VAN HOUTEN Ci J Rodp troepen waren blauwe legers Woensdag te slim af Indonesisch overleg - goede start van RTC II Hypermoderne ijskasten snellen door liet land De Kerk in het midden I Aanvalsplan voor heden viel de Vijand gisteren hij verrassing in handen Moet eens hóren N.S. hebben nieuw soort koelwagen Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Donderdag 4 Aug. 1949 OPERATIE PHOENIX ERGENS Or DE VELUWE Woensdag was het een gloriedag voor de zwakste strijdkracht, voor rood. Het begon des morgens om vijf uur, nadat 's nachts grote troepen bewegingen waren opgemerkt. Rood deed twee verkenningsacties, een langs de spoorweg bij de Doom- spijkse hei en een van de heuvels van OSdehroek, naar deze hei. Bij deze laatste actie bracht rood de blauwen een gevoelige slag toe bij het Soerel. Een heel peloton, de commandant incluis, werd gevan- gen genomen. Dat inspireerde de roden tot nog grotere activiteit. Een in de loop van de dag uit gevoerde doorgezette verkenning van rood leidde bij blauw tot een ware debacle. De gecombineerde macht van rode infanterie en ca valerie veroorzaakte bij de blau wen een paniek. Deze plaatste zich van het Soerel tot de achter liggen de onderdelen voort. Want wat ge beurde? Tal van onderdelen van blauw trokken uit zichzelf terug. Zoals een der stafofficieren van generaal Opsomer het uitdrukte kon men van een „manoeuvre- psychose" spreken. Tijdens deze aanval waren de commandant van blauw en enige zijner officieren in deze omgeving. Zij konden nog tijdig het vege lijf redden. Maar een der officieren, de artillerie-commandant, liet onder meer het blauwe aanvalsbevel van heden, 4 Augustus achter. Dit kwam in handen van de'rode troe pen. Overste Koning, hoofd van de sectie G II, die naast een goed strateeg en tacticus ook een uitste kend voordrachtskunstenaar blijkt fè zijn, moest voor een analoog ge val een greep in de krijgshistorie doen. „Men moet tot 15 Juli 1915 teruggaan om zich een dergelijk, geval te herinneren. Toen toch kreeg maarschalk Foch het bevel van de Fricdrichssturra der Duit sers in handen". Ja, dit was de dag van rood. Maar blauw had ook bijzondere presta ties verricht. In de nacht en des ochtends warenvele afdelingen opgetrokken. Van Zuid naar Noord, van West naar Oost waren zij op voorbeeldige wijze naar voren ge bracht om straks rood een afstraf fing te kunnen geven. Men vraagt zich af, wat gaat blauw doen nu het aanvalsbevel in rode handen is? Het antwoord, dat vandaag wordt gegeven, houdt allen in spanning. Niet .iri het minst de rode troe pen. Inmiddels gaf blauw Woens dagavond het volgende leger be richt uit: „De gehele dag weder zijdse patrouille-activiteit, waarbij krachtige rode verkenningsacties met 2ware verliezen voor de vijand werden afgeslagen. Uit het feit, dat rood ondanks de verliezen bij herhaling trachtte om met ster ke patrouilles door onze linies heen te komen en voortdurend probeer de om krijgsgevangenen te maken, kan worden geconcludeerd, dat er bij rood een blijkbaar zeer nerveu ze stemming is. De vijandelijke luchtacties beperkten zich tot en kele bombardementen. - die slechts weinig schade aanrichtten. Onze eigen luchtstrijdkrachten waren ondanks het slechte weer actief". Men 2iet, dit is de zienswijze der blauwe legerleiding. Men kan deze blauw-blauw laten. Men kan zich ook afvragen o? de ervaringen in de laatste oorlog opgedaan èen ze- ker propagandistisch tintje aan dit legerbericht gegeven, hebben. Generaal-majoor Opsomer, de Joden sterven uit" In uw blad van 25 Juli staat een artikel „Joden in Duitsland sterven, uit"; u vermeldt daarin een rapport van het. Instituut voor Joodse Aangelegenheden en u ci teert als een der punten uit dat rapport „het