Van iedere duizend kinderen zijn er 22 tweelingen Atlantisch Pact door de Eerste Kamer goedgekeurd belagen Muskusratten onze dijk en Beethoven en „Therese in levende lijve .iilii 4 WAARHEID EN FANTASIE OVER TWEELINGEN Op militaire bijstand der KS. mag worden gerekend Salzburg levert verrassende ontmoetingen wut TOtajó rOvcbÓKLChs 111111 iiiii De Dommel is zijn invalspoort f vj MM Jsyc Donderdag 4 Aug. 1949 Omstreeks 2,2 van de kinderen, die jaarlijks in Nederland cnnn* £e. r&3r tweelingen. Dat zyn er dus een kleine O.UUU per jaar. Daar .dj dus niet zo'n gering aandeel van onze bevolking innemen, als gemeenlijk wel wordt gedacht, lijkt het ons wel aardig en nuttig, om ons eens nader met hen bezig te houden. Jarenlange wetenschappelijke onderzoekingen en enquêtes, hebben reeds veel omtrent tweelingen aan het licht gebracht, doch er blijven toch nog vele raadsels op een oplossing wach ten. Ook doen nog steeds vele „bakerpraatjes1' hardnekkig de ronde, die öf op misverstand, óf op fantasie berusten. pe mening, als zouden tweelingen f ze niet altijd precies gelijk gekleed minder s»erk en intelligent zijn dan te laten gaan. Zodra ze de luier- gewone kinderen*', berust op ge- leeftijd achter de rug hebben, zyn ze orekktge waarneming. Proeven heb- j heel gemakkelijk voor moeder, i j uitgewezen, dat zij zich in mets want ze zijn altyd zoet met elkaar, i onderscheiden van anderen. I amuseren elkaar, zonder er anderen Wel is het waar. dat zij bij de ge- by nodig te hebben. En later gaan fcoorte meestal kleiner zyn dan een ze het liefst samen naar dezelfde enkeling, en dat zy onderling ook school, ty gevoelen zich geheel ais vaak m grootte verschillen, omdat twee-eenheid, en daarin schuilt juist I ene dichter lag by d<? pre-natale een groot gevaar, nl. dat ze hun in- f voedselbron dan öe andere, Ook t dlvidualiteit verhezen. Het is voor- f worden zif gemiddeld na 236 dagen f gekomen, dat de er.e zeer knap was reeds gebaren, in plaats van "na Jo wiskunde, en de ander er zich 281 dagen. Dat er middelen zouden f absoluut geen moeite voor gaf. De 2yn om tweeling-geboorten te be- i instelling was dein ongeveer zo: werkstelliger!, berust op een fabel, j „Wy weten samen van wiskunde Voorbeeld van een z.g, een-eitpe tweeling; kinderen van hetzelfde geslacht dus, die geestelijk en iï- chaineiyfc zeer veel op elkaar gelijken. Deze ttrec meisjes zijn nu dames gcu'orrfeti. De foto werd 45 jaar geleden genomen. Enkelingen nemen alles sneller aan van hun ouders en oudere broertjes en zustertjes, terwijl twee lingen meer in elkaar opgaan, Hier door is het te verklaren, waarom hun ..taal'' dikwijls langer kinderlyk onontwikkeld blijft. Maar. als zij «ten jaar of 6 oud zyn, en naar school gaan, waar zij noodgedwongen met vele andere kinderen, van hun leef tijd moeten omgaan, wordt dit al gauw anders en ziet men wel, dat zij aiet achter blijven. SPIEGELTWE ELDfGEN Van alle tweelingen is 15% links handig. terwijl het percentage van alle kinderen tezamen slechts 7*2% bedraagt. Waarom, is een. der nog niet ontsluierde geheimen der na tuur. Het is onjuist te menen, dat van elk tweeling-paar er één links is. Dit is wel het geval bij de zgn. „spie geltweelingen", een merkwaar dige speling de* natuur, die slechts by een vierde der zgn. één-etage tweelingen voorkomt. Hierbij vor men de tweelingen elkanders na tuurgetrouw spiegelbeeld, zodat de een elke bijzonderheid links heeft, die de ander rechts heeft. Men neemt momenteel aan, dat dit het gevolg is van een relatief latt? splitsing van het ei. Als