School voor scheepskoks lijdt nog aan kinderziekten Kinderen Paskowiets bevrijd Nieuw Sjanghai bevreesd voor mijnen op de Wangpoe Vaderdag Chefarii&e,4 Sommige leerlingen hebben nog alles, anderen hebben niets meer te leren De weg terug Vier beroemde genees middelen legen pijnen Solisten concert in nieuw gerestaureerde saai van Odeon Y~ Capitol (hu tmuitiz bkuq Y. Knappe film over het leven van Henri Dunant Cineac Britten versterken bezetting van Hongkong Luxor Lutusca Zaterdag 18 Juni 1949 3 Toen we in de Nederlandse Zeemanacentrale de keuken binnenstapten waren, de leerlingen van de kookschool met een gezicht van: „Moeten we daarvoor hier komen", bezig om met grote dweilen de vloer te zwabberen. Eén van hen stak zrjn ontevredenheid niet onder stoelen of banken. „Ik vaar al negen jaar als kok en ben in die tijd opgeklommen van maat tot bijna eerste. Want ik zou eerBte worden, toen dit examen verplicht gesteld werd en de maatschappij het beter oordeelde, dat ik eerst dit .diploma verwierf. Mijn gage werd doorbetaald tijdens de drie maanden, die de cursus duurde. Natuurlijk had ik daar niets op tegen. Al zat ik al lang in het vak, ik 2ou altijd hog weer iets kunnen leren. Maar dat viel bitter tegen! Toen ik het eursus-programma van onze instructeur, de heer Bouwman, vernam, bleek dat ilc alles, wat 'ik dan nog zou moeten leren, reeds onder de knie had". Wij keken de heer Bouwman even vragend aan om te zien of hier niet overdreven werd, maar deze knikté beves tigend: „Ik kan hem niets meer le ren. Alleen aan de theoretische les sen hebben koks, zoals hij, nog iets". „Nu", zo ging de verongelijkte scheepskok verder, „toen ik dat in de gaten kreeg, ben ik direct aan het proberen gegaan om vrystelling van de opleiding te krygen en met een examen te doen, maar dat mocht niet. Ik was verplicht om drie maanden hier te lopen spelen, voor dat ik examen mag doen. Afyn, n begrijpt wel er zijn ook nog een paar geldkwesties maar vooral hierdoor ls de lol er helemaal af. Je weet met jezelf geen raad". Hij draaide zich om en ging by de gootsteen wat Vaatwerk staan, was sen. Een andere leerling stond ijve rig te roeren in de stamppot, die tot middagkost zou moeten dienen voor de gasten van de Zeemanscentrale. Deze instelling heeft gratis haar keuken beschikbaar gesteld voor de opleiding, waarvan zij bij iedere maaltijd weer de vruchten op tafel vindt. En of er nu „volleerde" leer lingen en jonge broekjes in de keu ken staan, de pot is altijd goed! Daar zorgt de heer Bouwman wel voor. Er zit echter ongetwijfeld iets bevreemdends in de gang van. zaken, zoals hierboven beschre ven werd door die ontevreden scheepskok, die zeker de enige niet is, Wy onderschatten het belang van het nieuwe diploma beslist niet en het was een be sluit van de organisatoren om in ons land, dat zijn naam op de zee hoog moet houden, direct met deze cursus te beginnen. Zij is niet lang en voor de koks maats, die twee jaar gevaren hebben is het ook geen bezwaar om drie maanden aan de wal te DE generatie tussen de belde laatste wereldoorlogen heeft Remarque's boek gelezen, dat de titel droeg, die hierboven siaat. Frontsoldaten van het verslagen' Duitse leger keren na de elfde November 1918 naar: huis terug. Hun huizen staan nog op dezelfde plaats. Allerlei bekenden van vroeger vinden zi| weer. En toch ls alles anders. Om de nederlaag? Vanwege de schande? Of omdat zij uit bet onwezenlijk bestaan van loopgraafratten nu weer in een min of meer geordende maat schappij moeten inschakelen? Hoe moeilijk het is voor velen, hoe on mogelijk voor enkelen, wórdt door Remarque aangrijpend be schreven. De Weg Terug is niet eenvoudig. Nu het vandaag Reclasserings- dag was u hebt dat toch niet vergeten? mag ik in ons