c Kamer geeft regering han«J voor RTC vrije Nederlanders feliciteren de jarige Republiek MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Nationale reserve factor van groot belang De Nederlandse delegatie voor R.X.C. samengesteld Zweedse Kerk en Staat Romme geeft zijn verzet in laatste instantie op Schermerhorn Geen prestige politiek Investeringen in Duitsland Geallieerden setten economie op poten „Operatie Pootjes" slaagt na 2 jaar Donderdag 18 Aug. 1949 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De heer Romme die voor enige weken nog bezield bleek van t voornemen, om het kabinet Drees—Van Schalk' b« zijn Indonesisch beleid geweldig divors te zitten en volkomen bereid scheen om een kabl- in If*kcn. Is blijkbaar tijdig tot andere gedachten rfp KVP A??*»™ i gistermiddag namens de fractie van ae iv.v.l., dat deze de verantwoordelijkheid aanvaardt voor het afwan- delen van de nieuwe wee, welke de Rescrtns Is ingeslagen na het aftre- en van minister Sassen. De heer Schermerhorn noemde de periode- Sassen een duistere tussenregerlng in de Indonesische lüdensgeschiede- 3 "r de heer Romme natuurlijk niet, maar ondanks de pijn, ü«e het verdwijnen van zijn beschermeling hem heeft berokkend en ondanks de snode gevoelens, waarmede hij als gevolg daarvan een tijd lang ten opzichte der Regering was bezield, heeft htf toch duidelijk ge noeg het roer omgeworpen. In tegenstelling tot de heer Schouten zag hij in de Van Royen- Rum-overeenkomsten een bevesti ging van het accoord van Linggad- jjati en van dat van de Renville. Op de weg, die de Regering thans is ingeslagen is geen „terug" en hel zou onjuist zijn, om nu de tegen Stellingen in eigen kring bijzonder aan te scherpen. Voor wat het vor men van een oordeel over de uit voering van het bestand betreft, verheugde spr. er zich over, dat niet alleen op de overtredingen zal worden gelet maar ook op de ge vallen, waarin het „staakt het vu ren*' is nagekomen. De heer Schermerhorn, herinnerd aan de vierde verjaar dag der Republiek, die juist giste ren gevierd werd, meende, dat nu de Ronde-Tafel-Conferentie voor de deur staat, in feite dit proces van wereld-historische betekenis toch snel is gegaan. Alle dingen moeten hun tijd nu eenmaal hebben. In verband met de opmerking van de heer Romme over de houding der Regering tegenover de Kamer, trok hij de conclusie, dat we hier te ma ken hebben met een internationale aangelegenheid, welke min of meer gelijk gesteld kan worden met een oorlogsprobleem. Zo goed als bij het laatste de parlementaire demoera. tie op halve kracht werkt, moet men dit ook begrijpen bij de Indo nesische kwestie. Naar spr.'s mening is er van een nieuwe weg eigenlijk geen sprake. Na het verdwijnen van de heer Sassen heeft de Regering eenvoudig de consequenties getrokken uit de gegroeide situatie. Met het oog op de Ronde-Tafel-Conferentie waar schuwde hij tegen prestige politiek en het jagen naar schijnsuccessen ter wille van de achterban der par tijen. Dit geldt ook vooral voor Nieuw Guinea, dat door sommigen blijkbaar beschouwd wordt als een overblij vend SFiTkj e 'kolönïaaT ge- bied. Het belang van Nederland ligt niet hier, maar in de samenwer king met Indonesië. Als zij niet tot stand zou komen. Iaat men Indone sië aan de chaos over. Doch noch Indonesië noch Nederland kan zich dit permitteren, mede omdat dan de vier milliard gulden, die in Indone sië belegd zijn, verloren zouden gaan. Het is zowel een belang van Indonesië als van Nederland dat dit niet zal gebeuren. Men moet zich realiseren, dat deze vier- milliard niet in Nieuw Guinea belegd zijn, doch in Indonesië. Vier milliard zou een te hoge prijs zijn voor een land waarin grote kapitalen gestoken moeten worden om het te ontgin nen. Na hulde gebracht te hebben aan dr- Van Royen, die lange tenen van beiderlei kleur heeft weten te am puteren, drukte sor. zijn vrees uit, dat het na het vertrek der heel meesters in Batavia weer de ver keerde kant uitgaat. Als laatste spreker stelde de heer Zandt (St. Ger.) vast, dat Neder land van zijn grote hoogte jammer lijk"'was afgezakt. Eer en goede naam zy'n opgeofferd by de capi tulatie, welke