HET ROTTERDAMSCH PAROOL Herinnerig aan verleden mag toekomst niet bederven 6 Amerika waarschuwt het communistische China Notities van verongelukte journalisten gevonden Stafchefs der VSthans in s voor ove - ■p-B-ee— Indonesië ntoet aantrekkelijk zijn voor buitenlandse beleggers Nationalisatie van nutsbedrijven mmm Koffie en rijst blijven op bon P. Roozenburg I jaar geschorst DIT WEEKEINDE Hoogst onzeker ,Nu veel beter begrip van situatie hier, dan voor wij naar Europa kwamen" Nee toch. "b Heus! 9e Jaargang 110. 181 Red. en Adm, Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Aboan.prtjsi per week 0.32 per kwartaal 4,10, Iosbo nummers 009 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Vrijdag 5 Augustus 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 39S&44 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vrlet Hoofdredacteur: V/. B. F. Schaper MOHAMMED IIATTA: DTOKJA. Am de vooravond ran zjjn vertrek naar de Koude Tafel conferentie heeft de republikeinse minister-president Moh. Hatta aan Reuter een interview toegestaan, waarin hy ondermeer verklaarde: De toekomstige economische structuur van Indonesië zal gericht rijn op verbetering van het lot der millioenenmassa. Onze economische politiek zal een socialistische zijn, zoals in de Scandinavische landen, waar de boer en de arbeider een redelik aandeel krügeu. Het koloniale economische systeem, dat tot nu toe dit land en dit volk beeft uitgebuit, mag niet worden voortgezet. Sociale rechtvaardigheid voor het volk is een van de rijf punten, genoemd fn de preambule van onze grondwet. Het gemiddelde dagelijkse Inkomen van de Indonesiër werd onder het koloniale systeem geschat op 254 cent. Hierin moet verandering komen. Dtt alles kan het geval zijn, Indien ds overdracht van de souvereiniteit onge hinderd voortgaat. Maar het is niet zo zeer een kwestie voor Indonesië om van een speciale voorkeur tegenover de Nederlanders blijk te geven, als voor de Nederlanders, om de Indonesiërs voor zich te winnen krachtens hun »angdurige en gedetailleerde kennis van ons land en ohb volk. Een vriendschap pelijk ën gelijkwaardig deelgenootschap van beide landen kan in het nabije ver schiet liggen. Wij hebben b.v. bepaalde lichte industrieën, waarvan de produc ten de Nederlandse zware industrieën zouden kunnen voeden. In sommige strategisch belangrijke industrieën, zoals petroleum, rubber en Un. die thans exclusie!: in buitenlandse handen zijn, zou een gemeenschappelijk bezit van de staat en particulieren noodzakelijk kunnen zijn teneinde de economische invloed van ans land en de wereldmarkt te waarborgen. De staat zal wettelijke maatregelen hebben te treffen teneinde verbetering te brengen in de Ionen en in de levens standaard van de arbeideTs- Met' betrekking tot de Nederlands- Indonesische Unie verklaarde Hatta met nadruk dat haar succes en haar doelmatigheid vooral zullen iiggen in de vrijwillige samenwerking van gelijk, waardige deelgenoten. Elk element van dwang pf pressie kan een dergelijke unie alleen maar verzwakken. Wij kunnen niets aanvaarden dat voor Indonesië of voor het Indonesi sch e volk nadelig is. Op dit ogenblik weten wij niet, welke voorstellen ons zullen worden gedaan. Dit zuhen wij in Den Haag te wuen komen. Eerst dan kunnen wij beslissen, of de gedane voorstellen al dan niet aanvaardbaar zijn. De toekomstige Verenigde staten van Indonesië zullentn het bijzonder stre ven naar het bereiken, van vrede en handelen als een stabiliserende factor in de troebele atmosfeer van Zuid-Dost Azië. Het ij Biet oöze bedoeling, enig