HET ROTTERDAMSCH PAROOL' Communiqué van BFO brengt mr. Van Maarseveen in boze bui Coppi weer wereldkampioen in de achtervolging Minister vergoedt geen veldmuizenschade r - Minderheden welkom... als ze maar zwijgen Opmerkelijk voorval blijft onopgehelderd Op alle mogelijke manieren zijn de bóeren- telkens gewaarschuwd Nee toch.Heus! i Frankrijk rouwde om slachtoffers der bosbranden Eensgezind over het einddoel verdeeld omtrent de route Van Est legt beslag op een eervolle derde plaats Amateurstitel voor Andersen Nieuwe bonnen 9e Jaargang no. 198 Bed. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tet 69300 Aboan.prljs: per week ƒ0.32 per kwartaal ƒ4.10, losse nummers ƒ0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Donderdag 25 Aug. 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiers Amslerdarasdie Bank te Botterdam Directeur: B. de Vries Hooidredacteur: W. B. F. Schaper (Van onze speciale verslaggever DEN HAAG. Met een gezicht als een onweerswolk stapte minister Van Maarseveen gistermiddag tegen half zes uit de Trèveszaal waar de Centrale Commissie van de RTC de eerste stappen heeft ondernomen, om het Nederlands-Indonesisch conflict naar een positieve oplossing te bren gen. Op de hielen werd zjjne excellentie gevolgd door de Oost-Indonesi sche gedelegeerde Anak Agung en dr, Suparmo. Doch nog voor het drie tal de trappen van het ministerie van Waterstaat voor dj? helft was afgezakt, keerde mr. Van Maarseveen resoluut op. zijn schreden terug, Anak Agung uitnodigend nog even met hem mee te gaan. Op de trap had men de minister namelijk een juist door de BFO-deiegatie uitgegeven communiqué In de handen gestopt Daarin had het BFO nog eens duide lijk gezegd, dat minderheden op1 verzoek van elke delegatie afzonderlijk tot de algemene vergaderingen toegelaten mochten worden, doch dat zö piet zullen worden gehoord, dan na eenstemmig besluit van de drie dele gaties, gejaagd ging dat, dat de heren ver gaten de wijd open deur van de con ferentiezaal achter zich té.sluiten en de journalisten haddengeruime tijd vrij kijken toen de heren óp een punt van de tafel tekst en uitleg be spraken. Noch voor de donderwolk, noch voor het nablijven geeft het officiële communiqué ook maar één woord van opheldering: „De bijeenkomst vond. plaats in een prettige sfeer en in de geest van samenwerking", zo heet het en dan volgt een blote op somming van besluiten, die iedere zichzelf respecterende journalist in de afgelopen dagen reeds driemaal heeft gepubliceerd. Maar twee uur heeft het geduurd voor dit commu niqué de wereld werd ingezonden. Zonde van al het geld, dat RVD en: PTT aan de aanleg van de bk'ksem- verbindingen met het buitenland hebben gespendeerd, als de tijd op die wijze weer wordt vermorst, zou men haast concluderen. Maar goed, we weten nu inmiddels, dat de Centrale Commissie iedere week een andere voorzitter zal heb ben en dat van Maarseveen de eer ste is. Dit laatste baarde enige ver wondering, in het licht van het feit, dat dr Drees nu al voorzitter van de conferentie is geworden en mr Prinsen secretaris. Hatta zal nu vol gende week de hamer hanteren et daarna de sultan en dan all over again. p- Bij de eerste vergadering waren Cochran Critchley en secretaris Ro manos aanwezig. Over de nationali teit van deze laatste spreekt niemand; hij is een man van de Verenigde Na ties en dus een wereldburger ah Garry Davis.. Vandaag zal er in tegenstelling tot de eerste verwachtingen niet worden geconfereerd.'Vanmiddag wordt 'er op ruime schaal gerecipieerd in. de Ridderzaal waarbij - een klèiheacbt- honderd gasten worden verwacht en vanmorgen hebben de delegaties vol staan met de verdeling van hun le den, adviseurs en deskundigen over de verschillende commissies. Voor twaalf uur zijn deze indelingen op het secretariaat gedeponeerd over eenkomstig de beslissing welke de Centrale Commissie in haar ruim drie uren durende vergadering van gis teren heeft genomen. Misschien