D HET ROTTERMMSCH PAROOL ENORME KLAP VOOR COMMUNISTEN MEESTE WINST VOOR V.V.D. OPLOSSING INDONESISCH PROBLEEM IN ZICHT Boter en vet vandaag nog van de bon Ook voor Schiedam zijn geen bijzondere verrassingen te melden CPN in het gehele land vrijwel gehalveerd Zó stemde Rotterdam Spijsolie blijft enige weken schaars Oostenrijk 1 Minder bewolking Nee toch...? Heus! L Parool-uitslagen waren favoriet Een vliegtuig neergestort Katholieken en socialisten handhaven zich Grondslag gelegd voor Ronde Tafelconferentie Souvereiniteit nog overgedragen in 1949? i? Zuivering Vergelijking raadsverkiezing Juli 1946-Juni 1949 9e Jaargang no. 143 Red en Adra. Lange Haven 141, Schiedam Tel 69300 Aborrn prijs: per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 009 Opgericht door de Stichting „Hel Parool" DE SCHIEDAMMER Donderdag 23 Juni 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vrie» Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper (Eigen berichtgeving DEN HAAG Sneller nog dan wij durfden verwachten» heeft de regering de knoop doorgehakt. Gistermorgen kwam minister Mansholt in de R.E.A., de Raad voor Economische Aangelegen heden uit de ministerraad, met zijn voorstel op tafel om boter en de andere voedingsvetten, margarine, vet en spijsolie van de bon fe doen, In principe gingen de ministers met zijn voorstel accoord, Enkele uren later riep de minister op zijn departement zijn naaste medewer kers bijeen om het tijdstip van de vriigeving te bepalen. En reeds om half vijf sprak de heer Mansholt het beslissende woord. Nog dezelf de dag werd de distributie van deze artikelen opgeheven, het »f- ïevcringsverbod voor spijsolie werd op staande voet ingetrokken. Zo kan 'andaag de vrije verkoop beginnen. Met slechts één beper king. Aanvankelijk had spijsolie op 15 Juli op de keuzebon zullen' komen. De bevoorrading van de winkeliers was dus nog niet vol tooid en zo zal de eerste weken de levering van olie nog niet al te voorspoedig kunnen zijn, doch de andere vrijgekomen artikelen zul len in zo ruime mate aanwezig zijn, dat voor de aflevering daar van geen enkele moeilijkheid vreesd behoeft te worden. Ook degenen die deze voedings- vetten verwerken kunnen er nu vrij over beschikken. Slechts voor industriële verwerking blijven de beperkende bepalingen gehand haafd. 2o is weer een belangrijke groep levensmiddelen van de bon, nog vier artikelen blijven thans aar, rantsoeneringsmaatregelen gebon den: vlees, kaas. rijst en koffie. Vlees zal voor het najaar zeker niet vrij komen, dat staat nu reeds vast. Pas als de grote slachttijd aanbreekt, zal voor vlees het grote ogenblik gekomen zijn. Kaas, wij schreven het reeds, is in het bui tenland zo gewild, dat een beper king van het binnenlands verbruik noodzakelijk is, om de deviezen in onze schatkist te laten stromen. Voor de rijst begint het er wat gunstiger uit te zien, De allocaties van de juist dezer dagen te Parijs in verband met zijn aflopende Zie verder pag Om 432.000 zwervers Men heeft het toch wel goed be grepen, dat, al zetten de Grote Vier Maandagavond j.l. een streep onder bun eigen gedelibereer over Duits land en Oostenrijk, een gedelibereer dat bijna 28 dagen aan één stuk had geduurd, daarmede de kous nog niet af was. Zij waren het princi- piceel eens geworden over een mo dus vivendi voor Duitsland en de grondslagen voor een vredesverdrag voor Oostenrijk; thans moeten hun ..helpers" het maar verder uitzoe ken. Deze helpers beginnen daar 30 Juni mede, hoogstwaarschijnlijk te Londen; zij zijn het vergaderen ge wend, want zij hielden alleen, reeds dit jaar 53 zittingen met elkaar. 