langzaam en node te ruggeven van geconfisceerd Joods bezit,- omdat het tegenwoordige Duitsland (alweer of: nog steeds) anti-semietiseh is.'1 Maar wat zegt u er dan van, ge achte Redactie, dat Nederland een zelfde verschijnsel vertoont?Ge confisceerd Joods bezit is, vier jaar na de bevrijding, nog niet of nog maar voor een gedeelte terugge geven, zelfs als het nog in zijn ge heel aanwezig is. Hoe moet ik dat noemen: ouderwets-langzame bu reaucratie, of....? Mijn hart ver zet er zich tegen te zeggen, dat ook Nederlanders nog wei lijden aan anti-semitisme, maar mijn verstand kan geen andere verklaring vin den. Welk Kamerlid ïnterpelleert hier over de Regering? Hem zij de eer lijke erkentelijkheid der nog niet uitgeroeide Joden. M. d. B. Huismus tjilpt klachten .Wanneer wordt dat "Zondags- rijverbod nu eindelijk eens opge heven? We zijn toch bij de Bene lux? De Belgen mogen toch ook rijden op Zondag? Mogen wy niet met man en kroost naar zee, strand of bos? Of moeten de autobelas tingbetalers door de week hun op Zondag opgespaarde benzine op rijden? Waarom 's Zondags wel motor- en auto-races?, rijden die wedstrijdwagens dan niet op benzine? Als je maar een wed- strjjdtoegangsbiljet kan vertonen, mag je ook rijden; ik acht dit zot. Waarom moet ik berusten in eeu wig huisarrest op Zondag? Soms, omdat mijn hoofd 's weeks „om loopt" van de zorgen? Uw huismus en huismoeder J. v. d, B. (Er wordt, als steeds, aan werktred.). ge leider der oefeningen, trof bij rood een zeer goede stemming aan, die door de successen er nog beter op werd. Bij blauw was deze wat ter neer geslagen. De psychologische invloed op het moreel der troepen bleek bij 'tegenslagen ook bij dé meer vreedzame manoeuvres merk baar te zijn. Woensdag leerde ook het ont staan en het gevaar van geruchten. Zo verspreidde zich met 'snelle vaart het gerucht door de troepen, dat de commandant der blauwe partij gevangen genomen was. Het bleef bij het in handen der. roden vallen van 't blauwe aanvalsbevel." Erg genoeg. „Het moet een grote fout geacht worden", aldus de gene raal, „dat men deze bevelen zo ver in de voorste lijn meeneemt". Een ander gerucht ontstond toen blauwe troepen in Nunspeet de helmen hadden afgedaan. Men dacht: „De roden zijn in Nunspeet". Intussen zijn de opstellingen van blauw weer aangevuld. En zo wachtte men Woensdag op het gro te treffen met de mogelijke ver rassingen van vandaag. OP DE VELUWE worden voor de eerste maal legeroef eningen gehouden in groter verband dan tot nu toe mogelijk was. De strijd gaat tussen de „rode" en de blauwepartijEen eenheid van het eskadron pantserwagens van de „Rode" partij bevindt zich in de omgeving van Et speet en probeert, zwaar gecamou fleerd en onder dekking van de beboste omgeving in de richting van het „front" op te rukken. DEN HAAG Db officiële teksten van de besluiten van de inter- Indonesische conferentie laten nog op zich wachten. Doch wat er op het ogenblik onofficieel bekend is geworden, heeft hier over het alge meen een gunstige indruk gemaakt, althans wat betreft de wijze waar op de conferentie de zaken heeft behandeld, die op de toekomstige Unie betrekking hebben. De geest, welke het stuk op dit punt ademt, geeft reden tot groot optimisme, gaf ons gisteren een woordvoerder als zijn mening te kennen, Hö wees er op, dat op geen enkel punt, de Unie be treffende, beslissingen waren genomen, die met de bepalingen van de Grondwet strijdig zijn. Daarin ziet hjj een gunstige gespreksbasis ter Ronde Tafel-Conferentie. Wel verwacht men in sommige kringen een sterke reactie van het Nederlandse zakenleven op de be sluiten van het ïnter-Indonesisehe overleg, die betrekking hebben op de vestiging van directies van on