Oudewater, Afzijdig van het snelverkeer igt Oudewater Op de Mets wordt onder hoogspanning gespeeld Sterke mannen komen naar Seheveningen De verrassingen eiland van rechtvaardigheid in eeuwen van heksengeloof Men is er zich zijn roemrijk verleden goed bewust S /p4p gaan nu komen OVER HEI) KANAAL José Cortinas om één uur gestart v_ 4 Donderdag 18 Aug. 1949 V5LGENS eeuwenoud gebruik gaat eik jaar op de eerste Zondag na de zevende Augustus om twaalf uur de deur van. de raadzaal open. Op het dak van het raadhuis klepelt een klokje, en wie maar wil kan tot een uur onder deskundige leiding in de 2aal het grote doek bewonderen, dat Dircfc Stoops in 1650 in opdracht schilderde van de verwoesting van Oudewatej. op Augustus 1575 door de Spanjaarden, Elk jaar weer herhaalt zich de so bere plechtigheid, die aan die ramp spoedige 7 Augustus 1575 herinnert en dit was voor een onzer verslagge vers aanleiding dj^ jaar op deze dag eens derwaarts te gaan {Van een onzer verslaggevers) OUDEWATER. Vanzei/ kom je niet In Oude- tcateT. De hoofdverkeerswcg Iaat het links liggen, relfs de provinciale weg leidt buiten het stadje om. Wet zie je Tiet dan in de verte liggen, geborgen ach- ter dikke rietkragen langs de Hollandse IJssel; een paar torens, wat huisjes en daartussen het groen der bomen. Sedert lang heeft N.Ser in de lyn Gouda— Utrecht geen 'stopplaats voor personenverkeer meer in üe buurt. Het paste niet meer in het schema van vtug, veilig en i'oordeltg. Wie. naar Oudeicater teilkomt per autobus en wie daaraan gebruik maken zyn in de eerste plaats gesloten lieden, zoals Herman de Man ze tekende, die nop het rieten koffertje en de karbies in. ere houden en verder een paar haastige a/gezanten i?an het Nederlands fabrikaat, die met hun boiïe gele actentassen en on berispelijke twee ry's toevallig voor deze dag op hun program het rijtje Utrecht, Montjoon, Qudetvater, Hek endorp en Gouda hebben staan en dan nog een paar toeristen, die nu eens naar Öudeujarer trillen, omdat iets tot hen is doorgedrongen uan de aarttrekkelykhedcn van dit stadje. Misschien vormt de beste overgang naar het tempo van het leven hier een kopje koffie in de uitspanning bij de bushalte. Enerzijds helt deze reeds over naar een modem café-restau rant. De wanden worden er gesierd met de ver leidelijke prenten van Coca-cola-maagden., er staat een glimmende gestroomlijnde radio-gra mmofoon-reus, die gretig' en luid speelt van tl-,, - mismoedig: Dat ding heeft me in de dure tijd „Het Klokje van Araemuiden". {De waard, ruim 2000.gekost). Maar het is aan de andere kant nog een be tamelijke herberg, omdat er nog zo'n oude, vertrouwde sjoelbak staat, de kaartspelen op de stam- gasten in de kastjes liggen te wach ten, omdat het er ryk gestoffeerd is met oude, glimmend gepoetste koperen gebruiksvoorwerpen en bovenal omdat er zo'n prachtige oude hangklok is, die steeds de volgende tik net iets later geeft dan je denkt Een traag getik, dat misschien het symbool is van een stadje, waar toch altijd nog net iets minder haast is dan je het zelfs als gewaarschuwd grote- stads-mens verwacht. In het raadhuis, daterende uit 1588, staan onder 't bordje „klom pen uit en voeten vegen" op de plavuizen de klompen van hen, die hier zijn binnengegaan. Op het raadhuis is het ooievaarsnest, waar elk jaar een eiberpaar neerstrijkt om tegen de herfst weer het zui den te kiezen en voor het raad huis op het bordes staan twee leeuwtjes. Dat ter linkerzijde zou de