hun vroegere chef: Daar was Paul Burghof, die de illegale werker Breedveld in op dracht van Wölk enkele uren na diens arrestatie doodschoot en die deel uitmaakte van de executie- pel etons op de Schietbaan, daar was Alfred Rest, die meehielp om aan de Coolsingel ZO, op het Hof plein 10, aan de Pleïnweg 10 en aan het Doelwater 4 Nederlanders te vermoorden. Wölk gaf hem op dracht. Daar was Johnny Gerresse, een jongen van 25 jaar. Nu tot levens lang veroordeeld, daar waren Richter en Engelshoven, wier spe cialiteit het was om mensen, „op de vlucht" neer te schieten en Ma- nus Rosman, die allen Wölk als de man aanwezen, die hun de bevelen gaf. Tijdens zijn verdediging be weerde Wölk, dat Johnny Gerresse altijd een zeer lastige jongen voor hem geweest was, die moeilijk te regeren viel en die kon liegen en bedriegen zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. De ver dachte zelf echter draaide ook ieder ogenblik in alle richtingen cn de advocaat-fiscaal noemde JE moet tegenwoordig voor alles je relaties hebben, an ders krijg je niets gedaan." Deze verzuchting kom ik nog al eens tegen. Of het nu een uit Indonesië teruggekeerde militair is die een hem passende betrekking zoekt; oi iemand, wiens huis op last van Duitsers ten behoeve van. hun schootsveld afgebroken werd en die nu zo graag zou herbouwen; oi een ander, die een schaars, maar niettemin bonvrij artikel zo nodig heeft en het niet. krijgen kan; ja zelfs iemand, die een plaatsje In een van onze overvolle Tehuizen behoeft, het lijkt wel of zij allen het refrein zingen van de droefgeestige melodie van onze tijd: ..Zonder relaties doe je niks". Sommigen worden er moedeloos van: enkelen, die de relaties héb ben, leven zorgeloos heen langs de anderen, die toch maar de meesten Jn aantal zijn. En toch, zo wel degenen, die profiteren, als degenen, die ontberen, leven te- zeer onder de indruk van al deze dingen. Jezus zegt ergens u kunt dat lezen In het vierde hoofd stuk van Markus' evangelie dat de zorgvuldigheden dezer wereld, en de verleiding des rijkdoms, en de begeerlijkheden omtrent de andere dingen {en hoevéél dingen vinden wij niet begerenswaard?) als dorens snel groeien in ons hart en het groeien van hei goede zaad overwoekeren. Er is maar één ding nodig voor ieder mens, dus ook voor u, lezer van het Parool i Dat is de omgang met God, De enige relatie, die de moeite waard is. Het eigenaardige Is, dat God deze relatie allang heelt aangeknoopt. Wij maken er tot onze schade weinig of geen gebruik van. Ruim 25 eeuwen ge leden schreef iemand: „Heer, Gij doorgrondt en kent mij Waar zou ik heengaan voor Uw Geest en waar zou ik heenvlieden voor Uw aangezicht? Zo ik opvoer ten hemel. Gij zijt daar; Of bedde ik mij in het dodenrijk Gij zijt er; nam ik vleugelen des dagernads, woonde ik aan he't uiterste der zee ook dóór zou Uw hand mij geleiden en Uw rechterhand zou mij houden Doorgrond mij, o God, en ken mijn hart, beproef mi}, en ken mijn gedachten; En zie of bij mij een schadelijke weg zij, en leid mij op de eeuwige weg." Zo eindigt Psalm 139 In een ge bed om het enig nodige: onze relatie met God, En al die andere dingen dan? Zij worden relatief. Dat is: in het licht van de ware betrekking worden al onze zorg vuldigheden betrekkelijk. Daarom beschouwt Christus ze als toegift, die ons toegeworpen wordt. Is uw relatie In orde? Oberman. Wölk zelf hield herhaaldelijk ellenlange redevoeringen waar in hij betoogde, dat ook hij slechts een kleine politieman geweest was, die niets anders deed, dan bevelen "van zijn meerderen doorgeven aan on dergeschikten. „Twijfelde U dan nooit aan de juistheid van die bevelen?" vroeg de presi dent. „Neen" zei verdachte „ik dacht dat ze volkomen gerechtvaardigd waren, want ze werden uitgevaardigd door mensen, die zeer veel rechts wetenschappen gestudeerd hadden