dernemingen in Indonesië. Daar over is tijdens het I.I.O. bepaald, dat ondernemingen, die hun hoofd werkzaamheden in Indonesië ver richten, daar ook hun zetel zullen moeten hebben; ondernemingen, die er slechts een deel van hun werkzaamheden verrichten, zullen er althans een gevolmachtigde di rectie moeten hebben. Dat bete kent, zeide een man met jarenlan ge ervaringen in Indonesië, dat bet bedrijfsleven in Indonesië straks veel zelfstandiger en efficiënter zal kunnen werken. Dat betekent ook, dat het zwaartepunt in .beleidsza ken van ondernemingen, weer ginds zal komen te liggen. Ook vroeger, toen de verbindingen niet zo snel waren, was dat zo, en het was een gezonde toestand, die na de overval op Nederland tijdelijk werd hersteld. Niemand, die dat onredelijk zal kunnen noémen. Het gevolg zal zijn, dat er een groot aantal goede Nederlandse zaken mensen straks naar Indonesië zul len moeten gaan om de zaken van daaruit te leiden en dat op zich zelf is al zeer gunstig te noemen. Wordt hier bij voorkeur de gunsti ge basis, die het IJ.P. voor de R. T.C, biedt op het stuk van de Unie toegeschreven aan de invloed van het B.F.O., daartegenover meent mén concessies van het B.F.O. te herkennen. Deze zouden moeten blijken uit een vergelijking tussen de resultaten van het I.I.O. en de andere besluiten van het BJ.O. die tot uitdrukking kwamen in de Bandung-resoluties van vorig jaar Juli en in het BJ.O.-besluit van December. Of deze" verschillen echter door het B.F.O. sterk be treurd zullen worden, nu daarte genover een veel gezondere basis van vertrouwen binnen de federa tie is geschapen, lijkt twijfelachtig. Typerend wordt het verschil met het oude federalistische standpunt genoemd op het punt van het pre sidentschap. Reeds vorig jaar stelden de fe deralisten zich algemeen op het standpunt, dat een driemanschap aan het hoofd van de federatie zou dienen te staan. Dat hield In, dat drie mannen aan de top zouden ko men, die vermoedelijk uit die drie belangrijkste gebieden uit de fede ratie zouden komen. De federalittea hebben het blijkbaar niet noodza kelijk meer gevonden om aan deze voorzichtigheidsconstructie vast te houden en zij hebben ingestemd met een eenhoofdige top, niettegen staande het feit, dat waarschijn lijk is, dat deze topfiguur uit Repu blikeinse kringen zal komen. Dezelfde neiging om de federa listische pantsering jegens de Re publiek te verminderen vonden des kundigen in het besluit tot vaststel ling van de bevoegdheden van de In de VS meer dan vier millioen werklozen WASHINGTON Het aantal werklozen In de V.S. ie voor het eerst sinds Januari 1942 boven de vier millioen gestegen. Hat aantal werkenden, dat even eens gestegen is, bedraagt thans 59.720.000. De verklaring voor de gelijktijdige stijging van het aantal Werklozen en dat der werkenden ligt in de omstandigheid, dat het aanbod op de arbeidsmarkt met 417.000 gestegen f Slechts 25 pro cent der werkzoekenden slaagden er In werk te vinden. De drie grootste droogdokken van Deutsche Werft te Kiel zullen niet worden opgeblazen zoals aan vankelijk op het program stond- toekomstige senaat. In de senaat zullen de verschillende gebieden, waaruit de federatie is samenge steld, gelijkelijk vertegenwoordigd zijn, terwijl in de voorgestelde volksvertegenwoordiging daarente gen de bevolkingsdichtheid de mate van vertegenwoordiging bepaalt. In de volksvertegenwoordiging zullen dus de dichtbevolkte gebieden van de Republiek een" zware stem heb ben, terwijl In de senaat Republi keinse gebieden geen stem meer hebben in te brengen dan ieder an der gebied. Door een. vermindering van de bevoegdheden van de senaat ten opzichte van de invloed welke in de Bandungresolutie en het B.I.O.