Hoog bezoek op de Havendijk Tweede Kanier streed over rechten en gunsten Vriendschapstrein rijdt door Nederland Chefarine4 Tegemoetkoming aan ten onrechte als politiek delinquent behandelden Radio-programma kan nu 16.500 toeschouwers bergen Ministers van de Pasudan komen kijken naar S.V.V.Neptunus Het Zuiden gaat tegen Deetos het m vuur door Eerstvolgende stations: Rotterdam, Den Haag en Amersfoort Succes tegen pijnen mei Chefarine „4" Plannen voor twaalf nieuwe sportvelden Heel wat spannende hockey-wedstrij den Voor f 80.000 aan effecten gesnapt Zater3ag 1 'Octoïer 1949 (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag ontstond er In de Tweede Kamer een scherpe tegenstel ling met betrekking tot de \>üre, waarop rfi, die tengevolge van do oor log nadelen hebben geletien, schadeloos moeten worden gesteld- Terwijl tot nu toe do Begering &U haar steunmaatregelen "tT1 nagelaten betrek kingen vau verzetslieden, san door het verzet of tengevolge van maat regelen van de bezetter in hun gerond beid benadeelde personen, enz., uitging van sociale indicaties» en steunde naar behoefte, «end tegenover hen, die ten onrechte als politieke delinquenten zijn behandeld, principieel een andere gedragslijn gevolgd. In het wetsontwerp, dat daaromtrent la Ingediend en dat gisteren in behandeling kwam, is uitgegaan van een der beginselen van de rechtsstaat. Analoog aan de mogelijkheid tot scha, deiovsstelllng, welke het Wetboek van Strafvordering bevat voor ten on rechte gedetineerden, too by de v*et de?e mogelijkheid ook vastgelegd worden voor degenen, die door een onrechtmatige detentie als politiek rellnqnent schade hebben geleden. Er wordt hier dus van tweeërlei beginsel uitgegaan: voor de ver- .zetslieden en de met hen gelijk te stellen door het oorlogsgeweld he- nadeelden of getroffenen is de hulp van de staat een gunst, doch voor de ten onrechte als politiek de linquent behandelden een recht. Het is waar, dat ook voor de laat ste groep de sociale omstandigbe den mede m beoordeling worden genomen door de rechtbank, welke een aanvraag om schadevergoeding zal hebben ie behandelen, doch het is onmiskenbaar, dat ïuer een prin cipieel verschil is in de wy'ze van behandeling. Voor de meerderheid van de Ka mer legde dit geen gewicht tn de schaal, omdat door het onderhavi ge wetsontwerp mede de terugkeer tot de rechtsstaat werd bevestigd, waarin de overheid de door haar zonder recht toegebrachte schade moet herstellen. Doch de heer Sc heps (Arb.), alsmede de mees ts leden van de fractie van de P,v.d.A., zat deze ongelijke behan deling zeer hoog, wélke zd met name onrechtvaardig achtten te genover de tijdens de bezetting on- rechtmatig gedetineerden, die daar door schade hebben geleden. De heer Scheps stelde de Regering de vraag, of zij bereid was om ook een wettelijke basis te geven aan de groep van het verzet, opdat de staatshulp een recht worde en geen gunst meer zrj. Zo zqn daartoe niet bereid is, zou de aanneming van het in behandeling zgnde wetsontwerp voor een klein gedeelte van de oor logsslachtoffers recht betekenen, doch een groot stuk onrecht voor de anderen- Dat de heer Terpstra A-R.) met de voorgestelde regeling niet dweepte, kwam omdat hij haar on voldoende achtte. De begrenzing van het bedrag der schadevergoe- ZATERDAG 1 OCTOBER 1949 HILVERSUM I 13.— artistieke staal kaart 13 30 leren in de bijbei 13.45 reg. uita- 20.— nws. 29.05 dingen van de dag 20.12 Varia 20J5 waarom eigenlijk niet? 20.20 From. ork. 20.45 onder moeders paraplu 21.45 soc. commentaar 22.— Vlndobona Schrammel'c. 22.25 voor dracht 22.40 sfeer en rfaytbme 23.— nws 23.In24.gr. pL HILVERSUM n 19.— CWf 13.15 actu aliteiten 19-25 Piano en orgel 19.M Amerikaans commentaar 20.nws 20,05 de gewone man 20.12 ïlalle-ork. 20.15 Bchtbaken 20.40 Boston Prom. ork. 2Lnegen heit de klok 21.45 weet U het? 23-55 Weekend Serenade 22.30 Wy luiden de Zondag ra 23.— nws 23.15 24.Residentie ork. ZONDAG 2 OCTOBER 1349 HILVERSUM I 8.— nws 8.15 (VARA) soc. strijdlied 3-13 BBC sympïu ork- 8.30 voor het platteland B.40 Boston From. ork. 910 sport S.15 men vraagt 9.45 geestelijk leven 10.Negro Spi rituals 11125 boekennws. 30.50 De Jonge Flierefluiter» 13,15 Triangel 12.— (AV BO) Hugo de Groot en ork. 12.30 Zon dagclub 12.40 In Holland staat een huis 13.