HET ROTTERDAMSCH PARCDL Het wrak van de „Roermond" was Vrijdag onvindbaar In Rhoon steekt een landbouwer de handen uit de mouwen Duikers gingen twintigmaal vergeefs omlaag Morgen brekende bewolking Geen consumptie-verlaging door prijsverhoging Wéér groenten naar Duitsland Tony van Gogh weer gegrepen nu te Scheveningen Al Djokja wordt ontruimd Onze verliezen in Indonesië Hij bouwde zich n huis en dat komt hem te staan op 30 dagen voorwaardelijk 9e Jaargang no. 145 4 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel 69300 Abonn.prija: per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht do ox de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Zaterdag 25 Juni 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamscbe Bank te.Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper Bevolking van Bari leeft vol deelneming mee BARI Aldoor worden nog bezoeken van deelneming gebracht aan het kleine, uit grijze steen op getrokken dodenhuis je dat in een hoek van het kerkhof te Bari staat Alle overige belangstellenden wer den door de Italiaanse politie op een afstand gehouden, met uitzon dering van een aantal kleine meis jes, die rozen en anjelieren bij de tinken kisten met de stoffelijke overschotten van de slachtoffers van het vliegongeluk kwamen leg gen. Italiaanse vissers, die met hun vaartuigen de haven van Bari uit voeren, wierpen kransen uit in de omgeving van de witte boei, die sacht heen en weer schommelt bo ven de plaats, waar het vliegtuig Donderdagochtend in zee stortte. Eij werden hierbij gadegeslagen door een groep personen, die zich op een terras bevonden waarboven de Ne derlandse vlag halfstok woel. Beschrijvingen van sieraden, lit tekens en gebitten van 11 der doden flie men in de „Roermond" aantrof, Bfln telegrafisch naar het hoofdkan toor van de KLL.M. overgeseind, opdat verwanten aan de hand hier van mogelijk het stoffelijk over schot kunnen identificeren. De commissie van onderzoek ont houdt zich ieder definitief oordeel Over de mogelijke oorzaak van het ongeval, voordat het wrak gelicht Is. Zij vermoedt, dat haar conclu sie niet zal overeen komen met bet bericht, dat ontplofbare stoffen in de bagage van een passagier de oorzaak zouden zijn geweest. De duikers hebben Vrgdag het onderzoek moeten staken, daar zij het wrak niet konden terug vinden, dat in de afgelopen nacht door de sterke stroming van plaats is ver anderd. Wind en stroom bemoeilij ken het werk. Twintig maal waren de duikers gedaald, want er moeten 'ïn het zoeklicht 'GRIEKENLAND Sofoelis heengegaan Heeft de negentigjarige Griekse premier Themistocles Sofoelis zijn naderend einde voorvoeld? De dag voor zijn overlijden stond hij' een verslaggever van United Press een interview toe, waarin hij erop zin speelde, dat hij Hoopte, dat het Griekse volk na zijn overlijden de koers zou blijven volgen, die hij heeft uitgestippeld in de periode van zijn na-oorlogs premierschap. Vrijdag is hij aan een hartaanval bezweken toen hij naar het vlieg veld zdu gaan om ds koningin van zijn land te verwelkomen na een kort verblijf in Zwitserland Het leven van Sofoelis is een af spiegeling van de bewogen geschie denis van zijn land in het recente verleden. Bij heeft zijn rol gespeeld in de verschillende Balkanoorlogen, in de strijd tegen de Turken, tegen •wie hij In 1912 het expedfiieleger leidde, in de eerste wereldoorlog en in de bewogen tijd tussen de eerste en de tweede wereldoorlog. Zijn belangrijk- r— i ste rol heeft hij A gespeeld na 1945 j toen hij als leider J der liberalen ver- schillende malen Grieks premier werd. Wellicht liet zyn positie In Grie kenland zich het best vergelijken met de rol, die Coltfn. voor de oor log in Nederland speelde. In beide gevallen mannen, die hun domine