dat nu morgen het eigenlijke werk stevig wordt aangepakt Welke commissies daarmee een begin zullen maken moet nog worden afgewacht Om tien uur komen er in ieder geval en kele bijeen. DEN HAAG. Met een gezicht als een onweerswolk stapte minister van Maarseveen gistermiddag tegen half zes uit de Trèveszaal waar de Cen trale Commissie van de RTC de eer ste stappen heeft ondernomen, om het Nederlandse-Indonesisch conflict naar een positieve oplossing te "brengen. Op de hielen werd zijne excellentie gevolgd door de Oost-In donesische gedelegeerde Anak Agung en dr Suparmo. Doch nog voor het drietal de trappen van het ministe rie van Waterstaat voor de helft was afgezakt, keerde mr van Maarseveen resoluut op zijn schreden terug, Anak Agung uitnodigend nog even met hem mee te gaan. Op de trap had men de minister namelijk een juist door de BFO-deiegatie uitgegeven communiqué in de handen gestopt Daarin had het BFO nog eens dui delijk gezegd, dat minderheden op verzoek van elke delegatie afzonder lijk tot de algemene vergaderingen toegelaten mochten worden, doch dat zij niet zullen worden gehoord, dan na eenstemmig besluit van de drie delegaties. Wel komen, maar zwijgen dus. Dat communiqué was voor van Maarseveen blijkbaar een volledige verrassing en daarover moest de Nederlandse gedelegeerde nog eens een extra halfuurtje met de drie BFO-vertegenwoordlgers praten. Zo DUITSLAND Een nie iwe leger Je EEN klein boekje van slechts 64 pagina's is Dultslands „best sel Ier" van het ogenblik. Het is geschre ven door Franz Halder, stafchef van het Duitse leger van X938 tot 1942, en getiteld „Hitier als militair aanvoer der". De toch al niet zeer hoge repu tatie, die de Duitse dictator op mili tair gebied genoot, vernietigt het volkomen. Volgens Halder was het Hitler's .bevel, dat Von Rundstedt's pantsers verhinderde het Britse le ger. voor de gedenkwaardige insche ping te -Duinkerken, te vernietigen. Het was ook Hitler, die de Duitsers er van terughield. Moskou te ver overen, De „Führer" dirigeerde troepen naar andere Russische ste den; omdat hij die als „broeinesten van het bolsjewisme" beschouwde. Terwijl de gene- In bet Zoeklicht raals al in 1943 inzagen, dat de nederlaag onver mijdelijk was, -"r schrijft Halder, was het Hitler, die de oorlog voort zette, omdat hjj geloof.de, dat een na tie, die niet overwinnen kon, ver nietigd diende te worden. Dit alles schijnt weinig aanlokkelijke lectuur voor nieuwe nazi's te zijn. Maar het is niet zo. Het is integendeel zeer ge vaarlijke stof. Hoewel het boekje helpt, een herleving van de Hitier- verering tegen te gaan, schept het een bijna even verderfelijke legende: de generaals en het leger verloren de oorlog niet; dat deed slechts Hit- Ier. Halder maakt veel ophef van de kundigheid der Duitse aanvoer ders. van hun plichtsbesef en zelfs van „hun 'diep verantwoordelijk heidsgevoel. voor God". Indien het zulke verstandige- en brave mannen waren, waarom gehoorzaamden zij dan zulk een onwaardige meester? Neen, de Duitse generaals kunnen zichzelve niet schaonpraten. Deze legende verdient evenzeer vernietigd te worden als Halder de Hitler- legende vernietigde. Geen uitzonderingspositie voor dienstweigeraars DEN HAAG Op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Schoonenberg of het juist is, dat dienstweigeraars die hun straf hebben uitgezeten, niet in aanmer king komen voor kamp eer kaarten heeft minister Van Schaick geant woord, dat dienstweigering op zichzelf geen grond oplevert om aan betrokkenen geen kampeer- kaart uit te reiken. Aanval op snelheidsrecord Zaterdag hij Ameland DEN HAAG. Vermoedelijk zal Zaterdag door de luchtstrijdkrach ten een poging worden gedaan om het Nederlandse snelheidsrecord voor vliegtuigen te vestigen. Deze poging, zal wanner de weersom standigheden gunstig zijn, worden ondernomen ten N.O. van de kust van Ameland. DEN HAAG: „Het is de minister bekend, dat op verschillende plaatsen in het land een ernstige veldnmizenplaag heerst. De vernieling is het aanzienlijkst In verwaarloosd gras- en hooiland". „Inderdaad is op het ogenblik in bouwland het gebruik van giftige tarwekorrels als bestrijdingsmiddel niet steeds doeltreffend weer, In grasland blijkt de verdelging op deze wyze technisch nog wel mogelyk. is evenwel, Het grote bezwaar dat het de boeren thans veelal ont breekt aan tijd voor het nemen van de vereiste maatregelen. Door- de Plantenziektenkundige Dienst is herhaaldelijk en op alle mogelijke manleren gewaarschuwd, twee jaar lang. 