weke lijkse gesprek daar uw aandacht voor vragen. Het leven wordt vaak vergeleken met een strijd. Met oorlog zelfs. Ook de Bijbel doet dat. Paulus, de Apostel, vuurt zijn lezers aan de goede strijd te srtijden. Er is dus ook een kwade. En hoevelen zijn daarin gevallen. Een man heeft zijn straf uitgezeten. Zal hij de weg terugvinden in de geordende maatschappij? Of zal zijn verder leven de schaduw van tralies meedragen? Als hij vol goede moed opnieuw begint ls er altijd wel iemand, die hem even helpt herinneren... er zijn van die gezegdes als: eenmaal gesto len, altijd een dief. Zal hij tegen de ontmoediging ópkunnen? Als de celdeur opengaat begint ook de strijd om de weg terug. Als wij het evangelie verstaan, blijkt reclassering niet uitsluitend voor ontslagen gevangenisklan- tën van belang te zijn. Dan ls er een algemene herklassering no dig, Dat is een hard ding. De oud ste broer van de verloren zoon vond het te hard. Hij wou èr niet aan. En daarmee declasseerde hij. zichzelf, terwijl de z.g. verloren zoon, de „mislukte jongen", zijn plaats terugkreeg bij zijn vader. Zie Lukas 15. De weg terug ls nooit gemakkelijk. Vooral als daar eigen schuld bekennen bij te pas komt. Wie het toch durft a! is het moeilijk of moet ik zeg gen: onmogelijk? merkt dat Vader al op hem wachtte. Omdat Hij ons reclasseert, mogen wij het elkaar ook doen. Oberman Een brief van Vader), Beste kinderen Jullie weten het: morgen is het Vaderdag! Ik heb zo'n vaag ver moeden, dat ik weet wat er dan gaat gebeuren. Is het niet pas Moe derdag geweest? Dagen van tevo ren hadden wij toen al plannen ge maakt, bloemen besteld en een flesje lavendel gekocht. Weet je ook nog,dat toen het op betalen aankwam jullie spaarpotten leeg waren? Ik ben er nooit echter ge komen -wat jtillie met je zakgeld hebt gedaanl Nu ja, het was eenmaal zo en ik moest er voor opdraaien. Niet dat ik het erg vond, want die moeder van jullie is tenslotte mijn vrouw. Ik voor mijzelf heb toen maar vrouwedaggevierd. Die Zondag waren wij al om ze ven -uur het bed wit. Ja, op Zon dag! Jullie weet, dat ik dan graag een uurtje uitslaap. Maar voor moeder ae vrouw alle twee woordjes hadden die dag een bij zondere betekenis! moet je wat over hebben. Niet alleen op Moe derdag,maar altijd en op die dag natuurlijk een beetje meerWe hebben thee gezetbeschuiten ge smeerd en zijn zingend naar de slaapkamer gegaan. Zo'n kopje thee op bed is toch maar iets fees telijks, wind je niet? 4 Toen Moeders verraste gezicht tn de huiskamer: bloemen naast haar bord en ook dat flesje laven del. En dat was niet alles: moeder mocht die dag niets doen: wij heb-' oen de bedden opgemaakt, wij heb ben gestofzuigd' en kopjes gewas sen, ja wij hebben zelfs aardappe len geschild. Maar koken mochten we niet, anders kregen we niets behoorlijks te etenzei moeder. Ik vermoed, dat het morgen een beetje nèt zo zal gaan. Je weet, ik ben gek op beschuitjes op bed. En thee! En als jullie zingen niet te hard natuurlijk dat vind ik •prachtig. Maar een flesje lavendel, dat moet je mij beslist niet geven! Jammer, hè, dat Vaderdag niet een paar weken later valt, dan zou je mij een paar pakjes sigaretten kun nen geven, als jullie tenminste nog wat in je spaarpot hebt zitten. En fin,- dan moet dit keer moeder er maar voor opdraaien! Geef maar een doosje sigaren, als ik het toch zeggen mag. Of een boek, maar dat kost wel erg veel geld! Eén verzoek heb ik nog: doe mij een plezier en sta morgenochtend niet om zeven uur can mijn bed. Je weet het nu eenmaal: ik wil 's Zondags graag een uurtje langer slapen. Willen we afspreken: zo om een uur of half negen? Met thee en beschuiten en een cadeau- tje? Goed zo, ik reken er op. leren. Maar wy' vragen ons af of er voor de ouderen, die