HET ROTTERDAMSCH PARCDL Van devaluatie van het pond nog lang geen sprake Toerisme is hoogst belang rijk exportartikel In West-Duitsland boekt bel versland een zege Zeehond" gaat nieuwe duikproef nemen CrippsEnige oplossing is export naar dollargebied Vijf maatregelen in Een milliard voor wapensteun aan Europa Geen oorlog, toch inlandse tabak overweging Trein op tijd, maar machinist gewond Biologisch product zou atoombom waardeloos maken örize verliezen in Indonesië Nee toch. Heus! V._ Montgomery opnieuw in Nederland Gezocht: een president, aanvaardbaar voor alle democratische partijen Amerikanen brengen jaarlijks 800 millioen dollar mee Gulden goed op weg naar harde valuta WAT VOOR WEER? Geringe invloed van koudefront 9é Jaargang no. 212 Zaterdag 10 September 1949 Rad en A dm. Lange Haven 141, Schiedam Tel 69300 Abonn.pri|aper weet 0.32 per kwartaal 4.10. losse nummers O 09 Opgericht door de Stichting et Parool" Uitgave N;V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiert Amsterdamsch© Bank te Rotterdam Directeur» B. de Vries Hooldredacteur: W. B. P. Schaper .WASHINGTON. De Verenigde Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen _en ^gewapende dien sten hebben gisteren de voornaam ste punter; t>na*gekeurd van het wetsontwerp -tot wapensteun van rond 2.314.010-000 dollar. Het weis- chtwérp omvat 1: milliard dollar voor herbewapening van de landen van het Atlantisch - Pact en bestemt 75 mii'w-rv dollar voor anti-com munistische st'.n in het Verre Oosten. De, commissies zullen Maan dag tiet ontwerp'formeel en defini tief in stemming brengen na( enkele geschillen van ondergeschikt belang in het reine gebracht te hebben,.zo verklaarde Tom. Gonnally, voorzit ter van de commissie voor buiten landse betrekkingen tegenover ver slaggevers. LEERSUM. Amerongen is van ouds het centrum van de inlandse tabaksteelt geweest. Ook dit-jaar is een groot gedeeltevan de bouw-, grond metta hak. beplant. De oogst is thans'in vol!' -•**<»; Men vraagt zich af, hoé het met de oogst 1949 zalgaari De oogst van het vórige jaar is grotendeels ver kocht Er is een redelijk lonende prijs voor gemaakt, variëreiid" van twee ;tot zes ;gulden per kilogram- Over hetalgemeen verwacht -: der Amerongse. teler, ook: ditjaar nog, ■wel een aannemelijke prjjs voor zijn product'. Ten nauwste hangt hiermede" samen de prijs van: .de- buitenlandse tabnk. Blijft die tabak; duur dan vraagt men de: inlandse nog. Men hoopt in Anv^ngen, dat de Nederlandse het product van eigen bodem zal" waarderen! NA STRAATSBURG Einde eerste bedrijf TOT het volgend jaar, vermoede- Jflk in.het-begin van-de .zomer van T9B0^4av<Je- ^ssemblée vaju dé' raad;" van Europa uiteen gegaan.- Een maand lang is men bjjeen ge weest. 1 en wie de werkzaamheden van al die algemene vergaderingen, commissies-en sub-commissies over ziet komt tot de conclusie, dat de verwachtingen van de sceptici niet, zijn bewaarheid. Nu het doek-valt- over het eerste van een experiment 'is er m tot gema- i optimisme. stort vloed van resolu ties valt allereerst de algemene be geerte op naar meer armslag. In de statutaire opbouw van de raad van Europa is voorzien in een domine rende positie van de raad van mi nisters en. daartegen is de aasem- blée in verzet gekomen. Bij het werk van' de commissies, die voor economie en op politiek, sociaal, cultureel en Juridisch 'gebied, heeft men zich beperkingen opgelegd die desondanks getuigen van realiteits zin. De meeste; 'voortvarendheid heeft de juridische commissie aan de dag gelegd met de opstelling van een conventie van