O Griekse leger zal (zo nodig) Albanië binnenrukken J KSereii der gevangenen ell gulden per baal Kerk werkt en worstelt in Duitsland Mogelijke nieuwe complicaties verontrusten Londen Actie zou steunen op UNO-Handvest (V Boerenleenbank bij IJsselmonde overvallen vrij \i.m.Ri /\Nn UITVERKOOP. EN' YÜGHT: „Hele zaakje" moet f 60.000 opbrengen Op de knitted Britse spoorwegen bedreigd door massale staking Arbeiders doof voor hun vakbondsleiders Donderdag 15 September 1949 3 Het beste bier (I), In de bladen lezen we herhaalde lijk met grote letters: Het bier is weer best.'., maar, laat men nu eerlijk zijn en er bijvoegen: maar veel te duur Al die mensen, die vroeger zeven cent voor een halve liter betaalden, genieten thans in verhouding tot die tijd geen zes zevenvoudig sa laris en dan krijg je tegenwoordig nog maar een tumbler(tje) van cir ca 300 gram! Een der ouden en uw abonné Het beste bier II) Uw artikel „Het bier is weer best, maarenz,, in ons blad was voor de secretaris van een Elaatselijke Vereniging van Koffie- uis-, Restauranthouders en Slij ters aanleiding ons namens zijn bestuur o.m. het volgende te schrij ven: „Uw redacteur schrijft woorde lijk: Vele caféhouders, vooral in zaken van mindere rang, besteden verder aan het bier niet de aan dacht die het nodig heeft. Een goed glas bier tappen vereist vakman schap, dat bij velen geheel of ge deeltelijk ontbreekt Uw redac teur bedoelt hier kennelijk de volks zaken, de 3de klas café's mee en waar deze categorie de grootste in aantal is, zal uw verslaggever zich moeten indenken hoe pijnlijk en vernederend de aangehaalde zin snede aandoet. Velen voelen zich in hun vakmanseer getast, dat blijkt ons uit talloze klachten. Uw redac teur wordt hierbij meegedeeld, dat juist in de volkszaken, de 3de klas bedrijven, een goed glas bier, zo niet het beste, wordt getapt." (Aan het laatste twijfelen we geenszins. Bij onze kwalificatie „vooral in zaken van mindere rang" dachten wij ook stellig niet aan de officieel ingedeelde 3de klas sers of zg. „volkszaken". Wij schre ven „mindere rangen menendat Iedere liefhebber van een goed glas bier zich van de officiële indeling weinig zal aantrekken en die zaak (al is het een z.g. „volkszaak'zal prefereren, waar naar zijn smaak het beste glas bier wordt geser veerd. Voor een fijnproever zal derhalve een lste klas zaak, vol gens zijn eigen indeling, heel goed een zaak van „mindere rang" kun nen zijn). „Tweeërlei maat! Een der dagbladen schreef op Vrijdag 9 September onder het hoofd „Tweeërlei maat" een arti kel, waarin een vergelijking werd gemaakt tussen de door de regering verleende faciliteiten ten aanzien van terugkerende NSB-ers uit Nw Guinea en repatriërende militairen. Gezien de schreeuwende onrecht vaardigheid, welke uit dat artikel spreekt, heb ik mij in verbinding gesteld met de Legervoorlichtings- dienst, die mij het volgende mede deelde: Aan repatriërende-militairen wor den de volgende",^faciliteiten ver* leend: le. 1 maand vrij vervoer bij de Ned. Spoorwegen; 2e. een demobilisatiebonus van 100; 3e. 190 textielpunten; 4e. 10.voor ieder dienstjaar tot een maximum van f 300.- 5e. voor aanschaffing kleding, met voorkeursbehandeling, in s ciaal aangewezen zaken 70. 6e. recht tot herplaatsing, mits aanmelding binnen 1 maand na re patriëring; 7e. Militaire overbruggings-uït- kering, indien men daarvoor in aanmerking komt Dit is geheel iets anders, dan be doeld dagblad schreef. Daarom lijkt het my goed, dat ieder boven staande uiteenzetting van de L.V.D. kent. T. B. TEUNISSE Persoonsbewijs nuttig? De maatregelen, welke geduren de de bezettingsjaren door de Duit sers werden genomen, verwierven, in bet algemeen niet de sympathie van ons volk. Toch zulllen we moeten erken nen, dat de invoering van het per soonsbewijs een maatregel was, welke ook na onze bevrijding nut tig zou kunnen blijken te zijn. Het persoonsbewijs werd echter niet fehandhaafd en dat is eigenlijk te etreuren. Het motief, dat het door de Duitsers werd ingevoerd en dus verwerpelijk moest worden geacht, getuigt mi. niet van breed inzicht. De wenselijkheid