-bësIuit aan de senaat is toe gekend, zal de invloed van de re publikeinse gebieden in de federatie toenemen, omdat het accent meer op de volksvertegenwoordiging komt te liggen. Sterk afwijkend van de oor spronkelijke federalistische concep tie acht men hier ook. dat de T.N.I. thans het centrale federalistische leger zal worden, terwijl oorspron kelijk de federalisten zich hadden uitgesproken voor een pntbinding van de T.NC en een eventuele op neming van onderdelen van de ont bonden Republikeinse legerorgani- satie in het nieuwe federale leger. H.V.K. bedankt de strijdkrachten BATAVIA. De Hoge Vertegen woordiger van de Kroon heeft zich tot de strijdkrachten in Indonesië gericht met een uitvoerige rede ma.v. de 'uitgevaardigde order Staakt het Vuren. „Er is", zeide hij, „gelukkig een einde gekomen aan het gewapend conflict tussen de Republiek en Ne derland. Als vrienden gaan wij thans de toekomst in. Uw taak, Nederlan ders, was bovenmenselijk zwaar; gij hebt veel ontbeerd, lichamelijk zo wel als geestelijk. Velen zijn ge sneuveld, velen dragen nog wonden. Maar gij hebt vrede en rust ge bracht en gij hebt de mogelijkheid geschapen voor vriendschap tussen Indonesië en Nederland, en gij keert met warme gevoelens naar huis. Gij hebt de Indonesiër nooit als vijand beschouwd en gij kunt de Ronde Tafel Conferentie helpen door- uw houding van welwillende vriend schap te handhaven. Uw strijd is niet voor niets geweest. Daarna sprak de H.V.K. woorden tot de inheemsen, woorden van eenzelfde strekking. Djokja's kabinet BATAVIA Het nieuwe repu blikeinse kabinet zal, naar de cor respondent van Aneta te Djokja verneemt, bestaan uit de volgende ministers: minister-president Moh. Hatta; eerste plaatsvervangende min.-pres. voor Java: de sultan van Djokja; tweed idem voer Su matra: Sjafruddin Prawiranegara; binnenlandse zaken Wongsonegoro, (nieuwe p3rtij Indonesia Raja); buitenlandse zaken: Agus Salim; defensie: Üe sultan van Djokja; onderwijs: Sarmidi Mangunsarkoro (P.N.I.); financiën: Lukman Hakim; justitie: Susanto Tirtóprodjo; ge zondheid: Tambunan (Christenpar tij); verkeer en openbare werken: Laoch; voorlichting: Moh. Natsir (indien deze aftreedt: Sjamsudin van de Masjumi); godsdienstzaken: Kjai Masjkur; sociale zaken: Kus- nan: economische zaken: Ksimo (katholieke partij); gevolmachtigd minister in het buitenland: mr. A. Maramis. Directoraat productie van KLM onder ir. Besamjon DEN HAAG. Met ingang van 1 October zal ir. F. Besangon wor den belast met de leiding van het directoraat productie der K.L.M. met de titel van hoofd directoraat productie. Ir. Frits Besangon werd op 21 November 1908 ie Den Helder ge boren, In 1931 behaalde hij het diploma van werktuigkundig inge nieur aan de technische hogeschool te Delft. In Februari 1935 trad hij in dienst van de K.L.M, Van 14 Juni 1946 af was de heer Besangort gestationneera te Holly wood als technisch manager der KX.M. voor de Westkust van Noord-Amerika. Vrouw van Raeder vlucht uit Sowjet zone BERLIJN, Mevrouw Erika Raeder, echtgenote van admiral Raeder, is naar West-Duïtsland ge vlucht na 4 jaar door de Russen te zijn vastgehouden. De 76-jarige vrouw heeft in ge vangenschap geleefd in Moskou, Minsk en Sachsenhausen. Op 1 Juli werd zij uit Sachsen hausen losgelaten met de order in de Russische bezettingszone te blij ven en nooit met anderen over haar gevangenschap te spreken. Men zei haar dat zij in Potsdam kon gaan wonen, maar zij kon daar geen kamer vinden. Zonder hoed, met mannenschoenen aan en met een .kleine rugzak is zij met de Hoehbahn naar de Amerikaanse sector van Berlijn gevlucht. (Van een onzer verslaggevers) "UTRECHT De directie van de Nederlandse Spoorwegen is er niet alleen