zich thans voltrekt. Minister Van Maarseveen kon na de ontwikkeling van de verschillende standpunten gister avond met een gerust hart begin nen aan de verdediging van het regeringsbeleid, dat bij de twee grootste partijen steun had gevon den en bij de C.H.U. en de V.V.D. vrel critiek, doch in ieder geval geen afwijzing. Het was duidelijk, dat de minister de betogen uit die hoek ook beschouwde als construc tieve bijdragen tot het debat, waar voor hij de dank der Regering be tuigde. De heren Schouten en Ger- brandy, die de Regering schending van de Grondwet in de schoenen hadden geschoven, kregen te horen, dat de Regering de Grondwet on der alle omstandigheden zal hand haven. doch dat zij niet iedere bij zondere opvatting daaromtrent als grondwettig kan beschouwen. Als de Regering in afwijking van het A.R.-standpunt handelt, is dit niet daarom ongrondwettig! Het verband tussen de R.T.C. en* de overeenkomst „staakt het vuren" betreft niet zo zeer de opening van de conferentie als,wel haar vrucht-' bare voortzetting. Hierbij kunnen goede hedoelingen niet de doorslag gevenstipte nakoming van het cease fire" zal de sfeer der R.T.C. aanmerkelijk verbeteren. Aan het eind van zjjn rede con stateerde de minister, dat er wat de grote doelstellingen ten opzichte van Indonesië betreft in het Ne derlandse volk eensgezindheid be staat al lopen de inzichten aan gaande de te volgen wegen wel eens uiteen. Als de R.T.C. echter deze grote doeleinden voor ogen houdt, zal zij er in kunnen slagen om tot overeenstemming te komen, tot heil van Indonesië zowel als van Nederland. Het was zo duidelijk, dat de Re gering, die dit debat met enige zorg tegemoet had gezien, de over winning had behaald, dat geen der Kamerledan nog lust gevoelde om te repliceren. De nota's der Rege ring werden voor kennisgeving- aan genomen en daarmede lag de weg tot de Ronde Tafel Conferentie open. TER GELEGENHEID van de 4de verjaardag der Indonesische Re publiek heeft Woensdag in het Palace Hotel te Scheveningen een receptie plaats gevonden door de delegaties van de B.F.O, en de Republiek De heren Mohammed Hatta en Sultan Hamid II (rechts) nemen de gelukwensen van dr. H. J, van Royen in ontvangst. Interessante receptie in Scheveningen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dat de vierde ver jaardag. van de uitroeping van de Republiek Indonesia moest samen vallen met het verblijf van de mi nister-president van de Republiek, drs, Mohammed Hatta, in Nederland moest aan deze gebeurtenis wel een bijzonder relief geven. In het Palace- hotel in Scheveningen, waar de Re publikeinse delegatie resideert, heeft het hoofd van de delegatie gistermiddag van vijf tot zeven een receptie gegeven, welke tot de drukst bezochte op diplomatiek ni veau van de laatste vier jaar moet worden gerekend. sEen bijzonder groot aantal Indonesiërs, doch ook vele Nederlanders, hebben van hun belangstelling blijk gegeven. De eer sten als deelhebbenden de laatsten om van hun goodwill jegens de Re publiek te getuigen. Het feit, dat het Kamerdebat juist voor enkele uren was onderbroken, maakte het de socialistische Kamer leden mogelijk in het Palace-hotel van hun belangstelling blijk te ge ven. Doch ook oud-ministers als prof Logemann en mr. Jonkman be hoorden tot de eerste bezoekers van de receptie. De Nederlandse regering had, naar ter receptie verluidde, la- Hirurkwestle# TunteT.eselt ouderflonisp«jisioen IttvaJIditeUiwet civiele procednrei arbeidswet enz- „Hellend vink" Alle artikelen over Indonesië voorkomend in uw blad van 3 Au gustus heb ik met belangstelling gelezen. De nu tot een feit geworden li quidatie van het staatsbestel van Nederland in Oost- (en ook West-) Indië, en hiermede dus de liquida tie van een groot zo niet het be langrijkste deel van de econo mie vgn Nederland, past wei heel goed in het kader van de „Alge hele halfjaarlijkse opruimingen" van de verschillende grote zaken hier in Nederland, moet ik opmer ken. Als enig commentaar hierop nog het volgende: Waarom met deze liquidatie niet drie jaar eer der begonnen? Gelooft U ook niet, dat er dan zoveel mensenlevens, ellende, leed, haat, kapitaalsverlies, goodwill-verlies