y Tabak vrij op 1 Juli Onze export naar moet groeien Bescheiden kerel, die gemakkelijk te beïnvloeden is Gouverneur-Generaal liet zich niet over de streep trekken aPlSlP5! Huzaren leren schieten in een zandbak Geïnterneerden in Indonesië bleven ondanks Duitse represailles Doeltreffende reclame blijft noodzakelijk Op de koJUisd Atlantisch Pact eist grondige wijziging in opleiding Zijn knieblessure een welkome aanleiding om niet naar Helsinki, maar terug naar Heerenveen te gaan Abe naar Italië. v. 3 UIT HET ENQUETE-RAPPORT jn Juli 1940 werd een aantal Nederlanders door de Duitsers gevangen genomen en als gijzelaars naar Buchenwald gestuurd. In October her taalde zich dit feit, dat in Nederland ontzetting en ongerustheid ver wekte. De Duitsers gaven voor, dat dit een vergeldingsmaatregel was voor het feit, dat sedert 10 Mei 1940, volkenrechtelijk volkomen gerecht vaardigd, de in Ncderlsnds-Indië verblijvende Duitsers waren geïnter neerd. Als reactie op het In Juli gebeurde, staken de in functie gebleven secretarissen-generaal Snouck Hurgronje, Trip, HIrschfeld en Six de hoofden bij elkaar. „Ih die dagen heeft de heer Van Kleffens, met wie ik zeer bevriend ben, mij gezegd: je bent toch wei heel afwijzend tegen de wens van de heer "Weiter; je bent wat erg star; kun, je-dat niet een beetje anders doen?" Telegram zoek Er is toen een gemeenschappelijk voorstel van de drie heren naar Den Haag getelegrafeerd om rui! van geïnterneerde Duitsers te bevorderen, niet speciaal tegen ge ïnterneerde Nederlanders maar te. gen voor Indië nuttige mensen, ge- Onderhandelaars naar Japan en Spanje Zij zonden niet alleen, met me dewerking van de bezetters, die daarbij zijde hoopten te spinnen, een telegram naar de Gouverneur- Generaal jbr. Tjarda van Starken boreh Stachouwer, waarin vrijla ting van de Duitse-geïnterneerden werd bepleit ten einde als tegen prestatie vrijlating van de Neder landse gijzelaars te verkrijgen, doch zij arrangeerden ook een reis van de oud-commandant van het K.N.I.L., M. Boerstra, en de voor zitter van de Ondememersraad van Ned. Indië,.rar. Jonge jan, naar de tropen, opdat deze de G.G. kon den overtuigen van de noodzaak van de vrijlating der geïnterneer de Duitsers. Beide heren vertrokken 4 Octo ber 1040 van Den Haag naar Ber lijn en hadden bij een oponthoud aldaar van meer dan drie weken ruimschoots gelegenheid zich te overtuigen, dat er in Duitse leiden, de kringen omtrent de toekomst van Ned. Indië verschillende op vattingen heersten, doch dat de genen, die dit gebied reeds els dcél van een groot-Duitsland za gen, in staat waren om de reis te bevorderen. Op 29 October ver trokken zij naar Moskou Rus land tvas toen nog door een vriendschapsverdrag met Duits land verbonden cn vandaar op 3 Nov. per trein naar het Oosten. Op 14 November waren zij in To kio, waar bleek, dat om verschil lende redenen een ontmoeting in Batavia ongewenst was. In de eerste "week van Januari 1941 ontmoetten zij in Shanghai dr. Idenburg als vertegenwoordi ger van de GG., die geenszins geneigd was om op voorstellen in te gaan om de Duitsers In N.I. vrij te laten. Onverrichter zake keer- .den de heren terug naar Den Haag, om enige maanden later naar Lis sabon te gaan voor een. bespreking met de minister van Koloniën, de heer Welter, in wie zij voor hun plannen een belangrijk medestan der hadden. Heeds op 26 Juli 1940 had deze bewindsman aan de Gouverneur- Generaal het volgend getelegra- feerö: i! =w.