— nws 13.15 mededelingen 13.20 De Jonge Acht 13,50 even afrekenen, heren 14,Fhiih. ork. van New York 14 05 boekenhalfuur 14 30 Chopin 15 05 film praatje 15.20 King Cole-kwartet 15.35 Hotel Continental 16.30 sportrevue 17.Die Gelre-zangers 17.20 (VARA) arb. muziek ver.17.45 Zuider vrouwen koor 18.05 sport 1815 nws 18 30 reg. uitz. 19,— luisterclubs opgelet 1930 studiodienst 20.nws 20.05 (AVRO) reportagedienst 20.15 waltztjme 20.4a hersengymnastiek 21.10 guitaar 21.30 hocrspel 22.05 De Speeldoos 22 25 's le vens speeltuin 23— nws 23.1524.— operettemuziek. HILVERSUM H nws 8-15 (KROl pianospel 8.25 Hoogmis 6-30 nws 9.45 (NCRV) -Boyd. Neef strnk-ork. 1Q.30 kerkdienst 11.30 hedendaagse psalmbe werkingen 12.(KRO) apologie 12-35 gv. pi, 32 40 ork. zonder naam 12^ay Zonnewijzer 13.nws 13.20 volkscon cert 13.45 uit het boek der bocKen 14.volksconcert 1420 hoorspel 1530 Collegium f^asicum Amsteïodamse 1615 voetbaiwedstrydreportafie 16.30 vespe.T3 17-— (NCRV) kerkdienst 18 30 NCRV-koor met ork. en orgel 1850 clave cimbel 19.— Nederg kamerkoor 19.15 kent gij Uw bijbel 19.30 nws 19 45 (KRO) actualiteiten 19.50 in 't boeck- buys 20.05 de gewone man 20.12 uit en thuis 22.45 avondgebed 23.— nw5 23.15 24.Amusementsork. MAANDAG 3 OCTOBER 1949 HILVERSUM 1 7.— nws 7.15 ochtend gymnastiek 7Z0 (VARA) soc. sn.jdlied 7 33 New Mayfair ork. 8.— nws E.1-» Marek Weber 3.40 orgelspel 9.— Boyd Neel-kamerork. 10— voor de ouden van dagen 10-05 morgenwijding 10.20 gram. muz. 10.30 voor de vrouw 10 45 De Regenboog 1L25 sopraan en piano 11.40 voordracht 12.— gr. pï. 13.1a Ac- ccrrdeola 1220 land- en tuinbouw 12 33 voor bet platteland 12.38 Accordeola 12 55 kalender 13-— nws 13.15 Cubaan se muziek 13 45 omroep a cappellakoor 14.curtis strijkkwartet 14 30 wat heeft de werelddierendag ons te zeg gen 14.45 gr pl. 15.10 De Toverspade. sprookje 16.10 Mahagonny (opera) 17.— de school is uit 17.30 Jan Cordu- wener 17-45 reg, uitz. 18.— nws 1315 Varia 1820 Hnwaiianmuziek 18.30 reg. ^HILVERSUM I 19— industrialisatie 19 30 Andre Kostalanetz 19-45 reg. uitz. 20*nws 20.05 dingen var. de dag 2015 P. Godwin 20 45 Ducdalf 21,10 FS 21.45 Mr. v. d. Goes van Naters 22.volks concert 23.— nw's 23.15—24.— cans- m mLVERSÜM n 7 nws 7.15 (NCRV) 7 15 Te Deum Laudamu» 7-45 een woord voor de dag 8.— nws 8.10 sport 8 20 Leidens ontzet 3.45 Debussy-muziek 915 bezoek bij zieken 9.30 waterstan den 9.35 Wiener Fhiöiarmoniker 1030 morgendienst II.piano, clarmet en violoncel 11.20 van o"de en nieuwe schril vers 1L40 fagotrecital 12,10 ko perkwartet 12J3Q land- en tuinbouw 12.33 orgelconcert 13,— nws 13 15 man- dohnata 13.45 New Symph, ork, 14.— schoolradio 14.35 omroep a cappella- koor 15-— Sans Souci 15 35 Sweehnqk- kwartet 18-— bijbellezing 16.45 piano spel. 17.— voor de kleuters 17-15 orgel spel. 17.45 Weens FhHh, ork. 38.— pia- nodUo 18.20 Sport 18-30 gr. pi 18,45 boekbespreking. HILVERSUM H 19— nws 19-15 En gelse les 19.30 gr- pL 19.40 vandaag 20nws 20 os Philh. ork. 20.15 Holl. strijkerk. 21.— hoorspel 2325 met band en plaat 21.50 reportage uit Ffjnaart 22— met band en plaat 22.15 in t kerkvenster 22.» NCRV-kwartet 22 45 avun do ver denkin g 23.nws 23.15— 24.— avondconcert. ding acht gulden voor iedere on schuldig in detentie doorgebrachte dag en eventueel nog een bedrag van maximal 500,en de be perking van de groep, welke ervan zal kunnen profiteren door de eis, dat een verklaring van onschuldig bevonden zijn aanwezig moet zijn, ging hem te ver. Mcj. Tetideloo (Arb.). die het principiële bezwaar van de heer Scheps op zichzelf wel deelde, zag de kwestie toch ook in het licht van het herstel van de rechtsstaat, dat zij van fundamentele betekenis achtte. Overigens zou er ha. voor andere groepen wel meer gedaan mogen worden, o.a. voor de man nen van het spoonvegverzet. Dat het onderhavige wetsontwerp alleen een rechtsgrond geeft voor een aanspraak doch liet voor een onbetwistbaar recht op schade vergoeding, vond zy met royaal. Nadat de heer Bachg (K.VJ?.), mej. Wuewaai van Stoett. wegen (C.Hde heer Van Dis (St. Ger.) en de heer Ritmees ter (V.VJD.) het wetsontwerp had den verdedigd en de heer Haken (C.P.N.) het had bestreden op grond, dat hii m de onschuld van de later vrygelate politieke delin quenten met