en ik vertrouwde daarop". Hij gaf toe, dat het doodschieten van de drie mensen in de tuin van het SD-gebouw op zijn bevel was geschied. Van mishandeling wist hij niets af. „Ik deed iedere dag de ronde door het gehele gebouw" zei hij, maar van het feit, dat Kohne de arrestanten ophing aan de ver warmingsbuizen was hij niet op de hoogte. „Ik zou zoiets niet hebben geduld". Ook het geval Breedveld gaf hij toe, maar hij deed voorko men alsof hij hiermede een wel daad had verricht Breedveld was volgens "Wölk geen loyaal il legaal werker. Hij zou anders on getwijfeld door de illegaliteit zijn gedood. De derde en laatste zaak die hij volmondig toegaf was het laten doodschieten van de ïllegale werkers Marconi en Vinke. Hierbij verloor hij nog even zijn zelfverze kerdheid, toen de president hem vroeg of hij eigenlijk wel een de gelijk onderzoek had laten instel len. Wat de andere punten van de ten laste-legging betrof probeerde hij alle schuld af te wentelen op an deren, zoals b.v. het initiatief tot het als represaille laten fusilleren van vier mensen aan het Doelwa ter. Dit zou volgens Wölk niet van hem, maar van de chef der Ordnungs Polizei zijn uitge gaan. Verder beriep hij zich keer op keer op bevel van hogeren, waar hij niet onderuit kon komen. Het doodschieten van Wicart ont kende hij halsstarrig. Na een lang requisitoir, waarin hij stuk voor stuk de punten nog eens naging, vroeg de advocaat fiscaal de doodstraf tegen hem. „Wat ik hem kwalijk neem" al dus rar. Van Doorn „is dat hij zonder verzet te bieden vele Ne derlanders naar de slachtbank heeft laten leiden en dat zelfs heeft be vorderd, Na de zaak Van der Waals Is dit wel de zwaarste zaak, die Ik hier te behandelen heb gekregen". Het Hof zal over veertien dagen uitspraak doen. Ziekenfondsen verlangen vrijwillige verzekering UTRECHT. De Centrale Bond van Ziekenfondsen wil terugkeer tot vrij willige ziekenfonds-verze kering. Dit heeft hij uitgesproken in een buitengewone algemene vergadering, die Donderdag Utrecht is gehouden. Naast deze vrijwillige verzekering moet, vol gens de Bond, een verplichte bij drage van de werkgevers komen. Verder is de Bond er een voor stander van dat er een uniforme, draagbare premie komt, die de verzekerden rechtstreeks aan de ziekenfondsen kunnen betalen. Het rijk zou een bijdrage moeten storten in een vereveningsfonds voor die verzekerden, waarvoor geen werkgeversbijdrage wordt op. gebracht. De Bond verwacht van het verdwijnen van twee groepen verzekerden en het afschaffen van bet couponstelsei een. aanmerke lijke besparing van de administra tiekosten. Volgens de Bond moet het zïe- kenfondsbestuur in gelijke verhou ding worden samengesteld uit ver tegenwoordigers van verzekerden, werkgevers- en werknemers-orga nisaties. Aan boord van het s.s. Buys Bal lot, dat aan de Pelgrimskade ligt, stapte Vrijdagmorgen de 31-jarige aanhouder J. de Rek uit de Clemens- ctraat mis. Hij viel van een stelling van drie meter en moest met een hersenschudding in het Zuiderzie kenhuis worden opgenomen. Charles Boyer en ïnyrid Bergman in „Are de Trtompfi" Remarque's roman latend voor wat hy Is, kan men er toch wel de dreigende sfeer van het Parirs 1939 in gewaar worden. die geladen tijd, onmiddellijk voorafgaande aan het uitbreken van de wereldoorlog. Deze sfeer nu rrnst men vrijwel vol komen in de film. die naar het ver maarde boek vervaardigd is. Regisseur Lewis Milestone bepaalde zich hoofd zakelijk tot het vertellen van de liefdes geschiedenis van dr. Ravic, de uitge weken chirurg, een Tsjech, die m Parijs wraak hoopt te nemen op een Duitse Gestapo-agent, en Joan Madou, een Parijs' vrouwtje, even zwak van karak ter als beminnelijk en aantrekkelijk Zij houdt wel veel van de sympathieke dokter die haar onder nare omstandig heden ontmoet heeft en belangeloos te paard geholpen, maar