Hef Schreieder-Spiel gaat beginnen spel van de slimme, die altijd wint.... m Herr Kriminaldirektor mil voor geld een boekje gaan open doen 3 „Mijn succes zat vooral in een realistische kijk op de dingen GELD STINKT NIET EN DE 1200 DODEN ZULLEN WEL ZWIJGEN.... Voorlopig tapt Joseph Schreieder moppen in een Münchener Bierkneipe Met vrouw en twee kinderen in één kamertje (2x4 meter) Ik sprak hem in München K Sport veredelt Amerika verwerpt Kussische uota Dinsdag 18 October 1949 ren van kistenhout in gemaakt, en de scheuren in de muren zijn ge dicht. Het is een grauwe» plompe woonkazerne met kleine vensters, bouwvallig, somber en uitgewoond. Er wonen negen families in. Een er van is de familie Schanung en bij deze heeft Schreieder een ka mer met gebruik van keuken, voor hem, zijn vrouw en hun twee kin. Blauw streepjesbehang Het is 'een nauwe, smalle pijpen la van ongeveer twee bij vier me ter, behangen met een verschoten lichtblauw streepjesbehang. Er hangt een duffe etenslucht. Er is 'n klein venster. In de hoek staat een bed met drie matrassen er op, on der een versleten gebloemd over trek. De matrassen worden des avonds naast elkaar gelegd. In de hoek staat een grote kachel en on der het bed ligt 'n voorraad brand hout. Aan de wand hangt een schil derij in een vergulde lijst, voor stellende een schip, zeilende in een maal thuis. Schreieder zit dan aan zjjn bureau en werkt. Op het bed zit zijn vrouw en stopt sokken. Naast haar zit zijn oudste zoon, die op het gymnasium is en zijn huis werk moet maken. En zijn tweede kind loopt iedereen in de weg. Het is een achtjarig jongetje met blon de krullen en grijze starende ogen, Het heet Werner en het heeft een Beiers leren broekje aan en een bloesje met figuurtjes. Het kind is wat achter. Het praat niet veel en speelt nog met een beertje. Het staat een beetje in een. hoek, zit een beetje op de grond, kijkt een beetje naar zijn vader, loopt een beetje rond en wordt afgesnauwd als het lawaai maakt. Schreieder heeft een tijdje geleden zijn kin derbedje verkocht om een nieuw pak re kunnen kopen. Sindsdien slaapt het jongetje met zijn beer tje bij zijn vader in bed. Het huis wordt bewoond door een zorglijk slag kantoormensen, met inkomens, die in geen enkele verhouding staan tot de hoge prij zen in Duitsland. Schreieder heeft geen omgang met hen. Zelfs de fa milie Schanung, waar hij bij in woont, kent hem. amper. .Toch-is hij practisch een der hunnen. Hij heeft lang moeten wachten op zjjn denazificatie, omdat zijn. zaak eerst laat aanhangig is gemaakt, en de laatste nog niet opgeheven dena- zlficatiehoven de stroom maar lang zaam verwerken. Voordat hij is ge- den&zlficeerd kan hij geen positie krijgen. Zijn enige mogelijkheid was puinruimen of andere handenarbeid. Er is hem door vrienden een ';ans geboden zolang als rechercheur zon der officiële aanstelling bjj ds poli tie In dienst te komen, maar dat wil hy niet. Hjj, de grote Gestapo- chef als ondergedoken recherche ur- tje:... Hy zit op zjjn kamer of In de kroeg en wacht ar. Hij verkoopt zijn laatste bezittingen. Zijn vrouw gaal uit werken om het gezin te onder houden. Teleurgesteld Het is niet moeilijk om met hem ir> gesprek te komen. Duitsland heeft hem bitter teleurgesteld. Hy ia er een onbelangrijk mannetje ge worden en dat kan hij moeilijk ver kroppen. Zijn ijdelheid maakt hem praatziek en hij is blij als er eens T M ROSEN GARTEN" is 'n klein café in München. Het ligt A schuin tegenover het station van die sombere Duitse puin- stad, tussen omheinde bouwsteHingen, dode ruines en schamele noodgebouwtjes. 