J HET ROTTERDAMSCH PAROOL' Duizenden vinden de dood in de ^Straat der Vulkanen^ Eerste mijlpaal geplant en weer verwijderd Dr. Van Royen heden op Schiphol Belgische socialisten niet met Eyskens Amerikaanse stafchefs thans te Wenen Massavlucht van tienduizenden uit verwoeste steden Nee toch...? Heus! Arnhemse tentoonstelling Mijlpaal 1950" dreigt uit te lopen op mislukking J Djokja krijgt munitie van Siamees eiland Heden laatste poging crisis te beëindigen Noch zij; noch „kleine landen" lieten zich te Parijs over iets uit Landgenoot van moord verdacht 9e Jaargang no. 183 Red. en A dm. Long© Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abo on prijet per week 0.32 per kwartaal f 4,10, losse nummers 0.0$ Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Maandag 8 Augustus 19.49, Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankleri Amsterdamsch© Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hooldredacteux: W. B. F. Schaper AARDBEVING TEISTERT ECUADOR QUITO Drie dagen lang fs de aardkorst in de „Staat der Vulkanen" het gebied van Ecuador, dat begrensd wordt door de Westelijke en de Oostelijke Cordilleras, in beweging geweest en de'gevolgen daarvan be tekenen voor de Zuldaraeribaanse staat een nationale ramp. Ten minste drie duizend mensen, maar het kunnen er ook zeven duizend zijn, want de heersende chaos verhindert elk doelmatig onderzoek, zijn gedood. Gehele dorpen zjjn van de aardbodem weggevaagd. Alleen al in een kerk m Am* bato, de zwaarst getroffen stad, werden 200 kinderen, die daar godsdienst onderricht ontvingen, onder het neervallend puin reddeloos bedolven- Tienduizenden zUn naar de bergen gevlucht en dwalen daar dag en nacht in de stromende regen rond op zoek naar onderdak. En nog Steeds stygen In de „Straat der Vulkanen" grote aswolken boven de eeuwige sneeuw ten hemel. De schade is nog niet bü benadering vast te stellen, maar beloopt ongetwijfeld tientallen millioenen guldens. Het enige nieuws uit _Ambato_ is Zaterdag is bovendien een vlieg tuig, waarin zich een grote red dingsploeg bevond, bij een poging om in een van de geteisterde ge bieden te landen, verongelukt. De ploeg was door de Shell maat schappij van Ambato uitgezonden. Bij' dit vliegtuigongeluk zijn 34 doden te betreuren. Het toestel, dat op 25 kilometer afstand van Am bato neerstortte, vervoerde perso nen, die hun families wilden op zoeken in de door de aardbeving geteisterde streken. Te Ambato wordt door mannen en vrouwen uit het gehele land dag en nacht gewerkt om de slacht offers uit de puinhopen op te gra ven. Een derde van de gebouwen in Ambato bezweek onder het ge weld van de aardbeving; van de overige gebouwen zijn vele der mate gehavend, dat zy ieder ogen blik kunnen instorten. Geheel Ecuador heeft hulp ge zonden naar de getroffen gebieden. De president van het land, Galo Plaza Lasso, die persoonlijk de lei ding van het reddingswerk op zich genomen heeft, heeft de opbrengst van zijn plantages beschikbaar ge. steld ten bate van hen, die alles verloren hebben. Uit de puinhopen van de kerk, die instortte op het ogenblik dat 60 kinderen een dienst bijwoonden, heeft men een vrouw bevrijd, die na tien uur onder het puin gelegen te hebben, nog leefde. Amerika helpt De daden worden voor het me rendeel in lange loopgraven direct ter aarde besteld of verbrand, om dat men bevreesd Is voor epide mieën. