HET EOTTEKDAMSCH PAROOL Nieuwe hoop op een bescheiden succes van de Grote Vier Berlijnse stakers zetten hun strijd voort Treinongeluk bij Meppel Franse ambtenaren 24 uur in staking om loonsverhoging Nieuwe wet tot herkeuring van afgekeurden Aanhoudend koel weer Onze verliezen in Indonesië Wisjinsky onderbreekt geheime vergadering en belt Moskou op Nee toch...? Heus! Represailles gevreesd van de zijde der spoorwegdirectie Sovjet-burgers opgeroepen Ongezonde belangstelling Boemerang 9e Jaargang no. 136 Bed. en Adm. Lange Hoven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prijs; per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER ."Woensdag 15 Juni 1949. Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier:. Amsterdamsche Bakt te Botterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W, B. F. Schorper Bestuurder van de Diesel aan gevolgen overleden MEPPEL, Dinsdagmorgen kwart vóór twaalf heeft de uit het Noor den komende Diesel-electrisehe trein or de onbewaakte overweg over de Lankhorsterweg, even voorbij het station Meppel, een met stenen geladen vrachtauto aangeraden. De chauffeur van deze vrachtauto, L. uit Zwolle, had ge wacht voor een uit de richting ko mende stoomtrein, maar heeft, toen hij na het passeren van deze trein de overweg over wilde, de Diesel blijkbaar niet gezien. De vrachtauto werd in het mid den getroffen, L. werd uit de cabi ne geslingerd maar heeft geen ernstig letsel opgelopen. Ernsti ger waren de inzittenden van de stuurcabine van de Dxeseltrein er aan toe. Met behulp van snijbran ders moesten zij uit de geheel in gedrukte cabine bevriid worden. De treinbestuurder K. R. Stuut uit Utrecht werd zo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen is overle- den De toestand van zijn collega M. A. Agterberg die meereed om he el ln botsi„ ekomen met neet te leren kennen, is, hoewel thus-Z.":.r.n traject te leren kennen, is, hoewel ernstig, zonder levensgevaar. OP DE ONBEWAAKTE OVER WEG te hankhorst nabij Meppel in de spoorlijn MeppelZwolle is een vrachtauto uit Zwollerker- een dieseltrein Groningen-Den Haag. Parijse politie wacht een drukke Zaterdag PARIJS. Hedennacht is een vierentwintig uurs staking uitge broken onder het Franse overheids personeel, dat werkzaam is op re geringsbureau», postkantoren, tech nische diensten en de luchthavens. Aanieldm1? tot deze staking is de ontevredenheid die onder de ambte naren is ontstaan, doordat de re gering in gebreke zou zijn gebleven bij de in het vooruitzicht gestelde herziening van de salarissen. Niet alleen de communistische vakorga nisatie, maar ook de beide vakbon den, die niet onder hun invloed staan, hebben zich solidair ver klaard mBt dB stakers. De Franse regering heeft aan de vooravond van de staking bekend gemaakt, dat hogere regerings ambtenaren, die zouden besluiten aan de staking deel te nemen, het gevaar lopen te worden geschorst. De vakbonden hebben desondanks verzekerd, dat de staking zal door gaan. Zij noemen het besluit van de Franse regering onwettig. Men.ver wacht, dat het publiek betrekkelijk weinig overlast van de staking zal ondervinden, daar de vervoers diensten er niet onder vallen. Het automatische telefoonverkeer zal normaal doorwerken. Wel zullen de radio-uitzendingen gedurende 24 uur worden onderbroken. Behalve deze staking staat Parijs waarschijnlijk een rol tussen com munisten en Gaullisten te wachten, wanneer Zaterdag generaal De Gaulle een toespraak zal houden ter herdenking van de negende verjaar dag van het F "ran se