HET ROTTERDAMSCH PAROOL m Uo Benelux vrijwel gereed met opstelling van verdrag voor de voor-unie Communisten in China zijn weer in het offensief Meer dollars door toerisme, dan door de export Geen rede tof, nervositeit over de toekomst van de unie Kabinet van de Republiek zal reorganisatie ondergaan Niet Republikeinse Indonesiërs in Nee toch.Heus Djokji a Tanden op elkaar, Amersfoorts quarantaine is zo voorbij 9e Jaargang no. 165 Red. en Adro. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abonn.prijai per week 0.32 per kwartaal 4.10. losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Dinsdag 19 Juli 1949. Lfilgcrve N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 39S644 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vries Hooldredaeteur: W. B. F. Schaper (Eigen berichtgeving:) DEN HAAG. Na een lange stroom van sombere berichten, over de ontwikkelingsmogelijkheden van de Benelux, ontvingen wij Vandaag het nieuws, dat de commissies, die zich in Parijs en. later in Brussel met de opstelling van het Voor-Unieverdrag hebben bezig gehouden vrijwel tot overeenstemming zijn gekomen. Nadat in het kader van de OEEC de financiële voorwaarden waren geschapen, konden de gemengde commissies van de drie landen ein delijk weer met kans van slagen aan het werk gaan. Inderdaad schijnen zij er thans in geslaagd te zijn een der moeilijkste problemen tot een oplossing te brengen, door de op stelling van de lijst van artikelen, welke over en weer vrij kunnen worden in- en uitgevoerd. Toe deze lijst er uit zal zien is op dit ogen blik nog niet bekend, doch in ver schillende kringen hier te lande meent men te kunnen aannemen dat van de textielproducten slechts een zeer beperkte groep voor vrije in- en uitvoer in aanmerking zal komen. Dat zou betekenen dat de Belgen de benauwende problemen waarmede Nederland op dit punt worstelt heb ben. erkend en dat-zij deze moeilijk heden niet nog hebben willen ver groten. Een houding waarvoor Ne derland slechts dankbaar kan zijn. Het ig de bedoeling; dat deze lijst op de kortst mogelijke termgn wordt gepubliceerd en tevens dat zij met terugwerkende kracht tot 1 Juli vna dit jaar van kracht zal worden. De waarde daarvan uiteraard meer van psychologische dan van economische aard. Hoewel de commissies biykbaar nog niet tot in details met hun werkzaamheden gereed zijn, schijnt de enige werkelijke barrière welke nog te overwinnen is, thans gelegen in de goedkeuring door de regerin gen. Daarbij vormt uiteraard de oplossing van de Belgische rege ringcrisis een tijdsfactor van de eerste orde. Een deskundig zegsman zei ons vanmorgen, dat de vorming van de voorunie die hij in wezen de af sluiting van het laatste handels verdrag tussen Nederland en België en Luxemburg noemde van de grootst mogelijke betekenis, omdat nu aan het bedrijfsleven zal bljj- ken, hoeveel gunstiger het zal zftn met de Belgen te handelen dan met derden. De hele nervositeit, welke op het ogenblik met betrekking tot de totstandkoming van de economi sche unie. bestaat, zal vrijwel ver dwenen indien" dit voor-unieverdrag tot stand komt. Zou de sluiting van dti voor-unieverdrag mislukken dan zou het er inderdaad voor de eco nomische unie zeer donker gaan uitzien. Doch er schijnt thans alle reden aanwezig, om een spoedige totstandkoming van dit verdrag te mogen verwachten, zo besloot deze zegsman. 