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft een dringend, verzoek om verband, penicilline en bloedplas- ma onmiddellijk ingewilligd. Basil O'Connor, de president van het Amerikaanse Rode Kruis heeft Genève gewaarschuwd om ook hulp uit andere landen te mobili seren. Sa'lazar Gomez, de minister van binnenlandse zaken in Ecuador, heeft de leger-ingenieurs verzocht in allerijl naar de stad te komen om vernielde gebouwen, die op in storten staan, te slopen. WEST-DU1TSLAND en de democratie OP 14 Augustus zal het grootste deel van ongeveer 25 millioen stemgerechtigden in de drie Wes telijke zones van Duitsland deelne men aan de eerste vrije verkiezin gen sinds bijna zeventien jaar. In verband hiermede heeft de militai re^ regering in de Amerikaanse zone ar1 angs een onderzoek inge steld iaar de politieke inzichten van r,e gemiddelde Duitser. Het resu'caat was verre van bemoedi gen! t. Een meerderheid der onder vraagde personen gaf als haar me ning te kennen, dat Hitler's natto- naal-socïalisme een goed idee was geweest, dat slechts gefaald had, omdat het zo slecht was uitge voerd. Veertig procent der onder vraagden verklaarde er van over tuigd te zyn, .plat de Duitsers op het ogenblik nog niet in staat zijn, zichzelve te regeren. Negentien procent had geen mening. Zes van de .tien gehoorde mensen zeiden, dat zij de voorkeur zouden, geven aan een regering, die hun econo- mische zekerheid biedt boven een, die slechts ga ranties kan ge ven ten aanzien van de burger lijke vrijheden. dn dien, zij voor de keus gesteld zouden worden". Voor degenen, die gehoopt hadden op een democra tisering van Duitsland komt bet resultaat van dit opinie-onderzoek ongetwijfeld als een teleurstelling. Maar het is wellicht goed er aan te herinneren, dat democratie iets is, dat een volk niet van vandaag op morgen kan worden bijge bracht. Het is waar, dat de vertegenwoordigers van de West- duitse landen onder druk van de Westelijke mogendheden een democratische grondwet hebben opgesteld. Maar een democrati sche regering is niet zozeer een staatsstructuur als wel een levens houding. En deze houding van In dividuele vrijheid en politieke ver antwoordelijkheid heeft in Duits land nog steeds geen ingang ge vonden. In ï»et zoeklicht Vrij koel Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige, overigens matige tot zwakke Westelijke wind. Vrjj koel weer. 9 Aug.: Zon ©p 5.13, onder 20J.7I Maan op 21.02, onder B26. afkomstig Van het kleine radio- zendertje van de Shell Oil Com pany. Het gehele getroffen gebied ligt tussen de twee grote vulcanen Chïmborazo en Cotapaxi; eerstge noemde werkt niet meer, maar de Cotapaxi heeft nog een grote wer kende krater. President Lasso trof overal dui zenden in paniek om hulp smeken de mensen aan in de overvolle straten van dit centrum der tex tielindustrie. De in hun loop gestremde rivie ren dreigden het land te overstro men. Deskundigen zijn van mening, dat de aardbeving bet gehele An- des-gebergte deed schudden. Begrafenisstoeten trokken Zon dag uit de zwaar bezochte gebieden overal heen. Groepen Indianen, sommigen met eenvoudige lijkkisten op de „Russische mannen zijn mo del-echtgenoten", schrijft de Prawdp, „want zijhelpen hun vrouwen gaarne bij het huis werk en verdoen niet, zoals de mannen in de kapitalistische wereld, hun ti?d in kroegen." Het vorstendom Monaco heeft zichzelve gemaakt tot het zdeale vacantie-oord voor jongehuwden. Pas getrouwde paartjes krijgen 30 procent kor ting de Hotels, 50 procent tn - soeelzaal en de theaters en een gratis lot in de nationale loterij, In Dortmund hébben anti communistische arbeiders ge weigerd op een nieuw gebouw een Gneks opschrift aan te brengen. Zij zagen de Gnekse letters voor Russische aan. Een Duitse rechtbank te Sóst in Westfalen moest uit maken of 50 in beslag genomen flessen brandewijn echt spul of namaak waren. De