zo erg geloofde, ont wikkelde minister Wijers be zwaren tegen de gedachte om de onderhavige regeling te koppelen aan een regeling voor de verzets- sïach toffere. De suggestie van en kele voorstanders van het ontwerp om de mogelijkheid van schadever goeding uit te breiden tot hen, die door het M G. zijn gedetineerd en la ter ontslagen, wees hij af, omdat daaromtrent geen betrouwbare ge gevens bestaan- Ook minister Dieft Inck bleek financieel niet bereid verder te gaan dan de limiet van het wets ontwerp. De heer Burger (Arb.) stelde nu een motie voor, waarin de rege ring werd verzocht om een regeling op rechtsbasis over de gehele linie in overweging te nemen, doch hij vond minister Liaftlnck fel tegenover zich. De bewindsman ontkende, dat de Regering niet vol doende voor de verzetslieden zou hebben gedaan en h*j weigerde ca tegorisch om op de gedachte van zijn partijgenoot in te gaan. Hg gaf hem in overweging om de motie maar liever in te trekken.. Doch de heer Burger gaf geen kamp en stehle zich in het bjjzonder te weer tegen de opmerking van de minis ter, dat dit een poging was om im materiële oorlogsschade vergoeding in te voeren. Met 43 tegen 27 stemmen ver wierp de Kamer de motie. BH de stemming kreeg de R.v.tLA, alleen steun van de C.PJ7. Het wetsont werp werd daarop met 47 tegen 22 stemmen aangenomen. Mej, Tends- loo, de heren Van der Brug, Ichilt- huis. Van den Bom en Emmena scheidden zich bij de stemming van de overige leden af. blikbaar op de door mej Tendeïoo ontwikkelde gronden over het herstel van de rechtsstaat. Daama werd het wetsontwerp in zake de aansprakelijkheid van de Overheid voor handelingen tijdens de bezetting, waarvan de behande ling Donderdagavond was afgebro ken. aangenomen met 56 tegen 5 stemmen. Met de C.P.N. stemde de heer Van der Feltz (C.H.) tegen. Daarna werd de wijziging van de schoolgeldheffing voor het M.O. en het V.H.O., alsmede de reg"'mg om voor het schooljaar 19441K45 geen schoolgeld te heffen, zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Vierentwintig treden hoog Is de nieuwe staantribune van S.V.V. en p"er een lengte van honderd en meter kunnen er welgeteld 7000 beschouwers een plaatsje op winders.. Met de nieitice rittribunes aan de Volksparkzijde erbü, is er mogelijkheid geschapen voor ette lijke duizenden twtbalHe/hebbers om ook de wedstrijden van S.V.V. voortaan by fe wonen In totaal kan men nu 16500 mensen bergen. Helemaal klaar is het S.V.V.-be stuur r.og niet met de plannen, want als Se omstandigheden hei in een volg end seizoen mogelijk ma ken, komt er nog een tribune- kleedkamer die veel gelijkenis mei het Sparta-kasteel zal vertonen. Ook kan de zittribune worden overdekt. Als het zover is, zitten we met z'n twintigduizenden om het groene veld. Het is verbazend vlug voor elkaar gebracht, deze tribunebouw, die ook het verleggen van het veld tengevolge had. Half Augustus be gon men ermee en voor Zondag Neptunus op bezoek komt, is men met de hoofdzaak gereed. Voor het nat houden van het veld behoeft men ook al niet meer In zak en as te zitten, want er ts een toet aan geboord, teaamit een motor elk gewenst ogenblik water kan op pompen. Mei onwaarschijnlijk is het, dat nog onder de staantribxme aan de Havendijk een rijwielbergplaats komt Vergeet U Zondag vooral niet de goede ingang te nemen door de toegangspoort, taant voort aan gaat men door de rechterdeur naar de zittribunes en via de ftn- kerdeur naar de s£aan-a/delinp. Zondagmiddag om twee uur zal cf Bit duizenden monden op de Haven dijk in Schiedam een dubbelzinnig hè klinken. Het eerste zal rijn als een zucht van verlichting, en deze zal speciaal geslaakt worden door de S.V.V. supporter, omdat hg dan elndeiyk na drie weken competitie-voetbal zijn club voor het eerst weer tussen de krijtlijnen van het eigen, verbouwde en verlegde terrein zal kunnen bewonderen. Het andere zal uitgaan naar het zeer voorname gezelschap, dat die eerste wedstrijd zal komen bijwonen n.L de minister-president van de negara Pasudan met zün beide ministers Majun en Djtm Hanna. Bij al deze gebeurtenissen zal toch de echte liefhebber de uitslag van de wedstrijd van de Schiedammers tegen Neptunus het belangrijkst blijven vinden en een voorspelling daarover is toch wel erg moeilijk. De