gemeentesecretaris verzinne- beeldigen en dat aan de rechter kant de burgemeester. Want zegt de overlevering verder, het kwieke linker dier met de bek open is een steen geworden bedrijvig leeuwtje, dat de zaken der stad bereddert en het rechter exemplaar, dat er vriendelijk glimlachend bij staat, ziet met een welwillend oog neer op zijn onderzaten. Prijzend con- terfeitsel dus van beiden en wat het eerste leeuwtje betreft kunnen "wy verzekeren, dat het een ge trouw beeld is van een man, die zyn gemeente door en door kent en liefheeft. Wie weet er nog, dat Oudewa ter van origine een Utrechts stad je is, dat in 1280 door de Elect van Utrecht Jan van Nassau, tegen de som van 200 Hollandse ponden uit geldzorgen is beleend bij 'Floris de Vijfde, Graaf van Holland. Nim mer heeft Utrecht zijn schuld aan Holland gedelgd. In 1S65 zal Oude water 700 jaar stad zijn en is het nu uitgesloten, dat nog voor die tijd de huidige Heer van 't Sticht meneer Reinalda, wie de grenzen van zijn gewest gaan knellen als een keurslijf in een auto stapt naar Den Haag om de tegenwaarde van die 200 ponden in Nederlands Cou rant bij mijnheer Kesper op tafel te slingeren en Oudewater weer aan het vaderhart te prangen? Er was een tijd, dat Oudewater een- bloeiende stad was en niet graag bekent men, dat het lang zamerhand is gaan behoren tot de dode steden. Oudewater's grote tijd was, toen de Hollandse en Zeeuwse zeevaarders de klanten waren van de lijnbanen hier. De juwelen van. patriciërshuizen her inneren er aan. Met het verval van onze vloot en vooral met de afkon diging van het continentale stelsel door de Fransen kwam daarin kentering. Eén lijnbaan heeft de keer der tijden overleefd en bloeit tot de dag van heden als weleer, nun. de touwfabriek van G. van der Lee. Hij zegt: „Er werken hier 70 man en wjj zijn bezig, met uit breidingsplannen". Wie Oudewater zegt, zegt Van. der Dee, de oudste fa- |pg| müïe ter plaatse. In Oudewater's rampjaar, in 1575, ialg i mm stond een betover- WÊkÉsÊ^&i'J grootvader van dit geslacht, Fieter Adriaenszoon van der Lee, als kapi tein van de schut terij met de pon jaard in de bres om de Spanjaar den te keren. Van daag is het zijn achterkleinzoon in de zoveelste graad' die als verkozen lijsttrekker van de lijst voor Gemeen-' tebelangen in de raad in andere bressen springt' a*s het belang van zijn stad dit vereist. Er zijn nog een paar industrieën, maar vooral is Ou dewater, spreekt uit Oöwater, het hart van een land bouwstreek, die wemelt van dor pen, groot en klein. Wie in deze con treien ,.naar stad gaat", denkt niet aan Gouda of zelfs Utrecht. Hij gaat naar Oüwater om er 2ijn teelt- en. pootgoed te kopen, om met de tim merman te over leggen over een nieuwe schuur, om een wagenwiel f cf disselboom te laten vernieuwen, om een nieuw tuig voor 2ijn paard te kopen bUzijn tractor te latent nakijken. Hier kiest moeder de vrouw een nieuwe pet voor Jan en een paar Zondagse schoenen voor Marie. Hier gaan de kinderen uit de streek op school. Er komen er meer van buiten dan uit de eigen gemeente, die 3700 inwoners telt. Na de bevrijding is Oudewater even uit zijn doen geweest, „Wij „Kijk, hier gingen de Spanjaarden een paar dagen voor die rampspoedige zevende Augustus 1575 de IJssel voor Oudewater over." (Van onze sportredacteur) Or> baan 4 van de Mets op Sche- veningen speelt een blonde tennis ser met een dikke pullover aan. hoewel het op het beschut gelegen gravel geenszins koud is en zijn