en prestige-verlies ons zouden zijn bespaard gebleven? „Opgeruimd staat netjes", zegt de Hollander immers graag. Stel je voor, dat Amerika de Marshall- en andere hulp aan Nederland straks ook eens „opruimde", waar blijf je dan Holland? Wie zich op een hel lend vlak bevindt, gaat immers steeds omlaag en nimmer omhoog1. Ir. M. VERMEEREN. Vra ag van J„ B. te Den D.: Hoe zit het eigenlijk met de berekening van de krachtens de invaliditeits wet toe te kennen rente en welke toeslagen worden hierop volgens de thans geldende bepalingen op ver leend. Antwoord: De toe te kennen rente is. behoudens een enkele uit zondering, afhankelijk van do waarde der geplakte rentezegels. Rentetrekkers boven 64 jaar heb ben, als hun rente is ingegaan na 1 October 1848 geen recht op ren tetoeslag of gezinstoeslag. ïnplaats daarvan kunnen zij eventueel nooduitkering aanvragen. Hun in komen moet echter beneden een. bepaald bedrag blijven. Op renten, die vóór 1 October 1948 zijn inge gaan wordt aan 65-jarigen of oude ren een toeslag verleend van 25 voor ongehuwöen en van 50 voor gehuwden. Vraag van T. B. te U.: Mijn antenne loopt gedeeltelijk boven de tuin van mijn buurman. Deze heeft daarin een boom staan die hij nooit snoeit. Mijn antenne wordt door de takken beroerd en ik ondervind, hinder ibij de ontvangst, Is deze buurman onder deze omstandighe den verplicht de takken te* verwij deren? Antwoord: Een verplichting tot snoeien bestaat niet, tenzij ge vaar voor de omwonenden zou ont staan. U kunt het beste de zaak met uw buurman vriendschappelijk trachten te regelen, bijvoorbeeld door hem voor te stellen de boom te snoeien voor gemeenschappelij ke rekening. Vraag van H. H. te R.: Ik ben enige tijd vertegenwoordiger ge weest van een firma, die in ver band met de tijdsomstandigheden de relatie verbrak. Is de firma ver plicht nog drie maanden de provi sie uit te betalen over orders, die na het ortslag uit het rayon bin nenkwamen? Volgens de verzeke ringsagent was de firma verplicht voor ziektenverzekering te zorgen. Zii deed dit echter niet. Ik sloot hiervoor zelf een verzekering af. Moet de firma nu alsnog de door mij betaalde premies terue beta len? DE BEROEMDE FILMCHIM PANSEE MARQUISvan cir cus Mïkkenie maakte op zijn motor een tochtje door Am- sterdotoi. Hef ualt te begrypert, dat dit angewpne schouwspel bü het toegestroomde publiek grote sensatie verwekte. .Marquis" op de speciaal hem geconstrueerde motor. Antwoord: Wat de provisie betreft: dit hangt af van de tussen u en uw firma gesloten overeen komst. Van terugbetaling van even tueel door u betaalde premies zal geen sprake kunnen zijn. Vraag van G. M. H. te R.: In 1936 tekende ik als vrijwilliger voor vjff jaar by het Kon. Ned. Ind. Le ger op voorwaarde dat bij mijn te rugkomst in Nederland een Rijks- of Gemeentebetrekking voor mij zou openstaan (het z.g. kapitulan- tenstelsel). Dit kapitulantenstelsel is thans van de baan. Ik ben 30 Nov. 1948 afgekeurd voor de mili taire dienst. Ik geniet een pen sioentje van f 364,-'sjaars. Mid dels het Gewestelijk Arbeids Bu reau is het mij niet kunnen geluk ken een betrekking te vinden. De oorzaken hiervan zijn: een zenuw storing, te lange afwezigheid (12 jaar in de tropen) en het feit dat ik geen vakman ben. Nu tewerk stelling op de Rijks werkplaats voor herscholing niet is doorgegaan, sta ik als militair met een koninklijke onderscheiding nog steeds er naast. Over 3 jaar krijgsgevangenschap werd mij nog geen cent uitbetaald Wat voor advies geeft u mij? Antwoord: U kunt zich het beste in verbinding stellen met het Districtsbureau, Verzorging Oor logsslachtoffers. U kunt naar alle waarschijnlijkheid als „Indisch slachtoffer" worden beschouwd en daardoor uitkering van deze in stantie verkrijgen. Indien zulks ver wezenlijkt wordt zal tevens de af deling Bijzondere Bemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau worden ingeschakeld, teneinde te trachten voor u een passende werkkring te krijgen. ten weten, dat het haar niet moge lijk zou zijn tegenwoordig te zijn, reden waarom zij niet was uitgeno digd. Intussen behoorde de voorzit ter