VOORAL VOOR DL VROUW Massage met groente en fruit £c^fd£cn v! tlhtMAL VROUWEN Eieanor Roosevelt: een vrouw van betekenis Kunstenaar moet functie hebben in het. volk Huiselijk Zoekt langs deze, haar onsympathieke weg" Tien onaangename dagen op klip bij Perim Yrijdag 7 October 1949 Iza Vally verjongt zijn klanten met aardappelpuree en radijs Was Uw wol veilig in Hittegolf in New-York Wijlen de president vroeg altijd naar haar oordeel Dinsdag wordt zij 65 jaar JU Terugkeer van de eigen jeugd PROF. v. d. LEEUW: Opvoeding tot kunstivaardering een nationaal probleem T/T% inö'oube "I Specialisl vaar WOL en PSTR1NEN MODE-NOVELETTE ia vt Kans op gelukkig huwelijk is even groot, of even klein Angst voor zwendel niet ongegrond Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW Bioscoopcouflict Gouda Op ds koAJüd DE LEKKERKERK: Een historie van „Kalmte kan je redden" 3 (Van onze Parijse correspondent) 'Is ge de schoonheidssalon van Iza Vally binnen gaat. op de Place de 1 Opera in het hartje van Parijs waant ge U aanvankelijk m een deftige groentewinkeL Ge ziet er namelijk geen tubes Crème, potten zalf en flessen reukwater, maar aardappelen, citroenen, bananen, komkommers, sla, radijzen en princesseboontjes. Dit zijn namelijk de ingrediënten, waarmee onze reeds beroemd geworden Iza zijn klanten schoonheid weergeeft, sporen van de ouderdom wegmoffelt, kortom zijn beroep uitoefent, Iza Vally is niet zo'n doodgewone kwakzalver, die zijn klanten ponden vettigheid op het gelaat smeert. Hij masseert niet met olie of crème, doch met,,., schijven komkommer. En het moet gezegd worden het resultaat is verbluffend. Is de huid erg schraal, dan wordt er wat banaan, ingewreven. De zaken lopen uitstekend, want, de Parijse beau monde schijnt de tubes te hebben afgezworen. Terug naar de natuur. Als men in de allerfijnste ereme een stuk banaan verwerkt, omdat banaan zo goed is voor de huid, waarom dan niet in een keer het velletje met een banaan bewerkt? Iza Vally is een Italiaan. Getroffen door de heilzame uitwerking van vele simpele schoonheidsmiddelen, die de vrouwen op het Italiaanse platteland gebruiken, begon hij deze natuurlijke methode te bestuderen. Hij ontdekte, dat de meeste dezer schoonheidsmiddelen chemisch en pharmaceutisch wel degelijk verant woord waren en veel snellere resul taten afwierpen, dan de kunstmatige middelen in tubes, potten of flessen. Na nagenoeg eindeloze onderzoekin gen stelde hij een soort schoonheids- encyclopaedie samen, uitsluitend voor eigen gebruik. Maandenlang probeerde hij zijn recepten uit op kennissen èn kennisjes. Daarna ver huisde hij naar Parijs en begon zijn schoonheidssalon, op de Place de I'Opéra. Iedere ochtend kunt ge de Parijse meester thans over de Parijse mark ten zien slenteren om de beste soor ten groenten en fruit uit te zoeken. Belast en beladen met manden vol fruit en groente keert hij dan terug naar zijn sjieke salon om de kunsten toe te passen. Hij heeft al vele man nequins, enkele prinsessen plus wat filmsterren toe klant. «..-Je da mes een masker op van aardappel puree, waardoor ze vijf jaar jonger worden. Hij masseert met radyzen- olie, citroensap, princesseboontjes en wat dies meer zij. (Ingez. Med.) ALK ALIVRIJ 35 et par pok Natta 100 gr.. Toén wij vele jaren geleden, na een langdurig verblijf in de tropep, voor ons genoegen in lenteregen en najaarsstorm lie pen, werden wij .niet zelden braaf uitgelachen. In de loop der jaren wenden wij ons aan met de anderen mee te moppe ren op het Hollandse klimaat, maar nu wij een. hittegolf in New-York hebben meegemaakt, begrijpen wjj niet, hoe wij dat ooit hebben kunnen doen. Men