D HET ROTTERDAMSCH PAROOL Nederlands jeugd slaat spijkers met koppen Onderwijzers tegen de 8-jarige grondschool Cripps en Snyder spraken niet over devaluatie Staat van beleg bedreigt haven van Londen Prinses Marijke verschrikt het gejuich van Kleurige vlaggen en ■volksdansen Tsjang Kai Sjek brengt kort bezoek aan PKilippijnen Basis gelegd voor verdere besprekingen in September van dit jaar Regering acht conflict gevolg van agitatie van communisten Zes-jarig L.O. en liet V.G.L.O. moeten gehandhaafd blijven Amerikaans blad over Nederland en de Benelux 'N /Vee toch.Heus 9e Jaargang no. 158 Red en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abonn.prijs: per week 0.32 per kwartaal 4,10,.losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Maandag 11 Juli 1949. Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393444 Bankten Amsterdamfche Bank te Rotterdam Directeur: de Vries Hoofdredacteur: W. B. F» Schaper Bij het défilé, dat voor liet pa leis te Soestdijk gehouden is, hadden de Nederlandse padvin ders een werkzaam aandeel. Zij voerden, eert groot bord mee, waarop te lezen stond, dat zij spijkers met koppen slaan. De letters van deze tekst, bestonden uit in het hout gedreven kop spijkers. Het werk was echter niet voltooid. Aan het slot ont braken: enkele letters en op ver- zoek toonde het koninklijk ge zin .zich graag bereid de arbeid te voltooien. H.M. de Koningin, Prins Bernhard en de prinsesjes bewezen ieder op hun beurt, dat ook zij spijkers met koppen .we ten te slaan. Men ziet hier Prin ses Beatrix de hamer hanteren. eh prinses Irene bleek er dl even weinig moeite mee te heb ben als haar zusje Margriet wist ook al hoe zij dé spijker up zijn kop moest slaan ...maar Marijke moest er nog by toorden gehólpenf -door de Prins. Warm weer - .Weersverwachting, medege deeld, door hetK:N.M.I. te' .De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: Droog en overdag zonnig weer met vooral in het binnen land zomerse temperaturen. Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. /(Van onze. speciale verslaggever) SOESTDIJK. .Marijke raag ook helpen", zegt de Koningin als tijdens het tuinfeest, waar de Nederlandse jeugd haar gelukwensen aan hef. Koninklijk Paar aanbiedt ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest, de Prinsesjes koperen spijkertjes mogen slaan' in één van deletters die het randschrift vormen van een reuzen-penning die de Koningin en de Prins daarna zal worden aangeboden. Ze doet het wèt parmantig, door Vader daarbij geholpen. Maar als de jeugd later een spreekkoor aanheft is de aardigheid van het feest voor haar er af en. komen de waterlanders te voorschijn. Wie zóu ook niet schrikken! Zo'n kleine peuter en zo-n orkaan van. geluid! Gelukkig zijn er het horloge van jbr. Dedel en mooie nestels aan een uniform om troost te brengen. Overigens heeft de kleine Marijke het feest van het begin tot het einde meegevierd, 's morgens zo wel als 's middags, en zij had er plezier in ook! door de Harmonie „Prins Hendrik" te Apeldoorn en. door de „Enschedé-. Band" van de Nederlandse Padvin ders, De vele kleurige vlaggen en banie ren waren op het grote middenga2on verzameld en aan'het slot van het défilé trokken zij gezamenlijk een vaandelgroet brengend aan de Ko ninklijke familie op: Symbool van een eenheid van - de Nederlandse jeugd, die zij Zaterdag heeft willen demonstreren. Toen het voorbijtrek ken ten einde was kwamen de foto grafen naar voren om het Konink lijk G#zin te fotograferen, maar voor die gelegenheid moest Marijke, die gedurende:het gehele défilé op de armen van mevrouw Pennink óp het balcon aanwezig was geweest, naar beneden komen en