HET ROTTERDAMSCH PAROOL' SLUITSTUK VAN 7-DECEMBER-REDE IN HAAGSE RIDDERZAAL Bewogen minister-president Drees heet delegaties welkom „Geen enkele vlieger kan in grenzen geloven59 Rónde Tafel Conferentie begonnen Stemmig groen en ademloze stilte Socialisten lijden een nederlaag in Straatsburg Overdracht van souvereiniteit is onherroepelijk besluit Moh. Hatta: overdracht moet zijn onvoortvaarlijk en reeël Belgrado reageert gereserveerd op Sowjet nota In Finland verloopt stakingsgetij yiRULY BEPLEIT WERELDREGERING Federalisten bijeen in Amsterdam Nee toch...? Heus! V Tienduizend soldaten leveren strijd- tegen bosbrand Dodencijfer stijgt nog steeds Jaargang, no. 196 Eed. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Aboan.prijs; per week 032 per kwartaal 4.10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Dinsdag 23 Augustus 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier3 Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. P. Schaper De naamkaarten van de deel nemers worden op de ovale tafel geplaatst. IN DB OP ZICHZELF reeds zo fraaie en nu ook nog stemmig versierde zaal van graaf Floris V op het Haagse Binnenhof staat de ovale tafelwaaraan zich de vertegenwoordigers van Neder land en Indonesië scharen Koningin ontvangt Anak Agung DEN" HAAG. Maandag is de heer Anak Agung. eerste plaatsver vangend voorzitter van de BFO- delegatie, door de koningin in au diëntie ontvangen. In bet zoehHcht ZUID-SLAVIE Nog altijd communistisch GROTE veranderingen hebben zich in de veertien maanden, waarin de koude oorlog tussen Stalm en Tito zich nu al voortsleept, in Zuid- Slavië voltrokken. Voor de eerste maal nemen de Westerse landen kennis van Zuid-Slavië's zorgvul digst bewaarde geheimen. Vier Brit se en Amerikaanse deskundigen van de Wereldbank zijn begonnen met het instellen van een onderzoek naar de economische situatie, waarin Zuid-Slavië verkeert. Daarbij moet onvermijdelijk aan het daglicht tre den, hoe sterk Tito -nu eigenlijk tegenover de Sowjet-Unie staat, Tegelijktijdig bewijzen de laatste "Russische nota's, waarin Tito als „vijand" van de Sowjet-Unie wordt bestempeld, dat het Kremlin op het punt staat, de strijd voort te zet ten met andere, dan de tot dusverre gebruikte econo mische en papie ren middelen. Weinig meer dan een jaar geleden - zouden dezelfde "Wereldbank-experts de zwaarste straffen hebben geriskeerd wegens spïonnage, indien zjj toen naar de staatsgeheimen hadden gezocht, welke hun thans vrijwillig ter be- schikking worden gesteld. En de- geen, die toen verteld zou hebben, dat het Kremlin Tito een „vijand" had genoemd, zou ongetwijfeld zijn gearresteerd wegens het versprei den van kwaadaardige 'geruchten, wegens het in gevaar brongen van de betrekkingen met Zuid-Slavie'S „beschermer en leermeester" en we gens „contra-revolutionnaire gevoe lens". Voor de splitsing in de com- 'munistische rijen werden de Sow- j et-diplomaten geëerd, oefenden Sowjet-officieren het Zuid-Slavische leger en sloeg de Kominform zijn hoofdkwartier zelfs'in Belgrado op. Thans worden de Russen geweerd en reizen Westerse zakenlieden, journalisten en touristen in toene mende getale Belgrado in en uit. Ongetwijfeld zal in de komende we ken en maanden op nog meer en nog ingrijpender veranderingen m Zuid- Slavië gewezen kunnen worden. Maar een ding zal men daarbij steeds moeten bedenken: Zuid-Sla- vië keert zich naar het Westen, maar Westerse ideeën hebben geen enkele invloed op het binnenlandse bestel. Iets minder warm geldig Woen; van 'oensdag- Weersverwachting Dinsdagavond tot avond: Veranderlijke bewolking met op verschillende plaatsen gedu rende korte tijd wat lichte regen of een onweersbui. Weinig wind. Morgen overdag iets minder hoge temperaturen. 