zal zich er in Holland nauwelijks een denkbeeld van kunnen vormen welk een tem peratuur men hier 's zomers vaak heeft te doorstaan. Tijdens deze hittegolf wijst de thermo meter des morgens om acht uur een temperatuur van 80 graden aan en om elf uur blijkt het kwik inmiddels meer dan 10 graden te zijn gestegen. Vijf lange weken hopen wij vergeefs op regen. Overal een broeikas atmosfeer: het vochtgehalte van de lucht stijgt van 50 pet. tot 80 pet. en hoger. De planten verdrogen en het gras is dor en geel. Geen blad beweegt; zelfs de toppen van de bomen staan roerloos. Soms horen wij 's avonds een dof ge rommel van onweer in de vearte en heffen we vol verwachting het hoofd bij* bet minste zuchtje. Vergeefse hoop! Zuchtend vegen we ons voorhoofd af. Wij baden twee maal per dag, dragen luchtige kleren, eten slaatjes uit de koelkast en 's middags rusten we zonder veel gepresteerd te hebben. Waarom vonden wij in Hol land de windvlagen om de hoe ken van de straten en het een tonig gekletter van de regen tegen de ruiten toch zo erg? Een lange reis naar New York is blijkbaar nodig geweest om ruwe zeewind en zonloze dagen te leren waarderen. Sophie Hoedt - Winkler Prins Voor een te vette huid masseert onze Italiaan met een mengsel van appelmoes, sinaasappelen, citroenen, radijzen. Dit mengseltje heeft een sterk astringerende werking en in derdaad bereikt hij er resultaten mee. Voor een te droge huid neemt hij aardbeien, bananen, worteltjes, komkommer en slagroom. Het meest simpel is de huidverzorging voor da mes, die een normale huid hebben. Zij krijgen een massage met schijven tomaten. Daarna smeert hij een hele banaan uit. Tomatenmassage is vol gens Iza het beste middel om rim pels weg te werken. Hij weet overal raad op. Staat let terlijk voor niets. Overtollige dikte masseert hij weg met groente en fruit. Ontharen doet hij met groente en fruit. Dames, dte te mager zijn masseert hij wat vlees op de botten niet groente en fruit, In de verjon gingsemulsie overweegt de banaan. Iza's roem gaat over de wereld. Rijke touristen uit Amerika laten zien soms meermalen daags behan delen om de kunst af te kijken, doch dat schijnt niet zo glad te zitten. Want Iza is voorzichtig. Volgens hem zit zijn geheim in de juiste samen stelling, want een te overdadige laag tomatensap of vier princesseboontjes' te veel doen de huid meer kwaad dan goed. Men moet de juiste hoe veelheid weten, terwijl bovendien het ene product kersvers gebruikt moet worden, terwijl b.v. de bana nen weer niet vers mogen zijn. Som mige vruchten moeten in het ver- rottingsstadium verkeren alvorens Iza ze kan gebruiken. Ik heb me zelf niet laten behan delen, hoewel mijn baard met de dag zwaarder wordt. Derhalve weet ik niet uit eigen ervaring of ge baat zult hebben met een kastanjekuur voor mee-eters. Maar wel weet ik, dat Iza bezig is een slordige duit te verdienen, want zijn radijsjes bren gen goed geld op., RAAGT men de willekeu rige eerste de beste in de Verenigde Staten wie bij als de grootste vrouw van zijn land beschouwt, dan is er een heel grote kans, dat hg de naam van Eleanor Roosevelt noemt, ook wanneer hij het niet eens mocht zijn met haar ideeën of niet tot degenen be hoort, die trouwe lezers zijn van de beschouwingen over pu blieke zaken, die zij dagelijks publiceert. Eleanor Roosevelt, die Dinsdag a.s. vijfenzestig jaar wordt, behoort niét tot die vrouwen, die terugge trokken hebben geleefd in de scha duw van haar grote echtgenoot. Van het moment af, dat haar man belangstelling kreeg voor politiek, heeft zij deze gedeeld. Zij heeft hem gesteund bij verkiezingscam pagnes, zij hield zijn belangstelling