Franeker' bij Bombay neergestort .Vier en veertig inzittenden zijn om het leven gekomen HET ROTTERDAMSCH PAROOL1 Sk ,Er is weinig hoop meer oordeelt de KLM Diepe verslagenheid heerst op Schiphol Tn&tfTÊ Gezelschap van 14 Amerikaanse journalisten aan boord Slecht zicht door moesson Officiële KLM- communique Kamer en regering uiten deelneming Hoofdkantoor wordt opgebeld van allé kanten De omgekomen^ bemanning De 14 Amerikaanse journalisten Minister Stikker: „Verbijsterend" Internationale journalistiek zwaar getroffen Kopstukken van Amerikaanse perswereld uit hun vak weggerukt Internationale ramp ËegM, i 9e Jaargang no. 159 fied. en Adm. Lange-Haven-141, Schiedam Tel 69300 Abbaft.prljat per week 0.32 per kwartaal f 4,10, loste nummer» 0.09 Opgericht door de Stichting «Het Parool" DE SCHIEDAMMER Dinsdag 12 Juli 1949» Uitgave N.V. De Nieuwe pers Postgiro 398644 Bankierl Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B, de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper BOMBAY - Een Constellation van de KX.M. met een aantal Nederlandse functionarissen .aan boord, alsmede een gezelschap van veertien Amerikaanse journalisten, die op uitnodi ging van de Nederlandse, regering een bezoek aan Indonesië hebben gebracht, is vandaag om 13.30 uur plaatselijke tijd in de omgeving van Bombay neergestort. Het verongelukte toestel is de Constellation „Franeker". AUe 46 inzittenden zijn om het leven gekomen. Bij de inzittenden zijn twee personen van Britse nationaliteit. Het ongeluk heeft plaats gevonden in de kleine heuvelketen van Ghatkopar op vijf kilo meter afstand van het vliegveld Santa Cruz, dat ongeveer twintig kilometer ten noorden van Bombay ligt en tot de grootste van Azië behoort. Het vliegtuig cirkelde hedenmorgen boven de luchthaven, maar kon niet landen vanwege het slechte weer. Enige tijd hadden de controleautoriteiten contact met het toestel,, maar 'later kwam een telefonische boodschap binnen van een waterbouwkundig ingenieur der gemeente Bombay, dat de Constellation in de heuvels bij de weg van Bombay via Thana naar Poona was gevallen. Het verongelukte toestel is het eerste Nederlandse vliegtuig, dat In India landde, nadat de regering van dit land in December j.l. een lan- dingsverbod voor Nederlandse vliegtuigen uitvaardigde In verband met de politiële actie in Indonesië. Er was voor de landing speciale toe stemming verleend als een speciale faciliteit voor de zich aan boord be vindende Journalisten, die van plan waren Fandlt Nebro te interviewen. Het toestel kwam van New Delhi en was, via Bombay op wég naar Amsterdam. w/. VERMOEDELIJKE OORZAAK: In Bombay heerst momenteel een zware moesson. Men veronderstelt, dat het ongeluk te wijten Is aan slecht.richt De-toppen van de heu velketen bü' Ghatkopar zijn niet hoger dan duizend, meter. Van het vliegveld-Santa.. Cruz ztfh In stro mende regen reddingsploegen uit gerukt. Dorpsbewoners, die op' de rijst velden aan:'het werk' waren, ver klaren dat;zij..het ^bestel .jplotse ling toKborschijn-ré'^&n- komen uit een dichte regenbui;,bij laaghan gend wolkendek. Het' vloog- met een geweldig lawaai over hm hoofden en viel een ogenblik later plat op de helling neer. Het werd volkomen uit elkaar geslagen en de wrakstukken werden over de ge hele helling verspreid. De lichamen van de slachtoffers zijn verkoold en geheel onkenbaar. Direct na het ongeluk snelden enige landarbeiders naar het wrak, terwijl' anderen zich naar de dichtsbijgelegen 'controlepost van dé waterleiding spoedden. De in de controlepost aanwezige inge nieur stelde onmiddellijk