verzet. De bijeenkomst zal gehouden worden op de Avenue d'Qrleans waar langs de vrije Franse tweede divisie op 24 Augustus 1944 Parij8 binnentrok. D© communisten hebben besloten de Gaullisten geen toegang te ver lenen tot de Avenue om zodoende de herdenking te doen mislukken. Deze twee dreigingen worden door de regenng als incidentele ge beurtenissen beschouwd, die niet met elkaar in verband staan en geen voorspel betekenen van een grote politieke Stryd. ONTMANTELING DAT de Duitsers tegen ontmante ling. zijn, is begrijpelijk; geen land vindt het prettig, wanneer zijn bronnen van inkomsten gedeeltelijk worden gedempt en het verschil tus sen oorlogs- en vredesindustrie, reeds moeilijk vast te stellen door de deskundige, gaat voor de man in de straat gemakkelijk verloren. Dit neemt niet weg, dat het verzet der Duitsers, dat ten slotte moest wor den gebroken door militair optre den, schromelijk overdreven is. Op- merkelijk weinig Duitsers schijnen te beseffen, dat Europa's bezorgd heid voor zijn veiligheid echt is en dat deze niet ver- In bet zoeklicht dween met de ge allieerde overwin ning en het* einde van het nazi-re- giem. De fabrie ken, waarom de herrie van het ogenblik draait, houden zich bezig met de vervaardiging van synthe tische olie en rubber. Zij zijn het product van. de nazi-periode en van de gehele Duitse strategie van her bewapening. Maar de Duitsers van hoog tot laag en van links tot rechts beweren, dat het de geallieer den er slechts om te doe" is, een niet welgevallige concurrentie uit te schakelen. Een dergelijke bewering getuigt wel van een bijzonder slecht begrip van de geallieerde belang stelling voor Duitsland; het schijnt ongelooflijk, dat de Duitsers zo ge makkelijk vergeten, wat het Westen doet om hun buitenlandse betalings balans in evenwicht te brengen. Onder deze omstandigheden moet de argwaan rijzen, dat, gezien de eco nomische terugslag en de ruim 1 millioen werklozen in West- Duitsland, de Duitse economische leiders het gemakkelijk vinden de buitenlanders voor hun moeilijk heden verantwoordelijk te stellen en dat velen, die beter weten, het poli tiek nodig achten het Duitse natio nalisme te exploiteren Inde eerste plaats voor artsen en tandartsen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, De Nederlander, die als Ingeschrevene voor de dienst plicht ongeschikt voor de dienst is verklaard en nog geen 45 jaar oud ïs aldus artikel 1 van het joist in gediende. wetsontwerp „Herkeuring van afgekeurden" fs verplicht zich opnieuw aan een onderzoek omtrent zijn geschiktheid voor de diénst te onderwerpen, indien htf daarvoor wordt opgeroepen. Blijkens de memorie van toelich ting heeft de Regering allereerst het oog op artsen en tandartsen, mede omdat door de bezetting gedurende enkele jaren een verlaging van het Aantal afgestudeerden zal optreden, waardoor extra-moeilijkheden voor de militaire geneeskundige en tand heelkundige dienst zouden, kunnen worden veroorzaakt. Maar wat van daag ten aauzien van artsen en tand artsen nodig is, Kan morgen nodig worden voor ingenieurs en andere technici, voor juristen en meer groe pen. Daarom wordt door dit wets voorstel een algemene bevoegd heid geschapen. Omdat voor de lichting 1944 en volgende de keuring reeds naar nieuwe methode heeft plaats gehad, bestaat hier voorshands weinig be hoefte aan herkeuring, terwijl van de drie voorafgaande lichtingen slechts enkele kleine groepen zijn gekeurd. De voorgenomen herkeu ring zou daarom vnl. moeten gelden voor de lichtingen, ouder dan die