het is toch een beetje onzekere verbintenis tussen die twee want zij weten zo goed als mets van 'elkander. Als dokter Ravic dan ook over de grens wordt gezet hu is een politieke vluchteling zonder pas troost zijn vurige minnares zich al bizonoer gauw met een heer. die er warmpjes in zit en haar keurige appar tementen kan laten bewonen Al spoedig teruggekeerd, kan de arts deze gang van zaken maar weinig appreciëren, maar de trouweloze betuigt hem opnieuw haar liefde Daar zij ech ter tevens bizonder prijs stelt op het behoud van haar verkregen welstand en dé opvolger dus maar met zo aan de dijk wü zetten, bedankt de dokter voor dc eer, Het loopt erg slecnt af met de mooie Madou, want zy wordt per ongeluk doodgeschoten door de geldman, die m een jaloerse bui naar zijn revolver grijpt. Gc ziet, de story is met bizonder oorspronkelijk of interessant, maar wat de film toch. het aanzien waard maakt is het altijd boeiende spel van Ingnd De geschiedenis van de Christelijk sociale beweging dateert van het jaar 1871, toen „De Werkmans vriend" verscheen, dat geredigeerd werd door J. Wolbers. Dit blad trok verschillende groeperingen tot zich. Een deel daarvan stelde zich op het standpunt dat men moest meedoen (Ingez. Med.j Amsterdam-Leeuwarden f8.- rat.fl3.50 Amsterdam-Graningen f9.50 rot. f 1B.5Q Amsterdam-Maastricht f 10.- ret.f17.50 en vergeet de schrijfmachines niet J O IT stukje is eigen- wat zo m, lijk voorbarig, want is opgekoi in ]e brein reid een volgeling te woe - i, een zaad- den van Gary Davis..' de vier mannen, die ik je blijkt te zijn, dat wor~ die grens, mijne herenis even aan u voor wil stel' tel heelt geschoten, want de Duitse grens. En tus- len, zitten nog helemaal ptotsehng is er een man sen u en die Duitse grens niet :n een auto. Tenmin- met een auto, die even is een deftige villa van ste op het ogenblik, dat naar Denemarken wil rijf- het Allied Military Gffi- ik deze repels zit te fik- den. Hij heeft eigenlijk ce. Nieuwe Par Waan ken op de schrijfmachine, niet veel tijd, maar als je Den Haag. Een transit' die u niet moet vergeten. Vrijdagsavonds wegrijdt permitheet dat fjewlch- Op het ogenblik dat kan je toch gemakkelijk tigt stempel om door de deze regels leest zitten ze dc volgende dag in Ko- Engelse zone te mogen rijden, Opgestookt door men- kalm. Zo er wel in. penhagen zijn. Het De schrijfmachine is lmaar duizend kilometer, erg kalm. Zo zijn /N een tijd, waarin Fanny Blankcrs—Koen sen-die-allês-iveten zijn we grimmig, maar vast beraden, die Haagse villa - binnengestapt, innerlijk s Zaterdagsmiddags nog bereid om dat hele Allied een ice-cream-soda eet Military Office met de ■al haar een zorg zijn, in iiew. y°rf d.e v°l" 8™nd gelijk te maken, zo vat er gebeurt. gende dag te starten op men ons die permit mocht r>. Amsterdamse sintel- weiperen. Die vier mannen zitten u„a„ vrn„» v, D0? le tn oc .nt "En? droeg een oud schrijfmachines, Die ma ken zich alleen maar druk als anderen zich deuk ma ken. Voor de rest zit sc rustig onder de kap. Het zal haar een zt wat er gebeurt. UTRECHT, Het Christelijk Nationaal Vakverbond herdenkt op 30 Juni zijn veertigjarig bestaan. Gegroeid uit een klein groepje mensen die 2ich. reeds in 1871 verzamelden rond het orgaan „De Werkmans vriend", is het sinds de stichting er waren toen 6587 leden uit gegroeid tot een der drie grote vakcentralen, waarbij nu niet minder dan 160.000 christelijke arbeiders aangesloten zijn. in de opkomende organisaties, ter wijl anderen meenden, dat men moest komen tot een eigen christe lijke organisatie. Een bekend voor stander van de eerste richting was de Utrechter Klaas Kater, voorzitter van een metselaarsvereniging, die deze neutrale organisatie leidde in christelijke géést. Op de duur bleek dit een onmogelijkheid. Kater kwam later in contact met een andere