om zich te allen tijde te kunnen legitimeren blijkt, onder vele omstandigheden. Waar om dus deze persoonsbewijzen niet verlengd? J. VLAANDEREN (Het ts nog lang niet zeker, dat er geen nieuwe persoonsbewijzen zullen komen. Er zijn tijdens de oorlog vele valse persoonsbewijzen ïn omloop gekomen en vele beuol- kingsreg isters onklaar gemaakt. Men heeft allereerst gewacht op 'n nieuwe Volkstelling, die inmiddels achter de rug is. Thans is men doende de legitimatie-kwestie op nieuw te bezien. K Drentse krantenkauwer ATHENE. Alexander D!omedes?, d« Griekse minister-president, hoeft Woensdagavond verklaard, dat de Griekse regering besloten heeft te handelen volgens artikel 51 van het Handvest der Verenigde Naties, Ingeval de thans bulten de Griekse grenzen vertoevende GriekgB opstan delingen „hun aanval tegen Grieks gebied zouden hernieuwen", (Artikel 51 geeft een lid van de V.N, het recht de maatregelen te nemen, welke het nodig acht voor „zelfverdediging tegen gewapende aanval" totdat de Veiligheidsraad zelf optreedt, Bed.) Het Griekse kabinet Is Woensdagavond bijeengekomen en hechtte zjjn goedkeuring aan de voorgestelde buitenlandse politiek. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Constantln Taal dar Is, zou heden naar New Vork vliegen, waar h(j de leiding zal voeren van de .Griekse delegatie b|j de komende algemene %ergadering van de V.N. I'annyotis Canellopouloa, de Griekse minister van oorlog, verklaarde aan Reuter: „Er z\jn geen opstandelingen langs de Grieks-AIhanesc grens. Het Is algemeen bekend, dat er een achtduizendtal geconcentreerd Is op Albanees grondgebied. Wanneer zij een poging ondernemen op nieuw over de grens te komen en Griekenland binnen te vallen, heeft het Griekse leger de plicht hun niet alleen weerstand te bieden doch hen te achtervolgen tot op hun bases. streek verklaarde James van Fleet, chef van de Amerikaanse militaire missie van mening te zijn, dat on danks de recente successen die de Griekse regering tegen de commu nistische guerilla's geboekt heeft, de strijd nog lang niet is afgelopen. Van Fleet wijst er op dat hoewel het leger met succes de guerilla's Uit hun Grammos en Vitsi bastions langs de grens van Albanië en Zuid-Slavië, verdreef, er nog kleine groepen guerilla's zijn die zich ver bergen in de naar achteren gelegen gebieden van centraal Griekenland en in andere streken. En dan zijn er ook nog ontsnapt naar Albanië en Bulgarije. De taak van de Amerikaanse mi litaire mlsgie in Griekenland bljjft ongewijzigd, zegt van Fleet, on danks de algemene verbetering m de militaire situatie. De missie zal het Griekse leger blijven trainen in veld tactiek en infanterieproblemen en. blijven instrueren wat betreft onderhoud van uitrusting en mate riaal. Het eventueel overhevelen van gelden voor militaire hulp naar de wederopbouw, indien de gunstige tend enz biyft voortduren, is een kwestie die op hoger niveau beslist moet worden. De berichten dat de Griekse re gering thans officieel als haar me ning heeft uitgesproken, dat het in zekere omstandigheden onmogelijk zou kunnen zijn de Griekse troe pen ervan te weerhouden de op standelingen tot over de grens te achtervolgen op Albanees grondge bied, hebben grote indruk gemaakt op Londen. In Britse kringen blijft men van mening, dat een Schending van AL baneea grondgebied de toch reeds moeilijke situatie in de Balkan nog gevaarlijker zou maken. Zo juist In Athene teruggekeerd van zijn verbiyf in de Griekse grens- Het relaas van uw verslaggever over het verorberen van kranten papier door die „Drentse kranten kauwer", bracht mij het volgende in herinnering: Jaren geleden las ik in een van onze grote dagbladen, dat zich in een gezin, bij twee schoolgaande kinderen, ziekteverschijnselen voor deden, waarna de behandelende ge neesheer na een diepgaand onder zoek vaststelde, dat een vergifti ging in 't spel was, ontstaan door de drukinkt van het krantenpapier, waarin de kinderen hun boterham men plachten te wikkelen, welke zij dagelijks mee naar school na men. Nu is mijn vraag: zijn volwasse nen voor zo'n ziekte immuun, of is de