een red dingscolonne samen en telefoneer de om doktersassistente. Ooggetuigen Ooggetuigen hebben gezien, .dat de piloot vier keer probeerde naar beneden 4e komen, vóórdat het toestel verongelukte. DU Is, voL gens een mededeling van het vlieg- Véld Santa Cruz, geschied, een paar uur .nadat het contact met het vliegveld werd verbroken. iri. haar laatste boodschap heeft 'de verongelukte Constellation aan het, vliegvèld Santa Cruz toestem ming gevraagd om te landen. Het toestel kréég het sein veilig kort na 9.15 uur plaatselijke tijd. Daarna heeft men geen antwoord Van het vliegtuig meer ontvangen, De plaats, waar de Constellation op. de helling neerviel, ligt bijna in het midden van een 16 kilometer, lange heuvelrug, dié zich uitstrekt tussen de noordelijkste punt van de haven van Bombay en het vliegveld Santa Cruz, Het punt is zeer moeilijk te bereiken, alleen te voét over de heuvels. De dichtsbij- zijnde begaande'weg ligt op onge veer 5 kilometer afstand. j Buitelend omlaag Een verslaggever van .Reuter, dié binnen twee unr nit Bombay de plaats bereikte en de wrakstukken in ogenschouw nam, verklaarde, dat het toestel ongeveer 15 meter bene den een 120 meter hoge henveltop op de helling terecht kwam. De hel ling is hier steil en het toestel kwam buitelend tenslotte in het dal aan de voet van de heuvel terecht, waar het blijkbaar te brand vloog. Tweehonderd hoge bomen in de omgeving van het wrak zijn gebla kerd door de vuurgloed. Volgens een ziekenbroeder, die te Ghatkopar terugkeerde, was één Vrouwelijke passagier nog in leven, toen de - eerpte reddingsploeg de -plaats van het ongeluk bereikte. Ze lag te kreunen en overleed spoedig. 4 Het wrak brandde lHnnr lang on danks de neervallende hevige regen. Het hoofd van de politie te Bom bay, de directeur-generaal van de burgerluchtvaart,die rich te Bom bay bevond, de gemeentelijke com missaris van Bombay, ambtenaren van het vliegveld en, ambtenaren Warm Weersverwachting, medege deeld door het BLN.M.I. te De geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavotid; Overdag óverwegend zorrnig en: warm met ilatcv kans /op onweer. Meest zwakke wind» uit uiteenlopende richtingen. - - van bet Amerikaanse consulaat, zijn uit Bombay naar de, plaats van het ongeluk vertrokken. ,Y De persdienst van de K.LJML deelt mee, dat de vliegroute van de Constellation op verzoek van de Amerikaanse journalisten is geko zen. Zondag vertrok men om 9 uur 's morgens plaatselijke tijd uit Batavia, Om 14,15 arriveerde het toestel in Bangkok waar de passa giers de nacht doorbrachten. Maan dag vertrok het vliegtuig om 7 uur uit Bangkok. Om 10 uur werd ge land te Calcutta en om 15,10 uur plaatselijke tijd te' New Delhi. Hedenmorgen om 7 uur vertrok het toestel uit - -New Delhi. Het werd. om tien minuten over tien te Bombay verwacht, waar reeds een commissie van ontvangst gereed stond, bestaande uit ambtenaren van het Amerikaanse consulaat. Tót de Amerikaanse "Journalisten^ aan boord, van de .Franeker" be hoorden verscheidene van' interna tionale bekendheid, zoals de radio-; commentator H. R. Knickerbocker en Charles Gratke, buitenlands re dacteur van de „Christian 'Science Monitor". Zij keerden juist terug van een bezoek van ongeveer drie weken aan Indonesië om de pu blieke opinie een duidelijker beeld te kunnen geven van de gebeurte nissen aldaar. i Bekende journalisten De Amerikaanse journalisten, die thans met. de „Franeker" om het leven gekomen zijn, werden door deinmiddels neergestorte „Roermond" naar Indonesië ge bracht. Van het gezelschap zijn enkele leden