Utrechter, W. C. Beere- mans, die aanhanger was van het tweede standpunt. Met J- "Witmond en W. Hovy is hij gekomen tot de stichting van het Ned. Werklieden verbond „Patrimonium". Dat wilde een organisatie zijn, waarin de arbeiders en werkgevers in ovörieg de bedrijfsverhoudingen zouden re gelen. De ontwikkeling is echter anders gelopen. Omstreeks 1800 is de gedachte aan het stichten van een vakorganisatie opgekomen. In Am sterdam zijn deze plannen het gerst verwerkelijkt. Een door ds A. S. Talma tezamen met J, Huizing a uitgebracht rapport leidde tot de stichting van het Chr. Arbeids-Secretariaat, dat een vak centrale bedoelde te zijn. Het kon door zijn binding aan „Patrimo nium" echtér niet de gehele chris telijke vakbeweging omvatten. Het werkte tot 1908. Intussen werden er stappen gedaan om tot een betere organisatievorm te komen. Dit ge beurde, toen in 1909 het Chr. Nat. Vakverbond werd opgericht, In de aanvang was het interconfessioneel; dit karakter werd tot 1919 bewaard. Tot dat jaar had altijd een Rooms» Katholiek in het bestuur van het CN.V. zitting. Een jaar na de stichting waren 29 organisaties aangesloten, thans 20. Van de bestuursleden, die het C.N-V. hebben gediend mogen vooral wor den genoemd: H. Stapelkamp, J. Schipper, F, P. Fuykschot (voor het internationale werk) en W. de Jong. Tjjdens de bezetting werd hét C.N.V. op 25 Juli 1941 onder Wou denberg gesteld en in het N.V.V, ge bracht. Op dezelfde dag hebben alle bestuursleden en het personeel hun functies neergelegd; het overgrote deel der leden bedankte. Na de be vrijding is men met alle kracht aan hét werk gegaan met het resultaat, dat het ledental van thans dat van 1940 overtreft. uien gCS" dnikt" 9"Bn ma*c,! Acarf/e"arfterVe b'aïid en. Je zegt -o op een oyer duizend kilometer, We haalden diep adem rf, dat ie>nand je ouderwets gelijk: V dat zou aardl'3 9,Bat vinden- Het is waar: „We wilden graag met z'Jn*y,.,r duizend kilometer is een de auto door Duitsland "viar zucht gewordenuoor een naar Denemarken, voor „Met ten auto naar straalvliegtuig ternauwer- de voetbalwedstrijd en..." Denemarken, om de wed- nood de moeite waard om „Onder één voorwaar- strijd te zien en te ver- er aan te beginnen. Maar de zei het heertje, slaan^ mooi tochtje».." afs u ziet wat een ,7En dat is?", vroegen d 1 jstapel pap/eren je in je we met vertrokken mond- En een paar dagen la- bezit moet hebben, voor- hoeken fep kom je, min of meer dat je het autootje over ,J)st Holland winti tot je eigen verbazing, de grens mag brengen, Nu, we sullen zien.* en tot de ontdekking dat bent u onmiddellijk be- er over schrijven» Bergman en Charles Boyer. Charles Laugh ton speelt de poenige Geslapo- agent die zijn verdiende loon krijgt. De villa onzer dromen Eric Hodgins had met zyn geestig boek „Mr. Blandmgs builds his Dream House" zoveel succes, dat de naam Blandings in Amerika een begrip is ge worden voor iemand die zijn eigen huis laat bouwen. De film, naar dit boek gemaakt, is al even geestig en veroverend en een prachtig staal van lichte comedie, het genre waarin de Amerikanen zo uit blinken Kostelijk zun de avonturen die Jim Blandmgs cn zijn charmante vrouw beleven als zij, de ongemakken van hun te kleine flatje met langer verdragend, besluiten buiten op het land een „echt huis" te gaan zoeken Tot in de kleinste détails vertelt regisseur H C Potter dit alleraardigste verhaal zo knap en humoristisch, dat men er een paar uur vreugde aan beleeft van de beste soort. Cary Grant als Jim Bandings, Myrna Loj*. zijn vrouw en Melvyn Douglas als de toegewijde huisvriend, tonen zich weer onverbeterlijke krachten op dit gebied. Ruimte voor het plakken van postzegels Afzender Aan het Comité Koperen Naam; Bruiloftsviering: Koninklijk Echtpaar Adres: Drie Hoekjes 3, 's-Gravenhage. Woonpl.: Prov.: Op 7 Juli a.s. 2ai het 12V6 jaar geleden