C J r BANKETBAKKERIJ JET WESTEN" STADSNIEUWS AGENDA Uitslag van de tekenwedstrijd 't TFas een drakerige geschiedenis DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Gratis naar Holland-België 250' kaarten voor jongens, die de honkbal wedstrijd willen zien op het Kasteel V Wie schonk bloemen aan de generaal p,otiliecechtec io SCHIEDAM MONQPOLE TH E At ER Met twee Jantjes op stap v/h mm. BERVOETS vragen: Cassière W. VAN NOORTWIJK ZN. Koeriersters. 2 Donderdag 4 Aug. 1949 Kantongerecht in zomerstemming Ook de zitting ,van het Schie- öamse Kantongerecht droeg Woensdag alle sporen van de va- cantietijd. Op de rol prijkte weer een groot aantal jongens en man nen, die het hadden gewaagd op de openbare weg een bal voprt te schoppen. Dat was wel het "meest aanwijsbare symptoom, maar ook de lege tribune sprak een duidelij ke taal. Mr. Jac. G, Wittkampf handhaafde deze morgen de wet en hij had er niet v®eï drukte van. De lieden, die betrokken waren geweest bij het ongeval met twee ■auto's op de Rotterdarnsedij k, wa ren wel komen opdagen en. bij de behandeling van deze zaak bleek maar al tc duidelijk, dat de foto graaf A. M. uit Schiedam op die bewuste Zondagochtend te laat zijn richtingaanwijzers had uitgestoken, toen hij wilde afzwenken naar de Brandaris. 'k. Heb nog achter me gekeken, maar er was niets te zien, vertelde M. Dit klopte inderdaad, want d eandere personenauto zat toen al naast zijn achterwiel. Met twintig gulden of acht dagen zal M- moeten boeten- De juffrouw, die zich zonder ver gunning aan boord van een vreemd schip had bevonden, ontbrak ook nu niet. Het was de 23-jarige Rot terdamse schone G. J. A. P.. die in de Vulcaanhaven van een Zweeds schip was gehaald. Veertien dagen gevangenisstraf waren er voor haar zonder meer gereserveerd. De leerplichtwet was weer met voeten getreden door de Schiedam- se huismoeders C. S.-v. R. en H. J. I*-K. en de Viaardingers W. P. en C. A. K. Hun straffen varieerden van anderhalve gulden of een dag tot vijf gulden of twee dagen. Films: Passage: Da. 2. 7, 9. Za. en Zo. 1.45, 4.15, 7, 9.30 u: Quartet (18 jr.) Monopole: Da. 2, 7, 9, Za. 2, 5, 7, 9, Zo. 3, 5, 7, 9 u: Tot de laatste man (14 jr.). Bijeenkomsten; 4 en 5 Augustus. R.K. Volks bond, 8 uur: Fiimavond „Het Mobilisatiekruis". 4 Augustus, cantine Pieterman. Wesivest, S uur: 1 Gez. avond t.g.v. bezoek korfballers uit "Wandsworth, VERLOTING de blauwe DOFFER De hoofdprijs van de verloting van ,,De Blauwe Doffer" is geval- len op no. 2252. SVV-athleten naar Engeland Zaterdagavond vertrekken een 30-tal S.V.V.-ers met de nachtboot van Rotterdam naar Londen om een 10-daags bezoek te gaan bren gen bij de athleten van de Athle- tiekclub „The Heme Hill Harriers in Lenden. Deze vereniging was vurig jaar in Schiedam. Dit bezoek valt samen met het 60-jarig bestaan van zo dat de SW-ers ongetwijfeld een prettige tijd tegemoet gaan. Zondag zullen de rood-groenen athleten reeds aan de start ver schijnen op een athletiek-wedstrijd georganiseerd door de Herne Hill Harriers, terwijl in de loop van de volgende week verschillende uit stapjes in de omstreken van Lon den op het programma staan, waar bij de SVV-ers ook uit zullen ko men op verschillende wedstrijden. Zaterdag 13 Augustus is er dan oen jubileumfeest van de jubile rende vereniging. SW-Athleten, goede reis en veel succes! Burgerlijke stand Geboren: Antonius H z. v. A Nettenbreijer en Th. H C Schewe; Lambertus F A z. v, G C v. Vliet en M G Thomassen; Hillegonda d. v, J Dijkhuizen en J H M Kamp; Christina H M d. v. J M Rost en M J de Wit; Willibrordusu M z. v. J A Bosch en J W de Veth; Frits, z. v. A v. d. Mark en H C v. Deu- tekom; Martin, z. v. A v. d. Mark en H C v. Deutekom. visserij bericht scheve^ingen Binnen van de haringvisserij de log gers: SCH 312 met 270 k.