slanke tegenstander het hem las tiger maakt dan gewenst is. D-s blonde is Stas en de critische toe schouwer, ingewijd in de tennis sport, zal spoedig tot de overtuig ging komen dat deze speler her racket met bijzonder gemak han teert. Niet te verwonderen want Stas heeft diverse jaren tot het corps van tennisleraren behoord. Hij vertoont handigheidjes die een eewoon spe ler zich zelden eigen maakt. Het op vangen, het oppikken van een bal van de grond gaat spelenderwijs, halfvollies leveren voor hem geen moeilijkheden op. de backhandstro- kes komen technisch gaaf, dropshcls vallen droog achter het net en ach ter de service zit een topspin welke menige tegenstander de schrik om het hart doet slaan. En toch, Stas heeft het op dit moment niet ge makkelijk. Timmers, zijn tegenstan der heeft zich op de voorgaande da- hadd^p hier toen zo'n dans-rage( wust. want aan Gerard David _..jj. „schilder seer excellent ende ,?er- maert", in 1460 hier geboren, ver tegenwoordiger van de Vlaamse schildersschool, ontleende het hui dige plaatselijke schilderkunstig ge nootschap „Gerard David" trots zijn naam. Op Oudewater, waar Herman de Man zyn „Meester Lampelaar" laat spelen, is het „anders en eender" van toepassing. Het is anders, want het ademt rustiger dan stedelingen gewend zijn, het <is eender, onder meer omdat het ook zijn tijdspro blemen heeft. Ondanks onszelf vin gen wij van een telefoongesprek in het Raadhuis deze woorden op.... „ja, maar kunnen we er dan geen driehoeksrui] van maken, want dat gezin móet toch een huis hebben.." De huisvader waarom het ging, een van de vijf politieagenten van Oudewaier die met ons in het raad huis antichambreerde, raakte hierop der de jongelingschap, maar dat is nu weer over". Ook hier heeft dus de boogie-woogie huisgehou den, maar Oudewater ïs tot zijn bedaagder vermaken teruggekeerd. Het schuiven der damstenen, het klotsen der sjaelbaksehijven en het kaatsen der biljartballen zijn klan ken d,ie beter bij 'Oudewater pas sen. Wel weet het naar gepaste maat zijn deel te nemen in moderner geneugten zoals de cinema. Wie daartoe lust gevoelt, kan zich op Zaterdagavond, Zondagmiddag en Zondagavond vermeien in wat het Amerikaans vernuft beeft ge wrocht. Verleden week draaide er, in technicolor nog wel het opwin dend drama. „De ridders van het zwaard". Maar overigens heeft Oudewater genoeg aan zijn socië teiten. vier stuks, zijn twee voet balverenigingen, een neutraal en een op roomslkatholiek''. grond slag, zijn jongelings- en meisjes vereniging. Vol trots kan men U verhalen, dat Oudewater de eerste stad in 't binnenland van Holland was, die in de tachtigjarige oorlog, om precies te zjjn op 19 April 1572, over ging naar de Prins, en dat het jonk heer Adriaen van Swleten, een ingezetene van Oudewater, was die Gouda twee dagen later, op de 21ste, aan de zijde van de Zwijger bracht. Trots glanst na, wanneer men ver haalt, dat de Ouderwaterse waag eens redding bracht aan wie van hekserij verdacht werd. Men is zich zijn verleden fier be- aan het praten, klaagde zijn nood en zei: Nou kan ik natuurlijk wel over. plaatsing aanvragen naar een of ander achteraf dorp, waar ze 'n huis voor me hebben, maar dat is goed, als je zo tegen ie pensioen loopt. dan doe je 't wel graag een beetje rustig aan. Maar ik als jonge kerel blijf liever in Oudewater, dat is een stad en hier gebeurt nog eens Iets". Toen dacht de man van de pers „ach be trekkelijkheid aller dingen" en Oude water won