Koningin Juliana nam haar op de arm. Beatrix ging daarna, heel parmantig met één hand 'in de zij, een praatje met de fotografen maken. Ronde dansen Zaterdagmiddag was de beurt aan de jeugd en evenals 's morgens be stonden de feestelijkheden uit twee stadia: het défilé en het tuinfeest. Het eerste werd nog voorafgegaan door twee maal drie minuten yrije oefeningen op muziek door meisjes van het Ned. Chr. Gymnastiek Ver bond onder leiding' van de heer Dol- lemans uit Bussum op hetGrote Gazon voor het paleis uitgevoerd. Zij .werden besloten door een wuivende groet met oranje doekjes, een groet die later tijdens het défilé werd herhaald.' De gymnasten hadden het veld nog niet verlaten of de band van. het Nederlandse Padvindsters Gilde Haarlem de enige volledige meisjesband in Nederland mar cheerde het hek binnen om het dé filé op te luisteren. Daarachter volg de een kleine groep uit Suriname, een witte anjer op de borst. Het was een bonte mengeling van jeugdorga- nisaties met haar kleurige vlaggen. Confessionele verenigingen en sport organisaties, vrije jeugdgroepen en schipperskinderen, verkemjers en gidsen, padvinders en padvindsters, kabouters en welpen. Dé leden van de Kon. Ned. Voetbalbond waren in de oranje^ trui gekleed en die van de Kon Ned. Ver. voor Luchtvaart droegen hun zweef vliegtuigmodellen mee. Er was zoveel mogelijk.naar va riaties gestreefd. Er waren groepen, waarbij alle deelneemsters een oran jesjerp droegen, andere waarvan, de deelnemers waren getooid met' een grote oranjekokarde op de linker schouder. De Arbeiders Jeugd Cen trale trok bij de muziek, van blok fluiten en violen, voorbij en demon streerden, voor het eerst voor het Koninklijk gezin, haar volksdansen. Uric "Een kleurige gröëp was die van het voormalige eiland Urk, hels klei ne peuters liepen ërby. Het jak van hun klederdracht was voor deze ge legenheid van oranje, en „Leve de Koningin" stond er op geborduurd. Bij de Christelijk Gereformeerde meisjes vielen feestrokken op. Een fraaie groep was de vertegenwoordi ging. van de Plattelands- Jongeren Gemeenschap Nederland. Zij droe gen de producten van de vaderland se hodem en van dé plattelandsbe- drijven mee: kostelijke ooft, groente en kaas. Telkens klonk een luid gejuich uit de defilerenden. op. Het ging ge paard met gewuif of zoals bij de padvinders met het op de stokken omhoog heffen van de hoeden. Het défilé;"werd beurtelings opgeluisterd Nog waren de laatste groepen niet in de achtertuin aangekomen of de jeugd van Nederland voerde daar allerwegen spelletjes, ronde dansen en volksdansen uit AJ".C.-ers en padvindsters broe derlijk in één groep. De Koningin en de Prins, wan delden met de Prinsesjes ook Marijke was nu van de partij van groep tot groep: de AJC jianste,de zeeverkenners demonstreerden en de padvindsters deden een spel letje. Even een kort onderhoud met de Surinaamse-delegatie en dan kwam het gezelschap bij de reuzenpen-, mng waarin vertegenwoordigers van de georganiseerde jeugd in koperen spijkertjes als randschrift hebben geschreven: „Wij willen spijkers met koppen slaan". De Prinsesj esmochten ook een letter vormen. ,|Sla niet scheef, Trix," is de welgemeende raad >van disr frictscomrhlssaris* Rozendaal, maar de zusjes deden het vakkundig en keken elkaar eens lachend aan.. De'penning werd daarna door de heer A. E. van Voorthuyzen, districtscommissaris N.P.V. te En schede aan het Koninklijk echtpaar als een herinnering, aan de Kope ren Bruiloft aangeboden met de verzekering, dat de jeugd weet dat er uit alle macht moet worden gebouwd en dat er spijkers met koppen moeten worden gesla gen. Niet allen konden een spijker slaan, maar