HET ROTTERDAMSCH PAROOL1 VOOR-UNIE van kracht met ingang van 1 October Vrede met een communistisch Oost-Duitsland r West-Europa's defensie in Amerika bepaald Breuk over kosten van levensonderhoud Vrije goederen bij Treinbotsing Oudewater Vele markten open voor onze export Vrije invoer van producten uit veertien Marshall-landen Totale maans verduistering De Rijn tvederom verdedigingslinie genoemd Russen zouden bereid zijn hun troepen terug te trekken Socialisten voorstanders van algemene loonsverhoging Nee toch... Heus! V.J Nieuwe bonnen voor werkkleding 9e Jaargang no. 234 h#d. ma Anita. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abonn.prij«: per week (L32 per kwartaal 4.10, losae nummers ƒ0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool*1 IDE SCHIEDAMMER Donderdag 6 October 1949 Uitgave N,V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiert Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur; B. de Vries Hoofdredacteur: W, B. F. Schaper GROTE STAP OP WEG NAAR BENELUX DEN HAAG De Neder landse regering heelt een lijst gepubliceerd van goederen, wel ke met ingang van 10 October uit de Marshall-landen vrfi In Nederland kunnen worden ge ïmporteerd. Op de. vrije lijst komen onder an dere voor: Kaas van alie soorten, mits volvet of 40+ en niet in Hol landse vorm of verpakking; darmen blazen en magen van dieren; Ivoor; sponsen; ongebrande koffie; copra: oliehoudende zaden en vruchten: was: cacaobonen; vlees, en vismeel; kiel, cbamotte- en dinasaardekalk steen'; gips; gewone kalk; cement; asbest; mica; talk; ijzererts. Allerlei zouten en zuren eslïulose- derivaten en kunstmatige plastische stoffen; terpijtennoliesynthetische looistoffen; plantaardige etherische of vluchtige oliën; caseïne; spring stoffen; hulden en vellen; lederwa ren ;"bui2èh en slangen van niet ge harde rubber. Rondhout; gezaagd hout; dwars liggers en wisselhouten; papterstof; gewoon pakpapier- sigarettenpa pier gedrukte boekenruwe ka toen; stenen en tegels voor bestra tinggegoten of gewalst glas op tisch glas; ruw zilver; ruw giet ijzer- bladveren van ijzer of staaL Centrifugaalpompen; hydrauli sche persenmachines en werktui gen voor de meeündustrie; machi nes voor de bereiding en bewerking van leder en huidenidem voor pa pier; verpakkingsmachines; kogel lagers en rollagers; electriciteits- meterselectrlsche locomotieven vliegtuigen;' thermometers. V UTRECHT. Jn de afgelopen nacht om kwart over twee z(jn 1>Ü het voormalige station Opdewaler twee goederentreinen op elkaar ge botst Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan, maar het spoorverkeer tussen Woerden en Gouda is volkomen ontwricht, doordat beide sporen versperd zijn. Reizigers uit 'Utrecht moesten vroeg in de ochtend of over Am sterdam of over het baanvak Woer denLeiden naar Den Haag en Rotterdam reizen. Reizigers uit Brabant en Limburg konden Rot terdam en Den.. Haag via Dordrecht bereiken. Men is terstond met de' opruimingswerkzaamheden begon nen, maar het zal nog wel even du ren voor de verbindingen weer nor maal zijn. Een der beide goederentreinen stond te Oudewater op een zijspoor gereed om in de richting Utrecht te vertrekken. Juist toen de locomotief optrok en het spoor van Woerden naar Gouda kruiste, kwam uit Utrecht de tweede goederentrein. Beide locomotieven botsten op el kaar en vijf wagens ontspoorden. Al dit materieel kwam dwars over de rails te staan, die bovendien werden beschadigd. Vanmorgen om half tien was men er in geslaagd één der beide sporen vrij te maken. Er wordt nu tussen Woerden en Gouda een pendeldienst onderhouden. 