wakker in de moeilijke jaren "dat hij met zijn ziekte moest kampen, zij maakte van hun hui$ een gast vrij centrum, waar zowel hoogge plaatste Amerikanen, gezanten, at tache's van vreemde mogendheden als vertegenwoordigers van de Amerikaanse arbeiders zich thuis en op hun gemak gevoelden. Amerika en het buitenland zou den in later jaren over de politiek van Roosevelt praten en opmerkin gen maken als: Roosevelt wil dit alleen van mij afhangt?" vroeg hy? „Ik geloof van wel", zei ze en daarmee was het pleit beslecht. Als dit het enige was, dat Elea nor voor haar man gedaan zou heb ben dan zou Amerika reeds reden hebben om haar dankbaar te zijn, want op dat ogenblik werd beshst over een toekomstige carrière die voor het land van de grootste be tekenis is geweest. Maar zij deed oneindig veel meer. Niet alleen dat zij door haar zorg en haar toewij ding, haar medeleven en hear be langstelling zorg droeg dat Roose velt, Roosevelt kon. zijn, maar zij bemoeide zich zelf ook, met het openbare leven. Frances Perkins, de Amerikaanse minister van arbeid tijdens de Roo- 5 sevelt-admïnistration, zegt van haar. dat zij een scherp persoonlijk oordeel had over politici en poli tiek. Het is karakteristiek voor de plaats die zij tijdens Roosevelt's presidentschap, dat van de talloze brieven, die op het Witte Huis wer den bezorgd er ook zeer vele voor héér waren bestemd Na de dood van Roosevelt was het vanzelfsprekend dat er een wijziging kwam in haar plaats in Amerika's openbare leven. Maar zij bleef daar volkomen middenin staan. Zij bleef bepaalde functies in de Democratische partij vervul len en zij vertegenwoordigde haar land ook in de U.N.O. Zij bleef bewijzen^ tot welk een belangrijk werk én welk een verantwoordelijk werk ook een vrouw in staat is en hoe zij daarbij ontelbare vrienden kan verwerven in. alle delen van een uitgestrekt gebied als de Ver enigde Staten en zelfs de gehele wereld. Op haar 65ste verjaardag zal zij ongetwijfeld talloze bewijzen, daar van ontvangen, ook uit ons land, waar zij vele bewonderaars en be wonderaarsters telt en dat zij ook heeft bezocht toen men haar hier een ere-doctoraat verleende. Ouders zien iö hun kinderen graag de terugkeer van hun eigen jeugd. Soms bewust, maar voor een groot deel onbewust stellen ze zich ten opzichte van hun kind in, alsof ze tegenover de kleine persoon staan, die ze eens zelf waren en die diep in hun onbewuste nog zijn vreugde vol en soms verdrietig bestaan er op na houdt. Dat is bij iedereen zo. Conservatieve karakters hellen er toe over bij alles te zeggen: „in mijn jeugd" en pogen daarmee alle indi vidualiteit in hun kmd te verstik ken. De oorsprong hiervan is meestal ■dat ze onbewust j'alousie zouden hebben wanneer hun kind het an ders en beter zou hebben dan zij zelf. Ze verdragen het niet, dat hun teleurgestelde kinderdromen bij een ander wel in realiteit zouden omge zet worden, terwijl zij zelf op een vrij vreugdeloze en. dikwijls „gesla gen" jeugd terugblikken. Er zijn echter ook ouders dieniets anders trachten, uit verzet tegen hun eigen jeugd, dan hun diepver borgen kinderwensen, door hun spruiten te laten verwerkelijken. Zulke kinderen moeten dan van alles genieten, van alles worden, van alles doen, van alles kunnen krijgen. Gf ze er zin in hebben of niet. Deze twee tegengesteld gerich te opvoedingslijnen zijn beide fout want ze houden te weinig reke ning met het feit, dat het kind recht heeft «P rijn eigen leven, om dat het een nieuwe en andere per soon is, die in zijn vrije en eigen ontwikkeling niet gestoord mag wordeq. .1 (Van onze kunstredacteur) DEN HAAG. De kunstenaar heeft een broodheer nodig, zei