stadsnieuws C D Boycot Panama's schepen even opgeschort Jong Amerika „deed" oud Europa, en goed VOOR DANSLESSEN AGENDA Op ds kohAcJ DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Vlaardingen Te Genève wordt verdervergaderd door alle betrokkenen Vijftienhonderd studenten scheepten zich in op de Volendam Nieuwe textiel punten SCHIEDAM Koeriersters Plaatst een Koerierster Dansschool B. Schilperoord Aanvang nieuwe lessen NETTE MEISJES H. SITTON LANGE HAVEN 121, SCHIEDAM HEDEN INSCHRIJVEN WoeuscLg 31 Aug. 1949 c HEVIGE BRAND IN- GARAGE l Knaapjes speelden met lucifers Sen aantal radio's, rsdiokssten, een auto en een garage waren de schadeposten, die gistermiddag ge boekt werden na een korte, maar hevige brand in de garage van .de heer Z. aan de De Genestetstraat. De oorzaak was dat twee knaapjes, een van vijf en een van zéven jaar, met lucifers hadden gespeeld- De jongens, hadden naast de gara ge die tussen de tuinen van enkele bewoners van de Rembrandtlaan en de Alb. Thymstraat staat, een brandje gesticht en kwamen op oon gegeven ogenblik op het „lumineuze" idee. een stapel hout wol, die tegen de zijkant van de garage lag. „ro de hens te steken". Hun domme daad had tot gevolg dat de vlammen oversloegen op een paar kisten, die in de garage stonden. Toen de garagehouder dit om kwart over vier bemerkte, pro beerde hij onmidcïellyk, •gesteund door zyn buurman, de radiohande laar Van D. met een schuimblusser en emmers water het vuur te be dwingen. De vlammen gaven zich echter niet 20 gauw gewonnen. Een poging om een auto, die in de garage stond naar buiten te trek ken, mislukte, omdat de hitte reeds zo groot was dat men de wagen bijna niet meer kon benaderen. Inmiddels was de brandweer ge waarschuwd. Deze rukte uit met een slangen- en materiaalwagen onder leiding van brandmeester de J ager. Om circa vijf uur waren zij het vuur meester. Er was met vier stralen gewerkt Men had echter niet meer kunnen voorkomen dat de radio's en radiokasten, die in de garage stonden opgeslagen en eigendom waren van de radiohan- delaar Van D., totaal werden ver nield, De Station-cas, die eveneens het eigendom van de buurman was, werd grotendeels verwoest. De garage brandde geheel uit. Het dak werd flink beschadigd. De auto was verzekerd. Films: Passage: Da. 2, 7, 9.30. Za. en Zo. 1.45, 4.15 7, 9.30 u.: Nickey als detective (14 jaar). lUonopoie; Da 2, 9. Za. 2, 5. 7. 9; Zo, 3. 5, 7, 9 u. „De Godin der Wildernis" en Water en Vuur", (14 jaar). Toneel: Musis Sacrum, Zaterdag 3 Sept 8 uur; Onderling kunstgenot, „Mensen rond de havens". „Draagt Elkanders Lasten" houdt collecte Monopole: „Godin der Wildernis" Iemand zoeken valt dikwijls niet mee, vooral als hij of zij zich bui ten de stad bevmdt, maar een be paald iemand in de Afrikaanse jungle zien te vinden lijkt wel haast tot het onmogelijke te behoren. Ze ker als men dan nog op een ge heimzinnige manier wordt tegenge werkt en dragers, verkenners en negergidsen op de vreemdste ma nier om hetdeven komen en men met aanvallen van wilde dieren (met halsbanden) heeft te kampen. De film die tot en met Donderdag in Monopole draait laat zien, dat men zich hierin deerlijk kan ver gissen, want Jean Preston doorstaat al deze kwelgeesten, als zij op weg is naar haar verloofde, die opdracht had een bende ivoorsmokkelaars te ontmaskeren en die nooit meer iets van zich heeft laten horen. TENTOONSTELLING VAN HET P.I.T. Het Protestants Interkerkelijk Thuisfront hoopt van 7 tot en met SI Sepember een tentoonstelling te organiseren. Daartoe trad het PI.T. in overleg met de Stichting „T,I,S.NA. (Tentoonstelling In donesië. Suriname. Ned. Antillen). Deze Stichting is een semi-over- heidsorgaan Aan de technische verzorging van de tentoonstelling werken mede: Het Indisch Insti tuut voor het sociaal-economisch gedeelte, het Rijksmuseum voor Volkenkunde voor het volkenkun dig gedeelte, de afdeling Tentoon stellingen van de Regerings-voor- lichtingsdienst, terwijl bovendien inzendingen zijn verzorgd door de