50 Millioen francs voor toerisme naar België (Eigen bericht) DEN HAAG. In het kader van het oude handelsverdrag met Bel gië dat door het tijdelijk uitstel van de voorunie met drie maanden was verlengd, is door Nederland beschikbaar gesteld 50 millioen Belgische francs voor toerisme naar België. Dit bedrag is bestemd voor het tweede halfjaar 1949. Britse Gemenebest gaat op de dollars passen LONDEN, Vier dagen achtereen hebben de ministers ven financiën van het Britse gemenebest te Lon den beraadslaagd over de maatrege len, die genomen moeten worden, om een verdere afvloeiing van de goud en dollarreserves van het gemene best en het sterlinggebied tot staan te brengen. Zij zijn het tenslotte eens geworden over het Britse voor stel, de invoer uit de dollarzone te beperken en de ministers zullen hun regeringen maatregelen aanbevelen, die wat de resultaten betreft, te ver gelijken zijn met de versoberings- .maatregclen, waartoe reeds onlangs door Het Verenigd Koninkrijk is be sloten. Men acht het, langs deze weg, mo gelijk tot een totale besparing op de invoer van 25% te komen, Te Londen zal een permanent lichaam van het gemenebest worden inge steld, dat de dcliarpositie onder ogen zal zien. De E,C,A, heelt bekend ge maakt, dat aan zeven Europese lan den in totaal voor een bedrag van 25.262.000 dollars aan aankoopver gunningen zijn verstrekt voor Ame rikaanse tabak. De betrokken lan den willen graag kopen op de vei lingen van flue-cured of Virginia ta bak, die 26 Juli beginnen. Neder land kreeg een aankoopvergunning van 2329.000 dollar. Attlee neemt taak van sir Stafford Cripps over LONDEN. Premier Clement Attlee heeft gisteren, in het Lager huis medegedeeld, d-t hij de taak van sir Staaford Cripps tijdens diens ziekteverlof zal overnemen. AtUee zei, dat hy_ hoopte, dat sir Stafford aan het einde van de vol gende maand in staat zou zijn „zijn zware taak te hervatten." Verder bracht de premier er net parlement van op de hoogte, dat minister Be- vin sir Stafford Cripps in Septem ber zal vergezellen op zijn reis naar Washington, waar belangrijke fi nanciële besprekingen gehouden zullen worden. Luchtbrug zal worden ingekrompen LONDEN. Amerika en Enge land zijn van plan begin September de luchtbrug sterk in te krimpen. Het Britse kabinet heeft desbetref fende voorstellen goedgekeurd. De Engels-Amerikaanse autori teiten in Berlijn zouden het er over eens zijn geworden dat zij tegen September voedsel en brandstof voor drie maanden hebben aange voerd. Vijf Tsjechen opgehangen PRAAG. In de Pankrac gevan genis te Praag zijn Maandag vijf Tsjechen opgehangen, die veroor deeld waren, omdat zij zouden heb ben samengezworen tegen de rege ring, met het doel deze te vervan gen door een militaire dictatuur on der leiding van generaal Alois Liska. Hun vonnis werd uitgesproken op 9 Juni jX na een geheim proces. Volgens een officiële verklaring zou een der terecht ges telden be kend hebben, dat de groep in ver binding stond met de Britse kapi* tem Philip Wildash, die op 23 Maart jX -int Tsjechoslo wakdje werd ver bannen omdat hij spionnage zou hebben bedreven, een beschuldiging, die door de Britse regering catego risch is ontkend. Wildash zou een samensmelting hebben voorgesteld van de talrijke kleine groepen in Tsjechosiowakije, die zich bezig hou den met tegen de staat gerichte ac tiviteit Acht andere Tsjechen zijn tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld en nog twee anderen tot een opsluiting voor de tijd van 25 jaar. SJANGHAI. Het communistische leger In midden China is een alge meen offensief begonnen tegen de strijdkrachten van Kanton over een front van vijftienhonderd mijl. Volgens de „New China News Agency" werden reeds zestien steden veroverd en zijn de com monistische troepen reeds genaderd tot Tsjangsja. Proces Haigli begonnen Ontoerekenbaar zegt verdediger LONDEN. Tb Lewes in Sus sex is Maandagmorgen het proces begonnen, tegen de 39-jarige John George Haigh, directeur van een maatschappij, die rijf vrouwen en vier mannen op gruwelijke wijze zou hebben vermoord en hun lijken zou hebben laten verdwijnen door ze In zoutzuur op te lossen. De"zaak werd uit naam van de kroon geopend door de openbare aanklager Sir Hartley Shawcross, die verklaarde, dat men. hier te doen had met een buitengewoon eenvoudig geval van moord met voorbedachten rade met het oog merk van winstbejag. Terwijl een gemurmel door de zaal klonk, zei Haigh, dat hy onschuldig was. Zijn verdediger, Sir Davis Maxwell Fyfe, kondigde aan, dat