'Aanhoudend ivarm "Weersverwachting geld Donderdagavond tot Vrijaa* avond. Vannacht plaatselijk mist Mor gen overdag op de meeste plaat sen vrij zonnig weer met 's mid dags in het Zuiden van het land kans op enkele verspreid optre dende onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Aanhoudend warm weer. 26 Aug.: ZOO op 5.41, onder 18.42; Maan op 8.36. onder 20.41. In overleg met de Rlfkslandbouw- voorlichtingsdienst zijn er 18 bij eenkomsten belegd, waarbij de boe ren aangeraden is bijtijds in te grif- pen. Het opmerkelijke feit doet zich voor, dat naast zwaaraangetaste percelen van in dezen nalatige boe ren andere percelen liggen, waar geen of slechts v/etnig schade valt waar te nemen. Hoewel de minister er van over tuigd is, dat de schade voor de be trokken boeren 'aanzienlijk is..' meent hij op grond van de mogelijk heden, die in ruime mate bestaan hebben om de schade te voorkomen of te-beperken, dat geen reden aan wezig is tot schadevergoeding Aldus beantwoordde Woensdag de minister voor Landbouw, enz. de vragen van het Tweede Kamerlid Borst betreffende de muizenplaag in verschillende dolen van ons tand. Over rapporten militaire Unci-waarnemers geen oordeel DEN HAAG Enige tijd gele den hebben wij mededeling gedaan van een artikel van de omgekomen Amerikaanse journalist "William Newton, waarin deze de militaire raad van de Indonesische Commis sie der Verenigde Naties (UNCI) beschuldigde, de rapporten der militaire waarnemers ten nadele van Nederland te hebben vervalst. Het Eerste Kamerlid Ruys de Beerenbrouck heeft daaromtrent schriftelijke vragen gesteld aan de minister van Overzeese Gebieds delen. Deze antwoordt nu, dat de rege ring, doordat zij niet beschikt over de rapporten van de militaire waarnemers, niet kan mededelen, of de beschuldiging van Newton juist is."Om deze reden acht de re gering geen termen aanwezig om de Verenigde Naties in te lichten. Militaire UlïCI-commissie beveelt „actie" BATAVIA - De gemeenschap pelijke militaire commissie van de UNCI heeft Woensdagavond mili taire waarnemers op Oost- en Mid den Ja va opdracht gegeven „actie te ondernemen om verdere schendin gen van de order Staakt het Vuren te voorkomen". De aard van die „actie" werd niet omschreven. Op de - zittine van «-am-r— legden zowel Nederlandse als In donesische vertegenwoordigers lijs ten over van schendingen der over eenkomst. Neutrale waarnemers onderzoeken de klachten. Surachman, toehoorder van RTC;'op Schiphol geland Ingenieur Surachman, die van 1945-1947 minister van financiën van de Republiek Indonesië was, is "Woensdagmiddag met het KLM- toestel „Hollarrd" uit Batavia op Schiphol aangekomen. Ir, Surachman zal als particulier toehoorder de Ronde Tafel Con ferentie bijwonen. .Mevrouw Hatta, die Woensdag eveneens op Schiphol werd ver wacht, zal naar wij thans veme- "men~-éérst op\ *1 September' uit Batavia naar Nederland vertrek ken. BORDEAUX. In deze stad zowel als in Frankrijk waaiden Woens dag de vlaggen halfstok om daar mede rouw te betuigenover de 82 personen, die tot dusverre hun leven hebben gelaten in de strijd tegen de bosbranden. Er hangt nog steeds een dichte rook boven de stad en een door dringende geur, herinnert eraan, dat nog niet alle gevaar, is geweken. Men heeft het echter óp de meest bedreigde punten bedwongen hoopt er nu het beste van. Er cirkelden voortdurend vlieg tuigen boven