te Batavia achtergebleven, te weten mrs. Dorothy Branden van de New York Herald Tribune, en W. R. Matthews van de Arizo na Star. Bij 'hen is ook achtergebleven de heer De Leeuw van het Nederlands Informatiebureau te Batavia. -Alle andere leden zijn omgekomen. Op de ministeries van Buiten landse Zaken en Overzeese Gebieds delen, die de reis hebben georgani seerd heeft het ongeluk met de „Franeker" eén diepe en verplette rende indruk gemaakt Het departe ment van Buitenlandse Zaken beeft de Amerikaanse Ambassade van bet ongeluk op de hoogte gebracht. De Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. zullen zo spoedig mogelijk een vliegtuig met deskundigen naar Bombay zenden voor4 het instellen van een onderzoek; De „Franeker" behoort tot de zogenaamde tweede serie „Con stellations" van de KLM, die een- zwaardere uitvoering hebben dan de toestellen van de eerste serie. De „Nijmegen", die op 21 October 1948 bij Prestwick verongelukte en dè „Roermond", die op 23 Juni j.l. bij Bari in zee viel, behoorden tot hetzelfde type. De „Franeker" was het eerste KLM-toestei, dat vla de nieuwe route naar Batavia vloog. De vlucht zou langs Reunion gaan, maar om technische redenen 'deed de toenmalige gezagvoerder De Haas Mauritius aan. Bij het ongeluk van de „Nijme gen" zijn in totaal 41 personen om het leven gekomen, n.l. tien leden van de bemanning en 31 passa giers. De Roermond" had een. be manning van 11 personen en 20 passagiers. 'S GRAVANHAGE. De K.L.M. heeft over het vliegtuigongeluk het volgende officiële communiqué uit gegeven: Naar uit binnengekomen berich ten blykt, ls de KX.M. opnieuw door een ernstige ramp getroffen. De Constellation „Franeker" van het type L 749, op weg van Bata via vla New Delhi naar Nederland, Is nabij Bombay verongelukt met het gevolg dat alle 44 inzittenden om het leven kwamen. De „Franeker" kwam bty het na deren van Bombay omstreeks 10 uur hedenmorgen plaatse Ij] ke., -tyd In zwaar moesonweer en was ken nelijk gedwongen boven het vlieg veld te WUven cirkelen. 1 Daarna heeft de machine op enige afstand van dé stad een heuvel ge raakt, waardoor het toestel geheel werd; vernield. DEN HAAG- Hedenmiddag bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer-heeft de voorzitter dr. Kortenhorst namens de kamer .zijn diep medeleven be tuigd met het ontstellende, vlieg tuigongeluk met de .Franeker". Als een' bijzonder tragische om standigheid noemde 'hij ,de dood van de Amerikaanse journalisten, die op. uitnodiging van de Neder landse regering een oriëntatiereis door Indonesië maakten. Het gehele Nederlandse volk, zo zei hij, beschouwt de K.L.M. als een nationale instelling. Haar trots is onze trots, haar leed. is ons leed. Spreker bracht een eerbiedige groet aan al degenen, die tijdens het vervullen van hun plicht het leven lieten én sprak .de. hoop uit, dat God de achtergebleven betrek kingen zou sterken in hun .verdriet. De minister-president dr. W. Drees sloot zich namens de rege ring bij deze woorden aan. De Amerikaanse journalisten, het personeel van de K.L.M., aie wij uit eigen ervaring kennen als voor treffelijke werkers, Nederlandse functionarissen, zij-allen, zo zei dr. .Drees, zijn het slachtoffer van hun plichtsbetrachting geworden. Onze gedachten gaan uit naar hen, die zijn achtergebleven en naar de KX.M. 11 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het kwam zo simpel op dé telex ongeveer tien over elf in het hoofd-kantoor van. de KLM binnen: KLM-con- stellation hij Bombay verongelukt. Deze mededeling sloeg echter in als een bom. Nog slechts -enkele