hij zou aantonen, dat Haigh niet toerekeningsvat baar is en voor zijn daden niet ver antwoordelijk kan worden gesteld. Aan Haigh is slechts één moord ten laste gelegd, die op de rijke, 69-jarige mr3- Olive Durand-Deacon. Enige getuigen kwamen vertellen, dat de verdachte in de schulden-zat ten tijde van de moord en de juwe lier Horace Buil zei, dat ht} Haigh honderd pond had betaald voor di verse juwelen, waaronder een trouwring, paarlen oorringen en diamanten. Mevr. Esme Fargus, een zuster van de vermoorde, her kende enige der juwelen als eigen dommen van mevr. Durand-Deacon. Het proces wordt geleld door de 81-jarige rechter Travers Humph reys. Aanklager en verdediger zijn beiden bekend uit het proce3 te Neurenberg. DUSSELDORF. Het nieuwe internationale lichaam voor het Ruhrgebied ls Maandag voor het eerst in het hoofdkwartier in Dus- seldorf bijeengekomen. Secretaris is Louis Bavin. Er waren afgevaardigden van Nederland, België, Luxemburg, Amerika, Engeland en Frankrijk. EEN uu nu&Lj& oorzaak vandat vele boeren in het zuiden van RECORDOOr1^T Engeland thüns reeds druk bezig zijn met het iingv/ili/t/i/Düi oogstere. Als Het huidige weer nog even aan- houdt, dan is met Augustus het graan binnen, waarmee het record van 1921 geslagen zou zijn. Over het geheel is men met het oogsten een maand vroeger dan normaal. Bouendïen zijn de aren bijzonder zwaar en belooft het in Engeland de rijkste oogst te worden van de afgelopen twintig jaar. In bet zoeklicht ENGELAND Sir Stafford's ziekte PREMIER ATTLEE's medede ling, dat de slechte gezond heidstoestand van sir Stafford Cripps de zestigjarige Britse minis ter van Financiën noodzaakt, zijn pogingen om 'n oplossing voor JEn- gelands financiële crisis te vinden, tijdelijk te staken, heeft veel op zien gebaard, omdat zij komt mid den in Groot-Brittannië's ernstigste economische moeilijkheden sinds de oorlog. Officieel is er de nadruk op gelegd, dat achter deze verkla ring geen „bijbedoelingen" schuil gaan, maar het is bekend, -dat sir Stafford sinds enige tijd aan scher pe critiek op zijn financieel en eco- m - nomisch beleid bloot staat. In het buitenland, in net bijzonder in ""e Verenigde - 1 1 Staten, drong en dringt men er op aan, dat hij het pond zal devalueren en de con trole op de buitenlandse handel verminderen en thans komt op 2ijn hoofd het grootste deel neer van de ontevreden stemming, gewekt door de steeds weerkerende crises. Ondanks deze critiek heeft de mi nister steeds geweigerd, zijn poli tiek te herzien en vooral tegen de valuatie van het pond verzette hij zich met de grootste hardnekkig heid. Wanneer men verder weet, dat Washington, na langd arige con ferenties tussen vertegenwoordigers van het State uartment, het Mi nisterie van Financiën en de E.C.A., tot de slotsom gekomen is, dat slechts devaluatie Engeland uit zijn onmiddellijke moeilijkheden kan" helpen, schijnt het geenszins uitgesloten, dat er bijbedoelingen of geen bijbedoelingen tijdens de afwezigheid van sir Stafford sen sationele beslissingen genomen zul len worden. „Slamat" wordt Woensdag te Rotterdam verwacht ROTTERDAM. De „Slamat" van de Kon. Kotterdamsche Lloyd wordt Woensdag a.s. om acht uur aan de Lloydkade verwacht, waarna de ontscheping terstond een aanvang neemt. Overwegend droog weer Weersverwachting medege deeld door het K. IT. M. I. te De Büt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. Overwegend droog weer met jver het algemeen minder be wolking dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuidwest. Iets minder koeL 20 Juli: Zon op 4.43 onder 20.48; Maan op onder 15.12, Rode troepen opereren op front van 1500 mijl Voorts wordt gemeld, dat Mands- joerijse soldaten zijn opgetrokken tegen de troepen van de nationalis tische generaal Soeng Sji Lieng, die de grens van Szetsjoean en Hoepeï bewaken ten westen van Hankou. Zij hebben vijf steden bezet, waar onder het strategisch belangrijke Itsjang, dat van betekenis