24 Aug.: Zon op 5.37, onder 19.45; Maan op 5.34. onder 20.15. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Met van onderdrukte bewogenheid een weinig onvaste stem heeft de 63-jarige socialistische minister president doctor Willem Drees vanmiddag in de Ridderzaal de Rondetafelconferentie tussen Nederland, de Republiek Indo nesië en het Bijzonder Federaal Overleg1 voor geopend ver klaard. Gezeten tegenover het Troonbordes, in de oude gothi- sche stoel, welke de voorzitter van de Eerste Kamer pleegt te bezetten, wanneer hij een Verenigde Vergadering van de Staten-Generaal leidt, heeft dr. Drees de leden van de drie delegaties, nog eens zeer duidelijk voor ogen gehouden, hoe zeer het Nederland ernst is met zijn belofte, de Indonesische volken hun volle vrijheid te geven. Aan minister Drees' rechterzijde, juist In de bocht van de tafel zat temidden van zijn medegedelegeer- den dr. Mohammed Hatta, roer loos naar de woorden van de Ne derlandse minister-president te luisteren. Voor hem, die een der genen was, die Sukarno nu juist vier jaar geleden bewoog door het uitroepen van de Republiek Indo nesia de nieuwe periode in te lui den, moet het een ontroerend ogenblik geweest zijn. Doch zijn zachte stem verried die ontroering niet, toen hij even later in de Behasa Indonesia de rede van Dregs beantwoordde. Ter linkerzijde van de gastheer van de conferentie, tussen dr. van Royen en mr. Stikker, zat min, van Maaxseveen in zijn groen fluwelen zetel, fel beschenen door het licht van de honderden lampen in de zeven, grote kronen en van de schijnwerpers, welke aan de zol dering en tegen de wanden van de Ridderzaal '-aren opgesteld. Een rustig delegatievoorzitter, wiens- verdienste het is, dat hij in de laatste, misschien moeilijkste Republikein: Economisch dictaat onaanvaardbaar- DEN HAAG „Omtrent de schnldenregeling tussen Nederland en Indonesië zullen wjj niet veel moeilijkheden hebben, Indien Ne derland tenminste zich ervoor- wacht voor de regeling der schulden waarborgen te stellen, die wH met, het oog op onze souvereiniteit niet kannen aanvaarden." Aldus een economisch deskundige van de re publikeinse delegatie tegenover een redacteur van het A.NJE*. „De formuleringen, die men in Nederlandse kringen van deze waarborgen soms hoort, maken on3 soms ongerust. Wrj krijgen wel eens de indruk, dat Nederland de neiging heeft ons als het ware voor te schrijven, welke flnancïeel-eco- nomische politiek wg moeten gaan volgen." Als voorbeeld wees deze zegsman op het contract-Fox, Men staat in kringen van de re publikeinse delegatie op het stand punt, dat dit contract geen onder werp kan zijn voor de R.T.C, Het is een zuiver-lnterne Indonesische aangelegenheid. Wel zal de Repu blikeinse delegatie dit punt bespre ken met de B.F.O. Een andere moeilijkheid vormt volgens dezê deskundige de positie van de Javase Bank. In Republi keinse kringen staat men nationali satie van de bank voor. Tijdens de overgangsperiode moet uitgesloten zijn, dat de bank een eigen politiek voert onafhankelijk van de finan ciële politiek der regering." Voorts wees deze zegsman erop, dat de bestaande Nederlandse eco nomische organen volledig hun werkzaamheid zullen kunnen blijven verrichten voorzover dezB op parti culier initiatief steunen. „Indonesië kan voor Nederland weer een be langrijke bron van fjotlarinkomsten worden," aldus besloot hij. maanden van het conflict, met doortastendheid zelfstandig de weg heeft gezocht, die thans in Den Haag. naar de zo vurig be geerde oplossing kan leiden. Diagonaal tegenover hem, de voorzitter van. het BFO Sultan Hamid, tussen wat_ zonder twijfel de grootste delegatie kan worden geheten. En tegenover voorzitter Drees, die vier leden van de UNCI, onder leiding