wel konden allen in spreekkoor, het opschrift van de penning uitspreken. Wat zij dan ook met geestdrift deden. Maar Marijke schrok van dit enthousiasme. Als zij weer getroost was, zong zij tot grote vreugde BAGUIO (de Filippijnen). Generaal Tsjang Kai Sjek is Zondag In. Baguio, de zomerhoofdstad, aangekomen. Hij kwam per vliegtuig van Formosa en was vergezeld van 14 hoge adviseurs. Op het vliegveld werd bij opgewacht door president Quirino. Tsjang Kai Sjek deelde mede, dat hij met president Quirino van gedachten zou wisselen over de communistische dreiging in het Verre Oosten. De generaal zag er energiek uit en hy glim- Van president Quirino, 255 kilometer HET KONINKLIJK GEZIN, geschaard rond een bord, dat door padvinders in het défilé te Soestdyk werd meegedragen. LONDEN. Het Engelse ministerie van financiën heeft Zondagmiddag een communiqué over de financiële besprekingen tussen Engeland, de V.S. en Canada uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat er een algemene uit wisseling van zienswijzen is geweest over maatregelen op korte en lange termijn om de huidige evenwiehtsstorïng tussen dollar- en sterlmggebieden op te heffen. Begin September hoopt men te Washington verdere minis teriële besprekingen te houden. Verder is voorgesteld, dat de drie regeringen .voor de besprekingen te Washington technisch en oriënterend overleg zullen plegen. Devaluatie «an het pond is tijdens de besprekingen van de drie laatste dagen tussen Cripps, Snyder en Abbott niet voorgesteld. De 3 ministers van financiën wa- van haar ouders en de naaste om standers met een lief stemmetje zachtjes: „Oranje Boven", Dan is het feest in de Paleistuin afgelopen. Nog eenmaal bracht de jeugd met haar gejuich het jongste Prinsesje aari hei schrikken, maar de tranen verdwenen als het op veilige afstand op het grasveld mocht rondtrïppelen. De -Kon. familie onderhield zich nog even met de gasten én. met de personen die met do organisatie belast wa rén en dan blaken er een paar uren van rust aan voor 's avonds een voetbalwedstrijd tussen leden van het paleispersoneel en een Spakenburg elftal de aandacht van het Koninklijk echtpaar zou vra gen. Deze dag /as een schoon en zinvol, een kleurig en geestdriftig getuige-' nis geworden van de liefde voor ons Vorstenhuis, ...zoals die in alle groepenvanonze^evoltóngj.eeft, Vuurwerk de oorzaak van ontploffing op station Amersfoort AMERSFOORT. Vandaag is officieel medegedeeld, dat,de ex plosie in de postzak op het" Amers- foortse station op 13 Juni niet aan een. bom te wijten was, doch aan vuurwerk, dat uit Amsterdam was verzonden. Het vuurwerk bestond uit zgn, knal- of wondertouwtjes, die een uiterst brandbare kunsthars bevat ten. Deze laatste heeft de steek vlam veroorzaakt. De ontbranding zal ontstaan zijn door wrijving of warmte- Dr, Froentjes, politié-des- kundige te Den Haag, bracht, dit alles aan het licht. De recherche heeft de afzender van het pakket vuurwerk, een Amsterdammer, opgespoord, die geverbaliseerd werd wegens het mogelijk maken van een ontplof fing, terwijl de Rijkspolitie, inge deeld bjj de opsporingsdienst van de P.T.T., proces-verb aal opmaakte op grond van het reglement van vervoer ontplofbare stoffen. lachte toen hij in de zomerresidentie ten Noorden van Manilla arriveerde. Overweegt, hij regering in ballingschap? De kwestie van een pacific-ver- bond'vormde het eerste agendapunt van hun gedachtenwisseling. Toen men president Quirino vroeg naar de reactie op de Filippijnen, wanneer daar te lande een Chinese regering in ballingschap gevestigd zou worden, zei de president: „Indien Tsjang Kai Sjek een der gelijk plan koestert, kunnen wij het