is van wege zijn handelshaven aan de bo ven Jangtse. Deze rode colonne is naar schatting 15 kilometer opge rukt Een andere rode colonne onder Lin Pao, die ten zuiden van Han kou opereert zou Tsjangtsjoekai in de provincie Hoenan hebben bezet. Lïoe Po Tsjen's troepen opereren In de provincie Kiangsl in weste lijke richting naar Hoenan langs de rivier de Kan. Gemeld wordt dat Lioe's troepen tien steden ten westen van Kiangsi hebben ingesloten en thans snel in westelijke richting oprukken langs de Kiangsi-Hoenan spoorweg. De troepen van Lioe en Lia Pao be dreigen van het noorden uit geza menlijk de stad Tsjangtsja aan de oost- en westzijde. Ten westen van Hankou zouden enige duizenden na tionalisten geliquideerd zijn, nadat de communisten de Jangtse ten Twee quarantainevlaggen woeien (voor u „links") van de achter mast van de Kota Inten, toen het schip Zondagochtend te Rotter dam arriveerde. Geen wonder, want onderweg had men, in de Indische Oceaan, enkele gevallen van pokken aan boord gehad. Om der wille van de volksge zondheid had de geneeskundige dienst alle maatregelen getrof fen die men v&n hem mocht ver wachten, zowel tijdens de reis als bij de ontscheping en het ver voer van de repatriërenden. wpsten van Itsjang waren overge trokken. In een ander bericht van hetzelf de persbureau wordt gezegd, dat de communisten de nationalistische po gingen om Sian te heroveren ver ijdeld hebben en bij het tegenof fensief een grote overwinning heb ben behaald. Stalin ontvangt Britse ambassadeur LONDEN. Dé Britse ambassa deur in Moskou. Sir David Kelly, is, naar Radio Moskou méldt, Maan dagavond door generalissimus Sta lin ontvangen. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Wyshinsky, was bij het onderhoud aanwezig. De leuze: Wees een heer In het verkeer luidt in Zuid Afrika als volgt: „Wees versig- tlg met lewendige hinders en drentelaars; met diere, wat wil gaan drink en mense, wat ge- drink het". In een Franse gevangenis werd een misdadiger opge sloten, die bleek niet te kunnen lezen én schrijven. Hij besteed de zijn jaren in de gevangenis om izicïu^deze kunst eigen te. maken. Enkele maanden later keerde hij er terug, veroordeeld wegens valsheid ln geschrifte. Een vindingrijke Engelman heeft een klerenhanger be dacht, waarop men, zoals ook bij de oude modellen broek, vest en jas kan hangenmaar waar bij het mogelijk is, het vè?t weg te nemen zonder eerst het jasje te moeten verwijderen. In Oregonin de VS heeft men zeven mannen laten wandelen met zeven verschil lend gekleurde overhemden. In minder dan geen tijd zaten op het zwarte hemd enkele hon derden muggen, op het witte slechts enkele tientallen. Ook geel bleek weinig aantrekkings kracht te bezitten; rood en blauw waren bij de muggen bijna even geliefd als zwart. In Va to »n Lapland vindt men de Noordelijkste bio scoop ter wereld. De Lappen hebben er 4 sledetochten van honderden kilometers voor over om dat natuurwonder te zien. Hun meest geliefde film is „Tarzan in het oerwoud". DJOKJA. -~ Maandag Is officieel medegedeeld door Mohammed Nat- sir, de minister van voorlichting van de Republiek, dat het kabinet ge heel zal worden gereorganiseerd. Dr. Mohammed Hatia echter ïal premier blüven. Tot het besluit van deze re organisatie is besloten omdat men het ongewenst acht, dat sommige ministers ook zitting hebben in de Republikeinse delegatie, die met de Nederlanders onderhandelt onder auspiciën van de UNO-commlssie voor Indonesië. Natsir deelde voorts mede, dat het In. de bedoeling ligt, dat Hatta de Republikeinse- missie zal leiden, flifi in Augustus naar Den Haag reist om deel te nemen aan de Ronde Tafel conferentie. De delegatie zal bestaan, uit de reeds bestaande Republikeinse dele gatie. aangevuld met 21 personen. Ter deelneming aan de voorbe reidende inter-Indonesische confe rentie die ten dele in Djokja en voor een ander gedeelte in Batavia zal worden gehouden zijn heden morgen met drie