men nu weet dat er vier maal zoveel twee-eiige tweelingen gebo ren worden als één-eiige, dan is het .niet moeilijk om te berekenen, hoe 'gering het aantal spiegel-tweelingen is. EEN- EN TWEE-EHG Sinds men tot de wetenschap is geraakt, dat er één-eiige en twee- eiige tweelingen zijn, is veel duis ters tot klaarheid gebracht. Eén- eïige tweelingen, lijken altijd sterk op elkaar, en blijven, innerlijk stérk aan elkaar verbonden, en zelfs een enkele maal ook lichamelijk, zoals de befaamde Siamese Tweeling. Zulke tweelingen vormen al gauw de bezienswaardigheid van de fa milie, en het is al te verleidelijk, om toch genoeg af?" "W y, aiet de an- dere. Wil men dus, dat ieder zyn i eigen karakter en aanleg ontwik kelt, dan moet men een. lichte dwang toepassen en desnoods scheiding. By twee-eiige tweelingen ligt de zaak anders. Zy Iyken in de rege* met meer op elkaar dan andere kinderen van hetzelfde gezin. En dikwijls kunnen zy helemaal met goed met elkaar opschieten. Zy zijn ook lang met altijd van hetzelfde geslacht en soms komt de tweede pas een week later ter wereld dan de eerste. Toch. is het lang niet altyd ge makkelijk, om met zekerheid te zeg gen, of men met één-euge, dan wel met twee-eiige tweelingen te doen heeft. Een opzienbarende ontdek king der laatste tyd, brengt hierin echter Echt. Men heeft nl. gecon stateerd, dat de vingerafdrukken in sterke mate overeenstemmen, en dat zelfs minstens 7 vingertoppen ge heel aan elkaar gelijk zijnL (Van onze parlementaire redacteur) Het was waarschijnlijk aan het vacantieseizoen toe te schrijven, dat er Woensdagmiddag tijdens de behandeling van het Atlantisch Pact in de Eerste Kamer zulk een geweld.ge belangstelling bestond bij t|et publiek. En wij moeter daarom helaas vrezen, dat velen en zeker de kleuter, die het parlementaire decorum doorbrak met een angstig „papa. papa" zich met bewust waren, wat de grote betekenis is van het Atlantisch Pact voor de toekomst van ons land. ..Regering en volksvertegenwoordi ging nemen een grote verantwoordelijkheid op zich." sei minister Stik ker om kwart over vyf; om zes uur keurde de Eerste Kamer het verdrag goed met 29 tegen 2 stemmen, die van de CPN.. niettegenstaande ieder voorstemmer zich bewust was, dat Nederland hiermede zware verplich- '<ngen aanvaardt Regering houdt voet bij stuk: inleveringsprijs van boter wordt niet verhoogd (Van onze parlementaire redacteur) Bij haar standpunt tegenover de bo+erprijs, zei minister Mansholt gisteren in de Eerste Kamer, beeft de Regering rekening te houden met de harde realiteit Deze is, dat Denemarken voor de tyd van 6 jaar met Engeland een contract voor de levering van boter heeft afgesloten voor f 2-85 p. kg. Daar om heeft zij aangedrongen op de omschakeling van de niet meer lo nende boterproductie in kaaspro ductie en is gedwongen geweest de inleveringsprijs voor de boter, die uit de markt moet worden geno men, met 15 ct. per kg. te vermin deren. Zou zij dat niet doen, dan. zou er niet de minste prikkel zijn or.i de boterproductie los te laten Door de lagere inleveringsprijs van de boter wordt de richtprijs van 17.5 ct. per L. melk nl. niet geheel bereikt. Dit was *s ministers antwoord op een betoog van de heer V e r b e ij (KVP) ten gunste van de in de 2e Kamer aangenomen motie van zijn partijgenoot Droesen, waarin verhoging van de inleveringsprijs van boter werd gevraagd. Die mo tie is nog niet ingetrokken, zei de heer Verheij dreigend. Dat wist de minister ook wel, maar het zou schadelijk zijn voor onze economie om haar uit te voeren