drukinkt van tegenwoordig gif- vrij? A. D. M. (Het is wel mogelijk, dat kinde ren destijds nadelige gevolgen heb ben ondervonden. Toch lyfct het ons, dat dit incidentele gevallen zijn geweest. Er werden vroeger heel to at boterhammen in kranten papier verpaktde gevolgen zouden dus veel massaler geweest moeten zijn. De Drentse krantenkauwer Speeltuinvereniging ,,'t Kinderhoekje" Het^ Bestuur van bovengenoemde vereniging werd als volgt samenge steld: M v d Werke ie voorzitter; A C v d Ende 2e voorzitter; E C Gusen- hoven le secretaris Claes de Vries- laan 54b; Mevr. A J Stortenbeeker— Pouv/er 2e secretaresse; P J H Mon- tens ie pennigmeester giro 332740; Th M v d Hart 2e pennigmeester; commïsarissen mevr, J. Krul—Bui sing G C van Westreenen Sr. Congressisten ontvangen op het stadhuis De deelnemers aan het internatio nale congres voor schedel en neuro- röntgenoiogen. rijn gistermiddag op het stadhuis ontvangen, waar zij door de heer J. D. Schilthuis, als plaatsvervangend locoburgemeester, werden, toegesproken. Dr.~ Chaussé dankte- in eeti-'wederwoord namens alle deelnemers ewthouder Schilt huis en bracht tevens dank aan de stad Rotterdam voor de gastvrijheid en de x-oorkomendheid waarmede de deelnemers zijn behandeld. Zondag wandelmars van Brussel naar Rotterdam Voor de wandelmars BrusselRotter dam, een afstand van 150 kilometer, die Zaterdag en Zondag wordt gehouden, hebben zich tot dusver ruim veertig- deelnemers mgeschrevc-ii, waarbij vele Rotterdammers en ook vier of vijf Fran sen. De tippelaars vertrekken "s Zater dagsmiddags om twee uur uit Brussel, wandelen de gehele nacht door en wor den 's Zondagsavonds tussen 6 en 7 uur In Rotterdam verwacht. De finish is de can tine van de Oranjeboombrouwerij. Stemmen bij volmacht Vanaf 1 October tot en met 31 De« cember 1949 kunnen verzoekschriften worden ingediend om by eventueel ia 1950 te houden verkiezingen bij vol macht aan de stemmingen deel te nemen. Van deze mogelijkheid om bg vol macht te stemmen kan uitsluitend ge bruik worden gemaakt door inwoners wier beroep of werkzaamheden mede brengen. dat zij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van. het jaar waarin de stemming gewoonlijk valt werkzaam plegen te zijn buiten de ge meente Rotterdam, mits hun afwezig- beid als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Eveneens kan een dergelijk verzoek worden ingediend door een kiesgerech tigde vrouw die met haar echtgenoot tn verband met diens beroep of werkzaam heden afwezig pleegt te zijn. Formulieren voor het indienen van een verzoek als bovenbedoeld zijn van heden tot en met 31 December 1949 kos teloos verkrijgbaar ter gemeentesecre tarie (afd, verkiezingen, stadhuis kamer 34) alsmede bij de gemeentelijke hulp- bureaux. zal vermoedelijk, althans te oorde len „naar de smaak waarmee hij het papier nuttigt", daarvan geen schadelijke gevolgen ondervinden). Drentse krantenkauwer (II) Uw artikel over de krantenkau wer heb ik gelezen. Deze droevige figuur leeft van de sensatie- en lachzucht der mensen, ten koste van zijn gezondheid. U „hebt hem rrieewarig nagestaard". Maar intus sen doet u erger dingen. Niet alleen dat u deze man wellicht tot grote hilariteit van u en uw per soneel papier te vreten gege ven hebt; maar u vreet ik heb hiervoor geen ander woord zelf van de sensatiezucht der mensen, ten koste van deze dwaas. U laat het grote publiek ook nog eens har telijk meelachen om hetgeen, hij doet. Zo iets hebt u voor de krant nodig; dat is „prachtige stof". Maar dit artikel met foto's van dat zielige mannetje getuigt te~ gen u. Wellicht zult u ook om dit schre ven lachen. Ik hoop. van niet. D. J. TESSELHOFF. ("Krantenpapier is nu ook niet bepaald onze smaak. Maar over smaken valt niet te twisten. Er zijn ook mensen, die bepaalde vogel nestjes een lekkernij vinden en an deren die rauwe weekdieren met veel genot naar binnen werken, of kikkerboutjes en slakken. Inzender kan overigens gerust zijn: Dezer dagen is de „krantenkauwer" ge signaleerd met een grote zak verse kadetjeswaaruit hij smakelijk liep te eten. Met zijn gezondheid is het