rende positie in het nationale en Internationale leven niet in de eer ste plaats dankten aan het aantal hunner politieke aanhangers in en gere zin, maar aan de weerklank, die hun persoon vond in het natio nale leven. Verscheidene malen heeft Sofoe lis begeerd het premierschap neer le leggen, maar steeds weer be zweek hij voor het beroep dat op hem werd gedaan om aan te blij ven, niet in het minst door de Brit ten en Amerikanen, die in hem de aangewezen man zagen om d*e strijd tegen de guerillas tot een goed einde te brengen. Wie zal zijn opvolger zijn? Er worden vele namen genoemd, maar juist omdat geen hunner bij zijn politieke tegenstanders een zo groot persoonlijk gezag bezit als Sofoelis, bestaat de vrees, dat met zijn heengaan de verdeeldheid in het kamp der democratische Grie ken zal toenemen, zulks tot schade aan het herstel van dit verscheurde land. Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond (opgemaakt te 10 uur). Vanavond en vannacht meest zwaar bewolkt met op enkele olaatsen enige motregen. Zwak ke tot matige wind tussen West en Noord Voornamelijk in het Zuiden van het land minder koud. Morgen overdag: breken de bewolking met hier en daar perioden van zonneschijn. Zwak ke tot matige Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 26 Juni: Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 3 36, onder 22.00. 27 Juni: Zon op 421 onder 21.04. Maan op 4.3A, ond«r 12.42, zich nog 10 slachtoffers aan boord bevinden. Bewezen van deelneming blijven uit alle delen van de wereld binnen stromen. Zowel de K.L.M. als de heer en mevrouw PJesman ontvan gen er voortdurend. Behalve de reeds gemelde telegrammen en brieven zijn voorts nog ontvangen: telegrammen van generaal Kruis, van de Amerikaanse ambassadeur te 's Gravenhage, de heer Herman B. Earueh, van de Canadese ambassa deur te '9 Gravenhage de heer P, Dupuy, van de gouverneur van Su riname, de heer dr. W. H. Huender, van vice-admiraal Quant en van de Nederlandse gezant in Italië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt. De minister van verkeer en wa terstaat, mr. D. G. W. Spitzen be tuigde in een persoonlijke brief aan de heer en mevrouw Plesman zijn deelneming. Ook de Nederlandse Luchtmacht, de Marine Luchtvaart dienst, Vliegtuigfabrieken, Lucht vaartmaatschappijen en K.L.M.-ver- tegenwoordigers in het buitenland hebben van hun gevoelens doen blijken, evenals mr. Lovink de BVK in Indonesië. Toen graaf Van Bylandt te Bari kwam was de Italiaanse commissie van onderzoek onder leiding van generaal Silvestri reeds begonnen. Naar eenheid van sociale wetgeving in Nederland en België DEK HAAG. Mr. A. M. Joekes, de Nederlandse minister van Sociale 7aken en de heer L. E. Troclet, de Belgische minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, hebben Vrijdag op het departement van Sociale Zaken twee accoorden obdertekena, die uitvoering geven aan de wederzijd se regeling voor de kinderbijslag en de ziekengeld- en ziekenfondsverze kering Deze accoorden passen m het kader van het op 29 Augustus 1947 gesleten verdrag tussen Nederland en België, dat de wederzijdse wet geving van de sociale verzekering beoogt. Wederom obstructie te Berlijn BERLIJN. De directie der spoorwegen in de Sa wj et-Russische zone van Duitsland heeft geweigerd een lege Amerikaanse militaire trein» die van Berlijn naar Brömerhaven moest vertrekken, door de Sowjet- Russische zone van Duitsland te la ten passeren. Aan de weigering gingen vier uur vruchteloos onderhandelen „op hoog niveau" vooraf. Pensioen voor reserve officieren (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Door de bijzon dere omstandigheden is voor de officiers-encadrering van ons le ger in zeer ruime mate gebruik gemaakt moeten worden van