toestellen van de KM 70 niet-Republikeinse Indone siërs in Djokja aangekomen. Aan het hoofd van deze delegatie staat Hamid II. sultan van Pontianak, In Djokja zijn deze Indonesiërs be groet met spandoeken waarop leu zen zijn geschilderd, die uitdruk king geven aan het doel van een. verenigd, volkomen onafhankelijk Indonesië. Van Nederlandse zijde is beves tigd, dat do Rondetaf el-conferentie in Den Haag niet op 1 Augustus maar op een later tijdstip zal moe ten aanvangen. Hieraan werd de mededeling verbonden, dat men desondanks blijft vertrouwen, dat de souvereiniteits-overdracht aan de Verenigde Staten van Indpnesië zal kunnen plaats vinden voor I Ja- „Hot vind je het Kees, dat we nog even zijn gekomen." Deze woorden roept een moeder tot haar zoon, terwijl z(j zich vastklemt aan de tralies van het imposante ijzeren hek, dat het quarantaincvcrbUJf te Amersfoort omzoomt. Kees staat vijftig meter verder achter de prikkeldraadversper ring. Hij brengt zijn handen als een scheepsroeper aan zijn mond en schreeuwt: ,Jk vind het geweldig!" Mannen van Kota Inten houden zich taai En zo in het geroezemoes van vele stemmen en voorbijsnellende auto's vliegen de woorden, over pn. weer. „Denk er om Kees, we zijn allemaal in groot tenue als je thuiskomt. Ik was Donderdag al aan het wassen en strijken," „Kees"!! „Ja, moeder". „Ben je nog ziek geweest aan boord?" Er komt geen antwoord. Deze woorden dringen niet tot Kees door. De avond valt snel en Kees staat daar wat verlegen lachend in het schemerdonker. Zijn moeder be grijpt, dat ze nu iets zeggen moet. „Kees!" „Ja?" ,,'t Is zonde, dat we geen verrekij ker bij ons hebben, dan hadden, we je wat dichter hij ons gehad." „Ja, 't is zonde, we zitten lelijk achter de tralies." „Stil maar jongen, je bent nu gauw thuis." „Kees!" „Ja moeder?" „We gaan nu weg, anders missen we onze trein. Tot Woensdag dan jongen, tot Woensdag. Daaag." En geen twintig ijzeren hekken en prikkeldraadversperringen kunnen de zeven handkusjes die moeder naar Kees afvuurt tegenhouden. Kees vangt ze in zijn hart. „Tot Woensdag moeder, dag, Kees blijft nog even in de verte staren, maar dan nemen zijn kame raden hem in hun midden. Er wordt een goeie mop getapt Kees lacht De hele troep lacht! Ze vinden het wel best, die jongens. Drie jaar van huis en nu dit korte oponthoud! Maar tja, toch zijn ze terug in het vaderland! Jammer, dat die ontsmetting er nu tussenkomt „We moeten maar even door de zure appel heenbijten.", toetert een lange snaak naar een blondje, dat achter de tralies een oude vriend terugvond. En ze bijten er doorheen! De militaire geneeskundige dienst zal trouwens wel voor een snelle af wikkeling zorgen. Een dag na aan komst gaan de eerste mannen naar huis. Je kan ze er 20 uithalen. In witte pakken lopen ze hier en daar over het terrein. „Hoe vind je m'n pyama?" schreeuwt er een en langs alle hekken van ijzer en prikkel draad golft een gulle lach. Zo ziet en. zo Hoort Amersfoort de mannen van de Kota Inten. Er is geen gemopper. De jongens schik ken zich in hun draaglijk lot. Aan de andere zijde van het kazerneter rein denderen auto's de toegangs poort binnen. Nieuwe klanten voor de ontsmetting-op-grote-schaal. En terwijl de militairen, die uit de auto's springen, hun eerste instruc ties ontvangen, volgen honderden makkers in de grote recreatiezaal de film „Geniet van je leven". En dat doen ze, daar kan men rust op zijn. Amersfoort beleefde zijn eerste quarantaine. Er is één hartewens: dat het ook de laatste zal zijn. En als het anders uitvalt? Wel dan is deze ge beurtenis voor de militaire genees kundige dienst toch wel een leerza me generale repetitie geweest. Er zullen ongetwijfeld bij deze ontsmetting hier en daar nog wel kleine fouten zijn gemaakt. Zo lijkt ons het niet bewaren van afstand tussen patrouillerende maréchaus sees en gerepatrieerden ongewenst. Vandaag zwaaien de eerste vier honderd man af. Over enkele dagen is alle leed