Met betrekking tot de buitenland se investeringen zeide Moh. Hatta: Het ligt voor de hand. dat Indo- sië voor een grootscheeps nationaal ontwikkelingsplan, binnen een be trekkelijk klein aantal jaren te ver wezenlijken, de samenwerking met en de hulp van het buitenland in de vorm van technische uitrusting en hulpmiddelen niet zal kunnen ont beren. Wij zullen dus buitenlandse inves- teringen welkom heten. Er moet evenwicht worden gezocht tussen de belangen van dit land en die van de beleggers. De onbeperkte stroom van winsten uit het land, die tot nu toe plaats had, kan natuurlijk niet in ons belang zijn, ofschoon ik besef, dat wy de buitenlandse kapitaalbe zitters beleggingen in Indonesië vol doende aantrekkelijk moeten maken. Wij zijn niet voornemens, alle in dustrieën te nationaliseren. Ons land heeft hiervoor noch de financiële bronnen, noch de arbeidskrachten. Wij stellen ons- slechts voor, de openbare nutsbedrijven zoals telefoon, spoorwegen en electri- citeitswerken te brengen onder het beheer van de staat. Voor het overige zal er een zeer uitge breid arbeidsterrein blijver» voor particuliere ondernemingen. In de komende periode, waarin de toekomstige Verenigde Staten, van Indonesië wensen samen te werken met Nederland, mogen er jegens de Nederlanders geen gevoelens van bitterheid meer bestaan. Wanneer de vryheid eenmaal is bereikt kun nen er vriendschappelijke betrek kingen, en samenwerking bestaan met de Nederlanders en alle andere naties. Aangezien de Nederlanders, beter dan welke andere buitenlan ders ook, het land kennen, zullen zij er een bevoorrechte positie Innemen. Indonesië, hééft, behoef te aan técHni- gche hulp' voor zijn industriële, agra risch© m?- "culturele ontwikkeling". Het is duidelijk dat de Nederlanders beter dan wie ook, geschikt zijn om deze hulp te verlenen. bloc te vormen of ons bij enig bloc nan te sluiten;Wij zijn een jong land en hebben dit te consolideren* en onze krachten te versterken. Dit kunnen wü het best doen door het accent te leggen op .een politiek van vrede en „good will",. beter dan door onszelf onverbre kelijk met enig bloc te verbinden. Sprekend over zyn bezoek aan Pan dit Nehru en andere leiders in India zeide Moh Hatta, dat Indonesië de weg van India wil volgen. W\. wensen een politiek van goede nabuurschap met India. Behalve dat wij buren zijn, zijn er nog vele andere banden die ons hebben gebonden en In de toekomst nog zullen binden met dit land. Wij zullen zeer nauwe cultu rele en economische betrekkingen aan-- Kaan met India: een. persaudaraan (bond van broederschap). Moh. Hatta besloot met de woor den: „De herinnering aan het wan trouwen en de bitterheid van net verleden moet worden uitgewist en mag de toekomst niet bederven". Nieuw Republikeins kabinet samengesteld BATAVIA Radio-Djocja heeft gisteravond .de samenstelling van het nieuwe Republikeinse kabinet officieel bekend gemaakt. De sa menstelling wijkt enigszins af van het door de correspondent van Ane- ta reeds op 3 Augustus doorgegeven kabinet, Het kabinet is als volgt samenge steld: minister-president Moh. Hatta; Defensie: sultan van Djoeja; minister voor Sumatra: Sjafruddiit Prawiranegara; Binnenlandse Za ken: Wongsonegoro; Buitenlandse Zaken: Agus Salimj Voorlichting: Sjamsuddin; Gezondheid ad inte rim: Surono; zonder portefeuille: Sukimau, W.'