reser- ve-officieten, van wie een aantal bereid ia om langer dan normaal in dienst te blijven. De regering acht het van groot belang, dat reserve officieren bereid zijn voor onbe paalde tij a in dienst te komen en meent, dat deze bereidheid ver groot zal worden indien zij even als de beroepsofficieren pensioen rechten kunnen verkrijgen. Met de bedoeling om dit mogelijk te ma ken is thans een pensioenwet voor reserve-officieren bij de Tweede Kamer ingediend. Gewonde vutmverkmaker is overleden LEIDEN. De 25-jarige vuur werkmaker A. Meerbeek, die Don derdagmiddag bij de explosie in Kat's vuurwerkfabriek te Leiden ernstig werd gewond, is in het Aca demisch Ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleden. De overige drie slachtoffers ma ken het naar omstandigheden, rede lijk wel. Bravoure en waaghalzerij COVENTRY. Voor de kinder rechter te Coventry is Vrijdag ver klaard, dat de nieuwste rage onder de jeugd van Coventry het gevaar lijke spelletje is, waarbij kinderen tussen de rails van een spoorbaan gaan liggen en een trein over zich heen laten rijden. Verder schepte de jeugd vermaak in het omgooien van seinen en het bekogelen van voorbijrijdende trei nen met alldrlei voorwerpen. Deze bezigheden namen de jeugd zo zeer in beslag, dat de politie, die sterk aan onderbezetting leed, zelfs agenten, die bezig waren met een onderzoek naar ernstige misdrijven, moest belasten met het wegjagen van kinderen van de spoorbanen bij Coventry. De rechter legde 10 jeugdige zon daars een boete op van 2 pond ster ling, een jongen, wiens moeder we duwe is, kreeg 1 pond boete. KMA wordt 14 Juli a.s. heropend BREDA. De Koninklijke Mili taire Academie te Breda zal op Don derdag 14 Juli a.s. plechtig worden heropend. Hierbij zullen era. aanwe zig zijn prins Bernhard, de minister van oorlog en marine, mr. W, F. Schokking en de chef van de gene rale staf, mr. H. J. Kruis. Wegenwacht assisteert bij invaliden-rally Maandagavond a.s. arriveren te Hoek van Halland de deelnemers aan de Rally naar Zutphen, welke de Engelse „Invalid Tricycle Asso ciation" op Dinsdag 2B Juni heeft uitgeschreven voor gemotoriseerde invalid e-wagentj es. De A.N.W.B.-wegenwacht zal aan deze rally haar medewerking verle nen en reeds Maandagavond op de kade aanwezig zijn om behulpzaam te zijn bij het uitladen der ruim veertig motorcars. De rally-deelnemers blijven die nacht aan boord om Dinsdagmorgen te zeven uur te starten voor de reis naai- Zutphen. Zowel op deze rit als op de terug tocht, welke op 6 Juli wordt aan vaard, zal de wegenwacht de deelne mers-stoet begeleiden. NA HET ONGELUK VAN DE „ROERMOND". Sleepboten en vaartuigen der Italiaanse marine voeren onmiddellijk, nadat het vliegtuig in zee was gestort naar de plaats van het onheil. Wrak stukken van het verongelukte toestel worden door leden van eert der reddingsploegen aan wal gebracht. Griekse premier Sofoelis 90 jaar oud overleden ATHENE: Themistocles Sofoelis, de 30 jaar oude premier van Grie kenland, is Vrijdag aan een hart aanval overleden. Sofoelis werd door een hartaan val getroffen, toen hK bezig was zich te kleden; hij wilde zich naar het Atheense vliegveld begeven, ten einde koningin Frederika van Grie kenland te begroeten, die van een bezoek aan Lausanne te Athene zou terugkeren. Het overlijden van de minister president werd door vice-premier Diomedes aan de overige leden der regering en aan het parlement mee gedeeld. De zitting van het parle ment werd verdaagd, nadat ver schillende sprekers hulde hadden betuigd aan de nagedachtenis van Sofoelis. Constantin Tsaldaris, die onder Sofoelis minister van buitenlandse zaken was, Is door koning Paul ver zocht een nieuwe regering te vor men. Hrj begon onmiddellijk met be sprekingen met de