HET ROTTERDAMSCH PAROOL Republiek en B.F.O. slechten de scheidslijnen Overleg met Suriname stagneert Staten vragen terugneming der ontwerp-interimregeling Veerboot loopt op een mijn 120 opvarenden gered Ziekenfondsen en artsen zijn het eens Conferentie in Djokja brengt accoord op vele punten Verontrusting in Den Haag Weinig verandering Urk had pech Stuwdammen en kaden op Chios verdwenen door aardschok Commissie van drie economen zal hoogte van het honorarium vaststellen Nee toch...? Heus 9e Jaargang no. 171 Red. an Adm. Lange Haren 141^ Schiedam TeL 69300 Abonn prlju pai week CL32 per kwartaal 4.10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Hei Parool" DE SCHIEDAMMER Maandag 25 Juli 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bdnkleri Amsterdamsche Bank te Hotter dam Directeur; B. de Vries Hooldredacteurj W. B. P. Schaper Rum en Pringgodogdo naar Nederland DJOKJA. Naar Aneta's corres pondent ln Djokja verneemt» lulled Mohamed Rum en A. K. Prlnggo- tiogdo binnenkort naar Nederland komen om voorbereidingen te tref fen voor de Ronde-Tafelconferen tie- Heden slotbesprekingen over cease fire SINGAPORE. - Voor zijn ver- trek uit Singapore, waar hij enige dagen de gast is geweest van de Engelse commissaris-generaal voor Zuid-Oost-Azië, Malcolm. Macdo- nald, zeide dr. Van Royen tot een vertegenwoordiger van Reuter, dat het enige feit. dat zou kunnen lei— „dèri tot het niet overdragen van de souvereinitelt in Indonesië 'n voort zetting van de guerillastrijd zou zijn, Hij voegde er aan toe, te .we ten, dat de Republikeinse leiders er evenzo over denken. Naar zijn ge voelen zullen zij in staat zijn., hun militaire commandanten hiervan te overtuigen en hij was er ook zeker van, dat de order tot het staken van het vuren,'die hij binnen een week verwacht, door de grote meerder heid van de Republikeinse troepen zal worden opgevolgd- Pr. Van Royen deelde verder mede, dat hij op 25 Juli, dus heden in Djokja slotbesprekingen met de Republi keinse regering iu zake de overeen komst tot het staken van het vuren, zal voeren. Twee waarnemers van de j UNCI teruggeroepen BATAVIA De Amerikaanse kolonel Willard Carlock en zijn landgenoot Major Robert Montana, respectievelijk' voorzitter .en secre taris van de staf van de afdeling militaire waarnemers, van de UNCI zijn naar de Verenigde Staten te ruggeroepen. De naam. van Itoloneï Carlock is onlangs genoemd in een artikel van. de omgekomen journalist Newton, waarin de beschuldiging werd geuit dat de rapporten van de wapne- mers, werden verdraaid. Van de zij de van de UNCI'kon geen officieel commentaarworden verkregen. DJOKJA. De Verenigde Staten van" Indonesië zullen officieel heten „Republik Indonesia Serikat", hetgeen betekent „Republiek van het Ver enigde Indonesië". Deze republiek zal gebaseerd zyti op de principes van democratie en federalisme. Aan het hoofd van de staat zal een president zander verantwoordelijkheid staan, de regeringsmacht zal berusten in de handen van ministers. Over deze en nog vele andere punten xiju Repu blikeinen en Federalisten het eens geworden op het eerste gedeelte van de In ter-Indonesische Federale Conferentie in Djokjaï over de nog resterende problemen hoopt men lot een accoord te komen tijdens het tweede, ge deelte der besprekingen, die in Batavia zullen worden gehouden. Aan belde zijden Is men zeer voldaan over de bereikte resultaten. Sultan Hamid verklaarde namens de RF.O. „zeer tevreden" te zijn, Mohammed Hatta roemde de „gunstige sfeer", waarin gewerkt was en Anak Agung 2eide, dat bij alle verantwoordelijke leiders begrip bleek te bestaan voor elkanders standpunten en dat het gelokt was de kunstmatige scheidslijn, die aanvan kelijk tussen de Federalisten en Republikeinen scheen te bestaan, „vol komen te doen vervangen". Democratie volgens West- Europees voorbeeld Andere punten, waarover men