prof. Van der Leeuw gisteren in zijn magistrale rede op het Kunstenaars, congres van de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars, nadat hy o.a. Bach en Mozart had genoemd als voorbeelden van kunste naars, die In een dergelijke positie verkeerden. In de burgerlijke maat schappij van hun t(jd was dit even vanzelfsprekend als in onze Gouden Eeuw, maar de kapitalistische maatschappij heeft het aanzijn gegeven aan de autonome kunstenaar, die uitgaat van de gedachte: ik ben de schepper en die geen vaste binding meer heeft met de samenleving. De kunstenaars hebben geen maatschappelijke functie meer, alleen de archi tect doet nog iets dat nodig Is. De pretentie van de kunstenaar is vaak een dekmantel voor grillen en invallen en hy moet zich niet verbazen, dat het publiek zich van de experimenten, waardoor de kunst van heden zich kenmerkt, afwendt. Wat de moderne muziek betreft zegt men: „Je kunt het niet na fluiten", en dit Ls voor vélen een belangrijk criterium. Spr. wil aller minst zeggen, dat de kunstenaar met experimenteren moet ophou den, doch hy moet zich wel afvra gen of zijn moderniteit niet een po ging is om de wereld te overbluffen of om een tekort aan kunneu te verbergen. Het verschijnsel van de massa, die brood en spelen vraagt, hebben we nu op veel groter schaal dan in het oude Rome en deze massa moet gevormd worden, omdat ten slotte het publieke oordeel de maatstaf is voor alle kunst- Als de massa met gevormd wordt, zullen de kunste naars veroordeeld zyn om te wer ken voor een kleine selecte groep. Het grote nationale probleem van het ogenblik is dan ook: hoe kun nen wij in het volk het menselgke bewaren, zodat het geen massa wordt. Met volksvoorstellingen en volks concerten, hoe goed zij op zich zelf mogen werken, komt men er niet. Hier ligt voor het onderwijs in al zyn geledingen en voor vorming buiten schoolverband een grote op voedende taak. Ook de kunstcritiek zal meer in paedagogische zin moe ten voorlichten. Het is mede de invloed van de kunst, die ons volk, waarop wjj in de oorlog zo trots waren, wat nu wel eens vergeten wordt, op een redelijk niveau kan brengen. Men moet het echter niet kwalijk nemen als het niet direct aan het moderne toe is. Het is de taak van de over heid, omdat de kunst een deel van ons nationaal vermogen is, om te zorgen, dat de kunstenaars in het volk een functie krijgen. Doch over heidsbemoeiing mag niet ontaarden in waardeschatting. Zy zal slechts uitgeoefend mogen worden met medezeggenschap van de kunste naars zelf en zich tot doel stellen, dat de kunst zoveel mogelijk aan alle delen van het volk ten goede komt. Geld verdienen is heel belangrijk, doch het moet in de kunst zichtbaar en hoorbaar'worden, want anders zouden wij nog minder zijn dan een Balkanstaat, die in leder geval nog zijn volkskunst heeft. Sterk legde spreker er in de loop van zijn be toog de nadruk op, dat de sociale ontworteling van de kunstenaar vooral hieruit blijkt, dat de kunst geen functie heeft. De autonomie van dB kunst, zoals wij die kennen, heeft haar schaduwzijden. Men moet het niet vernederend vinden als een organist officieel wordt aangeduid als kerkelijk bediende. Door deze aanduiding heeft hy zijn plaats in het geheel en dit is uiterst belangrijk voer de plaats, die de kunst inneemt in het leven van het volk. flng Med Deze eenvoudige jurk heeft in Frank rijk de harten al veroverd. Juist door de eenvoud, die maakt dat zij bij allerlei gelegenheden gemakkelijk gedragen kan worden. De grondvorm is eigenlijk een hemdvorm, een beetje het klassieke hemd. De ontwerpster heeft al te starre eenvoud weten te verhoeden door