weken geleden waren" de journa listen op de derde verdieping bij de vliegdi'enst bijéén gekomen, toen de „Roermond" verongelukt was. En nu zaten ze in dezelfde omstandigheid. Weer een eerste bericht, dat weinig houvast gaf. Onmid del 1 ij ktra chtte de KLM ze kerheid te krygen en vroeg teie- -foon-gesprekken aan met New -Delhi en Batavia. Batavia om te weten te komen wie er precies aan boord waren gegaan. Het eerste wat het hoofdvan de 'persdienst/ de heer Vogels, voorlo pig kon 'mededelen was: „Het is verschrikkelijk; maar er. is weinig hoop meer als-wn) Reuter'^moeten ^eloven'l» Diriju bileum-j aar- 2ab-de> SLTvThettgenl De heer Plesman was op het ogenblik dat het ontstellende be richt aan de Baamwegte Den Haag binnen kwam,' niet op kan toor, zodat hij- pas enige tijd later er van op de hoogte werd gesteld. De verbindingen metIndiaén Batavia bleven voorlopig ;uit, zodat men geruime tijd 'in onzekerheid, bleef. Van alle kanten werd het hoofdkantoor van de "KLM opge beld door familie en" bekenden van wie mogelijk familieleden aan boord konden zijn. Tegen twaalf -uur kon - worden medegedeeld, dat waarschijnlijk 42 personen aan boord'waren, n:l. 34 passagiers én 8 leden'van, de. be manning. Verder zou zich een NIWIN-gezelschap in het vliegtuig bevonden hebben. Voorts bestond de mogelijkheid, dat de vertegen woordiger van de KLM 'in Singa pore, de heer J. Klchrims, deze reis mee maakte. De onlangs hij Bari veronge lukte Constellation Roermond", toestel van hetzelfde type ais de „Franeker" die in de nabijheid van Bombay is neergestort. DEN HAAG. .De bemanning van de verongelukte .Franeker" bestond uit de volgénde per sonen: - M. VAN DER VAART, ge zagvoerder. r' C. L. VAN KOOY, 2e be stuurder... P. ZEEMAN, 3e bestuurder. J. W. HOOGLAND, le tele grafist. P. DEN DAAS, 2e telegrafist. H. H. R. J. FRONCZEK, le boordwerktuigkundige. J. w. DALMAN, 2e boord werktuigkundige. De 'steward VERHAGEN'..en de stewardessen GRAF en BRUCE. Bij bet ongeluk met het KX.M> vliegtuig „Franeker" zijn dé vol gende Amerikaanse journalisten om het leven gekomen: Christian Science ~;M.qnlior:, Charjés-Cifctte, fortdgu 'editor.Y/ Sao Fréndsco Chronicle (North American Newspaper Alliance): Viricent Maboney. Houston Post: James Branyan. Chicago Dally News Syndicate: Nat. A. Barrows. W.OJt. radlo-atation: H, R- Knickerbocker. Time Magazine: John Werkley. Mutual Broadcasting System: Miss Elsie Dick. Arizona Star: William R. Ma thews. r." Business Week, mr. Graw-Hill, publications: Tom Falco. Newspaper Enterprise Ass.: S. Barton Heath. Portland Oregonlan en K. G. W. (National Broadcasting Corp.) Radio Station: George Moorad. Denver Post: Fred Colvig. Telefoontoestellen zijn geblokkeerd SCHIPHOL. Het bericht van het ongeluk met de .Franeker" heeft op het vliegveld Schiphol grote verslagenheid meegebracht. Er behoeft geen vlag halfstok te worden gehesen, want -sinds het neerstorten van de. „Roermond" wapperen op,Schiphol geen'vlag gen meer. De KLM kwam vaa het gebeurde op de hoogte via een Reuter be richt, dat het' eerste bij de pers dienst van de KLM binnenkwam. "Onmiddellijk wérd alles fn het werk gesteld om verdere gegevens vanaf de plaats van het ongeluk tè weten te komen. De directie nam telefonisch con tact op met Bombay en het heeft ér reeds alle zekerheid van dat de „Franeker" ia verongelukt. Alle KLM-employs voelen dit als een persoonlijke slag, maar het leven op onze nationale luchthaven gaat zijn gewone gang. .De vliegtuigen vertrekken en lan den opde normale schematij den. De .Franeker" werd morgen in de namiddag verwacht.1 De zon flikkert op liét enorme platform en: dezezomerse: Julidag WiXÉMóéh' vb'tfr'Hoël? Nederland verduisterd door.