's Avonds valt door de twee ramen van het café een onwerkelijke roze schyn van schemerlampen op de keien van de spaarzaam verlichte straat, waarlangs aan weers kanten hoge uitgebrande .huizenskeletten en geblakerde gevels spookachtig oprijzen in de nacht. Er zitten slechts vier heren als ik er binnen kom. De ober, in een versleten jas met een servet over de schouder geslagen, leunt verveeld tegen de glimmende tapkast De vier heren zitten rond een klein tafeltje in een hoek en hebben ieder een glas bier voor zich. Een van hen is een kleine dikke man met een kale schedel. De spaarzame haren, die nog achter zijn oren groeien, liggen zorgvuldig rond zijn achterhoofd geplakt. Hij heeft een bleek gezicht, grijze ogen en een grote, vooruitsteken de neus. Er is geen twijfel mogelijk. Het is Joseph Schreieder. ONTMOETING METEEN „HANDIGE JONGEN" Ik was er op voorbereid hem hier te zien want hij komt vaak in dit café. Maar nóg geeft de ont moeting een. schok. Kriminaldirek tor der Gestapo Joseph Schreie der, de uitvinder van de „Dauer- vernenmung", die zijn slachtoffers op een stoel zonder leuning vast bond en hen vierenzeventig uur lang zonder onderbreking in het woedende licht van zijn schijnwer pers deed staren, tot hij de murw gefolterde-'wrakken kon kneden naar zijn wil: daar zit hij en drinkt zjjn biertje. Hij heeft een keurig streepjespak aan. Een sigaret bun gelt tussen zijn lippen. Hij heeft Zijn korte benen genoeglijk over elkaar geslagen, na eerst voorzich tig zijn broek te hebben gladge streken om de scherpe vouw niet te bederven. Op dit ogenblik is hij juist aan het woord. De lange schrale man tegenover hem heeft 'daarnet be weerd dat het met het grote Beier se herfstfeest „Oktoberwiese", dat aanstaande is, wel niet veelzal worden. Het bier is immers duur en de mensen hebben geen_ geld. Maar de kleine Schreieder is het niet met hem eens. „Je kent de Beieren niet" zegt hy. „Met Ok toberwiese verzuipen ze alles. Hun laatste centen gooien ze er tegen aan!" Hij gebaart druk. Zijn ogen glin steren van pret. Zijn voorhoofd glimt. Hij heelt al een respectabel aantal biertjes op. Nu leunt hij voorover. „Hoor eens," zegt hij. „Ken je die mop van..." Maar de heren luisteren niet. Een ander is hem net voor, en heeft de aandacht tot zich getrok ken, Het is een bleke paffe man met een haarziekte. De anderen noemen hem Herr Major, en da ober noemde hem daarjuist Hen Ziegler. Herr Maj>r Ziegler is in de oorlog in Frankrijk geweest, heb ik begrepen, en hij vertelt nu een pikante anecdote uit Parijs. Schreieder luistert met een on geduldig gezicht naar de man die nu het middelpunt is geworden met zijn interessante belevenissen in het buitenland Als het verhaal uit is en het lachen gedaan, laat hij blijken dat hij ook in het buiten land is geweest. Hij roept ineens in zuiver Nederlands: „Krijg de pest!" En uw verslaggever vraagt zich af van wie hij dat zinnetje heeft geleerd Ze ritten nog wat te praten. Dan staat de majoor op en trekt z«n jas aan. De een na de ander stap pen de heren op. Scnrtie-^.- j.» laatste die vertrekt, Verloren in de menigte Omstandig zet hij zijn hoed op. Een beetje scheef, maar precies zo dat zijn kale schedel geheel bedekt is en het lijkt of hij gewoon haar heeft. Dan stapj hij op de deur toe. Zijn gericht licht bleek op in het smoezelige rose licht van de sch6' merlampen. Hij loopt de straat uit en springt bij de halte op de bijwagen van lijn 1. Eer. kleine dikke man, ver loren in het dicht opeengepakte blok van sjofele Duitsers op het achterbalkon. Hij woont* ia de Erhart Auer- strasse. De tramconducteur en de taxichauffeurs van München we ten niet waar die is, want er wordt nooit naar gevraagd. Het is een onaanzienlijk zijstraatje van de Dachauerstrasse, dat in de