van de delegatie, welke in Ba tavia de besprekingen met de Repu bliek had gevoerd, dr. Van Royen, tot de eerste gasten, die hun geluk wensen kwamen aanbieden. Ook was er het UNCI-lid Merle Cochran, die Hatta hartelijk de hand schudde. Doch niet alleen Hatta nam de ge lukwensen in ontvangst. Naast hem stond het staatshoofd van de deel staat Borneo en de voorzitter van het B.F.O., sultan Hamid II, die ge lijkelijk in de felicitaties deelde. Dat vormde een sprekend bewijs van de overeenstemming, welke op de in- ter-Indonesische conferentie is be reikt. Behalve fractievoorzitter Van der Goes van Natcrs merkten wij de Kamerleden Schermerhorn, Neder- horst, Vondeling, De Kadt, Goed hart, Posthumus en anderen op. Ver der de secretaris- generaal van Bin nenlandse Zaken, dr. Prinsen en niet te tellen Indonesiërs. In de zaal wa ren talloze bloemstukken in rood witte kleuren opgesteld en daartus sen bewogen zich de zeer talrijke gasten. Opvallend was slechts, dat de bijna zeventig nïet-socialistische kamerleden, wier woordvoerders zich in meerderheid achter de rege- ringspolitick hadden gesteld, in een wijde boog om het Palace-hotel wa ren heengelopen. Vooral trok het de aandacht, dat de katholieke Kamer leden, wier woordvoerder Romme, nog slechts enkele uren tevoren de regering had aangemoedigd, het Ronde-Tafelgesprek te beginnen, de receptie van de gesprekspartner en bloc hebben gemeden. Autobiografie van een Trappist Begin October zal bij de uitgeverij Het Spectrum te Utrecht de ver taling verschijnen van „The seven storey Mountain" van Thomas Merton. De Nederlandse vertaling van deze autobiografie van een jon ge Amerikaanse dichter die Trap pist werd zal het licht zien onder de titel Louteringsberg. Het boek trok in Amerika en Engeland enorme belangstelling H.V.K. geeft verklaring van vlagverbod BATAVIA De H.V.K.', de heer Lovink, heeft voor de leden van de Voorlopige Federale Regering een uiteenzetting gegeven van de maatregelen tot het verbod van. openbare manifestaties by gele genheid van de viering van de verjaardag der Republiek. Hij ver klaarde, dat de regering „gaarne zou hebben bijgedragen tot de vie ring van deze dag door het toe staan van het hijsen der roodwitte vlag. Zekere gebeurtenissen in Midden- en Oost-Java hebben echter opheffing van dit verbod onmogelijk gemaakt; men vreesde dat onverantwoordelijke elementen daarvan, gebruik zouden maken en ongeregeldheden zouden veroor zaken". De H.V.K. gaf ten slotte uitdrukking aan de hoop, dat de Indonesische nationale feestdag volgend jaar j.met enthousiasme in een vrij en onafhankelijk Indone sië" gevierd kan worden. (Ingez. Med naast klassieke muziek ook de Jazz hij scheert zich uitsluitend met LONDEN: „Buitenland, beleg uw geld gerust in Duitsland, nJL In Wcst-Dnitsland!", deze toezegging kan binnen een maand van de ge allieerden worden verwacht, en er komt een even belangrijk staartje achter, te weten: ,,Dc Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk ge ven de in de oorlog geblokkeerde buitenlandse activa in Wesl-Duits- land voor her-investering vry." In de eerste plaats profiteert West-Duitalsn<j hiervan, maar in de tweede plaats Engeland niet minder, want Engeland had voor de oorlog grote belangen in de Duitse indu strieën. In de derde plaats, denkt men, zullen Nederland, België en Frank rijk deze maatregel toejuichen. De drie westelijke zones van. Duitsland hebben 1.000.000.000 1.500.000.000 dollai; aan investerin gen nodig om weer economisch op eigen benen te kunnen staan; reeds nu veronderstelt men, <iQf ae Duit sers zelf het grootste bedrag hier van zullen opbrengen. ,WIJ SPRAKEN MET GENERAAL KRULS Landmacht in Nederland moet nu worden opgebouwd jf'(Vervolg van de voorpag.) „Dat is een denkbeeld dat ons ook wel door bet hoofd speelt," erkende generaal Kruis, „doch nogmaals, ik zie de mannen toch liever eerst vrijwillig komen!" Nederland en België samen? Terugkomend op *het veldleger vroegen wij generaal Knus rijn oor deel over berichten uit New York, volgens welke Nederlandse en Bel- gische divisies tezamen een opera tionele eenheid zouden gaan vormen „Voor mij is dat