dissident-liberale leider Sophocles Venizelos over de vorming van een coalitieregering. Meer kaas, minder boter {Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Mans- holt is, blgkens de memorie van antwoord inzake de begroting 1949 van het landbouw-egaüsatlefonds, j van mening, dat de prijsverhogin gen in het vorige jaar geen ongun stige invloed hebben gehad op de samenstelling van het dagelijks menu. Het broodgraanverbruik Is na de verhoging van de broodprijs opgelopen tot plm. 105 pet. van het gemiddelde verbruik gedurende de laatste distributïeperioden. De broodconsumptie bleef ongeveer constant, doch het verbruik van koekjes, biscuits, enz. is gestegen tot plm. 153 pet. na de opheffing van de suikerdistributie en de prijs verhoging bedraagt de suikercon sumptie 32,2 kg. per hoofd per jaar, tegen 28,2 kg. tijdens de distributie en 29,4 kg, voor de oorlog (1936— 1938) De consumptie van. groenten steeg in vergelijking met die voor de oorlog van 67-,tot 73,8 kg. per hoofd per jaar, terwijl die voor vera fruit steeg van 27,2 tot 38,8 kg. per jaar. Het verbruik van melk liep sedert 3937 op van 165,3 tot 216,5 kg, per hoofd -pes,, jaar. Ook het gemiddelde jaarverbruik van vis is belangrijk gestegen- De minister ontkent ten stellig ste, dat na de oorlog de pryzen voor de agrarische producten on voldoende zijn geweest Dat een be langrijk onderdeel van het rege ringsbeleid bestond in het bescher men van de belangen van de con sument, is juist, maar niet, dat dit zou zijn geschied ten koste van de landbouw. De2e is juist door de loon- en prijspolitiek der regering BATAVIA. Bij besluit van de H.V.K. is goedgevonden, dat de staat van oorlog in de Daerah Bali, welke sedert 15 Juli 1946 bestond, wordt opgeheven. De door het militair ge zag getroffen maatregelen blijven, echter tot nader order van kracht. FRANKFORT De adviescom missie voor de import, een Instantie, waarin geallieerde en Duitse han dels- en bankdeskundigen zïfn ver tegenwoordigd, heeft haar goed keuring gehecht aan de toewijzing van 250.000 dollar voor de aankoop van groenten uit Nederland in de weck van 25 Juni tot 2 Juli. Ver wacht wordt, dat eind volgende week overeenkomsten zullen wor den gesloten tussen West-Duits- land en Nederland over andere importen. Vermoedelijke moordenaar van A. M. de Jong werkte als horlogemaker De Opsporingsdienst Politieke Delinquenten van de Rijkspolitie te Amsterdam heeft Vrüdag wederom een goede slag geslagen. In Scheveningen heeft deze dienst Tony van Gogh gearresteerd» die verdacht wordt tezamen met een zekere Bernard In October 1944 de schrijver A .M. de Jong te hebben vermoord- hg ontkennen Tony van Gogh te zgn, doch eenmaal in Amsterdam aan een streng verhoor onderwor pen, gaf hij toe. Zijn activiteit in de bezettingstijd is verschrikkelijk geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Son- derkommando Feldmeyer en heeft als 20danig zeer waarschijnlijk aan diverse Silbertannemoorden meege daan. Hij heeft een broer, die sterk op hem gelukt en na de oorlog naar Spanje was uitgeweken. Circa 1 iaar geleden is deze broer door Spanje aan Nederland uitgeleverd en deze bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Amsterdam De vermoedelijke medeplichtige van Van Gogh bp de moord op A. M- de Jong, Bernard, is eveneens geruime tgd geleden reeds gearresteerd en te Amsterdam opgesloten. Een van de punten van beschuldiging tegen Tony van Gogh ïs, dat hij bij een poging tot vordering van een auto. de eigenaar, die zich tegen deze vor dering verzette, neerschoot, voor de auto legde, hem overreed en daarna verklaarde, dat de man was veron gelukt. Rijkspolitie spoorde onderduikadres op Van Gogh had kans gezien in 1946 uit het interneringskamp te Den Helder, waar hij