rechter, de juryleden en de klerken van het parket dronken er 3 flessen van op. Toen wisten zij het he lemaal niet meer en stuurden de rest naar een laboratorium. In een plaatsje in Schotland liet een gans haar eieren in de steek, juist een paar uur voor ze uit moesten komen. De boerindie ziek wasnam de eieren bij zich in bed en na kor te tijd aanschouwden 6 ganzen- babies het levenslicht. rug, gingen langs de weinige we gen die door aardverschuivingen niet waren versperd. Op allerlei voertuigen trokken gezinnen met hun have en goed naar Quito en andere toevluchtsoorden. De regering van Ecuador heeft een rouw voor drie dagen afgekon digd. Boven verschillende geïsoleerde dorppn, zijn Zondag voedselpak ketten uitgeworpen, en vele door de aardbeving veroorzaakte ver schuivingen van aarde en stenen van'de Andes, die de bergstromen afdamden, zijn met dynamiet op geblazen, zodat het gevaar voor overstromingen afnam. In Ambato 15 de avondklok afge kondigd. In 18GR werden Ecuador en Pera eveneens door een verschrikkelijke aardbeving geteisterd, die aan 70.000 mensen het leven kostte; een andere aardbeving kwam voor in 1797. waarbij 40.000 mensen le vend begraven werden. Quito werd toen verwoest. Nog een .zware aardbevig geregistreerd Wellington. Het observa- torium te Wellington heeft in het centrale gebied, van de Stille Oce aan een aardschok geregistreerd van nog grotere intensiteit dan die van de serie aardschokken in Ecuador. DE PRINSESJES BEATRIX EN IRENE namen deel aan de Na tionale Jeugdruiterdag, die Za terdag te Heemstede gehouden werd. Voor ze zich aan de dres- suurproef onderwerpen oefenen de prinsesjes nog even een paar rondjes onder toezicht van HM. de Koningin en Prinses Margriet, die een schaduwplekje onder de bomen hebben opgezocht. Vijfjarig jongetje zoek IJMUIDEN Zondagmiddag om streeks 3 mn geraakte de 5-jange Freddie van der Velden uit Heer len, die bij zyn grootouders in Umuiden. logeerde, bij het pootje baden spoorloos zoek. (Van onze speciale verslaggever) ARNHEM. „Mijlpaal 1950" is de naam van de nationale tentoon stelling, die volgend jaar in Arm hem zal worden gehouden en die gewijd zal zijn aan de wederop bouw van ons land in de vijf na oorlogse jaren. De tentoonstelling wordt georga niseerd door de gemeente Arnhem m samenwerking met de Neder landse regering. ~De leiding van de organisatie berust in handen van mr. Huges, die verleden jaar de bekende „Berg en Bos" bloemen tentoonstelling in Apeldoorn orga niseerde. Op zijn uitnodiging stonden Za terdagmorgen persvertegenwoor digers op de hoek van de Zypen- daalseweg en de Parkweg te Arn hem op de scheiding van de parken Sonsbeek en -Zypendaal, in welke parken, de tentoonstellingsterreinen met een oppervlakte van ruim een half millioen vierkante meter ge legen zijn. Arbeiders legden op dat tijdstip de laatste hand aan een nvt drie palen in de grond beves tigd groot bord, waarop te lezen staat, dat vier aannemers de ten toonstelling „Mijlpaal 1950" zullen "bouwen. Toen het Werk gereed was deel de mr. Huges met gulle hand siga- Haigh wordt Woensdag terechtgesteld LONDEN. Volgens officiële mededeling worden geen voldoen de gronden aanwezig geacht voor uitstel of afgelasten van de execu tie van John Haigh, die bekend heeft negen moorden te hebben ge pleegd en die wegens moord op de weduwe Durand-Deacon ter dood veroordeeld is. Twee geneesheren hebben een onderzoek naar de geestesgesteldheid van Haigh inge steld. Verwacht wordt dat Haigh Woensdag terechtgesteld zal wor den. Communisten verbieden het Mah-Jongspel SJANGHAI. De communisten ts Sjanghai hebben het Man