nieuw," was zijn antwoord. „Daarvoor zou in de eerste plaats vast moeten staan, dat de Neder landse en Belgische strijdkrachten zij aan zit zouden staan. En (blijk baar een zinspeling op de andere bondgenoten Red.) of dat zo zal zijnNeen, ïk geloof inderdaad, dat het Nederlandse veldleger een nationale eenheid onder een hoger geallieerd bevel zal zijn. Wie het anders weet. weet meer dan ik." Tenslotte hebben we generaal Kruis gevraagd naar de positie van de Koninklijke Marine. ee% vraag, die bij hem. op haar plaats was. om dat generaal Krula toch ook,voor zitter van het chefs van staven co mité is. Generaal Kruis kent de punten waarop bij de marine-mensen de schoen wringt. Geen duidelijke be kend gemaakte plannen, voor de taak; de vrees 'dat Engeland thans de Nederlandse vloot werkelijk van de zee zou drijven. Teleurstelling en gebrek aan uitzicht. „Gevaarlijk experiment" „Bedenk in de eerste plaats," is het antwoord, „dat Nederland nog andere maritieme zorgen heeft dan alleen in West-Europa. Wijd over de wereld liggen onze belangen en bovendien hebben wij een zeer be langrijke koopvaardijvloot, die be schermd moet worden. Voor een land, dat zijn interessen zo sterk op de zeeën heeft, zon het een gevaarlijk experiment zyn, zijn zeemacht op te geven. Ik zou dat niet eraag willen doen. Bekiikl men de zaken dan in het Westelijk ver band, dan is het duidelijk, dat land-, zee- en luchtmacht eikaars noodzakelijke complementen zijn, Een handhaving van posities op het vasteland brengt de onontkoombare noodzaak mee, verbindingen over zee te leggen en te handhaven. Wat voor zin heeft een leger, als men de aanvoer niet verzekert? Welnu, dan is het duidelijk, dat er een marine moet zfju. Een andere vraag is. hoe men de urgentie-accenten zal leggen. Dat is dan veel meer een kwestie bij ons van geld. Ideaal zou het zijn, als we land-, zee- en luchtmacht tegelijkertijd konden opbouwen. Met de luchtmacht is een dergelijk be gin gemaakt. We hebben een klei-* ne, te kleine zeemacht. Er is een bescheiden vlootplan, dat welis waar niet meer geeft dan een ver- DEN HAAG Bij Koninklijk Besluit van 16 Augustus 1D49 is de Nederlandse delegatie voor het te 's-Gravenbage te plegen overleg overeenkomstig artikel 208 van de Grondwet als volgt samengesteld: Lid en voorzitter: mr. J. H. van Maarseveen, minister van Overzeese Gebiedsdelen. Lid en eerste onder voorzitter: mr. D U. Stikker, mi nister van Buitenlandse Zaken. Lid en tweede ondervoorzitter: dr. J, H. van Royen, buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur te Ottawa. Leden: L Götzen, minister zonder portefeuille, mr, A. M Joekes, mi nister van Sociale Zaken, mr. W. H. Fockema Andreae, staatssecre taris van Oorlog. H. C. W. Moor man. staatssecretaris van Marine, mr. J H. de Pont, advocaat en pro cureur te Amsterdam, mr. N, S. Blom, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister, commandeur A. de Booij, plv.-che* marinestaf, mr. H. A M. van den Dries, plv.- thesaurier-generaal van het Mini sterie van Financiën, dr. P. J. A. Idenburg, laatstelijk direct.-gen.e-- raal van Algemene Zaken tc Bata via, L. Kortha's, hoofdambtenaar van "het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, D. P. Spierenburg, di- Reeds gedurende de oorlogsjaren, en onmiddellijk daarna, zijn in de Scandinavische landen stemmen opgegaan voor schelding van Kerk en Staat. In al deze landen te de (Lutherse) Kerk Staatskerk, De predikan ten zijn rijksambtenaar en op een internationale conferentie hebben wij eens een predikant uit Stockholm ontmoet, die behalve ambtenaar van de burgerlijke stand, ook hoofd was van de distributie in zyn parochie. De toenemende Invloed van het Communisme in de Nöord-Europese landen en de vrees, dat, bij een eventuele meerderheid van communisten in de parlementen, de Kerk in een dwangpositie zou kunnen komen, of haar geheel van alle rechten en mogelijkheden zou kunnen beroven, is oorzaak geweest, dat steeds meer gestreefd wordt naar losmaking van de Kerkjvan de Staat. In Zweden Is reeds in 1943 een com missie in het leven geroepen, die deze mogelijkheid had te Bestuderen en kort geleden is