'AZIE India of Japan? BEVIN en 'Acheson hebben dezer dagen in Washington besprekin gen gevoerd, omdat Groot Brittannië. en de Verenigde Staten op zoek zijn. naar een gemeenschappelijke poli tiek in het Verre Oosten. In het ver leden hebben beide landen een ver schillend standpunt ingenomen. Zij doen dat 'ia feite nog--®- Na de mislukking van de Ameri kaanse politiek in China, is men op het State Department geneigd dit land te beschouwen als eert Russi sche satelliet. Engeland meent, dat men nog volstrekt niet zeggen kan, dat Mao Tse Toeng een slaafs volge ling van Moskou is. De Chinezen zijn nationalisten. Wat Mao Tse Toeng beweert is \één, maar wat Chi na doen zal, zo redeneert men in /Londen, dat is twee. Daarom denkt men In het zoeklicht er bijvoorbeeld anders over een er kenning van de Chinese volksrepu bliek dan in Washington, v Een tweede geschilpunt is de toe komst van Japan. Er is in Amerika een stroming, die meent, dat in To kio de sleutel ligt voor een Azia tische politiek. De landen van het Britse gemenebest denken daar an ders over. Zij geloven, dat het hóóg tijd wordt, dat generaal Mae Arthur wordt vervangen door iemand die Japan door een wat nuchterder bril bekijkt. De Engelsen beschouwen India als de beste troefkaart waarover het westen in het Verre Oosten beschikt. Een welvarend India achten zij de -zekerste garantie tegen het commu nisme. Vandaar dat de suggestie is gemaakt, dat de -Y.S. een deel van de Britse oorlogsschuld aan India zouden overnemen en' dat ook ge sproken is over een Marshall-plan voor Zuid-Azië. Uiteraard zijn er meer verschillen tussen de Britse en de •Amerikaanse politiek. Maar deze korte opsomming: bewijst al, datcoördinatie niet ge makkelijk is. Weinig 'verandering I Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen mist en weinig wind. Morgen overdag: wolkenvelden afgewisseld door enkele opklaringen. Overwe gend droog weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Wei nig verandering in. temperatuur, 7 Oct.: Zon op 6.50, onder 23.03; Maan op 18,09. ander 7.04, Dat betekent dan dat Nederland ook nog de vrije invoer toestaat van een serie goederen uit België, die vorig jaar 30 pet beliepen van het bedrag waarvoor Nederland uit Bel gië importeerde. En omgekeerd zal België vrijwel alle Nederlandse in dustrieproducten ongehinderd toe laten, evenals een groot aantal land-1 bouwproducten. Deze Voorunie wordt van kracht 1 October j.l. De vrije in voer van de producten op de lijst voor 14 Marshall-landen West- Dultsland en Zwitserland zijn voor lopig nog uitgezonderd gaat 10 October beginnen. Tezamen vormen deze twee maat regelen een totale omwenteling in de strijd van West-Europa voor zijn herstel. Niet langer worden indu strieën belemmerd in hun export naar de betrokken landen de maatregelen zijn wederkerig door de barrières welke door deviezen- schaarste moesten worden opgetrok ken. Industrie X in land A zal van nu af vrij kunnen concurreren te gen eenzelfde industrie in land B en de beste van de twee zal het win nen. Dat kan kleine drama's ver oorzaken, doch in het grote West- Europese verband zal het nu zo kun nen worden, dat ieder land zal moe ten-en kunnen gaanproduceren waartoe het het 'meest is, geëigend. Er zal daardoor *een gezonder pro ductiesysteem kunnen groeien met groter afzetmogelijkheden en als -ge volg daarvan lagere prijzen en tege lijk zal daardoor de concurrentie mogelijkheid op de buïtcn-Europese markten, vooral in het Westelijk Halfrond sterk toenemen. En juist van. daar moeten de broodnodige dollars komen. Over de Beneiux-ontwikkelmg kon de heer Spierenburg gisteren nog niet veel zeggen. De definitieve handtekening immers ontbrak nog. Doch dit is wel zeker, dat de tex tielproducten nog niet geheel vrij over de Belgisch-Nederlandse grens kunnen worden gebracht. Maar Nederland heeft toegezegd dat de Belgen zeer veel meer "textiel zullen mogen invoeren; lappen zowel als eindproducten: pakken, jurken, ta fellakens en wat aï meer. En daar mee waren de Belgische onderhan delaars tenslotte blijkbaar volkomen tevreden. Nederland op zijn beurt krijgt nu rriet zijn land- en tuinbouw producten een faire kans op de Bel gische en Luxemburgse markt en zo gezien waren dat de; ernstigste pro blemen. Er is voorts een oplossing gevonden waarvoor afgifte van goud en dollars niet zo snel nodig zal zijn, een zekerheid waaraan Nederland in Voor unie-verband ernstig behoefte had. Tot zover wat de Benelux be treft. Het gedetailleerde nieuws volgt spoedig, aldus werd ons mede gedeeld. En wat nu de regeling voor de -Marshall-landen aangaat het vol gende: Te Parijs was indertijd afge sproken dat de invoerbarrières tus sen de aangesloten landen zo snel mogelijk moesten worden opgeheven Vervolgens werd besloten, dat de zestien landen twee lijsten zouden opstellen. Een lijst A met producten, welke ieder land onmiddellijk zou binnenlaten uit alle andere landen van de OJLE.C.