HET ROTTERDAMSCH PAROOL Republikeinse patrouille-taak 'n noodzakelijkheid „De ogen der wereld zijn op ons gericht" Stafchefs der YS zullen ook Wenen bezoeken Rita's schoonpapa door bandieten overvallen Niet voldoende Nederlanders om rust overal te handhaven fN Nee toch...? Heus! Russische bewering over besprekingen niet Zuid Slavië tegengesproken Zomer 1949 Niet tegennïaar met TNI tot bescherming der bevolking Dr. Drees over relaties met Duitsland Praag vervolgt RK priester Koffertje met 200 m illioen francs aan sieraden uit auto geroofd 9e Jaargang no. 180 Red en Adm. Lang© Haven 141, Schiedam Tel 69300 Abo an pri]B: per week 0.32 per kwartaal 4.10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Donderdag 4 Aug. 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankieri Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vrle3 Hooidredacteur; W. B. F. Schaper REGERINGSNOTA OVER INDONESIË (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In een nota aan de Tweede Kamer over de resultaten van de voorbereidende conferentie le Batavia, welke thans geheel openbaar zUn geworden, geeft de regering rekenschap van de overwegingen, welke haar hebben geleid tnt het aangaan van drie overeenkomsten met de Republiek, waartussen een onverbrekelijk verband bestaat: de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja, het bijéénkomen van de Ron de-Tafelconferentie te Den Haag en de staking van dc guerilla en de samenwerking tot herstel van de vrede en uic handhaving van recht en orde. De laatste overeenkomst is eerst gisteren bekend geworden, omdat de Republiek geheimhouding verzocht had in verband met het feit, dat rij pas na de terugkeer in Djokja haar militaire deskundigen kon raadplegen. Geen beslissende bevoegd heid van UNCI op RTC De regering kan niet ontkennen, dat zij aanvankelijk ernstige be zwaren had tegen het vaststellen van patrouiliegebieden waarin de handhaving van rust en orde zqu zijn opgedragen aan de Republi keinse strijdkrachten. Doch bij zijn verblijf in Ind rië is minister Van Maarseveen door de legerlei ding overtuigd, dat onze troepen, hoewel zij militair de situatie be heersen, niet in staat zijn om aller- wege rust en veiligheid te kunnen handhaven. De legerleiding was van mening, dat moest worden voortgewerkt in de richting van samenwerking met republikeinse strijdkrachten, zoals zich deze in de Pasundan reeds had ontwik keld. Zowel de burgerlijke als de mi litaire gezagsdragers in Indonesië waren overtuigd, dat het aanwij zen van afzonderlijke patrouille- gebieden, zoals door de Neder landse delegatie was aanbevolen, de enig praktisch hanteerbare me thode was om t. geordende toe standen te komen. Enige verande ring in de feitelijk toestand zal daardoor niet ontstaan, De Repu blikeinse strijdkrachten zullen slechts een patrouille taak opgedra gen krijgen, waar rij op het ogen blik van het „staakt het vuren" de feitelijke toestand '>eheersen. De regering verklaart in haar verantwoording, dat zij de z.g. Van Royen-Rum-statemcnts heeft aan vaard, omdat de verantwoordelijke politieke leiders van een volk, in dien zü een redelijke mogelijkheid zien om langs vreedzame weg tot een oplossing te komen van een probleem, waaronder het bestaan DUITSLAND De gevaarlijke demontage AAN de ontmantelingsnarïgheid in West-Duitsland schijnt geen einde te komen. De leiders van alle politieke partijen gebruiken de kwestie bij de huidige verkiezings strijd als machtigste propaganda middel, omdat zij weten, dat degeen, die maar flink afgeeft op de „egoistische" Britten en Fran sen bij iedere Duitser een willig oor vindt. De felle dr. Schumacher, leider der socialisten, heeft zich zelfs niet ontzien het optreden der Britten tegen weigerachtige ont- manteltngs-arbeïders een „nazisti sche" methode te noemen. Natuur lijk is dit alles A hoogst onrecht- in net vaardig en mis- r i. leidend. Maar ZoekUClH met deze vast- +S stelling wordt het feit niet uit de wereld geholpen, dat de ont manteling het Westen en de Duit sers uit elkaar