oorlog geheel in puin gelegd is. Aan de ene kant zijn niets dan hoge puin hopen. Er groeit onkruid op en er staan een paar geiten te grazen. Aan de andere kant staan nog een paar uitgebrande ruïnes en verbo gen staalconstructies half overeind. Een van die ruïnes is opgelapt. Er is een dak op gelegd. De ramen zijn dicht getimmerd, of opnieuw van vensters voorzien, Er zijn deu- Schreieder, dat is de naam van een dB"hoogste Gesta po chefs die vele van de af schuwelijkste herinneringen in ons oproept, pe naam van een man, die de arrestatie en de dood van vele onzer beste landgenoten veroorzaakt heeftSchreieder, die na de oorlog weliswaar gevangen zat in afwachting van zijn lot, maar die vrijkwam en ongehinderd over onze Oost grens verdween Waar is Schreieder? Hoe leeft hij? Wat denkt hijvan zichzelf en van ons, Neder landers? Een der verslag gevers van „Het Parool", op een reis door Duitsland, ont moette hem in München I Zijn indrukken van deze ont- j moet mg vindt U hiernevens. aeasan "orniariiwTOTJiiiiiiiiiiiiiiinEanmra gen. „Mijn succes zat hem vooral in mijn realistische kgk op de dingen. De Nederlandse illegaliteit deugde niet voor haar werk. Je moet in dit vak geen idealisten hebben. Die kunnen het niet. Ze slaan hun me- Een meter van my af zit Schreie der, de kleine Kriminaldirektor die 1200 Nederlanders de dood Instuur de. Hfj staart voor zich uit. Ziet hij beelden voor zich. uit die tjjd van de grote Duitse roofoverval? Ziet hij dc starre maskers van rijn slachtoffers in de schijnwerpers, hangend in de boelen, vijftig, zestig, zeventig uren lang? „Weet u," zegt hy ineens. .Jk heb in Holland veel geleerd. Vóór de oorlog was ik niet zo goed in ver horen Dat kwam omdat ik van vastgestelde regels uitging. In Hol land heb ik geleerd dat die niet goed is. Gevangenen verhoren is geen vak dat je uit boekjes kunt leren. Je moet niet van vastgestelde regels uitgaan. Elk mens is weer anders. Elk mens moet je dus weer anders verhoren. By de een breek je by- voorbceld de weerstand het best door hem met vgf man tegelgk on der handen te nemen. Maar een an der mark je daarmee alleen maar koppiger. Op sommige mensen werkt namelijk de aanwezigheid van meer mensen geruststellend. Die worden juist bang als ze met slechts één man alleen in de cel zyn. De verschillende soorten uit el kaar te houden en direct te her kennen is een heel subtiele kunst. Doe je dat goed dan is het halve verhoor al achter de rag." „Is het mogeiyk om onder een verhoor van u uit te komen?" „Uitgesloten," zegt Schreieder be slist. „Het klinkt misschien wat verwaand, maar Ik kan met stellig heid zeggen dat, als ik iemand on der handen heb, er niets verbor gen biyftl" Weer glimlacht hg en staart in „In de illegaliteit kwamen de principieelste men- dat is misschien mooi, maar daar win je niets mee" sen samen. maannacht Aan de andere kant staat een zware eikenhouten kast, die veel te groot is voor die kleine kamer. Het zijn de laatste overge bleven stukken uit een goede tijd. En in de hoek bij het raam staat een klein bureau met een wereld bol, een fóto van Schreieder, die la chend een paard bij de toom voert en een schrijfmachine. Men kan elkaar niet passeren in die kamer. Daar is geen ruimte voor. Als het regent ritten ze alle- iemand komt die met hem wil pra ten over de tfjd dat hy nog de grote gevreesde Schreieder was. Hy heeft een zachte klankvolle stem. Hy praat snel, „Ja weet u," hoor ik hem zeg- De man van het England-Spiel verlaat streng bewaakt de gevangeniswagen op weg naar de Tiueede Kamer, waar hy door de Parlementaire Enquête-commis sie zal worden gehoord. demensen te hoog aan. Ze zg'n te lichtgelovig, te goed van vertrou