was opgeslo ten, te ontsnappen. Sindsdien was hij ondergedoken. Hg verbleef het laatst in Scheveningen, waar hij het ambt van een z.'g. thuiswerkende horlogemaker uitoefende. Uitgebreide nasporingen van de Amsterdamse rijkspolitie maakten het ten slotte mogelijk zjjn onder duikadres zeer nauwkeurig te 'bepa len. Vrijdagmiddag werd daar een inval gedaan en men slaagde er ïn Van Gogh zonder veel moeite te overmeesteren. Aanvankelijk bleef ten zeerste gebaat geweest Het loslaten van lonen en prijzen zou ongetwijfeld tot inflatie hebben ge leid, waardoor de positie van de landbouw ernstig zou zijn verzwakt. Hoewel de regering een grote land bouwproductie noodzakelijk acht, is zulks niet gewenst voor de produc ten, waardoor onvoldoende afzet mogelijkheid aanwezig is. De pro ductie daarvan zal moeten worden ingekrompen ten bate van produc ten, waarvoor wel afzetmogelijkhe den bestaan ïn dit verband wpst de minister op de wenselijkheid om de boterproductie te beperken ten gunste van de kaasproductie. KLM-vliegtuig door de bliksem getroffen AMSTERDAM. Donderdagavond op dezelfde dag dat het verschrik kelijke ongeluk met het K.L.M.- toestel „Roermond" nabij Bari ge beurde, is de bliksem ingeslagen In het K.L.M.-lgntoestel Ph-T.P.T. „Prinses Beatrix" van Amsterdam naar Zuid-Amerlka. Dit toestel, een DG 6, die om 12 uur des middags van Schiphol was vertrokken, be vond zich in de nabijheid van Lissa bon in een onweersbui. Plotseling sloeg de bliksem in de radiolnstal- latie, die orklaar geraakte. Gezag voerder Abspoel zette het toestel op het vliegveld Lissabon, aan de grond en met 45 minuten vertra ging kon de reis, nadat de radio- mstallatie hersteld was, worden voortgezet. Sïachtoffer van Blitar begraven SURABAJA. Vrijdag fs de assis tent-resident en_gedelegeerde van de territoriale bestuursambtenaar te Kediri. de heer P. Th. Eeïdbrugge. die nabij EJitar door *n vuuroverval gedood werd, onder grote belangstel ling begraven Hierbij waren om. aanwezig de wali negara van Oost- Java, Kusumonegoro, regeringscom missaris Ch O van der Plas en ge- neraal-majoor Baay, die de overval heeft meegemaakt; deze laatste zei- de: „een seconde later, een meter verder en de rollen waren omge keerd geweest en u had aan mijtt graf gestaan!" De weduwe van de overledene dankte de aanwezigen voor hun aan wezigheid en hun medeleven. Gezant van Israel in ons land aangekomen Met het K.L.M.-lijntoestel uit Pa rijs arriveerde Vrijdagmiddag op Schiphol de pas benoemde gezant Israël in Nederland, dr. Michel M. Amir met zijn echtgenote^ De? gezant werd bij rijn aankomst verwelkomd door jhr, mr. H. E. van "Weede van de directie van het protocol van het ministerie van bui tenlandse zaken. Dr. Michael Arair is niet alleen gezant voor Nederland doch eveneens voor België en Lu xemburg. Laatste Nederlanders op 30 Juni uit de stad BATAVIA. De lastete Neder- landse troepen zullen op 30 Juni 's middags tussen vier en vijf uur, Djokja verlaten. Vrijdagmorgen is het begin gemaakt met de ontrui ming van de Republikeinse hoofd stad. De Nederlandse soldaten trok ken zicb het eerst terug uit de bui tenwijken. Zij begeven zich met vliegtuigen en vla de open weg naar Ma gelang, dat 45 kilometer ten Noorden van Djokja ligt. Het be langrijke vliegveld Maguwo, waar Nederlandse parachutisten bij het begin van de tweede politionele ac tie op 13 December landden, wordt op 28 Juni aan de Republikeinen overgedragen. De Nederlanders hebben de sul tan van Djokjakarta beloofd hem wapens te verstrekken voor 600 po- htie-agenten, deelde Abdul Gard, secretaris-generaal van het Repu blikeinse ministerie van Voor Ren ting mee. Ook auto's, motoren, vrachtwagens en uniformen zouden de Nederlanders voor de Republi keins^ politie achter laten. „Het Re publikeinse leger hoeft de hoofd stad nu met binnen te komen, want de mogelijkheid is geschapen dat de politie daar de orde handhaaft", zei Gani nog. De militaire waarnemers van de UNCI zouden, gelijk een betrouw bare Nederlandse zegsman aan Ass. Press meedeelde, de Nederlandera hebben gevraagd hen van wapens te voorz.en in geval van ongeregeld heden in Djokja na het vertrek der Nederlanders. Dezen zouden daartoe bereid zijn. De militaire waarne mers zijn tot nu toe nooit bewapend geweest. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwe zen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd (24 doden>: Kon. Landmacht: 12 Mei: sold. S, Elzinga, nr. 251904112, Smallingerland: 15 Mei; so11 H Tak, nr. 27Ö71110B, 's-Gravendr* 18 Mei: 1 Tennissen van Manen. nr. 'J8, Hetere»; 19 Mei: so! H. Verstegen, nr. 251112072, Heesch (N.-B.); 22 Mek sold. W. Hulsman, nr. 270908181, Oldemarkt; serg. F. A. S. Timmerman, nr. 261X15044, Borne (O.); 24 Mei: serg. M. van Boven, nr. 261107205, Oldebroek; 28 Mei: korp. D. J. Aalderink, nr, 270304070, Laren (Gldü 2 Juni: kapt; A van Eh nr. 191207000. Haarlem; sold. H. H. Kijlstra, nr. 260917075. Drachten; 5 Juni: opperwachtm. A. J, van Noort, nr. 250916107, Rijswijk (Z.-H): 6 Juni: korp. J. Niemeljer, nr. 281009221, Nijmegen; 8 Juni: sold. C. P. J. Hooyen, er, 260119041, Tilburg; 10 Juni: C. de Bruin. nr. 24D3240M Nieuwcrbrug a. d. Rijn (gem. Bo degraven).* 12 Juni: sold. J. Hilverda. nr. 250516026, Arum (gem, 'Wonsera- deel); marechaussee P. G. C, van Rijn, nr. 260930167. Delft; sold. D. van Schenkhof, nr. 251205104, Ren- kum; 13 Juni: sold. H. Geurtsen, nr. 270206061 Lur.teren; huzaar P. A, G. van der Linden, nr. 270423224, Veld hoven (N.-Br.). Kon. Ned -Ind. Leger: 30 Mei: mal. sold. Asmat; I Juni: jav. sold, Soeprapadmo; jav. sold. Soetrisno; 2 Juni: men. soldaat J. Saisab; men, sold, ph, Tawahng. (Van een onzer redacteuren) DE Rotterdamse Kantonrechter heeft dezer dagen dp landbouwer A. Barendrecht uit Rhoon veroordeeld tot een. voorwaardelijke hechtcni9- straf van dertig dagen met een proeftijd van drie maanden, omdat hjj zonder toestemming van B. en W. van Rhoon een loods als woning had ingericht en gebruikt. Als bijzondere voorwaarde werd gesteld, dat de veroordeelde de loods binnen de proeftijd zal ontruimen. Dit is dan voorlopig het einde van een lange tragedie, die zich gedurende meer dan twee jaar aan de stille Achterdek te Rhoon heeft afgespeeld en waarvan de familie Barendrecht bestaande uit man, vrouw en twee kleine kinderen het middelpunt vormt. en wethouders. En daarmee be gonnen de narigheden. Er uit!... er in. Nauwelijks had het jonge echt paar zijn intrek genomen in de nieuwe woning of er kwam be richt, dat het er weer uit moest. Dat was in December 1946. Een inmenging van de inspecteur van de Volkshuisvesting in Den Haag had daarop als resultaat, dat er een veldwachter verscheen op het boe renerf aan de Achterdijk, die ver telde, dat de familie mocht blijven wonen. Terzelfdertijd werden de nodige opmetingen verricht om te zien of de loods voldeed aan de verordeningen van de bouwpoiiiie. Men kan zich voorstellen hoe groot de vreugde was van de familie Barendrecht. Direct daarop kwam echter weer* het bericht, dat de loods toch ontruimd moest wor- Zou een beetje soepelheid niet op zijn plaats zijn Zoals overal elders in Nederland is er ook in het stille landelijke Rhoon gebrek aan woningen en in de zomer en herfst van 1946, toen de landbouwerszoon A. Ba rendrecht wilde gaan trouwen, woog dit tekort nog zwaarder dan thans Er werd lang gewikt en ge wogen en tenslotte kocht hij van zijn spaarduitjes een houten loods. Die loods ging hij weer optrekken op een stukje grond achter de boerderij van zijn