voortdurend op uit het reizend publiek de grootst mogelijke service te verlenen, maar zij besteedt ook de nodige aandacht aan het vrachtvervoer. Dat blijkt onder meer uit het in gebruik nemen van de „Chup" zoals hij in spoorwegtaai wordt genoemd een nieuw soort koelwagen, waarvan men er honderd bij Werkspoor heeft besteld en waar van dezer dagen de laatste is afgeleverd. Misschien hebt u deze helder wit geschilderde goederenwagens al tussen hun donkere collega's langs de rails zien rijden. Zij zijn het nieuwste snufje op vervoersgebied en vervullen lang gekoesterde wen sen van al diegenen, die aan snel bederf onderhevige goederen hebben te verzenden. Geen vrees voor bederf van kostbare ladingen Ook voor de oorlog beschikten de Nederlandse Spoorwegen over koelwagens. Maar toen de bevrij ding kwam bleek geen enkele er van meer bruikbaar te zijn. De aanschaffing van nieuwe was een van de punten van het zo omvang rijke herstelprogramma van ons spoorwegbedrijf. Maar van de aan vang af stond het vast, dat wan neer zij er zouden komen, zij ook volkomen zouden moeten voldoen aan de eisen, die tegenwoordig aan dergelijke wagens worden ge steld. Honderd uiterst moderne ijskel ders rijden thans kris kras door Nederland. Men kan ze aantreffen op de emplacementen van Delfzijl of Vlissingen of onderweg op de lange trajecten tussen Rooscndanl- Groningen of Den Heider-Maas tricht, alle een kostbare lading met zich voerend. En geen ogen blik behoeft de eigenaar bevreesd te zijn, dat zijn goederen door de hitte in ondeugdelijke staat hun bestemming zullen hereiken. Daar voor zijn deze wagens met te veel zorg geïnstrueerd. Uiterlijk onderscheidt alleen de witte kleur de nieuwe koelwagen van het overige materieel. Maar wanneer men door de brede, open slaande „douane"-dcuren de wa gon betreedt ziet men terdege het; verschil. Allereerst enige technische bij- ronderheden: Het draagvermogen is vijftienhonderd ton. De wanden zijn dubbel. De buitenwand be staat uit een stalen geraamte, be kleed met stalen platen. De bin nenwand is van Western Red Cederhout, dat weer met alumi- niiimpiaten is bekleed. De ruimte tussen beide wanden is opgevuld met „Isoflex" een isolerend mate riaal. Het dak is op gelijke wijze uitgevoerd en ook de vloer is dub bel. De ondervloer bestaat weer uit stalen platen, de bovenvloer van Cederhout is afgedekt met zink. "Warmtegeleiding door de metalen delen van buiten- naar binnen is uitgesloten, omdat men tegen de stalen binten isolatieblok- ken van kunsthars heeft aange bracht. (tngez. Med. Het conflict tussen Kerk en Staat is in het Oosten van ons werelddeel in volle grang. De processen in Hongarije en Bulgarije zijn nauwelijks uit de pers verdwenen of naar de binnenpagina's geraakt, of da kerkstrijd in Tsjechoslowakije vraagt de aandacht. In andere Oost-Europese landen is het niet veel beter. De Kerk leeft onder de bedreiging van de volledige overheersing („medezeggenschap"!) van de (communistische) regeringen, of hier en daar doen zich hierin slechts graduele verschillen, voor, die voorlopig de situatie nog wat gemakkelijker maken voor de Kerken. Maar men kent ons standpunt: dit is uitstel van executie. Tegenover de totalitaire ideologie van het Communisme verdraagt zich geen enkele andere gedach te, die op de mens, op het volk een totale aanspraak maakt. De Kerken zullen zich hebben te confirmeren, of "te verdwijnen. Verzetten zij zich op rechte en kerkelijke gronden, dan gaan zij strijd en lijden tegemoet. In deze situatie heeft Intussen de R. Kath. Kerk bij monde van het Vaticaan stelling genomen en onomwonden, partij gekozen. Communisten en allen, die de theorie van het Communisme aanhan gen. dienen te worden