.rjosdanjojo, Djuanda, Leiraena (de minister zonder porte feuille zijn allen leden van de repu blikeinse delegatie); Onderwijs: Mangunsarkoro;Financiën: Buk man Hakim; Justitie: Susanto Tïr- toprodjo; Godsdienstzaken: Kjai Masjkur; Sociale Zaken: Kusnan; Economische zaken: Kasïmo. Aneta meldt nog nader, dat tij dens <je afwezigheid van Hatta de sultan van Djoeja de leiding van het kabinet zal waarnemen. De minister voor Sumatra, Sja- fruddin, zal zetelen in Kotaradja. (Ingez. Med.j Een kind zou dit ledikant voor U kunnen kopen; want wat zou U er meer van willen weten? Een twee-persoons ledikant, feilloos gelakt met fijn - geweven gezondheidsspiraal, waarop 15 jaar garantie. Dat zegt U toch voldoendel Wilt U hem direct zien? Kijk ie de dichtstbijzijnde winkel en U ziet hem staan voor f 69.- Alleen in deze opruiming en niet langerdan één week koopt U dit ledikant voor Vanaf Zaterdag koopt U een twee-persoons kapak- mairas drle-delig metiwee kussens Q7 80 voor ft» MATHENESSERtAAN (DUKZICHT) Meer beivolking Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Van het Westen uit langzaam toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. In het Oosten van het land echter nog gedurende een groot deel van de dag droog weer. Matige, later langs de kust nu en dan krachtige wind uit Zuidelijke richtingen.' Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. B Aug. Zon' op 5.08, onder 20.22: Maan op 19.54, onder 1.36. }V4§HlN.GTON .„De., Verenigde Staten, hebben het communistische China gevtÏÏarschmvd tegen pogingen V,agressie te voeren tegen'China's buurlanden?. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, laat deze waarschuwing horen in een verklaring, toegevoegd aan een omvangrijk witboek over „de Amerikaanse betrekkingenmet China". De verklaring somt de voornaamste beginselen op van de Ameri kaanse politiek tegenover China als gevolg van de communistische over winningen. Acheson zegt onder meer, dat „een ding duidelijk is: als het communistische regiem zich zou lenen voor het Sowjet-Kussische impe rialisme en zou pogen agressie te voeren tegen China's buurlanden, zou den wij en de andere leden van de Verenigde Naties ons geplaatst zien voor een situatie, die in strijd is met de beginselen van het Handvest der V.N. en een gevaar betekent voor de internationale vrede en veiligheid. Intussen zal onze politiek gebaseerd bljjvën 'op onze eerbied voor het Handvest, onze vriendschap voor China en .'onze traditionele steun aan de open-deurpolitiek en China's onafhankelijkheid en territoriale en ad ministratieve Integriteit. Critchley, UNCI-lid: „Ik ben vol vertrouwen inzake Indonesië" SINGAPORE. Thomas Critch ley, de voorzitter van de Australi sche delegatie in de Unci, is hier Donderdag gearriveerd op weg naar de Ronde-Taiel-Conferentïe in Den Haag. „Ik ben vol vertrouwen dat we een vreedzame oplossing van de situatie kunnen vinden", aldus Critchley. De Australische gedele geerde zeide verder dat de situatie in Indonesië op bet ogenblik helder, 'der is dan op enig ander tijdstip sedert de aankomst van de delega tie der UNO in Indonesië, nu al bijna, twee jaar geleden. »,Ik ver- wacht succes in Den Haag, hoewel nog moeilijke problemen opgelost moeten worden," aldus besloot h(j het vraaggesprek. Tijd voor uitvoering van Cease-fire tekort geacht BATAVIA. Gener aal-majoor Suhardjo heeft tegenover Aneta verklaard, dat de gehele TNI zich zal onderwerpen aan de order tot het staken van de vijandelijkheden hoewel er vele moeilijkheden zul len zijn. De tijd voor het tenuit- voer leggen, van het accoord staakt hetvuren noemde de generaal te kort. Volgens zijn mening zou het minstens drie weken duren voor dat iedere soldaat op de hoogte is. Tenslotte verklaarde Suhardjo dat indien in deelstaten als Borneo en