zij met een voorstel geko men. Een v,'h zlging van-.de verhouding Kerk-Staat kan alleen plaats vinden bij grondwet5wijzigng en het betreffende voorstel duidt dus Ir» deze richting. Het voorstel geeft ingrijpende ver anderingen aan. De voornaamste vraag, waar het om gaat, is: uittreden uit de Staatskerk, of niet? Met andere woorden: de staatskerk uithollen, wan neer een wetswijziging In het parle ment geen meerderheid zou vinden, en een zg. Vrije Kerk stichten die geen banden, van welke aard ook, met de Staat onderhoudt. Zulk een uittreding kan echter op het ogenblik alleen van overheidswege gesanctionneerd worden, wanneer het gaat om overgang naar een ander kerkgenootschap. In het nieuwe wetsvoorstel wordt nu zulk een uittreding aangegeven, zonder dat daarbij verlangd wordt, dat tot een an der bestaand kerkgenootschap wordt overgegaan. Thans worden evenwel zulke geloofs gemeenschappen In de Zweedse wet geving nog aangeduid met „vreemde genootschappen". Ten aanzien van het onderwijs wordt vastgehouden aan de thans geldende bepalingen, dat alle kinderen aan .het godsdienstonderwijs moeten, deelnemen. Deze week: in Kerk en Wereld Evenwel, wanneer er een toegelaten geloofgemeenschap mocht zijn, die an der godsdienstonderwijs voor haar kin deren verlangt, dan moet dit wettelijk mogelijk worden gemaakt. Een en ander brengt allerlei moeilijk heden met zich. Het is nu namelijk zo. dat elke Zweedse onderwijzer hd moet •zijn van de Zweedse Staatskerk. Dat wordt trouwens ook van alle ledco der regering geëist. Elke Zweedse minister is dus lid der Kerk! Deze voorwaarden hebben het tot stand komen van zg Vrije Kerken altijd tegengehouden cn de enkele, dte ca- zijn, tellen daardoor slechts zeer weinig leden. Maar hun ge tal aanhangers vooral op het platte land, is veel groter. Er is dus eigen lijk een eoort clandestien lidmaatschap, omdat opzegging van het lidmaatschap van de Staatskerk, ontoegankelijk maakt voor vrijwel elke overheidsbe- trekking. Het voorstel der betreffende studie commissie houdt daarom ook in. dat onderwijzers, die op de scholen gods dienstonderricht geven, niet meer uit sluitend lid behoeven te zijn van de Zweedse Kerk, En dat temeer niet. wanneer hun ge loofsbelijdenis niet afwijkt van die der Staatskerk. Voorts, en ter voorkoming van eventueje moeilijkheden, wijst het voorstel der commissie in de richting van uJtwisse'lng. zodat de onderwijzers, die bezwaren hebben tegen het geven van godsdienstonderwijs, in andere vakken kunnen dienen. Intussen ook dc professoren aan dc theologische faculteiten moeten uit de aard der zaak lid zijn der Staatskerk. Ook dit wenst het aanhangige voor stel niet meer bindend te doen zun, doch uit te breiden tot leden van. „andere" geloofsgemeenschappen. Sedert de Reformatie Is elke activi teit van godsdienstige orden in Zwe den wettelijk verboden en mogen er ook geen kloosters gesticht worden. Het betreffende voorstel wil dit verbod doen intrekken en de oprichting van kloosters bij koninklijke goedkeuring regelen. Intussen en ofschoon deze voorstel len nog niet In publieke bespreking zijn gebracht (in net parlement o.a.), is toch de kritiek er op reeds losgekomen. Zij is vooral gekomen v=>n de kant, die geen enkele deur wil open zetten voor uitbreiding van mogelijkheden voor de H Kath Kerk, „Moet dat", zo schrijft men. „nu gebeuren in bet land van Olaus JBetri cn Gustaaf Adolf If?" Men meent, dat een dergelijke tolerantie ten opzichte van het K Katholicisme en op grond der ehristelyk-democratische vrijheid, met moet worden toegestaan Eveneens wordt gewaarschuwd tegen liet plan, voor te stellen, dat voortaan alleen de Ministers van Onderwijs cn Justitie lid der Staatskerk behoeven te zyn. Weliswaar wil inon in het alge meen een nieuwe regeling ten aanzien van de verhouding Kcrk-Staat-Vrije Kerk, maar ook de Vrije Kerken zou den nimmer, zo luidt de kritiek ge steld zijn op het venverven harer vrij heden tot de voorgestelde prijs. Het wil ons daarom voorkomen, dat een definitieve wijziging in de geschet ste verhoudingen zeker niet zonder slag of stoot zal plaats vinden cn dat het gedane voorstel ongetwijfeld nog tal van wijzigingen zal ondergaan. recteur-generaa' voor de buiten landse economische betrekkingen van het Departement van Economi sche Zaken, a. A. J. J. Thomson, kolonel van de generale stai, plv.