53 zittingen die niets opleverden, o.m, doordat de Russen de scherpe eken van de Joegoslaviër Tito ten aanzien van Wenen door dik en dun bleven steunen. Nu dit obstakel opgeruimd is want Wisjinski liet Tito immers „vallen" kan de 54-ste, de Londense, zitting misschien effec tiever verlopen dan de 53 voor afgaande bij elkaar, want de Her stelbetalingen en de kwestie van het Duitse bezit in Oostenrijk kan men na het Parijse communique van Maandagavond reeds als half- en-half geregeld beschouwen, en alle andere kwesties worden van ondergeschikt belang geacht, zelfs het probleem van de minderheden. Zo heel erg ondergeschikt moet men het echter "niet vinden, dat er altijd nog 432.000 vluchtelingen en DP's (displaced persons) in en om Wenen zwerven; daarbij zijn 105.000 Russen. Bulgaren, Hongaren, Polen en Joegoslaviërs die niet naar va dertje Stalin c.s. terugverlangen, want Wisjinski blijft hen „vijan den" noemen. Als deze 105.000 mensen terugge zonden worden naar hun landen van herkomst, zijn zij verloren. Daarom moet et' voor hun leven en hun vrijheid gevochten worden, in eerste instantie door de hferboven- genoemde helpers, en in tweede door Be vin, Acheson en Schuman, De redding van deze 105.000 zou de schoonst-mogelijke afhechting zijn van het definitieve Oostenrijkse vre desverdrag. lil hst zoeklicht Weersverwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond (opgemaakt te 10 uur). Overwegend droog weer met minder bewolking dan vandaag en bijna overal perioden van zonneschijn. Zwakke tot mati ge wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Tamelijk koel weer voor de tyd van het jaar. 24 Juni: Zon op 4.20. onder 21.04, Maan op 2.18, onder 19.50. Partijen 1946 Zetels 1949 Zetels P. v. d. A. 10725 31.32 11 12192 33.46 12 K. V. P. 9421 27.51 10 9930 27.25 10 C. HU. 4308 12.58 4 5253 14.41 5 C. P. N 4198 12.26 4 2378 6.53 2 A. R 3310 9.67 3 4328 11.33 4 V. V. D. 1666 4.87 1 2173 5.96 2 Middenst.Partij 274 0.75 R. Comm. Partij. 114 0.31 S. 0. P 311 0.91 Overige Partijen 303 0.88 Totaal 34242 100 33 36442 100 35 Uit bovenstaande tabel blijkt dui delijk dat er zich ook m Schiedam bij de verkiezingen voor de gemeen teraad. zoals in het grootste deel van ons land, geen bijzondere ver rassingen hebben voorgedaan. Dat de Partij van de Arbeid een deel van de stemmen van de C.P.N. op zich zou weten te vereni gen, stond als een paal boven wa ter. Van de 1700 stemmen, die deze partrj verloor, zullen er zeker niet zovele, buiten de 114 stemmen van de Rev. Communisten, naar andere partijen zijn gegaan. De winst van de K.V.P, kon niet veel meer -dan 500 zijn. en wellicht zijn hier nog vele stemmen bij van Katholieken, die in 1946 de koers van hun partij leiding niet konden of wilden volgen en toen hun stem anders uitbrach ten. De winst van nu was echter Sonja Hënie kan goed kunst- rijden. op schaatsenmaar zij kan zich ook goed laten be stelen.' In Januari haalden die ven voor 28.000 dollar aan bont bij haar weg en^nu voor 35.000 dollar aan taaardeuolle bagage. En nog lacht zij! Wanda Lavdowska, de be roemde harpiste, frij is onderdehand al over de 70), werkt m voor een gramofoon- platenfirma. Zij studeert gemid deld 42 uur voor een stuk van 3 kwartier. Een 18-jarige jongen te Ken- ton (Am.) dorst ergens niet aan te belten om te uragen of zijn broer ook binnen tuas, maar hij dorst er wel brand te