- „Vernam met leedwezen en ver ontwaardiging dat enige honder den Indische ambtenaren met ver lof en Vrouwen in Duitsland zijn geïnterneerd als represaille voor internering Duitsers in Indië, In verband hiermede zie ik mij ge noodzaakt U voor te stellen Duit se geïnterneerden, te veroorlo ven Indië verlaten b-v. naar neu traal gebied, in ruil voor vrijlating van bovengenoemde geïnterneer den, aangenomen dat voor hen vrij geleide verkrijgbaar is." Nul op request 'Daarop antwoordde jhr. Star kenboreh op 9 Augustus: „Hoewel ik Uw gevoelens ten aanzien van Duitse maatregel bedoel Uw telegram 255-deel, ïöeen ik, dat nu Duitscbers tot ré- oresailles overgaan, elke opening gedachtenwisseling onzerzijds on- raadzaam, aangezien niet raad zaam ondei' die druk te handelen of schijn daarvan te wekken. Eerst na opheffing Duitse maatregelen zou behandeling vraagstuk m,ï. weer mogelijk worden." Het antwoord van de lieer Wei ter behelsde, dat onderhandelingen met Duitsland niet in zijn be doeling hadden gelegen» doch, dat men de 'vrijlating der Duitsers' door de radio bekend kon maken. Dat was op 12 Augustus 1940. Op 22 Aug. d,a.v. bleek de G,—G. fiiet van mening veranderd. Hij tele grafeerde: „Ik handhaaf oordeel, dat thans elk initiatief onzerzijds ten aanzien van vrijlating Duitse geïnterneerden zou staan in teken van wijken voor Duitse druk en daarom onwenselijk." Ook verder bleef de G.G. het been stijf hou den en in zijn verhoor deelt hij over het bezoek van de ministers Van Kleffens en Welter in Batavia in April 1941 mede:- DOOR TOT NOG TOE ONBE KENDE OORZAAK brak in het Zwitserse dorp Selva. brand uit Het vuur werd door de hevige wind dusdanig aangewakkerd, dat het hele dorpje binnen 20 minuten was afgebrand. Er vie len gelukkig geen mensenlevens te betreuren. Door deze brand zijn 100 personen dakloos ge wordenEen overzicht van het verbrande dorp. JHR. TJARDA VAN STARREN- BORCH STACHOUWER ïnterneerd of niet. Bij de overge legde telegrammen bevindt.zich dit telegram merkwaardigerwijze niet, hetgeen de heer Starkenboreh deed vragen: „Werd de boel zo slecht Opgeborgen?" In ieder geval is op dit voorstel afwijzend geantwoord en toen er later uit Batavia nog eens over getelegrafeerd werd, kwam er in het geheel geen ant woord. Bij het verhoor opperde de voor zitter, mr. Donker de mogelijk heid, dat maatregelen' 'door de G. '^-G. zelfstandig getroffen een beter kamp en evacuatie van de Duitse vrouwen er toe heb ben bijgedragen om de plannen van de Duitsers te matigen. Na be gin October 1940 heeft er niets meer van die aard plaats gehad, Dubieuze „Deen" verried zicli door foto's GRONINGEN, Dezer dagen meerde nabij de aan de zee gelegen akkers van een Groningse landbou wer te Kloosterburen een kano. De Inzittende beweerde Deen te-zijn en zich op doorreis te bevinden naar Spanje. Hij doorspekte zijn varhaal, waarin hy onder meer om levens middelen verzocht, met zoveel onge loofwaardigheden, dat de boer arg waan kreeg. Zijn achterdocht werd nog groier, toen hij op de WC, waarvan de „Deen" gebruik had ge maakt» een portefeuille vond, waar in zich vele foto's bevonden, waar op militairen voorkwamen in Duit se uniform. De boer stapte haar de politie, en deze op haar beurt Mop- te aan bij de eenzame kanovaarder om eens een praatje te maken, .Hier bij bleek, dat de „Deen" niet pre cies wist hoe de kleuren z|jn van zijn nationale vlag. Evenmin kon. hij antwoorden op de vraag, hoe de voornaam van de Deense koning luidt. Het werd er voor hem niet beter op, toen, een lichamelijk onderzoek uitwees, dat hij tal van littekens heeft; die kennelijk