schoonvader. Er werd geen fundering gelegd, de loods kwam op biels te staan, en omdat hij zodoende op losse grond bouwde meende de heer Baren drecht, dat hij geen bouwvergun ning nodig had van burgemeester den. Men had zich in Den Haag vergist, de regeling, waarop men daar zijn beslissing gefundeerd had gold niet voor Zuid-Holland, maar voor Noord-Brabant, dus; ont ruimen! Toch probeerde Barendrecht weer toestemming te krijgen om in zijn loods, die inmiddels aardig in het jonge groen kwam -te staan, te blijven wonen. De zaak begon te slepen en in Rhoon zelf, waar men eerst druk gepraat had over deze zaak. begon de publieke aandacht le verslappen. Barendrecht had vergunning gekregen om in een andere woning te ^trekken, maar hij had daar bezwaren tegen, die bij elke boer direct instemming zullen vinden, ïu de boerderij van zijn schoonvader, op wiens grond de loods gebouwd is, staat ook het melkvee van Barendrechts vader. Hij moet dit vee verzorgen, omdat zijn vader daartoe niet meer in staat is. Barendrecht voerde nu aan, dat hij bij zijn vee moet wo nen, omdat hij 's winters steeds in de* stal moet zijn. (Voor zyn hu welijk sliep hij trouwens in de stal. omdat men eigenlijk steeds toezicht moet hebben op koeien die moeten kalveren). Zijn schoonvader kon deze taak niet van hem overnemen, omdat hij het zelf te druk heeft en bo vendien kent iedere boer zijn eigen vee het best. Geen enkele veehou der zal het toezicht op zijn melk vee aan een ander overlaten of het moeten eigen zoons zijn, die hem mettertijd zullen opvolgen. Natuurlijk ziet Barendrecht in, dat hij door het niet aanvragen van een bouwvergunning, verkeerd gehandeld heeft. Maar het is niet met opzet gebeurd en daarom is het voor hem. des te zwaarder om nu zijn loods, waarin de familie zich goed geïnstalleerd heeft, te ontruimen. Drie maanden heeff de kan tonrechter hem gegeven om dat te doen, drie maanden, waarin hij op wettige wijze zal trachten de gevolgen van zijn noodlottige vergissing on gedaan te maken en zijn buis je te redden. Wij hopen, dat hij hierin zal slagen, want in deze tijd, waarin iedereen en jonge mensen in het bijsonder alles zou willen geven voor een woning, kunnen wij bet waarderen, dat iemand zelf de handen uit de mouwen steekt. Dat hij zich daarbij onwetens niet houdt aan wettelijke bepalingen valt te betreuren, maar wij vra gen ons af of er niet een soepeler toepassing van de wettelijke be palingen mogelijk zou zijn. Ten slotte wordt ook weer door dit in grijpen te Rhoon het aantal wo ningen in Nederland bewust en onnodig met één verminderd, ter wijl we juist «iet alle kracht stre ven naar vermeerdering. Dat was toch een oplossing, die loods op een stukje grond bij Barendrechts schoonvader, maar de Wetja, de wet moet wor den. nageleefd. Beuelux-reclamecongres In de middagzitting van het Benelux-reclamecongres, dat in Den Haag gehouden wordt, behan delde de heer L, Meertens, het zelfde onderwerp als de Belgische inleider van gistermorgen. Spreker kwam tot de conclusie, dat de ver wezenlijking van de economische unie in principe voor alle onderne mingen in de drie landen de moge lijkheid opent zich op een breder werkterrein, te doen gelden. De nieuwe, door de unie gescha pen situatie, zal, door alle onder nemingen grondig bestudeerd die nen te worden. Marktanalyse als grondslag voor het ondernemings beleid kan er toe bijdragen, dat de moeilijkheden, die ongetwijfeld naast de voordelen zullen rijzen, zoveel mogelijk worden opgelost. De uiteenzetting werd gevolgd door gedachtewisseling, waarna de congressisten zich naar het stede lijk museum aan de Stadhouders laan begaven, om officieel door het gemeentebestuur te worden ont vangen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1