en dus wordt de inleveringsprijs op het moment niet verhoogd. Dat de begroting 1949 van hel Landbouw-Egalisatiefonds zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen, bewees, dat de Kamer er ook geen gat in zag. Het vlagvertoon is niet van de lucht. Gistermorgen kwamen •weer vier Franse oorlogsbodems aan in de haven van Rotterdam, ■voor een bezoek van enige da gen, Aan boord bevinden zich ongeveer 100 jonge adelborsten De foto werd tijdens het meren genomen. Succesrijk concours voor de Pruis DUBLIN. Prins Berahard nam deel aan een internationaal spring concours met het paard „Cool star', eigendom, van een Brits officier. De prins nam de zware hindernissen in een uitstekende styl en kwam het parcours rond zonder fouten. Voor deze prestatie werd prins Bernhard door de 20.000 toeschouwers harte lijk toegejuicht Hij deelde de eer ste en tweede prijs met mevrouw Phyllis Mac Doweli (Dublin) met JMaxcelbert", zodat barrage moest plaats vinden. Mevrouw Macdowell noteerde, toen zü voor de derde maal over het parcours ging, 16 fou ten en met nul fouten in de eerste ronde en vier in de tweede, maakte dat een totaal van 20. Op dat ogen blik meende men, dat prins Bern hard een uitstekende kans had op de eerste prijs, maar na drie hindemis sen. in de derde ronde foutloos te hebben overwonnen, wierp „Cool Star" een balk' van de vierde hin dernis omver en noteerde verder nog 12 fouten, zodat met de 4 fou ten uit de eerste en tweede ronde mee, ook prins Bemhard een totaal van 20 fouten verkreeg. De prins nodigde by de prijsuit reiking mevr. Macdowell uit, de pa rade der prijswinnaars te openen, hij zelf volgde als tweede. Amerikaanse athleten te Kopenhagen superieur KOPENHAGEN Op de athle- tiekontmoeting, die te Kopenhagen tussen Amerikaanse en Scandinavi sche athleten wordt gehouden, zijn de Amerikanen al twee dagen, in de meerderheid. Zij wonnen 13 van de 17 nummers. De belangrijkste uitslagen van gisteren luiden: 400 meter horden: Frazier (VS) 54.7 sec,: 200 meter Robert Work (VS) 22-6 sec.; 400 meter: William Brown (VS) 49.3 sec.; 1 mijl: Cla rence Robinson (VS) 4 min. 26.8 sec.; relay 3000 meter. (VS) 2 min. 0.4 sec.; Kogelstoten: Tom Montgo mery (VSi 14.69 meter; Kogelslin- geren: Aage Fredricksea (Denemar ken) 52.87 meter. Ronde van Zwitserland FR1BURG. De vijfde étappe van de Ronde van Zwitserland, van Genève naar Friburg over 185 kilo meter, werd gewonnen door de Zwitser Stettler in 4 uur 55 min. sec. Vóór de Italiaan Sforracchi in 4 uur 56 min. 21 sec. en diens landge noot Barozzi (zelfde tijd). Het klas sement na de vijfde étappe ziet er als volgt uit: 1. G. Weilenmann (Zw.) 35.18.26; 2. G. Aesehlimann (Zw.) 35.18.35; 3. Brule (Fr.) 35-31.' Prins Bira licht gewond LONDEN. Prins Bira van Siaro, die Zondag bij de Grand Prix van Zandvoort derde werd. raakte licht gewond, toen zyn zweefvlegtuig in Devonshire te pletter viel. Toen Bira aanstalten maakte om te landen, verloor hij door een windstoot de controle over het toestel. Hij' ging rakelings langs de draden van het hoogspanmngsn et. (van onze speciale correspondent) „Entschuldigen Sie bitte, zegt Beethoven en g^at tussen my en rijn lievelingsleerling Therese v. Brunsvrik zitten. Hoe zou hij het ook kun nen dulden, dat Therese charmant In levendig gesprek met my is gewikkeld Ewald Balster, de grote karakterspeler, die by de Salzburger Fest- spiele mening jaar de rol van ryke man ir Jedermann vertolkte, en starks voor het eerst de film „Eroïca" gaat zien, waarin hij de rol van Beethoven vervult, is altjjd een