afkomstig zijn van granaatscherven. Al met al ver moedt de politie te doen te hebben met een Duitser, die het een en an der op z\fn kerfstok heeft en van plan. was "uit te wijken naar Spanje. De man is op transport gesteld naar de stad Groningen. Hierop antwoordde de heer Starkenboreh: „Gelooft u ook niet. dat men eerder een beïnvloe ding kan verwachten door zelf te doen wat redelijk is en te lonen, dat men zich niet van zijn weg laat afbrengen, dan door allerlei onderhandelingen te beginnen over faciliteiten zoals radio, speelkaar ten, lectuur en zakgeld? Dit was toch een veel beter marder! Bo vendien hield men de handen vrij en kon men doen wat de omstan digheden. vereisten." Niet eensgezind De voorzitter informeerde daar na naar de verhouding van de G--G. en de Regering in Londen op dit punt, die niet eensgezind was. Minister BoUcestein, die zelf een zoon had bij de gijzelaars, stond op het standpunt, dat het in vrijheid stellen der Duitse geïn terneerden moest worden afgewe zen, doch. anderen dachten daar over anders. „Hebt U'r, vroeg mr. Donker, „de indruk, dat van Londen uit in de periode 19401941 gepoogd is U over de streep te trekken?" Jhr, Starkenboreh: „Ik had eerst bepaald de indruk, dat de Regering het anders wenste." In haar conclusie over dit punt zegt de Commissie, dat het haar getroffen heeft, dat de ministers over deze zaak en. het standpunt van het kabinet zo weinig duide lijke mededelingen hebben gedaan. Temeer heeft haar dit getroffen, omdat men te Londen meer dan te Batavia de weerslag ondervond van de uitermate grote indruk, die de Duitse represaillemaatregelen in Nederland maakten, Scberpe discussies Zelfs de heer Gerbrandy, aldus blijkt uit het verslag, kon niet meer zeggen dan dat deze kwestie de aandacht der Regering heeft gehad. Hij herinnert het zich ech ter allemaal niet; slechts dit, dat deze zaak tot scherpe discussies, ia het kabinet aanleiding heeft gege ven. Er is noga] wat over te doen geweest. De Commissie kan begrijpen, dat de secretarissen-generaal in Ne derland, onder de indruk van de "eerste interneringen hier te lande en van de achtergrond daarvan in de Duitse politiek, de behoefte heb ben gevoeld aan contact met de DEN HAAG. De minister van Economische Zaken deelt mede dat hij In verband met een ruimere aan voer van grondstoffen en een daar mede gepaard gaande uitbreiding van dc productie -mogelijkheden be sloten heeft met ingang van 2 Juli a-s,'de distributie van tabaksproduc ten op te heffen. rantsoenering bevredigend te doen verlopen en een regelmatige voor ziening na 1 Juli te verzekeren, is het noodzakelijk dat een ieder zich tot 1 Juli a.s. stipt aan de bestaan de distributie-voorschriften houdt. UTRECHT „Met betrekking tot onze uitvoer naar dc Verenigde Sta ten meet nog heel wat gebeuren. De Nederlandse zakenlieden moeipn rich meer wenden tot de Amerikaanse verbruikers, zij moeten dus In de V.S. meer reclame maken. Het eerste, wat daartoe dient te geschieden, is' het instellen van een markt-onderzoek, dat ongeveer een kwart miliioen dol lars zal vergen, herder fs het beslist noodzakelijk, dat de Amerikaanse tarieven worden verlaagd.'