mensenrechten. Opvallend is verder, dat de natio nale bindingen tot dusverre sterker zijn gebleken dan de partijbmdin- gen. Ook al hebben de socialisten door deze verdeeldheid een neder laag moeten incasseren bg de samenstelling'der-commissies. Voor een echt Europees parle ment miste 'deze eerste assemblée nog het karakter.' van een politiek! debat. Soms scheen het voorzitter Spaak bijriate machtig teworden, wanneer, de ene na de andere afge vaardigde hun. hoog afgestemde redevoeringen 'hielden.Tot een eigenlijk politiek debat, een directe uitwisseling vangedachten, die de, nationale parlementen kenmerken, Is het nog' te weinig gekomen. Zo niet geheel,* dan toch ten dele is dit echter een bezwaar van on dergeschikte betekenis. Van over wegend belang Is, dat er een grote mate van' éénstemmigheid heerste bü vrijwel! alle besluiten. Alle begin is moeilijk, en. daarom verdiende de voorzichtige weg de voorkeur boven de'stoutmoedige. WASHINGTON. Er Is geen sprake van, dat Engeland, in de naaste toekomst tot devaluatie zal overgaan. Tot deze conclusie ris men gekomen, na een redevoering, die sir Stafford Cripps gisteren voor de Amerikaanse „National RressClub" tn Washington hieJd. In deze rede gaf hij'als zijn mening te kennen, dat de enige bevredi gende oplossing van het dollarpro bleem is gelegen in een grotere, export naar het dollargebied. Ver der verklaarde de Britse minister van Financiën, dat de levensstan daard van velen in de komende twee jaren zal dalen, maar dit zal naar hij hoopt, slechts van tijde lijke aard zijn'. Het is de prijs, al dus sir Stafford, die Engeland zal moeten betalen om zijn moeilijk heden te overwinnen, terwijl een blijvende oplossing wordt uitge werkt.- A De vierde bijeenkomst van de Engelse, Amerikaanse en Canadese delegaties, die ih Washington de dollar-sterlingk westie bespreken, heeft gisteren bijna 3 uren ge duurd. Na deze bijeenkomst ver klaarde '-liröhb Snyder, de Ameri kaanse minister' van Financiën: i.Wij Vvorderen'1. Hij .voegde er. aan toe,'-, dat de bijeenkomst tot later verdaagd -is, Heden zullen de rap porten' vari de werkgroepen worden ontvangen. Naar Agence France Presse meldt worden thans in het kader vandé driemogëridhedencon- ferentiëvijfmaatregelen bestu deerd.; 'dié - tptr'géyólg zouden hebben dat het 'jaarlijkse dollartekort van Groot-Brittannië aanzienlijk wordt verminderd. Deze maatregelen,'dié reeds door Paul Hoffman, - Averéll Harriman, sir Stafford Cripps en Douglas Abbott zouden ziln besproken, zou den bestaan uit: 1) Vermindering van de produc tie. van. synthetische rubber in de over het ™- bedrijf In Het j exp,erfnaen 11» t- 1 reden tot zoeklicht J tigd optin uitde Nieuwe frankeerzegel van zes cent - DEN---HAAG," r—"Aangeïnèn "dé' vnormnd postzegel* in bet huidige type. van 8 cent op de postkantoren bijna is uitgeput, zullen, vermoede lijk nog in de maand .September frankeerzegels van 6 cent van'licht blauwe kleur met de beeltenis van Koningin Juliana" verkrijgbaar zijn. f/npez. Mei.i Weinig bewolking Weersverwachting, geldig van Zaterdagavond tot;- Zondagavond: Tamelijk heldere 'en koele nacht met weinig wind en plaatselijk nevel ofmist. Morgen overdag over het algemeen zonnig en droog weer met een zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Zuid-West en iets hogere tempe ratuur dan vandaag. 11 Sept.: Zon op 0.07. onder 19.06; Maan op 20.11, onder 10.36. 