van voorzitter van de week Thomas K. Critchly, gese condeerd, door Merle Cochran Raymond Herremans, de enige wiens taal, de Franse, een weimg in het gedrang komt door de drie andere officiële talen, het Neder lands, het Indonesisch, en het En gels. Doch Herremans komt ten slotte uit Vlaanderen en voor hem heeft het Nederlands niet veel ge heimen. Een stèmmig groen beheerste de Ridderzaal, voor tegen half twee de eerste genodigden de zaal be traden. Buiten heerste reeds lang een overweldigende belangstelling. Binnen was het nog een volmaakte rust in de zaal, die nu net ongeveer 45 jaar geleden, door Koningin Wilhelmina werd ingewijd nadat zij was herbouwd in de vorm waarin Graaf Floris V haar eens heeft laten optrekken, Deze Ronde tafelconferentie zal indien zij ver loopt zoals twee volken vurig wen sen, een der weinige hoogtepunten worden in de Geschiedenis van de Ridderzaal. Het enige andere wer kelijk grote feit, dat zich er heeft afgespeeld is de plechtige afzwe ring van Philips II in 1581 ge weest. Op dat ogenblik begonnen de Geünieerde Nederlanden hun werkelijk zelfstandig bestaan. Thanp staat er een andere Unie in de Ridderzaal geboren te worden indien in de komende conferentie de nog talrijke moeilijkheden kun nen worden opgelost. Romme had onderhoud met Hatta en Sukiman DEN HAAG. De openingsweek van de Ronde Tafel Conferentie be gon Maandag met een plenaire bij eenkomst van de delegatie van de BFO en een vergadering van de Re publikeinse delegatie. Ook de Ne derlandse delegatie kwam bijeen. Voorts had in de afgelopen dagen een aantal informele ontmoetingen plaats onder meer tussen Hatta en prof. Romme, Sukiman en prof. Romme, tussen dr Sumitro en mi nister Mansholt, enz. In het afgelopen weekeinde kwa men nog kleine groepen uit de Ne derlandse delegatie bijeen ter be spreking van vraagstukken betref fende de Nederlands-Indonesische Unie en militaire en fifiancieel- economische problemen. STRAATSBURG Er heerst le vendige beroering onder de Euro pese socialisten, die de Raad van Europa bijwonen, omdat geen en kele socialist is gekozen tot voor zitter van een der zes commissies. Pr zijn aanwijzingen, dat zjj, onge rust over de machtsontplooiing van de rechtervleugel, zullen trachten een verenigd front te vormen. Zie verder pag. 3 DR. DREES OP 3}E RJX DEN HAAG. „Ik voel het als een behoefte aan de Indonesische afgevaardigden te verklaren, dat het van Nederlandse zijde bjj voor afgaande overeenkomsten vastgelegde voornemen, aan de Verenigde Sta ten van Indonesië de souvereiniteit over te dragen, een voor Nederland onherroepelijk besluit betekent. De^e beslissing berust niet op een Impuls van sentiment of op een zich onwillig neerleggen bjj een overmacht van omstandigheden. z(j is het gevolg van een langzaam gerjjpt Inzicht, dat langs deze weg In de huidige wereldsituatie de belangen van Nederland en Indonesië en een zegenrijk samengaan van deze landen het best kun nen worden bevorderd. De gezonde gedachte van de eigen souvereiniteit van Indonesië eist tbans spoedige verwezenlijking. ferentie gaat veel verder dan de Wanneer dan ook, na een succes vol verloop van de Ronde Tafel Con ferentie aan Nederland de taak toevalt zgn souvereiniteit aan een nieuwe, democratische Indonesische rechtsstaat over te dragen, dan be tekent dat een daad, die wordt ge dragen door een belangrijke meer derheid van ong volk". Aldus ver klaarde hedenmiddag bij de opening van de Ronde Tafel Conferentie de minister-president, dr. W. Drees. Hij was het, die in afwachting van de beslissing over het voorzit terschap door de conferentie zelf, een woord van welkom tot de afge vaardigden richtte en daarbtf ver klaarde, dat „hoe de conferentie zich ook ontwikkelt, by voorbaat vast