Jong spel verboden, omdat het tijdver spilling is. Acht en zestig personen, die op het spelen van Mah Jong werden betrapt, zijn gearresteerd. Ze kregen elk 40.000 communisti sche dollars boete, moesten vier uur in de cel zitten en daarna de straten gaan vegen. SCHIERMONNIKOOG. -- Ten zuidoosten van Schiermonnikoog is Zondagochtend de Britse grin ten" aan de grond gelopen. Hedenmorgen is het schip door twee Duitse sleepboten vlot ge trokken. Het schip is op eigen kracht-naar Emden opgestoomd. ZATERDAGAVOND arriveerden op Schiphol de eerste Indonesi sche deelnemers aan de deze maand te Den Haag aan te van gen Ronde Tafel Conferentie. Het waren Z.H. Sultan Humid II van Pontianak, voorzitter van de Bijeenkomst Federaal Overleg de Republikeinse staatssecretaris Pringgodigdode gedelegeerde voor Borneo Ma&jhoer Rifai en de heer L. Tilenius Kruythoff. De Indonesische gedelegeerden werden op het Amsterdamse vliegveld verwelkomd door de Minister van Overzeese Gebieds delen van Maarseveen en de se cretaris-generaal van binnen landse zaken Prinsen, die zal fungeren als secretam-oeneraal van de Ronde Tafel Conferentie. De aankomst op SchipholNaast minister van Maarseveen Z H. Sultan Hamid II van Pontianak en de heer Pringgodigdo. Rotterdammer te Sloten verdronken AMSTERDAM. Zaterdagavond omstreeks 20.15 uur Is de 23-jarige inwoner van Rotterdam D. J. M. de W. in het zwembad te Sloten <N.H.Ï verdronken. De man kon vermoedelijk niet zwemmen, maar sprong toch van de springplank in het diepe gedeelte van het bad. De G.G. en G.D. heeft nog ge tracht door het toedienen van zuur stof de levensgeesten te wekken,, maar het mocht niet baten. ren uit, waarna de arbeiders vro lijk vertrokken, de bouwvakarbei- dersvacantie, tegemoet De eerste mijlpaal van „Mijl paal 1950" was bereikt. De regeringsautoriteiten, die naar de journalisten meenden, aan wezig zouden zyn, verschenen niet en ook verder wist mr. Huges niets anders te vertellen dan dat de ope ning in ieder geyal op 5 Mei 1950 zal plaats hebben,'hoewel de teke ningen voor de gebouwen nog niet gereed 'zijn, omdat men nog niet weet, wat er in de gebouwen ge plaatst zal worden om dat de be groting nog niet kan worden opge steld omdat de tekeningen van de gebouwen nog met gereed zijn. Met nog slechts negen maanden voor de boeg is men thans gedoemd tot stilzitten en zo zal het ongetwij feld een lastig karwei worden voor de vier aannemers, wier namen prijken op het bord dat door stoere mannen Zaterdag op het tentoon stellingsterrein is geplant. Of liever welk bord is geplaatst eneen paar uur later weer is verwijderd., want, nadat het bord geplaatst was, kreeg mr. Huges van B. en W. van Arnhem een tele foontje met het bevel het bord on middellijk te doen weghalen we gens de het landschap ontsierende reclame ervan. En de bouwvakar beiders waren toen al met vacan tia- Des middags heeft men in alle stilte, zonder journalisten en zon der sigaren het bord verwijderd met hulptroepen. KARATSJI. Dr, Van Royen is Zondagavond met Merle Cochran en andere leden van de UNCI Karatsji gepasseerd op weg naar Neder land, waar hun aanwezigheid in verband met de Ronde-Tafelconferentie vereist is. Hedenmiddag om half vier zou hun vliegtuig op Schiphol aankomen Te New Delhi had dr. Van Royen 1 - TraangaBbom ia Rialto belmmert filmgenot Kotter in moeilijkheden DEN HAAG. Het Elbe-Weaer- radiostation heeft bericht opgevan gen van de kotter „Niedersachsen", dat de hoofdmotor in het ongerede \va3 geraakt en hulp werd verzocht van in de buurt varende schepen. De kotter drijft waarschijnlijk in oostelijke richting af. Zijn positie was, op