dreigt te drijven. Van een dergelijke ontwikkeling kan slechts het Russische commu nisme profiteren. Beëindiging van het ontmantelingsprogramma zou dit misschien kunnen voorkomen en de Duitsers tot trouwe leden van de Westerse gemeenschap maken. Maar enige zekerheid kan men in dit opzicht niet bezitten. Het is immers zeer goed mogelijk, dat de Duitsers na een dergelijk succes onmiddellijk beginnen storm te lopen tegen het bezettingssta tuut en de Roercommissie. Het beste is wellicht, dat de drie grote Westelijke mogendheden deze ge hele materie nog eens bespreken en ten slotte een beslissing vellen, die de Duitsers geen enkele kans geeft om aan te nemen, dat er tus sen Amerikanen, Britten en Fran sen enig verschil van opvartmg zou bestaan. Het gezanik met de ont manteling zou waarschijnlijk niet mogelijk zijn geweest, indien de Duitsers niet wisten, dat hun cri- tiek ten minste voor een deel bij de erikanen in goede aarde vak (Ingez. Med.\ onvera* NIEUWE DEPRESSIE IN AANTOCHT Weersverwachting geldig^ van Donderdagavond tot Vrijdag avond. Vannacht toenemende bewol king en zwakke of matige wind tussen West en Zuid-West. Morgen plaatselijk enige regen en vooral langs de kust tot krachtig toenemende wind tus sen Zuid-West en Zuid. Dezelf de of iets hogere temperatuur dan vandaag. S Aug.: Zon op 5.07, onder 2054; Maan op 19.09. onder 0.37. van bijna 100 millioen mensen (In Nederland en Indonesi" tezamen, red.) gebukt gaat, verplicht zijn deze mogelijkheid niet onbeproefd te laten voorbijgaan. In de laatst verlopen maanden is er voor de regering gelegenheid te over geweest om deze mogelijk heid wel te laten voorbijgaan. Zij heeft dit niet gewild. Bij het aan vaarden van de onderhavige oplos sing, die in overeenstemming is met de Grondwet, is zij heenge stapt over de bezwaren in zake de overgangstijd, omde' de feitelijke toestand niet kan worden gene geerd, In haar opvattingen vindt de re gering niet alleen de Nederlandse delegatie aan haar zijde, maar met evenveel iveriulging de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, de voorlopige federale regaring en de legercommandant in Indonesië. Het is opmerkelijk, aldus de nota, dat in deze aangelegenheid grote overeenstemming bestaat bij hen, die dagelijks in Iidonesië met de feitelijke problemen hebben te worstelen en die voor hun oplos sing mede de verantwoordelijkheid dragen. De regering herinnert eraan, dat bijna drie jaren verlopen zijn, se dert op 15 November 1946 de over eenkomst van Linggaöjati werd gesloten. Sindsdien zijn in Indone sië vele mensenlevens geofferd en grote verwoestingen aangericht. Ook na aanvaarding der overeen komsten zijn er nog tal van onze kere elementen in de toestand. Er zullen mogelijk nog grote moei lijkheden moeten worden over wonnen, voordat het einddoel bereikt, zoals dat is aangegeven in het nieuwe veertiende hoofdstuk van de grondwet. De laatste fase vaji.de oplossing- der Indonesische kwestie, de Ronde-tafelconferentie, zal spoedig kunnen aanvangen. De Nederlandse regering moet zich, gelijk jan alle partijen bekend is, echter de vrijheid voorbehouden om deze conferentie eerst te ope nen, wanneer in Indonesië de wa penstilstand rii belangrijke mate Is verwezenlijkt. Uitdrukkelijk wijst de regering er in de nota nog op, dat de UNCI fde commissies van de V.N. voor Indonesië) aan ie Ronde-tafelcon ferentie deelneemt op basis van het op 23 Maart j.l. door de veilig heidsraad aanvaarde Canadese voorstel, waarin wordt gezegd, dat de bijstand dezer commissie ver leend wordt zonder inbreuk te maken op dé rechten, aanspraken cn positie der deelnemers. Enige "beslissende bevoegdheid van de UNCI wordt door Nederland ter Ronde-Tafelconferentie evenmin erkend als voorheen. Aan de Ronde-Tafelconferentie nemen deel Nederland, de Repu bliek en de Bijeenkomst Federaal Overleg. Gebieden buiten de Repu bliek, niet in de B.F.O. georgani seerd, worden door Nederland vertegenwoordigd. Niet vertegen woordigd op de R.T.C. is Nieuw* Guinea, welks positie een bijzon der punt van bespreking zal uit maken en ten aanzien van welk gebied de deelnemers zich hun standpunt hebben voorbehouden. Millioenen sigaretten over Nederl.