van 1941. Aannemende, dat per lich ting het aantal afgekeurde artsen en tandartsen 50 a 60 bedraagt, hoopt de Regering, dat de herkeuring een winst zal geven van rond 300 artsen en 150 GRATIFICATIE VOOR RIJKSPERSONEEL DEN HAAG Naar het A.N.P. verneemt is te verwachten, dat met betrekking tot het geven van een gratificatie aan rijkspersoneel de regering dezelfde gedragslijn zal volgen als verleden jaar, dat wil zeggen, dat aan hen, die een salaris hebben van minder dan f 4560 over 1949 een gratificatie zal worden toegekend van 2 pet. van het salaris, met een maximum van 50 gulden per persoon. Rijkspersoneel verlangt salarisherziening De bond van Algemeen Rijks personeel die Maandag en Dinsdag te Breda een algemene vergadering hield, heeft een motie aangenomen, waarin de regering verzocht* wordt, met de meeste spoed de salarissen van de laagstbezoldigden te her zien, daar volgens de bond deze salarissen „ver beneden de meest redelijke behoeften liggen". De bond acht een verhoging van ten minste 20 pet. noodzakelijk. Identificatie-centrum, vraagt inlichtingen AMERSFOORT De comman dant van bet identificatie centrum Amersfoort, Kamp Laan 1914, Amersfoort, verzoekt dringend naast familie-adres en inlichtingen omtrent Emma Silberberg-Plaut en Clara Gutma nn-Hausmann ver moedelijk geboren resp. 3 Mei 1895 en 12 Juni 1892 en te Troebitz in Duitsland omgekomen. Bij een explosie in een onder grondse tunnel te Utuado in Cen traal Porto Rico, werden 6 perso nen gedood en 9 ernstig gewond. Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond {opgemaakt te 10 uur) Wisselende bewolking met voornamelijk in het Noord-Oos- ten van het land nog enkele verspreid optredende lichte bui en. Meest matige Noordelijke wind. Koel weer, 1B Juni: Zon op 4,19, onder 21.02, Maan op 0.37. onder lttCtë. Generaal Kruis: Herhalingsoefeningen als het kan, hoogstens drie weken DEN HAAG. Naar aanleiding van. de berichten omtrent de duur van eventuele herhalingsoefeningen voor uit Indonesië gerepatrieerde dienstplichtigen, wordt van bevoeg de zijde gewezen op een mededeling van generaal mr H. J. Kruis, dat het weinig waarschijnlijk is. dat de duur der herhalingsoefeningen 6 weken zal worden. Hoewel nog geen definitieve be slissing is genomen, wordt het on waarschijnlijk geacht, dat de duur van herhalingsoefeningen de drie weken te boven zullen gaan. Een week zou voldoende zijn voor de mobilisatieoefening en het optreden in kleiner verband, den tot twee weken zouden gemoeid zijn met een oefening in groot verband. D© her halingsoefeningen voor kader zou den wellicht van iets langere duur moeten zijn. Ten aanzien van deze kwestie wordt er aan herinnerd, dat de op roeping van de lichtingen 1941—1944 niet voor bedoelde herhalingsoefe ningen in de plaats kan worden ge steld, daar deze lichtingen een vol ledige opleiding van minstens een jaar zouden moeten ontvangen, waarvoor niet voldoende ka dér en opleidingscapaciteit bestaat. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwe zen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: N. I. L.: Sold. Djailan; Sold. J. Lo- pulaian. Sold. Simin, Sold. C, G. Volkerts, Korp. Felupessy, Sold.Hu- wae, Serg. A. L. Lfndehovius, Sold. Ngadino, Sold. Senen, Sold. Ong Bok Slang, Sold. Rlupassa, allen af komstig uit Indonesië. KONING GUSTAAF VAN ZWE DEN zal op 16 Juni zijn 91ste jaardag meren. Dit is de meest recente foto van de krasse Zweedse vorst. Zij werd in het stadion te Stockholm genomen. Naast hem prinses Sibylla en op haar schoot het