-dit tweede-ongeluk, waardoor de KLM is getroffen. Telefoons zijn geblok keerd en het contact met de bui tenwereld is slechts - moeilijk te verkrijgen. Uiteraard waren deze maatregelen noodzakelijkom eBn foutieve- be richtgeving te voorkomen. Een groot aantal persmensen uit alle de len van het land is naar Schiphol getrokken en staan met ernstige ge zichten te wachten op nadere co- muniqué's. Verslagenheid heerst er. op Schip hol en bezorgdheid voor de collega's, die op deze eerste vlucht sinds de' blokkade op de historische lijn Am sterdam—Batavia in dienst van .de luchtvaart bleven. Nog onbewust en onzeker van^dit grote ongeluk trekken op deze-zonr nige dag duizenden bezoekers, waaronder talrijke schoolkinderen en ouden van dagen, die met auto bussen, fietsen en te voet' haar Schipholzijn getrokken, rondgeleid door deskundigen en bewonderen de luchtreuzen en de enorme orga nisatie van dit zoals nu weer ge bleken is, zo uiterst kwetsbare bedrijf. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Minister Stikker die zich vanmorgen op zijn depar tement bevond toen de telex 't be richt over het verongelukken van de Franeker" doorgaf had slechts één woord om aan zijn ontzetting uitdrukking te geven „Verbijste rend!" en de Amerikaanse ambas sadeur die wij spraken, onmiddel lijk nadat hij om kwart voor twaalf de kamer van minister Stikker ver liet, gebruikte hetzelfde woord om ons zijn gevoelens weer te gevén; „Ik kende verschillende van de journalisten reeds langs en anderen ontmoette, ik toen ze pas in Neder land' waren aangekomen, zeide dr. tHamchrTÊfFaftZ'glecMs YeggëïF-é at" huh doodeen onherstelbaar vérlies voor ons. is." Een vooraanstaand ambténaar van buitenlandse zaken zeide, dat hem dit ongeluk deed denken aan dat huiveringwekkende gedicht van „De tuinman en dè dood" van prof P. N. van Eyck. Deze ambtenaar noemde het verongelukken van deze zeer vooraanstaande Ameri kaanse journalisten een ramp. niet alleen voor Nederland doch voor de wereld. Hier -was'nu'een aantal mensen, die van het voor de we reldgeschiedenis zo uiterst belang rijke gebeuren in Indonesië een. zeer duidelijk beeld hadden gekre gen/hetgeen voor de ontwikkeling van ontschatbare betekenis kon worden genoemd. Verklaring van voorzitter Tweede Kamer DEN HAAG. Hedenmiddag heeft de voorzitter van de Tweede Kamer mé Kortenhorst bU de aan vang van de vergadering der Kamer een verklaring afgelegd over de vliegramp bij Bombay. De Amerikaanse journalisten-die' verongelukt rijn. waren zijn voorts de besten van de Verenigde Sta ten. Daar was Charles Gratke, be kend christian c'hientist, en een zeer rechtlijnig mens. hij rookte of dronk nimmer had een voortref felijke pén. 'Frankrijk onderscheid-, de hem met de „mgdaille de la Reconnaissance Fran^aise" voor zijn pennevruchten tijdens de oorlog. Nauwelijks minder beroemd was William R. Matthews die in zelfs speciaal adviseur van minis ter Forrestal was en die in 1945 aan wezig was -bij de Japanse capitüla- tatie op de Missouri in de baai van Tokio. Hij was lid van het Pulitzer Price Comittee, dat an verschillen de van zijn collega's aan boord prij zen had uitgedeeld. Zo bijvoorbeeld aan S. Burton Heath van de News paper Enterprize Alliance, die op deze reis 750 Amerikaanse kranten vertegenwoordigde en. die reeds se dert 1928 ui dé journalistiek;,wérk-, zaam was. Ook_ 'H. A,'; Knicker bocker, die InIndonesië zeer; "gun/ stige .stukken over