-Duitse grens gesmokkeld FRANKFURT. Een groot- scheeps complot van internationale cigarettensmokkelaars, dat ope reerde van Bremen uit, is door speciale opsporingsgroepen van de douane uiteengeslagen. Van de naar schattingtachtig millioen gesmokkelde cigaretten zijn in Bremen door de douane zes millioen stuks in beslag genomen. De cigaretten werden, volgens de bezettingsautoritelten in Neder landse vrachtauto's via Deventer naar Bremen vervoerd. Drie personen' zijn gearresteerd. Gebleken is, dat een aantal ver plaatste personen, afkomstig uit het kamp van Bergen-Belsen en employees van Duitse transport firma's in de smokkelzaak zijn be trokken. Delegatie van Nederland naar VN-assemblée DEN HAAG. Officieel wordt medegedeeld, dat als leden van de Nederlandse delegatie naar de al gemene vergadering der Verenigde Naties zijn aangewezen; Mr. D. U. Stikker, minister van buitenlandse zaken, hoofd van de delegatie, mr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van het dagblad „Het Parool", oud-minis ter van justitie, lid van de Eerste Kamer, plaatsvervangend hoofd van de delegatie; prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, buitengewoon hoog leraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, lid van de Eerste Ka mer, mr. F. C. A. baron van Pal- landt, gezant te Buenos Aires; dr. J. H. van Roijen, ambassadeur te Ottawa. Voorts omvat de delegatie een aantal plaatsvervangende ver- tegenwoordigers en deskundigen. Begin van R.T.C. tussen 21 Augustus en 1 September DEN HAAG, Op grond van de tijdschema's meende men in Den Haag algemeen, dat de R.T.C. niet voor 1 September zou kunnen wor den geopend. Zeer vele leden van de Republikeinse en Federalisti sche delegatie zullen echter reeds omstreeks 12 Augustus in Neder land zpn. Men realiseert zich hier, dat het moeilijk zal zijn de Indo nesische vertegenwoordigers drie weken lang op het begin van de conferentie te laten wachten. Vast staat dat de Nederlandse regering niet bereid is een begin met de con ferentie te maken, voor ten minste een week verionen is na het effec tief worden van de order tot het staken van het vuren, om te zien of aan de order voldoende gevolg wordt gegeven. Dat betekent, dat de R.T.C. in ieder geval niet voor 21 Augustus kan beginnen. a Een winkel in New York biedt Geiger-meters voor het ontdek ken van uranium te koop aan. Zij kosten 55 dollar. De Amerikaanse regering heeft een beloning van 10.000 dollar voor het vinden van uranium in uitzicht gesteld. ee Bij de traditionele parade van een circus in de straten van Keulen Melden de olifanten plot seling stil uoor een groente- en fruithal. Zij weigerden hun weg te vervolgen voor de laatste to maat en de laatste sperzieboon verorberd waren. -H- Hebt u last van zeeziekte? Vaar dan in deze door de Amerikaan Gar Wood uitgevon den motorboot, die zelfs bij een snelheid van 26 knopen volkomen stabiel op het water ligt. Het ge heim van de stabiliteit van de Venturizo heet het schip, is gelegen in de lucht, die door de „tunnel" geblazen wordt -;(■ Twee mannen hebben Forrest Turnbull, directeur van de „Miami Daily News" ontvoerd en hem gedwongen met zijn auto naar een eenzame plek te rijden, waar zij hem 300 dollar lichter maakten. De kidnappers belden vervolgens de Daily News op om het blad een tip te geven voor een goed verhadl." Wild zwijn met blote hand gegrepen en gedood HELVOIRT. In de Drunense duinen is Woensdag een kudde van twintig wilde zwijnen ontdekt. Kort geleden organiseerde men in deze buurt een uitgebreide jacht op deze dieren die echter geen succes had. De omwonende boeren zetten ditmaal direct de jacht op de zwijnen in met het resultaat dat er drie gedood werden, een groot exemplaar en twee kleinere. Een van deze laatste twee werd niet geschoten, doch door een boe renknecht gegrepen en gewurgd. Kolenrantsoen dient thans te