12 Sept.: Zon op 6.08, onder 19.03; Maan op 20.25. Ondér 11.40. Leden van het vierde neurolo gisch congres, dat op het ogen blik ih Parijs'wordt gehouden, hebben de onthulling van''de ge denkplaat van Frankrijk's groot ste, neuroloog, prof. Jean Martin Charcoten mevrouw Dejerine in de Salpêtrière (gesticht te Pa rijs) bijgewoond. Enige, congres- sisten die bij de plechtigheid te genwoordig waren: v.l.n.r. dr. Feiling (Engeland)_prof. Brou wer (Nederland) en dr. Bour- guigncn Frankrijk ARNHEM. Precies op tyd liep de trein van 15.10 uit Arnhem gis teren het station Zevenaar binnen. Aan de buitenkant van de locomo tief hield zich echter met 'moeite vast de machinist van den Elskamp uit Arnhem, die gewond was ge raakt h« een reparatie die htf til- dens de rit had willen aanbrengen. Even voorbij. Westervoort be merkte v. d. E., dat zich een tech nische storing voordeed aan de lo comotief en terwijl' de trein voort raasde, klom hij uit de cabine om een onderzoek in toestellen. Hier bij kwam zijn been, in aanraking met de heen en weer schietende koppelstang, waardoor in-het been een diepe, wond werd-geslagen. Hij kon niet meer heen of terug, maar in plaats van de leerling op de stookplaat bevel te geven de trein te doen. stoppén, gaf hfj hem op dracht door te rijden naar Zeve naar, waar hij uit zijn netelige po sitie werd bevrijd. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. Canadese Dakota veronge lukt; 23 doden MONTREAL. Een Dakota Tan de Canadese luchtvaartmaatschap pij op de routes over de Stille Oce aan is op 60 kilometer afstand van Quebec neergestort. Drie en twintig Inzittenden kwamen om het leven. Dit ongel ok Is een -van de ergste In de luchtvaartgeschiedenis van Ca- na&' Ver. Staten met 200.000 300.000 ton per jaar, waardoor Engeland in de gelegenheid zou worden gesteld jaarlijks 100 millioen dollar meer te verdienen aan de-uitvoer van na tuurrubber naar de Ver. Staten, - 2} Verhoging van de Britse uit voer naar de Ver Staten met min stens lj7 millioen dollar per maand of ongeveer 200 millioen dollar pér jaar, door Amerikaanse „productie- en verkoopmethoden te gebruiken. De Amerikaanse deskundigen wij- zen er in dit verband op, dat de omzet op de binnenlandse markt in de V.S. jaarlijks een waarde van 258 milliard dollar heeft.. De 200 millioen dollar aan Britse produc ten zou dus minder dan 1 pro mille van het totale omzetcij fer van de Amerikaanse markt vertegenwoor digen. 3) Opvoering door van de Britse inkomsten uit hoofde van het vreemdelingenverkeer, die thans 75 millioen dollar per jaar belo pen, tot 150 millioen dollar of meer. 4) Verhoging van de uitvoer van de dominions met minstens 75 mil lioen dollar per jaar. 5) Toeneming der investeringen, van Amerikaans particulier kapi taal in Groot-Brittannië met meer dan 100 millioen dollar. SAINT CERQUES (Zwitserland). „De atoombom is waardeloos ge maakt door een biologisch product, waarvan enkele onsen voldoende zijn om ieder mens in de wereld te doden,"- zp vc"klaarde dr Broek Chisholm, de Canadese directeur- generaal van; de Wereldgezondheids organisatie'gisteren, Chisholm voeg de er aan toe, dat de atoombom bij wijze van spreken kinderspel was vergeleken met blo'ogische wapens. Enkele fpv.J'pi zouden de mensheid door biologische Oorlogvoering kim- nen rvernietigen. Arbeidskrachten, zouden een te verwaarlozen factor zyn en de zware industrie hoege naamd niets uit te staan hébben met deze vorm van oorlog,-aldus Chisholm in een toespraak tot Ie den van de Wereldunie van.Vredes organisaties, een niet-officiep? li chaanv aangesloten, bü de .V.N„ dat óp het ogenblik eënconferentie in Zwitserland vhoudt, r..""""- DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen.;.de. volgende verliezen in Indonesië zijn' gerapporteerd: - V: Kon. Landmacht: 1 Septembéi- 1949: serg.^majv J. F. H. Hoefs, Uderu KJJ.I.L.:* 21 Augustus 1049: Men.' éoldt-le kl. Z. Tairas. 24 Augustus 1949: Jav. soldt lè kl. inf. Kasïa- nom: Jav. soldt le kl. infToewoeh, 25 Augustus 1949: Soend.- soldt' le kL inf. Ehgkar;' Men.' korpL inf. G. A. Karisoh; Jav. soldt 2e Sri.,, inf.": Tjatiwa'; Jav. soldt 2e kLirife Wa- kit. 46 Een Schotse vissersboot, die ^"in de Firth of Clyde viste, voelde Donderdagmiddag onder water een hèvig gerük. üet bleek, dat: een dtrtkboótf die op oefen tocht ui as, In het. net ioob geva ren. De ulssen hebben-.de boot maar weer uit het net gegooid. Haledon {Weto Jerseyj: speelde een brandweer team in ■uroinuencostuuTn een gecostu- meerde roetbolioedsiryd tegen tegen een vrouwelijk elftal in herenkledij. Plotseling ging de alarmbel en de brandweerlieden, hun rokken ophoudende, storm den van het veld: Aan het opge geven adres bleek dat het alarrn. .pais was. 46 De bóeren in Néder Saksen kregen een ouerhétdscircutaire tn verband met dé aardappel oogst. Deze.bestond maar uit één volzin, maar die telde dan ook 193 woorden. Sommige boeren zijn er nog niet achter wat er van hen werd verlangd. 46 „Met rerfcrachtinp van de historische waarheidbegint 'n hoofdstuk in een nieuwe Rus sische encyclopédie. Wie doorleest kómt te weten, dat niet Canada maar Rusland de eerste ijsbreker bouwde. NIJMEGEN Gisteravond om 6 uur meerde 'de Franse kanon neerboot „General Mangin" aan de kade voor Nijmegen vlak tegen over de Grote straat! Aan boord bevonden rich veld maarschalk Montgomery en de Franse admiraal JaujarcL Toen de boot een half uurtje aan de wal lag, begaf Montgomery zich van boord en bewoog zich op de meëst hartelijke wijze tussen de bevol king van - de oude beneden stad. Yooral betoonde hij zich - zeer vriendelijk tegenover de kinderen. Hedenmorgen vertrekt de boot weer uit Nijmegen óm de reis naar Rotterdam voort-te zetten. BONN Dr. Konrad Adenauer, de leider der Christen-democratische partij, die waarschijnlijk aan het hoofd zal bomen te staan van de eerste regering der Westdultse Federale Republiek, heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hii tot zijn voornaamste tegenstander, de socialSstlsche leider dr. Kurt Schumacher, een verzoek heeft gericht om eén spoedige bespreking over de presidentskwrstie. Aanvaardt dr. Schumacher deze uitnodiging, dan zal dit het eerste persoonlijke contact zijn tussen de twee partijleiders sinds de eerste jaren na de oorlog, toen zij samen In de adviesraad van de Britse zone zaten. Het verzoek is via dr. Arnold doorgegeven aan Heinrich Kopf, de socialistische minister-president vam Neder-Saksen, die naar Bad Neuenahr is vertrokken, waar Schumacher verblijf houdt J4 en 15 September o.s. zal in hotel IJzeren Man"te Vught de ueitinó tüorden gehouden van de inventaris van het beruchte concentratiekamp. "Gisteren.woe de eerste Jcyfcdagr. XJit het hele land waren mensen gekomen om to zien of er iets van hun gading bij was. Dr. Adenauer had gisteren een ont moeting met dr. Karl Arnold, minis ter-president van Noord-Rijnland Westfalen, die in politiek opzicht links-katholiek is. met het doel be sprekingen te voeren over een moei lijkheid. welke zich heeft voorge daan bij de pogingen der partijlei ders om tot de vorming van een Wèstduitse, op de rechtse partijen steunende, coalitie-regering te ko men. Deze moeilijkheid is veroorzaakt, doordat dr. Arnold Woensdag geheel onverwachts tot voorzitter van de Bondsraad