het ogenblik, dat bet be richt werd uitgezonden, 55 graden 34 minuten Noorderbreedte en 4 graden 5 minuten Oosterlengte (on geveer 280 km westelijk van Es- bjerg). met Pandit Nehroe de premier van India gepraat en met India's mi nister van buitenlandse zaken. Mohammed Hatta die een dag of wat achter hem aankomt geeft ook overal Interviews. Te Bangkok zeide hij ojn.: „De overeenkomst tussen Neder land en de Republiek het vuren te staken, zal niet de voortzetting van de ondergrondse import van muni tie onmogelijk maken; het staken van het vuren heeft geen betrek king op de import of export van wapenen voor de Republiek", al dus Hatta. Volgens gewoonlijk betrouwbare Indonesisch-Kepublikeinse officiële bron te Bangkok ligt een voorma lige Britse mijnenveger, thans eigendom van de Republiek, ge reed om van het eiland Phuket {Zuid Siam) weg te varen met een kleine wapenlading, zoals in de laatste twee jaar iedere maand van Phuket naar' Sumatra verscheept werd. J Dr. Hatta~déèlde vérder" op"*cTezè persconferentie mede, dat de toe komstige status van Nederlands Nieuw Guinea een van de belang rijkste punten van bespreking op de R.T.C. zal uitmaken. „Onze mening over Nederlands Nieuw Guinea verschilt van die der Ne derlanders. Nederland rekent dit niet tot Oost-In don esië en wil het als koloniaal gebied behouden". Driejarig jongetje nog steeds vermist AMSTERDAM De driejarige Abraham van ter Mey uit de Ccmme- Imstraat te Amsterdam-Oost, die nu ruim een weeL wordt vermist, is ondanks alle uitgebreide nasporin- gen nog met gevonden. Wel heeft de politie nog een uiterst vage aan wijzing gekregen, dat het knaapje Donderdagavond 28 Juli "s avonds om half acht op Kattenburg zou zyn gezien, gaande in de richting van ai haven. AMSTERDAM Na afloop van de eerste avondvoorsetlling Zondag avond heeft een bezoeker van het Rialto-theater te Amsterdam (eni gen tijd geleden were, hier de film „Het geval Gouzenko" (The Iron Curtain) vertoond) een traangasbom geworpen. De bezoekers voor de tweede voorstelling konden het theater nauwelijks betreden en zijn zoveel mogebjk naar het balcon gebracht. Door het spuiten met water en het verspreiden van parfum heeft men getracht het bijtende gas te verdrij ven, wat maar ten dele gelukte De politie beschikt over aanwijzin gen, aie de arrestatie van de „grap penmaker" misschien mogelijk ma ken. Patrouille in hinderlaag vijf doden SURABAJA Zaterdag 22 Juli vertrok een kleine patrouille, onder commando van de eerste- luitenant der marmiers Teeken, uit een ten Noordoosten van Bodjonegoro gele gen post in Zuidelijke richting, waar de aanwezigheid van een bende was gemeld. Toen geen. berichten van de pa- trouillt binnen kwamen en deze ook ruet terugkeerde, rukten binnen 24 uren diverse patrouilles uit verschil lende richtingen het gebied binnen en uit door hen verzamelde gegevens valt met vrij grote zekerheid vast te bellen, dat de patrouille-Teeken met de bende contact heeft gekregen en ui een L*«*heilaag xs gevallen- De stoffelijke overschotten van lui tenant Teeken en vier mariniers zyn naby Babad, aan de Bengawan Solo, aangetroffen. Zij werden Donderdag op het ere veld te Surabaja begra ven- Rust en orde zijn in de betrok ken streek hersteld aldus een offi ciële mededeling. Gouda filmloos door te hoge belasting GOUDA Zoals bekend hebben de Goudse bioscoopondernemers be sloten hun bioscopen, te sluiten, om dat zij door de vermakelyksbeidsbe- lasting van 35 pet met meer in staat waren hun bedrijven rendabel te ma ken. B en W van Gouda hebben hierop verklaard, zo wordt van de zijde der bioscoopondernemers medegedeeld, dat