<van 4 schepen. Vangstberiehten van hedenmorgen uit zee: Sch 305 m 20 k-, Sch 106 - 14 k.. Sch 195 - I k.. Sch 245 - 8 k., Seh 254 - goede vangst; Sch 159 -lk., Sch 22S - 1 k., Sch 53 - 40 k.. Sch 274 - 12 k.. Sch 332 - nog halen: Sch 7» - 10 k-, Sch 32 - 17 k., Sch 40 - 2 k.. Sch 48 - 10 k., Sch 49 - 25 k., Sch 51 - 1 k.. Sch 132 - 6 k., Sch 262 - B k.. Sch 5 - 70 k- uit de halve vleet. Sch 15 2 k.. Sch 19 - 12 k., Sch 45-2 k.. Sch 69-3 k.. Sch 84-5 k., Sch 122 - 20 k., Sch 130 - 20 k„ Sch 210 geen vangst uit 15 netten. Seh 250 - 17 k.. Sch 297 - 5 k.. Sch 399 - 35 k.. Sch 37 - 40 k. uit de halve vleet. Sch 79 - 5 k.. Sch 186-5 k.. Sch 284 - 5 k. uit 40 netten. Sch 361 - 1 k.. Sch 50 - nog 100 mtfl. Sch 65 - 140 mijl afgelegd (heeft nog een blad aan de schroef). Sch 81-2 k„ Sch 89 - 10 k.. Seh 97 - 65 k. nog 30 netten. Sch 103 - 17 k.. Sch 140-5 k., Sch 160 - nog 140 mijl. Sch 180 - 1 k. uit de halve vleet. Sch 242 - 2 K.. Sch 275 - 50 k. nog 25 netten, Sch 3-20 k.. Sch 14-5 k.. Sch 110 - 2 k.. Sch 118 thuisstomende, Sch 302 - 2 k., Sch 325 m 5 k. Geen vangst hadden: Sch 200, 341, 402. 99, 133. 25. 30, 63, 116. 125. ROTTERDAM Rotterdamse zangeres naar Vlaamse Opera De Sinjorenstad trekt. Nadat wü vorige weck konden melden, dat ohze stadgenoot Antonïo Diamant eèn engagement als lyrisch tenor had gekregen bij de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen, ver nemen we un, dat ook de Rotter damse alt-zangeres Tony Lydïa vaan Dijk aan diezelfde opera is verbonden. "Voorlopig zal zij in gastvoorstellingen optreden. De partituur van Frfcka uit Wagner's opera „Walküre" kreeg zij reeds toegezonden. Voor mevrouw Van Dijk bete kent di-j de eerste stap in de be- roepskunstwereld. Zij trad tot nu toe op bij opera-concerten, meest benefiet-voorstellingen: met Henk Noort zong zij het vorig jaar in het Haagse Gebouw van K. en "W. de Samsono en Delila. OP jeugdige leeftijd zong zij in koren, o.a. in het koor van Ber nard Diamant. Zij ontving lessen van de Italiaan Fontana (Italiaan se Opera) in Den Haag; vaan Lo- tiiar Wallerstein. m in de laatste jaren te Rotterdam van de Weense zangeres, Elsa Kbrda. De baszanger Arnold vaan Mill heelt zich steeds voor haar geïn teresseerd en hij is het "ook geweest die haar bij de Vlaamsche Opera, waaraan hij zelf een viertal jaren is verbonden, heeft geïntroduceerd. Geknoei met TBC-bewijs Aan het bureau Boezemsingel is de veehandelaar. J. M. M. v, "W. uit Fijnacker opgesloten, die geknoeid heeft niet 'n T.B.C.-verklaring. Van "W. had in Leeuwarden een koe gekocht met een verklaring er bij, dat zij T.B.C.-vrij was. Te vens staat op zo'n verklaring het oomummer van 4e koe vermeld. De koe werd weer verkocht, maar de T.B.C.-verklaring hield de vee handel a at achter en later vulde h- daarop het oornummer in van een andere koe. Deze verkocht hij met de bewuste verklaring erbij in Goes. De nieuwe eigenaar kreeg echter argwaan en de C.C.D. stelde een onderzoek in. Tenslotte werd in samenwerking met de politie v. W hier aangehouden. Gelukkig bleek de koe achteraf inderdaad T.B.C.