zrjn dat onze Koningin met Prins Bernhard in het huwelyk werd verbonden Naar goed Nederlandse aard zal iedere Nederlander, arm of njk, tn staat dienen te worden g-esteM m deze brui lof ts viering, vrijwel zonder financieel bezwaar, aandeel te heb ben. Namens het Nederlandse volk wordt het vorstenpaar een geschenk aangeboden, waarvoor iedere bij drage, gering of groot, welkom is. Door de medewerking van het Hoofdbestuur der Pos tergen zal deze gedachte op eenvoudige wijze kunnen worden verwezenlijkt. Knip bovenstaand formulier uit en beplak de daarvoor aangewezen ruimte met postzegels ter waarde van ten minste 10 cent ea ten hoogste één gulden. Vul Uw naam*en adres in en werp het formulier zonder enveloppe m de brievenbus. Wie zag dit dodelijk ongeval? De politie van het bureau Char- lois verzoekt eventuele getuigen van het dodelijk ongeval, dat Don derdagmiddag op het kruispunt Wolphaertsbocht—Plemweg gebeur- de (botsing tussen wielrijder en be stelauto), zich by haar te willen melden. Hildegard Evenals óe Unac-film „Achter de wol ken" speelt de Engelse film „Hildegard" (Portrait from life) zich voor een groot deel af in de sfeer der Duitse D P.- karapen. Maar daarmee houdt de over eenkomst dan ook geheel op In de opsporing en identificatie van het Tsjechische jongetje demonstreerde de eerste film het gehele probleem der ontheemden, in dit geval de Jonge oorlogsslachtoffertjes, in de meest brede zin; de geschiedenis van dat jongetje kon men steeds vereenzelvigen met de geschiedenis van die tienduizenden andere kinderen en za had „Achter de wolken" in belangrijke gedeelten een uitgesproken documentaire betekenis Dit nu is met „Hildegard" stellig met 't geval. Het gaat hier ook om een D.P., een meisje, dat na de Anschluss van Oosten- ruk van. haar ouders is gescheiden en tenslotte In een D F -kamp belandt. Zij heeft door de verschrikkelijke ervarin gen van de voorbije jaren de herinne ring aan baar jeugd verloren en een berucht nazi-leider heeft biervan ge bruik gemaakt om als haar vader te poseren en onder dit incognito in het DP-kamp onder te duiken. Hiermee zijn de actuele elementen in deze film dan wel uitgeput, want de verfilming beperkt zich verder geheel tot de oplos sing van het mysterie-Hildegard, het meisje, dat eigenlijk Lydia heet, een zuiver persoonlijke story met voldoende spanning en genoeg fijne en gevoelige trekjes (de verhouding tot de schilder; om dc aandacht tc kunnen boelen. Het slot met de overrompelende ont dekkingen en oplossingen onthult echter pas goed de ware bedoelingen van de regie; eerlijk gezegd zc vielen enigszins tegen Behalve van de Zweedse actrice Mal Zetterijng uit Frieda) ziet men goede Tollen van Herbert Lom en Robert Beatty. Vrydap werd door de bok He roics een jTaclionneerkolom. be stemd voor het winnen van ben zine, op het terrein van de BPM te Pen ris uit het water opgevist en op de wal, in casu enige trai lers, gezet. De kolom weegt 100 ton, heeft een lengte van 24 me ter en een diameter van ruim 3 meter. Zoals bekend werd deze kolom in Engeland gemaakt en enige weken geleden naar Pemis gesleept. Fregola Nadat Rotterdam enige weken geleden kennis heeft kunnen maken met een naoorlogse Duitse film. wordt deze week luer voor het eerst een Oostenrijkse rol prent van na de oorlog vertoond Een oude bekende zien we daarin terug. Manks Rokk, die het zingen nog met verleerd blijkt te zijn, evenmin als het dansen. Een Weense film, zoals die, waarin we haar voor de ooTlog zo vaak zagen speler, is het ditmaal allerminst geworden De grote showgedeelten, die geheel bulten het verhaal staan, doen Amerikaans aan, en bovendien speelt de hele geschiedenis zich af in Geneve en Parijs. Een dove zou deze film gemak kelijk voor een Amerikaans product kunnen houden, omdat hij de liedjes niet hoort, die Manka zingt Maar die