staat, dat zij van ingrijpende historische betekenis zal zijn voor het laven van de volkeren van Indo nesië en Nederland," Dr. Drees herinnerde aan het Koninklijk woord van 7 December 1942 dat bewees, dat Nederland zich ook in de jaren van oorlog en bezetting bezig hield met de toe komst van Isdonesië en hij ver klaarde vervolgens, dat het over leg, dat thans staat te beginnen niet onvoorbereid is. Hij verwees daarvoor naar de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville, de preliminaire conferentie te Batavia en de besprekingen te Malino. „Het algemeen kader van het overleg ter conferentie," zo ver volgde dr, Drees, „is reeds gecon strueerd, De taak der conferentie is het aan dit kader een reeële in houd te geven. Laten wij, als wij Dns tot onze taak zetten, ons er van bewust blijven, welk een ontzag lijke last de noodlottige gang van zaken op beide landen heeft ge- legd. Dit besef verstrekte in ons het voornemen alles in te zetten, teoeisde thans de grote doeleinden van vrede, vrijheid en samenwer king Ie verwezenlijken." Zich in het bijzonder tot de Indonesiërs richtend, zei de mi nister-president: „Wanneer men aan Indonesische zijde deze con ferentie wil beginnen met het ver trouwen, dat de spoedige vorming vas de souvereine Indonesische staat voor Nederland een even onbetwist programmapunt is als voor de Indonesiërs, dan wil Ne derland daartegenover het ver trouwen, dat aan Indonesische zijde met even grote ernst gestreefd wordt naar de vorming van een nieuwe band tussen Nederland en Indonesië, die een blijvende, ze genrijke samenwerking tot gevolg zal hebben. Het doel van deze con- oplossing van de tbans bestaande moeilijkheden en wrijvingen." Tenslotte wees dr. Drees met grote ernst op de noodzakelijkheid, dat de daadwerkelijke strijd, zowel met wapens als door middel van propaganda wordt gestaakt. Hatta aan het woord Drs. Mohammed Hatta, de voorzitter van de Republikeinse delegatie, die na dr. Drees in. het Indonesisch een rede hield, sloot onmiddellijk aan bij hetgeen door de minister-president gezegd was en verklaarde: „Wanneer wij thans om deze ronde tafel zyn geschaard, dan moet iedere partij zich laten leiden door de stellige overtuiging, dat de ze conferentie haar doel zal moeten bereiken, te weten: de onvoorwaar delijke overdracht van de volledi ge en reële souvereiniteit over In donesië aan het Indonesische volk." „De bittere ervaringen," 20 ver volgde drs. Hatta, „opgedaan in de tijd die achter ons ligt, hebben uit bewezen, dat de enige oplossing van het Indonesische probleem be staat in de onverwijlde over dracht der souvereiniteit." BELGRADO. Bladen ts Bel- grado zeiden Maandag in hun commentaar op de Russische waar schuwing dat „doeltreffende maat regelen" tegen Zuid-Slavië zullen worden genomen dat Rusland niet 't recht heeft de huidige Zuid-Slavi sche regering te beschouwen als een vijand. Deze regering was en zou blijven een vriend van de Sowj et-volken. Het blad „Palitika" voegt hier aan echter toe: „Het zal afhangen van de mate waarin de Russische regering haar valse buitenlandse politiek laat varen, of de Zuid- Slavische regering ook de vriend en bondgenoot van de Russische re gering zal blij ven," „Als de Russische regering 2ich werkelijk zorgen maakt over het lot van haar burgers in ons land Waarom repatrieert zij hen dan niet. Of moeten zij misschien een bepaalde rol vervullen in de Rus sische politiek van vestiging van niet vriendschappelijke betrekkin gen met ons land?" Uit Tirena, de hoofdstad van Al banië vernemen wij, dat dit land in een protestnota Zuid £Iavië beschuldigt van provocaties aan de grens en eist, dat „eens en al tijd een einde wordt gemaakt aan deze opzettelijk vijandige daden". HELSINKI - „Wtf zien met trots, dat het Finse volk bereid ia kalm en blijmoedig de ontberingen te dragen die het gevolg zjjn van de door de communisten aangestichte stakingen in ons land. W(j hebben het volste vertrouwen, dat het sta kingsoffensief dooft door gebrek aan brandstof." Het ziet er naar nlt, dat binnen enkele dagen deze woor den van de Finse premier Fager- holm bewaarheid zullen worden. Niet alleen melden zich steeds meer arbeiders aan, die niet langer wensen te gehoorzamen aan de op roep tot staking van het Werk, maar ook falen de communisten er in, nieuwe bedrijven door hun offen sief lam te leggen. Van de 27.000 chauffeurs, tot wie een oproep was gericht om Maandag het werk neer te leggen hebben slechts 4000 aan het parool gehoor gegeven. Het ver keer in. Helsinki verloopt normaal. In de broodwinkels, die door de staking van bakkersgezellen ver leden ,week> geheel...zouden Miroad. za ten, £3 eveneens verbetering waar te nemen. De bouwnijverheid ver toont hetzelfde beeld. Ondanks communistische dreigementen met represailles keren steeds meer ar beiders tot het werk terug. AMSTERDAM.„Als vliegenier heb ik tienduizenden malen gezien, dat er geen grenzen bestaan. Vliegtuigen overbruggen afstanden van Amsterdam naar China in twee dagen en dacht U, dat een vliegenier nog kan geloven in grenzen, terwijl hij overal ziet, dat er mensen; man. nen, vrouwen en kinderen wonen, die in wezen allemaal eender zijn? Wanneer de techniek zo wonderbaarlijk snel blijft voortschrijden ligt over vijftig jaar Sjanghai niet verder van Amsterdam, dan nu Nunspeet Wanneer we nog vijftig jaar verder zien, moet een oorlog van het Wes ten tegen Azië even belachelijk zijn als ons thans een veldtocht voor. komt tussen Amsterdam en Haarlem. Aldus verklaarde de piloot van de KLM Viruly zich voorstander van het Ideaal van een federale wereldregering. Hij deed dit op een openbare bijeenkomst van het der de wereldcongres van de wereld organisatie van studenten wereld federalisten, die Maandagavond werd gehouden in Amsterdam. Op deze vergadering voerde onder an deren ook de president van de we reldbeweging lord John Boyd Orr het woord. Hij begon rijn redevoe ring met de woorden: „Ik zie de wereld als een zieke, die vol vrees is, De oorzaak van deze moeilijkheden is het feit dat wij nog in deze eeuw leven, maar dat de wetenschap reeds een eeuw verder is. Het werpen, van de atoombom op Hirasjima heeft de mens bang gemaakt voor zichzelf en heeft hem doen zien, dat de wetenschap zijn leven bedreigt. De enige uitweg is, dat de volkeren de wereldeenheid wensen. De re geringen kunnen dan niet achter blijven." Voorts werden gramofoonplaten met boodschappen van sir Sarva- palli Rahdakrishnan, een vriend van de mahatma Gandhi, de Engelse filmster Roger Livesey en de eerste wereldburger Garry Davis ge draaid. Roger Livesey haalde een citaat aan van Victor Hugo, dat deze on geveer een eeuw geleden schreef: „Ik vertegenwoordig een partij, die nog niet bestaat, namelijk de partij van revolutie en beschaving. Eerst zal men de Verenigde Staten van Europa scheppen en dan een verenigde wereld". Boodschappen met groeten aan het congres werden voorgelezen van Chester Bowles, gouverneur van de staat Connecticut, V.S-, de Amerikaanse - filmster Douglas Fairbanks, de schrijver John Her- sey, de rector van de universiteit vaxnKapenhagen, ,H. M-Jïansen, en professor C. E, Craven van de Cambridge Universiteit. Britten zetten ontmanta ling van Rulngebied voort DUSSELDOKF. Het Britse mi- Jitaire bestuur heeft de ontmanteling bevolen van de fabriek van synthe tische benzine „Ruhröl" te Bottrop, in het Ruhrgebied. De ontmantelde fabriek zal als herstelbetaling wor den toegewezen. Zij komt voor op de lijst der ver boden industrieën. j De troepen 'van' de Birmese regering hebben de stad Nyaosngoe, in het centrale district Myingyan, heroverd op de communistische op standelingen. In Noord-Bïrma werden. 