-vrij te zjjn, want zij rea geerde niet op de inspuiting- De prijs van een koe met verklaring is hoger dan van een zonder dat bewijs. Ds. Oberman blijft Ds. F Oberman die onlangs een beroep kreeg naar Haarlem era daar te gaan werken als jeugd- predikant deelde ons mee dat hij voornemens is voor dit beroep te bedanken. - Hij-blijft dus als onderwjjs-pre- dikant in Rotterdam werkzaam. Beleefdheidsbezoeken Tie commandant van de Franse oorlogsbodems in de haven, de ea- pitaine de vaisseau Géli, heeft iii gezelschap van de Franse consul de heer P. Béehet gisteren 2ijn opwachting gemaakt ten stadhui2e. De burgemeester bracht daarna een tegenbezoek aan de schepen. DEN HAAG- Voor het exa men M. O. Handelswetenschappen, slaagden "Woensdag de volgende 'eaandïdaten: F. v. d. Star, Den Haag en G. Stoutenberg, Rotter- dam; Bij botsing van motor geslingerd De chauffeur A. van Dijk, Vin- kenstraat, reed gisteravond met zijn motor van het Sportterrein Duivensteijn de grindweg op. De motorfiets werd "aangereden door een auto. Van Dijk en zijn duopassagïer, de glazenmaker J. Sterrenburg uit de Agniesestraat, werden van de motor geslingerd. De laatste kreeg een hoofdwond en kneuzingen aan Imkeronderbeen en linkerschouder. Van Dijk brak het linkeronderbeen. De mannen werden naar het Bergwegzieken huis vervoerd. Sterrenburg kon na behandeling huiswaarts gaan. Van D. werd ter verpleging, in het St. Franciscusgasthuis opgenomen. De auto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd- Het motorrijwiel dat bij de botsing in de vaart langs de weg geslingerd werd, was geheel ontzet. Het groen-wit-groene boekje is er weer Nu het korps der Vrijwillige brandweer is teruggekeerd, is ook weer het bekende groen-wit-groene boekje verschenen. Hierin zijn op overzichtelijke wijze de bluseenhe- den en hun standplaats opgenomen, alsmede de namen en adressen der respectievelijke brandmeesters en onaerbrandmeesters, de samenstel ling van het college van hoofdlieden en die der verschillende besturen. Het telegram, dat Ketelbinkie A ons verleden week uit China zond. heeft grote gevolgen gehad! In een paar honderd huiskamers werden vellen papier en potloden uit de kast gehaald de theepot op zU geschoven. ne kinderen, dikke en dunne kunste naars ln-de-dop. allemaal begonnen ze met voorzichtige vingers en turende ogen aan het tekenen van hun kunst werk: de draak! Het jongetje van de redactie, dat 's morgens de brieven open moet maken moest telkens kalme rend toegesproken en met ijsjes terug naar kantoor gelokt worden als hij op hol geslagen was bij het aanschouwen van de zoveelste draak met uitpuilende ogen en blauwe stekels, die uit de en veloppe* te voorschijn kwamen. Hij wordt nog iedere nacht gillend wakker uit zijn drakendromen. maar het zal wel zakken. Zonder er verder de draak mee te steken de prijswinnaars dat zijn. dus de kinderen, die het meeste werk van hun draak maakten, die we na lang zoeken uitgekozen hebben, wa ren: Voor de drie hoofdprijzen: Erik. p/a fam. F. de Vries. Dorpsstr. 143. Blelswljk; Ada Dokhout. Jerflza- lemstraat 24a, Rotterdam cn Ger Bok- hout Groen van Prins te rerstr. 91a. Rot terdam. De vtjl andere p Ijzen gaan «aar: Erik Bender. Straatweg 9b, Rotter dam; Joop Hendrix. Homxnelstraat 9b. Rotterdam: Rina Castelijns. Pltllio Wil- Iemstraae 29, Rotterdam; B Califf p/a H. v. Boren. Hovendaal 42. Rotterdam. Dick van Tuil. Bas JVLngeriU5straat 20b, Rotterdam. Natuurlijk waren er nog een heleboel andere draken, die we ook graag een prijs gestuurd hadden, raaar.. tenslotte kun Je ook niet allemaal de beste zijn: een volgend keer beterl De draak, waarmee Ketelbinkie op het ogenblik in China bezig is hebben we ook geen prijs gegeven want dat beest is eigen lijk veel te goedhartig voor een echte draak. Maar dat zul je zelf wel zien! Uitslag Parool-prijsvraag ronde van Het Witte Dorp „Wie zijn naar Uw mening de 5 renners, die het eerst de eind streep zullen passeren", aldus luidde de prijsvraag van „Het Rot- terdamsch Parool". Deze prijsvraag werd uitgeschreven ter gelegen heid van de door De Rotterdam- sche Leeuw op Zaterdag 30 Juli georganiseerde ronde van „Het Witte Dorp" voor amateurs. Na dat de renners de helft van het 100 km., parcours hadden gereden, moesten de