* Amerikaans-Nederlandse Kamer van Koophandel vergaderde Dit zei Dinsdag jhr N. S, A. Quar- les van Ufford, voorzitter .van de Raad van Bijstand van de Ameri kaans-Nederlandse Kamer van Koophandel in zijn openingsrede tot de tweede jaarvergadering van de Kamer, die in de historische aula van de Rijks-Universiteit is gehou den, Dank zij een harmonische samen werking, nationaal en internatio naal, hebben wij. aldus spreker, reeds veel bereikt. Wij mogen dankbaar zijn, maar zijn geenszins voldaan. Voldaan zijn wij. alleen bij een gezonde handelsbalans met de Ver. Staten. In een uitvoerige rede heeft Lloyd V. Steere, adviseur van de Amöri-. Ned. Ind. regering en de regering i kaanse Ambassade te 's-Graven- te Londen en er daarom toe zijn i bage, gewezen, op aUerlei^omstan- Radiorede minister Rutten DEN HAAG Donderdag 16 Juni om vyf over acht des avonds zal minister Ruiten over beide zenders spreken over de tentoon stelling „Jeugd van Nederland", die van 19 Augustus tot 18 Sep tember zal worden gehouden in het RAI-gebouw te Amsterdam. Een Amerikaanse vloot van 14 schepen is voor oefeningen bij Malta aangekomen. Er zullen lan dingsoefeningen worden gehouden. overgegaan hun medewerking te verlenen aan de reizen van de heren Jongejan en Boerstra. Ech ter is de commissie van oordeel» dat de secretarissen-generaal bij hetgeen zij met betrekking: tot het onderhavige punt 'aan de G.G. hebben voorgedragen cn met na me in Het tot deze gerichte tele gram, zich, blijkbaar uit vrees voor verdergaande represailles, niet vol doende hebben gedistancieerd van de Duitse wensen in deze en daar door te weinig recht hebben laten wedervaren aan de vele andere aspecten, die het vraagstuk had. Die vervelende douane TILBURG,- Dinsdag congres seerden in Tilburg leden van de Nederlandse vereniging van bloc- menwtn keilers. De dames, die mot hen naar Tilburg waren gekomen wilden van dit uitstapje, een nuttig, maar ongeoorloofd gebruik maken. Met drie autobussen trokken zij naar het Belgische Baarle-Nassau, waar zij duizenden sigaretten, nylon-kousen, chocolade en meer van dit soort heerlijkheden in sloegen, De douane was echter op zijn qui vlve, met het gevolg dat de dames zonder geld en zonder goederen de terugreis naar Til burg moesten voltooien, -V digbéden, waarmee de Hollandse exporteur voor. wat betreft de V.S., ta rekenen, heeft. Het politieke kli maat in Amerika is gunstig voor de uitbreiding van deze hanael, maar in de V.S. zal zelfs het allerbeste artikel niet verkocht worden, als het niet aantrekkelijk is verpakt en op bijzondere wijze onder de aan dacht van de kopers komt. Het af gelopen jaar bedroeg de Nederland se export naar de V.S, 30 miliioen dollars. Spreker is er van overtuigd, dat dit bedrag in de e.k. 12 maanden aanzienlijk kan worden uitgebreid. Dank aan Jaarbeurs Zeer groot is de erkentelijkheid, in de Kamer voor de steun, die zij van dc Jaarbeurs mocht ondervin den. Nadat het gezelschap in een der collegezalen een film had gezien over een Amerikaanse industrie, werden de heren' officieel door het gemeentebestuur ontvangen in ae prachtige stijlkamers van heft Cen traal Museum. De burgemeester en de wethouders Bekker en Winkel waren hier aanwezig. Als besluit van d© dag werd in „Esplanade'' een feestelijke maal tijd gehouden, waar jhr Quarles van Ufford onder levendige instemming minister Van dan Brink het erelid maatschap van de Kamer overhan digde. In de middagzitting had hij de zaakgelastigde van de Ameri kaanse ambassade Edward C. Wil kinson het lidmaatschap van ver dienste uitgereikt. Erelid Minister Van den Brink heeft in zijn. tafelrede gewezen op het feit, dat al is onze export naar Amerika de laatste jaren gestegen, toch nog slechts van onze invoer uit de VA, wordt gedekt, terwij] dit in 1933 22% bedroeg. Nadat de Amerikaanse Ambassa deur, dr Baruch, zïjh bewondering had uitgesproken over de prachtige resultaten van de