-En een lijst B waar op deze landen zouden zetten over welke producten zij. willen komen praten. De lijst' A welke' Nederland heeft ingediend omvat een reeks (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Om enkele minuten voor half zes, snelde de directeur-generaal van de Buitenlandse Economische Betrek kingen, de heer D. P. Spierenburg uit de grote vergaderzaal van het ministerie van Economische Zaken in Den Haag, waar hij juist de pers op de hoogte had gebracht van het Nederland se besluit om de gehele invoer uit West-Europa vrij te geven, voor een aantal producten, die vorig jaar 24 pet van onze im port uit de2e landen omvatten. Met grote stappen haastte de heer Spierenburg zich de trappen op naar zijn kamer, waar zijn Belgische collega MaxSuttens reeds met de pen in de hand ge reed stond om zijn paraaf te zetten onder het accoord voor de Voorunie van de Benelux. Enkele minuten later hadden beiden hun voorletters gezet. Wanneer de beide regeringen geen bezwaren meer maken, hetgeen niet waarschijnlijk is, zal daarmede de tweede grote stap op de weg naar een werke lijke Benelux zijn gedaan. producten waarvan wij in 1848 voor 176 miliioen dollar importeerden uit de zestien Jan den. Dat was - 24 pet van onze totale invoer uit die lan den en 20 pet. van onze invoer uit de gehele wereld tezamen. De lijst B. met producten waar over Nederland in Parijs met zijn OEEC-partners wil komen praten omvat artikelen waarvan vorig jaar voor 454 miliioen dollar in die lan den werd gekocht, ongeveer 60 pet. van onze invoer uit die landen, om vattend. Slechts 16 pet. van de pro ducten welke Nederland uit de West Europese landen importeerde blijft buiten discussie. Die artikelen blij ven aan zeer gelimiteerde invoerver gunningen gebonden. Uiteraard maakt Nederland dit gebaar niet alleen. 'Engeland bij voorbeeld laat al onmiddellijk de in voer los van. producten die vorig jaar 50 pet. van zijn West-Europese aankopen omvatten. En over een 36 pet. wil het dan.bdvendien nog pra ten. Voor Frankrijk gelden ongeveer dezelfde cijfers. En dat alles gaat in op 10 October. Onze industrie, zal dus meer in die landen kunnen ko pen maar zij zal er ook meer kun nen slijten. In deze regeling is als gezegd West Duitsland niet betrokken, pat vindt voornamelijk zijn oorzaak in de om standigheid dat Nederland kort ge leden een zeer gunstig handelsac- coord heeft kunnen, afsluiten, waar bij Duitsland- de- grens .voor Neder-- landse producten geheel openstelde, terwijl Nederland een zeer ruime contïngentenxegeling met veel ver anderingsmogelijkheden schiep. De nieuwe regeling kon voor Zwit serland nog niet van toepassing worden verklaard, omdat gevreesd moet worden dat de belangstelling voor aankopen in dit harde valuta land dan zo'n vlucht zou nemen, dat al zeer spoedig goud of dollars zouden moeten, worden aigedragen aan Zwitserland. En dat risico kan Nederland zich niet permitteren Er KOMENDE NACHT: Komende nacht zal er wederom een totale maansverduistering plaats vinden. Zij begint om 2.05 uur en zal eindigen om 5.48 uur. Zr duurt dus ongeveer van twee uur 's nachts tot zes uur 's mor gens. Om vijf minuten over twee begint zich een donkere vlek te vormen op-de rand van de maan, die langzaam groter wordt. Om twintig minuten over drie zal de gehele maan verduisterd zijn. Om drie minuten over, half vijf zal weer een klein licht randje van de maan te voorschijn komen. Een totale maansverduistering ontstaat, doordat de maan de scha. duw kegel van de aarde passeert, die ongeveer driemaal zo groot is