worden afgenomen DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken deelt het vol gende mede; „Bij de aanvang van het nieuwe rantsoeneringsjaar heeft de brandstoffenhandel een ernstig beroep gedaan op de huisbrandver- bruïkers om reeds in de zomermaan den een deel van het külenrantsoen af te nemen. Hoewel een belangrijk aantal verbruikers hieraan heeft voldaan, zijn er toch nog vele, die geen haast maken met het treffen van de nodige voorzorgsmaatregelen voor de komende winter. Het be hoeft geen betoog, dat een derge lijke terughoudendheid stagnatie in de regelmatige gang van de distri butie tot gevolg heeft. Dit kan met zich meebrengen, dat belangrijke thans voor huisbrand beschikbare hoeveelheden naar de industrie of andere niet-huisbrand verbruikers zullen afvloeien, waardoor geduren de de wintermaanden moeilijkheden bii de huisbrandvaorziening zullen optreden. Het eigenbelang van de huisbrand verbruikers brengt derhal ve mede, dat ook zij„ die nu nog geen haast maken met1 de afname van een evenredig rantsoengedeelte, deze terughoudendheid laten varen en hun brandstofleverancier alsnog de gelegenheid geven tot aflevering. Slechte indien de verbruikers op de ze wijze medewerken, kan worden voorkomen, dat vele Nederlandse gezinnen in le loop van de winter met brandstofgebrek te kampen zul len hebben. Van Britse z\]de wordt gemeld dat te Buchhorst, nabij' de gren3 tussen de Britse en de Russische zones in Duitsland negen beurtsche pen met oude metalen door de Rus sen. zijn vastgehouden. De papieren, zouden ntet in orde zijn. Morgen wordt prinses Irene 10 jaar DIT WEEKEINDE Nieuwe depressie op komst Vcor de vacantiegangers is de Augustusmaand niet bijzonder fraai ingezet. De afgelopen dagen is de regen spelbreker geweest en eigenlijk is pas vandaag voor het eerst het weer een beetje dragelij ker. Helaas zijn de vooruitzichten van dien aarddat de hoop op tuat warmte en zonneschijn niet gewet tigd is. De opklaring van heden is maar van tijdelijke aard. Er is een nieuwe depressie op komst, die morgen in onze omgeving al weer meer regen zal brengen dan van daag cn die tegen het weekeinde het weer vólkomen in de war zal sturen. De wind blijft uit het zuid westen waaien en dit weekeinde zal men opnieuw ervarendat Augustus de regenmaand by stek is. LONDEN. „De Britse en Ame rikaanse staf - officieren hebben vraagstukken besproken, welke ver band houden mei de militaire orga nisatie. waarin door .het Noord-At lantisch verdrag wordt voorzien." Dit is de laatste zin van het ook overigens niet zeer welsprekende communiqué, dat is uitgegeven naar aanleiding van deze besprekingen, die alhier plaats vonden in het diepst geheim. Evenals tijdens de oorlog werd strenge controle uitge oefend op iedereen, die het gebouw waar de conferentie,werd gehouden, wilde betreden. Er stonden bh de ingangen zwaar bewapende Ameri kaanse soldaten op wacht, die sterk contrasteerden met de bejaarde Britse suppoosten, die ook ditmaal evenals immer, op hun post waren. Voor de aanvang van de vergade ring zei de Amerikaanse admiraal Denfeld het waarschijnlijk te achten, dat de defensieve organisatie voor de pactlanden voor het einde van het jaar zou werken. Hij verwachtte, dat de besprekingen van de Ameri kaanse stafchefs met de militaire leiders van de Europese onderteke naars van het pact in September te Washington zouden worden voortge zet. Na de bijeenkomst van Woensdag hebben de Amerikaanse stafchefs ■een bezoek gebracht aan koning George. Naar Reuter verneemt, is het reis plan van de Amerikaanse militaire chefs in zoverre gewijzigd, dat zij van Parijs niet rechtstreeks terug keren naar de V.S., maar van Parijs uit eerst nog een bezoek brengen aan Wenen. Hetzelfde persbureau is gemach tigd te verklaren, dat er geen waar heid steekt in het bericht van Rus sische zijde, dat de Amerikanen be sprekingen hebben gevoerd met hooggeplaatste Zuid-Slavische offi cieren. Volgens het Franse persbureau is men in gezaghebbende Londense kringen van mening, dat de