geëxcommunl- seerd. Sommige commentatoren nemen deze maatreget aan als bindend voor alle communisten in. alle landen, die tot de R, Kath. Kerk beltoren. Anderen menen, dat het alleen betreft, die com munisten. die duidelijk in hun leer en gedragingen de dogmata van Karl Marx aanhangen. Deze laatste beperking kan juist zijn. nu in enkele overwegend R. Kath. landen, wij denken aan Italië en Frankrijk, voor een deel ook aan België tal van uitgesproken communisten ;rou- wg zonen en dachteren) der Kerk zijn. Mogelijk stelt de Kerk zelve deze trouw In discussie, doch er zijn et elk geval zeer velen, die de band met de Kerk om politieke redenen zelf niet wensen te verbreken, hun kerkelijke plichten waarnemen en zichzelf goede leden der Kerk achten. Worden zü thans buiten de kerkdeuren gezet, In dien de plaatselijke kerkelijke overheid dit nodig of wenselijk oordeelt? Verge ten dient dan óók niet te worden, dat het Communisme niet in alle landen van gelijke geaardheid ls. Het is in Frankrijk zeer bepaald anders dan in RuBland, in Nederland weer anders dan in Frankrijk, etc. Overigens, wat ons land betreft, wij vermoeden niet, dat binnen de K. Kath. veel marxistische communisten aanwezig zijn. Voor ons land ls hei probleem daarom niet moei lijk op te lossen. Intussen blijkt uit de door het Vati caan aangekondigde maatregel, dat de R, Kath, Kerk zeer bepaald een andere houding aanneemt tegenover het Com munisme dan de Protestantse Kerken, verenigd in de Wereldraad van Kerken. Dat zijn er rulvi 150 uit 44 verschillen de landen. Gezamenlijk. Nog in zijn laatste resolutie, aangenomen in de vergaderig van het Centrale Comité, dat te Chichester (Engeland) met ruim Deze week: in Kerk en Wereld S0 afgevaardigden der Kerken bijeen kwam in Juli, is uitgesproken, dat dc mogelijkheid tot het verkrijgen van contact met de Oost-Europese Kerken niet mag worden weggenomen en zij In hun strijd zoveel mogelijk dienen te worden gesteund. Daarin ligt tevens be- sloteh, dat de Protestanten de commu nisten niet prijs geven! Iemand als de gereformeerde theoloog prof. Hromad- ka te Praag, 111 van het grote Comité van Actie, is in de Wereldraad een be langrijke figuur. W(J kunnen echter dichter bij huls blijven, door te wijzen op de verkla ring. die de Hervormde Kerk In ons land vorig jaar t-a-v. het Communisme heeft gegeven an waarin zij zegt, dat zij voor geen enkel politiek systeem kiest, noch enig politie systeem zonder meer veroordeelt, en dat de keus voor haar niet ligt tussen Rome of Moskou. Prof. Karl Barth; de Zwitserse theo loog, en ook dr W, A. Visser 't Hooft, seer. Generaal van de Wereldraad van Kerken, hebben, herhaaldelijk betoogd, dat de Kerk niet még kiezen vóór het Oosten en tegen het Westen, Evenmin omgekeerd: niet voor het Westen en te gen het Oo6ten. Omdal de Kerk komt met een „eigen front", dat verticaal in elk ander, menselijk front, zijn woord spreekt, waar het de prediking van het Evangelie van Christus mogelijk moet laten jegens allen, wie zij oofc zijn en waar 2ij ook leven. En het ls vooral Karl Barth geweest, die jegens het Communisme een geheel andere stol ling innam dan jegens het Nationaal Socialisme. Ten opzichte'van het laatste heeft hij zonder omwegen tot strijd opgeroepen, omdat het een duidelijke verzoeking was voor Iedereen. Maar ten aanzien van het Communisme, heeft Karl Barth. In rede, die hö enkele maanden geleden voor de Syno de te Bern hield en die getiteld waa „Die Kirche zwischen Ost und West, geponeerd dat de Christelijke Kerk In het huidige wereldconflict geen partij ls en ook geen partij kan en mag kiezen, maar vclsirekj haar eigen wer heeft te gaan. Daarbij, aldus Karl Barth gaat het maar om één ding: of de Kerk waarlijk