Oost-Indonesië moeilijkheden zou den rijzen met het Cease-fire, offi cieren van de TNI derwaarts zullen worden gezonden. Agressie tegen buurlanden zal op Amerikaans verzet stuiten Het witboek is opgesteld on last van president Truman, nadat het duidelijk geworden was, dat de Amerikaanse hulp aan de regering van generalissimus Tsjang Kai Tsjek niet zou. kunnen verhinde-, ren, dat het hart van China in communistische handen -zou vallen. Het geeft een overzicht van de Amerikaanse politiek t.o.v. China in de la etste hondferd jaar, maar behandelt speciaal de periode van 1944: tot 1949% Het witboek zegt, dat „openlijk moet worden toegegeven, dat de Amerikaanse politiek van steun, aan het Chinese volk in zijn verzet tegen overheersing door een buitenlandse mogendheid of mo gendheden, thans geplaatst is voor zeer ernstige moeilijkheden. Het hart van China is in communisti sche handen. De communistische leiders hebben de Chinese traditie verloochend en openlijk hun on derworpenheid aan een buiten landse mogendheid, de Sowjet- Uniè, die in de laatste 50 jaar, zo wel onder de tsaren als onder de communisten, zich buitengewoon veel moeite gegeven heeft om haar macht in hot Verre Oosten uit te breiden, bekend gemaakt. „De buitenlandse overheersing", zo gaat het witboek voort, „werd gemaskeerd door een soort groot scheepse kruistocht, die blijkbaar door vele Chinezen als door cn door nationaal werd beschouwd. Het betreurenswaardige, doch on- ontkomelijke feit is, dat het onheil spellende resultaat van de burger oorlog in China buiten de macht van de regering der V.S. lag, en alleen is toe te schrijver, aan bin nenlandse Chinese machten." Het witboek verwerpt het argument, dat de V.S. dc communistische op mars door vergroting van de steun aan China hadden kunnen stuiten. „De enige keus, die de V.S. over bleef, was volledige interventie ten gunste van een regering, die het vertrouwen van haar eigen troepen en haar eigen volk had verloren. Een dergelijke interventie zou bij de massa van het Chinese volk kwaad bloed gezet hebben, zou onze traditionele politiek totaal veranderd hebben erx door 't Ame-, rikaanse volk veroordeeld zijn. Het witboek herinnert er aan, dat de Chinese regering „in 1946 een te ambitieuze militaire campagne op touw zette, niettegenstaande de waarschuwing van generaal Mar shall, dat deze opzet zou mislukken en bovendien China in een econo mische chaos zou. storten _en uit eindelijk de nationale regering zou De Amerikaanse steun aan China bedroeg sinds de oorlog met Japan in schenkingen en leningen in totaal ongeveer 2 milliard dollar, hetgeen overeen komt met meer dan 50 pet. van de monetaire uitgaven van de Chinese regering en naar verhouding gro ter is, in verband met de begroting van die regering, dan de steun, die de V.S. aan welk land van "West- Europa ook sinds het einde van de oorlog hebben verleend." Dezer dagen kwam in de haven van/Ndo York,- aan boord van- het Nederlandse vrachtschip Schiedijkeen aantal apen van Java- aan. De bemanning was' goede maatjes met de Inwendige passagiers Op het hoofd van een der gebaarde leden udn de be manning van de Schiedijkziet een apendeputatie de Nieuwe Wereld In Juli bleef de uitvoer uit West Berlijn f naar andere landen toenemen. In die maand werden goederen tot èen bedrag van 1.6 mïl- lioen dollars verzonden, tegen goe deren ter waarde van 1,4 millioen dollars in de voorafgaande maand. DEN HAAG, De regering heeft overwogen, of de rantsoenering van rfjst en koffie reeds thans be ëindigd zou kunnen worden. Daar bij is. echter gebleken, dat