dit diploma ook nog moeten, ver werven, geen andere regeling te treffen sou zijn. De jongelui leren op deze school van de heer Bouwman niet alleen koken, maar ook warenkennis, voe dingsleer, bekendheid met buiten landse munten en ook bekendheid met het slagersvak. Dit laatste doen zy op; in de slagerij van de Konink lijke Rotterdams che Uoyd, welke gratis ter beschikking is gesteld. Ongetwijfeld zullen er velen zyn, die hier nog iets kunnen leren ën één van hen, die het diploma reeds heeft verworven, had niets anders dan lof, vooral ook omdat hij al salarisver hoging had gekregen. (Ingez. Med.) Wanneerzware hoofdpijn, hevige rheumafische of andere pijnen U hei leven moeilijk maken, neem dan eens Chefarine „4". Elk iablei bevat 4 geneesmiddelen, die elk stuk voor stuk in de hele wereld al beroemd zijn. Hei helpt ook dan, wanneer een ander middel geen baat brengt. T£GEN PUNEN SN GRIEP 70 TABLETTEN l 0.75 Het organiseren van een volks kunstavond in de grote zaal van Odeon was een goede gedachte. In de eerste plaats stond het solisten concert op een zeer artistiek niveau en bovendien, kon men, doordat de zaal goed bezet was, de acoustfsche kwaliteiten na de restauratie er van bepalen. Uiteraard kan dit slechts onder voorbehoud geschieden omdat er in dit verband geen koren of ensembles optraden en de acoustiek dus slechts te beoordelen was naar de Vocale en instrumentale soli. Het bleek dat de zaal zich voor deze soort concerten zeker leent. Zelfs het pianissimo boette In deze grote ruimte niets van zijn karakter in en dit zegt wel wat evenals het feit, dat de klank van de vleugel ook in het forte buigzaam blijft en het gezongen woord duidelijk ver staanbaar is. Het ziet er dan ook naar uit, dat Rotterdam een goede concertzaal rijker is geworden Het gaat er nu alleen nog maar om, .of de acoustiek ook zo goed de koor- en orkestklank zal verdragon. Zoals gezegd vielen de artistieke prestaties ten zeerste te loven. Laurens Bogtman bewees weer een kunstenaar te zijn hy zong o.a. werkjes van Constantijn Huy- gens, Guilbert, Zweers en de ZigeU- nerlieder van Brahms die het lied zowel in artistiek als vocaal opzicht, volkomen recht weet te doen weder-' varen. De violist Herman Krebbers toonde zich in zijn element in stuk. ken van Mendelssohn, Schuxnan en MozartKreisler. Hij werd door Aribo die tevens een uitstekende vertolking gaf van Beethovens So nate op. 27 no. 2 fraai begeleid. Indien ik me niet vergis genoten een drietal liederen van Henrlëtte van Lennep Corry Bijster hield er een warm pleidooi voor hun eerste uitvoering. Het bleken werk- Of er nu „volleerde' 'leerlingen of jonge broekjes in de keuken staan, de pot is altijd goed stukjes te zyn die aantrekkelijke melodische en harmonische vondsten bevatten. Bij Margot Broeders was de harp-begeleiding in goede han den. Het Constant Martin-Orgel, dat zeer mooie klankeigenschappen be zit werd door Koos Bons niet veel talent bespeeld. Herman van Born WATERMAN' ZONDAG IN ROTTERDAM Het troepentransportschip „Wa terman" wordt Zondag 19 Juni in de morgenuren in de haven van Rotterdam verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal de ontscheping beginnen te 9.00 uur. Familieleden of vrienden kun nen niet worden toegelaten tot het debarkatie-terrein en kunnen evenmin in de gelegenheid wor den gesteld de repatriërenden met eigen vervoermiddelen af te halen. Siibertanne-moordenaars veroordeeld De Rotterdamse kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft A. L. Slop uit Den Haag, de sport leraar G. J. T. Kniest te Rotterdam en P. J. Smid uit Nieuwer-Amstel, allen leden van het Sonderkomman- do-Feldmeyer, veroordeeld tot resp. 8 jaar, 20 jaar Rijkswerkinrichting en levenslang. De mannen zijn o.m. betrokken