rood-groenen zijn de zonen van de zeegod technisch waarschijnlijk wel de baas, maar.en dat is nu juist in deze wedstrijden de factor van het grootste belang: het en thousiasme en daarover beschikken de Rotterdammers in grote mate. Feijenoord zal het deze keer weder om erg moeilijk krijgen. Dat ADO is niet mis. Natuurlijk moeten we de overwinning van de Hagenaars Eibers door Gymnasiasten aan de tand gevoeld De Zondagavond is niet steeds de geschikte tijd om rustig het resul taat van de gespeelde partijen na te gaan. Dat gaat m de loop van de week beter en in dit overzicht zullen we daarom eens nagaan, hoe de ploegen zich tot nu toe hebben geweerd en wat hun vooruitzichten zijn. Het is wel duidelijk, dat het Zuiden het weer goed doet en dat de Rotterdammers een goede kans op de titel maken, als ze hun hui dige vorm weten te behouden. Ze moeten echter oppassen voor out siders als b.v. Deetos, dat met zijn fris enthousiasme zelfs de sterkste tegenstanders in het nauw kan brengen. Verrassend goed weert HKV zich. "We verwachten niet, dat deze Haagse ploeg over enkele maanden nog tot de kleine kopgroep zal be horen, maar het moet toch al veel bevrediging schenken aan het hardwerkend bestuur van HKV, dat zijn twaalftal zulke fraaie ver richtingen op zijn naam wist te brengen. Nu krijgt men a.s. Zondag Achilles als tegenpartij. We zijn benieuwd naar het resultaat van dat treffen. Ons Eibernest zien we eer als bedreiger van Het Zuiden voor de dag komen, als de groen- witten tenminste weten te voorko men, dat tegen ploegen van het tweede plan verloren wordt. "We denken dan b.v. aan Gymnasiasten, waar a.s. Zondag tegen gespeeld moet worden. De ploeg der Oosten, ligt zeker op de loer om de Eibers ten val te brengen. Vicus Orientis speelde pas één wedstrijd en toon de daarin, dat het voor de ploegen van de middenmoot een gevaarlijk tegenstander zal zijn. Het Zuiden mag dan met flink verschil ge wonnen hebben, in het veld weer den de Leidenaren zich uitstekend- OSCR zien we dan ook niet van Vicus winnen, als op het veld aan de Bentincklaan voor het eerst weer eens eerste klas gespeeld wordt. Er staan in de tweede klas ook interessante wedstrijden op het programma. Zo QuickOns Eiber nest 2, waarin veel voor de Dordte- naren afhangt. Ze moeten winnen om boven Deetos 2 en Olympiaan te blijven. Deetos 2 zal van Baren- drecht winnen en Olympiaan zal het wel klaren met Actief. Velox en Rozenburg spelen voor het eerst sinds ze elkaar in de eerste klas ontmoetten en dat is wel meer dan vijftien jaar geleden, weer tegen elkaar. We vrezen, dat de rood zwarten het loodje zullen leggen. In B moet Ready zijn fraaie po sitie aan de kop verdedigen tegen HSV, terwijl DKC en Algemene uitmaken, wie bij de kopgroep zal blijven. Fluks rekent wel met ALO af, evenals Het Zuiden 2 met Spangen 2. van verleden week op het toch wel zwakke KFC niet te hoog aanslaan. Toch geloven we dat de rood-wit ten speciaal aan de vleugel Tim mermans- CJavan een hele kluif zullen krijgen. Sparta zal het tegen Zeeburgia wel kunnen klaren. We zijn benieuwd of dan nu eindelijk weer eens een doelpuntenserie van Benningshof te zien krijgen. Alle beste wensen vergezellen Hermes naar Velsen,waar de Schiedammers in het mooie Sport park de strijd moeten aanbinden met de kampioenen van het vorige jaar. Het zal hun niet meevallen en in het bijzonder de verdediging niet, welke het tegen de snelle voorhoede van de gastheren handen vol werk krijgt Tot slot Xerxes. Zullen de Zebra's er in slagen zonder neder laag te blijven. We geloven van wel, alhoewel DWS in eigen huis lang niet voor de poes is en over een uitstekende defensie beschikt. Indeling van waierpolo- competitie De wintercompetitie voor de Zwembond voor Rotterdam Om streken geeft de volgende indeling te zien: DAMESAfd. A, Merwede I, ODZ 1, RDZ I, Rotterdam I. Afd. B. Merwede 2, ODZ 2, RDZ 2, Rotterdam 2, VZC I, ZZPC L Afd. C. LAC T, Merwdee S, RDZ 3, RZFC I, VZC2, ZPC I. Afd. Jeugd: EAC, ODZ, RDZ, Rotterdam, RZFC. HEREN: Afd. A Merwede 2, RZC 2, SVH 3, SZC I. Afd. B. Maas I, VZC I, ZPB I, ZPC I, ZZPC I. Afd. C. Merwede 3, RZC 3, Rot terdam 2, SZC 2, VZC 2. Afd. D. EAC X, Rotterdam 3, RZPC I, START I, SZC 3, VZC 3. Afd. E. Merwede 4, RWV I, RZC 4, RZPC 2, Wil toni, ZPC 