beetje huiverig, zo in de spiegel van het witte doek te kuiten, „Met niets van iezelf ben je dan tevreden." zegt hy. Achter zijn rug zet zich het gesprek voort met .Ma nama Schönauer, die* Therese speelt in deze Beethovenfiim, waar van enkele uren later de wereld première plaats heeft. Zij herinnert zich eens in Zand voort te zijn geweest en denkt aan nog een contact met Holland, te Wenen speelt zij met Johan Hees ters in de operette Bel Ami. Reeds lang hadden verschillende landen, o.a. Amerika, de ogen op Balser gevestigd voor een Beetho- venfilm, niet al'eer om zijn spel- kwaliteiten, maar ook om zijn ui' ter lijk. Hij heeft echter een con tract met een Oostenrijkse film maatschappij verkozen. De" scènes in het Prater te Wenen en elders in het schone Oostenrijk zijn uiter aard ter plaatse opgenomen en na men als de Piulharmonie, het Sym phonic Orkest' n het Staatsopera- koor van Wenen, de Wiener San- gerknaben en dirigent Hans Krtap- pertsbusch doen veel verwachten van de muzikale verzorging. Nog even enkele schertsende woorden gewisseld met Oskar Werner, de boze neef Kar], die wij geruststel len, dat zrjn ongezeggelijk karakter ook wel van goede betekenis in Beethovens leven geweest kan zijn, zoals de woede over een verloren stuivertje hem tot een brilliant planostuk inspi «»erde, en dan moe ten we ons reppen naar de uitvoe ring van Jedermann, zonder dat wij nog vele dringende vragen aan de aanwezige regisseur Kolm len. u Walter - Veltée hebben kunnen stel- Jedermami Een maand lang neemt een op- podium van geweldige af metingen een gedeelte van het plein voor de Dom te Salzburg in beslag. Kinderen spelen in deze toescouwersruimte ot op het speel- podïum; touristen komen even. uit rusten om de 17e eeuwse kathe draal te bewonderen, één van de grootste en volmaaktste voorbeel den der Renaissancestijl in de Ger maanse landen, naar model van de St. Fieter te Rome gebouwd. Drie zijden van de kerk, waarvan alleen de achterzijde door een bombarde ment werd vernietigd, zodat het aantal zitplaatsen binnen gehal veerd is, worden door grote pleinen begrensd. Eén dezer, het Domplein zelf, is' aan drie zijden alleen toe gankelijk via poorten en bogen. Maar 's Zondags is het plein voor het doorgaand verkeer enige uren afgesloten en wordt „Jedermann" opgevoerd, het middeleeuwse spel Elkerlyck van de rijke man, in de bewerking van Hugo von Hof- man nathal. Niemand ontkomt aan de indruk van het sterven van de rijke man, die door de dood uit zjjn brassers leven wordt weggehaald en, tot Lawntennis VAN SWOL TOT BESTE TIEN VAN EUROPA PARIJS. Jacques Kaufmann, secretaris van de commissie voor de Daviscup heeft een klassement opge maakt van de beste 10 spelers van Europa. Op deze ranglijst neemt on ze landgenoot Van Swol de negende plaats in, dank zij zijn uitnemend spel op Wimbledon. De Europese ranglijst van dit seizoen, ziet er, al tijd nog volgens Kaufmann, als volgt uit: 1. Drobny (Tsjechoslowakije) 2. Cucelli (Italië); 3. Bernard (Frank- ryk); 4. Asboth (Hongarije); 5. Jo hansson (Zweden).; 6. Nielsen (De nemarken); 7. Abdessalam (Frank rijk); 8. Mottram (Gr.