blijkbaar nog in orde en ook met .zijn... smaak). (Vervolg van pagina 1) Mijn eerste ingeving was de po litie te waarschuwen. Ik belde het hoofdbureau in Rotterdam op. In verrassend korte tijd was de politie aanwezig; een man of tien sfcprk in jeeps en een overvalwagen ir.et mo bilofoon. Onmiddellijk werd in het kantoor gezocht naar vjngerafdruk ken en werden foto's gemaakt Eerst om elf uur 's avonds sloot de politie haar voorlopig onderzoek, dat echter nog geen spoor van de daders heeft opgeleverd. Wel kon op de hoogte zijn geweest van de situatie in het kantoor en ook ge weten hebben, dat juist op Woens dagavond doorgaans geen der be stuursleden een bezoek komt bren gen. De gezichten van de mannen kon ik niet onderschede*, „Ik heb vanmorgen zelf eens 'n dameskous over m'n hoofdgetrokken. Ik kon er best door zien, maar m'n vrouw herkende me n:et. De Rotterdamse recherche zal in de komende dagen de handen vol ■bben Prof. Dr H. Brugmans; schrijft deze week in over 1 De resultaten van Straatsburg Ook overigens een interessant nummer Dwangarbeiderskampen In Rusland? Moderne torens van Babel (Hitiers Bouwprogram) Amerikaanse studenten oordelen over Holland Van Meegerens pelieim derinltiel onthuld Waarom stierf Klaus Mann? Een nieuwe rubriek: De V.N.-puzzIe Toezending volgt: a. Na ontvangst van 26 ets aan postzegels; or b. gratis na ontvangst; van een briefkaart, waarmede u een proefabonnement bestelt cos en met 31 December 1948.ter wijl u ons 2,70 doet toekomen per postwissel of per postgiro no. 6269 ten name van Cte Twentscho Bank mes vermel ding rekening „Vrij Nederland" Administratie „Vrij Nederland"". Raamgracht 4, Amsterdam. (Telefonisch van onze speciale verslasgever) VUGHT. Het cafc-restaurant ,JJe Uzeren Man" te Vught, waar tijdens de bezetting de S.S. drinkgelagen biel O, werd gisteren nog eens her innerd aan de oorlogsjaren. De inventaris van het concentratie-kamp Vught. op een steenworp afstand» van het restaurant gelegen, kwam er gisteren onder de hamer. En er bleek zulk een belangstelling voor te bestaan, dat de grote danszaal de kooplustigen niet kon bevatten, vele tientallen mensen in de deuropeningen samendromden of bulten vla de luidspreker moesten aanhoren voor welke bedragen de restanten van het kamp van de band gingen. Naar schatting 700 mensen waren Woensdag per trein of per auto naar „De ijzeren Man" gekomen. De wagens stonden in lange rhen voor het café, aan de rand van het prachtige Brabantse ven, dat deze streek zo'n bekoring geeft. Het wa ren meest geen luxe sleeën die er stonden, maar oude beestjes, die links en rechts door het land hobbe len op zoek naar koopjes. Er waren nogal wat boeren uit de omgeving onder de kooplustigen, maar de meesten waren toch kleine handelaars van de markt, sjache raars, kooplieden in „lompen en oude metalen", houders van derde rangs logementen en hier en daar een ambachtsman, die voor weinig geld een oude machine op de kop hoopte te tikken. Van geen der aanwezigen hoorde men een woord van protest over de ze sinistere verkoping, die met dingen van de politieke delinquen ten ook kledingstukken en ge bruiksvoorwerpen van onze gevan gen en mishandelde vrijheidsstrij ders, over het publiek ging ver spreiden. Ieder deed slechts zijn best een kans te grijpen op een voorde lig zaakje. De enige opmerking die op het droevige verleden betrek king had, maakte de afslager nog, die bij het begin van de veiling tactloos opmerkte: „Hebt U al een catalogusï Koopt er nu eenl Dan kunt U hem bewaren. Dat is inte ressant voor later: een reliquie-.." „Nog een biertje ober", riep een boer er over heen en hij gebaarde naar l een der transpirerende kellners, die met hun bladen kopjes en. glazen TOT EIND MEI 1949 was de wijk Musrara van Jerusalem een militaire zone. Voordien vonden er gevechten plaats tussen Jood se en Arabische troepen, waarna de Joodse troepen de zwaar ge havende wijk bezetten. Onmid dellijk nadat de troepen Musrara hadden ontruimd, begon men ,de hidzen te restaureren opdat nieu we immigranten, bijna allen af komstig uit Turkije, onderdak zouden hebben. Immigranten uit Turkije op weg naar hun nieuwe woonstede. door de opeen gepakte menigte ma noeuvreerde. En daar ging de verkoping van start. De afslager deed zjjn best bij het aanprijzen van zijn waren, die dat werd ook nog medege deeld gezuiverd waren en vrij van ongedierte- „Maak je- vrouw eens bltf riep de afslager in een poging om gees tig te rijn: ;,Een aardappelschilma- chine". En; „Dat is goed voor iemand met inwoning": een houten aanrecht met zinken bovenblad". Het aanrecht bracht twee en twin tig gulden op, twee houten werk banken deden samen 12.