tot overeenstemming kwam, zijn: Het territoir,van de Republiek In donesië zal bestaan uit de gebieden, welke daartoe behoorden volgens de status-quo als vermeld in de over eenkomst van de Renville, met dien verstande, dat ten aanzien van Zuid-' Assahan alsnog nader overleg zal werden gepleegd. De verdeling van de deelstaten in autonome daerahs zal op democrati sche wijze geregeld worden in de constituties van de verschillende deelstaten. De „Republik Indonesia Serikat" zal verplicht zijn de bijzondere po sitie van de zelfbesturen, voorzover, zij daarmede bemoeienis zal hebben, in acht te nemen. De president zal gekozen worden door de deelgebieden (Republiek en leden van de B.F.O.) volgens een re geling, welke nader in Batavia zal worden besproken. Ingesteld zullen worden twee ver tegenwoordigende lichamen: a. een valksvertegenwoordiging, b. een sta- tenvertegenwoordiging (senaat). De volksvertegenwoordiging zal mede wetgevende bevoegdheid bezitten. De bevoegdheden van de senaat zul len nader worden besproken. In de voorlopige volksvertegen woordiging zullen de minderheden eigen vertegenwoordigers hebben. De voorlopige volksvertegenwoor diging zal met kunnen worden ont- PARAMARIBO. De Staten van Surinam's hebben Zaterdagmiddag in een spoedzitting een :moiie van de leden P. Wyngaarde,. J, 'AMERIKA De goedkope atoombom TWEE milliard dollar gaveo de Verenigde Staten uit - voor de vervaardiging, van htm eerste atoombom, gemaakt van uranium- 235. Ongeveer de helft van dit enorme bedrag ging naar de fa brieken in Oak Ridge, waar men uit enorme.hoeveelheden ruw ura nium-kleine beetjes van het kost bare uranium-235 won (ruw ura nium bestaat voor 99.3 procent uit uranium-238, dat voor militaire doeleindenwaardeloos was)v Iéde re grote mogendheid kende in 1940 de militaire waarde van uranium- 235, maar slechts de Verenigde Staten hadden de mannen, het geld en de tijd om voldoende uranium- 235 uit ruw uranium voor het ver vaardigen van een atoombom te winnen. Nü echter isuranium-235 1 voor het maken van.; atoomhom men volkomen overbodig ge worden, hoewel het nog steeds van nut is voor de vredesproductie van radio-ac tieve materialen. De nieuwe en veel krachtiger bommen worden gemaakt'van plutonium, een ge heel' nieuw-element, dat verkre gen wordt uit het overvloedige uranium-238. De Verenigde Staten staan nu op het punt, plutonium in een nieuwe fabriek, die 237 inil- lioen dollar zal kosten, te produce ren. Andere landen zullen .thans' geen 2 milliard dollar meer. heb ben uit te geven voor experimen ten met uranium-235. De Amerika nen hebben immers, bewezen, dat alles wat nodig is een fabriek van 237 millioen dollar voor de ver vaardiging van plutonium plus een laboratorium, dat ongeveer 60 mil lioen dollar kost, is. Dat is tezamen ongeveer 300 millioen dollar, dus slechts een zevende deel van de som, welke nodig was om de eer ste bom te vervaardigen. Is het wonder, dat vele lieden menen, dat de atoombom verschrikkelijk goed koop wordt? In het zoeklicht Weersverwachting, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. D/oog weer met voornamelijk in het Noorden van het land hier en. daar wat bewolking, overigens zonnig en warm. Meest zwakke wind uit uiteenlopende 'richtin gen. 26 JuU: Zoo op 4.52, onder 20.40;- Maan op 5.02. onder 21*36. Lachman en J. Sumitra. aan genomen, waarin er- bij de Re- g ing én bij de Tweede Kamer mét klem on wordt aangetjrongén, de ontwerp-interimregeling terug te nemen en te verwerpen. De motie acht de amendementen betreffende het bijzonder onderwijs, in flag rante strijd" met de autonomie en „een aantasting van het budget recht, daar zij dwingende uitgaven voorschrijven. „De Staten verklaar den geen prijs te stellen op verder overleg. De motie .werd met alge mene stemmen aangenomen. Een voorstel van de ondervoor zitter, E. de la Fuente, om afschrif