geleden. Amersfoorts quarantaine-kamp ligt dan verlaten en bevende handen van moeders omklemmen niet langer de spijlen van het ijzeren hek. Aanzienlijk lichtere straf voor „De Bijenkorf" AMSTERDAM. Drie jaar en zes dagen nadat een legertje van 120 prijsbeheersingsambtcnaren een contröle uitvoerden in de warenhui zen van de N.V, „De Bijenkorf" te Amsterdam, Den Haag en Rotter dam heeft de economische politie rechter te Amsterdam uitspraak ge daan in deze zaak. „De Bijenkorf" was in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak van de tuchtrechter, die de N.V. wegens overtreding der prijsvoorschriftcn boeten oplegde tot een totaal van ruira zes ton. In hoger beroep is de straf aan zienlijk verminderd „De Bijenkorf' werd veroordeeld tot een geldboete van drie ton plus verbeurdverkla ring van een deel der in beslag ge nomen goederen, dat op ongeveer 100.000.— (waarde 1946) kan wor den geschat. Ten aanzien van een aantal punten der telasllegging werd „De Bijenkorf" vrijgesproken. De hierop betrekking hebbende in beslaggenomen goederen zullen bin nen. echt dagen worden teruggege ven, nuari 2950. Deze verklaring is ge daan door dr van Royen na zijn terugkeer te Batavia van zijn een- daagse bezoek aan Djokja. Men houdt er in Batavia rekening mede, dat de besprekingen van de inter-Indonesische onferentïe ver moedelijk veertien dagen in beslag zullen nemen. Onweer en hagel in Venetië ROME. Badgasten op het Lidn in Venetië werden plotseling ver rast door een onweer, dat vijftien minuten aanhield. Toen hagelstenen ter grootte van eieren op hen neer daalden, maakte een paniek zich van hen meester. Bomen werden ontworteld en ruiten werden ver brijzeld. Motorboten voeren uit om gon dels bij te staan, die gevaar liepen vol geslagen te worden. Op het land werd zware schade aan de oogst toe gebracht en het treinverkeer onder vond vertraging. AANTAL STAKERS IN LONDEN TOEGENOMEN LONDEN. De staking in de Londense havens breidt zich nog al tijd uit. Gisteren is het aantal sta kers met 703 personen toegenomen, hoewel zestig procent van de be manning van de „Beaverbrae" een van de twee Canadese schepen, die by het geschil betrokken zijn verklaard heeft, dat deze boot niet langer besmet is. De staking heeft thans twintig da gen geduurd. Er zijn nog geen teke nen, die er op wijzen, dat zij spoedig zal worden opgeheven. Het totaal aantal stakers bedraagt thans 15.341. Op 91 schepen ia de haven van Lon den wordt niet gewerkt. Pogingen de Canadese reders en de Canadese zeelui tot overleg te bewegen heb ben schipbreuk geleden. "Nieuwe stappen in die richting zullen niet worden ondernomen. Zesduizend manschappen van het leger en de luchtmacht zijn thans bezig met het laden en lossen van aan bederf onderhevige goederen. De Britse regering houdt nog meer troepen gereed. De havenarbeiders te 'Duinkerken hebben besloten de Londense haven arbeiders en de Canadese zeelieden- unie te steunen, door op schepen die afkomstig zijn uit Londen of uit de Canadese havens de „langzaam-aan"- methode toe te passen. Churchill's roodharige dochter Saran heeft aan de pers verteld, dat zy graag in Amerika zou willen blij ven om daar tc acteren op het to neel en voor dc film. DEN HAAG. Colonel Theodore J. Pozzy. hoofd van de te Parijs ge vestigde Afdeling Ontwikkeling van het Toeristenverkeer van de E.CjV, heeft zjjn mening gezegd over hetgeen Nederland zou kunnen doen om de komst van toeristen uit Amerika te simuleren. Daartoe achtte h(j drie dingen vooral nodig: verdere utibre'n.ng van de grensfacillteiten In Europa, snel herstel van de door de oorlog verwoeste hotels en de bouw van nieuwe hotelruimte. „Nederland moet hotels gaan lx uwen", zegt colonel Pozzy Hij" merkte op, dat de drie lan den, die het meeste ontvangen van de Marshallhulp, Engeland, Frankrijk en Italië, de speciale pro gramma's hebben opgesteld ter bevordering van het toerisme uit Amerika. De komst van Amerikaanse toe