Overeenkomend met onze. Eerste Kamer werd gekozen.. Deze beslissing van de Bondsraad wordt beschouwd als een uitdaging aan het adres van de rechtse meer derheid ir de Bondsdag, die te ver gelijken is met de Nederlandse Tweede Kamer. De 48-jarige dr. Karl Arnold Is leider van dat gedeelte der Christen democratische partij, dat steunt up de katholieke vakverenigingen, Hij staat bekend als een krachtig tegen stander. van de door. dr. Adenauer gevolgde conservatieve koers, Dr. Arnold werd, met de verenigde steun van zijn eigen volgelingen en dié der sociaal-democratische leden", tot voorzitter van de Bondsraad ge kozen:- De eveneens candïdaat gestelde premier van Beieren, dr. Hans Ehard, wiens candidatuur werd ge steund door de Christen-democrati sche volgelingen van Adenauer -en door de vertegenwoordigers -der Christelijk-sociale Unie, werd niet gekozen, hetgeen de verontwaardi ging van zijn aanhangers gaande maakte. Deze eisen thans'schadever goeding, in de vorm van.het bekle den vari" belangrijke functies', ia de Regering, die Adenauer'tracht té vor men,' Dit heeft weer tot gevolg ge had dat' de voorlopig' tijdens de be sprekingen tussen de fractie-leiders bereikte overeenstemming over, dé verdeling der portefeuilles In de "te vormen regering geheel teniet is ge daan. Bekend Is, dat de meer links ge oriënteerde Christen-democratische afgevaardigden bereid zijn ter gele genheid van de Maandag te houden verkiezingen van een president van het Federale West-Duitsland weder om met de vertegenwoordigers der sociaal-democratische party samen te werken.. Zij zijn namelijk van me ning-dat de keuze van het hoofd van de staat niet mag worden gebaseerd op de kleine meerderheid, waarover een eventueel te vormen coalitie-re gering der rechtse partijen zou kun nen beschikken, doch dat deze ge grondvest dient' te worden op een sa menwerking op brede basis van alle democratische afgevaardigden, de socialistische inbegrepen. Hei schijnt thann, dat dr. Arnold nu ook dr. Ace ;suer tot deze overtuiging .heeft gebracht. De vrije democraten hebben In middels een soortgelijk standpunt ingenomen, deels omdat hun leider, professor Theodor Heuss, zelf er niet op gesteld is door een kleine rechtse meerderheid tot president gekozen te worden." Het is 25 jaar geleden dat de „Ford Motor Company" officieel werd geregistreerd. Het bedrijf met vijftig man. personeel was toen ih Fotterdam gevestigd. Vrijdagmorgen vond de officiële viering van dit 25-jarig be staan plaats bi de huidige Ford fabrieken te Amsterdam. Een op het voorplein' nart de fabriek op gerichte zuil is.'t cadeau nan de gezamenlijke Forddcalers Drukwerk kan weer naar Berlijn gezonden worden DEN HAAG. Met ingang van 12 September as. kunnen gedrukte stukken en gemengde zendingen, naar de Amerikaanse, Britse en Franse sector van Berlijn worden verzonden. Verzending naar de Russische sector van-Berlijn en naar de Russische bezettingszone van Dui^'and 'blijft voorhands niet mo gelijk. BOTTERDAM. Over enige dagen zal H.M. onderzeeboot .