ten van de motie te zenden aan de inter-Indonesische conferentie te Djokja en aan de Verenigde Naties, werd eveneens met alle 18 stem men aangenomen. Ten slotte werd een voorstel van D. Findlay om een. afschrift te zenden aan de Ran- Amerikaanse Unie met 15 tegen 3 stemmen aanvaard. In het-debat beschuldigde de heer Wyngaarde Nederland van woord breuk, terwijl de heer De la Fuente verklaarde, dat Nederland met vuur speelde en het erop aan stuurde, dat Suriname zich. mogelijk tegen het" Rijksverband zou uitspreken. De heer Findlay zeide zijn „directe hoop thans op de Amerikaanse re publieken" te hebben gevestigd. Nu de „socialisten en rechtse groepen, verraad hadden gepleegd", achtte hij het „geen wonder dat de com munisten het in de koloniale gebie den winnen". Ook de heer Lach man beschuldigde Nederland van woordbreuk. - In Den, Haag verneemt een on zer redacteuren nog het volgende: Het besluit van de Staten van Suriname om, hangende het ge- schihover de interim-régeling, het overleg; met Nederland op te zeg gen'heeft in Den Haag grote ver ontrusting veroorzaakt. Vanmid dag zal de Nederlandse regering de thans ontstane situatie onder lei ding van de.van vacantie terugge keerde minister-president bespre ken. In de omgeving van de minister president realiseert men zich, dat. de- geschapen situatie zeer moei lijk is. Men betreurt dat de Staten van Suriname een zo overhaaste beslissing hebben genomen. Minis ter-president Drees kon op dit ogenblik in afwachting van het overleg met de ministers echter nog geen enkel commentaal geven. Het is duidelijk dat de regering dor ode amendering-De Kort van de Interim-staatsregeling voor_ Su riname ernstig *in verlegenheid is gebracht, zij het -niet buiten haar schuld. - Zie verder pag. 5 y LONDEN Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Zaterdag, samen met de prinsesjes Beatrix en Irene, Tom Arnolds IJsrevue .„Ice Vogues" in het Stoli Theatre te Londen bijgewoond. Een der scha at- senrydsters van het gezelschap heeft de koningin een bos rozen aangeboden. bonden voor het tot standkomen van de constituante. □e leden van de voorlopige volks vertegenwoordiging zullen niet kun nen worden vervolgd ter zake van door hen uitgebrachte stemmen of geuite meningen in de uitoefening van hun functie. Met betrekking tot de rechterlijke macht zullen bij federale wet aan wijzingen worden gegeven 'ten be hoeve van een goede rechtspleging- De bevoegdheden van het hoogste rechterlijke college zullen bij fede rale wet worden vastgesteld." Staatsburgers van Indonesië zullen zijn: a Alle Indonesiërs, die vroeger „Nederlands onderdaan" waren of staatsburgers van de Republik Indo nesia; b. alle Chinezen of Arabieren, die vroeger „Nederlands onderdaan" of staatsburger van de Republik In donesia waren voorzover zij niet te kennen geven, het Indonesische staatsburgerschap niet te wensen; c. alle Europeanen, dievroeger „Ne derlands onderdaan" waren, hun woonplaats in Indonesië hebben en verklaren Indonesische staatsburgers te willen worden. Ten aanzienvan de algemene menselijke rechten en vrijheden gel den de bepalingen van de „Declara tion of human.Aights" van 10 De cember 1948, Ten'spoedigste na de overdracht van de souvèrelniteit zal de federale regering vrije geheime verkiezingen doen houden voor de samenstelling van de constituante. Ten aanzien van de financiën en degeldmiddelen zal. in grote lijnen gelden datgene, wat door beide par tijen in „workingpape'rs" is naar voren gebracht. De besprekingen met betrekking tot: a. de procedure voor de vorming, van de constituante, b. de hoofdlij nen .der -financiële - en-economische politiek der V.S.I., c. de wederzijdse verplichtingen van de unipartners (Nederland én de V.SJ.). d. de sa menwerking tussen Nederland en de V.S.L in Unie-verband, zullen in Ba tavia worden voortgezet BATAVIA Officiële Neder