geweest bij de moord op de heren F. V.' Valst ar en-Voskamp in de kelder van het SJ9. gebouw HeemraadssingeL Tegen Kniest en Smid had de advocaat-fiscaal veer tien dagen geleden de doodstraf ge- eist. "DE KINDERKRANT reau te Brussel passeerden in 1948 ruim 1.6 millioen Belgen de Nederlandse douanestations aan de Belgisch-Neder landse grens. De Belgen kenden vrijwel geen deviezen-moeilijkheden, terwijl bo vendien de gulden goedkoop was. Bascomb de Bandiet Films als Bsscomb de Bandiet werden vroeger veel meer vertoond dan tegen woordig cn dat ls Jammer, want zo'n lekker spannend en wild Indianenver haal met veel gerij cn geros en veel geschiet en geknok is vaak heel wat verkwlkkelijker om naar te kijken dan dat eeuwige gezanik om snel kloppende, smachtende of gebroken harten. Vooral als het zo aardig en boeiend verteld ■wordt als dit. De onlangs overleden Wallace Beery speelt er de vogelvrfl-verklaarde ban diet Bascomb in, die onderduikt bij een MormOncn-karavaan, waar, een klein meisje (het wonderkind Margaret O'Brien) de blanke pit onder de ruwe bolster weet te ontdekken. Mooie natuuropnamen, moord, brand en plundering en echte Indianen, wat men meer! alle rovers op de berg, verbleekten, want ze schrokken erg! Ze keken angstig naar benee: e 'zagen mensen klimmen, twee! die kwamen steeds maar naderbij, de Hertogin en haar lakei. O, Schallebijt, O, Schallebijt, nu raken toy ons leven kwijt! Maat schallebijt was lang niet mals hij keek heel gluiperig en vals en zei: we zullen ze wel leren, we gaan met koffers bombarderen! Daar ging de eerste koffer al, boemboem, de berg af, naar het dal die koffer trof de Hertogin precies op 't puntje van haar kin, zij jammerde, maar zij bleef stijgen men kon haar boven horen hijgen toen kwam de tweede koffer: Bots! Rang! Bengel, bengel, van de rots! die trof vrind Adolf, de lakei ■net eventjes nog In zijn zij, en Adolf ging meteen aan 't gillen hij zou wel naar beneden willen. Daar kwam alweer een kofjer: Beng! De hertogin riep luid en streng: Blijf klimmen, Adolf, doe je plicht de koffer viel op zijn gezicht, die arme Adolf zat vol builen en ging ontzettend hard aan 't huilen, de Hertogin kreeg een bult, het was een akelig tumult.' f} AAR kwam met vreeslijk A-' veel misbaar tenslotte ook nog de guitaar, toen xoaren ze daarboven blut, de róvers waren uitgeput, ze hadden niets meer om te gooien se konden toeh geen hinders strooien. De roverhoofdman Schallebijt was kwaad en barstte ftaast van nyd: Zeg, kebben we nog zware dingen? Dan gaan we zelf het nest uitspringen vooruit maarhup, over de rand niet hier, nee, aan de andre kant! Daar sprongen ze, abah, wat laf, daar sprongen ze de rotsen af, Ze vielen in een diep ravïj'n. (En nog weet niemand, waar ze zijn) Toen was er dus geen enkle rover in 't hele arendsnest meer over, een ieder was er uitgesprongen behalve dan de arendsjongen en ook de kindren Paskowiets maar ochdiewisten nog van niets. fpN kijk, 't is bijna niet te g'loven de Hertogin ktoam eindelijk boven, ze hees zich in het nest en zei: o, lieve grut, wat ben ik blij.' Daar ktoam ook Adolf, half verdoofd met grote bulten op zijn hoofd, De Hertogin riep snikkend: Ach, dat ik dit nog beleven mag, dag kinderen, dag lieve dotten! dag engeltjes, dag suikerpotten! O. Adolf, ik ben zo gelukkig! Maar Adolf bleef een beetje nukkig, ('t Is nóg niet uit). lij ET was groot feest in het dorp AJ- Wengelerwaal. De nieuwe brug over de rivier de Wazzcl zou worden geopend. Het hele dorp was op been en de burgemeester zou een lange redevoering houden en dan moest hij het lint door knippen, dat vlak voor de brug was gespannen. O, wat zou dat een plechtig moment zijn, als de burgemeester het lint doorknipte. Iedereen stond te