2, R 4. Afd. Jeugd, Rotterdam, RZC, RZPC, SZC. Afd- Adspiranten. LAC, RZC, SVH, SZC. Janifid; TVT. Frysr Het was al over elven toen ik hen naar buiten zag komen; ze liepen door de veranda langzaam naar de parkeerplaats toe. Onhoorbaar ren de ik over bet grasveld naar de weg en toen hun auto de oprijlaan uit kwam, zat ik al achter het stuur van de Dodge, waarvan de motor gezellig tikte. De auto, een nieuwe Ford Sedan, ging met een rustig vaartje van een vtjf en veertig mijl naar bet Zuiden. Ik wachtte tot te een paar honderd meter voorsprong hadden, voor ik met gedempt licht de achtervolging begon. Toen we nog geen halve mijl ge reden hadden, zag ik in het spiegel tje het slingerend licht van één en kele koplamp. De weg was recht en er was weinig verkeer, zodat ik niet bang behoefde te zijn de auto voor me uit het oog te verliezen. Ik ging daarom wat langzamer rij den en teen schoot er een motor fiets langs me heen. Kurt Haibert, zonder hoed, de panden van zyn regenjas wild wapperend in aijn eigen schroefwind. Ik grinnikte en vermeerderde vaart, roaar zorgde wel de afstand te bewaren. In Tarrytown kwamen we op de hoofdweg en op het kruispunt even verderop gingen we naar het Oos ten. Tot mijn grote verbazing open de het jog plotseling de klep en racete langs de Ford heen da nacht in. Blijkbaar gaf hij de achtervol ging op omdat hij wist waar ze heen gingen. Toen we de stad White Plains naderden, ging ik wat dich ter achter de Ford aan rijden, maar die reed om de stad heen en gjng naar het Zuiden de weg naar Bronx River op. Een paar minuten later waren we bij Scarsdale en daar be gon de auto de heuvels ten Westen van het station te beklimmen; de motor kreunde in. de tweede ver snelling. De heuvels daar zijn be dekt met een doolhof van land wegen, villa's en landgoederen; ik moest weer dichterbij blijven en schakelde de lampen nu helemaal uit De auto voor me maakte een paar scherpe bochten en verdween toen plotseling in de smalle oprit van een donkere tuin. Ik wilde juist zelf het weggetje oprijden waarop die oprit uitkwam, maar kon het stuur nog net om draaien en bleef op vijftig meter afstand onhoorbaar op een zijweg staan. De villa stond nogal een eind van de openbare weg af. temidden van een vrij groot met struiken be groeid terrein, dat door een dichte taxishaag omgeven was. Architec tonisch had 't huis geen pretenties; het was van steen en had twee ver diepingen en zag er nogal saai en oninteressant uit; het soort zomer verblijf. dat voor tweehonderd dol lar in de maand gemeubeld te huur is. Er naast stond een lage garage met een vuilwit betonnen dak, ook al zo naargeestig. In de tijd, die ik nodig had gehad om naderbij te komen en de boel op te nemen, was de deur van de ga rage alweer gesloten en was er licht gemaakt op de benedenverdie ping van de rechterkant van de vil la, dat door de slechtgesloten gor dijnen naar buiten scheen. Ik zag nu een "groengeverfd bamboehek in de heg en een pad van flagstones, dat naar de voordeur leidde. Op het hek was een groot koperen naam bord gevestigd, waar met i jk- letters op de ouderwetse manier in gegraveerd was: Georg Jakabs, M.D. 2—3 en volgens afspraak. Daar zou ik zne niet veel van aantrekken. Ik was wel eerder bij mensen op be zoek geweest, zonder me druk te maken om een afspraak te krijgen. Het was bijna middernacht en de omgeving scheen verlaten. Binned de twee honderd meter stond geen ander huis. Ik sprong over het hek en kwam op mijn rubbereolen te recht. Een hek kan wel eens pie pen. Een grote, geurige rhododen dron gaf me meer dan voldoende dekking. Ik ging er onder zitten, maakte bij het maanlicht dat er doorheen scheen mijn nagels schoon en maakte het me gemakkelijk, ter wijl ik één oog gericht hield op de ramen van de benedenverdieping. Ditmaal duurde het niet lang. Een naar minuten later werden er meer lichten aangedraaid, een achter de voordeur, dan nog twee op de bo venverdieping. De ramen van de be- nedenverdieping Werden donker. Ik ontdekte een stuk fruitkauwgom in mijn zak, begon geduldig te kauwen en had plezier in de zich ontwikke lende situatie. Een poosje later gingen één voor één de lichten op de bovenver dieping uit Toen mjjn uitstekende Zwitserse horloge één uur aanwees, stond Ik op, ontspande mün