liedjes zun toch wei wat anders dan de songs, die we de laatste jaren ge wend zijn Wie herinnert zich niet het eens zo populaire „Fllr eine Nacht voller SehgkeitIn Fregola zingt Marika o a „Eine Frau, wenn sie will, kann alles", al net zo'n gezellig melodietje Het verhaaltje, dat nu eenmaal voor elke film nodig is, heeft geen hoge pretenties: een revuester achtervolgt ce vermoedelijke moordenaar van haar verloofde, en tracht hem tot een beken ten is le dwingen Dc tegenspelers var Manka Rokk zijn Siegfried Breucr Gustav Waldau en Rudolf Prack, namen waaraan we hier eerst nog even moeten wennen De. voor ons ook al onbekende, regisseur was Harald Kobbehng Groente-export naar Duitsland stopgezet DEN HAAG. Naar het A.N.P. verneemt i» de Nederlandse export van groente» naar Duitsland met ingang van Maandag 18 Juni stop gezet. Na uitvoerige beraadslagingen is men hiertoe overgegaan, omdat het tot heden beschikbare contingent van drie millioen dollar is uitgeput. Onderhandelingen hebben tot dus ver nog niet tot goedkeuring van een nieuw contingent geleid. Voor lopig kunnen geen uitvoermachti- gingen worden afgegeven. Hoogspanning Toegegeven dat de HoJlywoodse regis seur het m het toepassen van truc- opnamen een heel eind geschopt hebben en dat zij de kunst verstaan, verrassend suggestieve opnamen te maken van ogenschijnlijk hachelijke situaties en koelbloedige capriolen van stoere man nen Maar als dat het enige plus is van een film, ziet hel er maar pover uit Het is OOK waar, dat Edward .Robinson en George Raft niet onverdienstelijk acteren en dat de film enige aardige typen en vrolijke momenten bevat. Maar dat kan de zaak niet redden Ook Mariene Dietrich niet, die weliswaar nog geen bedaard! grootmoedertje Is, zelfs met 6ucces als de fatale vrouw over het doek wandelt, maar toch ken nelijk op oude roem teert Dat zou allemaal zo erg nog niet zijn, als niet zo onomwonden werd gesoeculeerd op de neiging van het publick, zich bij de neus te laten nemen door een conven ttoneel maakverhaal, wat valse senti mentaliteit en wat spanning, opgewekt roet trucjes van een cameraman. Bij de film is veel vergeeflijk, maar als dat de opzet is, zeggen we: let op, me» neemt u bij de neusl Cineac vertoont in het dagprogramma een reportage over de laatste gang van generaal Spoor. Dit filraje uit de Indo nesische wordende wereid-sene beperkt zich tot een verslag van de plechtigheid zonder meer; het geheel is wat romme- Per 5 Juni van kracht geivorden Dezer dagen zijn de tussen de Scbeepvaartvereniginjr Zuid en de Unie-Verkeer gevoerde onderhan delingen over een herziening der loon- e» arbeidsvoorwaarden voor het havenbedrijf te Rotterdam tot een goed einde gebracht, zo wordt ons officieel medegedeeld. Het college van Ryksbemidde- laars heeft aan dc nieuwe rege ling, die een aanvulling en -wijzi ging inhoudt van de bestaande col lectieve arbeidsovereenkomst, zijn goedkeuring gehecht, zodat zij per 5 Juni van kracht is geworden. Het aldus gewijzigde en aangevulde collectief contract is wederom voor dc duur van een jaar aangegaan. Tevens is met ingang van dezelf de datum tot stand gekomen een garantieregeling voor de bij de H.A.R. ingeschreven losse arbei ders. Deze regeling is goedgekeurd door de minister van Sociale Zaken en maakt deel uit van bo vengenoemde C.A.O. Door de invoering ervan is het oude systeem der o%'erbniggings- uitkeringen, hetwelk sedert de be vrijding in de haven heeft gegol den. geheel vervallen. De nieuwe regeling komt hierop neer, dat bij algehele werkloosheid gedurende een volle kalenderweek aan een arbeider een bedrag van f S5.52 wordt gegarandeerd en dat hij bij gedeeltelijke werkloosheid een bedrag van f 0.74 per uur ont vangt over de niet gewerkte uren. Door de invoering van deze „bestaanszekerheid" is wederom een brlangrijkc stap gezet op do