landse kringen te Batavia, hebben Maandagmorgen verklaard nog niet iii staat te zijn een mening uit .te spreken over de resultaten van de te Djokja'gehouden Inter-Indonesi sche conferentie. Volgens „De Nieuwsgier" twijfelt niemand eraan, dat; Sukarno ..de eer ste president zal worden van de „Republik Indonesia Serikat". Buitenlandse vertegenwoordiging Hadji Agus' Salim, de-Republi keinse minister van buitenlandse zaken heeft iri Djokja verklaard, dat de gehele Republikeinse buiten landse vertegenwoordiging zal wor den overgedragen aan de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, wanneer op de rondetafel-conferen tie een behoorlijk accoord wordt bereikt. De huurverhoging Ministerie van financiën, noemt, mededelingen voorbarig DEN HAAG- Naar aanleiding van berichten inzake eventuele huurverhoging per 1 Januari 1950 deelt het .ministerie van financiën het volgende mede: :Omtrent de percentages, waar mede de huren zullen worden ver hoogd staat nog nieta. vast, zodat een min of meer concrete medede ling dienaangaande in het huidige stadium als praemateur moet wor den beschouwd. Ook de vraag, met welke fiscale voorzieningen de huurverhoging gepaard zal gaan, is nog brj de regering in beraad. De voor-te stellen maatregelen zullen worden bekend gemaakt bg de aan bieding van het desbetreffende wetsontwerp aan de Staten-Gene- raal. Alle hierop anti-cipereade be richten zgn derhalve voorbarig. (Het ministerie van financiën vergist zich, naar wij menen, be richten over deze ontwikkeling als voorbarig te bestempelen. Wij heb ben inderdaad alle reden om staan de te houden dat voorstellen zijn gedaan, om de huren met 17J/2°/o te verhogen, Iets anders is of de voorstellen in deze vorm worden aanvaard .Dat hebben wij ook niet beweerd. Red.) Attlee noemt conservatief programma onoprecht DURHAM..— Minister-president Clement Attlee heeft Zaterdag het nieuwe verkiezingsprogramma van: de conservatieve partij „een van de meest onoprechte documenten, die ik ooit gelezen-heb", genoemd. Tij dens een jaarlijkse bijeenkomst van Britse mijnwerkers zei. Attlee, dat hetconservatieve programma „een groot stuk uiterlijk vertoon is." „De conservatieven, zijn nimmer in staat geweest tegenover de poli tiek van de Labourpartij een wer kelijke andere te stellen", aldus de. premier. „Wat zij hebben trachten, te doen is élke soort van grief op. te blazen. Zij suggereren steeds, dat de dingen -op de een of andere manier beter gegaan zouden zijn, indien ,zy aan de macht geweest waren. ïk hüiver, wanneer ik er aan denk, wat gebeurd zou zijn, indien-dit inderdaad het geval wa re geweest." HET ROODE KRUIS OEFENT tijdig (Van een orizer verslaggevers), URK Het heeft Urk dit week einde niet -meegezeten. Het was de: bedoeling, dat het - verbod hier op Zondag te fietsen reeds gisteren van kracht zou zijn, maar hét bleek dat'niet tijdig alle verbodsborden gereed waren. Men. hoopt nu, dat ze in de loop van. deze week zullen kunnen worden geplaatst, opdat de rustaanstaande j Zondag hier vol maakt zal zijn. Wij informeerden by de politie, of het dan aanvankelijk zou bly'ven by een waarschuwing aan overtreders. Het antwoord hierop bleef men ons schuldig. Het viel ons echter op, dat men over de nieuwe maatregel van B. en W. van Urk sprak als over „een besluit, waar nog heel wat over te zeggen zou zijn". Men achtte het een vreemdsoortig drastische maat regel, waarvan mén zich afvroeg, of de justitie hiermede wel accoord VLÏSSINGEN. Klokslag half twaalf Zaterdag ontplofte in de Wes- ier-schelde ter hoogte, van Fort Rammekens, ongeveer 100 meter uit de kust, een mijn, die prompt de no dige slachtoffers maakte aan boord van een veerboot, der Provinciale Stoombootdiensten. Twintig mannen werden over boor,d geslagen en honderd andere opvarenden werden min of meer ernstig gewond'. De ont ploffing vond plaats enkele mijlen