antwoorden worden ingeleverd. Niet minder dan 3099 inzendini- gen kwamen binnen. Het was een heel gepuzzel, maar tensslotte kon den de prijswinnaars worden vast gesteld: 1. G. v. Driel, Urkersingel 25b, R'dam; (SC, 7, 57, 45, 60); 2. M. Smit, Schaepmanstraat 11b, Rotterdam, (57, 80, 7, 45, 76); 3. J. v. Duyvenbode, Lorentzlaan 27, Schiedam; (57, 80, 7, 76, 45), De eerste vijf renners, die de finish passeerden waren: 80, 51, 7, 57, 36. Naam ten onrechte genoemd De redactie van Kort en Snel- schrift", orgaan van de Kon. Erk. Centr. Bond van Leraren en Lera ressen,. in Stenografie en Machine- schrijven deelt ons mede, data in een dezer dagen opgenomen bericht over Landskampioenschappen voor steno en typen de naam. van haar propaganda-commissie ten onrechte is genoemd. De redactie van ge noemd orgaan deelt mede, dat zij in geen enkel opzicht in contact staat met d commissie, die in het bericht zou zijn bedoeld. Benzine brandt toch Met zijn kameraden wedde de 17-jarige fabrieksarbeider J. A. werkzaam bij de Caltex, Tweeste- denstraat, gistermiddag dat benzi ne niet zou branden als men er een lucifer in wierp. Hij verloor zijn weddenschap, want de bus benzine, waarin hij een brandende lucifer gooide,-ont plofte en raakte in brand. De ioods- deuren, een werkbank en een ma chine werden aangetast. Tegen A. is procesverbaal opgemaakt. 151. Waar is Skip ge bleven? Rob mist zijn trouwe vriend opeens en maakt zich een beet je ongerust. „Laten we eens gaan zoeken," zegt Toon. „Ga iy die gang daar in dan neem ik hier eens een kijkje." Speurend loopt 'Toon een paar kamers door. maar plotseling blijft hij stokstijf staan: hij hoort opgewonden stem men achter een gordijn. Aha, de ouwe heeft blijkbaar verschil van mening nr.et zijn doch ter. Maar wat hoort hij? Die Jap blijkt volkomen op de hoogte te zijn met het feit, dat Rob en „Nee. nee," antwoordt haar vader, „dat knn Toon weten, waar de schat begraven ligt. „We altijd' nog gebeuren. Eerst moeten we zeker rhoeten die twee meteen maar uit de weg rui- weten of die schat daar ligt. Ik wil eerst men." zegt de dochter met haar scherpe stem. Maar Toon is al weggeslopen en holt terug naar Rob En daar komt Skip ook te voor"1 schijn! Rob kan zijn oren hgast niet geloven, als hij hoort wat Toon heeft opgevangen. A LS er in Amerika een belangrijke basëball-wedstrijd gespeeld wordt, 1 A komen er net zoveel mensen naar kijken als naar HollandBelgië. Wel eens gehoord van Babe Ruth? Elke jongen in Amerika vereert Babe Ruth, zijn foto hangt aan de muur cn elke jongen heeft maar één ideaal: zo'n groot cn beroemd baseball-speler te worden als Babe Ruth. Baseball heet in het Nederlands honkbal en wordt heus ook hier wel goed gespeeld. Vooral in Haarlem en Amsterdam er. de laatste jaren ook in Rotterdam. Het Nederlandse honkbalteam won in Juni met 64 van België. En nu komen Zondag de Belgen een tegenbezoek brengen, in het Sparta-Stadion. De Nederlandse Honkbalhond heeft die wedstrijd met opzet aan Rotterdam gegeven, omdat honkbal hier nog tamelijk onbekend is en om het mooie streven te steunen, stellen wij gratis 250 plaatsen beschikbaar aan jongens van acht tot en met zestien jaar. Kaarten afhalen, aan ons bureau Lange Haven 121, Donderdag morgen, om half negen. Wie het .eerst komt, het eerst maalt. Deze aan kondiging uitknippen en meebrengen. Plotseling overleden De 78-jarige heer F. van Santen, van de Brede Hïlledijk zakte Woensdagavond op de Zuidhoek ih elkaar. Hij werd vervoerd naar het Zuiderziekenhuis, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn- overle- leden. DEN HAAG Tijdens zijn Jong ste bezoek aan Nederland ontving de Franse generarede Lattre de Tas- signy in het Kurhaus te Scheven.in- gen, van