stich ten, „om te zien of zijn broer ook naar buiten zou komen." In Vancouver at een mijn heer zijn trouwboekje half op uit kwaadheid op zijn vrouw. Maar zij liep naar de politie om hulp, toen hij haar trilde dtoin- gen de andere helft op te eten x- Een moderne Robinson Cru soe heeft 9 jaar lang geleefd op een eilandje In de Stille Oceaan; het is de Noor Selbekk uit Zjensvik. Een toevallig over vliegend vliegtuig zag seinen, landde en nam hem mee een uur later had Selbekk at heim wee naar zijn eilandje. X Een of andere zoetekauw heeft geprobeerd in de_ sui kerbussen van de banketwinkel op de Queen Elizabeth 700 paar nylons Engeland binnen te smokkelen. Maar de douanè vond se. allemaal. Vijfduizend inlandersvan het St. George-elland in de Salomonsgroep zijn aan de haal gegaan voor geesten, en nie mand weet waarheen. Het eiland is volkomen verlaten... x- Een thans 73-jar. oplichter Sigmund Engel, heeft kans gezien 43 maal te hutoen, en met de buit zijner bruid er van door te gaan. In zijn laatste rol gaf hij zich uit als ford Beaver- brook en bestelde hij een bief stuk van 6 dollar voor zijn rond.' 'Als rijpe vroede vaderen slaags raken WASHINGTON. Het 83-jarise democratische lid van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden Adolph Sabath (vertegenwoordiger van de staat Illinois) geraakte in het Huis in twist met een 69-jarige democratische collega uit Georgia. Laatstgenoemde ontstak dermate in toorn, dat hij op een gegeven ogen blik het geachte lid uit Illinois een klap op de mond gaf en zijn bril af sloeg. Deze aanval werd door Sabath. be antwoord nact hét plaatsen van een rechtse en een linkse hoek op het gezicht van Cox, waarna andere af gevaardigden erin slaagden de strij denden te scheiden. De oorzaak van de twist was een dispuut over de vraag, of de 83-ja- rige afgevaardigde zijn 69-jarige collega al dan niet spreektijd zou verlenen by het debat over het wetsontwerp betreffende de wo ningbouw. SCHREIEDER BLIJFT VRIJ DEN HAAG Sctireleder blijft vrij en zal niet verder worden ver volgd. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep verwor pen van de procureur-fiscaal btf het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwar den tegen het vrijsprekend vannis van dat Hof, niet voldoende het aantal Katho lieke zetels te verhogen, zodat de oude fractie in September, als de nieuwe gemeenteraad met de werk» zaamheden aanvangt, zijn plaats zal blijven innemen. Wethouder Van der Kraan wilde verder bouwen en is alvast begon nen met dc C.H.U.-fractie uit te breiden met een man, evenals de A.R.-Partjij dat deed. Hier was na tuurlijk een voorname factor de steun van de Staatk. Geref groep, die bijna de heer Landman, hun eigen candidaat, aan een zetel had geholpen. In brede kring zal de winst van de V.V.D.vooral na de resultaten bij de Kamerverkiezingen in 1948, hoger zijn verwacht dan de ene zetel, die nu uit de bus kwam. Voor de heer Bosch moge het intus sen een troost zijn, dat hij nu voort aan zijn stem in de Raad tenminste geschraagd weet door één ander lid. De versnippering van de Midden- standspartij en Rev. Communisten heeft geen ander resultaat opgele verd, dan dat de grootste partijen profijt trokken van de weinigs stemmen, die deze partijen op zich wisten te verenigen. De verschuiving naar rechts heeft het linkse deel van de gemeenteraad van één zetel beroofd. Met onze er varingen als maatstaf zijn wij ech ter geneigd dit van weinig invloed op de komende gang van zaken te achten. Van