- chef van de generale staf bij het a'gemeen hoofdkwartier te Batavia, de leden van de commissie van ne gen, namelijk jhr. mr. M. van derl Goes van Naters, lid der Tweede Kamer, mr. Th. M. J. de Graaf, lid der Tweede Kamer, mr. J, A Jonk; man, lid der Eerste Kamer, F. A. Kerstens, lid der Eerste Kamer, prof. dr. J, H. A. Logemann, hoog leraar te Leiden, F. J. W A. Meye- rink, lid der Tweede Kamer, prof. mr. c P. M. Romme, lid der Tweede Kftmer, N. W. Tilanus, lid der Twee de Kamer, en mr. G. Vonk, Hd der Tweede Kamer. Voorts 2yn benoemd tot Jid, plaatsvervanger van mr. H. A. M. van den Dries, de heer H. J. Man- sc'lOt, directeur van de bijbank der Javase Bank te Amsterdam, en tot Jid, plaatsvervanger van de heef D. P. Spierenburg, dc heer mr. S. Th. Teppema, pJv.-directeur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen van het Departement van Economische Zaken, Tot adviseurs zijn benoemd prof. dr. B. A. A, Hoesein Djajadiningrat, secretaris van Staat van het Depar tement van Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen te Batavia, prof. mr K. L. 3. Enthoven, secretaris van Staat voor staatkundige hervormin gen te Batavia» mr. A. H. C. Gie- ben, adviseur-generaal van het De partement van Justitie te Batavia, en M. Wlsaksono Wirdjodihardjo, secretaris van Staat van het Depar tement van Landbouw er Visserij te Batavia. x Tot secretaris ia benoemd mr. F. E. J. van der Valk, raadsadviseur m algemene dienst by het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, en tot adjunct-secretarisa-m mr. G. W. van der Bend, referendaris bij het Mini sterie van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. A. J. van Gorkum. referen daris by het Ministerie van Over zeese Gebiedsdelen. Tot secretaris van algemene dienst Sa benoemd mr. C. J. van Schelle, tweede ambas sade-secretaris tc Parijs. De minister-president, de vice mi nister-president, de minister van Binnenlandse Zaken ju., de minister van Overzeese 3ebiedsdelec, dc mi nister zonder portefeuille, de minis ter van Buitenlandse Zaken en de minister van Oorlog en Marine zijn bevoegd wijziging te brengen in de omvang en de samenstelling van de delegatie, terwijl de voorzitter be- voêgd is aan de delegatie andere adviseurs, alsmede deskundigen, se cretarissen en overig personeel toe te voegen. De door de Staten van Suriname en de Staten der Nederlandse Antiï- nen alg waarnemers van de confe rentie aangewezen vertegenwoordi gers worden In die hoedanigheid aa«_ dc delegatie toegevoegd. vanging van de bestaande kleine vloot, maar die kleine vloot is toch Iets. Daartegenover moet men. con stateren, dat van een landmacht in Nederland op dit ogenblik niets" aanwezig is. Vijf lichtingen zijn er nu achtereenvolgens naar Indonesië gegaan en de consequentie daarvan was. dat Nederland geen landmacht heeft Die landmacht moet nu wor den opgebouwd. En wat er voor lopig verder kan gebeuren, op de andere terreinen, ja. dat is een kwestie van het verkrijgen en het gebruiken van de middelen. Een zaak van uitermate moeilijk rege ringsbeleid, waar ik me uiteraard niet over kan uitspreken.' Wellicht dat op dat punt de be groting generaal Kruis straks zal aanvullen. (Vervolg van pagina 1) Het is een. spannend ogenblik. Maar als de brigadier, die 't gereed schap hanteert door de gemaakte opening het daglicht ziet schemeren, als men bij een inspectie buitenshute constateert, dat zich ter plaatse een dakraampje bevindt, dat voor hen die op zolder staan onzichtbaar te. dan voelt men als het ware, dat al de moeite niet tevergeefs is ge weest. Even later ontstaat daarom trent zekerheid. De brigadier voelt, dat zjjn zaag wordt teruggeduwd. Een grendel knarst. Een deur, waar van de naden volkomen verborgen zijn achter de zolderbmten, draalt om zijn scharnieren. In de opening treedt een man. met een baard, die de politie agressief met verwijten, overstelpt: „professor" Pootjes. Ein delijk! Lang heeft hij