spieren en sloop voorzichtig naar het huis. Het is nooit een goede tactiek om met de voordeur van een particulier huis te beginnen; de mensen hebben nog altijd het'idee dat die de taak heeft overgenomen van de poort van hun middeleeuws kasteel en daarom vooriien, ze die altijd van sloten, grendels en kettingen als za het zich konden permitteren zouden ze ook slotgrachten, forens en tralie werk nemen, (Wordt vervolgd) Om het kampioenschap van Nederland groot biljart cadre De uitslagen van de gisteren voortgezette wedstrijden in de bil jartacademie alhier luiden: Qosterhout Hïemstra Barzilay Hiemstra Hiemstra Kastelein 200 109 200 67 10.52 8.89 7.69 4.19 13.33 4.48 Vanmiddag zouden de wedstrij den worden voortgezet en Zondag beëindigd. (Inges. Med.) Bij de bestrijding van hoofd pijn, migraine, spierpijn, kies* pijn enz. zijn mei Chefarine „4" zeer goede resultaten be haald. Elk tablet bevat vier geneesmiddelen, die in de hele wereld beroemd zijn geworden en baat brachten,^waar andere middelen vaak faalden. TEGEN PUN EN EN GRIEP, 20 TABLETTEN 73 c (Ven onze speciale verslaggever) HAARLEM. De inter-gealli- eerde Vriendschapstrein, die een tentoonstelling herbergt over het verzet van de spoorwegen in de ge allieerde landen tegen de nazi's, is thans, na Utrecht en Amsterdam te hebben aangedaan, in Haarlem gearriveerd. Op 3, 4 en 5 October zal de tiein op het station Rotter dam Maas staan, daarna op 6, 7 en 8 October op het S.S..station in Den Haag en vervolgens op 10, 11 en 12 October op het station Amersfoort, Nog een tiental an dere plaatsen komt aan de beurt op de tocht van deze trein door Nederland, die tot 12 November zal duren. Reizigers, die op de stations een poosje op hun trein moeten wach ten, doen goed even de venzetsten- toonstelling te bezoeken xnaar vooral de bewoners van de steden, waar de trein stopt, moeten er een tochtje voor naar het station ma ken. Het kaartje, dat ze voor een kwartje kopen (voor kinderen kost het maar een dubbeltje) kan tevens als perronkaart dienst doen. De baten komen aan de stichting 1940—'45 en worden dus goed be steed. Wat men er te zien krijgt? De eerste wagon brengt het ver zet in het algemeen in beeld, men krijgt er een symbolisch beeld van de oorlog en doet om. een indruk op van de manier, waarop wapens uit de lucht werden neergelaten. In de tweede wagon geven schilde rijen van de Belg Jo Conrardy de lijdensweg weer van een verzets man, van zijn arrestatie, door het concentratiekamp naar de dood. Het zijn aangrijpende voorstellin gen. Dan volgt een bioscoop-wagon waar verzetsfilms gedraaid worden o.a. de Belgische film Breendonk, die een beeld geeft van de ellende in een concentratiekamp. Deze drie rijtuigen lopen door een aantal Bankbediende verduistert 100.000 gulden AMSTERDAM. Nasr wij verae- men is dezer dagen aan het licht gekomen, dat een employé van een der grote bankinstellingen te 's Gra- venhage, die aldaar sinds dertig ja ren werkzaam was en het volle ver trouwen van zijn chefs en van. een aantal cliënten genoot, zich gedu rende een reeks van jaren schuldig beeft gemaakt aan frauduleuze han delingen, die door Geraffineerde wijze, waarop zij werden uitgevoerd, geruime tijd onontdekt konden blijveii. De schade, door deze handelingen veroorzaakt, zou meer dan ƒ100,000 belopen. De man zag kans door bepaalde handelingen rich bedragen toe te eigenen ten laste van cliënten van de bank. De vertrouwenspost die hij bekleedde,, maakte het hem moge lijk, dit te doen zander dat het op- Een onderzoek, enige tijd geleden door de fiscale recherche bij een derde ingesteld, deed bepaalde ver moedens rijzen en spoedig daarna kwamen de feiten aan het hcht. De directie van de bank beschouwt het geen voorgevallen is als een interne aangelegenheid, zodat tot nog toe de justitie niet in dc zaak is gemengd. Groot complex in Kralingen Wij vernemen, dat de plannen gereed liggen voor de aanleg van een groot complex van sportvel den op een terrein ten zuiden van de Marinierskazerne. Een nieuwe weg zal van de Honingerdijk rechtstreeks naar de nieuwe sport velden leiden. Het complex zal bestaan uit een speelveld van 75 bi] 110 metei. omgeven door tribunes, drie oefen- velden van ieder 65 bij 100 meter, een veld voor juruores van 55 bij 85 