kroonprinsje Carl Gustaaf. PARIJS. „Hangt er een crisis-atmosfeer op de confenrentïe?" luid de de vraag van een journalist, die er in slaagde een medewerker van minister Bevin nabij het Palais Rose aan te klampen. „In het geheel niet, wij zijn allen in een uitstekend humeur", was het antwoord. Merkwaardig genoeg wijzen berichten die in de loop van de nacht zijn binnen gekomen over de gebeurtenissen rondom de geheime zitting van de vier ministers erop, dai zowel de woorden „crisis-atmosfeer" als ,.goed humeur" met betrekking tot het verloop van de zitting van heden van toepassing zijn. De conferentie heeft enkele moeilijke uren doorstaan maar toch schijnt het, dat de confererende partijen kans zullen zien op een be perkt gebied tot een accoord te komen. Opvallend was stellig, dat nadat de geheime zitting Dinsdagmiddag om half vier was begonnen, een uur later minister Wisjinsky plotseling het Falaise Rose verliet en er eerst twee uur later, terwijl de anderen binnen waren gebleven, weer ver scheen. Van gezaghebbende^ zb'de vernamen de journalisten voor het ge bouw, dat de minister, alvorens* verder aan de besprekingen deel te kunnen nemen, zich dringend met Moskou moest verstaan op een aantal punten. De reis van. Wisjmsky's auto ging echter niet rechtstreeks naar de Sowjet ambassade maar reed eerst naar het Bois de Boulogne, waar de Russische minister druk pratend met een medewerker on der het lover heen en weer wan delde. Vervolgens gebruikten zij een consumptie op een terrasje en eerst daarna gingen zij naar de ambassade. Omtrent de stand van zaken na drie weken confereren seint een speciale verslaggever van het ANP het navolgende uit Parijs. Het ziet er naar uit, dat de vier ministers thans een basis hebben gevonden, waarop zij met kans op succes kunnen overleggen over een zeer beperkte overeenkomst tot het polijsten der wrtjvingsvlakken !n Duitsland. De ministers spraken gedurende drie uren in strikte af geslotenheid over de Westelijke plannen tot regeling der Berlynse situatie en tot een economische uitwisseling tussen beide helften van Duitsland, Daarin slechts bij gestaan door een tolk en hun aller naaste medewerkers. De besprekingen waren 's avonds, toen de ministers moesten heen gaan teneinde aan te zitten aan een door Schuman aangeboden diner, nog niet beëindigd. Zij verkeerden toen nog in een stadium, dat generlei communi qué kon worden verstrekt. In de Parijse avondbladen clrcu. leren berichten,, ais zou ook in het Oostenrijkse vraagstuk tijdens de Zondag begonnen geheime confe renties enig licht zijn gekomen. Volgens deze berichten zouden de Westelijken zich bereid hebben verklaard de Russische aanspra ken op voormalige Duitse bezittin gen in Oostenrijk tot een bedrag van honderd vijftig millioen dol lar te erkennen. Daartegenover zou Rusland hebben toegezegd zijn steun aan de Joegoslavische grens- eisen ten. opzichte van Oostenrijk te staken. De besprekingen op de geheime zitting van Dinsdag waren geba seerd op de nieuwe Westelijke voorstellen, die tijdens het week eind aan de Russische minister zijn overhandigd- Ofschoon over deze voorstellen officieel niets is medegedeeld, is uitgelekt, dat zij in hun betekenis uitgaan boven een regeling van alleen maar het Berlijnse probleem. Zij omlijnen veeleer het reeds voor de aanvang der conferentie door velen als enige mogelijkheid gestelde doel van een versterkte economische band tussen de beide delen van een Duitsland. De eerste drie we ken der conferentie hebben al thans dit negatief