HET ROTTERDAMSCH PAROOL ZATERDAG GROOTS DEFILE VOOR KONINKLIJK PAAR HOGERE ARTSENBELONING Felle brand verwoest 250 ha hos en heide Marine van West Europa kiest het ruime sop Kazerne te Amersfoort quarantaine plaats Alle volksgroepen sturen een kleurige vertegenwoordiging Brandweren uit vijf Brabantse gemeenten bestreden vuurzee bij Oirschot Op de Veluwe 19 maal alarm Vallende, muur eist 2 doden Twee doden in een week Maarschalk Montgomery woont oefeningen bij als gast van de admiraal Opvarenden,, Kota In ten" eventueel naar Amersfoortfeesten Jagers en Grenadiers grotendeels afgelast Harskamp nieuive legerplaats Regen en onweer... en warmte P. van Zeeland ^vordt mogelijk vervangen als formateur Regent grijpt nog al stevig in Twee meningen over: Ziekenfonds Hogere honoraria De artsen Overleg kan oplossing brengen Schip op mijn Kuper-oord in Amersfoort 9e Jaargang no. 153 Red en A dm. Lange Haven 141, Schiedam Tel 69300 Abonn prljai per weak 0.32 pei fcwartéal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Dinsdag 5 Juli 1945* Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W, B. F. Schaper In het koninklijk gezin is het de- se week feest, want de jonge Landsmoeder en haar echtgenoot vieren koperen bruiloft. Heel het land wenst koningin Juliana, prins Bernhard en de vier prin sesjes geluk Ouderen komen 's morgens en de jeugd brengt haar groet 's middags SOESTOIJK. Od Zaterdag Juli zal voor het Koninklijk 1'iUeis, zowel in de ochtend- als in de mid daguren een groot défilé plaats neb hen voor het Koninklijk echtpaar. In de ochtenduren zal het georganiseer de Nederlandse volk zijn hulde brengen; in de middaguren volgt de georganiseerde jeugd. Zoals men weet zal op de eigen lijke feestdag. Donderdag 7 Juli een défilé voorbij marcheren van het corps Grenadiers. Op Vrijdag 8 Juni zal het Nationaal Geschenk op Huis ten Bosch te Den Haag worden aan geboden. Zaterdag volgt dan het dubbele défilé, dat, naar zich laat aanzien, een treffend en origineel schouwspel zal opleveren. De bedoe ling is, dat zoveel mogelijk landclij- ken organisaties aan het Ochtend défilé zullen deelnemen, waarbij uniform en costuum een belangrijk onderdeel zullen vormen. Het aan tal organisaties, dat zich hiervoor heeft aangemeld bedraagt ruim 70 en de stoet, die ongeveer drie kwar tier zal duren omvat circa 1500 man nen en vrouwen. Dit défilé zal een- duidelijk overzicht geven van de bonte verscheidenheid, waaruit ge organiseerd Nederland bestaat. De opstelling za! zo contrastrijk mogelijk zijn. Wij noemen, om een losse greep te doen. de grote vak bonden. de belangrijkste sportorga nisaties. de vertegenwoordigers van het reddingswezen, het leger, de brandweer, politie, de Spoorwegen, P.T.T. etc.. Al deze groepen wande len in hun specifieke costuums of uniform. Hebben zij die niet, zoals de vakbonden, dan zullen vaandels en banieren kleur geven aan de groep. De vertegenwoordiging van de landelijke Vrouwenbond zal be staan uit dames in provinciale kle derdracht. Schutterij Uit Limburg komt de schutterij. Uit Brabant zal men een groep boog schutters zien. Uit Huissen (Betu we) een groep vendel zwaaiers. Vis sers komen er van alle belangrijke vissers- en havenplaatsen. Uit Alk maar verschijnen niet minder dan 28 kaasdragers. Het leger zal zowel zijn landmacht, de marine, als de lucht macht laten meetrekken. Sportvlie gers zullen in 'de lucht Oirkelen en Frits Diepen zal met een vliegtuig de burgerluchtvaart vertegenwoor- digen. Muziek wordt ten gehore gebracht door de Koninkl. Militaire kapel en de Kon, kapel van de Marine. De wetenschap zal vertegenwoordigd zijn door de senaten van de Utrecht se en. Leïdse universiteit en door studenten van alle hogescholen. Na afloop zullen alle vaandels vóór het paleis