hog meer aan glans. Hij moest denken aan die gevelsteen in dat oudeOudewaterse huis uit 1B15. „Alst Godt behaecht beter benijdt dan beclaeght". Bram Charité een der favorieten (Van onze sportredacteur Over .enige weken zal de residen tie een aantal sterke mannen uit alle delen der wereld tot zich trek ken, die in het circus te Schevenin» gen zware dingen boven, hun hoofd te tillen krijgen. Het zijn gewicht- neffers,die hier een stille strijd zullen leveren om de wereldtitels en tevens om het Europese kampi oenschap. Met. het organiseren van dit tournooi valt Nederland, dat slechts een kleine duizend gewicht- heffers telt, een bijzondere eer te RAADHUIS VAN OUDEWATER. In de hal: een bordje JClompen uit", op het dak: een eiber nestop het bordes: een burgemeester- en een secretarisleeuwtje. Swift weer in het doel LONDEN. Frank Swift, keeper van Manchester City en van Engeland, die zich verleden jaar uit de wedstrijd sport terugtrok, is opgesteld in de ploeg van Manchester voor de eerste match van het seizoen tegen Aston Villa. Za terdag 20 Augustus. Zoals bekend had het bestuur van de City een beroep op hem gedaan nu zijn opvolger Thurlow wegens een ernstige ziekte voorlopig niet kan spelen. beurt, welke bet te danken heeft aan de kranige prestatie van de Hagenaar Bram Charité op de Olympische Spelen in 1948., In het zwaargewicht wist deze dè derde prijs te veroveren. Argentinië was eigenlijk aan de beurt als organise rend land, maar zag er, omdat het te ver uit het centrum ligt, van a£. De Haagse Krachtsportvereniging Hercules waarvan Charité lid is, kwam voor een uiterst zware taak te staan, ook financieel, doch van diverse zijden ondervond men. steun, zodat mèn thans de sterkste vertegenwoordigers van de diverse landen op 4. 5 én 6 September met een gerust hart aan het werk kan zetten. Een open vraag is nog of er Bus sen aan het wereldtoumooi zullen deelnemen. "Weliswaar is de in schrijving reeds op 1 Augustus ge sloten, doch indien Rusland alsnog de wens te kennen geeft deel te ne men, zal zulks worden toegestaan. Immers, de Sowjet-Unie heeft ge- wichtheffers van formaat, zoals Novak in het zwaargewicht. Indien Rusland deelneemt, bestaat even eens de kans dat Tsjechoslowakije van de partij zal zijn. Dat onze landgenoot Charité tot een der favorieten wordt gerekend moge blijken uit het feit, dat bit het sterke land Amerika een brief kwam met de vraag hot Charité eigenlijk trainde. De Haagse zwaar gewicht deelde ons lachend mede, niet te kunnen verzekeren, dat zijn antwoord nog op tijd in Amerika zou komen. Maar hoe het ook zij, speciaal uit de V. Staten verwacht men grote tegenstand. Het Isud schreef in alle zes gewichtsklas sen in. Zondagavond 4 September begint het festijn, aan de Noordzeekust, nadat de deelnemers een dag tevo ren door het Haagse gemeentebe stuur zullen zijn ontvangen ten stadhuize. De Nederlandse Kracht sportbond verwacht van deze we reldkampioenschappen zeer veel, In totaal hebben twaalf landen zich gemeld, t.w. Egypte, Finland, Iran, Frankrijk, Amerika, Groot- Brittannië, Italië, Denemarken, België, Zweden, Korea en Neder land. Achtste wandelmars BrusselRotterdam ROTTERDAM. Voor de achtste maal zal de jaarlijkse mars Brussel— Rotterdam over 150 k.m. op 17 en 19 September worden gehouden, onder de auspiciën van de Rotterdamse Wandel sport Vereniging (R.W.V.) Daaraan Kaat vooraf een mars over 100 k.m. in maxi-' maal 20 uur met als vertrekpunt Zomef- lust te