resultaat opge leverd, dat men het erover eens werd, dat voor bet ogenblik slechts oplossingen op basis van erken ning van de scheiding van Duits land mogelijk zijn. Zoals bekend hebben de minis ters uit Berlijn een gecombineerd Westelijk en een afzonderlijk Rus sisch rapport ontvangen. Het is lijk geweest in Berlijn, waar de dingen door de spoorwegstaking extra gecompliceerd zyn, volledige overeenstemming te bereiken over het herstel van de toestand van vóór de blokkade, doch er wordt hier op gewezen, dat de rapporten nochtans voldoende punten ge meen hebben om te kunnen die nen als deugdelijke basis, waarop de ministers hier een overeen stemming zouden kunnen bouwen. Ofschoon eerst vandaag kan blij ken of de ministers op dit beperkte terrein tot overeenstemming zullen kunnen geraken, herleeft hier de hoop, dat de conferentie m de laai. ste dagen het effect van het echec der crsrreicingen ever de grote vraagstukken enigszins zal goed maken. Een overeenkomst, die de Wes telijke positie te Berlijn erkent en de economische banden herstelt is het beste wat uit de diepte der meningsverschillen nog schijnt te kunnen worden. LONDEN In het wassenbeel den-kabinet van madame Tussaud j - - r -- zal een afbeelding van Koningin volgens deze rapporten met moge- Juligna worden geplaatst. Kominform bespreekt actie tegen Tito WARSCHAU. Er doen hier hardnekkige geruchten de ronde, dat in de buurt van Wroclaw, nabij de Tsjechische grens een Komin form bijeenkomst aan de gang is. Volgens de geruchten bespreken de Komïnform-gedelegeerden 'n com plete breuk op het gebied van han- del en diplomatie met maarschalk Tito. Maandag begonnen deze geruch ten de kop op te steken. Op de Westerse ambassade werd er aan vankelijk geen geloof aan geschon ken, maar op het ogenblik is men geneigd ze niet meer te negeren. Vroegere Kominform-bijeenkom- sten zijn gehouden onder zulk een geheimhouding, dat de buitenland se waarnemers er alleen bij ge ruchte van vernamen. Het Komin form-orgaan, dat m Boekarest ge publiceerd wordt, maakt gewoon lijk van zulke bijeenkomsten mel ding, nadat zij voorbij zijn. Gisteren stipte een woordvoerder van het Poolse ministerie van bui tenlandse zaken een nieuwe ont wikkeling in de betrekkingen met Zuid-Slavië aan, toen bij in herin nering riep, dat Polen zich het recht van toekomstige actie tegen Tito voorbehield, nadat de regering in Belgrado in de Zuid-Slavische hoofdstad .het Poolse voorlichtings centrum had gesloten. Anton v. d. Waals vraagt gratie (Eigen berichtgeving) Mr, G. Jonger uit Amsterdam, de verdediger van Anton van der Waals, heeft ten behoeve van zijn cliënt een gratieverzoek ingediend. Tevens zal de raadsman, een ver zoek tot revisie indienen. Linda Moore, Amerikaanse, 7 maanden oud. weigert on danks alle aandringen van de ouders haar handen te gebrui ken. Elk voorwerp pakt zij met war voeten aantot de melkfles toe. Rusland geejt per jaar 300 millioen gti'den, Amerika 225 millioen gulden en Engeland 150 millioen gulden voor spion* nage uit. De Russen hebben 12.800, de Amerikanen 6615 en ie Britten 3860 spionnen in dienst. Eert kostbare verzameling documenten is gestolen uit... het museum van de Parijse po- litieprefectutir. Onder de_ histo rische stukken bevindt zich het bevel aan Lodewijk XVI om. voor de Conventie te verschij nen. ïngrid Boe ticker, program maleidster van radio-Leipzig is ontslagen. Na de verkiezin gen voor het Duitse Volkscon gres, uiaarbij men slechts met „ja" of „neen" kon stemmen, liet zij herhaaldelijk de