zich voor de politie verborgen kunnen houden. Niet al die tijd is hij in Hilversum geweest, want hij beschikte ook nog over- an dere onderduik-adressen. Maar het vermoeden, dat hij toch meestal in zijn eigen huis verbleef werd ster ker en sterker, vooral toen men op een gegeven ogenblik er in slaagde daar zijn eveneens ondergedoken, zoon te arresteren, die blijkbaar on danks het alarmsysteem niet meer zo snel had kunnen wegkomen. Ge duldig wacht commissaris Van Veen op het geschikte ogenblik en ijverig blijven zijn mannen speuren. Geen. enkele aanwijzing wordt veronachtzaamd. Als men meent „professor" Pootjes in een bus te hebben zien stappen, raast een ma- Ar met zijspan het voertuig achter na. Aïs het bericht komt, dat hij op gezette tijd te Utrecht verblijft strekt men ook daarheen zijn na speuringen uit- Maar telkens blij ken de behulpzamen die inlichtin gen verschaffen bet slachtoffer van een toevallige gelijkenis. In Utrecht blijkt de gewaande „prof" zelfs een achtbaar en vooraanstaand ingezete ne te 2ijn, die met de gezochte slechts dit gemeen heeft, dat hij ook een baard draagt. Maar tenslotte komt dan het mo ment, dat kan worden toegeslagen. Zorgvuldig heeft commissaris Van Veen zijn veldtocht voorbereid. Hij laat naar Pootjes zoeken op adres sen, waarvan htf zeker weet, dat htj hem er niet zal vinden, alleen maar om de onderduiker tot wat meer roekeloosheid te verleiden. Datum en uur van de inval worden dagen van tevoren vastgesteld, maar diep geheim gehouden. Slechts drie per sonen in heel Hilversum zijn op de hoogte; de commissaris, hoofdinspec teur Wierks van de recherche en burgemeester Van Hellenberg Hu- bar. Tegen de laatste zegt de com missaris, dat „Lange afstand-lopers het altijd van korte afstand-lopers winnen". En hij krijgt gelijk. Als Maandagmiddag om 2 uur de dienst van verscheidene recher cheurs is afgelopen, krijgen zij tot hun grote verrassing te horen, dat zij zich ter beschikking van de com missaris moeten houden. Dan ver loopt, na een kort appèl alles vol gens de plannen. Het oude huis, dat behalve aan de Langestraat ook aan de Herenstraat grenst, wordt om singeld. Geen mens kan er ontsnap pen, De nieuwsgierigen, die in gro ten getale samendrommen worden op een afstand'gehouden. „Operatie Pootjes" treedt in zijn laatste sta dium. Voldaan rookt commissaris Van Veen thans zijn pijp achter zijn bu reau op de eerste verdieping van het politiebureau. In de hogeschool der Cultusvrije Christusbelydere schikt men zich in het onvermijdelijke. Men zegt er, dat het conflict tussen „professor" Pootjes en de overheid toch eens moet worden uitgevoch ten en dat dc strijd natuurlijk voort gang vindt. Commissaris Van Veen geeft er geen. commentaar op. Hij rookt en glimlacht. Boeren-pluimveehouders betalen exportheffing DEK HAAG Het Tweede Ka- merlid Bngelbertink heeft de minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening vragen gesteld naar aanleiding van het feit, dat pluim veehouders, wier hoofdberoep bui ten de land- en tuinbouw ligt, niet lang,er registr&tieplichtig zijn en dat hierdoor alleen door boeren- pluimveehouders aan het export fonds wordt betaald, terwijl alle pluimveehouders ervan profiteren. Hy vraagt of de minister maatrege len wil treffen ten einde de pluim veehouderij zeer in het bijzonder te reserveren voor de kleine boeren- bedryvtn en de niet-registratiepltch- tige pluimveehouders te doen vallen onder de heffingsverordening. Regering heeft begrip voor ontstemming in Suriname DEN HAAG. De Nederlandse regering begrijpt de teleurstelling, die in Suriname is gerezen door de behandeling van het wetsontwerp voor een interim-regering in de Tweede Kamer. De regering be treurt echter, zo blijkt uit een tele gram van 27 Juli dat thans open baar is gemaakt, dat de Staten van Suriname afschriften van de mb- tie van afkeuring naar het buiten land hebben gezonden. Wanneer de Staten op dit besluit zouden terug komen, zou lit een oplossing van de gerezen moeilijkheden vereen voudigen. Suriname heeft echter laten weten, dat het zijn standpunt niet zal herzien.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3