haar fantasie in het versieringsmotief te laten spelen. Vier grote loshangende zakken. Een dergelijke wijze van breken van een te groot effen vlak schaadt het practische en losse karakter allerminst. Integendeel. Het geeft een sportief ge voel in zo'n „betoverende huishoud jas" bezig te kunnen en durven zijn. De aan geknipte en tot driekwart opgeslagen, mouw werkt hiertoe ook mee. Geen angst om vuile of natte handen te krij gen in de keuken of bij het helpen van de kinderen. In zo'n jurk voel je je niet gehandicapt en durf je gewoon te zijn. De simpele en huiselijke vormgeving onderstreept daarbij de vrouwelijke sfeer. en Roosevelt wil dat. Ingewijden wisten, dat men beter over de Roosevelts kon spreken en dat Franklin over tal van gewichtige zaken overleg pleegde met zijn vrouw. Dit wil volstrekt niet zeggen dat ZU het altijd met elkaar eens waren. Daarvoor waren zij beiden veel te onafhankelijke geesten, zo als bijvoorbeeld ook na de oorlog is gebleken, tooen Eleanor soms wel artikelen publiceerde, die vol komen afweken van het vroegere standpunt van FDR. Maar Roose velt stelde haar oordeel op hoge prijs en meer dan eens is het voor gekomen, dat hij bij een discussie met zijn naaste medewerkers over belangrijke zaken de simpele vraag stelde: „Wat zegt Eleanor ervan?" Toen Alfred E. Smith zich in 1D28 gereed maakte voor de presi dentsverkiezingen, zocht hij een bekwame kracht, die het gouver neurschap van dè staat New York van hem kon overnemen. Zijn oog viel op Roosevelt, die toen in Warm Springs genezing zocht. Roo sevelt weigerde, maar Smith hield aan. Roosevelt weifelde en raad pleegde zijn vrouw. „Denk je dat een overwinning van de Democraten in New York ELKE week verschijnen er in de grote dagbladen gezamenlijk zeker 600 huwelijksadvertenties. Dat is heel krap genomen; de kleinere provinciale bladen en de weekbla den zijn dan niet meegerekend. Dat zou dus betekenen dat over een jaar gerekend ongeveer dertigdui zend mensen langs „deze, hun on sympathieke weg" een huwelijks partner zoeken. Het zou heel inte ressant zijn om te weten, hoeveel van die. dertigduizend hun partner op de onsympathieke weg vinden en nog interessanter zou 'het zijn om eens te horen, hoe die huwelijken worden. Het is beslist onmogelijk om hierover ooit een opinie-onder zoek te organiseren, want dit is nu een van de dingen, die niemand we ten wil, We horen er ook nooit over spreken. Iemand zegt wel: Ik heb geen werkster, 'k zet maar eens een ad vertentie. Maar niemand zegt ooit: 'k Heb geen man, 'k zet maar eens een advertentie. Het wordt blijkbaar, ook door de mensen die de annonces plaatsen en ook door diegenen, die er op schrij ven, als iets minderwaardigs be schouwd. De gedachtengang is na tuurlijk deze Cen het is een heel Hollands-degelijke gedachtengang): Een huwelijk is geen koopwaar en geen betrekking. Een huwelijk, dat op zo'n rare lichtzinnige basis be rust, kan nooit goed gaan. - Daarbij komt de-angst voor zwen del, en die angst is niet helemaal ongegrond. Het schijnt inderdaad vaak voor te komen, dat „heren" schoonklinkende advertenties zetten en daardoor in aanraking komen met jonge vrouwen, die ze dan op een of andere manier uitbuiten of bedriegen. Zou ooit een bedacht zaam, degelijk, nuchter mens een dergelijke manier zoeken om kennis te maken? Nu. ik geloof, dat het ons hard tegen zou vallen (of mee zou vallen) als we het eens wisten. In de eerste plaats zit er een stuk avon tuur in en zelfs by de degelijkste mens wil die zucht naar avontuur nog wel eens de kop opsteken. En dan, er zijn toch zoveel mensen die eenzaam zyn. Boven een bepaalde leeftijd is het zo moeilijk