gedragen worden en tijdens het spelen van het Wilhelmus wordt NA GENERAAL CLAY de burger John McCloy Officieren, die zich vijf laar lang alleen hadden verdiept in militaire waagstukken kregen op zekere dag de zorg over monetaire problemen, censuur van de pers, jeugdopvoe- ding en hei beheer van banken, mij nen, spoorwegen en scheepvaartcon cerns, Dat was op de dag van de ca pitulatie van Duitsland toen de ge allieerden in het verslagen, gedes organiseerde land vteer een be stuursapparaat gingen opbouwen. Daarin boven verwachting te zijn geslaagd., was de verdienste van de Amerikaanse generaal Clay. Maar nu, vier jaar later, is het tijdstip aangebroken, dat aan het bureau van Clay, de generaal, een burger komt te zitten, John M c CI o y. McCloy, die tot voor kort directeur was van de wereldbank, kent de Duitsers goed. In 1933 procedeerde hij met succes na mens de Ameri kaanse regering met de Duitse staat over herstelbetalingen ten be drage van 80 millioen dollar. In 1940 kwam hij in het Amerikaanse ministerie van oorlog, speciaal be last met de afweer van Duitse sabo tage en spionnage. Nimmer heeft bij nagelaten eritiek te oefenen pp de overeenkomst van Potsdam, die van Duitsland een agrarisch land wilde maken en deze eritiek is ten slotte het kompas geworden waarop de Westelijke drie hun Duits beleid voeren. „Velen van ons", aldus McCloy, „zouden hen (de Duitsers) graag willen laten boeten voor de kwellingen, die zij anderen hebben aangedaan. Kunnen echter 70mil lioen mensen worden gedwongen tot een zo laag levenspeil als Pots dam hen voorschrijft? Armoede in welk deel van de wereld ook hgeft armoede elders ten gevolge." In hdt afgelopen weekend is McCloy in Berlijn gearriveerd en zal hij de uitvoerder van de Ameri kaanse politiek in Duitsland zijn. In bet zoeklicht Zeer afwisselend tveer Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond (opgemaakt te 10 uur). Vanavond.en vannacht in het binnenland mogelijk enkele verspreid optredende regen- of onweersbuien. Overigens over wegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden en zwakke tot - matige wind hoofdzakelijk tussen Noord- West en Noord. Vannacht min der warm, morgen ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zon op 4.27 Onder 21.02 Maan pp 17.45Onder 0.58 de vaandelgroet gebracht, terwijl niet minder dan 15.000 duiven de lucht ingaan. De 1500 deelnemers worden daarna in de paleistuin ont vangen en onthaald op verversin gen, terwijl het Baarnse Muziek corps „Crescendo" een concert geeft. Dit défilé, opgezet door het Comi té, dat ook het geschenk aanbiedt, wordt technisch georganiseerd door de heer H. M, R o o z e n d a a 1, dis trictscommissaris van de Padvinde rij te Utrecht. Deze leidt ook de or ganisatie van de jeugdstoet in de middag, waaraan niet alleen 35 de putaties uit de georganiseerde jeugd deelnemen, maar ook een groep uit de z.g, „ongrijpbare" jeugd. Voordat deze mars aanvangt zullen 200 meisjes een demonstratie geven van rhythmische gymnastiek. Twee „bands" zullen de jeugdstoet, waar aan door alle richtingen en gezind ten wordt deelgenomen,-vergezellen, nl. de Padvindersband uit Haarlem cn de Padvindsters-band uit Ensche dé. AJC danst Terwijl het ochtenddéfilé om half Öe jeugd 's middags om 3 uur. afloop worden ook deze deelnemers in de tuin van het paleis ontvangen waar de verschillende groepen el kaar zullen bezig houden. Zo zal de AJC een aantal volksdansen ten beste geven. Het lijdt geen twijfel, of dit kleur en zinrijk geheel zal, zowel door het koninklijk echtpaar als door de prinsesjes, met levendige belang stelling worden gadegeslagen. Meer paardenrookvlees op een vleesbon DEN HAAG Het Centraal Distributiekantoor deelt mee, dat met ingang van heden op een bon voor 100 gram vlees