Rotterdam, Zaterdagavond 27 Augustus om tien uur. Er zullen groep jes meedoen van de Rotterdamse poli tie. de brandweer en de tram, en velen van de meest bekende lange afstands lopers uit alle delen van hot land, zul len eveneens van de partij zijn. (Van een onzer redacteuren) tpEN BOER, die veel koeien be- J~* zit, valt het op, dat de melkgif oan zijn beesten 'sterk terugloop Hij weet daar geen verklaring vót en wendt zich tot een waarzeggei heelmeester om de oorzaak van het euvel te vernemen. „Die koeien van jou mankeert niets, antwoordt deze hem, er zit een heks achter en tic zal je haar aanwijzen." De boer keert huiswaarts en de waarzegger gaat met hem mee. Hij wijst als schuldige een dochter van de boer uit zijn eerste huwelijk aan. De vrouw bekent van de duiuel te zijn bezeten en voegt er aan toe, dat voor de taak die de duivel haar ge steld heeft haar krachten te gering waren en dat *y de hulp hiervoor verkreeg van zestien vrouwen, die 2y met name noemt, en die bedre vener waren in de duivelskunst dan zij. Deze droeve historie stamt uit March in West Duitsland uit 1563. Een ander voorbeeld, gekozen uit duizenden voor waar gemerkte ac- ten van heksenprocessen: een Zwit ser, een zekere Rolet Croschet be kent elke Vrijdagnacht met een. ge zalfde bezemsteel naar een bijeen komst met de duivel te vliegen om te vernemen, welke euvelen nij over de mensheid moest brengen. Een an dere heks bekent uit jalouzie hagel op de akkers en boomgaarden, van. haar vijanden'neer te jagen en pest onder het vee- te verspreiden- Een derde, het was een. vrouw uit Schie dam in het jaar 1590, geeft na lang aarzelen toe, dat zjj door met een twijgje te roeren in een glas water, schepen met man en. muis heeft doen vergaan, Heksenprocessen, die soms uit groeien tot monsterprocessen, waar bij honderden zijn betrokken, die hun oorsprong vinden in de middel- De Seksen- waag", van daag beziens- waardigheid, eens de hoop, voor wie ais duivelsrieester 'de brandstapel of het schavot wachtte. Dè weegschaal is nog dezelfde, als die welke vroeger eeuwen diende voor de weging van vee, gra nen en hen die van duivels kunst werden beschuldigd. CERTIFICAAT VAN WEGING IN C£fc STEDE WAGE TE OUDEWATER Ower den bed!«n<>*r -der 5hjd«. Wage le Oudawaier, wer<ll sanBén.;;./ «götykfen miH éexeh kotrt-gedaen en gcwfiBceed de! 1 rfctfc hqtfb gc-ojun pondenMMUnfej)* vwiqfae mén ord'nom <f snferuykends accorderende wlcfcfe- wd do"iMfer«!yk«oroportiéV d*s dit .'Slede Zn gel WuragBgd ob den TO UOT««R», 4 ...en hier werden de heksen ge wogen. eeuwen en eerst verdwijnen tegen het einde van de achttiende eeuw, bij de Franse revolutie. Van een deel der bekentenissen moet worden aangenomen, dat zü ontsproten aan het zieke brein van wie van hekserij werd verdacht. Be stond er immers niet een signale ment van wie van de duivel bezeten was? „Heksen zijn vrouwspersonen meestal van gebrekkige conditie, niet geheel bij zinnen." En voor het overige maakten de beulsknechten er geen geheim van, dat zij ieder, die in hun handen viel tot een. bekentenis konden dwingen. Een van de middelen, die ten dien ste stonden om vast te stellen, of men met een normaal mens of met een behekste te doen had, was de „weegproef'. Heksen, immers vliegen door de lucht. Om dat te kunnen moeten zij zonder gewicht zijn. Wie dus gewogen werd en bleek niets te wegen was onomstotelijk een. van de duivel bezetene. Bij het nemen van de weegproef waren er vele middelen om te be