meter en voorts vier hockey velden van ieder 55 bij 91 meter. De sportvelden zullen warden omgeven door een zg, „windman- tel" van snelgroeiende bomen (zo als populieren) en door gazons en plantsoen een aantrekkelijk ge heel vormen. Kleedlokalen zijn eveneens in het plan opgenomen. Gezien het grote tekort aan sport velden m Rotterdam, mag worden verwacht, dat met de uitvoering van dit plan, vrij spoedig zal wor den begonnen. Ten Oosten van het semi-perma- nente complex ,De Wielewaal', zal nog deze winter worden begonn:en met de aanleg van drie sportvel den, speciaal bestemd voor de wijk Charlois. Overwogen is, naast het Xerxes- terrein in Schisbroek, eveneens een complex van sportvelden aan te leggen. Bij onderzoek is echter gebleken, dat de grond daar wei- Vierhonderd mensen weten uit'Rusland te vluchten CORK, IERLAND. Met een voormalig Brits landingsvaartuig, dat slechts 50 passagiers mag ver voeren, zijn Vrijdag vierhonderd vluchtelingen uit de Sowjet-Un.e aangekomen. Aan boord was nog slechts voor drie dagen mondvoorraad. De vluchtelingen verdrongen zich langs de reling van het 580-ton me tende schip en rij verslonden gretig de broden, die aan boord gegooid werden door inwoners van Cork, Het schip is ji Zondag zom vergunning van de Zweedse autori teiten uit Gothenburg vertrokken na verscheidene maanden gewacht te hebben op een vergunning om zee te mogen kiezen. Toen het ten slotte vertrokken was, heeft een vaartuig van de Zweedse kustwacht tevergeefs geprobeerd het schip te doen terugkeren. Het ligt in de bedoeling, dat het schip spoedig naar Halifax in Ca nada zal vertrekken. mg geschikt is, o.a. ligt het water peil te laag. Bij de aanleg van de 12 geprojecteerde sportvelden zal het echter niet blijven. Nieuwe plannen worden uitgewerkt waar over wij te zijner tyd meer hopen te kunnen vertellen. In de promotieklasse gaat Victo ria het nieuwe seizoen in met een team dat 4 nieuwe gezichten telt en waairvan de overige spelers hier en daar van plaats verwisselden. We zijn zeer benieuwd naar de resul taten van deze combinatie in de wedstrijd tegen HOC II op de Rog- gewoning. MRHC is eveneens in A ingedeeld, de enige verandering bij deze club is in de voorhoede gele gen. waar de fantasierijke Van Se- venter is opgesteld. De eerste ont moeting is tegen TOGO II op Laag Zestienhoven, wat voor de pas ge promoveerde Haagse ploeg wel een te zware taak zal zijn. Asvion, is in B ingedeeld. Zij ziet zich in het ko mende seizoen tegenover enkele sterke tegenstanders gesteld, waar van het taaie GHC de eerste is. In de 2e klasse zijn BNC en Aeolus II in A ondergebracht, -waarin ook weer enkele produc tieve Haagse reserve-elftallen ge huisvest werden. Hoewel BNC de laatste tijd enkele verrassende re sultaten boekte, zal Groen Geel II haar het vuur wel zeer na aan de schenen leggen. Aeolus II zal, dunkt ons een harde dobber krij gen tegen de sterke Gorcun.se ploeg Rapid- In II B zien we uit Rotterdam: Tempo '34, Victoria II en Aeolus. Laatstgenoemde neemt de stick op in en tegen Dordrecht, waarvan het altijd moeilijk te winnen is. Toch achten we de rood-zwarten er toe in staat. Tempo '34 ziet zich in het eerste treffen staan tegenover HH UC IV op Klein Zwitserland. Rede lijkerwijs gesproken moet dit een overwinning voor de Zuiderlingen worden. Ook Victoria H heeft een uitwedstrijd met goede kansen, n.l. tegen HOC III. In II C tenslotte RBC en Leoni- das, beide clubs die een vrij slecht seizoen achter de rue hebben. Ook nu treffen zij weer een wel heel sterke afdeling en zij zullen zich van een veel betere zijde moeten laten zien. RBCSV '35 houdt maar heel kleine kansen in voor de Rotterdammers, daarentegen kan ITDM IVLeohidas heel goed een gelijkspel worden, al is het een uit wedstrijd- landen van Europa. In Frankrijk, België en Luxemburg zijn ze al ge weest. Het vierde rijtuig is dan ge. wijd aan het land, waar de trein vertoeft, hier aan de Nederlandse Spoorwegen en aan de stichting 4045. Men krijgt pr o.m. een vervalsingscentrale te zien voorde vervaardiging van persoonsF-^rrij- zen en alle mogelijke andere ,-giti- matie-papieren, waarmee de bezet ters indertijd een rad voor de ogen werd gedramd. Een groot aantal foto's toont aan hoe ons land in het algemeen en onze spoorwegen in het bijzonder na de oorlog uit de puinhopen weer nieuw zijn "op gebouwd. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De fiscale re cherche is er in geslaagd de hand tc leggen op een groot aantal Amerikaanse effecten, die niet of ficieel waren geregistreerd- De In- beslaggenomen effecten zouden een waarde hebben van e.a* f 80.000. De bedoeling was, de pa lderen over de grens te «mokke len en ze dan te gelde te maken. De effecten zftn door verschil lende handen gegaan- Tenslotte kwamen ze terecht bij een zekere W in Den Haag, die bij de politie niet al te goed staat aangeschre ven. W. heeft ze ontvangen, van een Haags kantoorbediende die ze op^ zijn beurt ontving van de melk handelaar N. M. uit Sliedrecht De recherche stelt thans naar de her komst der effecten een onderzoek Stuurlieden krijgen beloningen Goede medewerking aan KNMI te De Bilt 's-GRAVENHAGE De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan een aantal stuurlieden op de grote vaart beloningen toegekend in de vorm van een verrekijker, «en baro meter, een boek of een soortgelijk voorwerp als blijk van waardering voor hun aandeel In de bewerking van aan het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut overgelegde verdienstelijk bijgehouden journalen. Het rijn Y. J van den Berg van de „Koninklijke Nederlandsche Stoom boot'Maatschappij". W. A Breebaart, van de „Koninklijke Paketvaart Maatschappij", J. S. Drukker, van de „Holland Amerika-lijn"; W. H. Hengeveld, van de „Hollands che Stoomboot Maatschappij", J. A Jon kers van de „Holland Amerika-lyn", P. Joosse van de .Koninklijke Rot terdamse Lloyd", A. Leverington van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", G. P. Sabelis van de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" en J. J. Slager van de „Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd". Finse stad met ondergang bedreigd door houtbrand HELSINKI Op een van de groot ste houtopslagplaatsen van Finland te Kemi, in het Noord-westen, is door het overspringen van een vonk van een sleepboot brand uitge broken. die zware schade beeft aan gericht. Een sterke wind blies br an- ciende spaanders bijna twee kilome ter weg, waardoor nieuwe branden ontstonden. Onder andere raakte een ziekenhuis m brand, dat geëvacu eerd moest worden. Uit de omlig gende steden zijn met spoed brand weerlieden en soldaten gezonden en ook Zweedse brandweerlieden snel den te hulp. De stad Kemi zelf wordt ernstig bedreigd. De brand had vanochtend hout voorraden in de as gelegd waarvan de waarde op 2 3 millioen dol lar te schalten was. De brandweer van de Finse ste den Tonio en Oulu zijn naar de plaats van de brand gestuurd en ook de brandweer uit de Zweedse grensstad Haparanda wordt spoe dig ter plaatse verwacht. De hulp van alle burgers met inbegrip van het personeel van de buitenlandse consulaten, is inge roepen om de brand te bestrijden, 30.000 standaard hout zijn reeda verloren gegaan. Hoofdklasse competitie dammen De begin September aangevan gen competitie in het district Rot terdam heeft tot op heden een heel rugtig verloop. De stand luidt thans: Constant DDV Het Oosten RDG Perais Charlois Het Westen ZDC CDR Dubbeldam 8 55-25 6 39-21 5 37-23 4 40-40 4 40-40 3 39-41 3 39-41 2 34-46 2 31-49 1 27-53 Opmerkelijk is het valkomen fa len van de kampioensclub ZDC, terwijl de goede nositie van de Dordtse club DDV eveneens in het oog springt. Zal eindelijk de oude Dordrechtse vereniging weer eens een woordje mee gaan spreken? Het heeft er alle schijn van, dat de „benjamins", de Dubbeldamse vereniging in dit gezelschap -te licht bevonden zal worden, OVERSCHIE De voetbalvereniging Lafamo, Grafobor en RK SVO hebben zich in een adres tot de wijkraad ge wend met bet verzoek om enige sportterreinen. Zij wijzen er op, dat sdert 1944 te Overschie geen veld voor voetballers meer beschikbaar is. hetgeen allerwege als een groot gemis wordt aangevoeld. Voor een gehoor van circa 50 per sonen heeft de organist Wim Kooü op Woensdag 2B Sept. alhier een kerkconcert gegeven. Werken van Handel, Daquin. Andriessen en een koraalbewerking van de organist zelf werden uitgevoerd. De sopraan Hetty van Pemis heeft enige soli ten gehore gebracht. ''SK'ishfe

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4