„Zeehond" baar duikproeven gaan voortzetten, nu In de Atlantische Oceaan en weer Is het luitenant ter zee le klasse J. H. baron Muckay, die het com mando zal voeren. Het Is vele maanden geleden, dat de grote proef In Zuidelijke streken werd genomen, toen men op de terugweg was van Curasao naar Ponta Delgada. Er zijn toen belangrijke ervaringen opge daan en Inmiddels is er het een en ander aan de snuiver, snork of schnorkel gewijzigd. In de Atlantische Oceaan zullen de omstandigheden weer geheel andera zün en men hoopt met nieuwe ervaringen terug t© keren. UTRECHT. ,,De Hollanders zuilen er verstandig aan doen, zoveel mogelijk Amerikanen te vertellen, dat zij naar Holland moeten komen. Want deze Amerikanen zullen dollars dn hei land brengen, ten eerste alleen al door hun verblijf hier en tèn tweede, omdat zij thans voor 400 dollar goederen uit den vreemde, in de Verenigde Staten mogen invoeren en zij dus souvenirs zullen kopen. Bovendien zullen vele Ame rikanen genegen zijn, nauwere zakenrelaties aan te knopen met het land dat zij bezocht hebben, ja er ook kapitaal willen investeren. De' Ameri kanen, die naar Holland komen; zullen van Holland honden, zoals zfj. dïe er 'geweest zijn nu al doen. En zij zullen'bemerken dat het met Bol land goed zaken doen is. Hoe belangrijk dat allemaal is blUkt hieruit, dat de Amerikaanse toeristen per jaar 800 millioen dollar naar Europa brengen. Het toerisme kan het belangrijkste onderdeel van uw export- handel worden." Dr, Stoetzner wijst op het belang van goede marktanalyses Deze en dergelijke dingen zei dr. Eric W. Stoetzner, Director of For eign Business Promotion van de „New York Times" een van Atnerika's meest vooraanstaande dagbladen Vrijdagmiddag in de foyer "van de Utrechtse Stads», schouwburg. Onder zijn gehoor be vonden zich leden van de Kamer Van Koophandel" voor Amerika,: die de bijeenkomst "had belegd, en deelnemers aan de Utrechtse Jaar beurs. Het onderwerp dat hij be sprak was: Trade Promotion in het algemeen en de bevordering van het toerisme in het bijzonder. Dr: Stoetzner verklaarde, dat hij het erg prettig vond het woord te voeren zo kort nadat de minister van economische zaken, prof. v. d. Brink, In ditzelfde gebouw gespro ken had .over de noodzakelijkheid de export naar de dollargebieden te vergroten, want deze toespraak vormde een goede .achtergrond, voor de suggesties die hij wilde doen, „Wij -in Amerika weten maar al te goed, dat er een dollarprobleem bestaat. Wij begrijpen maar al le goed hoe moeilijk dat voor de Eu ropese landen is.En wij willen U graag helpen om het. op te lossen," zo betoogde hij. ri !- Enkele woorden wijdde dr; Stoetzner vervolgens aan de econo mische' situatie in de Verenigde Staten, omdat hij het vanzelfspre kend achtte, dat zij, die graag met Amerika handel h wilden drijven, 'daar.iets naders over wilden, weten en zich biivoorbeeld afvroegen of er. een crisis?ou komen en of het Amerikaanse bedrijfsleven de grootste bloei al weer' achter de rug had. Volgens hém waren er tekenen, die wezen op een versn.: dering in de economische verhou dingen. Desalniettemin had hij de hoop, dat de economische kracht van de U-S.A. Intact zou blijven. Na.de oorzaken te hebben opge spoord van bet dollartekort, dat voor Amerika net zo goed een probleem is als voor Europa, verT klaarde hij met nadruk, dat de kansen voor de buitenlandse han del buitengewoon groot zijn tn de Verenigde Staten, mits men maar niet verzuimt - vooraf een markt analyse te maken. Waarbij niet dient te worden vergeten, dat de U.S.A. geen markt, maar een groep van markten is. Deze .marktanaly ses moeten dan, worden aangevuld met analyses over de prijs en het product zelf. Aan de hand van een 1 aantal beeldstatistieken liet dr. Stoetzner zien, welke elementen zulk een marktanalyse al zo moet bevatten; Daarbij vernamen de i aanwezigen tal van interessante bijzonderheden en bleek hun vooral van welk een enorm grote betekenis voor de bui tenlandse handel het noordoostelijk deel "van de Verenigde Staten is. Van groot belang voor de export achtte de spreker ook