de de- viezemitualie met betrekking tot beide importartikelen onvoldoende mogelijkheden biedt, de voorzie ning van koffie en rijst bij vrije consumptie op bevredigende wijze te verzekeren. Rijst" wordt boven dien nog steeds volgens internatio naal verdelingssysteem gerantsoe neerd, zodat Nederland afhankelijk blijft van de toewijzingen, temeer, omdat landen, waar rijst het hoofd- voedsel is, vóórgaan bij de interna tionale verdeling van de besphik- bare rijst Rijst en koffie blijven derhalve gerantsoeneerd. ivereldhampwen dammen DEN HAAG. Wegens het ver strekken van onjuiste gegevens in verband met de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland 1948 was door het bestuur van de Neder lands dambond een voorlopig schor singsbesluit uitgevaardigd tegen P. Roozenburg en D. van der Staaj. Het bestuur van de Nederlandse Dambond heeft thans besloten, P. Roozenburg definitief te schorsen voor de tijd van één jaar, eindigende op 22jMei 1950. en legde hem tevens een boete van 125.op. D. van der Staay kreeg eenzelfde strafmaat met een boete van 50.—; J. H. de Kluijver werd een schorsing opgelegd tot 24 Juli 1950 en een boe te van 100.aan W. Roozenburg werd een schorsing van dertig dagen opgelegd. J. L. G. van.Dijck en J. H. Ansems kregen een schriftelijke be risping. Gedurende de schorsingsperiode is het verboden, deel te nemen aan wedstrijden, in welke vorm ook. Eveneens is het verboden simultaan seances te geven, blindpartijen te spelen of lezingen te houden, in de ruimste zin en in welke vorm ook. Een groot aantal notitieboeken van de bü de ramp met-de Franeker omgekomen Amerikaanse journalisten is gevonden. Deze aantekenboeken zyn vrjjwel onbeschadigd geborgen uit dc bagage van de journalisten, die slechts ten dele is gehavend. Enige van deze notitieboeken zijn zeer lijvig. Onder meer is een groot aantal aantekeningen gevon-_ den van Burton Heath, van wie' reeds een aantal artikelen, die hij vóór zijn dood naar Amerika zond, zijn gepubliceerd. Verscheidene der notities zijn volkomen lees baar. De boeken zijn -niet door brand beschadigd, maar alleen enigszins nat geworden door de re gen. In de gevonden notities geven de journalisten hun mening over vooraanstaande autoriteiten in In donesië en hun inzichten over de situatie fn Indonesië in het .alge meen. De bezittingen van de Ameri kaanse journalisten waren door plaatselijke autoriteiten van India gescheiden van die der omgeko men met-Amerikaanse inzittenden van de Franeker, zo meldt het persbureau voorts. Bij de stukken, die aan de Amerikanen toebehoor den, bevonden zich de notitieboe ken. De Amerikaanse consulaire autoriteiten in Bombay hebben de bezittingen der journalisten, inclu sief de notitieboeken, onder hun beheer genomen. De persoonlijke bezittingen van de Amerikaanse; journalisten zijn gelijk met de urnen, waarin zich de as der omgekomenen bevond naar Amerika overgebracht. De notitieboeken zijn toen echter in' Bombay achtergebleven. De overige bagage van de om gekomen journalisten is nu onder het beheer van de Amerikaanse consul te Bombay. RUIM EEN EEUW CELEDEN bezat Friesland 800 schepradmo lens. Hiervan is er thans nog maar een over, dfe zich m het wijde landschap tussên Leeuw ar* den en War ga bevindt. Binnen kort echter gaat deze oude mo len verhuizen naar Heeg, waar hij als monument zal blijven oe- waard. De laatste oude schep- radmolen, met. onder de wiek rechts het ingeHmmerde schep rad. Werkloosheidsverzekering vindt instemming DEN HAAG - Blijkens het Voor lopig Verslag der Eerste Kamér over het wetsontwerp