hem niet weigeren. Elke verant woordelijke regering kan een ande re regering geen asyi weigeren, maar ik geloof niet, dat de generaal een dergelijk plan koestert," Volgens de Kantohse „Singtaopao" heeft de Chinese nationalistische re gering haar plannen tot ontruiming tan Kanton laten varen. De regering zou besloten hebben geheel Zuid- China te verdedigen. Kanton zou de hoofdstad blijven. De toestand in Züid-China is. van nationalistisch standpunt bekeken, verbeterd. Men is in naüoualistische kringen veel optimistischer dan twee maanden geleden. De Chinese communisten hebben Zaterdag de Amerikaanse vice-con sul, die Woensdag tijdens een klein verkeersongeval gearresteerd en door de politie afgeranseld werd, wijgelaten. De vice-consul wierp ly- LONDEN De havenarbeiders van deze stad hebben op een massa bijeenkomst besloten het werk niet te hervatten op de voorwaarden die door de regering zjjn gesteld. Zij zijn bereid het werk te hervatten op alle schepen, met uitzondering van de beide Canadese vaartuigen waar om het conflict is begonnen. dens het verhoor op bet politiebu reau per ongeluk een inktpot om. Daarop sloeg de politie hem neer. Hij werd afgeranseld, geboeid in een kerker geworpen. Het Franse persbureau A.F.P. heeft de verspreiding van nieuws in Sjanghai gestaakt, omdat alle abon- né's hun abonnementen hebben op gezegd. Het bureau verspreidde slechts nieuws in bet Chinees en had 20 abonné's, United Press heeft zijn nieuws dienst op 1 Juli gestaakt. Reuter zei, dat het er vermoede lijk aan het einde van deze maand mee zou ophouden. The Associated Press verspreidt haar nieuws nog steeds in Sjanghai. Met dit besluit "hebben zij ant woord gegeven op de vraag die hen Zondag bereikte van hun vak- bbndsbestuur, of zij bereid waren weer aan het werk te gaan, daar anders de regering de noodtoestand in de haven zou moeten, afkondi gen. Van detienduizend stakende "ar beiders, hebben de meesten zich zelfs,,niet, ,d.e... moeite. gegeven om te gaan luisteren naar hetgeen hun vakbondsbesluur te zeggen had over hun. onofficiële staking. Zij schijnen vastbesloten het conflict voort te zetten, ondanks het drei gement .van. de regeringom .van daag de koning een besluit voor te leggen om de noodtoestand in de haven af te kondigen, welk bevel Dinsdag van kracht, zal .worden. In regeringskringen raakt men er steeds meervan.overtuigd, dat de aanstokers tot deze staking moeten., worden.gezocht in commu nistische kringen. Men meent, daï deze stakingen ten doel hebben het functiohneren van het Marshall plan te schaden op een van de meest kwetsbare plaa'tsen- Arthur Deakin, de voorzitter van de algemene transportarbeiders- bond herinnert in-een artikel, ge titeld: „De handschoen toegewor pen", -aan zijn voorspelling van Januari van dit jaar, dat de com munisten aansturen op een hoogte punt in de industriële conflicten tegen Augustus aanstaande. De regering heeft Zaterdag meer militairen ingeschakeld in het noodprogram om althans die ladin gen, die aan bederf onderhevig zijn, te lossen. Er werken op het 'ogenblik tweeduizend soldaten in de Londense haven, Door de on wennigheid met. het werk blijven hun prestaties verre achtèr by die- van geoefende havenarbeiders. Een nieuwe moeilijkheid deed zich Zaterdag voor, toen vracht autochauffeurs weigerden goede ren, die door soldaten waren ge lost 'te vervoeren. Ook het sleep- bootpersoneel dreigt met staking. Twee filmprijzen voor Nederland BRUSSEL Nederland heeft twee prijzen verkregen op het 2de festival vobr film en schone kun sten, dat van 18 Juni tot 10 Juli te Knokke is gehouden. De prijs voor de beste poppen- film werd toegekend aan de film „Inspiratie" van Karei .Zeeman en de prijs Voor de beste reclamefilm aan het Nederlandse werk „Bols". „Roermond" onderste boven in zee gevallen AMSTERDAM Luchtvaart deskundigen in Bari nemen als vaststaand aan, dat het staartstuk van de verongelukte „Roermond" door nog steeds onopgehelderde oorzaak reeds in de lucht is afge broken en dat het toestel onderste boven in zee is gestort, zo ver neemt „De Volkskrant". Het staartstuk is ongeveer een minuut later dan de rest van de machine in het water terecht gekomen. Men leidt dit af uit verklaringen van ooggetuigen en uit een nauwkeuri ge inspectie van de wrakstukken, waarvan tot dusver ongeveer vijf tien procent geborgen is. ren het er over eens, dat men by het benaderen van de bestaande vraagstukken moet uitgaan van vol ledige erkenning van hun ^grijpen de en langdurige aard" en dat „het doel moet zijn het verkrijgen van een stelsel voor de wereldhandel, waarin de dollar- en dé.andere lan den samen kunnen werken in een multilateraal kader. Alle betrokken partijen moeten bereid zyn hun po litiek, met dit d-*-1 voor ogen, te her zien." Alvorens naa Brussel te vertrek ken deelde' Snyder (Amerika) aan verslaggevers mee: „Mijns inziens hadden de bespre kingen een nuttig doeL Wij luister den met medeleven en legden de basis voor verder onderzoek." Op de vraag, of tot speciale maat regelen op de conferentie werd be goten, antwoordde Snyder: „Tot een besluit kwamen wij niét". Hij voegde er aan toe, dat de confe rentie geen mening had gevormd over de vraag welke besnoeiingen verricht zouden worden tengevolge van de stilstand in de Britse dollar- aankopen; „dat zal worden bekend gemaakt", zei hij, „het internationale monetaire fonds, dat half September te Washington zijn jaarlijkse bijeen komst houdt, is de juiste instantie voor bespreking der. valuta's. Op een vraag over .de devaluatïé van het pond, antwoordde Snyder: „Ik heb altijd gezegd, dat het nooit zal devalueren". De -koningin en de prins hebben Zondag temidden van de andere kerkgangers de dienst bijgewoond in de Nederlandse Hervormde kerk te Baam. Ds van Kuiken .ging in. de dienst voor. .(Van een eigen verslaggever) I1TRECHT Na inleidingen van de heren Jac. Lootsma en J. Roorda heeft de Nederlandse Onderwijzers-Vereniging, die hier Zaterdag in ctm- gres geprotesteerd tegen het voornemen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen óm de zesjarige lagere school tc doen vervangen door een achtjarige grondschool. Zij Js van oordcel, dat de lesklassige lagere school gehandhaifd moet blijven, gevolgd door een tweejarige V.G.L.O .-school. Deze opvatting, werd, geformuleerd ïn een moue, ter kennis gebracht van de minister en de leden van Eerste en Tweede Kamer. Motie aan de Minister en de Kamerleden De heer Lootsma zei o.m. dat de belangen van het kind niet worden gediend door de deuren van de Nijverheidschool reeds na zes jaar schoolgaan open te stellen. De La gere school is niet voldoende om de leerling genoeg geestelijke ba gage mee te geven, zei hij. Begrip, inzicht- en denken wordt de- leer ling daar. niet. bijgebracht. De -la gere school richt af maar onder wijst in vele gevallen slechts on voldoende, Be V,G.L.O.-schooI 'houdt er rekening mee dat het kind spoedig in het voilé leven zai staan. Het V.G.L.O. is dus' een paedagogische overgang van de openbare lagere school naar de Ambachtschool Volgens de heer Lootsma moet dus het nijverheids onderwijs aansluiten op de twee jarige V.G.L,O.