fox-troit ,Ja und netn, das kann dasselbe •sein" draaien. Amerika's best betaalde ar beidskracht in 1948 was de in Griekenland geboren Charles Skauras, directeur van 'n film maatschappij. Hij verdiende in dat jaar 2 millioen gulden. BERLIJN. Do stakers b(f de spoorwegen In deze stad hebben met een stemmenverhouding van 12.626 tegen 2.085 besloten hun sta king, welke reeds 25 dagen duurt voort te zetten. Hiermede verwer pen zij het compromisvoorstel van de directie van deze spoorwegen. Deze verklaarde zich bereid 60 pro_ cent van het loon van deze arbei ders uit te betalen In Westelijke marken. Ook verwerpen deze arbei ders hiermee de udviezen van de Westel(jke commandanten ïn Ber lijn, om het werk onder deze con dities te hervatten. De stakers zijn van mening, dat de garanties, die hun geboden zijn, onvoldoende waarborgen inhouden tegen achteruitstelling, ook menen rij, dat zij onvoldoende beschermd zijn tegen eventuele represailles van de zijde van de directie. Het voortduren van de staking betekent, dat Berlijn vooralsnog voor ztjn bevoorrading afhankelijk zal blijven van de luchtbrug en ver der van de betrekkelijk geringe hoeveelheden goederen, die per auto en per schip naar de stad kunnen worden gebracht. Na afloop van de stemming ver- klaarde de leider Van de stakers te genover Reuter: „Wy kunnen niet van de stakers verwachten, dat zy het werk zullen hervatten, zolang zij vrees moeten koesteren voor htm veiligheid." In 'n radiotoespraak heeft de Brit se commandant in Berlijn generaal- majoor Bourne er de onder Sow jet toezicht staande pers en radio van beschuldigd, dat het bun werk is dat het vertrouwen van de spoor wegarbeiders in de toezegging van hun directie is ondermijnd. Deze persorganen hebben zonder onder breking de heftigste uitvallen ge daan tegen de stakers, en daarby bedreigingen geuit, die helaas niet van officiële Russische zijde zijn weerlegd. Nadat het besluit van de spoor wegarbeiders tot voortzetting van de staking was bekend geworden, heeft de Amerikaanse bevelhebber in Berlijn, generaal Howley tegen over de pers verklaard, dat da Wes telijke commandanten hedenmor gen de toestand, die het gevolg is van het besluit van de stakers, zul len bestuderen Hy zeide: „Ik geloof niet, dat we er nu verder iets aan moeten doen. De Russen moeten hun eigen problemen maar oplossen." DE SPOORWEGSTAKING in Berlijn duurt nog steeds voort. Een aantal stakers bezette het hoofdgebouw van de Reichsbahn in de Amerikaanse sector van Berlijn, dat onder Russische con trole staatOm te voorkomen, dat zij hun vesting al te spoedig zouden moeten prijsgeven, gren delden zij alle toegangen. Twee Russische officieren, staan beteu terd voor het „IJzeren Gordijn dat nu eens door nief-Kussen werd neergelaten Terugkeer naar vaderland is mogelijk (Eigen berichtgeving DEN HAAG. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van daag in een in het Russisch gestel de advertentie, die ook in ons blad is opgenomen, Sovjet-Russische burgers, die zich in Nederland be vinden en die naar hun vaderland wensen terug te keren, uitgenodigd zich bij Buitenlandse Zaken te melden. Het departement zal deze personen alle hulp verlenen, die zij voor spoedige terugkeer nodig hebben. Reeds eerder heeft Buitenlandse Zaken een dergelijke oproep ge daan, doch van Russische zijde werd verklaard, dat die adverten tie waarop zich geen belangstellen den hebben gemeld, niet afdoende was, omdat - zij in het Nederlands Was gesteld, onleesbaar dus voor hen die slechts Russisch kunnen