Nederlandse we deropbouw. heeft de burgemeester van Utrecht gewezen, zowel op de moderne economische ontwikkeling van Utrecht als op haar oude en nieuwe cultuur. Spreker noemde o.a. de figuur van dr Fentener van Vlissingen, die gedurende tal van jaren de functie van Voorzitter van de Amerikaans-Nederlandse Kamer van Koophandel heeft vervuld. Driejarig meisje in bed door muur bedolven en gedood WEESPERKAHSPEL. In al- wachting van de bouw van nieuwe woonark bewoonde een handelaar in zand en grint tijdelijk een loods, tégen welker buitenwand grote hoeveelheden van deze mate rialen waren opgeslagen, ln de nacht van Maandag op Dinsdag heeft een muur van de loods het door de druk begeven, met het tra gische gevolg, dat een drie-jarig meisje van. het gezin werd bedoIven: en gedood. Van de man werd een been verbrijzeld. De andere gezins leden liepen 'lichtere verwondingen op. GROENTEN NAAR DE MEST VAALTDoordat Duitsland op het ogenblik de aankoop van groenten uit Nederland heeft ge staakt, moeten grote hoeveelhe den worden doorgedraaiddie dan naar de mestvaalt gaan. Wij zien hier het brengen van groen ten naar de mëstvailt bij Venlo. Dodelijk verkeersongeval ojj weg langs Schiphol AMSTERDAM Dinsdagavond omstreeks half acht rijn op de grote verkeersweg Amsterdam—Den Haag nabij het viaduct van de Vijfhuizer- weg een personenauto en een vrachtauto met elkaar in hotsing gekomen. Van dc vier inzittenden van de personenauto werden een gedood, twee zwaar gewond en een licht gewond. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de personenauto, op weg vaa Amsterdam naar Leiden bij het via duct over de Vijfhuizerweg, welke van Schiphol naar Hoofddorp loopt, tn plaats van normaal de verkeers weg te blijven volgen, onderlangs is gereden. Uit de richting Schiphol naderde tegelijkertijd een lege zandauto. Door de botsing schoot de zandauto in de sloot cn kantelde. De bestuur der kwam met de schrik vrij. De personenauto werd geheel in elkaar gedrukt, HAARLEM Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op 19 en 20 Juli een bezoek brengen aan Haarlem en Vel sen. Doorgedraaide groente P ESCHAMEND 2ijn de berichten van de laatste dagen, dat er weer allerwege groenten worden „doorgedraaid", d.w.z. dat ze naar de mestvaalt verhuizen of op zijn best voor veevoer worden aangewend. Met dat doel hebben de kwekers er toch om de drommel hun energie niet aan ten koste gelegd en in een tijd, dat men nog overal, binnen en buiten onze grenzen, met voedselge brek te kampen heeft, is het in hoge mate grievend dat kostelijk voedsel op een bepaald moment en op een bepaalde plaats geen afnemer kan vinden. Des le sterker spreekt dit tot onze verbeelding nu wij in de achter ons liggende oorlog van aangezicht tot aangezicht met de honger hebben gestaan en wij gevaarlijke tochten riskeerden om een paar kroppen te bemachtigen van dezelfde sla, die nu bij duizenden kisten tegelijk naar de mestvaalt wordt gebracht. De oorzaken zijn in ons blad uit voerig besproken. Duitsland kan niet meer afnemen omdat het uitgetrok ken dollarbedrag is verbruikt en 'n nieuwe handelsovereenkomst nog niet tot stand is gekomen. Het be drag is grotendeels opgegaan aan de duurdere kasproducten. zodat vooral de. kwekers van de koude grond thans worden gedupeerd. In verband met dc huidige overproductie, die zal toenemen indien plotseling het weer warmer wordt, is een sterke daling van de prijzen te verwachten, die de kwekers ook geen goed zal doen. Voor de huismoeders kan dit even een verlichting van hun