60 op standelingen bij zuiveringsoperaties gedood. I Op 31 Augustus geen feestelijkheden De particuliere secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina vraagt ons het volgende mede te delen: Prinses Wilhelmina stelt er heel veel prijs op voortaan haar geboortedag in alle stilte en zonder uiterlijk feestbetoon in de familie kring te vieren. Mochten er plan nen bestaan telegrammen of brie ven van. gelukwens te sturen, zo verzoekt zij vriendelijk, in ver band met het karakter van de vie ring van deze dag, deze haar niet te zenden." Een Afrikaanse vrouw in Zuid-Tanganyika heeft het leven geschonken aan een vijf- ling. Moeder en kinderen vijf jongens maken het wél. De 81-jarige Bernard Mac- Fadden uit Dansville in de staat New Yark heeft zijn eer ste valschermsprong gemaakt. Hij deed dit om aan te tonen, dat „de idee, dat de mensen ouder worden en daardoor li chamelijk minder in conditie peraken, onzin is". -X- De Amerikanen gaan een „mechanisch brein" aan de markt brengen, dat twaalfdui zend maal sneller rekent dan de menselijke hersenen. Het nieu we apparaat, dat „binac" heet, ts in staat per seconde 3500 optellingen of aftrekkingen te .^puiten". Mijnheer Veene haalde in de Antwerpse dierentuinzijn portefeuille te voorschijn om zijn zoontje wat geld te geven voor het kopen van noten en koekjes voor de olifant. Maar de olifant toonde zich. een heb berig beest, greep de portefeuil le en slikte die met inhoud ew al in. In het water van een lagune bij Triest zijn de ruïnes ge vonden van de oude Romeinse stad Bibione. De belangstelling voor deze ontdekking is zeer groot, omdat er volgens de ïe- oende een schat fn de stad ver borgen is in. de tijd van de in vasie der Hunnen onder koning Attila Betere regeling voor autorijlessen De smokkelhandel tussen Brit se havensteden, en kustplaatsen van het vasteland, is na de oorloc sterk toegenomen. De Britse douane maakt thans van radar gebruik om de smokkelvaartuigcn te signaleren. <Y*n een onzer Het les geven pan toekomstige auto- en motorrijders is altijd een bijzonder probleem geweest, sa menhangend met de veiligheid op de weg. De AJ7.W.B., de K.N.M.V. en de FJ4.0.P. hebben thans beslo ten op het gebied van bet lesge ven nauw te gaan samenwerken. Op 3 Augustus zijn deze organi saties overeengekomen, een geza menlijke examen-commissie voor de instructeurs en een gezamenlij ke keurings-eommissie voor 't rij- materiaal in te stellen. Aan een geel bord xnet daarop een zwarte driehoek, de initialen K,N,M.V„ AJUW.B. en F.N.OP. en de letter L. kan het puSliek de erkende rij scholen en leswagens voortaan herkennen. Aan de chaos, die na de bevrijding op dit gebied ontstond, doordat een achterstand van jaren moest worden ingehaald, terwijl er een groot gebrek aan materiaal heerste, kon door deze samenwer-" king oen einde worden gemaakt. De K.NA.C. heeft zich echter bij deze samenwerking niet willen voegen en blijft dus ook eigen rij scholen erkennen, zodat in de toe komst twee verschüïende schildjes de rijscholen zullen aanduiden. Het doel van de samenwerking is enerzijds het bereiken van ge zonde economische toestanden voor de rijscholen en anderzijds het ver krijgen van zekerheid, dat de rij scholen met deugdelijk materiaal en bekwame chauffeurs werken. BORDEAUX Meer dan tienduizend soldaten zijn in Zuid Frankrijk in actie tegen de bosbranden. In de laatste 24 uur hebben zij ln zoverre succes geboekt, dat op vele plaatsen het vuur schijnt te zijn ingedamd. Dit neemt echter niet weg, dat men bevreesd is, dat het bij een