een onbekende een bouquet rozen. Btj de ruiker bevond 2ich. een kaartje, waarop in het Frans stond vermeld, dat de schenker van deze bloemenhulde zich aan het eind van de oorlog in een Duits concen tratiekamp nafc'j "traatsburg be vond en uit de gevangenschap was bevrijd door het eerste Franse le ger, dat onder bevel stond van. ge neraal de Lattre de Tassigny. Aangezien generaal de Lattre de Tassigny hem gaa ne persoonlijk zijn dank zou willen betuigen voor de bloemenhulde, wordt de onbe kende gever verzocht zijn naam en adres bekend te willen maken aan de chef van de generale staf, Prin ses Julianakazerne. 's-Gravenhage. Nationale Reserve Bur«au vrijwilligers te karakter van de Nationale en het is twee jaar geleden, werven.. Intgendeel; zelfs Reserve achtte geven." dat men begon de 'been de vrijwillige aanmelding We zijn blij dat men nieb 'derende onderzoeken. We loopt niet over dit Bureau, geschroomd heeft, ons deze hebben zo her en der ons 2. Door de Plaatselijke uiteenzetting zo spoedig- licht eens opgestoken, over Commissi'5 SWG is nog mogelijk te doen toekomen, de eventuele uitslag, doch geen wervinosa^e Uit beide brieven in ons er is niemand te vinden die treft geen blaam T^WEE brieven zijn het 1 antwoord geweest, dat we deze week ontvin- c WJi;ïl.u /u v,w.. gen van de zijde vbn de in Voor de N..R. gevoerd. Al- overduidelijk gebleken, dat er Iets vanaf weet. Duurt het geding gebrachte Na- - - - - - - tiohaie Reserve, De eerste was afkomstig van een van de mannen, die zich be schikbaar stelden voor het werven van leden voor de Nationale Reserve en hij spreekt dus uit eigen er varing als hij o.a. schrijft: „Natuurlijk mag en gaat het niet zo als in Schie- leen is door haar de moge- Ujkheid geopend zich als I™ vrijvriUigor te melde*, hal- geeti, zoals reeds eerder men bij de Nationale Re- zo'n onderzoek altijd cèrve zowel als bij Wettig Jang, of is er een andere Gezag heeft willen erken- oorzaak, dat men zich in pen,- dat de door ons ge- Leiden tot heden-zo zwjjg- gemeld, moet geschieden signaleerde methode van zaam toont? Wij worden Hoofdbureau van ledenwerving uit den boze Natuurlijk is het niet P.C. onze bedoeling geweest om hier het werk van de Na tionale Reserve te becriti- seren ver van dat. Onze democratie^ Reserve zijn op het Politie. Wel werd door de actie Efevoerd voor de Po- litie-n "ve en dit reser- kanttekeningen stondï.Elj ve-corp bestaat thans uit zo'n bezoek introduceer ik cen goed geoefende mijzelf b.v. met de opraer- -rj enthousiaste burgers, kins, dat ik over militaire onder wie stekende zaken kom praten, tk e°Jte-«cest heerst, scherm niet met een offi- 3. De propagandisten ciële opdracht dat zou voor de Nationale Reserve minderwaardig zijn. Enke- werken geheel op eigen le andere ex-OVW-ers, die "datief w samenwerking van goede wille zijn, hel- met het bureau van de Dis- pen mij bij deze zeer nodi- trictscommandant te Rot- ge en zo mooie taak. Het tfrdam- De plaasehjke geval, dat XJ vermeldde is Commissie werd hiervan inderdaad gebeurd, maar °P de hooge gesteld, toen - absoluut verkeerd begre- de propagandisten reeds Jresrrve sent te geven pen. De door U bedoelde bezig waren. Deze enthou- Moge het nimmer vergeten persoon bleek e@n anti-mi- s'aste mnanen werken ütarist en-tijdens het felle blijkbaar met goed resul- dispuut, dat ontstond, heeft *aa£- de huisbezoeker zich inder*. Dat dit enthousiasme daad iets te ver lateri gaan, echter gepaard moet gaan Opzettelijke msleiding was aan veel tact kan niet vol- der, waarin de H. Llduina hier echter geenszins ihet doende worden onder- In 1433 werd begraven, de- spel/' Tot zover de heer C- streept. Het is oi. echter len van een of meerdere van