buiten de gewone route van de veer boten en.... het tijdstip, waarop zy geschiedde, was een half uur later dan het programma vermeldde. Het betrof nier pamelijk een groots op gezette scheepsramp-oefening van de kring'Zeeland van het Nederland- sche Roode.Kruis, welke voor deze kring met zijn belangrijke scheep- vaartroute's ongetwijfeld zeer ittig was. Ook de ramp. welke nog slechts kort geleden de Belgische mail-boot „Prinses Astrid" heeft getroffen, be wijst, dat een dergelijk feit niet tot VfrhóthbarAm wamt niet. ij#* dat JüMfïeUJk «ett atat «ot K eruDü-bUurueri ivureri /da onmogelijkheden mag^orden ge- 'retend,: - T. -• :ehdj Niet minder dan 750 mensen wérk ten aan deze oefening, mee, onder wie 225 man van het depot genees kundige troepen, uit Utrecht o bevel van It.-koL Van der Vegt. De drenkelingen werden door le den van reddingsbrigaden uit Mid delburg én VUssïngen aan land ge bracht, ontvingen eerste hulp van de afd. Zeeland der EJLB.O, én werden vervolgens naar een hulpverband- plaats van het Roode Kruis in het fort Rammekens getransporteerd, een deel hunner had - poliklinische hulp nodig, welke in eep noodhospi taal onder Nieuw- en St. Joosland wérd verleend en zelfs was een aan tal getro.ffenen.er zo ernstig aan toe, dat chirurgisch ingrijpen- noodzake lijk was. Hetgeen in een veldhospi taal in Koudekerke- geschiedde, al waar een bloedtransfusieploeg ope-. reerde, In Koudekerke kwamen ook een aantal getroffenen terecht, die door H.M. radar-instructieschip „Soemba". de politieboot R.P. 4, de reddings boot „President J. V. Wierdsma" uit Breskens en de „Zeezwaluw" van het Nederlandse Loodswezen in Vlis- singen aan waT waren gebracht. Het stond bij voorbaat vast, dat bij een oefening in zo groot verband zou blijken, dat in de organisatie en de samenwerking verbeteringen moge lijk zouden zijn. Aan teto nen in hoeverre dit noodzake lijk zal zijn, was het doel dezer oefe- ning. Wanneer men tn aanmerking neemt, dat het zeer talrijke publiek, uiteraard het„reddingswerk" belem merde (bij een werkelijke ramp zou het „werkterrein" terstond afgeslo ten worden), kan geconstateerd wor den. dat de verwachtingen zijn over troffen. al' zijn uiteraard tekortko mingen gebleken. Overigens bleef het optreden niet tot een „oefening" beperkt. De le luitenant der geneeskundige troepen Overduin kwam te vallen en werd door een vrachtauto over de benen gereden. Hy is in hét ziekenhuis in Middelburg opgenomen. Oudjes verzoeken vrijstel ling van huurverhoging DEN HAAG. De Algemene Bond van Ouden, van Dagen beeft zich tot de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting gewend met hét verzoek de ouden van da-, gen, die steun verkrijgen van ge meentelijke diensten en armbestu ren. ifkeringi-geineten 'volgens1* de noodwet ouderdoms voorziening, vrij te-stellen van het: betalen van een eventuele huurver hoging. EEN VEERBOOT loopt: op een „mijn" in de Westerschelde. Een foto, kort na het -„ongeluk" ge nomen, toont schepelingen, die zich zwemmend trachten te red den, gewonden, die in rubberbo ten worden vervoerd en de oor logsschepen „Soemba" en ,*Flo-~ res" op de achtergrond; Gelukkig is Let allemaal slechts een oefe ning van het Nederlandse Roode Kruis: IC.A.B. erkent noodzaak van industrialisatie DOETINCHEM Op een te Doetinchem gehouden massale toy- een.komst .van de Katholieke Arbei ders Beweging heeft de verbonds- voomtter, de heer De Bruyn, de noodzakelijkheid van industrialisa tie bepleit. „Elk jaar", zo zei hy, .neemt onze bevolking: met circa 175.000 zielen toe. De landbouw kan dit overschot niet' opnemen en de emigratie is niet voldoende." De heer De Bruijn betoogde, dat industrialisatie niemand meer be hoeft af te schrikken, omdat dank zij de KAB. de arbeiders geen pro letariërs en geen verschoppelingen meer zijn en .geen kostprijsfaqtor. vormen. Over, godsdienstigs rbezwa ren tegen hetwerk in faariekên zél de verbondsvoorzitter, dat men niet moet overdrijven en geen angst- stemming mag kweken. Prinses Beatrix peettante van Engelse bahy WARFIELD. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en'Irene waren gisteren aanwezig bij de doopplechtigheid van een Engelse baby in de paro chiekerk van Warfield. Prinses Beatrix is een van de peettantes van de baby,. Robin Edward Fur- ber, zoon van. de heer en mevrouw Stanhope Furber uit.Bracknel. De heer en mevrouw Furber taakte met de koninklijke familie bevriend in de oorlog, toen -prinses Wilh'el- mina in Maidenhead woonde. KONINGIN JULIANA, de prin sesjes Beatrix en Irene slaan in het White City Stadion te Lon den dë internationale ruiterwed- strijAen, waaraan ook Prins Bernhardt deelnam, gade. Eyskens mag zijn krachten op Belgische crisis beproeven BRUSSEL. De katholiek Gas- ton Eyskens, vice-premier en mi nister van Financiën in hef kabinet- Spaak, heeft van prins-regent Karei opdracht gekregen, een nieuwe re gering te vormen. Na overleg met de leiders van zijn partij heeft Eys kens de opdracht aanvaard. Waar nemers zijn van oordeel, dat de ko ningskwestie thans wat op dé -ach tergrond is geraakt en dat Eyskens zal aansturen op een regering van drie partijen, met een programma, dat voaral is-gericht op een oplos sing der financiële, economische en sociale vraagstukken. Frans: van Cauwelaert, de voor zitter der Belgische Kamer, is gis teren naar Zwitserland vertrokken om daar een ontmoeting met koning Leopold te hebben. ISTANBOEL. Aardschokken, die op verschillende plaatsen aan de Turkse kust zijn waargenomen, hebben veel schade aangericht in de pro vincie Izmir (Smyrna), waar vooral de dorpen Karaboeroen en Cesme het moesten ontgelden. Een groot aantal huizen is ingestort. Het overige deel der bevolking is de Ook kust van SmjTna getroffen Heviger aardschokken hebben zich voorgedaan op het Griekse eiland Chios nabij de Turkse kust. De inwoners van de ernstig getrof fen stad Chios hebben deze plaats moeten verlate^. Ook enige andere plaatsen werden door dé bevolking geëvacueerd. De havencommandant van Chios berichtte aan het ministerie, van ma rine te Athene dat de kade langs de kust op sommige plaatsen 35 centi meter gezakt is. In het kustplaatsje Langada verdwenen kade en pieren in de diepte; enige_ stuwdammen op een berg stortten in. alles in hun vaart verwoestend. In de stad Chios zijn slechts gen darmes en enkele autoriteiten ach tergebleven om plunderingen te voorkomen en de noodzakelijke werkzaamheden te laten verrichten. open lucht in gevlucht. Veertig procent van de gebouwen op Chios is verwoest. In het dorpje Marmara moet dit percentage zelfs zestig bedragen. Franse Catalina veronge lukt: zeventien doden PARIJS. Een Catalina van de Franse marine; met 17 man aan boord, die aan vlootmanoeuvres ter hoogte van Agadir (Marokko) deel nam en waarvan men sedert Vrij dagavond niets vernomen heeft, wordt thans als verloren be schouwd. Een duikbODtcoxnman- dant seinde, dat hij iets in lichter laaie in de zee had zien vallen. Op de plaats waar hij het zag neerko men trof hij wrakstukken aan van een vliegtuig, maar geen lichamen. (Van een eigen verslaggever^ UTRECHT. Het gevaar van een conflict tussen dé ziekenfondsen en de huisartsen over de hoogte van het honorarium der dokters is bezworen. Fondsen en artsenzijn overeengekomen de huidige honoraria van 4.68 peT. verzekerd gezinslid voorlopig te handhaven in afwachting van het rapport, -dat een commissie van drie deskundige economen over de financiële positie der artsen zal uitbrengen. De huisartsen, meaangesloten zijn bij de Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst, zijn Zaterdag in hotel „Noord-Bra bant" te Utrecht bijeen geweest. In deze druk bezochte bijeenkomst heeft het bestuur verslag gedaan van de besprekingen, die met de