als haar doorsnede. Tijdens een dergelijke verduistering wordt de maan niet geheel onzichtbaar. Zij vertoont na elkaar of tegelijkertijd grauwe, oranje-gele en wijnrode tinten, doordat -bepaalde stralen van de zon in de atmosfeer gebro ken worden en toch het maanop pervlak bereiken. Dit kleurenschouwspel is zeer de moeite waard. Voor de belangstel lende toeschouwer ■'kan men daar om slechts hopen, dat er ditmaal meer van te zien zal zijn dan in de nacht van 12 op 13 April toen de vorige 'totale maansverduistering plaats vond, maar men er in ons land niet van kon genieten door de zware bewolking; TE 'S-GRAVENHAGE werd een nieuwe ambulance-auto (merk International Metro Chassisge demonstreerd, die door de medi sche en technische afdeling van het Rode Kruis werd ontworpen. Het interieur van de auto. Nederland gaat Frans vlees importeren DEN HAAG. Dr. J. P. A. Am- maet van de vee- en vleeskeurings dienst, district "Westland is gisteren met een regeringsopdracht naar Parijs vertrokken, waar hij vlees zal keuren. Nederland heeft n.l. besloten Frans vlees te importeren. Waarschijnlijk als gevolg van de devaluatie van beide landen besloot de - Nederlandse regering thans rundvee uit Frankrijk te importe ren, omdat dit goedkoper zal zijn dan vlees tiit de dollar landen. Dr. Anemaet heeft tevens de opdracht gekregen de Franse vleeskeuring te bestuderen en daarover een rapport aan de regering uit te brengen. WASHINGTON. In Washington bevinden zich op het ogenblik de ministers van defensie van Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Noorwegen, Denemarken, IJsland, Italië, Canada, de Verenigde Staten en de Britse minister van defensie Albert Alexander. Verscheidene der minis ters zijn in gezelschap van hun stafchefs gekomen. De taak van de commissie bestaat in het vaststellen van richtlijnen voor operaties binnen de „Atlanti sche Gemeenschap" ingeval een der twaalf aangesloten -landen, mocht worden aangevallen. Algemeen wordt in Europa de Rijn als ver dedigingslinie beschouwd. De onmiddellijke taak der com missie is echter van organisatorische aard. In de eerste plaats zal zij zich daarbij wijden aan de vorming van een militaire commissie, samenge steld uit de stafchefs of hun plaats vervangers en. voorts de samenstel ling van een permanente .commissie, bertaandë^uit -de- drie ''hóógste"" staf chefs van de Verenigde Staten. En geland en Frankrijk. De ministers'komen bijeen op het ogenblik, dat het State Department zich opmaakt om de contractbe- sprekingen te beginnen met acht' landen, die in totaal ongeveer een milliard dollar aan militaire uit rusting zullen ontvangen, waartoe verleden week door het congres machtiging is verleend. De onder handelingen geschieden op dezelfde wijze als met de Marsball-toewij- .ingen voor economische hulp is wordt echter samen met Zwitser- geschied. Drie landen hebben niet land naar een sooedïge oplossing ge- om militaire uitrusting gevraagd, zocht I n.L Canada, Portugal en IJsland. Koningin Juliana op de Hollands Glorie DORDRECHT. Tot grote ver- rassïng Van de gehele bemanning van „Hollands Glorie", het in Dor drecht gelegen opleidingsschip van het ministerie van onderwijs, kun sten. en wetenschappen, bracht H.NL de Koningin Woensdagmiddag om streeks half twee een bezoek aan .dit schip. - Dè, Koningin- .werd door--dfr oam-- mandant, de heer A. F. Ootnkens voorgelicht en rondgeleid. Hfj stelde het onderwijzend personeel aan de Koningin voor. Het lesprogramma ging door en gedurende drie kwar tier volgde Koningin Juliana het met belangstelling. Zij informeerde bij de jongens die-voor de binnen- en grote vaart hun eerste opleiding ontvangen naar details. De aspirant matrozen gaven een demonstratie van het roeien in de grote sloep. Bij het afscheid brachten de jon gens de gebruikelijke „scheeps- joel" uit. De Koningin heeft onge veer een uur aan boord vertoefd, - NIEUWE TROEF VAN HET KREMLIN BERLIJN. Vooraanstaande politici uit de Sowjet.zone zijn Woens dag in het vroegere gebouw van het nationaai-socialistische