Schiedam van het fonds tot bestrijding van de tuberculose en ter bevordering van de volksgezondheid „Draagt Elkan ders Lasten" een collecte houden, col lectanten kunnen zich aanmelden Vry- dagavcnd S September nra. acht uur aan het gebouw Lange Haven 73. Het secretariaat is gevestigd brf de heer J. C. Meerman, Jan van Avermestraat 45A. Men weet het: de tuberculose is nog «teeds een ernstige volksziekte. Wel ls het sterftecijfer weer tot dat van voor de oorlog gedaald, maar het aantal pa tiënten is groter dan ooit. Aan de con- sultatie-bureaux zijn het afgelopen jaar büna 20.000 nieuwe patiënten ontdekt. Naar schatting zijn er thans in ons land tussen de negentig en honderd duizend patiënten, die aan ^tuberculose lijden. De verplegingskosten zijn zeer hooff- Vandaar de collecte. Het werk van dit ■fonds is een volkszaak geworden, zodat wij de collecte ln aller belangstelling kunnen aanbevelen. Zaterdag 10 September zal de afdelingZending, de Missie en de K.L.M. Het 1S de bedoeiiug van het PIT om door middel van deze interes sante tentoonstelling alle Schie dammers in de gelegenheid te stellen zich een beeld te vormen van de grote betekenis van onze Overzeese Gebiedsdelen, zowel voor de hele wereld als voor Ne derland in het bijzonder. Aan de tentoonstelling is ver bonden de film; Soldaten over zee. Voor scholen die de T-I-S.N.A. zullen bezoeken worden instruc tieve films vertoond. De „TISNA" wordt gehouden in het Stedelijk Museum in de Hoog straat. De Burgemeester heeft zich bereid verklaard de tentoonstel- hng op Woensdagavond 7 uur of ficieel te openen. Voor het publiek js de openstelling van de Tisna op half negen bepaald. S.H.V. 't Voorntje Het Voorntje heeft op Zondag 28 Augustus haar onderlingconcours gehouden in de Keulsevaart te Gorinchem. De vangst werd goed beloond. Totaal gevangen vis 118 stuks, totaal gewicht 7.780 gram men De prijzen werden behaald door: 1ste prijs J Lupker met 890 gram. 2de prijs H v Vliet met 730 gram. 3de prijs P de Jong Sr. 730 gram. 4de prijs M Schwagermann met 680 gram. 5de prijs B. de Her tog met 460 gram 6de prils B de Jong met 415 gram. 7de prijs C. J- Schot met 410 gram. 8ste prijs H. Lupker met 405 gram. Tevens behaalde de vereniging on het nationale concours van SHV „Het Baarijl" te Gorinchem de zesde corpsprijs. Burgerlijke stand Geboren: Paulus z. v. J. P. M. v. d. Burg en M. J. Hamilton of Silvertonhil; Allard H. z. v, L. C. Noordegraaf en C. E. Schouten; Margaretha G. d. v, L, G. den Hou- ting en A. Damme; Carla G. d. v, P. J. Bijl en G. Tupker; Johanna E. d. v. J. P. Smits en P, M. H. de Kok, Voor een vrije Rijnvaart IN Nederlandse handelskringen bestaat sinds enige tijd ernstige ontstemming over de gang van. zaken op de Rijn, in het bijzonder over de funeste gevolgen, cüe door de maatregelen van de JEIA (Joint Import Export Agency) worden veroorzaakt, Deze JEIA is een door de geallieerden in het leven geroe pen instantie, die zich heeft belast met de verkoop van Duitse pro ducten en de inkoop van bepaalde goederen voor Duitsland, Ze werd opgericht in het voorjaar van 1947 en de verwachting was, dat de Nederlandse Rijnhavens een eer lijke kans zouden krijgen om in het transitoverkeer ingeschakeld te •worden. Deze verwachting is vrij wel illusoir gebleken. Ook de in het vorige iaar afgesloten handels verdragen Hebben geen noemens waardige verbetering gebracht De Duitse Noordzeehavens bleven een bevoorrechte positie innemen en protesten tegen deze door de geal lieerden gevoerde politiek hadden slechts weinig uitwerking. Dit mocht des te verwonderlijker h-Aen, aangezien het vervoer via de natuurlijke Rijnhavens naar het "West-Duitse industriegebied on- geveer de helft goedkoper is dan I dat via de Duitsê havens; zelfs twee derde goedkoper indien het vervoer in Duitsland per as ge schiedt. Onder deze omstandig heden kon het niet anders of de voor ons land zo noodzakelijke uitbreiding van de economische betrekkingen met Duitsland moest hieronder lijden. De laatste