zieken fondsen zijn gevoerd. Uit dit verslag bleek wel dat heide partijen zove'i mogelijk moeite hebben gedaan een. conflict te'voorkomen. Na langduri ge besprekingen zyn zy dan ook tot overeenstemming gekomen op bo vengenoemde, grondslag. De huisartsen zullen één lid van de economen-commissie aanwijzen, de ziekenfondsen een tweede, terwijl déze beide economen samen het der de lid der commissie zullen aanwij zen. Zijn wij goed ingelicht dan zal de uitspraak van deze commissie over de hoogte van het honorarium bindend zyn. "Verder 15 er overeenstemming be reikt over de toeslag, die artsen, werkend in dunbevolkte gebieden, zullen ontvangen. Voor streken, waar van I—100 mensen per KM? le ven, krijgt de daar praktiserende arts een toeslag van 1.— per verze kerd gezinslid, in streken met een bevolking van 201—200 mensen pér KM? een toeslag van 0.50 per ziel. Fantastische beschuldiging aan. adres vanTrygve Tie WASHINGTON. Éen getuige, wiens naam niet werd bekend gé- maakt, heeft Zaterdag voor de ge rechtelijke subcommissie van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat het secretariaatvan de Verenigde Naties „onder Trygve Lie door com munistische agenten wordt geterro riseerd", De getuige, waarschijnlijk een Tsjech, drong er bij de senato ren op aan, dat 2Ü zouden pogen Trygvé Lie door een „bekwame" functionaris te doen opvolgen. De getuige was van mening,, dat er een cel in de organisatie van de Verenigde Naties moet zijn, die er voor zorgt, dat slechts functionaris sen met communistische sympa thieën warden aangenomen". V Byron Price, de waarnemende se cretaris-generaal der V.N.' heeft deze beweringen „fantastisch" ge noemd.. „Ik kan' weten, dat de be schuldiging met betrekking tot de administratieve politiek van Tryg ve Lie een fantastische onwaarheid is", zei hij. „Ik ben er zeker van, dat geen weldenkend* méns waarde zal hechten aan dé verklaring van een geheimzinnige z.g. „functiona ris", die een nfassale aanslag op zijn collega's tracht te plegen, doch wei gert zyn naam te noemen". Bevin en Schuman lunchen en praten over Tripolitanie PARIJS. Minister Bevin heeft Zaterdag zijn reis naar Evian, waar hy de vacantie zal doorbrengen, on derbroken om in Parijs toet .zyn Franse collega Schuman te lunchen.- Tussen de verschillende gangen van de eetpartij werden de huidige fi nanciële moeilijkheden en de toe komst. der Italiaanse, koloniën, be sproken, "Waarnemers m Parijs gelo ven dat minister Bevin de angst van de Fransen, die vrezen, dat de Brit ten geheel Trfpolitanië onder lei ding van emir Idriss el Senoessi van Cyrenaica willen stellen, heeft weggenomen. Fabrikanten in de West-Duit se staat Noord Rijn-Westfa- len, die in aanmerking willen komen voor leveranties onder de Mars halt-hulp, moeten-, in vijfvoud een vragenlijst van 224 vragen invullen. Gründlichkeit verloochent zich niet. Larry Adler, een Amerikaanse mondharinonicavirtuoos trad Zaterdag op rriet hét Londense symphonie-orkest. Dit optreden was een novum in de geschie denis van dit orkest. j,Hoe staat hei met de onder zoekingen nan het ministerie van landbot!to: met betrekking tot de minst wrede manier om krabben en kreeften te doden?" Met deze vraag heeft zich dezer dagen het Britse Hogerhuis moeten bezig houden. Als vol gend punt wijdde men zich aan de economische crisis. 4f- Ben meelzak uan 100 pond bestaai uit 1.25 meter stof. Een meelfabrikant is hu op de idee gekomen deze stof te be drukken' met modieuze patro nen, waarvan dames jurken kunnen maken.: Zijn omzet is met sprongen omhoog gegaan. Uit een artikel pan een Zwit ser over ons land: Nederland is zuinig en nuch ter.' Afbetalingszaken kenttrien er pra'ctisch hïet, want. aan de. verlokking van 't kopen op af- betaling weet de Nederlander uitstekend weerstand te bie den,"-: :w 1 r-j/.-»t

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1