—, tien emmerspuiten met emmers maak ten acht - gplden, 37 matrassen met houtwol vulling' 'ƒ70.'voojr'.'.zes gulden kocht' iemand 14 matrassen met stro- en voddenvulling en voor drie gulden negen matrassen mei houtwol. Gestikte dekens brachten twee kwartjes per stuk op. Honderd paar oude schoenen van de kamp bewoners: 105 gulden. Zestien zak ken - klompen en zes paar laarzen: 20 gulden. Dan waren er 35 balen lompen. Meest met oude kleding der gevangeten, vaak daar achter ge laten als ze naar Duitsland werden weggevoerd, ƒ380,— was de op brengst. Dat is elf gulden per baal, En zo ging het door. Dat duurt dc gisteren de hele dag nog en vandaag wordt de -uitverkoop aan de elkaar verdringende en met de ellebogen opzy duwende liefhebbers voortge zet. Er was een boerenman, die ge duldig op een eiken bureau-minis- tre stond te Wachten, tot hij tot de ontdekking kwam dat het pas mor gen aan de beurt zou komen. „Dan gaok maor eerst naar huus". zei hij. Iemand- van het makelaarsperso- neel vertrouwde ons toe, dat ge schat was dat „het bele zaakje" bij elkaar 60.000 zou opbrengen. Maar als hy nu de prijzen hoorde, zei hij, dan zou het wel meer worden. Enfin, dat gaat dan naar de ataat. Dat is voordeliger dan een grote brandstapel maken. Of het ons zeer doet in het hart, daar wordt niet naar gevraagd. Het zat hem niet mee De 29-Jarige radio-monteur W. A. L. uit Schiedam leende bij een kelLner een bedrag van 1 150 en gaf als onderpand 3 kwitanties, zogenaamde vorderingen op anderen, die echter gefingeerd ble ken. Het geld had hij nodig gehad om Amerikaanse radio-toestellen te kopen, maar het had hem niet meegezeten, zo beweerde hij. Later had hij dollars ge kocht, die hij overboord had moeten, gooien en van een bouwkundige had hö een fototoestelIn de wacht gesleept. Nu is hij opgesloten in het büreau Oos- tervantetraat' Naar aanleiding van het uitbreken van de oorlog, heeft de voorzitter van zöne heerst een groot gebrek aan de Raad der D-E.K. (Deutsche Evangelische Kirche) zich in een boodschap predikanten. De theologische facuL tot alle gemeenten gericht. Hierin zegt Dr. Dibelius, dat de laatste oorlog teiten in het Oosten van Duitsland een opgericht teken van God was en dat de mensheid, die zich van God hebben niet genoeg studenten om losmaakt, zichzelf vernietigen zal. „Waar de Kerk van Jezus Christus is, l»j het predikanten-tekort te voor bidt en werkt men voor de vrede, daar smeekt men de machthebbers over 2len Daarbij komt nog, dat tal van de gehele wereld: maakt een eind aan de bewapening, die het gevaar van smdenten die in het Westen stu- een nieuwe oorlog iedere dag vergrootderen, niet naar de Oostzéne terug- De Deutsche Volksrat van de Sowjelzone bad naar aanleiding van deze trachten in het Westen zelfde herdenkingsdag getracht de Kerk te betrekken in het uitgeven van te Mgen een politieke bekendmaking. De-kerkelijke autoriteiten van Berlijn hebben n/arom is het verheugend dat hierop echter geantwoord, dat de Kerk even vastberaden als zij telkens weer opkamt voor de vrede, met dezelfde overtuiging meent, dat het niet "0 tnroiogiscne^siimenten van ae tot haar taak behoort doel te nomen aan politieke afkondigingen. Umvers.tot^van Intussen moet Bisschop Dibe- heden geweigerd worden, wanneer ging van hun studie in het Oosten die bisschop is van de ver- blijkt, dat partijen, of één der par- te gaan arbeiden. Hierdoor zal niet ------ - tijen, niet voldoende meelevend en alleen aan het predikantengebrek belijdend lid der Kerk zijn. De worden tegemoet