-school, Als over gangsmaatregel kan echter aan sluiting op het zevende leerjaar worden geaccepteerd. Hij wees er nogeens nadrukkelijk op dat het hier gaat om de belangen van het volkskind te beschermen. De heer J. Roorda was wel min der; positief in zijn beweringen maar bij de behandeling van de overgang van het lager onderwijs naar het nijverheidsonderwijs liet spreker duidelijk uitkomen dat het nijverheidsonderwijs niet het te kort van het algemeen vormend onderwijs. wat van zeer grote betekenis is zal kunnen opvan gen. Het kind, komende van de lagere school, ig.psychisch en physick niet in staat het N.O. te volgen. De be roepskeuze o.a. valt dan veel te vroeg. Wel wil men nu aan de am bachtsschool een voorbereidende klasse toevoegen, maar volgens de mening van de heer Roorda zal dit zeker op een mislukking uitlopen. Het vakonderwijs zal het algemeen vormend onderwijs, dat het V.G.L.O. zo bij uitstek geeft, geheel over heersers Na deze uiteenzettingen nam hot congres dc bovenvermelde motie met één stem tegen aan. De heer Krentje uit Nijmegen, pleitte voor een vierjarig nijverheidsonderwijs, aansluitend op hef zesde leerjaar, waarin dan voldoende plaats is voor de algemene vorming van de leer ling. Hij stemde daarom tegen. Hierna besprak het congres, "dat onder voorzitterschap "van de heer A. C. Zevenbergen stond en o.m. werd bijgewoond door de Tweed*?' Kamerleden Van Sleen en Gortzak, nog in een huishoudelijke zitting de salariëring en het georganiseerd overleg. „Uit de lucht gegrepen" zegt Den Haag LONDEN. Volgens 'de Wash- ingtonse correspondent van de „Sunday Times" heeft Nederland „definitief" besloten „de economi sche unie van de Benelux te ver laten en zich aan de zijde van En geland te scharen". „De meerder heid der ljnden van het gemene best zal ook misschien het plan- Cripps volgen om een zachte va luta-blok te vormen", aldus bet blad. De correspondent's van mening, dat Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, Cripps heeft verzekerd, dat Frankrijk de solidariteit van het zachte valuta- gebied niet zal verbreken door on afhankelijk een opeenvolging van devaluaties te veroorzaken. (Van bevoegde Nederlandse zijde noemt men dit bericht als zou Nederland een dergelijk besluit genomen hebben „volkomen uit de lucht gegrepen"'. In verband met de spanningen, die zich voordoen tussen België en Nederland van wege het feit, dat België's. dollar positie aanzienlijk sterker is dan die van Nederland, wordt er op ge wezen, dat beide landen hun po gingen om een compromisoplossing te vinden zullen voortzetten. Af gezien hiervan zou een uiteengaan van de Benelux zeer storend wer ken op rie financiële betrekkingen met de V.S., vooral ten opzichte van de Marshall-hulp, zo wordt van bevoegde zijdQ verklaard. Ook herinnert men er aan/dat het Ne derlandse ministerie van financiën Vrijdag categorisch door een buitenlands persbureau verspreide bericht ontkend heeft, dat finan ciële en economische' autoriteiten verklaard zouden hebben, dat de gulden 2ou staan of vallen met bet pondsterling. (Red. ANP), Russisch soldaat gedood bij schietpartij langs zonegrens FRANKFORT Tijdens een in cident in het grensgebied van de Amerikaanse en Russische zone ia Duitsland is een Russische soldaat doodgeschoten. In het gebied van Coburg was een Amerikaanse, patrouille bezig met controle van de afbakening van de zone, toen plotseling vuur werd geopend van Russische zijde. De Amerikanen trokken zich terug en verschenen even later weer op de plapts van de schietpartij in het gezelschap van twee officieren. Opnieuw openden de Russen het vuur, ditmaal op een afstand van ongeveer 180 méter, zonder dat iemand werd getroffen. De Ame rikanen beantwoorden het vuur met het gevolg, dat een Russische soldaat werd gedood. Bij een na der onderzoek bleek, dat de Russen zich bij de