maatregel van de JEIA is, dat buitenlandse schepen niet op Duitse wateren mogen worden gebruikt, indien Duitse schepen beschikbaar zijn, terwijl voor alle vrachtvervoer in Duits- lands binnenlands verkeer door buitenlandse schepen lees ge rust Nederlandse schepen toe stemming nodig is van.de Verwal- tung für Verkehr, de Bank Deut- scher Lander of een andere aange wezen Duitse instantie. Hoezeer deze bepaling de vrijheid van het vervoer in hoge mate beperkt, is duidelijk. Van de oorspronkelijke opzet om de Duitse exporteurs vrij te laten in het kiezen van hun ver voerder, waardoor de natuurlijke voordelen van Rotterdam en Am sterdam tot hun recht zouden zijn gekomen, blijft op deze wijze niets over. Thans brengen de Duitse dag bladen een bericht, dat de bezet ters van West-Duitsland van plan zouden zijn de JEIA in de komen de maanden geleidelijk op te hef fen. Indien dit bericht juist is, zal het met grote vreugde in de krin gen van handel en industrie wor den begroet De opheffing zal een einde maken aan allerlei maatre gelen, die in de loop der laatste twee jaren een zeer ongunstige in vloed hebben uitgeoefend op de ontwikkeling van normaal han delsverkeer en waarvan de uitwer king op het Nederlands-Duitse handels- en betalingsverkeer dui delijk merkbaar is. Zo slecht stond de JEIA aangeschreven, ook bij de Duitsers, dat aan de beginletters de betekenis werd gegeven van: Jeder Export ist ausgeschlossen. Erger kan het niet! i WF -handballers (sters) jubileren De afdeling handbal van de sport vereniging Wilton-Fyenocrd bestaat dezer dagen vijf jaar. Ter gelegen heid van dit feit, heeft het bestuur, invitatie-tournooien georganiseerd en wel op de Zaterdagen 3 en. 10 en Zondag 4 September. Op 11 Sept gaat de vereniging per autobus naar Arnhem en omgeving. Daar zal <j.m, worden gespeeld tegen het Arnhem se U.D.I.. Het programma voor 3 September, alleen voor dames handbal, is als volgt; 1 2.30 DOS—W-F; 2 3.15 u. SRQKK: 3 4.00 u. Verliezer 1 Verliezer 2; 4 4-45 u. Winnaar 1i Winnaar 2. Prijsuitreiking 5.30 uur. Programma voor Zondag 4 Sep tember voor dames «n heren: 1 Dames: 9.30 u. W-F—ADO; 2 Heren: 10.15 u. W-FRotterdam; 3 Dames: 11.00 u. SnehvtckMeeu wen; 4 Heren: 11-45 u.' Snelwlck Meeuwen. Pauze van 12.30 uur tot 1.30 uur. 5 Dames: 1.30 u. Verliezer 1 Verliezer 3; 6 Heren: 2.15 u. Verlie zer 2Verliezer 4: 7 Dames: 3.00 u, Winnaar 1Winnaar 3; 8 Heren: 3.45 u. Winnaar 2Winnaar 4. Prijsuitreiking voor Zaterdagmid dag 10 September voor heren. 1 2.30 U. SR—W-F 2; 2 3.15 U. OKK—DOS; 3 4.00 u. Verliezer 1— Verliezer 2; 4 4.45 u. Winnaar 1— Winnaar 2. Prijsuitreiking 5.30 uur. In verband met werkzaamheden aan de nieuwe Beursbrug zal op Zaterdag. 3 September, de vaart door de Binnensluis op die dag van af 7 uur tot 19 uur gedeeltelijk ge stremd zijn DRZ won in België en krijgt tegenbezoek Zondagmorgen kwart over zeven, vertrok DRZ met drie touringcars naar België om een wedstrijd tegen de F.C. Red Star te spelen. Nadat men drie uur in Antwerpen had doorgebracht, werd de reis om 1 uur naar Haasdonk Waas voortge zet. Daar werd DRZ door het bestuur van Red Star ontvangen en ging men gezamenlijk naar het terrein. Voor het begin van de wedstrijd werd de aanvoerder van DRZ een bouquet bloemen iangeboden, ter wijl DRZ een vaantje overhandigde. Om kwart over dne trapte DRZ af. Het veld was vol effect, maar er werd fel gestreden. Als iedereen denkt dat DRZ het eerste doelpunt zal gaan maken, nemen de Belgen het spel over en een fout in de ver dediging van DRZ wordt door Red Star afgestraft. De voorhoede wist nu echter met lange passes bet spel open te houden, zodat N- Kohlmeyer er spoedig met een strak schot 11 van wist te maken. Veel plezier had men er niet van, want kort daarop bleef de verdediging voor buitenspel staan, de scheidsrechter liet door spelen en de middenvoor maakte er 21 veui. Ook in de tweede helft gaven bei de elftallen elkaar weinig toe. Het duurde circa 20 minuten voordat J. Vos uit een voorzet van links de partgen op gelijke voet kon brengen. Het lukte J. Vos uit een kluwen van spelers te komen en onhoudbaar te doelpunten (23). Na afloop van de wedstrijd dank te de voorzitter van. DRZ de F.C Red Star voor de prettige ont vangst. Voorts reikte hy aan be stuur en spelers van de F.C. Red Star een Schiedams presentje uit. De voorritter der Belgen danktp DRZ voor deze vriendelijke geste en sprak de hoop uit volgend jaar met de Pinksterdagen naar Schie dam te komen. Na een kort gezellig samenzijn werd de terugtocht aan vaard. 