kijken en de vrouw van de burgemeester stond er heel dichtbij, want ze wilde geen woord van ae redevoering missen. Burgers, vrienden, sprak de burgemeester. Ahem, dit is de nieuwe brug over de Wazzcl. Het is een mooie brug, het is een prachtige brug en ik heb de grote eer om deze brug te openen. Met dezetoen zweeg de burgemees ter. Want hij wilde zeggen: Met deze schaar zal ik het lint door knippen. Maar hij had geen schaar! In zijn zenuwachtigheid had hij vergeten een schaar mee te nemen van huis. O, o, wat moest hij doen. Hij kon toch moei lijk zeggen: Heeft iemand van U ook een nagelschaartje bij zich? Die arme burgemeester wist geen raacL Hij kuchte, gaf een knip oogje aan zijn vrouw en fluisterde haar toe: Haal de schaarl De vrouw van de burgemeester helde weg, naar huis. En onderwijl moest de burge meester doorgaan met zijn rede voering. En dat was ellendig, want hy wist niets meer. Het was eigenlijk al uit! T-T IJ kuchte weer en zei: Ik zal 11 20 straks deze nieuwe brug openen. Deze mooie brug, deze lieve brug, deze prachtige brug, deze alleraardigste houten en ijzeren, pasgeverfde, opgepoetste, vriendelijke brug, dezeoch, hij wist het niet meer. In zijn wanhoop zocht hij naar nog meer woorden en schreeuwde: Deze akelige, ellendige, nare, beroerde, vervelende, verdrietige, afschuwe lijke O, gelukkig, daar kwam zijn vrouw aan met de schaar. Ze hulde hard naar haar man en zei zenuwachtig: Hij lag in de naai doos. Toen nam de burgemeester de schaar en 2ei; En hierbij open ik de nieuwe brug. Hij knipte het lint door en alle mensen juichten en riepen: Hoera! Maar 's avonds in de huiskamer zeiden de dorpelingen tegen elkaar: 't Was toch wel een gekke redevoering, die onze burgemees ter gehouden heeft. Tja, zeiden de anderen dan weer, maar de brug is ópen! En daar gaat het toch maar om. Man in 't wit Het leven van Henrl Dunant ls een dankbaar iilmobject want het biedt een zo rijke en afwisselende stof, daaren boven een zo grote verscheidenheid aan ontroerende momenten, dat men zich nauwelijks een onderwerp kan denken, dat zich beter zou lenen voor het witte doek. Bovendien is bet aantrekkelijk om de bewondering, die het werk van een man als dc stichter van het Roode Kruis oproept. De weg van opoffering, mis kenning en schier eindeloze moeilijk heden, een groots ideaal, geboren uit ware naastenliefde, tenslotte een hoge bekroning van een bijna onmenselijke taak: mogelijkheden te over voor een regisseur, die bovendien gesteund wordt door de historische juistheid van zijn gegevens. HIJ kan zich op allerlei wijzen vergalopperen, maar als bJJ daarvoor waakt, móet dit wel een goede film worden. OB verdediging van Sjanghai tegen de opdringende commu nistische legers droeg het kenmerk van de verdediging van een instor tend regime in China: de verdedi ging was slechts plaatselijk. Er wam inderdaad troepen die de Kwomintang tot het laatst toe trouw bleven; maar talrijk waren zij niet. Verder gebeurde, wat men met zekerheid kon verwachten en wat men wederom verwachten kan, als Kanton verdedigd moet worden: verschillende aanvoerders liepen met hun troepen naar de tegenpartij over. Doordat er hier en daar hardnekkig tegenstand ge boden is, heeft men de strijd am Sjanghai nog wat kunnen drama tiseren. Het algeanene tafereel ech ter moet, uit militair oogpunt, be droevend zijn geweest. Het was zo echt Chinees. Van een werkelijk verweer was geen sprake; De be lofte van nationalistische bevel hebbers, dat Sjanghai een nieuw Stalingrad zou worden, is dwaze grootspraak gebleken, dwazer dan men reeds bij voorbaat vermoeden kon. Minder echt Chinees was, wat op de bezetting van de stad volgde: De troepen van de veroveraars ge droegen zich voorbeeldig. Plunde ring, moord, verkrachting