zorgen be tekenen, hoewel ze zich daar toch ook weer niet al te veel van moeten voorstellen. Van belang is echter, dat het ver nietigen van de groente zo veel mo gelijk wordt beperkt. In de eerste plaats zal met grote spoed getracht moeten worden nieuwe exportmoge lijkheden te scheppen. Maar daarbij moeten wij er voor zorgen, dat de momen teel overtollige producten 2oveel mo gelijk worden geconserveerd. Niet alleen de eonservenfabrlekeo dienen daarbij ingeschakeld te worden {men denke ook aan de mogelijkheden van bevriezing) maar ook de hulsmoe ders hebben daarin een taak: wel licht'komt er in de komende maan den gelegenheid om voor betrekke lijk weinig geld een behoorlijke win tervoorraad groenten te wecken of in te maken. Laat ons zoveel moge lijk trachten van de nood een deugd te maken. (Van onze verslagggevers) \\7' IJ zijn huzaren, huzaren van Boreel", zongen de tamboers van het muziekcorps van het Depot Pantserwagens te Amersfoort, De trompetters bliezen, dat hun wangen bol stonden en de tarabour-maïtre zwaaide met zijn staf, dat bet een lieve I lust was-- Vv Dat-alles"gebeurde, ómdat een grote groep journalisten op uit nodiging van de Legervoorlichtingsdienst een bezoek bracht aan de Prins Willem IlI-kazerne en het daar gevestigde Depot Pant serwagens. Maquettes spelen grote rol bij lessen OVERSTE J. CEUVEL, de depot- commandant, lefdde een rond gang door de kazerne en hield een korts inleiding; over de organisatie van. een \rerkennIngs-eskadron pantserwagens, waarvoor de man schappen in Amersfoort worden op geleid, Zo'n eskadron vertrekt na zes maanden opleiding naar Indo nesië. Alleen-verkoop voer Nederland E. G. BOUWER'* Handefcvereenfglng Amsterdam-Z, Het Atlantisch Pact ver— 'plicht Nederland zijn. leger, althans een groot gedeel te daarvan, ln de toekomst een Europese gevechtsopleiding te ABE LENSTRA, DE MYSTERIEUZE Van onze sportredacteur „Is het echt waar, dat Abe Lenstra niet mee is gegaan naar Finland?" vroeg de douane-bcambtc*van Denckamp, toen hy ver na middernacht onze passen afstempelde. Ja, zelden ffjj, dat is edit waar en w|J hadden het recht oia dat te zeggen, want Abe was op dezelfde ferryboat, die ons, op de terugreis naar Nederland, over de Grote Belt voer. „Mocht hy niet mee omdat de K.X.V.B. hem geschorst heeft?" wilde de grensbeambte verder nieuwsgierig weten. Wy waren even verbaasd, hoe hy dat bericht van die schorsing toen al weer wist, maar daarna hebben wij ons gehaast dat fabeltje uit de wereld te helpen. EEN VEELBESPROKEN SPORTFIGUUR Er zyn weinig voetballers In Ne derland, over wie zoveel gesproken en geschreven Is als over Abe Len stra. Haas Wilkes is de enige, die hem naar do kroon steekt en het zou interessant z\\n om aan het pu bliek te vragen, wie hot in popula riteit wint. Dit Is dan ook beslist al„ les, wat beide voetballers met el kaar gemeen hebben. Bil de donkere Fries vergeleken Is Wllkes een hel der meertje, dat pas de laatste maanden vertroebeld wordt door de geheimzinnige geruchten van een carrière als Italiaanse prof, waar over do Rotterdammer zelf een diep stilzwijgen bewaart. Lenstra js voor het publiek een mysterie Dat openbaart zich al in z'n voetbal. Hij heeft op het veld niets van een jeune premier, maar zodra de Fries in het bezit komt van de bal, springt er een geheimzinnige vonk over naar de tribunes, Het „AbeAbeia heus niet toe vallig ln de wereld gekomen. En al tijd weer, als wfi na afloop met hem in de kleedkamer spreken, is er by ons de vraag wat er ln' die stille, be scheiden jongen