Feit- vaa ®verL 6r°ot belang, dat skeletten gevonden. Reeds een zich niet beheersende huisbezoeker als de aange wezene, niet gebaat de houding van de bezochte kan nooit een excuus zijn. Voor de rest plaatsen wij ons geheel achter de woor den van de heer de Wolff, als hij zegten boven al op het vrijwillige ka rakter van de Nationale worden! Eind 1947 werden in de Grote Kerk in de grafkel- ondertüssen toch wel eens erg nieuwsgiering. Hernieuwde kerk Wie vandaag aan de dag weer eens door de Lange Kerkstraat loopt, ként het Nationale plantsoen achter de Grote echter met Kerk niet meer terug. We waren nu zogewend aan ai die stapels oude stenen en de loodsjes, dat bet een beetje kil gaat aandoen, zo zonder niks, Over bemes ting heeft de grond daar niet- te klagen, dat heeft Schiekanter al lang beke ken en dat het zoden aan do dijk zet is ook een feit, want daarvoor behoef je maar evèn naar dat gras groene grastapijt tegen het koor aan te kijken. Prach tig, vind U ook niet? Ver derop in het plantsoen ko men straks in de herfst de heesters te staan en langs de kan. tegen het stenen muurtje op, beginnen de razen al te ranken. Met hun stekels zijn ze de In een drietal punten vóóraf een selectie plaats- zeer spoedig na deze ont- schildwachten van het vatte de secretaris van de - vindt van de adressen, dekking werden de gevon- plaatseHjke comm. Steun welke door bedoelde pro- den beenderen overge- Wettig Gezag, de heer F. A. pagandisten worden be- bracht naar het laboratori- de Wolff, de aan de orde zocht. tim van dr Barge in Lei- zijnde problemen samen: Moge Uw Schiekantte- den, waar men wilde on- 1. Door hét Bureau Mill- kening de enthousiaste derzoeken of het hier wel- taire Zaken worden géén werkers eens te meer aan- licht delen van het skelet ker niet reeds nu behoeven propagandisten uitgezon - sporen om toch vooral van de H. Liduine betrof, te constateren, dat er zo den en niemand is dan ook tactvol op te treden en bo- We schrijven nu Augustus veel ruiten moedwillig gemachtigd om namens dit venal op het vrijwillige 1549. Nog enkele maanden werden Ingeworpen. Bah!!!I plantsoen. Jammer, dat de hoge ramen aan hot Oude Kerkhof geen stekels' heb ben om de jeugdige vanda len te remmen in hun acti viteit. We zouden dan ONTPLOFFING Dit mannetje Jacob begon ter stond de rechter begrip af te sme ken voor het kruis dat het lot hem te dragen had gegeven. Wat ik met die vrouw uitge staan heb, edelachtbare, zo sprak hij bewogen, is gewoon niet mooi meer. En toen kwam bij stukken en brokken hét verhaal van Jacobs echtelijke weg, cen moeilijke weg, tezamen afgelegd met Maaike en wat voor een Maaike. Zij is hier ook aanwezig, in volle lengte, breedte. Van Maaike, in zachte klei, zou men gemakkelijk twee Jacobjes kunnen boetseren, zo'n Maaike is dat. Hoe, zo vragen wij ons in heimelijke eerbied af, heeft dit manneke het bestaan, de hand te heffen tegen deze reuzin en nog wel zo fors en krachtig, dat er bloed vloeide en builen zwollen. Een explosie, mijne vrienden, een explosie van een motor, met ergernis gestookt, onder veel te ho ge druk en zonder uitlaat. Wacht u voor opgegropte vernederingen, een zachtmoedige aangedaan. Deze Jacob is van nature een. zachtmoedig rhens en zo slikte hij veel van zljii montere Maaike, zon der protest vrat hij alles maar op. Dat was in de eerste jaren van dat huwelijk van 's morgens vroeg tot 's avonds laat: hé, Jacob, sufferd, doe dit eens óf dat eens, schiet op dan stuk ongeluk,, anders doe ik het liever zeil. Nooit was het goed, edelachtbare, kloeg Jacob, :als ik om een boodschap was gestuurd moest ik altijd nog een keer terug, omdat het niet naar haar zin was. Ik deed het maar, want ik vond, dat een man zijn vrouw