het smeulende gebied om -elk gevaar onmiddellijk te kun nen rapporteren. Huizenbouwers ontdekken (.ingeruimd massagraf WAALWIJK Tijdens de bezet ting is te Loon op Zand een be graafplaats gemaakt voor gesneu velde militairen, die aanvankelijk in de omgeving een tijdelijke rust plaats hadden gekregen. Ook na de bevrijding werden stoffelijke resten van in de buurt gesneuvel de militairen in dit graf bijgezet. "Vorig jaar heeft de Dienst Identi ficatie en Berging van. Doden hier bergingswerk verricht. Dezer dagen is gebleken, dat zij die gelegenheid het massagraf niet geheel opgeruimd moet zijn. Toen men aan de, bouw voor nieuwe huizen begon ontdekte men bij het graven van funderingen, dat zich ter plaatse nog doodkisten bevon den, alsook lichaamsdelen van ge sneuvelden, kledingstukken r~ helmen. Lichte treinsto'rifig hij Amsterdam AMSTERDAM: Omstreeks 8 uur vanmorgen is storing opgetreden in een gemeentelijke electrische kabel van. de stroomvoorziening van Post Drie op het Amsterdamse spoorweg emplacement.Hierdoor kwam het westelijk deel zonder stroom te liggen, waardoor de electrische bediéning van wissels, seintoestellen enz. wan. het baan- gedeelte bij de splitsing van de lijnen naar Haarlem en- Alkmaar uitviel. De seinen en wissels moes ten daarom met de hand bediend worden, waardoor vertraging ont stond en drie treinen uitvielen. Het treinverkeer naar het westen had ongeveer een kwartier vertraging. NEW YORK. In drie staten, van de V-S. zijn de bosbranden opnieuw opgelaaid,, nadat het scheen, .dat .ipen déze 'ónder controle hacL Th" (ie "sta ten Californie, Idaho en Montana zijn enorme oppervlakten bos door brand verloren gegaan. Aanhouden de harde wind van meer dan féstig kilometer per Uur heeft veel tot de vernietiging bijgedragen. Ordening in het vervoer nog niet voltooid (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG: Ondanks dat de herziening van de wet Autovervoer Personen, kortweg WAP genoemd, in de afdelingen der Eerste Kamer wel instemming vond, bleken vol gens het Voorlopig Verslag sommi ge Eerste Kamerleden minister Spitzen niet helemaal te vertrou wen. Hg is, zeiden zij, weliswaar geen voorstander van. nationalisatie als zijn voorganger (ir. H. Vos), maar hét'blijft de vraag, of de gewenste concentratie van. autobusbedrijven niettemin niet tot een stille natio nalisatie leidt. Intussen erkenden zij, dat In de vergelijking tussen de toestand in 1937 en die in 1949 het overtuigend bewijs schijnt te liggen dat tn het belang van een doelmatig vervoer een zekere mate van ingrij pen van overheidswege onvermijde lijk was. J Verscheidene leden, die met ge noegen hadden vastgesteld, dat se dert de invoering der WAP aan merkelijke verbetering is ingetreden op het terrein van het personenver voer, meenden, dat de ordening in het vervoerbedrijf hog niet is vol tooid. Aan elke bedryfsstal zal dat ver voer moeten worden toegewezen, waarvoor hg' naar zyn aard, tech nisch en economisch, het meest ge schikt is. STRAATSBURGS PARLEMENT Zweed valt v. d. Kieft bij over tariefsverlaging STRAATSBURG - Sterke Zweed- se reserves ten aanzien van het stre ven naar een Europese federatie en aanvallen op pond sterling waren de hoogtepunten van de economi sche beschouwingen, die de assem blee Woensdag hield. Zij heeft dit debat thans ten einde gebracht cn algemeen bleek hieruit de wens naar een Europese tolunie, lage in voerrechten, omwisselbaarheid van de valuta's en opheffing Van de in-" voerbeperking en. De Zweedse econoom, professor Bertil Ohlin, benaderde Europa's economische problemen met nuch terheid en waarschuwde met veel nadruk voor pogingen om in de eerstvolgende jaren een federatieve Europese staat te bouwen eri daarbij te. vergeten, dat een stelsel van. ei»r nómische "politieke en" militaire unies, die verschillende gebieden omvatten, een meer constructieve politiek zou kunnen blijken te zijn. Ohlin was de eerste, die in deze vergadering zijn