in plaats van 100 gram paarderookvlees, 150 gram paarderookvlees verkrijg baar zal zijn. Voorts zal men op een bon voor 100 gram vlees desgewenst 100 elf aanvangt, begint de optocht van gram pekelspek kunnen kopen, Nu de vacanties zijn begonnen en de grote droogte het brandgevaar enorm heeft doen stijgen, doet dc bosbrand weer nogmaals een drin gend beroep op allen, die naar bui ten trekken! „Neem de uiterste voorzichtigheid in acht met vunr". Want we hebben nog maar net de eerste werkelijke zomerse dagen achter de rog of wjj moeten melding maken van een uitgestrekte bos- en heidebrand in Brabant, die ruim 250 HA prachtig natuurschoon in de as heeft gelegd. Bos en heiden op de Veluwe werden Maandag aan vele kanten belaagd. Niet minder dan negentien maal moest de Vetnwse bosbrandweer worden gealarmeerd. Deze was paraat en daardoor bleef de schade hier van geringe afmetin gen. Brandweerlieden uit Eindhoven, Oirschot, Eerdsel, Veldhoven en Til burg slaagden er na een hardnekki ge, vijf uren. durende, strijd Maan dagavond om zeven uur in een felle brand op de Oirschotse heide te be dwingen. De Eindhovense brand weer, die met groot materieel was uitgerukt, werd nog bijgestaan door militairen van de Rij- en Tractie- school van de Constant-Rebecque- kazerne te Eindhoven die met car riers de vuurzee afdamden. Half twee 's middags meldde de verkeers toren van het vliegveld Welschap de brand in de richting van het mi litaire barakkenkamp Oirschot. Een tweede brand brak later in de mid dag uit in de richting Oirschot, Het grote militaire barakkenkamp! dat Bejaard echtpaar werd onder stenen bedolven ZEIST Het bejaarde echtpaar Smits-Verhagen is Maandagmiddag gedood door een twee meter hoge muur aan de Eerste Dorpsstraat, die instortte. Dit half-steens muurtje is in de oorlog in opdracht van de Duitsers gebouwd ter. afscheiding van een parkeerplaats voor motor-voertui gen. Dc aannemer D. gebruik te het de laatste tijd om er grint achter te bewaren. Dat het muur- tje'instortte is waarschijnlijk daar aan te wijten, dat de druk van het grint te hoog werd. D. was juist weer aan het grint storten toen het toch al wankele muurtje het begaf. De stukken puin vielen op de beide oudeluï, die er .juist langs wandelden. De 68-jarige Smits was onmiddellijk dood. Zijn 64-jarige vrouw overleed ongeveer een uur na aankomst in het zie kenhuis aan de Prof. Lorentzlaan. Tegen de aannemer D. is inmid dels proces-verbaal opgemaakt, wegens „het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten ge volge hebbend". op het ogenblik leeg staat, begon 's middags om vier uur gevaar te lo pen. toen een laaiende vuurzee door de kurkdroge dennenbossen snélde, maar vijftig meter voor de eerste barak slaagde de Eindhovense brandweer erin het vuur te stuiten. In het kader van het landbouw- kwartier van de afdeling voorlich ting van het ministerie van land bouw-, visserij- en voedselvoorzie ning zal op Maandag 11 Juli 1949 van 19.4520.00. uur voor de zen der Hilversum T een hoorspel wor den uitgevoerd,, waarin in het bij zonder de aandacht zal worden ge vestigd op liet gevaar, dat het ge bruik van vuur in bos en heide met zich brengt. De titel van het hoor spel zai luiden: „De vergeten luci fer". Onbewaakte overweg te Uithoorn eist zijn tol UITHOORN. Voor de tweede maal in een week tijds is op de onbewaakte spcorweg-overweg ts Mijdrecht een ongeluk gebeurd. Beide ongevallen eisten In totaal twee levens. Donderdagavond werd een per sonenauto door een goederentrein uit Vinkeveen gegrepen en 260 meter meegesleept. Een echtpaar, afkomstig uit Amsterdam, werd hierbij getroffen. De bestuurder, die nog levenstekenen vertoonde, kon na twee uur werken pas uit de wrakstukken warden bevrijd. Hij werd in ernstige toestand naar