chefs der Britse generale staven tijdens hun besprekingen met hun Ameri kaanse collega's hebben voorgesteld een coördinatie-comité op te richten, dat tot taak zou hebben de maatre gelen. welke door de vier geweste lijke militaire bevelhebbers worden getroffen, met elkander in overeen stemming te brengen. De zetel van dit coördinatie-comité zou te Wash ington worden gevestigd. Men wil de gewestelijke commando's inrichten overeenkomstig de verdedigingsor- gaxusatie van de Westelijke Unie. De eerste sector zou worden,ge vormd door de Verenigde Staten en Canada, de tweede door de landen der Westelijke Unie. Groot Brittau- nié, Frankrijk, Nederland, Belr- gië en Luxemburg, de derde zou Denemarken en Noorwegen omvat* ten, terwijl Italië en Portugal -dö vierde sector zouden vormen. Loodsdienst bij IJmuiden tijdelijk gestaakt IJMUIDEN. Sedert Dinsdag avond half negen tot Woensdag morgen half zeven en wederom Woensdagmiddag, sedert half drie, heeft de loodsdienst te IJmuiden zijn. werkzaamheden moeten sta ken. Harde wind en zware deining maakten 't uitvaren van de loods boten tot een hachelijk avontuur, 's Winters is dit geen uitzondering, doch dat in de maand Augustus de loodsdiensten in IJmuiden gestaakt worden is iets dat zeer zelden voorkomt. Midinettes keren terug naar haar werk PARIJS. Het stakingseoir.ité van de naaistertjes deelt mede, dat de midinettes van de modehuizen Molyneux, Charles Montaigne en Agnes Drecoll het werk hebben hervat. De firma's hadden nieuwe loonschalen beloofd. Het stakings- comité dringt er bij degene, die nog staken, op aan te blijven sta ken, totdat de werkgevers met dezelfde voorwaarden accoord gaan. SUKARNO EN GENERAAL BUURMAN OVER CEASE FIRE BATAVIA Voor radio-Djokja heeft president Sukarno persoonlijk de bekendmaking van de staking der vijandelijkheden voorgelezen. Ver volgens hield h|j een toespraak tot de bevolking, waarbij hy een historisch overzicht gaf van de onafhankelijkheidsstrijd van Indonesië en een verkla ring van het tot stand komen van de overeenkomst tussen de heren vanRoycn en Rum. Sukarno wees er op, dat de huidige» staking der vijandelijkhe den geenszins dezelfde is als die in het verleden en dat de komende Ronde Ta fel-conferentie geenszins dezelfde is als die, welke indertijd door dr. Beel werd voorgesteld. „Deze Ronde Tafel-conferentie is gebonden aan de belofte, om de souveremitelt onvoorwaardelijk over te dragen, met medeweten van de internationale wereld en dank z\j het aandeel, dat de UN.CJ. erin heeft." Indonesische volk. De ogen en oren der wereld rijn thans op ons gericht om te zien en te horen of u het bevel trouw zult opvolgen." Zich tot de Nederlanders rich tend deed Sukarno op hen een be roep. om alle koloniale tendenzen overboord te gooien en er een ge heel nieuw bestel voor in de plaats te stellen. Hij verklaarde uitdruk kelijk, dat het geenszins in de be doeling ligt, de Nederlanders leed te berokkenen. „Iedere Nederlan der, die goede en zuivere bedoelin gen heeft, heeft lm de Republiek goede kansen. Sprekende over de overdracht der souvereïniteit, zeide Sukarno, dat het thans zeker is. dat Indone sië vrij zal worden. De Republiek houdt in haar strijd steeds twee Zich tot de strijdkrachten wen dend zeide Sukarno: „fk beveel u. die gebieden, waar over u controle heeft, niet te verla ten. Blijft op uw plaats. Ik ver trouw. dat u dit bevel zult opvol gen en dat ge er voor zult zorgen dat deze. door de staat aangegane overeenkomst wordt nagekomen." „Het karakter van. de strijd wij zigt zich met de omstandigheden en evenzo is het in de politiek. Ons aller doel is thans bijna bereikt. Het republikeinse gebied is thans kleiner geworden, doch de geest der Republiek is nu overal aange wakkerd. De roodwitte vlag ver toont zich duidelijker in de lucht. Dit staker der vijandelijkheden la een toetssteen voor ons, voor u, voor de Republiek en voor geheel het grondbeginselen voor ogen. name lijk de vrijheid van het Indonesi sche volk en de wens. dat het leger, de T.N.I. met zal