gekomen, maar ^ooKerk zal zich niet onthouden van ook worden de predikanten uit het door opmèüw de toom der~Russen pastorale 2org in zulke gevallen, Westen op deze wijze gedwongen ondergaan. Reeds werd hij van die maar verleent voortaan toch niet om, arbeidende in de geheel ande- ziide aan scherpe kritiek blootge- meer haar diensten, louter als de- ie omstandigheden, die in de ïtus- _iJ.u ii.:: j_ RisrVhe ?nnp pplrimv het werk. dat Dezo weeki Nel Hermsen in Wenen uitgeschakeld WENEN. Nel Hermsen, onze nationale tenniskampioene, is reeds irt de eerste ronde van het inter nationale tennistoumooi te Wenen uitgeschakeld door de Oostenrijkse mej. Traudl Worisek met 26, 6—3, 6—4, Onderwijs ïn de JmeL HET kan soms raar toegaan met zaken, die hun beslag moeten krijgen, omdat het nut ervan onom stotelijk vaststaat Zo verzocht in April van dit jaar het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen aan de directeuren van ver scheidene openbare lycea en. Rijks- HBS-en een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan middelbare meisjesscholen. Deze scholen heb ben. een. grondslag die een Ideale op- lef ding waarborgt aan meisjes, die niet van plan zijn aan een. universi teit of hogeschool verder te stude ren. Het antwoord luidde dermate bevredigend dat het openen van een afdeling middelbare meisjesschool aan twee openbare lycea en acht Rijks HBS-en in ons land met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid te verwachten viel. De plannen werden in. gereedheid gebracht, de lesroosters gewijzigd en het aanne men van leerlingen begon. Groot was dan ook de teleurstelling, toen begin September de rectoren van de lycea te Almelo en te Goes en de directeuren van de Rijks HBS-en te Assen, Breda, Gorinchem, Harlin- gen, Middelburg, Schiedam, Sneëk en Ti el de ministeriële mededeling ontvingen, dat „wegens begrotings technische redenen middelbare meis jesscholen geen doorgang konden vinden." De besluiten eens ministers zijn som.-, wonderbaar, maar intussen zit men met net geval, want begrotings technische redenen heten in gewoon Hollands een centenkwestie, Daar heeft ons onderwijs nogal eens mee te maken en zeker niet altijd tot zijn voordeel. Wanneer er bezuinigd moet worden, weet ons onderwijs en onze leerkrachten niet te vergeten daarover mee te praten. De sla gen in die hoek komen altijd hard aan. Het is de vraag of zoiets ver standig is. "Want als er ooit iets van ons onderwijs verlangd werd, dan zal dit de komende jaren zijn. Aan de horizon razen, langzaam, doch al lengs vlugger, schier onoplosbare problemen. Het is een uitgemaakte zaak, dat-de behoefte aan onderwij zers en meer scholen zich in 1950 al zal doen gelden. Maar dan begint het pas goed, want van 1955 tot 1958 zijn er ongeever 11.000 leerkrachten en 2200 scholen meer nodig dan in 1949, Het orgaan van de Nederlandse on derwijzersvereniging „Het School blad" heeft op grond van cijfers, ver strekt door het Nederlands Econo misch Instituut deze kwestie op de korrel genomen. Het blijkt, dat het aantal leerkrachten niet toeneemt. De hoogste klassen van de kweek scholen telden in de laatste jaren gemiddeld 1400 leerlingen maar 1200 h 1600 leerkrachten werden gepen- sionneerd, stierven of werden als hu wende onderwijzeres ontslagen. Daar tegenover staat dat het aantal ge boorten nog altijd 35 procent hoger ligt dan voor de oorlog en dit bete kent, dat er over 6 jaar 10 a 11.000 leerkrachten te weinig zullen zijn. Hoe wij bovendien aan al die scholen moeten komen, is al evenzeer een duistere zaak omdat deze een be drag zullen vergen van 500 millioen gulden Maar de rekenmeesters zijn nog niet klaar, door het omlaag gaan van het geboortecijfer zullen er na 1958 weer minder leerkrachten en minder scholen nodig zijn, terwijl er in 1962'bij het gewoon lager onder wijs 6000 leerkrachten en 1200 scho len minder nodig zijn dan 194B. Mén riet, het is een aaneenschakeling van verwikkelingen. Het probleem waar al die onderwijzers en scholen van daan moeten komen, komt met al"dit gecyfer geen stap dichterbij en de vooruitzichten van onze kinderen worden