meer belang zal het wellicht eens blijken te zijn, dat de verhouding z.g. confessioneleniet direct confessionele groepen voort aan 1916 is. Nog enkele maanden resten ons, waarin de oude Raad nog werk zaam zal zijn. Na September treedt de nieuwe gemeenteraad dan in functie. Moge zijn arbeid evenveel vrucht afdragen voer de Schiedam - se gemeenschap, die gisteren zijn vertrouwen In hem stelde BARI Hedenmorgen een 4-motorig vliegtuig bij Bari in Italië verongelukt. Volgens een beambte van het vliegveld Bari zou het veronge lukte vliegtuig een Nederland se machine zijn op de lijn Am- iterdam—Batavia. BeneIux-recL»mecongres vandaag geopend SCHEVENINGETL Het twaalf de Nederlandse reclame congres, dat dit maal in het teken staat van de Benelux, is hier vanmogren ge opend met een rede van dr. Ch. L. Truyen, directeur-generaal van Handel en Nijverheid, die namens de minister van Economische Za ken het congres toesprak. Hij uitte 2ijn voldoening er over, dat ook dit congres wil meewerken aan de verlevendiging en de verdieping van de Benelux-gedachte. Hij heette vooral welkom de Belgische en Luxemburgse gasten. De heer A. P, Jacobs lichtte het uitvoerige Belgische prae-advies toe over „Marktonderzoek en re sultaten-controle". Ook in Schiedam u-as onze utt- slagendïenst druk in de weer en had bij het werk veel belang stelling. Post voor overzee Abusievelijk meldden wy gisteren dat de „Kbpfontein" op. 23 Juni van Ant werpen vertrekt. Dit moet echter 24 Juni zijn. De Piet Hein naar Baarn BAARN. De „Piet Hein", hét jacht, dat het koninklijk paar van het Nederlandse volk als huwelijks geschenk ontving, 2al in verband met het koperen huwelijksfeest- op 7, 8 en 9 Juli voor de eerste maal ligplaats kiezen in de jachthaven van Baarn. Dé kapitein van het jacht, Arie Verméer. is naar Baarn geweest am een geschikt plaatsje te vinden en het jacht zal in de jachthaven Bestevaer worden ge meerd. De „Piet Hein" zal in de avonduren aoor floodlight worden verlicht. DEN HAAG. De vertegenwoordiging In de gemeenteraden van de Communistische Party Nederland ïs practfsch gesproken gehalveerd, daarentegen zijn de raadsfracties van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in vele gemeenten na deze verkiezingen anderhalf maai zo Sterk als voorheen soms zelfs meer dan dat. Hiermede beeft de tweede ronde van de gemeenteraadsverkiezingen de verwachtingen bevestigd, die waren gewekt op grond van de eerste ronde op de vijftiende van deze maand. Ook overigens hebben zich geen verrassingen voorgedaan. De protestant-christelijke partijen hebben ook ditmaal enige winst behaald, de K.V.F. steeg een fractie in zijn aanhang en in dezelfde mate daalde die Van de F.v.d-A. Partijen 1946 0 1 Q Zetels 1949 Zetels P. v. d. A. 119302 37.15 18 133323 38.98 19 C. P. N. 62710 19.52 9 40393 11.81 5 K. V. P. 50380 15.69 7 53843 75.74 7 A. R 39397 12.27 5 41156 12.03 6 C. H. U. 21119 6.57 3 26779 7.83 3 V. V. D. 23415 6.67 3 35330 10.33 5 Rev. Co.m Partij 960 0.28 Middenst. Partij 1839 0.54 Geref. Kiesverg. 