175, Maar wat voert Mathisen eigenlijk in tyn schild? Hij heeft een zonderling plan ge maakt en ais dat lukt„. Hij nodigt Rob, Toon en Van der Decken uit in de kooi plaats te nemen om goed de re sonanties uit het verle den op het scherm te volgen. De drie man nen gaan naar binnen en volgen geboeid het beeldenspel. Maar wan neer opeens drie man nen op bet scherm ver schijnen, geeft Mathi sen een teken. De span ning wordt plotseling opgevoerd en dan worden de figuren ap het scherm opeens levensgroot. Hob, Toon en Van dei Decken krijgen terzelfder tijd het gevoel of ze zelf steeds kleiner worden, zonder dat TTZTim. f ze daar iets aan kunnen doen. Het duurt overigens maar kort, doch dan... lopen ze opeens rond op een plein in een stad. Een stad? Ja, maar het is een soort kermisstad. Nee, het is Amsterdam. Maar dan het Am sterdam van de 17de eeuw. En waar bevin den ze zich precies? Op de Dam natuurlijk. Leger des Heils concert Het programma van het Leger des Heils-con eert op Donderdag 1 September in de Plantage onder A„ v Gulik luidt als volgt: T. 'Banier der Waarheid, mars. A H Jakeway. 2. Op ten strijde, selectie. E A Smith. 3. Liederen van de Hemel, selectie. Kawkes. 4. Hij wordt mij liever lederen dag. Cornetsolo door de heer A. van Gulik. 5. Star lake, mars. E. Balk 6. Ik mag komen tot den Heiland, selectie R. F. Cresswell. 7. Volle Vrede, selectie, Robert. Withy, arr. Bramwell. Coles. 8. Hoor de Stem van Jezus roepen. Mannenkoor, uit L. D. H. Bundel. 9. De Heuvel Gol gotha, selectie Bramwell, Coles, 10. Lloyd. Hymne. Cuthbert. Howard, arr. Bramwell. Coles. Ministerieel bezoek aan Rotterdam Zaterdag 3 September 's morgens om kwart voor elf zal de Minister van Verkeer en Waterstaat aan boord van s.s. Aagtekerk van de VN.S. een gedenkplaat onthullen. Dit gebeurt naar aanleiding van het feit, dat aan het gelijknamige in de oorlog verloren gegane schip de koninklijke vermelding bij dag order is toegekend. De Aagtekerk ligt tijdens het bezoek van de Mi nister aan de Parkkade. ROTTERDAM: Als laatste resolutie nam de vergadering: van de Internationale Transportarbeiders Bond die aan betreffende de eventuele boycot van Panamese schepen. In deze resolutie wordt on. gezegd, dft de Bond zich bereid toont een laatste poging te doen om een minnelijke schikking te bereiken door middel van onderhandelingen tussen ver- tegenwoordlgers der zeelieden en de betrokken reders. Deze onderhan delingen zonden moeten worden gevoerd onder auspiciën van de Pana mese regering. Oud-internationals komen naar Vlaardingen Zoals indertijd reeds werd be richt, zou als sluitstuk op de onder linge ontmoeting tussen Fortuna, VFC, De Hollandlaan een bijzonde re wedstrijd worden georganiseerd, waarvan de baten voor een liefda dig doel zullen worden besteed (o.m. voor de ouden van dagen). Het is thans mogen gelukken voor een dergelijk voetbalfestijn de medewerking van een aantal pro minente figuren uit de voetbalsport te verkrggen. Er zal nX een ont moeting plaats vinden tussen een combinatie van seniorspelers uit Fortuna, VFC en De Hoilandiaan enerzijds (m.a.w. een Vlaardings elftal) en een combinatie van oud- in te mationals anderzyds. De laatstbedoelde combinatie zal spelen onder de naam „Old Stars" en het laat geen twijfel, of deze naam rechtvaardiging verdient. Vaste toezegging omtrent hun medespelen werd reeds verkregen van Puck van Heel, Leen Vente, Da af Drok, K. Munders, Piet Odijk, Henk Spaandonk, J. van der Hei