behulp zaam moest zijn, maar ik begreep maar niet waarom zij altijd zo moest te keer gaan, dat vond ik zo ^vernederend, ziet n. Zó gaat Jacob verder met zijn verhaal. Op een dag werd het ro ken in huis hem verboden, goed Jacob rookte niet meer in de ka mer, men kan ook buiten roken, nietwaar, afschoon het binnens huis gezelliger is, maar enfin. Toen Maaike haar man echter te verstaan had gegeven dat op zijn aanwezigheid' des Vrijdags avonds geen prijs meer zou wor den gesteld omdat er dan geregeld een vriendin van haar zou komen babbelen en Jacob ontdekte, dat deze vriendin nietnand anders was dan Gerrit, een berucht zwarthan delaar, ja toen kookte er iets in Jacob over. Bij een woordenwisse ling voelde hij zich opeens groter en sterker worden en voor hij het goed besefte was hij op Maaike's vol gelaat aan het beuken en wel zo streng,, dat er bloed vloeide en builen zwollen onder het werk. Dat was tevens het laatste sa menzijn van Jacob en Maaike, want sindsdien woont het manne tje ergens anders op een klein dak kamertje. Maaike was het met Jacobs visie niet eens. Zij probeerde te sugge reren dat haar ex-echtgenoot een stiekemerdje was, die het achter zijn ellebogen had, maar daar trapte 'de rechter niet in. Hij gaf Jacob maar tien gulden boete, daarmede als het ware zijn deel neming en adhaesie betuigende. P.U.E.M. boekte ruim een half millioen winst UTRECHT. De Verlies en Winstrekening, over het boekjaar 1348 van de Provinciale Utrechtse Electriciteits-Maatschappij opge nomen in het zojuist gepubliceer de jaarverslag, vermeldt een wjnstsaldo van f 033,786.19. Het dividend bedraagt 7 benevens 2 wegens achterstallig dividend Vergelijkt men de maandcijfers van 1948 met die van 1Ö47, aldus het verslag, dan blijkt het debiet te zijn gestegen tot 't punt, dat zonder oorlogsonderbreking ook had mogen verwachten te hebben bereikt. Het abnormaal hoge groei cijfer, van 25- van 1947 is gelei delijk aan tot 15 teruggelopen. Deze teruggang tot normale ver houdingen valt helaas nog niet te bespeuren in het herstel van Je geieidingsnetten en de transforma toren-capaciteit. Van de grote oe- snellingen aan materiaal werd nog maar weinig afgeleverd. Niettemin kon de stroomlevering naar beho ren geschieden. Het stijgend aantal verbruikers, dat overgaat van het vlaktarief op het vastrechttarief, had een op brengstdaling van ruim f 230.000 len gevolge. De verhoging van de opbrengst sedert 1947 met f 1.330.000, gevolg van de stijging in het stroomverbruik van bijna 17 kwk., is in feite dus f 1.100.000 In de onlangs gehouden vergade ring van aandeelhouders werden de commissarissen jhr. dr. J, K, H. de Beaufort te Leusden en de heer B. J. J. Wijkamp te Baarn herbe noemd Jhr. de Beaufort werd bo vendien opnieuw benoemd tot lid van de Raad van Toezicht. Faas Wilkes had aanrijding De bekende voetballer Faas Wil kes is met zijn vrouw op het West- enined te Voorburg aangereden door een. auto die onverwacht de. Konin- ginnelaan indraaide. Nadat hulp was verleend kon het jonge paar de reis voortzetten. Hef communistische eerste leger, dat .uit. Sian (Sjensi) naar het Noorden oprukt, heeft zich meester femaakt van de strategische stad ingliang, 80 km van de grens van Kansas. In Juli mocht Nederland 50.QQQ k.g. garnalen In België invoeren; bet con tingent voor Augustus bedraagt 65.G0I? kg o De Bond van Smedenpatroons heeft od een landelijke vergadering ta Leiden zijn naam gewijzigd in Bond van Smeden-, Constructie- en Machme- reparotiebedryven (BSCM) De nieu we inspecteur van de Technische Dienst Zeemacht in het Oosten, kapitein ter zee H- de Roode. is in Indonesië aan gekomen a In Beneluxverband gaat da Maastrichter Staar in Luxemburg en België