ministerie van propaganda aan de Wilhelmsplatz In de Sowjetrnssische sector van Berlpn bijeengekomen ter opstelling van definitieve plannen voor de proclamatie van een Oostduitse regering. De vergadering werd bijge woond door leden van het praesidium van de Volksraad en het „Blok van democratische partijen". .Een woordvoerder van de Volksraad be vestigde, dat de Raad Vrijdag zou samenkomen voor „een hoogst be langrijke zitting". De Volksraad zal zich dan uitroepen tot de „Voorlopige Tweede Kamer" als antwoord op de vorming van de Westduitse regering te Bonn, Duitse Volksraad wordt Kamer v. Afgevaardigden In een. communiqué ls Inmiddels verklaard: „De vorming van een afzonderlijke- Westduitse staat, het Eezettingsstatuut, de ontmante- lir.gswerkzuamhcden, die jn strijd zijn met het Internationaal Recht, de weigering om een vredesverdrag te sluiten en de controle, uitge oefend door de hoge commissaris sen, die zich zelfs uitstrekt tot kwesties ais handelsverdragen tus sen Oost. en West-Duitsland, heb ben de ernstige nationale nood ont huld, die in Duitsland door de dicta toriale politiek van de Westelijke mogendheden is teweeggebracht." „Om de nationale belangen van het Duitse volk te beveiligen door nationale „zelfhulp" wordt de der de Duitse Volksraad, vdie door het derde Duitse Volkscongres op 30 Mei 1949 werd gekozen, hierbij verzocht zich uit te roepen tot voorlopige Kamer van Afgevaar digden op grond van de artikelen van de constitutie, aanvaard door het Volkscongres en de Volksraad, en een constitutionele regering van de Duitse democratische republiek te vormen". De bedoelde constitutie voorziet in een „Volkskamer" van 400 af gevaardigden, tot stand gekomen door vrije en geheime verkiezingen, en een Eerste Kamer van vertegen woordigers van de staten, in de verhouding van een. afgevaardigde op 400.000 mensen. Bluf, of De Sowjets hebben te kennen gegeven, dat de nieuwe, in Oost- Duitsland te vormen regering het recht heelt haar bevoegdheden ook Over het Westen des lands te doen uitstrekken. Verder hebben de Russen laten doorschemeren, dat zfl voornemens zjfn een vredesverdrag te sluiten' met de communistische Oostduitse staat en daarna hun bezettingstroe pen terug te trekken. Westelijke geallieerde kringen geven toe, dat een vredesverdrag als tegenhanger van het bezettings statuut voor West-Duitsland, voor de communisten van enorme pro pagandistische waarde kan blijken te zyn, maar „het kan ook blufferü zjjn voor binnenlands gebruik". Engeland heeft in de afgelopen lente Rusland aangeboden aJ deze kwesties gezamenlijk te regelen langs diplomatieke weg, maar Wysjlnskl heeft dat aanbod van de hand gewezen. Berlijn economisch gezien door Engelse ogen BERLIJN. In zijn eerste maan delijkse rapport zegt de Britse hoge commissaris in West Duitsland, sir Brian Robertson, dat „speciale maat regelen" worden overwogen om Berlijn hulp van buitenaf te verle nen. Verder verklaart hij, dat het ernstigste aspect van het- leven in Berlijn de groeiende financiële ma laise is. Het werkloosheidscijfer was hoog en de industriële activiteit ge ring. Het was duidelijk, dat de stad, beroofd van een groot gedeelte van haar industrieel potentieel en van haar functie als financieel centrum, niet levensvatbaar zal zijn zonder buitenlandse steun. De voedselpositie liet zich gun stig aanzien. Men klaagde alleen over gebrek aan geld. De overwin ning van de rechtse partijen had het optimisme in zakenkringen echter aangewakkerd, zodat verwacht kon worden, dat dit zou leiden tot eeD ruimere credietverlening. Op 13 October trekt 2de Niwin-loterij DEN HAAG. AUe loten van de tweede Niwin-loterij zijn uitver kocht en in antwoord op de vete desbetreffende vragen, deelt het Centraal Bureau Niwm mede, dat op 13 October in Amsterdam ten overstaan van notaris Abma de trekking van deze loterij plaats zal hebben. De nummers van de winners van de auto, het jaar gratis leven en het', hoenderpark zullen zo vlug moge lijk bekend worden gemaakt. Een week na de