Nederland, melijk' in. 130. n9a TaOAEtd ETA dd Schreef kreeg de Pulitzerpfïjs. na melijk In 1930 nadat hij dé. journa listiek tien jaren had-uitgeoefend.' Knickerbocker schreef verschil lende boeken waarvan':het bekend ste waren ..De rode handel lokt".gn .,De rode handel dreigt".Hij Was niet de enige in het gezelschop'die bhalve een. succesvol journalist' ook' een bekend auteur?was. George Moorad, publiceerde een lange reeks politieke bóeken, .ien "hij was de man die - de bekende', serie „Behind the fron/ctiftaïn'V in, 1946 redigeerde. Moorad'was', één- van' de weinige buitenlandérsv;die getuige was van de intocht der Russen in Mandsjoerije. in 1945, terwijl hij eveneens door 2ijn bla den gezonden was als -waarnemer naar de atoomproevenin de Bikini laguna. Daar was hij teza men met Burton Heath die nu samen met hem in de „Franeker" om het-Ieveh kwam.' Nat A. Barrows van, dé:,'Chicago Daily News'hdeft ongevëèri de-ge hele wereld afgereisd en Zijn béste stukken, die hij met grote autoriteit schreef volgens Amerikaanse zegs lieden, heeft hij. geschreven toen hij met de V.N--commissie in Palestina was. Ook John Werkley van bet we reldbekende weekblad „Time" was een specialiteit op United Nations- gebied en trouwens op het gebied van alle internationale aangelegen heden. Als intelligence officier bij de Amerikaanse marine luchtvaart nam Werkley' tijdens de laatste oor log deel aan de gevechten om Sura- baja en Sumatra. Groot respect had den de diplomatieke ambtenaren yan buitenlandse zaken hier gekre gen voor de redacteur van de San Francisco Chronicle Vincent Maho- ney, terwijl Fred Colvig en James Branyan door scherpe en intelligen te vragen en opmerkingen de aan dacht tot zich trokken. Vliegtuig vau luchtbrug op Berlijn neergestort BERLIJN. Heden is een Ame rikaanse Douglas Skymaster van de luchtbrug naar Berlijn op on geveer tachtig kilometer ten Noordwesten van Berlijn in de Sowjetzone neergestort. Het vlieg tuig is, volgens rapport van de pi loot, in de lucht ontploft en irs brand gevlogen ioen het de grond raakte. Vliegtuig met 17 mensen in zee gestort PARIJS, Kort na het opstij gen van Agadir (Marokko) is Maandag een Junkers-vliegtuig in zee gestort. Het was op weg naar Dakar in Frans-West-Afrika. Vol gens de" eerste berichten bevonden zich twaalf passagiers en een be manning van vijf koppen aanboord. Reddingspogingen bleven tot nu toe zonder'succes. DIT is erg. Om de mensen, om de KX.M, om de Nederlandse zaak, Om de mensen. De besten van' de Amerikaanse, van de wereld journalistiek, hebben tezamep de dood gevonden. Tal loze contacten, ontelbare relaties zijn hierdoor afgesneden. Wanneer men slechts één figuur neemt als H. R. Knickerbocker, wien^ bete kenis ver uitgaat boven die van de journalistiek en wiens invloed ge rust gesteld kan worden cp enige malen die van een minister van buitenlandse zaken, beseft men welk een enorme slag aan de goede internationale betrekkingen is toe gebracht. Het voorbeeld is nog re cent. Nadat jarenlang verkeerde opvattingen in de Verenigde Sta ten bestonden ten opzichte van de werkelijke bedoelingen van Neder land in Indonesië, kwam Knicker bocker tijdens nu zo noodlot tig afgebroken goodwill-missie in Indonesië tot juistere inzichten 'en önverw'jld seinde hij naar zijn va derland de indrukken die hij In ónze tropen heeft opgedaan. Hij verrichtte daarmede een werk van onschatbare betekenis voor de Ne derlandse zaak en voor onze be trekkingen met Washington/En zo als het met Knickerbocker was, was het met vrijwel allen, En zo als het met Nederland is, 20 is