lezen. Het is wel duidelijk, <>it deze op roepen ten nauwste verband hou den met de beschuldiging van Mos kou, dat Nederland Sovjetburgers, die naar hun land willen terugke ren, vast houdt. Deze beschuldi ging is reeds verscheidene malen geuit, Aan de andere kant is van Nederlandse zijde telkenmale scherp aangedrongen op het losla ten van Nederlanders, die nog al tijd in de Sovjetunie worden vast gehouden. De Nederlandse regering wil uiteraard niets «nalaten om d» vrijlating van deze Nederlanders te bewerkstelligen, en zo heeft zU Uians weer besloten de oproepen in het Russisch te plaatsen. Wij vernemen, dat van Russische zijde wederkerigheid is toegezegd. «Ongezonde belang- jjV-7 STELLING" hebben wij Rotterdammers aan de dag gelegd voor de twaalf naakten van Van. Dongen, en het gemeentebestuur, wakend voor onze zedelyke rust, vond het maar beter dat de doeken die nog nimmer tot andere eritiek aanleiding hebben gegeven dan ar_ tistieke bedenkingen, te verwijderen. Waarin die door B. en W. (zonder burgemeester Oud, die met vacantie was) geconstateerde ongezonde be langstelling gelegen is, heeft tot nogtoe niemand ons duidelijk ge maakt. de gemeente in ieder geval niet. Of waren al die mensen, die deze tentoonstelling een groter bezoek opleverden dan vorige expo sities, vervuld van sensationele, on gezonde belangstelling voor die twaalf van de honderd werken, die nu zedig-omgekeerd ergens in een kelder staan te wachten tot zij op een andere tentoonstelling weer wel geëxposeerd mogen worden Eigenlyk hebben we met de be slissing van ons gemeentebestuur een beetje een figuur geslagen, want alom in den lande, zelfs tot in het buitenland toe, legt men than3 een ongezonde belangstelling aan de dag voor een als vooruitstrevend bekend staande Nederlandse stad, waar men een ontdekking heeft ge daan. die naar de algemene mening een halve eeuw geleden reeds bezig was overwonnen te worden. Ons ar tistieke prestige, om het nu maar eens zo te noemen, heeft door de Van Dongen-rel een knauw gekre gen, die men op zich zelf genomen, niet ernstig behoeft te nemen. Maar er blijft altijd iets van hangen en het is, ook strikt zakelijk gesproken, allerminst plezierig voor ouderwets en uit de tijd aangezien te worden. De ietwat forse beslissing van het gemeentebestuur, hoe flink en kloek zij ook aandoet, getuigt van de ver keerde opvatting, dat men een. (vermpende?!) misstand het best ganpakt door maar radicaal te doen, niet achtend de reactie welke zulk een actie met zich brengt. Afgezien van de pijnlijke bejege ning. om van belediging niet ts_ spreken, welke het verwij de rings-" besluit inhoudt voor Van Dongen fdie zich hiervan als wijs 72-jarige niet veel aantrekt) en de artistieke organisatoren van deze expositie (die nog eens duidelijk mogen, be seffen dat artistieke normen pas dan normen zijn, wanneer ze aan gepast worden aan de al of niet brede kijk van plaatselijke autori teiten), afgezien van al het pro en contra dat men ten beste kan geven over de naaktheid waar Van Don- gene signatuur prijkt, b 1 y f t het feit liggen, dat deze gebeurtenis do naam van onze stad geen goe4 heeft g'edaan. Dat is te betreuren, ernstig te be rispen zelfs. En zij, die bij anderen een onge zonde belangstelling bespeurden en dit slechts konden doen in zeker heid verkerend van eigen' juiste op vatting in delicate zaken als deze, en vervolgens dus de verantwoor delijkheid moeten dragen voor de indruk van ouderweti-z^jn welke onze stad thans ten onrechte op zich heeft geladen, mogen