-Brittanrue) 9. Van Swol (Nederland); 10 Sko- necki (Polen). Na dit tiental volgen nog Mitic (Zuid-SLavié); del Bello (Italië); Cernik (Tsjechoslowakije): Paliada (Zuid-Slavië)Stolpa (Hongarije); Paish (Groot Brittannië); Washer (België) en Bergelin (Zweden). In de staatscourant is gepubli ceerd, een beschikking tot vrijlating van prijzen voor enige textielgoede- ren en de vijfde wijziging prijzenbe- schikking textielhandel 1048. vertwijfeling gekomen, door de al legorische personen Goede Werken en Geloof van de hel wordt gered. Het machtige orgelspel, dat uit de kerk klinkt, het klokgelui van de torens, de> hemelse stemmen van de transen, het gekoer der duiven op het acoutisch ideale plein, waar alleen de uurslag der Salzburgse kerken doordringt dit alles draagt bij tot de wijding en onver- getelykheid van dit spet van leven en dood, vergankelijkheid en op standing, dat ieder ter harte gaat. Vorige jaren vertolkte Ewald Balser, hoofdrolspeler in de nieuwe Beethovenfilm, de rol van de ryke man, dit jaar Attila Hörbiger, de echtgenoot van Paula Wessely. Meesterlijk en geïoofswaardig is zyn spe3, levendig de regie van Helene Thimig, wanneer Jeder- marm's 28 losbollige gasten, zich aan de lange feestdït zetten. Als de dood rijn taak vólbracht heeft, de duivel is afgewezen en het Geloof in blauw Mariagewaad de engelenstemmea en het hemel- seorgel de vergeving van de ryke man heeft horen bevestigen, wordt het applaus bezworen, stroomt het plein leeg en. wij peinzen ontroerd na over de macht van voor ieder vatbare beelden en woorden. W. Schmidt De verplichtingen zyn echter min der dwingend dan die van het Brus sels verdrag, waar by Engeland, Fi ankryk, Beigie, Luxemburg en Ne derland zich verbonden hebben om onmiddellijk militaire bijstand ie verlenen, indien één der verbonden larden wordt aangevallen. In het kader van het Atlantisch Pact zyn oe aangesloten landen moreel ver plicht om hulp te verlenen, indien een gewapende aanval plaats vindt op een der medeondertekenaars. De aard van die hulp is niet omschre ven, maar» verklaarde minister S t k k e r, bij de beantwoording van het debat, in Washington vat men deze morele verplichting zeer ern stig op. De Nederlandse Regering heeft de overtuiging, dat in geval van agres sie tegen een by het Pact aangeslo ten Europese staat op onmiddellijke militaire bijstand van Amerika mag worden gerekend. Militaire bijstand van Amerika volgens het Atlantisch Pact is een logisch gevolg van de weloverwogen politiek, welke de V.S. de laatste jaren tegenover Euro pa volgen. Tussen Marshall-holp en Pact bestaat een verband in die zin, dat zonder de eerste het laatste zin loos zou zijn. De morele verplichting van het Pact geldt natuurlijk ook voor Ne derland. Dc minister drukte het zo uit: wat Ned. lndïë in 1941 deed, toen Japan Amerika aanviel, zal ook thans dienen te gelden, als een onbekende, staat een aanval mocht beginnen tegen een van de verdragsstaten. Het stemt tot voldoening, zei de minister verder, dat de Volksverte genwoordiging met de Regering sa men de verantwoording voor het buitenlands beleid wil delen. Vóór 914 bestond er m het Parlement in het geheel geen belangstelling voor het buitenlandse beleid. En na de stichting van de Volkenbond was de parlementaire belangstelling beperkt tot die van enkele specialisten. De Tweede Wereldoorlog heeft hier een grondige verandering gebracht. De Regering zal intussen de steun van de Volksvertegenwoordiging zeer.no- dig hebben, als zal blijken, dat Ne derland aanzienlijke offers moet brengen als gevolg van het Atlan tisch Pact. Wij dienen te zorgen, dat de internationale solidariteitsgedach- te gemeengoed wordt van ons volk. Daarop antwoordde de beex Al- gra (A.R.) bij de repliek: Om dit te bereiken dient de Regering niet, gelijk zij deed, te spreken van een onbekende agressor, doch duidrjijk te maken, dat het gaat otn de be strijding van het dodelijk gevaar van het communisme. Over het communisme en