er met beter op. Het betrokken ministerie zal ech ter het probleem nimmerkunnen op lossen niet zijn befaamde begrotings technische redenen. deelde stad Berlijn dex D.E.K., maar ook van het in. de Sovjet- zóne liggende Brandenburg, hier- steld, toen hij in zijn Pinksterbrief van dit jaar, de toestanden in het Oosten van Duitsland aan scherpe kritiek onderwierp. Dc Duitse machthebbers aan de overzijde van de Elbe hebben hem toen duidelijk x„, doen blijken hoe zij over hem corum. Ongetwijfeld schuilt in deze wezigen en onder doodse stilte las in Kerk en Wereld sische zöne gelden, het werk, dat zij tot nu toe deden, critlscher te bezien. Tenslotte: In Bochum werd vori ge week een Katholiekendag ge houden. Er waren duizenden aan dachten. Bovendien is Dibelius maatregel de wil om de ontkerke- Prins von Lowenstein een bood- voorzitter der D.E.K. en hij heeft lijking tegen te gaan en de ge- schapvoor van de Evangelische simeenten meer bewust te doen zijn Kerk m Hannover. van haar verantwoordelijkheid. In Uit deze boodschap blijkt, dat de dus een zeer invloedrijke positie. Maar niet alleen de Russisch-; de Kerk en nog heden ten predikanten op Berlijnse kerkelijke kansels toelaat, dio Russisch geo- zinde Duitsers zijn hem weinig dit verband moet ook genoemd bijeenkomst van alle protestantse welgezind, thans zijn ook Ameri- worden, dat er kort geleden een kerken, onlangs te Hannover ge- kaanse kringen een polemiek tegen brochure verscheen onder de titel: houden, een boodschap heeft ont- hem begonnen. Een voormalig lid „De Belijdende Kerk is er weer", vangen van de Katholieken uit van het militair bestuur van de Hans Iwand, Niemóller en andere Mainz. Thans hebben de Hatrao- U.S.A. voor kerkelijke aangelegen- vooraanstaande figuren uit'de ®e" verse Protestanten aan de bijeen- heden'. beschuldigt Dibelius ervan, lijdende Kerk, het bolwerk tegen komst te Bochum o.a. doen weten: dat hij niet voldoende zorg heeft het Nationaal Socialisme, werkten „Het is de roeping van alle Chris- gedragen voor de denazificatie in er aan mede en het boekje werd tenen de genadevolle werking van op grote schaal verspreid. Jezus Christus tot uitdrukking te In de Synode van Bonn, in fe- brengen, van Hem, die de weg en bruari gehouden, werd NiemÖller de waarheid is", rienteerd zouden zijn. De Berlijnse geen president. De kerkpolitiek Men boude in het °°8i dat de kerkelijke autoriteiten hebben deze speelde hier een belangrijke rol, christenheid' in Duitsland door beschuldigingen onmiddellijk in omdat ook binnen de DfE.K. na- twee dingen thans sterk verbonden het juiste licht gesteld en de oru tionalistische tendenzen opgeld de- is: de nood der ontheemden en het juistheid ervan bewezen. Maar met den. In de nieuwe kerkorde, toen gezamenlijk offer van 20 Juli 1944, dat al heeft Dibelius het niet ge- aanvaard, staat de Belijdende Kerk de mislukte opstand tegen Hitier, makkelijk. Want het is nu eenmaal slechts ergens in een bijzin met waaraan het praesidium van de zo, dat de Kerk over de denazifi- kleine lettertjes genoemd. En tal Katholiekendag en dat van de Sy- catiewetten anders denkt dan de van kringen binnen de D.E.K, heb- node der D.E.K. hebben deelgeno- geallieerdcn. ben de schuldbekentenissen van men. Daarom zei Von Löwenstein, In Hessen-Nassau heeft de Evan- NiemÖller en de zijnen met betrek- na het voorlezen der ontvangen gelische Kerk men weet haar king tot de oorlog, maar zeer ma- boodschap: „Wij doen de belofte *T!tig, of dikwijls in het geheel niet, aan de Protestanten zonder terug- j houding de broederschap te sehen- andere ken, met het gebed, dat de Heilige maatregel, dcor de D.E.K. geno- Geest ons spoedig weer in volle president is Martin NiemÖller vrij straffe richtlijnen uitgegeven geaccepteerd.... voor de Doop, het kerkelijk huwe- Wij wijzen nog op lijk en de kerkelijke begrafenis. Zij maatregel, dcor de L kunnen onder bepaalde omstandig- men. In de Kerken, in de Sovjet- eenheid moge samenbrengen LONDEN. Bjj de Britse spoor wegen heerst weer onrust. Hon derdduizend spoorwegmannen in Londen en de voorsteden dreigen volgende