leeft. Van nature een beetje schuw, gaat hij instinctief de mensen uit de weg, Terwyi iedereen op de ferry boat, die ons over de Grote Belt te rugvoer, zich naar de eetsalon haastte orn voor de laatste keer in Denemarken-„sm0rrebrod" te eten, lag Abe languit In de auto te sla pen. Pas later stond hy, met de kraag van rijn jasje opgeslagen, ln de fijn stuivende motregen te kijken naar de kruivende golven van het Hier zÜn al de eerste resulta ten van het recente besluit van de K.N.V.B. om Lenstra een voorwaardelijke straf op te leggen. Een geïrriteerde Abe Lenstra heeft bü zün terug komst in Heerenveen aan een verslaggever van De Volkskrant meegedeeld, dat hij misschien wel met Faas Wilkes naar Italic gaat Abs veel te goed kennende, geloven wij daar niets van. Wtf zien in deze uitlating alleen maar een kenbaar maken van zijn misnoegen over dat schor singsbesluit. brede water, dat gemakkelijk een Fries meer kon zijn. Men zag het zonder moeite aan het gezicht van Abe, dat hij nu al weer naar huis terugverlangde. Voor het niet meegaan van Len atra naar Helsinki was een excuus. Abe heeft nog steeds last van zijn knie. Wij hebben het zelf uit. 2ijn mond gehoord, dat hp er in Kopen hagen ook mee heeft gesukkeld, maar wat voor leder ander nooit een réden zou zijn geweest om. daardoor de kans te missen voor minstens één keer ln zijn leven Helsinki te .zien, greep Abe dankbaar aan om naar Heerenveen terug te gaan. En Karei Lotsy, die beter dan wie ook Lenatra kent zal met hopveei spijt ook zich de moeite hebbes gespaard de Fries tot andere gedachten te bren gen. Hij heeft daarmee leergeld be taald, Toen het vorig jaar, in Lon den, de andere jongens een gat ln de lucht sprongen, dat zij nog een weekje bÖ de Olympische Spelen konden bleven, wist Abe niet hoe gauw hij een reden kon verzinnen om Engeland té verlaten. Een voorbeeld En nu de affaire, die de K-N.V-B. er toe heeft bewogen Abe Lenstra een voorwaardelijke straf te geven van drie maanden, omdat enige tijd geleden een schoenenfirma met zjjn naam heeft geadverteerd. Heel veel Is er over deze affaire té doen geweest, men hééft er om ge lach-en en een beetje smalend het amateurisme bespot. De K.N.V.B. Is er niet lichtvaardig overheen gelo pen en niemand minder dan Karei Lotsy hoeft deze zaak zelf onder zocht. ■-.< Hieruit is zonneklaar gebleken, dat Abe Lenstra werkelijk -gegn profiteur 53 geweest. Het is mis schien wel nuttig om even te vertel len hoe de vork precies in de steel zat. Een vertegenwoordiger van de schoenenfirma in Heerenveen heeft Abe er toe overgehaald de verkla ring af te geven, dat hij zo graag dat bepaalde merk schoenen droeg. Het enige, wat men Lenstra kan verwijten is, dat hij niet de conse-, quenties van. z'n "handeling heeft ABE LENSTRA, gemakkelijk te beïnvloeden.-. begrepen. Dat is dom natuurlijk, doch of om deze reden een smet op zijn naam moet worden geworpen, is toch wel een vraag, die niet zo ge makkelijk met ja of nee kan wor den beantwoord. De voetbalbond wil hiermede een voorbeeld stellen doch het klinkt ons in de oren als sabelgekletter, waarmee men anderen, die ook in de verlei ding zouden kunnen komen, hun naam aan advertenties te geven, schrik wil aanjagen, Voorwaarde- lyke straffen, als deze, lijken ons uit den boze. Of men had Lenstra een straf moeten geven, of men had, aan de hand van de feiten, met een pu blicatie van de ware stand van zaken moeten volstaan. Met een uitspraak als deze Is niemand gediend. Elke voetballer in Nederland weet wat hem bij overtreding van de