op grote schaal zoals teen Berlijn in -Mei 1945 veroverd werd, en zoals de Chinese burgeroorlogen die tot een gesel voor de bevolking pleeg den te maken, kwamen niet voor. Ik herinner mij de sensatie op Kerstavond van 1925, toen de .troe pen van Feng Joe-sjang Tientsin in bezit namen, zonder al deze vre selijkheden. De volgende morgen ging ik de vreedzame intocht be kijken, en de bevolking wist een voudig niet hoe zy het had. Zo móeten ook de troepen van de Kwomintang zich in 1926 hebben gedragen, toen zy optrokken uit Kanton als een streng geleid, van één gedachte vervuld, waarlijk voor één zaak strijdend leger. Dit alles is echter slechts wel-, nig voorgevallen. Nooit hield de deugd tand met het stijgen van de macht. De communisten nu heb ben zich te Sjanghai wel heel voor beeldig gedragen. Zij drongen geen huis binnen, zelfs niet op zoek naar kwartier. Wat zeer diepe indruk heeft gemaakt, was, dat zij op de tram hun vervoerbiljet betaalden. Zij wonnen het hart van de vreem delingen door hen niet alleen met rust te laten, maar zelfs een niet- ingrypen in hun zaken toe te zeg gen. Dit was verstandig: zij kregen met het bezit van de derde stad ter wereld reeds moeilijke problemen genoeg ter behandeling. Ontwrich ting van de resten van het econo mische leven moesten zij, meer dan door; - dr. M. v. Blankenstein iets anders, vrezen. Immers chaos in. de mensenmenigte van Sjanghai kon ook voor hen noodlottig zijn. Toch zal het moeilijk te verhinde ren wezen dat daar nu toch nog een chaos intreedt. Dit is het ge duchte wapen van Tsjiang Kai- sjek. De oude dictator van China, de man wiens régime in wanbeheer en corruptie is verstikt, heeft zich weer aan het hoofd van zijn troe pen gesteld. Hij ziet blijkbaar geen heil meer in Kanton. Zijn beste troepen, zijn vloot en zijn geld middelen concentreert hij op For mosa, op welk eiland het wanbe heer van zijn régime ook reeds, na de verdrijving van de Japanners, zoveel onheil heeft aangericht. Deze concentratie is mogelijk, om dat de Kwomintang nog steeds de zee beheerst. Van daaruit dreigt hjj Sjanghai met een. blokkade. Zijn schepen zouden reeds mynen hebben gestrooid in de toegangs rivier tot Sjanghai, De communis ten hebben, niet de middelen dat na te gaan, en, als het. waar blijkt, het te verhelpen. De paar mijnen vegers, die naar hen zijn overge lopen, missen er de uitrusting voor. Het gevolg is dat Amerika nen en Engelsen, zolang de aanwe zigheid van mijnen op de Wangpoe moet worden gevreesd, hun sche pen niet op Sjanghai laten varen. En op zijn beurt betekent dit laat ste het uitblijven van kolen en van grondstoffen voor de industrie in dit centrum. Om van levensmidde len niet te praten. Zou dat enige tijd zo door gaan, dan zou het ongeluk niet te over zien zijn voor Sjanghai en voor de communisten, die met de millioe- nen van Sjanghai opgescheept zijn. De beide westerse mogendheden hebben een verklaring van de of ficiële Chinese regering gevraagd over het al dan niet aanwezig zijn van mijnen. Daarvoor moeten im mers neutralen worden gewaar schuwd. De nationale regering be schikt inderdaad over Japanse mijnen, uit de krijgsbuit op For mosa en in enige Chinese havens gevonden. Het is niet ondenkbaar dat het ook enkele Amerikanen en Britten niet onwelkom is, door deze stand van zaken het dc com munisten heel moeilijk te maken. Andere moeilijkheden hebben zich al geducht aangediend tc Sjanghai. Daartoe hoort ook het monetaire probleem. Officieel was bepaald dat de koers van de com munistische dollar tot de Ameri kaanse 80 1 zou zijn. In werke lijkheid is een tienmaal slechter verhouding reeds Overschreden. Dit lijkt nog niets op de Inflatie van de nationale dollar, waarvan de ontwikkeling heel levendig den