1444 0.42 S. G. P 5464 I.7Ü 6410 1.88 Partijlozen 535 0.16 Overige Partijen 1387 0.43 321174 100 45 342012 100 45 BATAVIA: Nederland en Indonesië hebben beide reden tot juichen. De oplossing van het Indonesische probleem, dat zo veel moeilijkheden en verdriet heeft gegeven, is een belangrijke schre de naderbij gekomen. De Ronde Tafelconferentie te Den Haag, die fot overeenkomst moet leiden betreffende de volledige over dracht der werkelijke, en onvoorwaardelijke souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië in overeenstemming met de beginselen van het accoord van de Renville, zal zo mogelijk nog op 1 Augustus bijeenkomen ën daarna binnen twee maanden haar beslag gekregen hebben. Indien deze Ronde Tafelconferentie slaagt cn de vooruitzichten lijken niet ongunstig dan zal de definitieve oplossing van het Indonesische probleem zijn bereikt. In een plenaire zitting van de Pre liminaire Conferentie, die behalve door de Nederlandse en Republikein se delegatie ook door vertegenwoor digers van de niet-Republikeinse ge bieden werd bijgewoond, is gisteren een memorandum over de Ronde Tafelconferentie opgesteld, waarin een aantal richtlijnen zijn gegeven. Aan de Rondè Tafelconferentie zullen deelnemen: vertegenwoordi gers van de Nederlandse regering, van de Republikeinse regering en van de B.F.O., die de met-republi keinse gebieden in Indonesië verte genwoordigt. voorzover zij bij de B.F.O. zijn aangesloten. Deze deelne mers nemen op zich de overeenkom sten. die zullen worden getroffen, zes weken na de sluiting der confe rentie te ratificeren. Hieruit volgt, dat de souvereiniteit aan de Ver enigde Staten van Indonesië voor het eind van dit jaar zou moeten zijn overgedragen. De overeenkomsten, die voor de betrokken partijen bindend zijn, zul len o.m. inhouden een verdrag voor de souvereiniteits-overdracht en het statuut van de Nederlands-Indonesi sche Unie, waarin de fundamentele voorzieningen voor de toekomstige samenwerking zullen r. vastge legd. Br. van royen, die zo'n belangrijk aandeel nam in heb overleg met de Republi keinse leiders. De souvereiniteit zal worden over gedragen aan een voorlopige natio nale regering van de Verenigde Sta ten van Indonesië, die zal werken op de basis van een voorlopige consti tutie. Alle bevoegdheden van het hoog ste Nederlandse wetgevende orgaan, Ue Kroon en de Gouverneur-Gene raal. inclusief de bevoegdheden, die de G.G. had in overleg met de Volks raad of de Raad van Nederlands In- dië. zullen worden overgedragen aan. deze voorlopige federale regering. Bij haar za' ook exclusief het hoog ste gezag berusten inzake de buiten landse betrekkingen en de federale strijdkrachten. De voorlopige constitutie zal te vens voorzieningen bevattep tenein de op effectieve wijze de verwerke lijking van het recht op zelfbeschik king der volkeren van Indonesië en het houden van vrije geheime ver kiezingen voor de constituerende vergadering te garanderen. Overdracht souvereindteit Het verdrag van overdracht der souvereiniteit zal de volgende voor zieningen bevatten: 1. De souvereiniteit wordt Overge dragen overeenkomstig de bepalin gen van het Renville-accoord. 2. De Nederlands-Indonesische Unie zal worden aangegaan tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Verenigde Staten van Indonesië op basis van vrijwillig, gelijkwaar dig deelgenootschap met gelijke rechten. 3. Een overeenkomst met betrek king tot de overdracht van rechten, bevoegdheden en verplichtingen van Indonesië (Nederlands Indië) aan de V.S.I. Nadrukkelijk wordt vastgesteld, dat de Unie geen „superstaat" zal zfjn. Van de andere aangelegenheden, dJe de R.T.C. nog te behandelen krijgt, vermelden wij de terugtrek king der Nederlandse strijdkrachten nu de status van Nieuw Guinea. Het is goed op te merken, dat deel neming san de R.T.C, niet zal prae- judicièren (vooruitlopen) op de rechten, de eisen of de posities der deelnemers Taak» van de UNCI De Commissie der Verenigde