schietpartij bevonden op gebied onder Amerikaanse jurisdiciie. AUSTRALIË Staking in de mijnen Als de straatverlichting 's avonds niet meer brandt, als de trams en treinen in het hele land tijdens het weckend niet rijden, als de rege ring het publiek verzoekt wanneer het donker wordt, in het duister naar de radio te luisteren, als zij uit dienzelfden hoofde 'n campagne \'oert om, zo lar.g er geen uitzicht Op is, dat er weer kolen gedolven zullen worden, geen gebruik te maken van electrische ketels en andere stroom-^ en gasrovende huishoudelijke' gemakken, kortom als alles gedaan moet worden om •in Australië, waar het thans win ter is, zo laag mogelijk toe,te ko men met de kolenvoorraden, die door de algemene mijnwerkers staking snel slinken, dan is het wel duidelijk, dat dit land zich in een van zijn ernstig ste sociale crises bevindt. Drie weken geleden hebben de 25.000 mijnwerkers van dit land vWist u, dat het twee en dertig maal zo groot is als Groot Brittan- nic?) het werk neergelegd. For meel besloten zij tot deze stap nis een wapen om loonsverhoging te verkrijgen, feitelijk is het een ge slaagde poging van hun bond, die sterke communistische invloeden vertoont, oir. het economische le ven van het land te verlammen. Daarin zijn zij geslaagd, want als gevolg van hun actie zijn 500.000 arbeiders, in van de kolenwinning afhankelijke industrieën, zonder werk geraakt, lijdt het lard een. schade van millioenen ponden sterling per dag, vergroten zij de moeilijkheden van de sterlingge- bieden om aan het dollartekort het hoofd te bieden en brengen zy ten slotte maar zeker niet in het minst de Labour regering van dit jonge land in moeiiykheden, die slechts de politieke tegenstanders van dit bewind ten goede kunnen komen. Maar dan niet aan hen ter linker zijde van het kabinet Chifley, doch aan die ter rechterzijde. In het zoeklicht Koninklijk paar dankt de marine DEN HAAG. In een telegram, gericht aan alle schepen en instel lingen van de koninklijke marine heeft schout bij nacht F. J. Kist. de dank overgebracht voor het geschenk, dat het koninklijk paar door de marine, werd aangeboden. ISTANBOEL. Bij een grote scheepsbrand te Istanboel zijn tientallen mensen in de vlammen omgekomen men spreekt van 80 a 100 en 35 ernstig gewond.' De politie heeft toegegeven, dat ten minste 59 ï.iensen gedood zijn, 14 vermist worden en 35 als ern stig gewond'zijn opgegeven. Triomf''f, schrijft de vrou wenrubriek van de (Japanse) Nippon Times, Japan's eman cipatie heef t wederom, een mijl paal bereikt: onze derde vrou wengevangenis is gereed geko- komen en er worden vrouwelijr ke bewakers aangesteld" Bij Savanna (IUinois, USA) dacht een particulier een. keurige noodlanding op 'n gras land te hebben gemaakt/ toen een schildwacht hem toeriep dat hy moest makendat hij wegkwam, want dat hij hon derden tonnen verborgen muni tie önder zijn voeten had. Met een lange lasso toerden man én vliegtuig voorzichtig wegge-, trókken. #.Een kuikenfokker te Des i Moines (iowa) heeft vleu- geüoze kuikens gefokt, na 12 jaar proefnemingen„honderd procent-loopkippen" zullen vle- ziger zijn dan fladderkippen, meent hy. De Engelsen.-hebben ?n kunst matig eiland, Medemsandf in de mond van de Elbe: met dy namiet iii tweeën gespleten. Het zal zo verder wordenuiteenge reten, tat er nergens meer een Duitse, batterij op kan staan. «■Radio-Mosicou hotudt een lijst bij van „dode burger- helden, van wié het jammer is, dat zij geèn levende Russen zijn." Lang is die lijst niet. De laatste aanwinst' is de zwerf- zieke Engelse dichter Shelley. Wjjlen Byron is al langér lid van deze lijst.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1