twijfel uitsprak over de juistheid van „denken in continenten". Water verdeelde vol gens Ohlin niet en evenmin was het bewezen, dat landen van een conti nent 'zoveel gemeenschappelijke be langen hadden, dat deze een vol doende basis voor eenheid vormden. Zo was het voor Scandinavië dat uit breiding van de handel met de V S. niet minder belangrijk is dan die met Europa. Evenals de Nederlandse afgevaar digde van .der Kicft beeft gedaan, vroeg Ohlin een algemene tariefver laging als de eerste stap in de rich ting van een tclunie. Hij volgde van der Kieft eveneens in diens eriiiek op de Amerikaanse invoerrechten. Er is volgens Ohlin geen oplossing voor Europa's dóllarschaarste te vin den zonder herwaardering der Euro pese valuta's in verhouding tot de dollar.. Europa's prijzen, zijn ver bo ven het peil, waarop men in Ameri ka zou kunnen concurreren. Dezelf de stelling was kort tevoren ook xeeds verkondigd door de Britse li beraal lord Layton. Hoe sneller de koersen werden aangepast hoe beter het volgens Layton was. De derde spreker, die het mone taire probleem tot het hoofdpunt van zgn betoog maakte was de Belg Motz. Men moet volgens hem stre ven naar een internationale valuta, gebaseerd op het goud. Er was overigens ook in de debat ten van Woensdag weer een scherpe tegenstelling waar te nemen tussen hen, die zweren bij een planmatige economie voor Europa en. hen, die de vrije economie voorstaan. Slechts de Belgische woordvoer der sprak de mening uit, dat een Europese samenwerking kan wor den gebaseerd op een concrete ap preciatie van resultaten, die in di verse landen door verschillende eco nomische methoden werden bereikt, Communisten uitgestoten uit Fins vakverbond VHELSINKL. Vier Finse.oyer- wegend communistische" Vakbonden* met in totaal 62.000 leden, zijn door de federatie van Finse vakvereni gingen. die onder invloed staan van de sociaal-democraten, uitgestoten. Het betreft de bonden van transport arbeiders, houtvlotters en houthak kers, bouwvakarbeiders en die van arbeiders in de levensmiddelenindus trie. Het besluit hiertoe viel, toen deze vakbonden niet te middernacht van Dinsdag op Woensdag hadden besloten de stakingen onder hun leden officieel af te lasten. De Finse socialistische premier Karl Fagerholm beschouwt het be sluit van de vakbonden als een on gelukkige stap, daar hierdoor de vorming van een tweede vakbond onder communistische leiding in de hand wordt gewerkt. De stakingen die tot de besluiten van de "jjakbou den federatie aanleiding zijn geweest zijn nog weliswaar niet geheeL voor bij, maar verliezen wel steeds meer aan betekenis. ALS EEN BREED ZILVEREN LINT kronkelt de IJsel ziek in de nabijheid van Deventer, de stad, welke door haar uiterst gunstige ligging, bezig is zich te ontwikkelen tot een industrie plaats van betekenis. Hoog luns» het water vormt de verkeersbrug met zijn strakke lijnen 'n mach* tige oeververbinding Scheepslading op Schelde geëxplodeerd, 4 doden ANTWERPEN Woensdagmid dag te omstreeks vier uur heeft zich tussen "Lillo en Lievekenshoek op de Schelde een. hevige ontplof fing voorgedaan op een met spring stoffen geladen schip, die vier per sonen het leven heeft gekost. De ontploffing die te Antwerpen goed kon worden gehoord, heeft in de omgeving van Lillo grote schade aangericht. Het ongeluk gebeurde op de rijnaak „Marguéritë-Marie", die gemeerd was tegenover hetfort van Rijsel ter hoogte van Lieve kenshoek. De vier personen die om het leven kwamen, zijn de schip per, een scheepsjongen, een ma troos en een kind. VLISSINGEN. Het Canadese 3. „Mont Gaspe" is vannacht bij de Nollen op de Schelde, waarschijnlijk door de mist, aan de grond gelopen. Het schip meet 7159 brt. reg. ton en was op weg naar Rotterdam. Hot schip behoort aan de Montreal Shipping Company te Montreal. Sleepboothulp van Vlissingen'is uit gevaren. Zelfs moerassen, kuilen en drijfzand zullen de jeep niet meer kunnen tegenhouden. De Amerikaanse marine