adverteren en hij legde daarbij denadruk op de betekenis van gemeenschappe lijke advertentiecampagnes, zoals hij later, toen hij over het toerisme kwam te spreken, de aandacht vestigde op het belang van ge meenschappelijke reclamecampag nes door diverse Europese landen In plaats van „Kom naar Holland" zou men de Amerikanen ook kun nen toeroepen „Kom.naar de Bene- lux-landen"^ Tenslotte vestigde dr. Stoetzner er de aandacht op, dat men wel moest bedenken, dat de Amerika nen heus niet geneigd zijn altijd maar de allerhoogste prijzen te be talen en dat een opschroeven van de hotel-, café- én restaurantprij- zen zodra men met Amerikanen te maken krijgt, het zekerste middel is om het Amerikaanse .toerisma volkomen kapot te maken. AMSTERDAM. Ter bijwoning van de jaarlijkse vergadering van het Internationale MonetaireFonds in Washington is gisteravond minis ter prof. mr. P. Lieftinck, per KLMr machine van Schiphol vertrokken. De minister verklaarde aan de aan wezige Journalisten, dat de agenda punten voor de 'komende vergade ring dit Jaar zeer laat zijn vastge steld. zodat hij nog niet had kunnen bepalen, wat het voornaamste ander- werp van bespreking zal worden. In zake een mogelijke devaluatie van sommige valuta's meende de minister., dat dit vraagstuk waar schijnlijk niet ter sprake 2al komen, te meer niet, daar de besprekingen openbaar zijn. Op de vraag, hoe het zou staan met de gulden ten opzichte van de dollar, nadat de besprekingen In Washington 'zijn gehouden, ant woordde de minister: J9e gulden Is goed op weg harde valuta te worden." De „snuiver": Nederlandse uitvinding Eigenaardig is het. met de vin ding, van de.„snuiver" verlopen- Onze O-boten waren er het eerst mee uitgerust en aan de toepassing van het systeem is de naam van luit'ter zee,Wiggers.onverbrekelijk verbonden. '.Van hero ging het idee uit en het éérste apparaat werd in samenwerking "met scheepsbouwers vervaardigd. Maar toen onze O- boten na het uitbreken van de oor log de zee overstaken, zag men in Engeland niet veel heil in de vin- i ding. Behalve dat zij, .begrijpelijk, I technisch !nog niet volmaakt was, zag men op dat .moment in Groot- Brittannië de noodzakelijkheid er- van niet in. De snuiver" werd daaromweer verwijderd. Maar men, weet het: de tekeningen waren in Nederland achtergebleven en in 'handen van de Duitsers gevallen, Die hebben aanvankelijk ook geen aandacht aan de vinding geschonken, totdat de geallieerden met haar nieuwe tsktiek zoveel U-boten naar de kek der zonden, dat het de,Duitsers be nauwd om het hart werd. Nu eerst gingen zij de noodzakelijkheid voe len van langer onder water te kun nen .blijven.' Dus grepen zij terug naar bet idee, dat aan een Neder lands brein ontsproten .was. Zodra de oorlog ten einde was; kwamen plotseling vele U-boten vóór de dag, allemaal voorzien van onze„snuiver". Van dat ogenblik af ging hel apparaat plotseling in de internationale belangstelling staan, De Engelsen zfjn „snorks" gaan bouwer op hun bestaande boten en de Amerikanen ook. Maar die deden het veel radicaler en deinsden er niet voor terug, des noods de boot zelf er voor te ver bouwen Inmiddels beeftNederland een paar: Engelse boten, met de snuiver uitgerust,'overgenomen en is men het systeem ook op de eigen boten gaan toepassen. De situatie in: de w;ereld is nu zo, dat alle landen zorgd worden dat de kop van de pijp weer met de buitenlucht in contact komt. Die pijp zelf is betrekkelijk nauw, de binnenstromende lucht heeft een zekere weerstand te overwinnen en daardoor blijft ook de capaciteit van die