deze belastingkwestie een lande lijke aangelegenheid is. De bioscoopondernemers ontken nen dit echter en. zeggen, dat het ge meentebestuur in geen enkel opzicht de verplichting beeft om 35 pet ver- makelijksheidsbelasting te heffen. Voorlopig blijven, de bioscopen in Gouda dus nog gesloten Zes Veluwse gemeenten gaan 104 km fietspad mede onderhouden RHEDEN. In verband met het besluit van Gedeputeerde Staten van. Gelderland tot subsidieverlening in. de kosten van onderhoud van rij wielpaden, heeft zich m de gemeen ten Ede. Rh eden, Arnhem, Renkum, Rozendaal en Wagerungen een comi té gevormd, dat zich ten doel stelt om in samenwerking met de plaat selijke WV's het onderhoud te ver zorgen van een rywielpadenoet van rond 104 km. lengte. Dit comité heeft tot de betrokken gemeenten het verzoek gericht eveneens subsidie te verlenen tot een bedrag van 25 per km rijwielpad in de gemeente plus een bijdrage van twee cent per inwoner. "Vr-* - - - BRUSSEL. De voorlopige Belgische minister-president Gaston Eyskens Is er na 3 yz uur besprekingen met de drie voornaamste poli tieke partfjen Zondag niet in geslaagd een nieuwe regering te vormen. Na de bijeenkomst is bekend ge- Centrale Veiligheidsdienst naar binnenlandse zaken DEN HAAG. Het ligt in de bedoeling van de regering, deelt minister Drees aan de Eerste Ka mer mede, in verband met de ver hoging van de kosten van de aen- trale Veiligheidsdienst, zeer binnen kort deze dienst te doen ressor teren onder het ministerie van bin. nenlandse zaken, waarbij tegelijker tijd de naam wordt veranderd in Bmnenlandsche Veiligheidsdienst. Organisatie en bevoegdheid van deze dienst kunnen niet openbaar worden gemaakt irf verband met zijn karakter doch hy bezit, in te genstelling met bet voormalige Bureau Nationale Veiligheid, geen enkele uitvoerende bevoegdheid. PARIJS. De staven der West-Europese landen hebben te Parijs intens vergaderd met de stafchefs van Amerika. Over het algemeen liet men na afloop zeer weinig los. Een Nederlands stafofficier zeide, dat Nederland gaarne een plaats zou hebben in een opperste militaire raad, die krachtens het Atlantische Pact mocht worden in gesteld, hetgeen neerkomt op een Nederlandse afwijzing van het voorstel tot oprichting van een Vierlandencomité, Te dien aanzien is echter net zo min als betreffende de andere aangelegenheden een definitieve beslissing genomen. De Nederlandse delegatie, be stond uit; generaal H. J. Kruis, chef staf van het leger, vice admi raal jhr. E. J. van Holthe van de Marine en luitenant-generaal K. C. Giebel van de Luchtmacht Generaal Kruis wilde slechts zeggen, dat de besprekingen een zeer bevredigend verloop hadden gehad en betrekking hadden op de toekomstige gang van zaken. De Amerikaanse stafchefs heb ben hun driedaags bezoek aan Pa rijs besloten met op Zondag het leggen van een krans op het graf van de Onbekende Soldaat; de krans bestond uit gele rozen en blauwe asters. Admiraal Louis Denfield ver richtte de kranalegging In tegen woordigheid der generaals Omar M. Bradley en Hoy± Vandenberg, de Amerikaanse ambassadeur, Da vid E. K. Bruce en hoge Franse of ficieren. Eep Franse militaire kapel speel de onder de Are de Triomphe de belde volksliederen. De drie stafchefs vertrokken on middellijk daarna naar het vlieg veld Orly om Zondagmiddag nog naar Wenen te vliegen, waar zy heden besprekingen hadden met generaal Keyes, de Amerikaanse Hoge Commissaris.