om een partner te vinden. Een vrijgezel van over de dertigIn zijn kennissen kring heeft hij geen enkel meisje dat hem aantrekt. Hij heeft geen zin om naar clubjes of danslessen te gaan, daar is hij te oud voor. Hij werkt hard, heeft niet veel tijd en beslist geen zin om heel omslachtig nieuwe kennissen te zoeken in de hoop dat daar in de buurt misschien een „par ty" te vinden is. Is het zo vreemd? Is het nu zo gek, dat hy het op deze manier probeert7 Wanneer hij een heel eenvoudig man is zal hU vervallen in afgezaagde termen als; Net heer, goede pos., z.k,m. met dito dame. Als hij een meer ontwikkelde persoonlijkheid is. zal hij dat in zijn annonce ook laten uitkomen. De ad vertentie zelf zegt dus al een hele boel. Goed. hij krijgt er bepaald tientallen brieven op. Wanneer hij een beetje mensenkennis heeft zal hij er een paar uitpikken en een ken nismaking organiseren. Dan is er immers nog mets rampzaligs ge beurd? Inplaats van in een familie kring, ontmoet hij het meisje in een café of in een lunchroom. Nu we zijn langzamerhand wel zo ver, dat we dit geen doodzonde meer vinden. Hij weet weliswaar met. uit welk milieu zij komt maar dat kan hij toch langzamerhand te weten ko men? Hij hoeft toch niet meteen op staande voet met haar naar het stad huis te rijden? Waarom zou het niet eens goed kunnen uitvallen? De kans is net zo klein en net zo groot als bij een normale kennismaking die ook geen levenslang geluk ga randeert. Omgekeerd, een dame die adver teert. Dit is aan de ene kant begrijpe lijker, want voor een vrouw van boven de dertig zijn de kansen om een ongetrouwde man in haar om geving te vinden, al heel erg klein. Ze weet, dat ze een goede vrouw zou kunnen zijn, maar er is nu een maal niemand. Begrijpelijk dus, als zij het op die manier probeert. Maar aan de andere kant weer iets min der begrijpelijk, want een. vrouw voelt hier toch altijd iets in van „zich aanbieden". Maar als zij zich daar overheen weet te zetten, waarom zou het dan ook niet goed kunnen uitkomen? Wanneer beide partijen eerlijk te genover elkaar staan, mensenken nis hebben en met verstand en be leid die kennismaking voeren; waar om zouden ze dan zo niet de ware Jacob en de ware Jacobs vinden. Alleen, voor één soort huwelijksan nonces is geen excuus: Jonge meis jes van twintig of jonge „heren" van twintig of daaromtrent. Dat kan niet ènders zijn dan avonturenzucht. In elk geval hoe we er ook over dejJcen: dat het vaak voorkomt is zeker, Wjkt U maar in de krant. Minister antwoordt op vragen van drs. Nederhorst (Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De verhoging der vermakelijkheidsbelasting tot 35 is de gemeenten dwingend opgelegd. Laten zij dit na, dan lopen zij ge vaar gekort te worden op de uitke ring uit het gemeentefonds. In feite is dus deze verhoging een landelijke aangelegenheid, die echter thans op de rug der gemeente Gouda wordt uitgevochten, doordat de bioscoop theaters er gesloten zijn en de bio scoopbond er zich achter heeft ge plaatst Dit beeft er o.a. toe geleid, dat men door uitkoop van schouw- burgvo oratellin genen concerten en door weigering van zalen alle ver maak in deze' gemeente poogt lam te leggen. Het tweede Kamerlid Nederhorst heeft gisteren bij de aanvang der vergadering vragen gesteld aan de ministers van binnenlandse zaken sn financiën. Hy vroeg o.a. of de mi nisters niet van mening zijn, dat de actie van de bioscoopbond in Gouda de grenzen van het geoorloofde over schrijdt, of zij zich door een duide lijke uitspraak achter de gemeente willen scharen en daardoor mede te werken aan een spoedige oplossing van het conflict. Op de vragen van de