pijp aan grenzen gebonden. Van het drukverschilkan de be manning minder, aangename ge waarwordingen ondervinden. Wie in zeer geringe druk leeft, beèft weinig reactievermogen en kan bil. voorbeeld moeilijk rekenen. Toch is het .vaakuit te vorsen, hoe het personeel zich houdt, wanneer de boot dagen achtereen ónder water blijft, maar vooral ook, welke spe ciale maatregelen er genomen kun. nen worden om de mensen physiek fit te houden. Er is al eens geble ken, dat iemand voor de dienst aan boord een tijdje afgeschreven moést worden, omdat de lage druk zozeer op de vullingen in rijn gebit werkte, dat .hij het niet uit kon. houden van de pijn, Daarom acht men het van zeer groot belang de proeven voort te zetten, te trachten de snuiver te verbeteren én de omstandigheden voor de bemanning zo prettig mo gelijk.te maken. Zo zal de plaatsing van de batterijen onder water en de ontwikkeling van de aanwezige zuren nog eens nauwkeurig beste- ken moeten worden. Ook zijn er nog andere probLemen, die de aan dacht gaande houden, zoals het be palen van de positie onder water met behulp; van de richtingzóekei- of op andere wijze. In ieder geval wil men na in een Noordelijker Oceaan de proeven voortzetten en zién, of de'gewijzig de omstandigheden ook gewijzigde reacties te voorschijn zullen roe pen* die er onderzeeërs op na houden, deze van'de snuiver hebben voor. zien. Hei lastige drukverschil De kwestie, waar het bij het. duiken nog altijd om gaat, Js vol gens deskundigen, die óns ter zake Inlichtten: hoe wordt voor de be manning het drukverschil wegge werkt of althans draaglijk genoeg gemaakt, dat er geen noemens waardige last van ondervonden wordt? De .diesels draaien op olie en vöor het óntbrandingsproces Is zuurstof nodig. Die is niet lang ge noeg in voldoende mate in de bqot zelf aanwezig en daarom wordt door middel van een lange holle PUP. die gedeeltelik boven water uitsteekt, buitenlucht binnengesno- ven. Op het einde van die pijp zit een klep, die. wanneer ook de pijp naar beneden gaat door het water wordt dichtgedrukt Maar blijven de diesels draaien, dan is altijd bijvulling van lucht nodig door middel van die pyp. Komt men heel diep, dan zal de druk in de boot steeds minder wórden. Het sp :ekt dus vanzelf, dat men er niet In het oneindige mee door kan gaeh. Of de diesels zullen stopge- zet moeten "worden of er moet ge- maar warme luchtstroom. in de loop van vandaag zal ccn koudefront zijn invloed doen gel den, op het loecr in ons land, ech ter alleen tn het noordwestelijk deel. Een belangrijk gebied oan hoge luchtdruk strekt -zich boven Rus land uit. Het verandert weinig van plaats en het beheerst het iqecr in Rusland, op de Balkan en in het Oostzeegebied. Alle depressies, die van het westen' naar het oosten po gen door te dringen worden er door naar het noorden afgebogen. Een tweede gebied van hoge druk strekt- zich uit van de Golf van Biscaye tot aan de Azoren. Aan de noordzijde neemt het aan bete kenis af onder invloed van een oceaan de pressie, diein Schotland al regen heeft gebracht. Achter die depressie komt koele lucht aandra ven en dit koudejronl is het, dat tvij hier zulten bespeuren. Lang zal dte invloed echter niet duren, want de toevoer van koude lucht zal toeer worden afgesneden. In de omgeving van de Bermuda's bevindt zich een trops.sche cycloon, die geleidelijk in een depressie overgaat. Hij beweegt zich in oos telijke richting en doet de barome ters op New FoundJand reeds da len.-Daarachter komt een vochtige. j

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1