de poli tiek van Sowjet-Rusland had wel de heer Van der Kieft (Arb.) ge sproken, toen hij de Russische blok vorming in het geding bracht. De' heer Schalker (CJPJST.) nam hem dat later erg kwalijk en zei; u praat nooit over iets anders.' Doch de heer Van der Kieft acht het terecht van belang, om het Ne derlandse voik, dat de CPN. hoort schreeuwen, dat het Atlantisch Pact de Verenigde Naties ondermijnt, er op te wyzen, dat Sowjet-Rusland zich dat blykbaar nooit heeft afge vraagd bij de veel verder gaande overeenkomsten, welke het sloot met de Oostelijke landen. „Volksdemo cratieën", noemt de heer Schalker deze landen, doch de heer Van der Kieft herinnerde er aan, dat zowel in Polen als in Tsjecho-Slowakije eon communistische, door Rusland gesteunde minderheid haar wil op legde aan het gehele volk, terwijl bovendien communistische voorman nen, die niet volkomen naar de Rus sische pijpen willen dansen, wor den weggewerkt "Waarom, vroeg de heer Van der Kieft is economische en militaire aaneensluiting in Oost- Europa geoorloofd, maar niet in West-Europa? Men beroept zich in Oost-Europa op Duitse agressie, maar die heeft zich altijd naar het Westen gericht, Hoe weet men zo precies, dat zy zich nu tegen het Oosten zal richten? De heer Schalker bleef hierop het antwoord schuldig. Hij bepaalde er zich toe om een maand vacantia voor minister Stikker te bepleiten» opdat deze een marxistische leer gang zou kunnen volgen over de oorzaken van de oorlog. Overigens vond hij, dat Nederland' hoe langer hoe meer ging lijken op Hitler- Duitsland: ook hier heeft men liever kanonnen dan boter. Hij wees het Pact af, omdat het de oorlog nader bij brengt en. Nederland onderwerpt aan de Amerikaanse heerschappij. Van het half dozijn sprekers was hjj de enige tegenstander. Wel ble ken de heren Wendelaar (V.V, D.) enReyers (C.H.) vrij gereser veerd, vooral ook, omdat Engeland en Amerika het embargo op wapen transporten naar Indonesië hebben gehandhaafd en omdat Nederland in West-Duitsland wordt achtergesteld. Zij vonden dit niet bondgenootschap pelijk. Ook de heer Algra bracht het embargo te berde, doch hij acht* te collectieve zelfverdediging plicht. En het was niet voor het eerst, dat Nederland daaraan meedeed: door Koning-Stadhouder Willem Hl werd reeds een federatie van vrije sta ten tegen Frankrijk gevormd. Voor de heer Beaufort, die het „diep treurig" noemde, dat het At lantisch Pact noodzakelijk was als waarborg voor vrede en veiligheid, was de vraag: wat is het grootste ri sico, mét het Fact of 2Ónder het Pact. Hij koos „met hot Pact" ea hoopte, dat dit schild tegen agressia de agressie onmogelijk zou maken. Wat het embargo en de achteruit- stelling in Duitsland door bondgeno ten betreft zei de minister nog, dat de Regering al haar krachten, in spant om een beëindiging daarvan te verkrijgen. Ten deze ziet zij de toe komst met meer vertrouwen tege moet. (Ingez. Med. j Al heeft hij vele kennissen maar geen speciale .vriend h ij scheert zich uitsluitend met Aan het oude Leidse Njord de eer te beurt gevallen, de eer van ons land te verdedigen in drie nummers van de Europese kam pioenschappen, die eind Augustus op de Bosjsaan bij Amsterdam wor den gehouden. Wat dat precies be tekent. Op roeien wordt wel eens ge ringschattend neergezien, „sport voor rijkeluiszoontjes" heet t dan. De indruk wordt gewekt dat het een sport is, die weinig inspanning waagt. Ja, ja vergeet het maar gauw. Wie in een Njordploeg wordt opgenomen na een streng medisch advies, bij voorkeur door dokters die zelf geroeid