heeft na melijk een weg zonder einde", bestaande uit een metaal net werk, ontwikkeld, die om de jeep heen wordt gemonteerd en ■met de wielen meedraait. Amerikaanse kwakzalvers doen op het ogenblik enorme zaken met wonder-geneesmid- delen", waarvan de namen ont leend rijn aan de vocabulaire der atoomgeleerden. Zij verko pen al een radio-actief badzout, een atomisch wondpleister en een U-235-gorgeldrank. Medi sche autoriteiten verklaren, dat al deze preparaten waardeloos zijn. Bebe Shopp, de „miss Ame rica 1849", die op het ogen blik in Rome vertoeft, was erg blij, toen zij hoorde, dat Giulano haar voor een bezoek had uitge nodigd. Maar haar vreugde ver keerde in schrik, toen zij ver nam, dat het niet koningin Ju liana van Nederland, maar Giu- liano,' de bandietenkoning van Sicilië, was, die haar geïnvi teerd had. Eert inwoner van Pretoria droomde, dat hij zijn kunst gebit had ingeslikt. Hij schrok wakker en moest constateren, dat de daad bij de droom was gevoegd. Deze prestatie heeft de betrokkene een, gelukkig met succes uitgevoerde, operatie in het ziekenhuis gekost. Verliezen in Indonesië BATAVIA. In Indonesië zijn sedert het ingaan van de order Staakt de vijandelijkheden aan Ne derlandse militaire zijde van 11 tot en met. 20 Augustus de volgende verliezen geleden: Op Java: 12 gesneuvelden en 31 gewonden; Op Sumatra 3 gewonden; In het overige gebied van Indo nesië 1 gesneuvelde. KOPENHAGEN. Tot een finale tassen Coppi en Van Est, waarvan men in het Nederlandse wiel er kamp had gedroomd, is het jammer genoeg niet gekomen. Daar worgde de Lnxcinburger Gillen voor, die na een ver rassende rit de Brabander met ongeveer vijftien meter verschil versloeg. Coppi won zjjn halve finale overtuigend van de Deen Pedersen, zodat de strijd om de titel ging tussen de Italiaan en Gillen. Coppi bevestigde ook nu weer zyn grootse vorm, waarin hg momenteel verkeert. Met zeker veertig meter voorsprong werd Fausto Coppi wereldkampioen. Van Est legde door een zege op Pedersen beslag op de derde plaats. Als debutant op de wereldkampioenschappen zeker een verdienstelijk resnltaat. In zijn strijd tegen Gillen nam Van Est de leiding en was na twee en een half van -de dertien en een halve ronde 5 meter voor. Maar de Luxemburger reed zeer soepeL hij haalde elke ronde iets van zijn ach terstand in en zeven ronden voor het einde lagen beide achtervolgers gelijk. Daarna liep Gillen uit, het werden 2, 3, 5 meter en zelfs 10 meter. Van Est reed nu een ver loren wedstrijd. Gemakkelijk De Brabander veroverde op wel zeer gemakkelijke wijze de derde plaats. In de derde ronde was Van Est twee meter achter en In de vijfde ronde kwam Van Est zelfs een meter voor. Pedersen bleek al zijn krachten reeds te hebben ver spild en Van Est ging echter steeds beter draaien. Een ronde later was het verschil zelfs tien meter gewor den en vanaf dat moment was het met Pedersen gedaan. Onze land genoot won met groot verschil. Dc tijd van Van Est was 6 min. 36,3 sec. Pedersen maakte een tijd, die ver over de zes minuten veertig se conden lag. In de finale kwamen dus tegen elkaar uit de Italiaan Coppi tegen de Luxemburger Gillen% De Luxemburger gaf in de eerste vier ronden goed partij, maar in de vierde ronde reed hij niet meer zo rustig als in het begin. Coppi kwam iets voor te liggen en naarmate de kilometers volgden, werd da voor sprong van de Italiaan groter. Met zeker veertig meter voorsprong werd Coppi wereldkampioen in de achtervolging der profs. Hiermede heeft de Italiaan de wereldtitel weer heroverd, welke hij vorig jaar aan Schulte verloor, Bij de achtervolging amateurs be haalde Andersen op schitterende wijze de titel door in de finale de Engelsman Cartwright te kloppen. Als een leeuw vocht de Deen voor dit kampioenschap en onder enthou siast gejuich van zijn landgenoten werd Andersen wereldkampioen. Hij mocht de gelukwensen van Pring Axel in ontvangst nemen, Voor de tweede herkansingsrit achter