Kérk van Jezus Christus ls. Kar] Barth was op het Congres der Kerken ln Amsterdam, vorige zomer, een zeer belangrijke figuur. Hij heeft zich toen, op andere punten van Rome gedistancleerd. Hij heeft het thans weer gedaan, zonder 'nog te wéten, dat het Vaticaan. zoals het thans gedaan heeft, wè! partij zou kiezen, cn ook partij zou willen zijn. Wij sluiten ons aan bö de mening van de Wereldraad, bij de openheid, die het Protestant Urne ten behoeve van mens §n wereld houdt, waar het gaat om de verkondiging van het Evangelie, die voor allen geldt, En we vermoeden, dat vele gelovige Protestanten zelfs geen lid zouden willen en kunnen zijn van een kerk, waarin zij menselijk recht zouden hebben om er in le verkeren. Tegen de beide kopwanden be vinden zich ijskasten, die van bui ten ai en van boven gevuld kun nen worden en ongeveer 1.500 kilogram ijs kunnen bevatten. Vijf torpedo-ventilatoren op het dak zorgen voor luchtverversing en aan de buitenzijde zijn thermome ters gemonteerd, waarop onmid dellijk de temperatuur in de wagon kan worden afgelezen. De afvoer van bet condens water geschiedt door automatisch werkende lek- bakjes, die zo zijn geconstrueerd, dat het binnenkomen van warme lucht van buitenaf onmogelijk is. In de wagon, die door zijn keu rige afwerking met zinken- en aluminiumplaten iets weg heeft van een kamer met spiegelende wanden, bevinden zich achttien ZO ZIEN de nieuwe koelwagens, van de Nederlandse Spoorwegen er ztiÉ (links). Het wagenpark ïs met honderd deze helder witte wagens uitgebreidRechts ziet men hoe deze rijdende ijs kelders er van binnen uitzien. balken met 22 haken voor het op hangen van vlees. Proefrit Voordat men kostbare ladingen aan deze nieuwe koelwagens heeft toevertrouwd, zijn er heel wat proeven genomen. Zo heeft een der wagens, geladen met aardap pelen en ijs, een week lang op het emplacement te Goes gestaan. Geen enkel aardappeltje was be dorven. Om na te gaan hoe de koelwa gen zou voldoen tijdens ccn lange reis, heeft men een van deze rij dende ijskasten gevuld met 9.000 kilo aardappelen en bijna een week lang, dag en nacht door Ne derland laten zwerven. Na een tocht van 1.500 kilometer waren de resultaten alleszins bevredi gend. De heer M. Paardekooper, hoofdassistent van. de Rijkstuin- bouwconsulerit voor kcelaangele- genheden, die de proeftocht mee maakte en onderweg om de vier uur metingen verrichtte door mid del van electrische apparaten, die in een aan de koelwagen gekop peld rijtuig stonden opgesteld, toonde zich uiterst tevreden over de nieuwe aanwinst van de N.S. De nieuwe koelwagens kunnen 20wcl in reizigers- ais in goede rentreinen meerijden en zelfs_, door het aanbrengen van internationale koppeldozen, ook in internationale treinen. Groenten, vlees, bananen, eieren, aardappelen en vele andere pro ducten zullen zij veilig naar alle uithoeken van ons land en ver over de grenzen brengen. Belgische socialisten v/aarschijnlijk in de oppositie BRUSSEL. Kabinetsformateur Eyskens heeft tegenover journalis ten verklaard, dat hij vandaag zou kunnen mededelen, of het hem mo gelijk zai zijn een nieuwe regering te vormen, dan wel dat hij de op dracht zal moeten teruggeven aan de prins regent. Associated Press tekent nier bij aan, dat het waarschijnlijk is, dat de socialisten zullen weigeren aan een regering deel te nemen. Zij zouden er de voorkeur aar, geven in de oppositie te gaan, om daar mede te trachten het verlies aan stenrunen bij de laatste verkiczin- ge:. te herwinnen In kringen der liberalen is men het er onderling nog niet over eens of men zal deelnemen aan een twee-partijen regering met de ka tholieken. Kamp van luchtverkenncrs op Soesterbcrg SOESTERBEUG. Het eerste nationale luchtverkennerskamp dat van 3 tot 10 Augustus op het vliegveld Soesterberg gehouden wordt, is Woensdagmiddag door de voorzitter van de nationale padvin- dersraad, mr. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, officieel ge opend. Ruim 130 luchtvcrkcnners uit alle delen van ons land nemen aan dit kamp deel, Naast speci fieke padvindersv. erk staan de monstratievluchten van de Natio nale Luchtvaartschool en wedstrij den voor modelvliegtuigen op het programma. Emigratie mogelijkheden naar Australië DEN HAAG Zoals bekend heeft de Australische regering de gelegenheid tot amigratie open gesteld en in dit verband zal dc „Volendam" nog dit jaar met een aantal Nederlanders daarheen ver trekken. Australië heeft thans plaats voor ongeveer 200.000 geschoolde cn on geschoolde arbeiders. Vooral in de industrie kunnen velen geplaatst worden. Candidaten voor emigratie kun nen de daarvoo' benodigde formu lieren aanvragen btf het dichtst bij- zijnde arbeidsbureau waar de inge vulde formulieren ook moeten wor den ingeleverd, Australische vertegenwoordigers zullen zitting houden in de volgen- arbeidsbureaus Amsterdam (16 en 17 Augustus), Den Haag (18. 19 ec 20 Augustus), Eindhoven (22 Augustus), Deventer (23 Augus tus) en Groningen (24 Augustus). HET BEROEMDE PANOPTI CUM van Tussaud te Londen met zijn wassen beelden van belangrijke personen uit vroe ger tijden en van deze tijd, zal binnenkort verrijkt worden met de beeltenis Van HM. Koningin Juliana. Dit beeld zal geplaatst loorden naast dat van dc Moe der van onze vorstin Prinses Witheiïnina. Koningin Juliana ontving de heer Bernard Tus saud, die een achter-achter kleinzoon is van de oprichtster van het panopticum, ten palet- ze Soesldijk en verleende hem toestemming tot het maken van meer dan 40 foto's, waarvan sommige in kleuren. Tevens verstrekte Zij hem een staaltje van Haar haar en Het door een opticien wit Utrecht een paar ogen vervaardigenin kleur ge lijk aan die van Haarzelf. Het statiekleed, dat ontworpen werd voor dc kroning heeft Koningin Juliana afgestaan voor de beel tenis in was, wanneer dte ge reed zal zijn. De heer Bernard Tussaud legt ln zijn atelier te Londen de laatste hand aan het model in Jclci van-de beeltenis van Ko- "linpin Juliana. k Heb mijn vliegtuig vol geladen, vol met aapjes DEN HAAG. Met de K.L.M.- Skymastcr, die Woensdagavond naar Now York vertrok reisden 326 passagiers naar de Nieuwe Wereld: het zijn Rhesus-aapjes, Een vliegtuig van een Engelse luchtvaartmaatschappij had do aap jes van India naar Londen gebracht. In het vertrckstntion Calcutta had ccn dierenarts voor ieder aapje een gezondheidsverkJ aring ondertekend. Daarna hebben zij negen dagen lang in een muskletvrije ruimte vertoefd, zodat men er cr thans zeker van is, dat zy geen ziekten in Amerika zul len importeren. Dat de K.L.M. aan boord zijn service ook 'uitstrekt tot „aapjes passagiers" wordt wel be wezen door het menu dat voor de diertjes is opgesteld, dat als volgt luidt: 1. droog brood of beschuit, 2. vruchten, b.v. appels, tomaten, 3. groenvoer (sla of andijvie), 4. ge kookte aardappelen of gekookte mais, 5. rauwe gerst of droge padi. Tussentijds kunnen bij wijze van uitzondering suikerklontjes, koekjes beschuitjes geserveerd worden. De begeleiders is er bovendien op ge wezen, dat dc aapjes gaarne.drin ken uit een hun voorgehouden nap- je of flesje. Bovendien moeten dc kooien van tijd tot tijd geïnspecteerd worden en de apen moeten dan te gelijk toegesproken, .worden. Mocht het onverhoopt voorkomen dat de luchtreizigers,ruzie met elkaar zou den- Vürygendan dienden de kooien voor straf met zeildoek stikdonker gemaakt te worden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3