beer Neder horst heeft de minister geantwoord dat de regering zonder in beoorde ling te treden, van het optreden van de bioscoopbond, zich achter de ge meente Gouda plaatst en niet zal medewerken aan bepalingen die tot opheffing van het conflict kunnen Leiden, zolang de staking van de bioscoop-directeuren met is opge heven. Bij het bepalen van de uit kering uit het gemeentefonds aan de gemeente Gouda, zal de regering rekening houden met de verminder de inkomsten van de gemeente, als gevolg van de gevoerde actie. Ver der deelde de minister mede, dat de regering bereid is, indien georgani seerde acties achter wege blijven, een onderzoek in te stellen naar het voorschrift dat gemeenten die de vermakelijkheidsbelasting niet ge noeg kunnen opvoeren, op hun uit kering uit het gemeentefonds wor den gekort. De kop van Jut WANNEER er sprake is van een hoofd van Jut, dan is het on getwijfeld de Volkshuisvesting:. Krantenmensen kunnen daarover meepraten. Hun beroep brengt het mee, dat zij. meer dan hen lief is, met allerlei ellendige huisvestngs- problemen in aanraking- komen, dat woningzoekenden hen m vertrouwen nemen en dat zg inzage krjjgen van beslissingen, die voor de betrokkene niet altijd even plezierig zijn. Wat is wijsheid in een stad als Rotter dam, waar op woninggebied zoveel leed geleden wordt, waar zoveel ge holpen moet worden zonder dat de middelen aanwezig zyn? Wie meent, dat de Volkshuisves ting almachtig is, wordt van deze waan gedachte spoedig genezen. De Volkshuisvesting ig niet meer dan een instituut, die tot taak heeft zo veel dit in haar vermogen ligt, orde op zaken te stellen. Zij is niet in het leven geroepen om wonderen, te ver richten en wanneer die wonderen voor sommige mensen toch plaats vinden, zijn het geen wonderen meer, maar een doodgewone kwes tie van een aantal zeer nuchtere voorwaarden, die op een bepaald ogenblik gunstige omstandigheden scheppen. De harde werkelijkheid Is dan, dat tegenover één. tevreden mens honderd ontevredenen staan. Het is geen benijdenswaardige po sitie, die de Volkshuisvesting in neemt en ae persconferentie, die de zer dagen werd gehouden, heeft zulks allerminst onder stoelen of banken gestoken. Waar zoveel be middeling moet verleend worden, kan het bijna niet anders of zij, die al zo lange tijd vergeefs op afdoe ning wachten, zuilen zich wantrou wend afvragen hoe het toch komt, dat A en B, die hun aanvrage later hebben ingezonden, wel een huis hebben gekregen en zij niet. Dan ontstaat het gerucht, A en B heb ben natuurlijk steekpenningen ge geven. C komt dit onverwacht be vestigen. Hij heeft er wel geen di rect bewijs voor, maar hij weet het weer van D, wiens goede kennis E het weer van F heeft gehoord. Dit is een ernstige zaak. De Volkshuis vesting wordt erdoor in opspraak gebracht en vele teleurgestelden verliezen het vertrouwen in deze in stelling. Met feiten kan men iets beginnen, met geruchten nooit. De Volkshuisvesting is voorname lijk een administratieve instelling. Zij registreert, ordent, organiseert, controleert enz. Maar administratie ve instellingen zijn niet altijd tot in het kleinste onderdeel even perfect en zeker niet als het om tienduizen den mensen gaat. Herhaaldelijk zijn er mutaties, veranderingen, afvoe ringen, die nauwkeurig bijgehouden moeten worden willen zij ntet de grootste wanorde stichten. En nu willen wij ook eens een keer op dat hoofd van Jut slaan. Wy hebben de onweerlegbare bewijzen, dat aan die administratie wel het een en ander ontbreekt. Hier is een voorbeeld. Een vrouw- vult de voorgeschreven formulieren in om haar woning te ruilen. Dat gebeurde ln Juni. in September is