den, W. v. d. Horden en Loet Schut. Het medespelen van Jan Linssen hangt af van het feit, of Feyenoord zich al of niet voor de Zilveren Bal heeft weten te hand haven. Overigens 2ullen Jac. de Bruin en/ of Jan Set on het elftal completeren. Al met al een elftal dat klinkt als een klok en waarte gen de allersterkste combinatie van Vlaardingse spelers nog wel hun handen vol zal hebben. Hoewel oorspronkelijk de wed strijd op Zaterdag zou worden ge speeld, kon dit plan geen doorgang vinden daar dan menige der ge noemde oud-internationals verstek zou moeten laten gaan. Op grond hiervan is thans de wedstrijd vast gesteld Zondag 4 September, aan vang drie uur. De samenstelling van het Vlaardings elftal volgt de ze week. Het lijdt geen twijfel of elk voet bal-liefhebber zal nog eens graag de verrichtingen van hun oude „sterren" willen volgen. De wed strijd wordt op het VFC sportpark gespeeld. De boycot van Panamese schepen wordt, omdat daarom is verzocht, nog even uitgesteld in afwachting van de voorgestelde onderhandelin gen. Dit geschiedt op voorwaarde dat le Panamese regering haar verzeke ring gestand doet, nl., dat zij het deelnemen van vooraanstaande Pa namese reders aan eventuele ver dere onderhandelingen met verte genwoordigers der zeelieden garan deert Voorts op voorwaarde, dat de Panamese regering haar plechti ge belofte nakomt betreffende het onmiddellijk „de-registreren" van schepen die onder Panamese vlag varen en wier toestand niet is over eenkomstig de maatstaven voorge schreven door Panamese wetten en bepalingen, en die op een interna tionale conferentie door de Pana- mcce Republiek zijn geratificeerd. Tenslotte moeten de besprekin gen die onder auspiciën van de Pa namese regering zullen worden ge houden officieel worden geboek staafd en gepubliceerd. De heer Carlos Berguido, con sul-generaal van Panama te Phila delphia en de heren O. Becude en J. H, Oldenbroek respectievelijk di recteur en secretaris-generaal van de Internationale Transportarbei ders Bond hebben gezamenlijk een verklaring over de kwestie der Pa namese schepen uitgegeven, n,L dat op 5 December a.s. te Genève op uitnodiging van de Panamese re gering een conferentie zal worden gehouden tussen vertegenwoordi gers dier regering, de Unie van Zeelieden verenigd in de Int, Transportarbeiders Bond en de Pa namese reders. Op deze conferentie zal gesproken worden over veilig heidsmaatregelen, voedsel, huisves ting, enz, aan boord van Panamese schepen. Mipa-tentoonstelling onder grote belangstelling geopend Gisteravond werd onder grote be langstelling de tentoonstelling ge opend, die wordt georganiseerd door het middenstandsactie-fonds. Er wa ren veel plaatselijke autoriteiten aanwezig, onder wie het voltallige college van B. en W., commissaris van politie, vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, bestuur van de zakenstudiekring en de se cretaris der gemeente Vlaardingen. De opening had plaats in de hall van de zaal Harmonie. De heer Chr. van Dooren heette de aanwezigen welkom. Hij zei respect te hebben voor het vele werk, dat de middenstanders in een zo korte tijd hadden, verricht om de stadgenoten te laten zien. dat de middenstand paraat is. Er zijn echter nog veel winkeliers, die passief zijn en dat be treurde de spreker. Hij besloot met dank te brengen aan allen die had den meegewerkt om deze tentoon stelling te doen slagen. Burgemeester Mr. J. Heusdens meende, dat de Vlaardingse midden stand een goede toekomst tegemoet kan gaan. In 1943, toen Vlaardingen 43,000 inwoners telde, waren er vol gens serieuze onderzoekingen 100 winkels te weinig. Als we dan re kening houden met het feit dat Vlaardingen in 1957 ongeveer 60.000 inwoners zal hebben, dan zal men de verwachting mogen koesteren, dat er voor de Vlaardingse midden-' stand grote mogelijkheden zijn. Hij wees op de steeds scherper worden de concurrentie en wenste de Vlaar dingse middenstand veel succes toe. Nadat mevr, Heusdens net lint bad J doorgeknipt, maakte het gezelschap een