week Woensdag een „Langzaam aan" actie te beginnen en in het Londense gebied hebben al 620 arbeiders het werk neerge legd of werken volgens bovenge noemde gedragslijn. De actie voor volgende week Woensdag, welke een ernstige ont wrichting zou betekenen van het gehele Britse spoorwegverkeer» werd Dinsdagavond aanbevolen op een stormachtige ritting van de Londense distrïctsraad van de na tionale bond van spoorwegperso neel. Deze arbeiders, waaronder het personeel van de Londense onder grondse. eist een loonsverhoging van tien shilling per week. Vak bondsleiders en hoge beambten der spoorwegen vergaderden Woensdag om te trachten de actie te voorkomen. 120 Arbeiders in het goederende pot Camden Town legden Dinsdag het werk neer na de weigering van een vrachtauto-chauffeur der spoorwegen om met een vrouwelij ke bewaker samen te werken, In het Smithfieid depot, waar het grootste deel van bet vlees voor Londen binnenkomt, houden 400 Geen ongestoorde finish gegarandeerd BANDXJNG, De wielerwed strijd BandungBatavia, die ont worpen werd door de heer Petit uit Bandung, zal geen doorgang vin den, aangezien de verkeerspolitie in Batavia geen mogelijkheid ziet een ongestoorde finish te garanderen. In plaats hiervan zal thans een wedströd BandungPut jak v.v. verreden worden op 2 October, waarvoor grote belangstelling be staat. Engelse League LONDEN De uitslagen van de Woensdag gespeelde wedstrijden voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: ArsenalWest Bromwich Albion 4—1 Birmingham —Wolverhampton Wanderers 11 Charlton AthleticHuddersfield town 22. Tweede divisie Brentford Blackburn Ravers 20 Bury Plymouth Argyle 61 Leeds United Sheffield United 01 Preston North End Queen Park Rangers 3—2. arbeiders zich al drie dagen lang strikt aan de letter van de instruc ties. Dit komt neer op een vertra gingsactie en dient als protest tegen het feit dat een bediende van een andere afdeling boven arbeiders van Smithfieid was gesteld. De actie heeft niet de goedkeu ring van het hoofdbestuur van do bond van spoorwegpersoneel. Clubkampioenschappen voor Rotterdamse athleten' Tot besluit van het baanseïzoen verwerkt de RAC Zondag op de sin- xelbaan Nenyto de Rotterdamse clubkampioenschappen. Bij deze wedstrijden, is de puntentelling zo danig, dat zelfs nummer laatst nog punten Kan behalen, waardoor een vrij juist beeld van de totale sterk te van een vereniging wordt verkre gen, Voor de clubs is deze wedstrijd dan ook het hoogtepunt van het sei zoen en zij komen in haar sterkse formatie uit, waarbij, meer nog dan anders, fel om ieder punt wordt ge streden. Om half elf wordt een aan vang gemaakt met de technische nummers en om 2 uur beginnen de loopnummers. Nationaal kegelconcours HAAKLEM In de korpswedstxijd vijftallen heren staan de 5 kegeluara uit Maastricht nos steeds met 333 op de eerste plaat?. De volgende 5-tallen boek ten gisteren een cijfer van 300 of meer: D.I.G., Arnhem 316, De Woudfllopc '8, Schiedam 300, Intiem, Amsterdam 302, Het Zuid, Rotterdam 300. Bij de drietallen wierpen zowel De Wou cislopers als H.V.K., Haarlem 179 en zij hebben zich hiermee voorlopig op de List geplaatst. Betere cijfers zijn op deze baan zeker nog te verwachten. De stand bij de dames-korpsen Is niet gewijzigd. Op de Jublleumhaan staan v. d. Gaar de uit Rotterdam nog op de eerste plaats met 123. i De ast-baan kunnen de meeate kege- laara nog niet onder de knie krijgen. Leufkens uit Meerssen staat nog steeds op de eerste plaats. Deze kegelaar, wiens stijl aller bewondering wekt, heeft zijn eerste plaats op de vrije baan wederom Graziano wint door k.o. NEW YORK. De vroegere we reldkampioen middengewicht Roc ky Graziano heelt door een tech nisch K.O. in de 10e ronde van Fusari gewonnen. Fusari stond ver op punten voor f en hij in de laatste ronde het fatale besluit nam de party met Graziano uit te vechten in plaats van te blijven boksen. Hij werd toen zo toegetakeld, dat de scheids rechter ingreep en Graziano tot winnaar uitriep. Graziano woog ruim 72 kilo te gen Fusari 67 kilo.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3