een ziekerihluts te Haarlem over gebracht, waar hij thans wordt verpleegd. Zijn echtgenote werd bij de aanrijding uit do auto geslin gerd en was op slag dood. Het echtpaar had -vijf kinderen. Maandagmiddag heeft een inwo ner uit Utrecht op dezelfde plaats het leven verloren. Omstreeks half vier werd zijn personenauto door een alleen lopende locomotief ge grepen. Hjj werd uit zijn wagen tegen een telefoonpaal geslingerd en overleed even later aan zijn ver wondingen. AMERSFOORT, De burgemeester maakt bekend, dat op last van de militaire autoriteiten de Infanterïekazerne aan de Lcusderweg is aan gewezen om indien zich een nieuw geval van pokken mocht voordoen aan boord van het thuis-varende troepen transportschip „Kota In ten", die vermoedelijk 13 Juli arriveert als quarantaineplaats voor de troepen en het bootpersoneel te dienen. Ter geruststelling der bevolking wordt medegedeeld, dat er slechts een geringe kans bestaat, dat hiertoe moet worden overgegaan, doch dat slechts a|s voorzorgsmaatregel de nodige voorbereidingen moeten worden getroffen. Do infanteriekazerne Is aangewezen, omdat het eventueel nood zakelijk is, dat de quarantaine geconcentreerd wordt op één plaats, cn plaatsruimte voor ongeveer 1600 man elders ontbreekt. festiviteiten, die ter gelegenheid hiervan waren georganiseerd, zijn bijna alle afgelast. Alleen het défilé op Donderdagmorgen 7 Juli gaat door, waarna hun een feestmaaltijd wordt aangeboden. De sportwed strijden 's middags gaan echter niet door, evenmin als de voorstellingen, die in „Amicitia" zouden worden gegeven. De troepen zullen namelijk Zaterdag a.s. reeds naar De Hars kamp vertrekken en daarvoor die nen de nodige voorbereidingen te worden getroffen. Vanmorgen vroeg Is men. op het voorterrein van de Infanterïe-kazeme reeds begonnen met bet afbreken van de versierin gen, die de laatste dagen waren aangebracht. De Jagers en Grenadiers, die in de kazernes aan de Leusderweg zijn gelegerd, hebben dit bericht uiter aard met gemengde gevoelens ont vangen. Zoals bekend, vieren deze legeronderdelen van de week hun I honderdtwintig-jarig bestaan. De Aan boord H.M.S. „Superb", deel uitmakende van de gecombineerde West-Europese vloot, De gecombineerde vloot van de West-Europese mogendheden heeft Maandag bij het aanbreken van de dag het anker gelicht en zee ge kozen. Zij onderneemt thans de groot ste manoeuvres 'ooit in vredestijd gehouden, door deze landen. Ongeveer een kwart millioen ton aan geveehtswaardige schepen, van vliegdekscheper tot motortorpedo boten, stoomde Maandagmorgen door het Kanaal, De voornaamste vlootmacht, sa mengesteld uit Britse, Franse en Nederlandse schepen zette, van Penzance uit, koers naar het Zui den, naar de Golf van Biscaje. Drie dagen lang hebben deze schepen -op' de rede van Penzance vooroefeningen gehouden. Deze - vier- ..'dagep-.-^l. jRgji.'.nonvQojmet escorte zich een" weg banen door een aanval van onderzeeërs, slag schepen en vliegtuigen. Verder Oostwaarts in het Kanaal werkt de Belgische vloot samen met,kleinere Britse schepen bij het leggen van. een mijnenveld. Een ge deelte van dit mijnenveld zal ver volgens weer worden opgeruimd, en door dit gebaande gedeelte zal de hoofdvloot varen. Bij de hoofdvloot, die naar de Golf van Biscaje opstoomt, bevindt zich veldmaarschalk lord Montgo mery, chef van de militaire macht van de West-Europese Unie. Mont gomery is aan boord van het vlieg- dekschip h.m.s. Impacable, dat de vlag voert van admiraal sir Rode rick R_ McGregor, de opperbevel hebber van de Britse tbuisvloot, die de operaties leidt. Tijdens de eerste uren op zee werden Maandag eenvoudige oefe ningen gehouden om de vloten van de West-Europese landen aan de samenwerking te gewennen. Later vormden zij een convooï bestaande uit