hebben; traint maandenlang zonder onderbreking twee en een half uur per dag. Hij moet Spartaans leven, mag niet ro ken (geen halve sigaret per dag) geen sterke drank gebruiken en mf^TJ^ Vb- vM - {Van een onzer verslaggevers) ERGENS LANGS DE DOMMEL. Nu verkeert men in Wageningen in spanning, wat dat wel voor een vreemdsoortig product van de na tuur daar in Frieslands landouwen, geweest moet zijn (een soort mon ster van Loch Ness?), want nu, 25 jaar later, komt, voorzover bekend de Bisam- of Muskusrat alleen nog maar voor in Noord Brabant. Daar zijn ze echter de laatste jaren steeds talrijker geworden en het gevaar is met denkbeeldig dat, in dien geen krachtige tegenmaatre gelen werden genomen, deze rat Opsporing en voor geleiding verzocht „Meneer, 25 jaar ge leden heb ik zo'n raar beest gezien, het was heel dik en rond en had een kattekopIk vergeet het van mijn leven niet meeral -wordt ik hon derd jaar. Er zijn nu eenmaal van die dingen, die een onuitwisbare in druk op je maken. En dat beest, dat moét een Muskusrat zijn ge weest." Dat schreef een me neer 1dt Friesland naar aanleiding van een pers bericht, dat niet zo lang geleden uitging van de Plante nziektekundige Diepst in Wageningen en dat toees op het ge vaar, dat deze dieren opleveren voor onze wallekanten en dijken. port verder. Verduidelij kend voor de aanwas van de ongewenste gast is voorts, dat tot het midden van het vorige jaar 177 exemplaren van deze rat overstromingen ton gevolge van werden gevangen. Sedertdien is dit dijk verzwakking hebben kunnen getal gestegen tot 500 De vangst veroorzaken. is aus meer dan verdubbeld in één De Muskusrat is daar nu, even- ^a-^r -^S' als hier te lande een bij de wet verboden gedierte. Het kwaad is echter reccfe geschied en de rat is bij onze Zuiderburen inheems verplicht zich om 's avonds om elf uur naar bed te gaan. Wie tegen de ploeggeest zondigt wordt onverbid delijk aan de kant gezet, want een sigaret heeft voor een wedstrijd- roeier nog fatalere gevolgen dan een paar borrels. De training van een roeier is uiterst zwaar en be gint al in de eerste maanden van het jaar. De oude vier van Njord stapt traditioneel op 1 Januari in de boot, weer of geen weer. En als het vriest dat het kraaktDan wordt getraind op de Oude Vest die altijd open blijft, door de afval stoffen van de gasfabriek. Een pretje is het niet en de Oude Vest is al evenmin een ideale roeibaan, maar toch zyn die oefeningen van groot belang, omdat zij de roeiers ontberingen leren verdragen en het lichaam harden. Een race roeien wil zeggen: al les geven, wat lichaam en geest te geven hebben. Vandaar dat beeld van totale uitputting, als de roeiers de riemen los laten en voorover zakken. Wie zich niet volkomen leeg geroeid heeft, pleegt verraad aan de ploeg, want door zijn toe doen ging de overwinning mis schien naar de tegenstander. De Palmares van Njord vermeldt tal van fraaie prestaties in binnen- en buitenland. Europese titels ko men er niet op voor. Zal het dit maal lukken in eigen land en voor eigen mensen beslag te leggen op een van de eerste plaatsen? De op gaaf is moeilijk, want de elite van de Europese roeïsport komt naar Amsterdam. Als Zaterdagmiddag om half drie Kees van Hasselt het startsein geeft voor de traditionele twee kilometer in de Delfshavense Schie in Rotter dam zal het de twintigste keer zyn, dat deze bij uitstek zo nuttige wed strijd voor de propaganda van de zwemsport wordt gehouden. Het is dit jaar voor het eerst dat de wed strijd met op 31 Augustus wordt gehouden en de