trekking'zullen .trek- kingslüsten verkrijgbaar-zijn- KABINET QUEUILLE TUIMELT PARIJS. De Franse Premier Henri Queuille heeft Woensdag, on geveer een jaar en een maand nadat hij aan het bewind kwam, het ver zoek van aftreden van zjjn kabinet by president Auriol Ingediend. Aurlol die de kleine grijzende premier ontving op zjjn landgoed te Rambouiilet, weigerde de aftreding te accepteren en verzette er zich krachtig tegen. Toen Queuille echter bleef aanbonden beloofde, de pre sident hem heden zijn antwoord te zullen mededelen. Zaterdag spoedzitting van parlement De twee politici kwamen over een dat zij Zaterdagmorgen de nationale vergadering zullen bij eenroepen. Aanvankelijk zou de assemhlée eerst de achttiende October weer bijeen komen. QueUille bracht on geveer 45 minuten in aanwezigheid van de president door en toen hfi het landhuis verliet kon een glim- lach zelfs niet de zorgelijke rimpels op zyn gelaat verbergen. Met kalme stem legde hy voor verslaggevers een korte verklaring af- Hij zeide dat hij Auriol had me degedeeld dat de verdeeldheid in het kabinet thans zulke afmetin gen had aangenomen dat hij niet langer de man was om daarover de leiding te voeren. Het besluit van de premier volgde op een breuk in het kabinet tussen de con servatieve en de socialistische le den over de te volgen loon, en prij- zen-politiek na de devaluatie van het pond en de franc. Het kabinet maakte Zaterdag in. een communiqué bekend dat een programma uitgewerkt zou wor den voor lagere prijzen terwijl de meeste lonen op hetzelfde peil zou den blyven. De premier zelf zou uitmaken welke „abnormaal lage" lonen in aanmerking zouden komen voor een kleine verhoging. Een brief van de socialistische minister van arbeid Daniël Mayer aan Queuille gooide alles weer in de war. Daarin schreef Mayer dat de socialisten eisen, dat er op grote schaal loonsverhogingen zullen plaats vinden en hij liet doorsche meren dat zij niet van plan waren, hun houding te wijzigen. Naar aanleiding v&n, deze brief, riep Queuille onverwacht het ka binet "Woensdag, b^een en na nog geen uur beraadslagen en discus siëren .gaf bijtte kennen/dat 1*9' de hoop óp' een compromis opgaf '"en. dat hij rich 's middags met de pre sident ih verbinding zou stellen. Queullle's regering is langer aan het bewind gebleven dan enig ander kabinet sinds de bevrijding. Op 10 September 194S verkreeg Queuille het vertrouwen van het parlement en de volgende dag vormde hy zön coalitiekabinet. gedurende zjjn regeringsperiode maakte de regering verschillend® crises door, herkreeg Frankrijk haar monetaire stabiliteit en WBrd in No vember een landelijke stakings poging van de communisten be dwongen. Toen onlangs de plotselinge deva luatie van hetBritse pond kwam, werd de Franse regering door dit nieuws volkomen verrast en zat op. slag tot over de oren in de netelige kwestie van de loon- en prijspoli tiek. De twee laatste weken heeft het kabinet zonder onderbreken doorgewerkt om te trachten een overeenkomst te bereiken, maar het heeft niet mogen baten en de enige mogelijkheid die overbleef was het aftreden van het kabinet. MIJNE HEREN, dit is alles wat ik u momenteel te zeggen heb." De journalisten konden naar huis gaan, want het was duidelijk, dat Queuille geen onthullingen meer zou doen. Zij waren Henri Queuille gevolgd naar Rambouil-r let, naar het pal eis van president Auriol, die hy mededeling ging doen van zijn bestuit zijn rege- ringstaak neer te leggen Vrouw redt zicli van aanslag TILBURG. Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft Woensdag de 51-jarige arbeider M. S„ wonen de aan. het Fieter Postplein te Til burg, getracht rijn vrouw van hat leven te beroven. Terwijl de doch ter van 5. voor boodschappen afwe zig was, is de man zijn vrouw met een mes te hjf gegaan, haar daarbij een snede in de hals toebrengende. In de daarop ontstane worsteling heeft de vrouw kans gezien, haar man het mes te ontriemen en Uit de woning te vluchten. Hevig, bloedend kwam zij bij een der buren binnen, waar zij bewusteloos ineen zakte. tZij.wer<L, door...dfe ;geneeskun 'dienst naar het ziekenhuis gebracht; Haar toestand is niet levensgevaar lijk. De dader was intussen ontko men. doch werd des middags nabij het Wandelpark te Tilburg, zwe vende en in overspannen toestand, aangetroffen. Een bedrijfsongeval, dat de man op een fabriek overkwam en waar bij hij twee vingertoppen van de linkerhand verloor, schijnt nadelige invloed te hebben gehad opzijn geestesgesteldheid, hetgeen vooral in de laatste zes weken tot uiting kwam. Hij moet reeds eerder ge dreigd hebben zijn vrouw en zich zelf hef leven te benemen. Een psy chiatrisch onderzoek is gaande. Wederom een dodelijk verkeersongeval AMSTERDAM. Woensdag middag omstreeks half zes is op de hoek van de Emmastraat en de Lairessestraat een 54-jarige wiel rijder door een auto aangereden. De man, B. Rassberg genaamd en expeditieknecht van beroep, werd door de G.G. en G-D. met een ernsti ge hoofdwonde en inwendige kneu zingen naar het WHhelmina Gast huis overgebracht. In de loop van de avond is hij daar overleden. Een half uur tevoren was in de Middenlaan tegenover het Aqua rium een 67-jarige voetganger, die niet oplette bij het oversteken van. de rijweg eveneens aangereden. Deze man brak een been en een arm en kreeg eveneens inwendige kneuzingen. Hij werd naar het O. L. V.-Gasthuis vervoerd. Het opperste gerechtshof van de Sovjetunie heeft verklaard dat het gezin en het hutnelyk in Rusland gebaseerd moeten ■worden op de verheven grond beginselen van de communisti sche zedenleer, De chauffeur van een brand- toeerauto in Japan heeft, toen hij met zijn wagen uitrukte, meer dood eh vernieling aange richt dan door een gemiddelde brand wordt veroorzaakt. Hij verloode macht over het stuur, reed een uierjarig meisje dood, verwondde twee andere kinde ren ernstig, velde een brand weerman en twee telegraafpa len ter aarde en kwam. tenslotte +*-1 stilstand in het huis van een bejaarde weduweToen men de brandweercommandant van de ze ongelukken in kennis wilde stellen, bleek hij zelfmoord te hebben gepleegd. Hij had de fouten van zijn ondergeschikts al vernomen en boette er voor met zyn eigen lenen. De Mukwa Bwmba'n krijgs dans in de Belgische Congo die enige overeenkomst vertoont met de Boogie Woogie, is door de autoriteiten verboden, omdat h\j de inboorlingen „buiten zin nen" brengt. Men gaat nu een compagne voeren voor tvat kal mer dansen. De Chinese communisten hebben een filmcensuur inge steld. Tot de verboden zaken behoort onder meer. alles wat naar sex appeal zweemt. DEN HAAG. Het Centraal Dis- tributiekantoor deelt mede, dat de bonnen, voor werkkleding H 19 en L 19 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 19 kan men kopen: een overall -of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange.stof jas, een lange witte jas, een. laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 19 kan men ko pen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen. Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 tot en. met H 18 en L 13 tot en met L 18 blijven voor lopig geldig. Officiële bonnenlijst Voor het tijdvak van 9 t.m. 22 Oc tober 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen, van: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 341 Vlees (A, B, D): 100 gram vlees 342 Vlees (A, B); 300 gram vlees 343 Vlees <D): 100 gram vlees 347 Algemeen (A. B): 125 gr. koffie 246 Algemeen (A, B): 200 gram. kaas of 250 gram korstloze kaas 254 Algemeen (D); 100 gram kaas of. 125 gram korstloze kaas 352 Algemeen (B): 200 gram kaas of 250 gram korstloïe kaas (De letters achter de bannummers geven de kaarten, aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 911 (Bij*. Arbeid, a^. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter B. Bovenstaande bonnen kunnen reèds op Vrijdag 7 October worden gebruikt. De niet-aangewezen bannen 325, 327, 323, 329. 330, 331, 332, 333, 335, 336, 337, 338, 339 Algemeen kunnen worden vernietigd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1