warden ontbon den. Sukarno deed ton slotte een beroep op alle partijen en groe peringen, om partijbelangen niet te stellen boven het nationale be lang en drong aan op eenheid van alle nationale krachten. BATAVIA. De Nederlandse op perbevelhebber It. gen. D. C. Buur man van Vrecden heeft in een ra diotoespraak tot de troepen aange drongen op strikte nakoming van de order staakt het vuren. Hij stel de echter in het vooruitzicht dat de strijd tegen de benden en plun deraars zal worden voortgezet, Dc generaal zei onder meer: „Na de uitvaardiging van de order tot het staken van het vuren zal de toestand niet dadelijk een vredige en een zonder gewapende conflic ten worden. Naast de strijdkrach ten van de andere kant die uit overtuiging de wapens hebben op genomen. zijn er ook groepen, die er slechts op uit zijn te roven en te plunderen. Het ligt niet in de ver wachting dat de groepen de order letterlijk zullen opvolgen. Tegen die groepen zal elke mensenge meenschap die wet en veiligheid handhaaft, blijven optreden". Tegen deze benden dient een ieder, die orde en veiligheid wil brengen, le blijven optreden. De legercommandant richtte tot het leger het verzoek, niet meer te strijden tegen, doch met de T.N.I., aangezien ..het Republi keinse leger met u de plicht deelt, dc bevolking bescherming te ver lenen tegen de benden, die ik hier op het oog had". HAMBURG. De Nederl. min.- pxesident, dr. W, Drees spreekt zich in 'n schrijven aan de burgemeester van Hamburg Max Brauer, uit voor herstel van voor de oorlog bestaande nauwe economische be trekkingen tussen Nederland en Duitsland, In zijn schrijven legt dr. Drees er de nadruk op dat het wederom tot stand brengen van deze betrek kingen wordt vergemakkelijkt door hc, feit, dat zich onder de Duitse leiders mannen bevinden als bur gemeester Brauer, die hebben ge weigerd onder het nationaal-socta- llstische juk door te gaan. Vervolgens wijst de Nederlandse minister-president met nadruk op de bijzondere banden, die immer tussen Nederland en Hamburg heb ben bestaan, ondanks de concur rentie tussen Nederlandse en Duit se havens. Tenslotte geeft dr. Drees als zijn mening te kennen dat het nuttig zou zijn indien Duiteland, Belgie en Nederland van mening wisselden over de riviervaart en over het ounemen van contact op sportgebied. PRAAG. Een Tsjecho-slo- waakse katholieke priester,, Pater Alois Fajstl., die enige tijd geleden weigerde een zieke vrouw de laat ste sacramenten toe te dienen, om dat zij hd was van de communisti sche partij, is Wo'ensdag door een staatsgerechtshof te Praag tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld, we gens verraad. De regering heeft onlangs ge waarschuwd, dat iedere geestelijke, die tracht uitvoering te geven aan. de bedreiging van *t Vaticaan, om katholieke leden van de commu nistische partij te excommunice ren. als verrader zou worden be handeld. Pater Fajstl zijn de burgerrech ten ontnomen voor een tijd van tien jaar. Zijn bezit is verbeurd verklaard. Anderzijds heeft het ka tholieke gezag in Tsjecho-slowa- kije tot dusverre 12 van de 4500 geestelijken m Tsjecho-slowakije geëxcommuniceerd wegens het steunen van de door de regering opgerichte ..katholieke actie-comi- té's". Ondanks de dreigementen van de regering en de druk der communisten steunen nagenoeg alle geestelijken de bisschoppen m hun houding jegens de staat, aldus een kerkelijk hoogwaardigheidsbe kleder tegenover Reuter. De zegs- - man sprak het vermoeden uit, dat de geëxcommuniceerde geestelijken door de politie zouden worden ge holpen om hun functie te kunnen blijven uitoefenen. Brandstoffen voor grote gezinnen DEN HAAG Het C.D.K. deelt mede. dat gezinnen, die uit acht of meer personen bestaan, voor de ver krijging van een toeslag aan brand stoffen In aanmerking komen. De betrokkenen dienen zich op een door de plaatselijke distributie diensten nader te bepalen tijdstip met do distribmiestamkaarten van alle gezinslede a to wenden tot dB genoemde diensten. NICE. De Agha Khau, schoon vader van