bedenken dat er betere verkiezingsstunts te vinden zijn dan een botweg verbod als dat, wat zij nu hebben uitgelokt. Rotterdammers zetten niet graag de klok tprug en daarom ook heb ben zij allerminst waardering voor de ongezonde belangstelling voor hun „ongezonde belangstelling". BFO-leiders uitgenodigd voor conferentie BATAVIA. De UNCI heeft een uitnodiging gezonden aan Ha- mi d II, de voorzittej van de BFO, waarin de sultan en vijf andere leden van de BFO uitgenodigd worden deel te nemen, „met voor behoud van rechten, aanspraken en posities der partijen" aan de be sprekingen, die op het ogenblik te Batavia worden gehouden onder auspiciën van de UNCI. Deze formele uitnodiging is een gevolg van het besluit, dat de Ne derlandse en. Republikeinse dele gaties op 10 Juni namen. Tijd en plaats van de eerste bijeenkomst, waarbij de vertegenwoordigers van de BFO aanwezig zijn, zullen na der door de "CJNCi worden vastge steld. Naar aanleiding van de brief van de UNCI heeft de politieke correspondent van Aneta de voor zitter van de BFO gevraagd of reeds bekend was wie de vijf ver tegenwoordigers zullen zijn, Hamid II antwoordde, dat de BFO hier over moet beslissen. De huidige delegatie van de BFO, die aange wezen werd voor de besprekingen, bestaat uit de voorzitter en zes leden, nl. Malik en Abbas van Sumatra, Djumhana en Ateng van Java, Anak Agung van Oost-ïndo- nesië en Rivai van Borneo. VLISSÏNGEN Zaterdag arri veert hier een aantal Belgische in vak'de soldaten, dat een urn met aarde van de Grebbeberg komt halen. A F)E VERKIEZINGEN zijn op L' komst en dus is de tija weer aangebroken voor de communisten voor laster. Waren het de vorige keer figuren uit de P.v.d.A., thans is het de K.V.P. die het genoegen heeft de onfrisse belangstelling te hebben getrokken. De affaire met de Haag se burgemeester en het aftreden van dr. Beel als H.V.K. worden plomp verloren met elkander in verband gebracht, waarbij het communisti sche dagblad „De Waarheid" weet te vertellen, dat dr. Beel relaties on derhield met Mussert, waarvan de ex-burgemeester van Den Haag meer wist. Alhoewel ook wy weinig bewon dering hebben voor de benoeming van een figuur als mr. Visser tot burgemeester van Den Haag, waar voor dr. Beel de uiteindelijke ver antwóórdelijkheid droeg, protesteren wij tegen de on-Nederlandse metho de van verdachtmaking en luk-rake beschuldiging van een figuur als dr. Beel, wie men integriteit het laatst kan ontzeggen. Dr. Beel heeft'de communisten het genoegen gedaan een klacht bij de justitie in te dienen. Het genoegen dat „De Waarheid" reëel aan deze actie verdient is, dat nog meerderen, zich by de komende verkiezingen van de C.PN. afkeren. Laster van dit soort werkt als een boemerang. Minister van Maarseveen vertrekt Vrijdag DEN HAAG. Naar wij veme- men ligt het ir het voornemen, van minister Van Maarseveen om. Vnjdag naar: Indonesië te vertrek- ken. Staking in Britse havens weer voorbij BRISTOL De 2.000 havenarbei ders te Bristol en Avonmauth in Engeland, die reeds een maand lang in staking zijn uit sympathie met de stakers van de Canadese zee- hedenbond, hebben besloten van daag weer aan het werk te gaan. Door de staking waren ruim hon derd schepen stilgelegd. Nu aan de staking van de havenarbeiders een einde is gekomen, gaat thans alle aandacht uit naar de staking van. een deel van de Britse spoorweg arbeiders. Londense spoormannen dreigen met een langzaam-aan-actie als hun looneisen niet worden in gewilligd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1