tot verplichte ver zekering tegen de gevolgen, yan on vrijwillige werkloosheid, werd' de totstandkoming van de wèrkloos- heidswet. een belanxijkë stap voorr wa'arts geacht op de weg naar socia le zekerheid. De tijd is nu. gunstig om de nodige reserves te. vormen voor lijden van grotewerkloosheid. Een tweede reden voor de ingeno menheid/ waarmede het wetsont werp werd begroet, was voor een groot aantal leden gelegen in het feit, dat de Stichting van de Arbeid zulk een belangrijk aandeel heeft ge had in de totstandkoming. Ten slotte verheugde men er zich over, dat bij de uitvoering in belangrijke mate vrij baan werd gegeven aan uit het be drijfsleven zelf voortgekomen orga nen, de bedrijfsverenigingegn, waar bij ook de gedachte van bedrijfsge- meenschap tot haar recht komt. Nog belangrijker dan werkloosheidsver zekering achtten sommige Eerste Kamerleden echter het scheppen van werkgelegenheid. Alle krachten zul len huns inziens lot het uiterste moeten worden ingespannen om te voorkomen, dat ons volk stukje voor stukje toch weer in een toestand van massale werkloosheid gaat wegzak ken. Verscheiden leden scheen de split sing in wachtgeld- eh werkloosheids verzekering wat gezocht toe. Nu zij evenwel tot stand is gebracht, moet de vraag worden gesteld of het ra tioneel is om de premie voor wacht geldverzekering, in afwijking van verleden en heden, mede te doen dragen door de werknemers. Niet al leen betekent dit een nieuwe en aan zienlijke last voor de werknemers, maar zij is ooit niet in overeenstem ming met de grondgedachte der wachtgeldverzekering. Weliswaar wordt daardoor de bestaanszekerheid der arbeiders vergroot, maar boven al is het een belang voor de onder neming of bedrijfstak om perioden van slapte te kunnen overbruggen, zonder het risico te lopen, dat ge schoold personeel voor de onderne ming verloren gaat. OP UITNODIGING van koning Leopold ztj» 12 vooraanstaande Belgische politici naar Pregny gekomenom 'met de koning be sprekingen te voeren over een volksreferendum. De dernission- naire Belgische premier Paul Henri Spaak begeeft zich per auto naar dc plaats, waar de be sprekingen worden gevoerd. Truman gekant tegen elke besnoeiing van militair hulpprogramma WASHINGTON. Op zijn we kelijkse persconferentie, heeft pre sident Truman te kennen gegeven, dat hij niet bereid is in te gaan op verlangens van het Amerikaan se congres, die er toe zouden lei den, dat het bedrag van het voor gestelde programma van militaire hulpverlening zou worden ver laagd. Zoals men weet stelt de president een programma voor ten bedrage van 1.145 millioen dollar. Hij zeide, dat het congres zijn voorstel zo spoedig mogelijk in be handeling diende te nemen. Wan neer er bij die behandeling wen sen naai voren zouden komen, die een beperking van zijn bevoegdhe den inhielden Voor de beschikbaar stelling der gelden, dan zou hij be reid zijn, de bijzonderheden daar van te laten bepalen door het congres. In totaal waren er einde 1948 In de Unie van Zuid-Afrika 551.363 motorrijtuigen in gebruik. Op iedere 4 è5 blanke inwoners van -de Unie bezit er een een auto. De weersvooruitzichten zijn op het ogenblik iets gunstiger dan zich gisteren liet aanzien. Eea depres sie, die zich ten westen van de Britse eilanden betrindt heeft een meer Noord-Oostelijke koers ge nomen dan oorspronkelijk werd verwacht. Dientengevolge zal het weer in onze omgeving voorlopig onder de invloed verkeren van een rug van noge luchtdruk, die zich langzaam naar het Oosten beweegt. Het midden hiervan zal zich van middag boven ons land