verandering van datum is ongetwijfeld oorzaak dat er minder inschrijvingen binnen kwamen dan gewoonlijk. Onder de veteranen de 70-jarige Cleton en de 63-jarige Van Lammeren. De Dommel, vriendelijk stroomp je, dat van België, dwars door het Brabantse land naar Den Bosch kronkelt, heeft ons deze poets ge bakken. Deze rivier is de invals- met het jaar en dat wijst er wei op, dat dus ook hun aantal blijk baar nog steeds sterk toeneemt. In 1948 mg men m België 3.000 exemplaren en in de eerste zeven maanden van dit jaar waren het er reeds 2.000, In ons land is het aantal vang sten van deze rat, die zich zowel in het water als op het land goed thuis voelt, nog veel geringer. Het verontrustende is echter, dat er de laatste tijd ook hier een sterke stij ging in zit en de ratten steeds een bedreiging voor ofts gehele Noordelijker komen. Het eerste "waterrijke land zou gaan opleve ren. In België heeft men niet voor niets de kweek van deze, uit Noord Amerika afkomstige, om zijn kost baar bont veel gevraagde d'iersoort verboden. Uit de Belgische kweke ryen bij Aerschot en Tremeloo tot '48 verspreiden zij zich hebben destijds exemplaren kans geheel Noord Brabant. Bij exemplaar ving men in 1941, vlak bij de Belgische grens, in Valkens- waard. Het jaar daarop haalde men er een paar uit rattenklem- men bij Rijsbergen. In 1943 komen de ratten reeds voor bij Hoge en Lage Zwaluwe en in de jaren '45 over Val- gezien te ontsnappen. Aanvankelijk keuswaard hebben zij "zich reeds konden zij zich ongestoord verme- tot een kolonie kunnen ontwikke- nigvuldigen zodat zij er enkele len. En zo gaat het officiële rap- land is binnengedrongen. En. blijk baar bevalt het hem hier best. Nu zou Rijkswaterstaat daar niets tegen hebben, als het dier zich voor zijn vestigingen beperkte tot vennetjes, zoals in de buurt van Oisterwyk. Hij zou dan een aar dige aanvulling zijn op onze in heemse fauna. Echter, alle water wegen, bij voorkeur die met stil staand water, lokken hem er toe holen en meterlange gangen te graven, die de structuur van de waterkeringen ondermijnen. Het is duidelijk, dat hij daarmede onze sympathie niet kan oogsten. Onder de mens kan hij alleen enige genegenheid vinden bij bont handelaren, die de huid van dit dier kunnen verwerken in hun in dustrie al geven zij ook de voor keur aan de Amerikaanse soort. Voor het overige past deze rat niet in ons schema van wat van nut en onnut is. Daarom hebben wij hem de oorlog verklaard, een krijg, waarvan de uitslag nog onzeker is. Dauthuille wint van Johnny Greco MONTHEAL. De Franse mifl- dengewicht Dauthuille heeft door k.o. in de vijfde ronde gewonnen van de Canadese kampioen Johnny Greco. De Canadees gaf goed par tij totdat hij op een harde dubbel sloot tegen het hoofd voor de volle tien tellen neerging. Eveneens uit Montreal komt het bericht, -dat volgens Joe la Motta, broer en manager van, de wereld kampioen middengewicht Jake la Motta, de revanche wedstrijd La MottaCerdan, met de titel als in zet, gehouden zal worden op 28 Sept. as. op de Polo Grounds te New York. De contracten zouden heden te New York worden getekend. NATIONALE JEUGDKAMPIOEN SCHAPPEN HILVERSUM. rn de afgelo pen dagen is op de banen van Ho- gerheide te Hilversum het tour- nooi gespeeld om de nationale jeugdkampioenschappen. De uit slagen van de finales zij als volgt: Jongens: Goris (Rotterdam) winnaar van het vorige jaar slaat Van der Lee (Haarlem) 62 60. Meisjes: J, Muellemeister (Utr.) slaat R. Kieboom (Overijssel) 75 6—2.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4