ken doet aan die van de Duitse mark in 1923; maar voor Sjanghai is het toch al een onheilspellende beweging. Intussen heeft Tsjiang Kai-sjek de algehele blokkade van de stad aangekondigd. ^Hy heeft daartoe op Formosa de nodige ma ritieme middelen. Maar in China, bij een afbrokkelend régime, weet men nooit hoelang die vloot nog haar oude meesters zal blijven dienen. De Engelsen bereiden zich voor e\ het uiterste. Reeds is hun mi ni .Ier van algemene verdediging zelf naar Hongkong geweest om daar de defensiekwestie van nabij te bekijken. Ook is het garnizoen van 5,000 tot 6.000 man versterkt. Verdere versterkingen zullen vol gen, met het doel dit strategisch zo bij uitstek belangrijke punt tot het uiterste tegen de Chinezen te verdedigen, als zij, na de val van Kanton, de Britse bezitting zouden aanvallen. Hongkong is van enor me betekenis, als bastion tegen de uitbreiding van de macht van het communisme over heel Zuid-Oost Azië. Men kan er dus zeker van zijn dat de Britten, met de Ame rikanen aansporend en steunend in de rug, zullen doen wat zij kunnen om Hongkong te behouden. Het lijkt een netelig probleem. Millioenen mannen zijn in aantocht in zegevierende opmars. De Engel se verdediging zal in ieder geval, daarmede vergeleken, nietig in aantal zijn. Tegen de Japanners heeft Hongkong het geen ogenblik kunnen bolwerken. Daar staat te genover, dat de Britse technische overmacht op de Chinezen nog veel groter is dan in 1941 dé Japanse technischs overmacht op de Britten, De omstandigheden, die de communistische opmars verge makkelijkt hebben, nl. overlopen^ of de wapenen neerwerpen, zullen zich ten aanzien van de Britten niet voordoen. Maar het is nog te vroeg, in dit opzicht gissingen te wagen. Hongkong, het Gibraltar van de Chinese wateren, ofschoon niet zo ongenaakbaar!, heeft steeds een eigenaardige positie ingenomen. Beurtelings hebben de leiders van allerlei strijdende groepen in China, van rechts tot links, er wel eens een asyl moeten zoeken en het er gevonden ook. Menig tot grote bloei gekomen Chinees leven zou vroegtijdig uitgewist zijn, als er geen vrijplaats Hongkong had bestaan. Daarom konden vele na tionalistische Chines-.- politici, wat zij ook moëhten denken van de aanwezigheid der Britten daar, de Britse bezetting toch geen kwaad hart toedragen. De communisten echter hebben het in geen geval als vrijplaats nodig. Met hun komst ontstaat een nieuwe situatie, die zich nog hoogst dramatisch kan ontwikkelen. (United Press meldt uit Sjanghai, dat Britten en Amerikanen het Zui derkanaal hebben schoongeveegd; dc haven blijft echter officieel nog gesloten, want hoewel geen contact- mijnen gevonden zijn, weet men niet of er zich in deze toegang tot Sjanghai nog magnetische mijnen bevinden.) .Man ln 't wit' ls meer dan alleen maar een goede film. Niet alleen omdat Christian Jacque zich niet heeft_ ver galoppeerd, maar vooral omdat hij zich niet met een goedkoop succes (een zon der meer goede film) tevreden heeft willen stellen. Juist een onderwerp als dit kan op geen enkele wijze zo boelend verbeeld worden als op ae film omdat geen ander medium beschikt over de mogelijkheden tot het zo Intensief over gaan van het ene beeld in het andere, tot het vergroten van emoties (slechts met een oordeelkundige instelling van de camera) tot een zo scherp waar nemen van. détails en gelaatsexpressies. HIJ heeft alle emoties verhevigd en op deze wjjze een spanning opgeroepen, die slechts in de meesterwerken van de cinematografie Is terug to vinden. Daarvoor worden ogenschijnlijk onbe nullige middelen gebruikt: een lange gang. eert deur dto dicht blijft, een trap, ook een abrupt afbreken van een beeld cn meer. Een wilde droom, een wande ling van enkele seconden langs de