beoinden. Vandaar dat men de temperaturen zat zien oplopen, vermoedelijk wel tot 19 a 22 graden. Daarna echter zal 'er weer meer bewolking komen. Het koudefront van de depressie strekt zich ver naar het zuiden uit tot voorbij de Azoren en veroorzaakt op 't ogen blik ten westen van Ierland flinke regen. Wanneer dit koudefront ons land zal bereiken valt nog niet pre cies te zeggen. In ieder geval is het zo, dat voor morgen de kans op re gen, vooral in de westelijke pro vincies weer toeneemt. Voor Zon dag zijn de vooruitzichten in ver band met al deze omstandigheden hoogst onzeker Windhoos hield huis m Panningen VENLO. - Een windhoos heeft te Panningen en omgeving grote schade veroorzaakt. Honderden pannen werden van de huizen in de gebuchtén Beringen, Vosberg en Loo gerukt, terwijl tientallen op het veld staande oogstmijten geheel of gedeeltelijk uit elkaar geblazen en verspreid werden. Veel fruit werd van de bomen gerukt, terwijl op verschillende plaatsen bomen geknakt en kippenhokken in elkaar geblazen werden. Een bijzonder sterk staaltje haalde de wind uit door een boerenwagen onderste boven te keren. Echtgenoot van prinses Elisabeth onder dienst LONDEN. De hertog van Edinburgh is in actieve dienst op geroepen bij hettorpedóboot-ja- gers-eskader van de Britse vloot in de Middellandse Zee. De hertog zal zich 17 October te Malta aan boord begeven van de flottieljeleider „Chequers". Volgens de British Press Asso ciation geschiedde de benoeming op persoonlijk verzoek van de her tog. „Overschotjes bataljon" op de „Grote Beer*' DEN HAAG. Met het troepen- schip „Grote Beer", dat Zaterdag 30 Juli uit Tandjong Priok is ver trokken, komen opnieuw O.V.W.- ers naar buis en wel 3—15R.L, het zogenaamde „overschotjes-batal jon". Evenals 1 eh 215 R.I. werd 3—15 R.I. ruim een jaar geleden samengesteld uit O.V.W.-ers, die nog te kort in Indonesië waren om reeds toen met hun onderdeel te repatriëren. Vooral de stoottroe- pers, afkomstig van 9 R.S., vormen een. belangrijk contingent in 315 R.I. GEEN DOLLARS VOOR FRANCO De Amerikaanse vice-president, Alben Barkley, heeft verklaard van mening te zijn, dat Spanje uit de gelden voor het Europese Herstel programma geen. leningen van in totaal 50 millioen dient te ontvan gen. Barkley zeide, dat een door de democratische senator MbCaran gesteund amendement in strijd is met de regels van de Senaat. Bark ley verklaarde, dat Spanje inge volge de wet op de ECA niet ge rechtigd ïs deel te nemen aan het herstelprogramma. De Senaat heeft bet standpunt van vice-president Barkley, met betrekking tot Spanje, onderschre ven. Het amendement is, met 55 tegen 36 stemmen, verworpen. PARUS. Na Londen Parijs, om 16.12 steeg Donderdagmiddag het particuliere vliegtuig van pre sident Truman. „The Independen ce", met aan boord de Amerl- kaanse chefs der militaire staven op, en om 17.07 uur daalde het op het vliegveld nabij Parijs, waar de besprekingen met Europese colle ga's heden en morgen worden voortgezet. Het vliegveld was afgezet door een dicht cordon van politietroe-, pen. Een militair muziekcorps speelde de Amerikaanse en Franse volksliederen en als extra nummer ...Swance River". Er vonden enkele formaliteiten plaats en daarop ver trokken de Amerikanen naar hun tijdelijke kwartieren. Bradley gaf te kennen dat hij zeer verheugd was weer eens in Parijs te zijn, zijn laatste bezoek dateert van vier jaar geleden, kort na het einde van dé oorlóg. Voor het vertrek uit Londen, hielden de hoge officieren een persconferentie, waarop een hun ner onder meer zeide: „Ik ben er zeker van, dat