Rita Hayworth en, naar men algemeen aanneemt, de rijkste man ter wereld, is Woensdag aan de Klvièra 't slachtoffer geworden van een brutale roofoverval. De bandie ten op wier opsporing hij een prijs heeft gesteld van 5 millioen francs, zagen kans tc ontkomen met mede neming van sieraden ter waarde van 150 tot 200 millioen francs. Dc overval vond Woensdagmiddag even na twaalf uur plaats, fie Agha Khan had juist met zijn vrouw, de Begum, zijn villa verlaten om per auto naar Deauvillo te vertrekken waar zij een bezoek wilden brengen aan Aly Khan cn hun schoondoch ter Rita, toon een kleine zwarte se dan, die had staan wachten, de ach tervolging inzette. De bandieten dwongen de auto van dc Agha Khan tot stilstand door de achterbanden met kogels te doorzeven. Vier ge maskerde bandieten sprongen toen op dc auto toe, bedreigden de chauf feur van de Agha Khan en maakten zich meester van een klein valies dat de Begum bij zich had. Met het valies, dat haar juwelen en enig zil verwerk bevatte, maakten zij zich uit de voeten. De bandieten waren klaarblijkelijk zeer goed op de hoogte van de situa tie, want zij aarzelden geen moment bij het doen van hun greep naar het valies. De rest van de bagage van het echtpaar raakten zij zelfs niet aan. De auto met de bandieten vertrok in razende vaart en was m een oog wenk uit het gezicht. De chauffeur van de Agha Khan rende daarop terug naar de woning van de vorst en bcldo de politie op. Onmiddellijk werd een politiecordon in een straal van 75 kilometer rond de villa van de Agha Khan getrok ken. maar enkele uren later was van de bandieten nog geen spoor gevon den. De vrouw van de Khan vertelde journalisten omtrent de overval, dat vier armoedig geklede mannen, die Kindje overleden na het drinken van mierenzuur HENGELO. Een kindje van twee en een half jaar bemachtigde alhier in een onbewaakt ogenblik een flesje met mierenzuur, en dronk de inhoud op. Hoewel on middellijk medische hulp werd in geroepen mocht dit niet meer ba ten. In het R.K. ziekenhuis is de kleine overleden. Frans spraken met een' Spaans oï Italiaans accent en die met stenguns waren bewapend, de portieren van de wegen openrukten en riepen: „Blijf rustig, maak geen lawaai en geef hier dat koffertje. Dan zal er niets met je gebeuren." „Wij gaven hun daarop het ge vraagde. waarop de mannen zich ijlings uit de voeten maakten." Een journalist, die van de gele genheid gebruik wilde maken om. zekerheid te krijgen omtrent het ge rucht. dat er bij Aly en Rita Khan gezinsuitbreiding wordt verwacht, kreeg ten antwoord: „Ik kan U daar nu niets over zeggen, We gaan nu naar Deauvïlle en het is mogelijk; dat er over een paar dagen een com muniqué wordt uitgegeven." Arts verdronken in IJ AMSTERDAM. De rijkspolitie ta water heeft Woensdagavond om streeks elf uur het stoffelijk over schot van de 48-jarige keel- neus- en oor-arts, dr Slruycken uit Bre da. uit het binnen-JJ te Amster dam opgehaald. De arts was om streeks vijf uur in de middag over boord geslagen van zijn. zeiljacht, als gevolg van een klap, die hij op liep van de fok bij het overstag gaan. Vermoedelijk is de slag zo hard -angekomen dat do arts be wusteloos raakte, zodat hij zich niet zwemmend kon redden. Het stoffe lijk overschot is naar een der zie kenhuizen vervoerd en zal vandaar vermoedelijk naar Breda worden overgebracht. Brandstoffen voor wie op kamers woont DEN HAAG Het C.D.K. deelt mede, dat wederom aanvragen ter verkrijging van brandstoffen voor kamerbewoners kunnen worden in gediend. Op nader door de plaatse lijke distributiediensten te bepalen dagen, dienen de aanyraag-fonnu- lieren hiertoe door de kamerver huurders by deze diensten te wor den afgehaald. DEN HAAG. De landbouw- attaché voor Zuid-Amerika, dr. Ir. R. L. Beukenkamp, zal vodt be langhebbenden bij agrarische aan gelegenheden betreffende de Zuid- Amerikaanse landen, op 9 Augus tus van 9 tot 12 uur te spreken zijn. Men verveege zich hiertoe aan de Boorlaan 4, alhier.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1