concerten geven'. De burge meesters van Crocsbeek. Eist, Heteren. Valburg en Dodewaard zijn Gramsber- gen in Oost-Vinanderen gaan bedanken voor de in 1944 verleende gastvrijheid aan hun geëvacueerde bevolking. Per „Gouda" van de K.L.M. is naar Batavia vertrokken prins Chamtong Ratanakul van S:am. zwager van de koning van. Siam. en as. civiel Ingenieur. De losse landarbeiders in West-Brabant ondsr- viuden reeds de terugslag van de me chanisering van de landbouw in de nieuwe Uselmeergebieden; waar het vorig jaar nog 200 arbeiders werden te werk gesteld doen thans 12 man en 1 machine hetzelfde werk. De Amerikaanse Senaat heeft voor de Marshall-hulp In het tweede jaar van het Europese Herstelprogramma een bedrag van 3.628.389.000 dollar goed gekeurd o Het statuut van de Raad vaa Europa is heden van kracht geworden» doordat de zeven noodzakelijke be krachtigingen hiervan thans op het Britse Ministerie van Buitenlandse Za ken zijn gedeponeerd Een vliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaat schappij ..Varig" is gisteren bij het phatsje Porto Allegre brandend neer gestort. Vier van de 17 inzittenden wer den gedood De Egyptische premier; Hbessein Sirry Pasja heeft verklaard, dat Egypte's opneming in het Marshall plan wordt bestudeerd Amerika treft voorbereidingen voor een nieuwe, in 195-0 te ondernemen expeditie naar de Zuidpool. De leiding zal weer berusten bij de bekende poolonderzoeker admi raal Byrd Israël heeft medegedeeld dat hèt ongeveer 100.000 Arabische vluchtelingen binnen zijn grenzen zal toelaten. Dal zal het aantal Arabieren in Israël op 250.000 brengen. Het op de kust van het eiland Perim vastgelopen. Nederlandse stoomschip Lekkerkerk is Woens dagmorgen door het bergingsschip Protector vlotgebracbt. De vracht boot, die. ernstig aan het voorschip werd beschadigd, wordt naar de in de nabijheid gelegen haven van Aden gesleept. EDE— Naar wij vernemen heeft mén besloten de "tentoonstelling „Gouden Handen" te Ede tot en met Maandag- 8 Augustus te ver lengen. Vrjjdag 5 Augustus t/m Maandag 8 Augustus HELE WALKER - DENNIS O'KEEFE William bendix in lis de Jantjes geland zijn. staat de boel op z'n kop Toegang 14 jaat. DINSDAG NIEUW PROGRAMMA. N,V. KLEDINGMAGAZIJNEN BROERSVEST 59—51 SCHIEDAM Deeltijd.: 2024 jaar. Sollicitaties: Dagelijks aan onze zaak. mondeling of schriftelijk j ALLE 5CHIED AMSE SLAGERIJEN zullen op MAANDAG 8 - DINSDAG 9/N WOENSDAG 10 AUGUSTUS WEGENS VACANTIE GESLOTEN ZIJN BAKT VRIJDAG EN ZATERDAG VOOR RECLAME pond Wilhclmicötjes voor 30 ot, (fijn koekje) Vi pond Vanille Batons voor 55 ets. Grote prijsverlaging van al onze soorten KOEKJES. Rnlmo sortering GEBAK en TAARTEN!? ZIE ETALAGES ZIE ETALAGES AUTOMAAT EN IJSVERKOOP ■'et '9 avonds II uur ST. LIDUINASTRAAT 49 - TELEFOON 67586 Bekroond te 's-Gravenhaga Voor 15.— aan bons een TAART naar keuze. Hartelijke dank zeg ik alle buren, vrienden en kennis sen voor. de grote belang stelling bij mijn' thuiskomst zü hebben het tot een on vergetelijke dag gemaakt. HENK WOLST. Galileistraat 87A. Vrijbank. Vlaardingerdjjk 300. Vrijdag 9 u. v.m. vers goedgekeurd geitenvlees zonder bon, met been 2,~~ per kg,; zonder bon 2.50 per kg. Verkoper Baks. Te koop: 2 p Engels Icdife. 17.—; Kinderled ik. 12.—. Fietsmandje; zw. emaille fom.r dHmes-frame. Marla- straat 60A. Te koop: goed onderhouden kinderwagen (crème), kap nog prachtig f 20.—. J. Mun- nik, Overschiesedwarsstr. 8. Flink zelfst. meisje gevr. v. d, of d. e. nacht in gezin v. 2 pers. m. hulp aanwezig. Aanmelden: b.K, Laan 94, Tel. 68702. In één dag zijn Uw vacan» tie-foto's weder afgewerkt in Uw bezit, Het foto-adres: J. G. Wïilebrflnd. Rottere dijk 205.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2