wen. Neem nu Van der Waals. Dat was een realistische jongen. Die wou geld en anders niet» Hij wan trouwde iedereen. Daarom liep hy er nooit Jn. Ja, Van der Waals was slim," zegt Schreieder bewonderend. Hy schuift zyn stoel achteruit en staart naar het vale behang boven zijn bureau. Hy glimlacht vaag. Tegen het vierkante stuk sterrenhemel dat door het raam te zien Is, tekent zyn ronde kop zich scherp af. Hef beeld roept onweerstaanbaar herinnerin gen op uit een tyd, waarmee zijn naam zo nauw verbonden is. De dof fe wanhoop van het concentratie kamp. Magere vervuilde kaalkoppen in de striemende regen. De starende lgken in het prikkeldraad. Het door dringende angstgehuil van een man, die doodgeslagen, wordt. De grauwe gezichten van een fusilladetrans port Joseph Schreieder als getuige, in het proces-Vcv. der Waals, in levendig debat met mr P. J. OudRotterdams burgemeester. De verdediger, mr. van der Starp staande achter Schreie der), volgt het gesprek met aandacht. Geheel rechts zit be klaagde Van der Waals, die door zijn chef, Herr Kriminal direktor, om zijn sluwheid so hogelijk wordt geprezen en be wonderd. dg verte, zyn korte handen spelen met een potlood. Met langzame be wegingen laat hy het tussen zün vingers rollen. Principe contra realisme „Daarom deugde de illegaliteit niet voor haar taak", gaat hij plot seling verder. „Zy moest het wel tegen mij verliezen! In de illegali teit kwamen de principieelste men sen samen. Dat is misschien erg mooi, maar daar win je niks mee. Ik had een andere selectie. Ik koos niet de principieelste, maar de slimste mensen, de meest realisti sche mensen. Die vind je nooit ou der de idealisten. Idealisme werkt altijd beperkend en remmend in de strijd. Ik heb aan ook altijd elk aanbod van principiële NSB-ersom met mij samen te werken afgesla gen. Die kon ik niet gebruiken." Schreieder pauzeert even. Hy steekt een sigaret op en inhaleert genietend de rook. HU straalt van zelfvoldaanheid. „Men schrijft mij een uitzonder lijk grote intelligentie toe," zegt hij. „En die heb ik ook wel, maar ik had toch niéts bereikt als ik met mensen had moeten werken zoals de tegenpartij ze had. Van der Waals was veel slimmer. Natuur- lijk moet men met dergelijke figu ren weten om te gaan, maar daar voor ben ik vakman. Ik wist heel goed dat Van der Waals mij zou verraden en verko pen waar ik bijstond, als hij daar voordeel in zag. Maar dat heeft hy nooit gedaan, want ik zorgde altijd dat hij goed betaald werd. Boven dien prees en vleide ik hem voort durend. Als hij bij mij op het kan toor was, dan wist hij zich bewon derd als een groot man. Dat deed ik met opzet. Hij was namelijk ver. schrikkelijk ij del, en ik wist dat, mocht hij soms eens ondanks alles toch met de illegaliteit gaan samen- werken, hij altijd weer terug zou komen. Want de kleinste wrijvin gen in de dagelijkse omgang kwet sten zijn IJdelheid altijd diep en als hem dat in de illegaliteit zou overkomen, zou hij onmiddellijk terugkomen naar mijn kantoor, waar hem doorlopend de meest on vermengde bewondering ten deel viel. Bewondering was voor hem een levensbehoefte".J De gouden tijd Schreieder praat en praat. Zijn ogen glinsteren. Hij praat over de gouden tijd van het Englandspiel. Zó snapte de fotograaf Schreie der in de omstreken van Den Haag, kart na de vrijspraak van het Bijzonder Gerechtshof. V Hoe Harster, zijn chef, tegen hem zei: „Man, laat toch een paar van je intriges schieten, want het wordt veel te ingewikkeld!" Hem, Schreieder, kon het echter niet in gewikkeld genoeg zijn. Hoe inge wikkelder hoe leuker! „Maar men moet het inzicht hebben natuurlijk, want als men het inzicht mist, dan komt men niet ver" Hij