wandeling over deze tentoon stelling, waarvan men inderdaad niet anders kan zeggen dan: Ja, die Vlaardingse middenstand heeft wel wat in haar mars! De organisatie van de tentoonstelling is perfect, Men maakt als het ware een wan deling door een winkeldorp en komt langs verschillende straatjes langs een goede tachtig stands, waarbij u alle mogelijke branches ontmoet, De ■gemeente Vlaardingen is vei tegen- woordigd met een praentig uitge voerde stand, die een goed beeld geeft van de uitbreidings- en sane ringsplannen der stad. Via de serre wandelt men door de twee grote tfgi- ten om tenslotte de tentoonstelling te verlaten met de gedachte: Ja, dat moet toch iedere Vlaardmger gaan zien. Dit Oslo en ParUs, Londen, Zurich en Boedapest, uit Napels, Nice en Hammerfest, uit alle steden en streken van Europa, druppelden Dinsdagavond de Amerikaanse studenten de HA L.-passagehal binnen. Zes weken hadden ze Europa verkend, op eigen houtje, In georgani seerd verband en om actuele vraagstukken te bestuderen en „just for sight-seeing". Zes weken lang „deden" ze „Grandma Europe", en ze deden het goed. Woensdag zou de Volendam, waaraan zc van de heenreis zulke uitstekende herinneringen hebben, hen terug brengen naar de States. Zes weken continent, maar nu, deze laatste nacht, kropen ze op de britsen van de „Volendam". Doodmoe, voldaan, schat rijk aan ervaringen die ze noott zullen vergeten, waar de „folks home" dagenlang naar zullen moeten luisteren. Schatrijk, maar doodarm, een paar dubbeltjes en kwartjes, ores, francs of pennies nog rinkelend m de zak. Vanavond is het inscheping der totaal rutten. Eugène Sack: goed Neder lands na twee weken Een dreunende stap weerklinkt op de loopplank. Een rasechte Ti- roler met een profeten-baard, haast dubbelgebogen onder de last van de enorme rugzak, beklimt het schip. Zijn ogen staan dromerig, zij hebben de blik van een, die ge wend is in blauwe verten te schou wen. De bergstok, die hem bij de bestijging van de Matterhom tot stut is geweest, houdt hij ook nu, stevig in de hand. Een heroïsche figuur, deze Alpinist met zijn fraai met schildjes en snuiterijen be hangen jagershoedje: „Grüsz Gott" mompelt hij afwezig tegen de dek- steward, die 'm met een vriende lijk „Had a good time. Sir?" ver welkomt. Eugene Sack, Brighton I st Place Brooklyn, van New York University daarentegen, staat met belde .benen op de grond. Hij heeft honderduit te vertellen en hij doet het graag, want hij is er trots op eens te kunnen tonen, hoe goed hij onze taal spreekt na een verblijf van twee weken in ons land. Het is inderdaad verbluffend, zijn Ne derlands is goed verstaanbaar. Zelfs de moeilijke ^sch', de ,r' ,ei' beheerst hij meesterlijk. Hij trok eerst naar Frankrijk, toen naar Engeland. In Hydepark hoor de hij een volksredenaar iets over Amerika en de Amerikanen zeggen en ogenblikkelijk Mom hijzelf op een stoel om een speech te houden. „Prachtuitvinding, zo'n gelegen heid om stoom af te blazen," zegt hij. „Dat is echte democratie: de volgende avond hield ik weer een speech," Eugene is waarschijnlijk een van de zeer zeldzamen, die langer dan een dag in onze stad hebben door gebracht. Hij was eerst in Grouw, zeilde daar, bezocht een zuivel fabriek en constateerde „een grim mige blik" in de ogen van de boterpakkers van de Frlcofabriek. „Ze wisten, dat de boter naar Duitsland ging." Ik zelf was eerst van plan naar Duitsland te reizen maar toen ik de verschrikkelijke verhalen hoorde over de honger winter, de fusillerïngen en de on gelooflijke wreedheden van de Duitsers, besloot ik dit niet te doen. Ik gun de Duitsers m'n dol lars niet. In Rotterdam In Rotterdam was hij een week geweest. Rondgelopen in de stad (Jullie bouwen veel banken, wei nig huizen) gesproken met arbei ders, cand*ÖC gegeven aan kinde ren. „Ik heb hier meer meege maakt' dan in al m'n studiejaren. Wij in Amerika weten zo ontzet tend weinig van jullie af. En ook Europa moet Amerika gaan zien. Ik bewonder jullie moed, jullie kunnen lachen, hoe, dat begrijp ik niet. Eugene Sack is in Amerika geboren. Zijn ouders emigreerden voor de revolutie uit Rusland. Hijzelf diende in de oorlog in de Pacific, bij de Intelligence-Service. H|j leerde in zes weken Japans en was drie maanden burgemeester van Akasakè-Maché een dorpje bij Nagasaki. Z'n moeder: 59 jaar oud kookt en doet de was. 