wijzen, wat bewezen moest wor den. Soms werd door de beulsknech ten geknoeid met dé gewichten, ook is achteraf wel gebleken, dat men de weeg arm van de waag klem zette, zodat deze in het geheel niet kon doorslaan. Een der meest afschuwelijke as pecten van dfe heksenprocessen was wel, dat deze strijd, die zich richtte tegen een vermeend gevaar steeds groter afmetingen aannam en 'steeds meer onschuïdïgen op de brandstapel of het schavot braeht- In deze verontruste wereld neemt Nederland een gunstige plaats in, doordat hier te lande aan de hek senprocessen circa anderhalve eew eerder een einde kwam dan elders in Europa. En in ons land komt Oudewater weer de eer toe, dat de stadswaag binnen haar muren voor vele vervolgden een eiland was van. gelukkige rechtszekerheid. Blijkens de documenten kwamen zij uit alle windstreken van Europa naar Ou- dewater om recht te vinden. Hier geschiedde de weging strikt eerlijk. En alleen wanneer wij ons trachten in te leven in de geestesgesteldheid van de löe en 17e eeuw kunnen wij begrijpen, wat het betekende, dat hier de rechtszekerheid het heeft gewonnen van de massa-psychose. Van ieder die in Oudewater werd gewogen, werd een certificaat uit geschreven, in hoofdtrekken gelijk aan dat, wat toeristen nog heden ten dage ontvangen, waarop werd verklaard, dat hij of zij zo- en zo veel ponden woog en. dat dit ge wicht overeenstemde met dat wat redelijkerwijs een mens van deze postuur moest wegen. Merkwaardig en het is nog onverklaard, dat de certificaten van Oude water, zo wel in het protestantse Zweden als in het Katholieke Hongarije, kortom in heel ons werelddeel de betekenis hadden van een hoogste uitspraak over schuld of onschuld. Naar verluidt zou de waag van Oudewater zijn prlvillege danken aan Keizer Karei V, Deze zou in Polsbroek getuige zijn geweest van een oneerlijke r-heksen weging en daarop Oude water hebben aange wezen als plaats, die als" enige in Europa, een officiële erkenning ver wierf/ Aangetoond is dit echter, nimmer. Wie het Waaggebouw aan de Markt binnentreedt en de geest van het interieur waarin de enorme weegschaal domineert, ziet voor zich het tafereel van de stadswaagmees tér. die onder toezicht van schout, schepenen en nieuwsgierigen, per sonen van hekserij verdacht, in een toestand tussen angst en hoop naar de waag leidt, gewichten af en aan sleept en tot slot het verlossende woord spreekt, want nimmer werd iemand te licht bevonden. Aan de weegceremonie ging een onderzoek vooraf o£ de beschuldigden geen ge wichten op het lichaam droegen om hun gewicht te vergroten en na af loop yolgde het uitschrijven van het certificaat van weging. Drie eeuwen 3ater zijn het toe risten, die, nieuwsgierig naar de heksen.waag, naar Oudewater ko men. Ze stappen onder klein cere monieel op dezèlfde waag, die reeds dienst deed, toen het nog een zaak van leven of dood gold. Uit het gas tenboek noteren wij namen als Ben jamin Kauihou Lao uit Hawaii, Peter A Davis uit Australië, raden Tarbïden, de Nederlandse' consul- generaal in Mekka, maar ook cjn Piet Bode uit Den Haag en een Anton Koolwijk uit Zeist. Allen hebben zij kennis gemaakt met een verheffender herinnering aan ons verleden dan de folterkamers .van de Haagse Gevangenpoort bieden, zij zijn herinnerd aan rechtschapen mensen, die hun nuchterheid plaat sten tegenover de gesel dier eeuw, het duivelse geloof aan duivelse machten. Wie meer wenst te weten over de strijd tegen het bijgeloof, leze hierover