grote oorlogsschepen en inten dance-schepen, met een escorte van slagschepen, torpedobootjagers en een vliegdekschip. Twee formaties kruisers, elk ver gezeld door een vliegdekschip, hiel den Maandag ten Zuiden van de Scilly-eilanden oefeningen in het bombarderen van doelwitten, die door vliegtuigen op zee waren neer gelaten. De vooroefeningen in de haven zijn, naar officieel werd medege deeld, zeer góed verlopen. Het kazerneterrein zal met prik keldraad worden omgeven. Mocht men er toe overgaan de opvarenden van de „Kota Inten" in Amersfoort in quarantaine te houden, dan zal de medische verzorging in handen blijven van de specialisten, die te Cairo aan boord gingen. Zoals be kend, heeft zich echter nog geen nieuw geval van pokken op het schip voorgedaan. In kerken in Oostenrijk wordt gebeden opdat aan de regen, die in. sommige delen van het land in stromen valt een einde zal komen, daar de stortvloed van water de te velde staande gewassen ernstig be dreigt. Ook in andere landen van Europa wordt gebeden om. verav- dering in het weer, zo bijvoorbeeld in Italiëmaar deze gebeden gaan niet om minder water, maar juist om meer, omdat daar een abnor mal e droogte de oogst en de melk productie evenals de voorziening met electriciteit ernstig bedreigt. In Noord-ltalië heeft men reeds moeten besluiten een rantsoenering van electriciteit in te stellen. Ook Engeland leed. Rechter G. B. Macclure, die het hof in Old Bailey voorzat, zette zijn grote pruik af en zei: Het is te warm". De ministers van volksgezond-, heid en transport hebben in Lon den een order getekend, waarbij het toegestaan wordt de waterre servoirs bij te vullen uit de nood- watervoorziening uit de Theems. Uit de bosachtige omgeving van Londen zijn meer dan 200 branden gemeld. De doktoren in Birmingham zeg gen dat een „droogtehoes?' is uit gebroken onder de kinderen, ver oorzaakt door het opwarrelende stof. Op de 39ste dag van de droogte te New York is een lickte regen gevallen. Voor de regen staken windstoten op die.de temperatuur in een half uur 13 graden deden dalen zodat deze van 96 op S3 graden terugliep. De wind bereikte een snelheid van 80 tot 96 km. per uur waar door kléinere schepen het te kwaad kregen en de vluchten van het oliegueïd Laguardia stil gelegd werden vanwege de stofwolken. Een beetje regen brengt reeds verfrissing èn in Nederland, èn in Engeland en in Amerika, maar overigensnog warm! BRUSSEL Prins Karei, de Belgische regent, heeft de katho lieke leiders verzocht in de huidige voor de dokters betekent premieverhoging voor de ver zekerden. En dat kunnen ze niet op brengen, dat tvordt toch te gek! Beloning te laag voor zware werk Meer dan de helft van het inkomen gaat weg aan allerlei onkosten en dan moet de belasting er nog af! (Van onze. speeiale verslaggever) UTRECHT. „De-verhoging der huisartsenhonoraria is niet mogelijk, omdat zij zou moeten leiden tot con tributie-verhoging voor de vrijwil lig verzekerden", zegt ons de voor zitter van één der grootste zieken fondsen in Nederland naar aanlei ding van de eis der hulsartsen, het honorarium der niet opotbeek-hoa- dende artsen te brengen van 4.68 per verzekerd gezinslid op 5.cn dat van de dokters, die een eigen apotheek hebben, van 7.68 op f 8.