's morgens, 's Middags SUCCES VOOR SURSUM CORDA Op een concours, dat te Pynacker werd gehouden, behaalden enkele leden van de Chr. Harmonievereni- ging mooie successen. De heren C. Post en J. Verbruggen legden met 6S en 102 punten beslag op een eer ste prijs, terwijl J. van Bodegom met 90 punten een tweede prijs mee naar huis nam. DAMWED STRIJDEN Gisteravond heeft de VDE gong- wedstrijden gehouden in de lunch room van het Handelsgebouw. Er werd door 34 spelers meegedaan aan deze wedstrijden, die onaer leiding stonden van de ere-voorzitter, de heer Prinsen en de voorzitter, de heer Bijl. Winnaar werd na een ge animeerde strijd de heer Niestadt, terwijl de 2e en 3e prijs werden be haald door A. Starre en J. Vermeu len. VERBOUWING JAN LIGTHART- SCHOOL He is al een oude school, die Jan Ligthartschool en toen hij in 1' werd gebauwd had hij nog niet deze naam. Het was toen de Gemeente school van Vlaardinger Ambacht. Het ging de school goed. In 1931 werd het noodzakelijk er een vleu gel aan te bouwen, die tot aan de oorlog ruimte voldoende bood. Toen men echter na de oorlog in de school, die door de Duitsers was ge bruikt, terugkeerde, was men eruit gegroeia en zo is langzamerhand het plan gerijpt de school te verbouwen. Hiermee is men thans, na twee maanden hard werken, gereed ge komen. De heer J, Brouwer, die sinds 1922 hoofd van deze school is, is met deze uitbreiding zeer ingeno men, temeer, daar een deel van zijn meer dan 300 leerlingen een tijdlang op een muffe zolder had doorge bracht Er zijn twee lokalen ge bouwd, waardoor de school acht klassen heeft gekresen, terwijl het schoolplein 250 M» groter is ge worden. FEESTTERREIN WEER GOED BEZET Sursum Corda trok' gisteravond 4 5000 bezoekers naar het Feestter. rein, waar deze Chr, Harmoniever eniging een geslaagd concert gaf. Men speelde eerst de clubmars van Bisselink, daarna werken van Strausz, Alford, Dreissel en Mae- cham. Na het concert, dat met grote aandacht werd aangehoord werd de film „Op hoop van zegen" vertoond. studeert ze (nu al zeven jaar) eco nomie, pbilosophie, Janet Millar van Jacksonville. Sta te university of Florida in Tallahas see, troffen we aan bij het nut'igen van een bord soep. Ze had zoveel ie vertellen, dat ze tenslotte maar een sinaasappel begon te schillen, er was geen tijd voor eten ze had een grap pig wollen mutsje cp. Ze was na de aankomst met de Volendam onmid dellijk doorgereisd naar Zweden. In Stockholm logeerde ze bij studenten. Daarna trok ze Noordwaarts, naar Lapland. Ze woonde met haar vrien dinnen in Ghundfore-Marsfjalle bij een Lapse. Jane studeert journalis tiek, maar ze wist nog niet of ze wat zou schrijven over haar Lapland trip. Overigens was het wel moge lijk want haar vader is uitgever van the Jacksonville Courier. „Zij waa naar Zweden gegaan om bergen te beklimmen, vrienden te maker, en met mensen om.te gaan." Ze was heel tevreden en trots op haar lap- peiuautsje. DIRECT CONTACT: ONS SUCCES Vandaag, "Woensdag, scheepten zich 1250 studenten in. Ook de Cana dezen, van. wie de meesten. het Ca nadian Seminar op Kasteel Bcuvig- ne bij Breda hebben gevolgd, zijn er by. De embarkatie verliep zeer vlot, dank ook zij de voortreffelijke zorgen van het Nederlands bureau voor buitenlandse studentenbetrek kingen, waar alle Amerikanen wild- enthousiast over zijn. Ook nu weer reist een N.B.B.S.