grote motoren, vertrokken in deze volgorde: De Best (Nederland), Leliaert (België), Lamboley (Frank rijk) en Besson (Zwitserland). Be start was slecht, de Fransman had moeite om achter zijn motor te ko men en de gangmaker van Besson ver trok zo snel, dat de Zwitser niet di rect kon volgen. Reeds na 15 ronden ging de Zwitser naar voren, passeer de alle renners en nam de kop over. Besson profiteerde van een duel tussen Lamboley en Leliaert en lap te beide tegenstanders onmiddellijk. Na zeventig ronden, was de stand: op kop Besson, tweede De Best, der de Leliaert op een ronde en vierde Lamboley, eveneens op een ronde. De volgende kilometers hadden een eentonig verloop. Besson bleef rustig aan de kop zitten, dicht gevolgd door De Best en de beide andere stayers óp een ronde. Het werd een race zonder historie. Geen enkele maal trachtte De Best dc Zwitser aan te vallen en zo werd het een zeer saaie vertoning.* Besson bereikte zo aldus het eerst dc* finish en plaatste zich hiermede in de eindstrijd, met de beide Ne derlanders Bakker en Pronk, de Italiaan Frosio en de Fransman Lesueur. De finale wordt Zaterdag gereden, Nederland één! De stand na vier nummers dezer' wereldkampioenschappen is zodanig, dat Nederland en Italië beide de lei ding hebben met elk zeven punten. De puntenverdeling is: 1. Neder land en Italië beide zeven punten. 3. Luxemburg zes punten. 4 en 5 De nemarken en België vyf punten. 6 en 7 Zwitserland en Groot Brittannië drie punten. „Groote Beer" debarkeerde ernstige patiënt DEN HAAG Kort voor bet troepentransportschip „Groote Beer" zon binnenlopen bij IJmui- den, heeft het Woensdagavond een ernstig zieke patiënt, van wie op name in ten ziekenhuis onverwijld nodig was, tc Hoek van Holland gedebarkeerd. De familie van de. betrokkene, de verpleegster Wol- ters, is Ingelicht. Het betreft hier geen geval van besmettelijke ziekte Man pleegt aanslag op stiefvader AMSTERDAM. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een 39-jarige man zijn'stiefvader zeer ernstig verwond met een «ze- ren staaf. De mannen hadden een twist gehad, waarbij de jongste zich zeer opwond. Hij is toen naar de slaapkamer gegaan, heeft daar 1 een ijzeren staaf gegrepen en daar mede zijn stiefvader enkele klap pen gegeven. De man is gearres teerd wegens zware mishandeling. Het slachtoffer is naar een zieken huis overgebracht. Atlantisch pact eerst nu Urerkelijkheid WASHINGTON. Formeel ge- sproken is eerst sedert gistermid dag het Atlantisch Pact van kracht. Op dat tijdstip namelijk heeft Frankrijk als laatste land liet pact. geratificeerd en in "Washington overhandigd. Ter gelegenheid vart: dit feit hield president Truman op het Witte Huis een korte toesprank. Vertegenwoordigers van alle deel nemende landen en Dean Acheson, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, waren hierbij te-' genwoordïg. Truman herhaalde dat naar zijn mening dit pact gericht is op de handhaving van de wereld vrede en niet bestemd is tot agres sie. „Niemand", zo zei hij, „behoeft de gevolgen van deze samenwer king te vrezen. Hoe hechter de Noord-Atlantische gemeenschap kan samenwerken voor de vrede, hoe beter dit is voor alle volkeren ter wereld." DEN HAAG. Voor het tijdvak van 28 Augustus tm. 10 September zijn aangewezen de volgende bon nen. VOEDING SMXDDELENEiAABTEN 909: 281 Vlees (A, B, DJ: 100 gram vlees, 282 Vlees (A,- B): 300 gram vlees. 283 Vlees (D)100 gram vlees. 281 Algemeen (A, B, D): 250 gram rijst. 286 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas, 294 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD. ZE, MD, MF, MH 910 {BiJz. arbeid, a^. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter X. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 Augustus wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 264, 265, 268, 269, 270, 271; 273. 275, 278, 277, 278, 279 Algemeen kunnen wor den vernietigd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1