Kurt Baschwitz' „De strijd met dea duivel", onlangs uitgegeven bij An- dries Blitz te Amsterdam, aan wiens zeer lezenswaardige boek de meeste dezer bijzonderheden zijn ontleend. DER STEDE WAGE TE OUDE WATER. Dit certificaat, dat toe risten ontvangen, die zich op de waag laten wegen, is in wezen gelijk aan dat, wat in vroeger eeuwen werd uitgereiktaan wie van hekserij beschuldigd, zich hier Ziet wegen. Politie strijdt cm athletiek- titels (Van een onzer verslaggevers) Politiemannen van hoog tot laag uit alle delen van ons land Bestreden el kaar gistermiddag op sportieve wijze op de sintelbaan aan de Laan van Poot met aJs inzet de Nederlandse polttiekam- pl oenschappen athletïek. Over het al gemeen waren de geleverde prestaties van matig gehalte, doch gen uitzonde ring hierop vormde de 500D meter die gewonnen werd door de Maastrichtenaar F. A. vissers van de Kon. Marechaus see. die een nieuw Nederlands politie- record vestigde. De 100 meter werd een felle strijd tussen de oude crack Chr. van Osta uit Kerkrade en de Rotterdammer A. van Eykerj. door de laatste gewonnen in een. tijd van. 11.4 sec. De 200 meter werd uitsluitend een Eindhovense aangele genheid. Th. van Osta won In 23.5 see., gevolgd door zijn stadgenoot N. van Dam. In de 4 maal 100 meter estafette ging de eerste prijs eveneens naar Eind hoven en de tweede naar Arnhem. De Zweedse estafette werd gewonnen door Rotterdam. De wedstrijden werden bijgewoond door vele hoge autoriteiten, zoals de hoofdcommissarissen uit Rotterdam. Haarlem en Groningen, de heer Ver meulen als vertegenwoordiger van de wnd. burgemeester van Den Haag. mr, Middelberg als vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland. Er was een groot aantal prij zen. o.m. beschikbaar gesteld door prins Bernhard (4 x 100 m. estafette). Zij werden r uitgereikt door de voorzitter van de Ned. Politiespartbond hoofd inspecteur Nleuwold uit Hilversum. De uitslagen lulden: 100 m. 1. A. van Eyken 11.4 sec. (H'dam). 2. Chr. van Osta, 11.5 sec.. (Kerkrade); 200 m.: 1. Th. Van Osta 23.6 sec. (Eindh.). 2. N. van Dam 24.3 sec, (Eindh.). 400 m.: J. Bronsveld. 54.2 sec. (APGS). 2. P. Frlngs 55.2-sec. (Kerkrade); 800 m,: 1. J, Petit, 2 min. 8.8 sec. (Heerlen); 2, W. Megens 2 min. 10 sec. (Maastricht) 1500 m.: 1. H. Westerhof 4 min. 24.4 se'e.; (APGS); 2. C. Roos 4 min. 28.8 sec. (Enschede); 5000 m.: 1. F. A. Vissers 16 min. 25.3 sec. (Ned. pol. record) (Maastricht)- 2- M. Kruit, 16 min. 43.3 sec. (HPSV. Den Haag); Hoogspr.: 1. F. Drost, 1.70 m. (Gron.; verspr,: 1. W. Schilpzandt 6.66 m.; discusw.: 1. G. Loeks 34.87 m. (AP gen van de nationale kampïoen- schaopen akelig vasthoudend ge toond. De Amsterdammer Lissauer kan er van meepraten. Een partij, ■welke deze reeds in de zak dacht te hebben, ging zijn neu3 voorbij en de Mets-deur viel achter hem dicht. Weliswaar leek het erop of Stas zo even in de eerste set weer les stond te geven (61>, maar nu voelt hij opeens zijn overmacht wegebben. Timmers heeft enige malen de bal venijnig over het net geprikt, enige scherpe passings gegeven en dit heeft tot gevolg dat Stas eenvoudige ballen in het net slaat' 53 voor Timmers, die de strijd- intussen wel aan te zien is. Dan kruipt Stas voor het net, volleert zuiver alsof hij een. leerling voor heeft: 55. De toe schouwers. die steeds talrijker wor den, is het tecnnisch klasse verschil duidelijk. Toch duurt het tot 108 alvorens de tegenstand van Timmers is weggeslagen. Wij willen hiermede