- „Toen in 1947 de honoraria werden verhoogd moesten de contributies volgen, nog hogere contributie kun nen de meeste vrijwillig verzekerden naar mijn stellige overtuiging niet opbrengen", voegt hy er aan toe. Deze voorzitter vertelt ons verder, dat nu al de honoraria niet meer uit de contributiesbekostigd kunnen worden. „Het vereveningsfonds moest al herhaaldelijk bijspringen, anders hadden wij de vrijwillig ver zekerden allang uit onze ledenre- gisters moeten, schrappen. Nu kun nen de dokters praatjes hebben, omdat er veel te weinig artsen in ons land zijn. Hoeveel zitten er niet in Indonesië? Pas afgestudeer de dokters krijgen een korte cur sus in tropische hygiëne en verdwij nen dan ook voor het grootste deel naar de Oost, Dat is de reden, dat de artsen zo'n hoog spel durven te spelen. Heus, de eisen, die de artsen nu stellen, zijn tb gekl", zegt hij. Een ziekenfonds met 30.000 leden zou, bij een verhoging va» het huis- artsen-honorarium met —,32 bijna 10.000 per jaar meer moeten uit geven, rekent deze ziekenfondsman ons voor. „Ik verzeker U met grote nadruk, dat vrijwel geen zieken fonds dat kan", zegt hij. „Nu zijn de ziekenfondspremies voor de ver plicht verzekerden 3.6 pet, waarvan werkgevers en werknemers ieder de helft betalen. De regering mag de premie, zonder wettelijke maatregel of ruggespraak met de Tweede Ka mer, verhogen tot 6 pet. Formeel be zien kan dus het geld voor hoger honorarium wel bij elkaar komen, maar wie moet dat betalen? De ge wone arbeider, voor wie elke premie verhoging een ondragelijke last is! Nogmaals: de nieuwe eisen van de hrtsen zijn tè gek!" Onze zegsman rekent ons verder voor, dat het gemiddelde inkomen der huisartsen moet liggen tussen de 14.000 en 17.000. „Als ik zeg, dat het gemiddelde inkomen 15.000 per jaar bedraagt, sla ik da plank, geloof ik, niet ver mis", zegt hij. „Inderdaad, hij heeft gelijk!", ver klaart ons een bekend arts, die goed op de hoogte is met de inkomsten van vele zijner collega's. „Maar die voorzitter van het ziekenfonds ver geet daarbij enige zeer belangrijke dingen. Hij zegt U niet, dat de arts op geen enkele wettelijke wijze is verzekerd, dat hij zich dus moet verzekeren tegen de gevolgen van ziekte, ongevallen, invaliditeit, en dat hij moet zorgen voor zijn. oude dag. Verder is hij verplicht een ver zekering te sluiten, opdat bij vroeg tijdig overlijden zijn vrouw en kin deren niet onverzorgd achter blij ven." „De arts heeft altijd veel meer en veel hogere kosten dan welke ande re werker ook", merkt deze dokter op. „Hij is wel verplicht een dienst meisje, soms twee meisjes, te heb ben. Zonder een goede auto kan geen arts praktijk uitoefenen, hjj heeft een groot huis nodig minstens twee kamers gaan daar altijd af voor de praktijk! als hij vacautie heeft krijgt hij geen cent extra be taald. Integendeel, dari derft bij nog de kleine inkomsten die hij heeft uit zijn particuliere praktijk. Ik zeg nadrukkelijk kleine particuliere praktijk, omdat door het invoeren van. het ziekenfondsbesluit de kring der verzekerden veel groter is ge worden", Zie verder peg. 3 A In zinkende toestand na ontploffing I-JMUÏDEN. De boelenlegger „Coidewey" is hedenmorgen om ruim 9 uur <tp een mijn gelopen Noord-Oost van het lichtschip El be 2. Hte schip is in zinkende toe stand en heeft onmiddellijke hulp verzocht. De Coidewey meldde even later een tweede explosie aan boord. PRINS BERNHARD en veld maarschalk Viscount Montgome ry of Alc.mein hebben een be zoek gebracht aan de vloot der Westerse Unie, welke gezamen lijk oefeningen houdt. V.l.n,r,: Montgomery, Z.K.H. prins Bern- hard en de opperbevelhebber der gecombineerde vlootoefeningen, admiraal Sir, Roderick McGre gor. (Telefoto ANP). Vacantia- en conferentie oord van NVV (Eigen berichtgeving Het ligt in de bedoeling het Ku- pers-oord, het nieuwe vacantie- liuLs der moderne arbeidersbewe ging, in Amersfoort te bouwen. Men heeft het oog laten vallen op een terrein aan de Laan 1914, tus sen het K.K. jongenshuis St. Louis en het voormalige kamp Daan 1914, Daar deze grond aan de ge meente behoort zal echter eerst dc Amersfoortse raad er in moeten toestemmen deze grond te verko pers-oord aan de heer E. Kupers, de voorzitter van het N.V.V., aan geboden, ter gelegenheid van zijn afscheid. Behalve als vaeantiever- blijf zal het ook als conferentie oord dienst doen en als weten schappelijk centrum van het NVV. Als de grond verkregen wordt, hoopt men het volgende jaar reeds met de bouw te beginnen. Het be nodigde bedrag wordt op 900,000 begroot. Feestdag in Amerika eist 366 doden CHICAGO. Het afgelopen week end, waarin de viering viel vein de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag heeft 366 dodelijke ongevallen ge- eist.