- Bij1 ieder interview hielden zij honderden slagen om de. arm-en gaven nergens uitsluitsel op. WINSCHOTEN. Op de eerste of tweede van deze maand is m het plaatsje Weener in Noord-West- Du itsland een Duitse vrouw Brun- hilde Reuter door wurging om het leven gebracht. Naar men ver moedt is wraak de drijfveer voor de moord geweest, daar de vrouw toezeggingen had gedaan voor een huweLyk, maar daarop later is te ruggekomen. Als verdacht van deze moord zoekt de politie thans de 39-jange Nederlander Herman Brouwer, die zich uitgeeft voor ingenieur en met de vrouw omgang had. Het Herman Brouwerverdacht van moord van een Duitse wout», onderzoek heeft uitgewezen, dat de man per taxi de Nederlands- Duitse grens is overgestoken. Hij is naar Groningen gegaan en vandaar per trein naar Leusden gereisd, waar hij 'n dag*op bezoek is geweest bij kennissen. Sedert dien is hij onvindbaar. Een onder zoek van de politie op tal van adressen heeft nog geen succes gehad. Brouwer heeft destijds m Leusden gewoond. Hij werkte tij dens de oorlog bij de gemeente Amersfoort op de afdeling Duitse zaken. Zijn signalement luidt; lang 1.85 meter, donkerblond, wat grijs aan de slapen, kort haar, scheiding links, breed gezicht, donkergruze of blauwe ogen, iets gele wat voor uitstekende tanden, ovale niet-uit staande oren, gekleed in donker colbertjasje, lichtgrijze broek, bruine lage schoenen met erèpe- zolen, wit of geel overhemd met blauwe das. Hij heeft een donker grijze regenjas en een koffer bü zich. maakt, dat de socialisten geweigerd hadden zich bij een coalitie aan te sluiten- Eyskens had gehoopt, dat een coalitiekabinet met katholieken, socialisten en liberalen een eind zou maken aan de reeds zes weken durende politieke crisis. Eyskens verklaarde, d=>t de ver klaring vhu koning Leopold de toestand had verslechterd. „Wij zijn in een deadlock gekomen", zeide hij tot de journalisten, het geen hy voor de niet-Engelsspre- kenden vertaalde met „impasse", een slop of doodlopend straatje. Eyskens zou trachten een katho liek-liberaal coalitiekabinet te vor men. Men verwachtte, dat de Ebe- ralen heden op dit voorstel zouden antwoorden. Britse kusten leden Zondag van storm LONDEN Door hevige storm vlagen aan de Britse kusten zijn Zondag verschillende kleinere schepen in moeilykheden geraakt. De storm was het krachtigst in het Zuidwesten, waar vlagen van 95 km per uur werden, waargenomen. Reddingsboten uit verschillende havens moesten de zee op om mo torjachten en zeilboten te hulp te komen. Bij Malmouth brak 'n nieuw passagiersschip van zyn ankers los. Betere functionering van da T.H.S. nodig DEN HAAG. Aanvaarding van het wetsontwerp tot wijziging van de hoger onderwijswet (met de bedoeling, dat aan de T.H.S. te Delft de rector-magnificus vijf jaar m functie kan zyn en dat een alge meen beheerder wordt aangesteld) beïnvloedt het vraagstuk van de decentralisatie van het technisch hoger onderwijs niet, aldus minis ter Rutten in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer. Ge heel onafhankelijk daarvan blijft een betere functionering van. de T.H.S. naar de eisen van deze tijd noodzakelijk. De minister deelt mee, dat het de bedoeling is om de tegenwoordige secretaris van het college van curatoren tot algemeen beheerder te benoemen en een nieuwe secretaris aan te stellen. HEDEN RADIOTOESPRAAK OVER DE „GROTE BEER" DEN HAAG. De inspecteur geneeskundige dienst der konink- lyke landmacht, generaal majoor dr. J. T. "Wilkens, zal hedenavond tussen 18.30 uur en 19.00 uur voor het radioprogramma voor de Ne derlandse strijdkrachten, via Hil versum I een kort woord richten tot de familieleden van, de opva renden van de „Grote Beer" in verband met het voorkomen van een geval van pokken aan boord van dit troepenschip.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1