Seine, een gang tussen gewonden Tn een kerk, worden momenten van waarlijke ontroering. Niet het onderwerp (hoe schoon ook) mnar de filmische verwer king ervan, maakt deze film tot een van üc beste van dit seizoen. Zonder de medewerking van een eminent acteur als Jaan Louis Barrault tn de titelrol zou dit een riskante onder neming zijn geweest; nu paste deze sensitieve figuur wonderwel In het knappe filmwerk. Met eer mogen ook Worden genoemd Bernard Blicr, Hóléne Perdriere cn Louis Selgner, trouwens alle bijfiguren, merkwaardige typen soms, waar men echter onvoorwaardelijk in gelooft. Wie deze film overslaat, doet zich schromelijk te kort.' Opi ium De thriller „Opium" verhaalt van een spannende jacht op een bende opium smokkelaars cn wij volgen dc regerings agent van het Bureau Verdovende mid delen te San Francisco op zijn avontuur lijke tocht over de halve wereld steeds geboeid. De film ls met medewerking van de Amerikaanse regering vervaardigd, onder regie van Robert Stevenson. Zij geeft een duidelijk beeld van het ge raffineerde optreden der opiumbandic- ten, lieden, die het gif onder de mensen brangen zonder zich cm de funeste ge volgen te bekommeren. Via Sjanghai, v/aar de speurders een spoor menen te ontdekken, gaat de tocht naar Egypte. Het vermoeden blijkt juist: onder de rozenstruiken van 'een enorme rozen kwekerij worden papavers gekweekt, mqar men komt te laat, de ruwe opium is al weg. Als een karavaan kamelen op weg naar het slachthuis nieuwe vcr- woedens wekt, blijkt men ahveor julat geraden te hebben, want een onderzoek wt|st uit dat dc kamelen metalen buisjes in hun maag hebben die met opiuoa zijn gevuld. Nu kan men de verdere tocht van da opium goed in de gaten houden, maar het heeft nog heel wat voeten in da aarde eer de bende tot dé laatste en belangrijkste man ontmaskerd en on schadelijk gemaakt, is. Zeer spannend zijn de avonturen en verwikkelingen verteld en het camera-werk ls vaak bizoncier goed. Dlclc Powell, Signc Ha9so en dc CJiinese actrice Maylia speten de hoofdrollen voortreffelijk. De strijd om de Mattcrhorn „De strijd om dc Matter hom", alpl- nlstisch reeds bij herhaling door dc mens gewonnen. Is filmisch zowel voor de makers nis dc acteurs op een smadelijke nederlaag uitgelopen. Dc krachtsverhou ding tussen de ongenaakbare natuur en de ontoereikende mensjes, die in dit wit milieu een zeer grijzig dramaatje gaan opvoeren is ook wel heel ongelijk. Het lijkt wel of de regie, al bij voorbaat geplaagd door ccn sterk minderwaardig heidscomplex, die harde, hoge berg aan. het verhaaltje ondergeschikt heeft wil len maken, lnplants van de handeling van het natuurlijk gegeven afhankelijk te stellen. Waartoe anders die dialogen cn exclamaties aan dc rand van gapende afgronden,' die fraaie opnamen van ge vaarlijke sprongen en schrikkelijke val partijen? De werkelijke strijd om de Mattcrhorn schijnt 'er weinig mee te makon te hebben. Het publiek dal zich bij al dit ijs- en sneeuwvertoon misschien wat huiverig zou kunnen gaan voelen, heeft zich voordien echter kunnen warmen aan de liederen van Leo Fuld, Hij slaat werke lijk voor niets, die Leo, hy zingt 'een. Roemeens Jiddisch-2igcunerlied, dat oor spronkelijk als vioolsolo bedoeld is, beurtelings als poeszta-klacht cn in swing-tempo met haybabarebop en. zo cn op zijn voordracht cn trouwens het hele genre zou wel het ccn en ander aan tc merken kunnen zijn, maar zijn stem ls toch wel hecl^gaaf cn sterk cn. zijn stijl zeer persoonlijk. Toch zijn we erg benie^vd wat voor een programma hij in de kibboetsjim van de Negev- woestijn, in het land van herkomst dus, zal brengen. Jean Louis Barrault als Henri Dunant, dc ,M"an iit 't wit' (Cineac)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3