riet de toekomst niet donker in. Hij zit vol plannen. Eerstdaags zal iedereen zijn grootheid erken nen. Hij is bezig met een boek, vertelt hij. Met verscheidene boe ken zelfs. Een groot dik boek over al zijn belevenissen in Nederland en een klein boekje over de kunst van het verhoren, dat echter niet vrij in de handel zal komen en uit sluitend voor vakmensen bestemd is. Dan nog een boek over het Englandspiel. En ten slotte een boek over de mensen die hij ont moet heeft "Wat waren het voor mensen met wie hij in Nederland in aanraking kwam? Hij zal het opschrijven, Het za^ heel interes sant worden. Het zal goed ver kocht worden, daar meent hij wel op te kunnen rekenen. Denk eens aan: de bezettingstijd van Neder land, gezien uit het oogpunt van een vakman! „Daar zal men zich in Nederland zeker voor interesse ren!"..,. Voor' 'hem staat zijn schrijfma chine. Straks zal hy weer doorgaan met werken. Dan zal die tyd weer voor hem levend worden. Die grote tyd waarnaar hij heimwee heeft Voor hem zullen de bleke gezich ten opryzen van zijn slachtoffers. KIoos, Emmer Dutihl, Althof, ze zullen er allemaal zijn en het spel zal opnieuw beginnen, zyn spel zul. len ze spelen. Het spel van de slim me Schreieder die altyd wint. Het is een spel zonder risico, want de doden zwijgen. Opnieuw staan ze voor hun ptfnlger, de weerlozen. Opnieuw kneedt hy hen naar zyn doel. Hoe slim zal hij hun gestalten vormen in zyn boek. Hoe slim zal hjj schrgven over zyn eigen mense lijkheid. Hoe slim zal htf de lof der illegalen zingen. Want zijn boek moet immers goed verkocht wor den. Geld moet hij hebben om vro lijk te zjjn en uit te gaan! Geld voor Kastein, die uit het raam sprong en er een eind aan maakte om zo de marteling te ontgaan! Geld voor Jongerlie, die onder de hele lange marteling zweeg in de meest letter lijke zin van 't woord! Geld voor Andringa, voor Elders! Geld voor al die dode helden uit een reeds ver geten tgd, die hy met zyn verkoop, bare lof de laatste trap nog zal ge ven! Want hoe minacht hy hen, de idealisten die het waagden voor een idee zgn slimheid te trotseren. En heeft hy geen gelijk? Gelijk heeft men altijd, als men maar slim is. Slim als Schreieder. De kleine man legt zyn hand op de schrijfmachine en glimlacht. Hy heeft gespeeld met angst en wan hoop. Met witte lampen en leuning- loze krukjes. Uit de doodsangst van tot waanzin gedreven mensen- wrakken heeft hij zijn carrière ge bouwd. Op de graven van hen die in de modder van Mauthausen kre- peerden bouwde hij zgn bestaan- Veel slimmer is hy dan. de gefuail- leerden die in hun stervensuur al leen maar begrepen dat de zon rood opging en het een mooie dag zou worden. De mooie dag was voor Schreieder. En hij voorziet nog vele mooia dagen. „Met Rusland komt er oor log, dat is zeker," zegt hy. En weer glimlacht hy. „Oorlog met Rusland: het is een oud lied voor die Meina vakman. Het Oostencommunis ten Jodentotaler Krieg- Schreieder Mjkt naar culten. Bleek glanst de maan boven de puinhopen van het bandietenrijk, dat hy hielp" houwen. Hg glimlacht. Als hy straks naast de kleine Wer ner in bed ligt zullen er geen we duwen ea wezen in zyn droom staan. Geen tot waanzin, gefolterde slachtoffers zullen hem bezoeken. Alles Is Immers duidelijk! Pahud de Mor tanges. Goudswaard, Smit, De Jonge, ze waren gewoon stom. Ze hebben niet op de centjes ge past, de zaakjes niet gered.» de baantjes niet behouden. Ze deugden niet. Ze waren geen vakmensen. Het Is dus juist dat ze onder de trieste kruisen op de begraafplaat sen liggen. Want deze wereld Is voor de Sïïmmen! Prins Bernhard spreekt voor Brits Instituut voor de Navigatie LONDEN. Prins Bernhard zal heden te Londen