het ten opzichte van China, India, Zuid Afrika, Om de K.L.M. De slag die de. K.L.M. door dit on geluk heeft gekregen/is niet te be groten. Alle ongelukken tot nog toe vallen in het niet bij -dit. Alleen reeds, doordat, de ganse Amerikaan se pers, getroffen in haar eigen en. bEste medewerkers, hierdoor ge schokt wordt, sterker dan wanneer êën eigen vliegtuig 'van de Fan Ame rican Airways met zo mogelijk nog meer slachtoffers verongelukt. - Dit ongeluk, zo pal na dat van de „Roer mond" waarmede het gezelschap journalisten de heenreis had ge maakt, is dermate opzienbarend, dat er lange tijd voorbij zal moeten gaan eer de K.L.M. haar verdiende repu tatie van veiligheid ook in Atnerika zal hebben hersteld. Om de Nederlands^: zaak. f Juist nu het gehele probleem Ne derland—Indonesië, algemeen er- kënd als"het' ts-'Tnet'meer -te zijn eea binnenlands probleem. internatio naal op een hoger en' voor ons gun stiger nh'eau is gekomen, juist nu Amerika door zyn beste voorlich ters op de hoogte werd gebracht van Nederlands oprechte bedoelingen in de overzeese gebiedsdelen, juist nü vallen niet alleen deze Amerikaanse voorlichters voor de Nederlandse zaak uit. doch valt de gehele belang stelling in Amerika voor Indonesië weg om plaats te maken voor wat wij thans zouden willen noemen: de ze ^internationals ramp. Dit- is één zwarte dag voor de men sen, voor de KLM en voor de Ne derlandse zaak. NEGEN ARRESTATIES IN VLAAKDLNCEN Melkdiefstal door viertal chauffeurs In verband met een groot tekort aan mélk, dat is geconstateerd in een te Vlaardingen gevesigde melk- centrale, heeft de Vlaardingse- re cherche een uitgebreid onderzoek ingesteld. Hieruit is gebleken, dat sedert geruime tijd vier-chauffeurs van het bedrijf een groot-aantal li ters losse melk. en flessenmelk aait hun bestemming! hebben onttrokken om daarmede een- eigen handel ta gaan drijven. Enige vaste afnemers, die wisten, dat de mélk ontvreemd werd, zagen hierin een middel om hun inkomsten, te vergroten. (Ingez. Med.y Vertrek van de Waterman Thomas A. Falco van de „Bussi- néss Week" en dertig andere perio dieken was behalve journalist een bekend econoom. Als zodanig stond hij -ma,, de oorlog - generaal Glay in t Berlijn tëïzijde,1 terwijl hij tijdens de j naar .-Indonesië vertrekken. Oorlóg redacteur "was van het orggan van de tie i DEN HAAG. Het troepen- transnortsehip „Waterman" zal Woensdag 13 Juli met aflosslngs detachementen van het Kon. Ned. Ind. Leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam Amerikaanse oorlogsproduc- Elsie Dick "tenslotte de enige vrouw in het gezelschap Amerika nen was' directrice van de Ameri kaanse' radio omroep „Mutual Broadcasting systeem" en redactri ce van. het bekendg weekblad Har pers Bazarj Geen wrikken in „Bancfe" BLOEMEND AALDe vele hon derden, diö Maandag voor dag en dauw, half uitgeslapen, en met ver kleumde gezichten naar het Bloe- mendaalse strand waren getogen om getuige ie zijn van het vlot slepen van de „C. A. Banck", waren tever geefs gekomen. De Zweed week geen centimeter van zijn plaats. De springvloed bracht het water niet l zoals verwacht werd hoger dan het-bij. normale vloed komt. De noordoostenwind- was de- schuldige. Bovendien hing erzq'n - dichte mist, dat 'de'sleepboot „Ebrc" niet eens zee koos. w De pijl geeft aan waar Bombay ligrt. Tminfig kilometer ten Noorden fan. deze stad ligt het vliegveld Santa .Cruz, dat om geven is door een heuvelketen waarin de Franekeris neer- gestort. AFGHANISTAN "EHÖSJJAB STATEU ARABISCHE serum

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1