ama teur bepalingen te wachten staat en als het ons met het amateurisme ernst is, dan moet ook niet worden geschroomd de straf er op te laten volgen. Men zou zich byna kunnen afvragen of het, by de plannen die Faas Wllkes heeft om als prof te tekenen voor een Italiaanse club. in overeenstemming is met onze be grippen van amateurisme, hem mee te vragen voor de tour naar Scan dinavië. Maar goed. als men zo lang Faas nog geen contract heeft getekend daaroverheen stapt zullen wij de laatste zijn daarop cri- tiek uit te oefenen. Dan echter ook niet Lenstra tot zondebok maken. Dit is, voor ons gevoel, meten met twee maten- geven, die verschilt van de te genwoordige. Er komt bijvoor beeld ander materieel en de tactische opleiding moet vólko men gewijzigd worden, omdat de strijdmethoden van guerilla's en georganiseerde legers nu een-„ maal verschillen. In de Prins Willem lïl-kazërne wordt instructie gegeven in onge veer dertig verschillende vakken. Na zijn oproeping krijgt de soldaat, de huzaar eerst een zogenaamde elementaire infanteric-training van. zes weken en daarna komt dè spe cialisten-opleiding. De een wordt kanonschutter, de ander telegrafist, weer een ander wordt chauffeur of motorordonnans enzovoort. Allen zijn klasse I gekeurd, hetgeen betekent, dat ze licha melijk geschikt zïjn voor uiterst zware dienst. Degenen, die bo vendien ook over een goede al gemene ontwikkeling beschik ken, worden geselecteerd en ko men terecht op de kadersehoql •waar ze worden opgeleid tot on der officier (wagencommandant e.d.) of op de School Reserve Offcieren Cavalerie. Daar moe ten ze veel studeren, zeer veel zelfs. Een wagencommandant by voorbeeld moet alles weten over zyn radio, over de wapens in zyn pantser wagen, over da wagen zelf, over oriëntatie, over het land en het volk, waar hij naar toe gaat etc. Zandbakken Daartoe worden lessen gegeven in instructie-lokalen, die voorzien zyn van zandbakken, waarin practische oefeningen kunnen worden gehou den. Er zijn twee van die zandbak ken, waarop men in de Prins Wil lem in~kazerne zeer trots is. De „vuur-bevelenbaan" is er een van. Die staat in een grote kamer half om de geschutskoepel van een pantserwagen heen, In de zandbak staan kleine houten huisjes e.d. op„ gesteld cn. er branden een paar gloeilampjes in. Dat zijn de doelen. De adspirant wagen-commandant moet in zijn geschutskoepel teren op de juiste wijze het vuren van zyn schutter te leiden. De andere installatie is de „ml- niatuur-sehietbaan",, vernuftig ge maakt met behulp van de Genie. Dit is.een maquette, met huizen, bo men, spoorwegen, heide, bossen en meren. In het „landschap" bewegen zich tanks voort en er boven cirke len een paar cartonnen vliegtuigen. De zaal, waar deze maquette staat. Is voorzien van licht, dat gedempt kan worden. Voor de maquette staan twee draaibare geschutskoepels en daarin zitten de schutters. Naast de loop van het kanon steekt er uit de. ge schutskoepel de loop van een buks. Met deze buks wordt geschoten op de tanks en de vliegtuigen Het een en ander is zo geconstrueerd, dat de afstanden relatief niet verschillen van de afstanden ln werkelijkheid. Ook de moeilijkheden zijn dezelfde. Met behulp van dit „kermisspul", zoals men de installaties noemde, Worden dus practische lessen gege ven, die er ondanks korte op- leidingstyd mede de oorzaak van zijn, dat de Nederlandse soldaat een gelijkwaardig makker ia van de strijders der overige by het Atlan tische Pact aangesloten landen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3