Na ties voor Indonesië (UNCI) zal in overeenstemming met de door de Veiligheidsraad gegeven richtlijnen aan de R.T.C. deelnemen en moet in ieder geval alle formele bijeenkom sten bijwonen. Ook vertegenwoordi gers der minderheden Europea nen, Chinezen of Arabieren kun nen aan de conferentie hun inzich ten kenbaar maken. De UNCI of een ander lichaam, van de Verenigde Naties zal in Indonesië toezien op de naleving van de op de R.T.C. bereikte overeenkomsten. Zy het ook, dat gemeenteraadsver kiezingen, nimmer zozeer de aan dacht van het publiek trekken als die voor de Tweede Kamer, toch hebben zich voor de bureaux der dagbladen Woensdagavond velen verzameld, om door gesproken en geschreven woord kennis te nemen van de resultaten der onderscheide ne partijen, waarbij uiteraard de te verwachten verliezen der communis- teö de cijfers der CPN in het middel punt der belangstelling plaatsten. Aan de gemeentereinigingen thans de taak dorpen en steden hun nor male aanzien te hergeven, en aan cijferaars om uit de getallenreeksen bepaalde conclusies af te leiden. Wat het sterkst opvalt, fs dat te genover de achteruitgang der com munisten in geen enkele gemeente stemmenwinst van hun partij staat Zelf moet de CPN deze ontwikkeling op grond van de verkiezingen, voor de Tweede Kamer in 1948 hebben voorzien, immers in tal van gemeen ten, in het bijzonder in het Zuiden des lands, hebben zij dit keer geen candidatenlijsten ingediend, waar zy dat in 1946 wel hebben gedaan. Het trekt verder de aandacht, dat niet in alle gemeenten het verloop bij de CPN even sterk is geweest. Relatief is de teruggang in Am sterdam en de Zaanstreek het geringst geweest In Amsterdam een daling van 32.02 procent op 25.72 procent der uitgebrachte stemmen, m zetels gerekend een vermindering van 15 op 12 en in Zaandam van 30.36 procent in 194S op 23.23 procent in dit jaar en van acht op zes zetels. Deze gemeenten blijven dus onder het gemiddelde verliescijfer der CP N. Verre daar boven uit gaan andere, minder industriële plaatsen als bij voorbeeld. Ede, waar de CPN te rugliep van 2.47% (1946) tot 0.71% (1949). Al is om redenen van ongelijk waardigheid een. vergelijking van raadsverkiezingen met kamerver kiezingen niet zonder gevaren, toch verdient het vermelding, dat de CPN zijn grootste afbrokkeling heeft op gelopen in 1948 (Kamerverkiezin gen) en dat deze tendens zich in mindere mate heeft voortgezet in dit jaar. Hieruit zou men moeten afleiden, dat deze partij van devloeiende' mas sa van symphatisanten raakt ontdaan en dat de thans resterende stemmen afkomstig zijn van een groep van meer getrouwe kiezers. Zr'e verder pag. J »\'X/lNST voor de V.V.D., dat V V wil zeggen; vermoeidheid van vier jaren zij het steeds minder wordende overheidsbe- moeungen. Gevoelig verlies voor de communisten, dat wil zeggen.: de terugkeer van veel verdwaalden tot de ware democratie. En als resultaat een vrijwel ongeschonden Party van de Arbeid daartussen in. Dit is het meest m het oog lopende resultaat van de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen voor zover betreft de niet-confessionele partijen. De Katholieken bleven uiteraard nagenoeg onveranderd er. het Pro testants-christelijke blok boekte een winst, die ook hier voor een belangrijk deel op dezelfde reke ning geschreven kan worden, als die der V.V.D. Alhoewel bepaald gemeente raadsverkiezingen telkenmale door locale omstandigheden worden be ïnvloed, is het met denkbaar, deze uitslagen geheel los te