maar duide lijk maken dat zenuwen by tennis er. zeker bij nationale kampioen schappen een belangrijke rol spe len. Wie zichzelf volkomen onder contróle heeft, kan in iedere pariij een stootje verdragen. A. Reidt dacht er ook zo over in de ontmoe ting met Borren. Hij ontfutselde hem de eerste set, zij het na menig zweetdruppeltje, zodat hij noodza kelijk moest Uitrusten en de tweede set ïiet lopen. Toen zou Reidt weer gaan spelen. Hij grapjaste er wat bij (ook een vorm van tactiek), maar Borren liet zich er niet door van zijn stuk brengen met het gevolg dat Reidt de volgende dagen nog slechts toeschouwer kan zijn. Ditzelfde geld' vno«- Hein Beernink, die een eerder al geen grootse vorm had ge toond en nu moest capituleren vooi het vermoeiende spel van de Era- bander Taminiau, die met zijn wij de armslag (letterlijk) en zijn on tembars élan voor menige speler een groot gevaar oplevert. Toch verloor deze de eerste set en kwam ook in de tweede in groot gevaar. Een andere verrassing Dij de neren was, dat Dehnert van Keuls verloor, dqordat deze zeer tactisch -speelde en zich tot verdedigen beperkte. De laat ste acht zijn geworden: Borren, Van Gasseit. Adema van Scheltema. Kans- ten. Stas.- Taminiau Keuls en Toenjes- Zij moeten thans de strijd aanbinden^ tegen de vrijgestelde spelers, hetceei» Van Swol» F. Beemink. Wilton, Llnc^" Van Meegeren, Van Dalsum. Rinkel erf Knottenbelt zijn. Bij de dames is men tot de kwart- elndstrljden gevorderd, waarin men de volgende partijen te zien krijgt: mevr. Roosmej. Kiek mej. Rollin Couquer- que-mevr, Schmier, mej. Hermsen— mevr. Van Berk el. mevr. Scholtenme vrouw' Blaisse. De voornaamste uitslagen, luiden: Heren; Borren sL A. C; Beidt 6—8. 61. 6l; Van Gasselt sl. Cooke 62, 46. 6—4; Adama van Scheltema slaat A. Lim 6—1. 64- Karaten sl. W. Heldt 64 6—3, Stas sl. Timmers 6—1. 108. Taminiau sl. H. Beemink 36, 75. 83 Keuls slaat Dehnert 64. 6—8, ToenJes slaat Fablus 6—2. 6—1. Dames: mevr. Blalsse slaat mej. Herf- kens 6I, 62. Mej. Kiek sL mevr. Van Calccr 6—2. 6—3 mevr. Roar sl. mej. Van Dalsum 6—2. 6—0. mevr. Schmier slaat mevr. Van Loon 5^-8, 6—3, mej. Rollin Couquerque si. mej. Hooghoudt 31, 62. mevr. Van Berk el sL mej. Grosveld 67, 62. 6-2; mej. Hermsea slaat mevr. Van Diggele 62, 8—6. me vrouw Scholten slaat mevr. Koopman* 7—6. 7—5. Dick en Shirley wach ten nog even Cap Griz Nez De 32-jarige Cu baanse adspirant-Kanaai zwemmer José Antonio Cortinas is vanmorgen om kwart voor eon begonnen aan zgn poging, het Kanaal over te zwemmen, Cortinas kwam te middernacht op Het 3trand a on. Zijn „stoet" be stond uit vijf auto's, die werden ge volgd door de wagens van een groepje journalisten en persfotogra fen. Op het strand stond een groep van zeker 100 personen, waarvan velen in nachtgewaad, te wachten. Toen Cortinas in het donkere wa ter zijn eerste slagen deed flitsten de blïtzlampen van ta1 van pers fotografen. Dick Schermer zei gisteravond dat hij beter weer wil afwachten; hij vond dat er te veel wind stond. Uit WIssant wordt gemeld dat ook Shirley May France die giste ren in zee had zullen steken, haar pogingen heeft uitgesteld in ver band met de opstekende wind. GS) kogelstoten: 1. Th. Oreel 13.18 m. (APGS) speerw,: 1. A. H, Beulen 50.31 m. (Groh.), 4 x 100 m.: 1. Eindhoven tn 46.8 sec.; 2, Arnhem in 46.8 sec.; hink- stapsprong: 1. W. Schilpzandt 13.39 xn. (Apeld.); Zweedse estafette: 1. Rotter dam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4