weg naar sociale zekerheid m de Rotterdamse haven. De Noorse schrijfster, die zich fel keerde tegen Nazi's In een ziekenhuis te Oslo is, 67 jaar oud, Sigrid Undset overleden, da bekende en geliefde Noorse schrijfster, die vooral na de vorige wereldoorlog haar faam over de ge hele wereld" verbreid zag, speciaal na het winnen van de Nobelprijs. In 1925 ging zij tot het katholicisme over. Haar boeken over de middel eeuwen. speciaal de serie „Kristin Uavrans dochter", waarin een beeld gegeven wordt van kerstening hebben wel de grootste bekendheid verworven. Het eerste deel verscheen reeds vijf jaar vóór haar overgang naar de R.K. Kerk. Zy was toen nag getrouwd met de Noorse schilder Svarstadt, van wie zij m 1925 scheidde, Het succes, dat haar romans ver wierven is vooral te danken aan do eenvoudige, treffende beschrijving en de ongecompliceerde karakters. Of haar werk „blijven" zal, is een vraag die pas door latere geslachten zal worden uitgemaakt. In elk geval schreef zij niet ter- wille van het succes. Dat bleek wel, toen zif een aanbod van een Ameri kaanse maatschappij om haar ro mans te mogen verfilmen {50.000 dollar!) afsloeg met de mededeling, dat zij bang was haar eigen werk niet meer te zullen herkennen. Toen de Duitsers haar vaderland Dagelijkse ongevallen De tienjarige Bennie Nelen uit de Jan Porcellislraat viel Vrijdagmid dag in het water van de bouwput van het coilectcurriool aan het Hof plein De knaap werd gered door dc 25-jarige korporaal H. Mas es uit Huis ter Heide Dg jongen ging naar huis en de militair droogde zijn kle ren op het hoofdbureau van politie. Zes zilveren lepeltjes, die de jonge man als geschenk bij zich had, gin gen bij de redding verloren Vrijdagmorgen is de 37-jarige schilder K. M. J. de K. uit de Bal- kenstraat, toen hij aan een pand in de Zwaanshals aan het werk was, van een ladder gevallen doordat hij zijn evenwicht verloor. De man viel van een hoogte van 1 80 meter op straat cn moest met twee gebroken polsen in het Bergwegzickenhuis warden opgenomen. De voorvork van de fiets van de zeventienjarige bankwerker B. van D. uit de Westerbeeksjraat. brak Vrijdagmiddag in de Noordmolen straat. Hij viel en moest met een wond aan zijn neus in het St. Fran- ciscusgasthuis worden opgenomen. lig en minder indrukwekkend dan men Enkele tanden raakten door de vai mocht verwachten. vïos. in 1910 overweldigden richtte zy een oproep tot het Noorse volk, waardoor zii zich verplicht zag haar land te ontvluchten. Na een avon tuurlijke tocht wist z$f over Rusland en Japan de Ver. Staten te berei ken. In een oproep van hier uit tot haar landgenoten zei zij o.m.: „Wij moeten enkele individuen tonen, dat zij zich vergissen, wanneer zij ge loven van de oude Noorse leeuw een waakhond voor dc dictatuur te kun nen maken." Na de bevrijding* keer de zij naar Noorwegen terug: en ves tigde zich op haar fraaie landhuis te Lillehammer. Carrier van stomerij leeggeroofd Een. bezorger van dc stomerij S. moest Vrijdagmiddag een bestelling afleveren aan de Gordelweg. Toen hij van de klant terugkwam, bleek zijn carrier verdwenen te zijn met 9 costuums, 2 japonnen, 1 regenjas en verschillende pantalons, welke goederen gereinigd waren, 3rt de ear riet' lag bovendien een porte feuille met 300 By onderzoek tn de omgeving werd de carrier teruggevonden aan de Vroesetdaan Verschillende goe deren en de portefeuille waren ver dwenen. Clavan en Bran des gaan mee (Eigen berichtgeving) Gisteravond hebben Clavan on Brandes nog een bezoek gebracht aan dc heer Thomee, waar by doze gebleken is, dat beiden Inderdaad, in lichamelijke conditie verkeren, zodat zij dc reis naar Denemarken en Finland kunnen meemaken. zullen dus Zondag niet Rertus de Harder op de linkervleugel vinden en Van Roussel niet als middenvoor.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3