het dan eindelijk zover, dat de zaak in kannen en kruiken is; er komt huisbezoek en de ambtenaar ver klaart de zaak ln orde. De vrouw ■wacht^de gegadigde.",wacht, maar er gebeurt'niets. Twee weken later, het is inmiddels October geworden, ontvangt de' vrouw tot haar grote verbazing dezelfde formulieren, die zij in Juni heeft ingeleverd, maar blanco en tevens een lijstje adressen van mensen, waar zy haar geluk kan beproeven. Ra, ra, hoe kan dat? Men kan ons veel vertellen, maar hier klopt iets niet in de administra tie, an de organisatie en in heel die machinerie, die Volkshuisvesting heeft opgebouwd. Wij willen deze instelling veel vergeven en wij hebben nota geno men van de uiteenzetting op de persconferentie. Wy nemen grif aan, dat de moeilijkheden groot zyn, maar wy zijn er ook van overtuigd, dat veel ontevredenheid kan wegge nomen worden door een goed lonen de organisatie, Als hierin geen verbetering komt, vrezen wy, dat er nog vaak op het hoofd van Jut geslagen zal worden! fingen Med.) ROTTERDAM Zoals men zich herinneren zal, is op 25 Juli het 7217 brt. metende ss „LckkerkErk" van de Ver. Ned. Stoomvaart-Maatschappij in de Rode Zee nabtf het eiland Perim aan de grond gelopen. „We hadden die dag fn Aden stookolie ingenomen," vertelde ons de kaniteln, „en 's middags om een uur of een vertrokken we naar Suez, 's Avonds kwam Perim High Light in zicht en dc reis scheen vlot te zullen verlopen, toen plotseling om half elf een schok werd gevoeld en het schip vastliep. Direct werd volle kracht achteruit gegeven, maar het schip bleef onwrikbaar zitten. We gingen zo gauw mogelijk kijken wat er aan de hand was en constateerden, dat een van de stookolietanks vol water liep. voet gebroken was en de bodem platen tot dB achterzijde van de voorste dieptanks waren verdwenen, terwijl het schip met de wrangen op cen rotsbodem rustte. Na verschillende vergeefse pogin gen kwam er in de late avond van 3 Augustus eindelijk enige beweging in het schip. Direct werd de „Pro tector" op de hoogte gebracht en ditmaal kon het schip worden los getrokken. Besloten werd, ondanks de aanzienlijke schade, op eigen kracht naar Aden terug te stomen, nadat twee tanks met water waren, gevuld om de stabiliteit te verzeke ren, Met verminderde vaart en de „Protector" voor alle zekerheid in de nabijheid werd op 4 Augustus Aden weer bereikt. Hier rijn voor lopige reparaties uitgevoerd, waar na weer z.ee werd gekozen." Gisteren kwam het schip, dat tien dagen lang onwrikbaar op de rotsen had gezeten, met een lading stuk goed de Rotterdamse haven binnen, waar het ligplaats koos.in de Rijn haven. We stelden Aden radiografisch van de stranding op dc hoogte en het resultaat war. dat de volgende dag het ss „Aagtekerk". van de zelfde maatschappij langszij ver scheen om assistentie te verlenen. Meteen werd begonnen de „Lekker- kerk" aan de voorkant lichter te maken, door 440 ton stookolie naar de „Aagtekerk" over te pompen, terwij] een deel van de stukgaed ia ding van de voorste naar meer achter gelegen ruimen werd over gebracht. Toen de voorsteven ridus lichter was geworden, werd een tros vastgemaakt, om met vereende krachten te proberen vlot te komen. Het mocht niet gelukken. Tot over maat van ramp raakte de sleeptros in de schroef van de „Aagtekerk" verward en er zat niets anders op, dan do verbinding met dit schip te verbreken. Inmiddels was het bergingnvaar- tuig „Protector" langszij versche nen, Met de kapitein daarvan werd de volgende dag een „no cure na pay"-contract afgesloten. Een duikeronderzcek bracht aan het licht, dat de voorsteven op 6%

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3