- 175 personen kwamen om het leven in verkeersongevallen, 104 personen verdronken, 18 personen verloren het leven door de hitte, 8 kwamen om bjj vliegtuigongelukken en 61 door diverse andere ongeluk- ken. crisis een wat „soepeler" pro-Leo pold standpunt in te ncattJt. Tege lijkertijd is de mogelijkheid over wogen van het aanwijzen van een nieuwe kabinetsformateur, ter ver vanging van Van Zeeland. Van Zeeland echter vertelde aan de pers, dat hij nog steeds ,op de chauffeursplaats' zit en dat hij de regent een volledig beeld van zsjn besprekingen heeft gegeven. Dc regent heeft echter ook vier vooraanstaande katholieke ner- soonlijkhedoa ontvangen, nl. Frar.s van Cauwelacrt, de oud-voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Gaston Eyskens, waarnemend mi nister van Financiën, Jean Duvieu- sart. waarnemend minister van Economische Zaken en August de Schrijver, voorzitter van de Katho lieke partij ter zake van. het aanwijzen van een eventueel nieu we kabinetsformateur. Indien de katholieken instem men met het verzoek van de regent dan gelooft men dat een nieuwe premier zal worden aangewezen. Omtrent het bezoek, dat de voor zitter van de katholieke part# August de Schrijver tijdens het weekeinde heeft gebracht aan ko ning Leopold, verneemt men dat hij de koning bij die gelegenheid zou hebben aangeraden te verklaren, dat de koning onmiddellijk, nadat hij in zijn waardigheden is hersteld, afstand zal doen van de troon ten gunste van. zijn zoon, kroonprins Boudewijn. De katholieken hopen daarmede bezwaren, die thans gel den tegen de door hun voorgestel de oplossing van de koningskwes tie weg te nemen. De Belgische communisten hebben Maandag een oproep gepubliceerd, die de socialisten en liberalen uit nodigt tot de vorming van een ge meenschappelijk front tegen terug keer van Leopold. Het communisti sche manifest riclit zich tot „alle ar beiders cn democraten" cn stelt de oprichting voor van „reddingscomi- té's tegen de reactionnaire plannen." Nee toch.Heus! 3- Dc Chicago Tribune wil tyAmerikaanse spelling" voor het Amerikaanse Engels, dus {rate voor freight (vracht), ca talog voor catalogue, tho voor though (ofschoon); thru voor though (door), enz. Ook de ph gaat er aan net als bij ons. -» Nu meneer Sigmund Engelf!) op zijn 72ste jaar te Chicago gegrepen is, omdat hij meer dan 40 dames gehuwd en geplun derd heeft, gaat hij in de cel een boek schrijven, speciaal voor dames: ,iWaaraan herkent men een oplichter Een 19-jarige vliegveld-tele foniste heeft Zondag bij Pen- sance het protocol gered door uit zichzelf a an veldmaarschalk Montgomery te seinen „Niet landendoorgaan met vloot- inspectie/", omdat plotseling aan een rood-zilveren Dakota voorrang moest worden ver leend. Toen deze geland was, riep zij Monty terug. Uit de Da kota was inmiddels n.l. Prins Bemhard der Nederlanden ge stegen. „Eva Braun heeft aan haar platonische liefde voor Hitler heel ivat geld verdiend,", ver telde Hoffman, Hitler's lijf fotograaf aan het denazificatie» hof te Miinchen, „ik betaalde haar soms 20.000 mark voor de onnozelste privê-kiek die zij van hem genomen had..." Te Norwich (Eng.) sloeg een vrachtauto met eieren te piet- ter tegen een muur. Het wrak moest worden weggesleept. Van de eieren was er niet één stuk.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1