het woord voeren op het jaarlijkse diner van het Britse Instituut voor de Navigatie. Ook de Britse minister van burger luchtvaart, Lord Pakenham, zal een der sprekers zïin. Het instituut werd ongeveer 2 jaar geleden door vooraanstaande ËnEelse autoritei ten op het gebied van de navigatie ter zee en in de lucht opgericht. Oorlogsgetroffenen tegen regeling oorlogsschade DEN HAAG. De Landelijke Federatie van Stichtingen voor Oor logsgetroffenen heeft een adres, aan de Tweede Kamer gezonden, waarin aangedrongen wordt op verwerping van het wetsontwerp tot regeling van de materiële oor logsschaden, dat Dinsdag a.s. in be handeling komt. In het adres wordt ontkend, dat met een bedrag van milliard als uitvloeisel van het onderhavige wetsontwerp de gele den oorlogsschade voor twee derde .vergoed zou zijn. Naar de mening van de Federatie zou slechts onge veer de helft van de werkelijk ge leden schade worden vergoed, on danks de daartegen ingebrachte be zwaren in het systeem van ambte lijke vaststelling der schade ge handhaafd. Objectieve richtlijnen ontbreken, zodat geen rechtszeker heid bestaat. Verder wordt het ont breken van een goede beroepsrege ling als een ernstig bezwaar ge voeld. In bet bijzonder is naar de mening der Federatie de schade regeling voor bedrijfsuitrustingen nog altijd op zeer onbevredigende wijze geregeld. COMO. Zaterdag werd in een straat iti Como (Italië) het lijk gevonden van Sergio Caba- glio, voetbalverslaggever van een plaatselijk blad. De politie stelde vast, dat zijn dood het gevolg was van hem toege brachte slagen Enkele dagen tevoren had de uitgever van het blad een brief ontvangen waarin werd meege deeld dat de critiek, die Caba- ptio op een voetbalploeg had uitgeoefend, een. zeer slechte in druk had gemaakt. V-X WASHINGTON - De regering van de Verenigde Staten heeft het Russische protest tegen de vorming van de West-Duitse federale repu bliek van de hand gewezen. Omge keerd echter is in de Amerikaanse nota, die te Moskou is overhandigd, scherpe critiek geleverd op de vor ming der Oost-Duitse regering. De Russische bewering, dat de westelijke mogendheden van West- Duitsland een „exercitieterrein" ma ken, is door Amerika ontkend. Het heeft echter omgekeerd de Sow jet- Unie er van beschuldigd, in de Oos telijke zone „een grote gecentrali seerde'politiemacht op de heen ta houden". De Amerikaanse nota be vestigt Amerika's geloof in de be ginselen van Potsdam en spreekt de hoop uit, dat Rusland binnen niet te lange tijd tot samenwerking met het Westen zal komen. Scherpe val van de Rijn bemoeilijkt scheepvaart BAZEL. Het reizigersverkeer op de Rijn tussen Bazel en Rhein- felden is wegens de scherpe val van de rivier stopgezet. Het goederen verkeer wordt op verminderde schaal voortgezet met veel kleine ladingen. De meeste schepen kun nen slechts de halve vracht vervoe ren. Tengevolge van de lage rivier, stand is het goederenvervoer in Ba zel in September tot 182.000 ton te ruggelopen, vergeleken met een hoeveelheid van 203.000 ton in Au gustus. Greta Garbo in Parijs ballet Greta Garbo, op 't ogenblik weer in Amerika, zal waarschijnlijk in de Parijse Opera optreden in de titelrol van „Phèflre", een nieuw ballet van Jean Cocteau. Georges Auric en Serge Lifar.' Hoewel Greto Garbo in principe heeft toe gestemd moet zij nog definitief be slissen. De actrice zal in dit ballet niet dansen, maar zich tot geba renspel bepalen. B-26 neergestort, 5 doden RIVERSIDE (CAUFORNIë). Ten zuidwesten van Riverside In Califomie is een B-26, een bommen werper van de Amerikaanse lucht macht neergestort. Alle v^f inzit tenden werden gedood.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3