wij met een veel beter begrip van de situatie naar huis terugkeren dar» waarmee wij naar Europa kwa men." In antwoord op een vraag ver klaarde de Amerikaanse admiraal Denfield, dat het delen van het ge heim van de atoombom met andere leden van het Atlantisch pact zelfs niet ter sprake is gekomen. Geen rijksbijdrage meer bij bouw houten woningen DEN HAAG. Tot dusverre kon ook voor de bouw van houten woningen, krachtens de finaneïe- ringsregeling woningbouw 1948 een beroep worden gedaan op steun uit 's rijks kas. Thans is besloten dat In het ver volg voor de bouw van houten woningin in generlei vorm finan ciële steun van rijkswege zal wor den verleend. Reeds verkregen toestemmingen blijven uiteraard van kracht. Bunche verzoekt opheffing Palestijns wapenembargo LAKE SUCCESS. Dr. Ralph Bunche, de waarnemende bemidde laar van de UNO voor Palestina, heeft-de Veiligheidsraad verzocht het embargo op de invoer van wa pens in Palestina op te heffen. Thans dient men als doelstelling te nemen het herstel van normale vredesomstandigheden in zo groot mogelijke mate. aldus dr. Bunche. Hij vervolgde: Er kan weinig twij fel over bestaan, dat beide partijen bevrijd wensen te worden van drukkende beperkingen. Jean Chauvel (Frankrijk) steun, de het voorstel van dr. Bunche. Admiraal Denfield verklaarde voorts, dat de Amerikaanse opper bevelhebbers niet met een vooraf vastgesteld plan naar Europa wa ren gekomen. Hun missie was van gedachten- te wisselen en daarover verslag uitte brengen aan de Amerikaanse regering. Admiraal Denfield zei yan me ning te zijn, dat tégen het eind van het jaar de defensie-organisatie in werking zou treden, „Wij maken zulke goede vorderingen, dat ik van mening ben, dat het 'niet te moeilijk zal blijken tegen die tijd een organisatie-tot stand te bren gen. .Maar- het is een schatting; voegde bij eraan toe. De Amerikaanse opperbevelheb bers weigerden te bespreken wélke vorm het nieuwe Atlantische de fensieplan zal aannemen, wie met het opperbevel zal worden belast of waar het toekomstige hoofd kwartier. zün zetel zal kiezen. Simon, de scheepskat van .de „Amethyst", werd in April gedurende de strijd met dé Chinese communisten viermaal gewond. Nu is hij weer oolfco- men hersteld en verorbert vol gens de leden van de beman- ning per dag ttuee linke rat ten. In het door de Russen be zette Saksen moest een boer voor de rechter komenomdat hij de voorgeschreven hoeveel heid fruit niet had ingeleverd. „De Russische soldaten hebben de vruchten opgegeten", ver klaarde hij. Vonnis9 maanden gevangenisstraf wegens het „in discredfet brengen van de be zettende macht". James Morelli uit Chicago, die 12 Augustus wegens moord op de clectrische stoel moet plaatsnemen, heeft zijn laatste wens ingewilligd gekregen: on- middellyke opsluiting in de do dencel, „taant dan kan ik eens rustig slapen; de jongens in de cel naast de mijne snurken als roestige cirkelzagen." Toen de landsregering aan het stadje Wittmund in Duitsland geld weigerde om een dringend nodige school te bou wen, zette de burgemeester.-het belastingkantoor, dat eigendom van de stad is, te koop. De staat verstrekte ijlings de be nodigde gelden. ■3f Een Peruviaanse militaire expeditie is er na ontzettende moeilijkheden in geslaagd, de midden in het oerwoud gelegen legendarische berg, uiaartn uolgehs de overleveringen de oude Inca's hun schatten ver borgen zouden hebben, te be reiken. Men ontdekte wel waar devolle ertsen, maar van een verborgen schat was geen spoor te ontdekken 3

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1