risten zien ze terecht als een bron van inkomsten. Er is geen sneller werkend middel tegen het gebrek aan dollars dan hetgeen de Ameri kaanse toerist in Europa uitgeeft. Toerisme noemde Colonel Pozzy noodzakelijk voor de economie van ieder land. Door het toerisme wor den meer dollars verworven dar door export Ten aanzien van de practische zijde van dit vraagstuk merkte de heer Pozzy op, dat de Amerikaan, die naar Europa komt daar een hotelaccommodatie wenst te vin den. welke overeenkomt met die, welke hij in de States gewend is, daarbij moet men in het oog hou den, dat dc luxe-toerist dood is. De Amerikaanse milHontaair bestaat niet meer. Is enerzijds een goede hotelac commodatie vereist, daarnaast bou de men er rekening mee, dat de rei ziger behoefte heeft aan ontspan ning. De avonden wil hp niet uit sluitend in dancings doorbrengen. En bovendien moet hij erop kunnen rekenen, dat reischeques verzilverd moeten kunnen worden tegen de zelfde bedragen als welke de bank uitbetaalt. Bij de bevordering van het toe risme bedenke men, dat op jeug dige toeristen, vooral studenten, ook de bezoekers van de toekomst zullen zijn. De vriendschap, welke thans op deze wijze tussen het jon- Grens voor vergoeding zoengeld blijft f 100, DEN HAAG. Voor tijdens de bezetting opgelegde zoengelden, schadevergoedingen en boeten kan een vergoeding worden toegekend, indien deze hoger zijn dan f 100. In verband met het feit, dat deze regeling onbillijk is voor minder draagkrachtigen heeft het Tweede Kamerlid Hofstra aan de minister van financiën gevraagd hierin ver andering te brengen. Deze heeft thans geantwoord, dat bij afschaf fing van de grens van f 100.— schade-enquete-commissies over stroomd zouden warden met aan vragen. Om die reden acht hij het niet verantwoord om de grens van f 100.te doen vervllen. ge Amerika en het oude Europa ge sloten kan worden, is de beste op lossing voor de vestiging van de vrede. De heer Pozzy betoogde, dat daar er aan toerisme behoor lijk valt te verdienen het een belang van Nederland is, dat er vol doende en goede hotels komen. Daarvan moet s.i. de regering ook doordrongen zijn. Naar zijn oordeel moet men. als men hotels wil gaan bouwen, in Amerika gaan kijken wat de Amerikaan van. een hotel verlangt. Personeel van vliegveld Santa Cruz verhoord BOMBAY. De speciale commis sie van de regering van India, dia een onderzoek Instelt naar de oor zaken van het ongeluk met de „Fra- neker" heeft Maandag functionaris sen van het vliegveld Santa Cruz bij Bombay en piloten ondervraagd. De verboren namen vyf uur in beslag en werden in het geheim gehouden. Zij zouden betrekking hebben op de vluebt van de „Franeker" boven het vliegveld, vlak voordat het toestel neerstortte. Nederlandse luchtvaart deskundigen waren er by tegen woordig. Senator Knowland Tweehonderd millioen dollars voor China WASHINGTON. Da repnbii- Jteinso senator William Knowland heeft Maandag verklaard, dat zo dra het Atlantisch pact geratifi ceerd Is, aan het Amerikaanse congres een program zal worden voorgelegd voor de bewapening van het nationalistische China voor een bedrag van tweehonderd mil-* Hoen dollar. Knowland verklaarde, dat het program voor de gewapen de hulp aan China door beide grote partijen In do Verenigde Staten wordt ondersteund. Deze aankondiging werd gedaan op het ogenblik, dat de laatste ron de van het debat over het Atlan tisch verdrag begonnen was. De stemming wordt Donderdag ver wacht en de regeringsleiders ge loven, dat er niet meer dan twaalf „afvalligen" zullen zijn. Bij het debat heeft de republi keinse senator Cain critiek uitge oefend op de uitsluiting van Span je, Zweden, Griekenland en Tur kije. In de komende tijden zouden de vriendschap en de militaire steun van Spanje mogelijk nodig kunnen zjjn. Uit het verdrag bleek volgens Cain niet, dat Zweden toegelaten zou kunnen worden, wanneer het zulks wenste.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1