opnieuw aanwakkeren van de wind grote moeite zal kosten het gevaar meester te blijven. Als officieel dodencijfer wordt thans opgegeven 78 personen. hoogte houden van de meest be. dreigde plaatsen. Men trekt steeds meer materiaal samen om de strijd tegen het vuur aan te binden. He den zijn bij Bordeaux eenheden van de Parijse brandweer en van die uit Toulouse, Poitiers en Ren- nes aangekomen. Het gebied van de brand biedt een troosteloze aanblik. Er hangt een verstikkende rooklucht, Hier en daar smeult het nog na en ziet men verschroeide stompen van bo men staan. Donderdagavond zal te Cestas een nationale begrafenis plaats vinden van de slachtoffers van de brand. De premier van de Franse regering Queuille zal de plechtig heid bijwonen. Blijkens een bericht van Reuter zou de prefect van het departe ment Gironde vrezen, dat het aan tal doden boven de 200 zal komen te liggen. In ziekenhuizen in de geteisterde streek zijn reeds meer dan 200 personen opgenomen, die in de strijd tegen het vuur ernstige verwondingen hebben opgelopen. De strijd tegen de branden, die zich volgens ooggetuigen verplaat sen met de snelheid van een galop, perend paard, wordt geleid'vanuit de lucht door vliegtuigen, die ra diografisch de brandweer op de VERSTIKKEND IS DE ROOK waarin duizenden soldaten en talloze burgers een wanhopige strijd uoeren tegen de vlammen zee, die in de omgeving van. Bor deaux de bossen teistert. Man nen en vrouwen, gewapend met takken grijpen in op die plekken waar het tussen de totaal ver koolde boomstompen maar blijft smeulen. Ook bosbrand in Canada MONTREAL. tn het ge- bied van Terrebonne, ongeveer 30 K. M. ten Noorden van Montreal, is een bosbrand uitgebro ken. Het vuur bevindt zich in een gebied van een munitiedepot van afgekeurde luchtdoelprojectielen. Honderden granaten ontploften en scherven vlogen om honderden sol daten en burgers, die tevergeefs trachtten het vuur meester te wor den. De vlammenzee bereikte een breedte van ongeveer dertig kilo meter. De Amerikaanse staatsschuld is voor het eerst sedert Februari 1948 gestegen tot meer dan 255* milliard dollar. Op 18 Augustus bedroeg de totale staatsschuld 255.076,246.000 dollar, welk bedrag sedertdien nog, groter is geworden. Vliegende kinderkamer op weg naar Batavia DEN HAAG Maandagmorgen is de Skymaster PH-TLO met ge zagvoerder Zwarthoed van Schip hol naar Batavia vertrokken met twaalf babies, achttien kinderen beneden de twaalf jaar en negen tien moeders aan boord. De kinderen en hun moeders waren de eersten die gebruik maakten van de nieuwe passagehal voor Intercontinentale luchtreizi gers in het stationsgebouw op Schiphol, Sociale lasten bedragen 18% van het loon DEN HAAG. Een overzicht van de kosten van de bestaande en in de toekomst te verwachten sociale verzekeringen, zal binnen kort de Tweede Kamer bereiken en alsdan kunnen worden gepubli ceerd. De kosten voor het bedrijfs leven, van de ziektewet, het zie ke nfondsbesluit, de ongevallenwet ten, de invaliditeitswet, de kinder bijslagwet en de vereveningshef fing kunnen tezamen op omstreeks 18 van het loon worden gesteld. Bovenstaande mededeling doet de minister van sociale zaken in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de werkloos heidsverzekering en wachtgeld verzekering. De premiebetaling door werknemers aan de wacht geldverzekering motiveert de mi nister door te stellen, dat het aan houden van een arbeidsreserve voor een bedrijfstak, een belang is van werkgevers en werknemers beiden. Bijna 500 dorpen staan, onder water als gevolg van overstromin gen na hevige regens, aldus berich ten, die Lucknow (India) bereiken. De rivieren de Ganges en drie zij rivieren zijn gezwollen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1