maken van de grote problemen, die niet be perkt zyn tot de gemeentelijke sfeer. De teruggang van de com munisten demonstreert dit ten dui delijkste. Een verlies van 102 zetels op de 214 kan niet anders betekenen dan een motie van wan trouwen tegen die partij, die open lijk beleden heeft datgene te aan bidden, wat Nederlanders ver foeien. En wanneer wij anderzijds zien de leuzen waarmede de V.V.D. de verkiezingsstrijd aanvaardde, die vooral gericht waren tegen de na de oorlog ontstane, vaak tot in de détails doorgevoerde regelingen, betekent dit in cijfers de critische beoordeling van de regeringspoli- tiek. Waarbij ongetwijfeld de figuur van de in populariteit hoog getaxeerde minister Stikker een niet geringe factor is geweest voor het succes dat de V.V.D. alom be haalde. Dat de P.v.d-A-, totaal gesproken, een slechts gering verlies leed, be wijst tenslotte, dat de uitgezette koers door meer dan de helft der confessionele stemmers wordt goedgekeurd; met andere woorden, dat men de beperkingen en de regelingen en de bemoeienissen aanvaardt, die leiden moeten naar de normalere toestanden, waarbij successievelijk de overheidsvoogdij allengs kan verminderen. Het verlies van de communisten wordt minder spectaculair wan neer men het percentage vergelijkt met dat wat verleden jaar behaald werd met de Tweede Kamer-ver kiezingen. Er is dan slechts een verschil van ruim. een half procent en inderdaad kan worden aange nomen, dat de grote klap reeds werd toegebracht verleden jaar toen „Praag" nog vers in het ge heugen lag, terwijl de stembussen de biljetten voor de Tweede Kamer ontvingen. Maar de C.P.N. Is dan ook de enige partij waarbij de lijn zich constant in nedergaancfe rich ting beweegt en dat moge de heren van De Waarheid extra veront rusten, wanneer zij menen hun ver-- loren zaak met lastercampagnes te kunnen redden. Alles tezamen kan men gevoege lijk concluderen dat de gemeente raadsverkiezingen van gisteren weinig schokkends hebben opge leverd, behalve de zuivering van de gemeentelijke democratie. In vele plaatsen van ons land (zeer in het bijzonder wat de grote gemeenten betreft Den Haag en Rotterdam) zal men in de komende jaren ge makkelijker kunnen werken zon der, zoals in de afgelopen jaren, ernstig gehinderd te worden door de communistische vetegenwoordi- ging. Om nog niet eens te spreken van het gemak, waarmede thans zonder hen de colleges van B. en W. kunnen worden, samengesteld. Een zuivering die tenslotte het ganse land slechts ten goede zal komen. Onjuiste bewering over Spanje en Afrika LONDEN. De Britse minister van buitenlandse zaken, Emest Be- vin, heeft Woensdag in het Lager huis verklaard, dat er geen grond was voor een onlangs door generaal Franco geuite bewering, dat de ge allieerde leiders in de oorlog had den beloofd, dat Spanje grondge bied in Noord-Afrika. dat door Frankrijk zou worden afgestaan, zou verkrijgen bij dé beëindiging van de vijandelijkheden. Onderstaande cijfers hebben betrekking op 68 Nederlandse gemeenten van meer dan 20.000 inwoners PF.RCFN- STEMMEN ZETELS PARTIJ lAbt-S 1946 1949 1946 1949 1946 1949 K. V. P. 641.102 710.406 543 557 25.96 26.45 P. v. d. A. 759.678 815.246 556 547 30.77 30.35 Christelijke Partijen 468.240 562.758 392 444 18.97 20.95 C. P. N. 403.325 283.749 214 112 16.33 10.56 V. V. D. 156.067 253.528 97 157 6.32 9.44 Div. Partijen 40.816 60.373 26 43 1.65 2.25 Totalen. 2.469.229 2.686.060 1828 1860 100.- 100.-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1