-staf van zeven man mee en er is weer een heel cul tureel én ontspanningsprogramma samengesteld voor de thuisreis o.a. voert een studgntentoneelgroep En gelse stukken 'op. Met de Tabinta vertrekken 2 September nog eens zevenhondej-d studenten. Dat zijn zij, die met de Volendam niet meekon den, en hier later aankwamen en voorts Nederlandse studenten die practisch gaan werken of studeren in de VB. Om vijf uur zal de „Vo lendam" de trossen losgooien. De heer Mulder van de afd. publiciteit DEN HAAG Met ingang van 1 September 1949 zijn van de tex- tlelkaart VA 905 geldig, de bonnen gemerkt „IJ een punt," „V een punt," „U vijf punten,'" „V vijf punten," „U reserve" ter waarde van 10 punten en „V reserve" ter waarde van 15 punten, in totaal 45 punten. SCHEVENINGEN van hedenmorgen VISSERIJBERICHÏ Vangstberichten. uit zee: Seh 78 m 34, Sch 200. gisteren 100 k, Sch 4 m 106 k. thuisstomende Sch 195 mik Sch 245 m 2 k,; Sch 246 m 3ik; Sch 341 m 10 k.; Sch 56 m 12 k.; Sch 159 nVriS k.Sch 263 m 25 k.; Sch 255 27 k; Sch 274 10 k; Sch 39 2 k. Sch 201 2 k. Sch 264 13 k.; Sch 4 8 k.: Sch 75 12 k; Sch 77 17 k.; Sch 8, gisieren VI. Sch 32 .1 k. i Sen 48 5 k. Sch 40 5 ksch 49 Z5 k.: Sch 51 2 k.; uit de halve vleet; Sch 9g 17 k.Sch 132 10 k Sch 133 5 k.; Sch 189 25 k.: Sch 285 10 k.Sch 5 5 k.Sch 15 2 k.: Sch 19 thuisstomende, Sch 30 70 k.j Sch 35 10 k; Sch 45 gisteren 30 k.; Sch 84 15 k.Sch 210 8 k.Sch 248, gisteren 100 k.j Sch 249 5 k,; gisteren 100 k.i Sch 297 15 k.; Seh 310, gisteren. 100 k.j Sch 312 10 k. gisteren 60; Sch 399. gisteren 80 k.; Sch 37 10 Je.; Sch 20 20 k.Sch 223 17 k Sch 225, nog 70 mijl; Sch 79 15 k.: Sch 141 50 k.; Sch 186 15 k.; Sch 284 20 k.; Sch 361 10 k.Sch 280 5 J?.; Sch 50 30 k.; Sch C4 S k.; Sch 66 10 k.; Sch 73 5 k.; Sch 81 5 k.; Sch 103 5 k.;Sch HG nog 30 mijl Sch 160. gisteren 100 k.; Sch 180 m 10 k. thuis stomende, Sch 242 10 k.: Sch 3 8 k.645 miji afge legd, Sch 14 8 k,; Sch 47 5 k.Seh 120, gisteren 150 k.; Sch 12& 2 k.Sch 325 8 k.; Sch 333 gisteren 60 k.j Sch 21 145 mij] afgelegd. Geen vangst hadden- Seh 254. 342, 402. 412, 339 332, 69, 46 279 VI. 30 5 k.: VI. 50 15 k.nog 15 netten. VI. 53 17 k.j nog 30 netten VI. 70 16 k.; VI. 79 28 k.: VI. B0 10 k. VI. 84 S k.; VI 112 6 kVI. 115 6 k VI. 132 50 k.j VI. 166, gisteren 170 vl. 190 m 2 k.; VI 185 I k.j VI 197 8 k.- nof 30 netten.'VL 189 15 kVl 200 1k.; nog 30 netten. Besommingen loggers verse vis: van 30 Augustus. Sch 118 met 1980.—. Kust vissers: Sch 10 m f 210 Sch 119 f 100.—KW 61 m f 110Kw 215 m f 180 Th 1 tn f 70.— IJe 93 m f 200,— Od 22" m f 220: Od 5 m f 170—; Od 20 m 190Dd 6 m f 240 Od 17 m f 250.— SI. ie m, t 180.— SI. 49 m f 210.— SI. 8 m. f 130; SI. 6 m f 280.—. van het bureau zei: „Wij hebben dit jaar wel buitengewoon goede erva ringen met de Amerikaanse- stu denten. Ons grote succes is dat in tegenstelling tot andere landen die de Amerikanen bezocht hebben in Nederland een direct contact tot stand werd gebracht tussen bezoe kers en bevolking i.c. Nederlandse studenten. De Amerikanen reisden niet als zelfstandige onafhankelijke groepen ze werden in de Nederland se samenleving opgenomen. Ze leer den Nederland kennen door de Ne derlandse Mensen." Heden nam de Here te 'lerseke <Z.), geheel plot seling tot Zich, mijn ge liefde Zoon, onze Broe der, Behuwdbroeder en Oom, de Heer Jacobus ZuUdgeest, Wednr. van wijlen Mevr. N. Struik, in de ouderdom Ivan 59 jaar. Uit aller naam Mevr, de Wed. A. ZUÏJDGEEST- de Ronde. De begrafenis zal plaats vinden a.s. Donderdag I September, op de Alge mene Begraafplaats te Vlaardingen. Vertrek van het Woon-' huis 2 uur n.m. Vlaardingen, 28 Aug. 1549. Mauritssingel 23, In een dag zij^ Uw vacan- tie-foto's weder afgewerkt in uw bezit. Het foto-adres J. G. v. "Willebrand, Rotterd- dyk 205, Schiedam. Heer vraagt per 1 October 1949 (voor enige maanden) een vrije zit-slaapkamer m. volledig pension. Brieven onder No, S. 45 bur. v, d. bl. Te koop een wandelwagen tje 10, meisjesjurk f 8, 1 p. meisjesschoenen, lage hak, m 37, BÖhler, Edison- plein 14. Inlichtingen en Inschrijving dagelijks WALVISSTRAAT 4 hoek Vismarkt -SCHIEDAM VOOR ONZE INPAKAFDELING VRAGEN WIJ NOG ENIGE Aanmelden dagelijks: SODAFABRIEK, Makkersstraat 3. Schiedam. EERSTBEGINNENDEN EN GEVORDERDEN

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2