WIFBERT In hetStaelduinse bos,onderstoel beuken, kleurende zwam men WILLEM DE JONG We gaan voort op de ingeslagen weg Wiskundige bezetenheid als inspiratie Vrijdag 21 October 1949 Waar goudhaantjes en pimpelmezen herfstmelodietjes zingen DE LAATSTE DAGEN VAN DË HOORNAARS ZIJN GETELD Zwerftocht met verrassingen Gemeenteraad van Rotterdam; Sylvia zet de Pool in gloed Ahoy is een technisch uitvoerbaar plan dat met langer mag worden uitgesteld urn Besluit nakomen Nieuwe gramofoonopuamen van Ravel's composities pracht sortering platen „Sportplem" roept de conductrice ien ze jrijkt onze kant uit Als wij uitgestapt zijn, trekt de bus wéér op en daar staan wij dan, op de kop af drie kwartier nadat wij uit Bot terdam vertrokken, op het vroege Zondaguur in het stille Westlandse plaatsje Westerleè. Na een minuut of tien lopen zjjn wij aan de Dijk, die yan Maassluis naar Hoek van Hol land.voert en kijken wij uit op de landerijen met kassen, .warenhuizen en schoorstenen en wat er verder nog behoort tot het bedrijf van de tuinders, die hier Wonen. Op de achter grond groepen de huisjes van Westerlee, een paar kerktorentjes steken er bovenuit. Wij passeren nog een heel oude sluis met een bij zonder Schilderachtig huis erbij en dan zien wij een paar honderd meter verder het Stael duinse Bos in de volle glorie van zijn bonte herfstpracht voor ons liggen. Direct zpn wy in de sfeer als wij het aardige weggetje met linden inslaan, dat van de Dyk af naar het bos voert, en wij zo opeens, de vreugden van de herfst beleven. (Ingez. Med.) Spoedig zijn wij dan aan het "bos. Eiken en beuken, berken, essen, populieren en kastanjes, getooid met herfstbont lover, staan er in rijke afwisseling dooreen,, prachtig opgaand hoüt met een weelderige ondergroei van allerlei struikge was. Daartussen renst hier en daar her naaldhout. En al dadelijk be ginnen hier de heuvels, die aan dit bos zo'n bijzondere bekoring geven. Oude duinen zijn het, ontstaan in vroeger tijden, toen hier de zee nog golfde. Het'bos is pas van later tijd;" niet op natuurlijke wijze ontstaan." dus aangeplant, maar intussen zo verwilderd,, dat men zich op som-, mige plaatsen in een oerbos waant. Al spoedig lokt ter rechterzijde een knus paadje met brede, groe ne grasrand en aan weerszijden fraaie beukebomen, dat verder het bos invoert, maar wij houden nog steeds het weggetje aan de-buiten, kant. want eerst moet er bij de rentmeester een toegangsbewijs gehaald worden. Wij passeren nog een prachtige,' diepe beukenlaan en dan worden een paar gebouw tjes tussen de bomen zichtbaar.' Daar moeten wij zijn. Tegen het luttele bedrag van een kwartje wordt ons een vergunning ver strekt en dan kunnen wij op stap gaan, het bós in. Elfenschermpjes Terugkerend naar de laan, die wü zoeven gepasseerd zijn, wande len wij dan al spoedig tussen de hoge, gladde, grijsgroene beuke- stammen over het brede, met zon_ neglanzen overdekte pad, waar iedere schrede door het dorre blad. de lucht met zacht geruis vervult- De vinken, die' tussen het afgeval len blad naar beukenootjes zoeken, gaan met heldere geluidjes voor onze voeten, op; .even zoeken, zij de veiligheid van het dichte onder hout, maar direct daarop strijken zij achter ons weer neer. Wat ver der gekomen in de groen en gou den tunnel wordt het uitzicht op eens veel vrijer, want daér is in de oorlogsjaren veel gekapt. Inplaats van bomen zijn er indertijd bun kers én onderkomens verrezen en die staan er nog, helaas, én wij' zoeken dan ook gauw een ander gedeelte van het bos 0£! Op en bij de oude stronken groeien nu een massa zwammen, vooral de prachtig geelbruine, dom ker geschubde honingzwam en de aardige, blokvormige glimmerinkt- zwam. Ook zyn er een aantal stom pen dicht bedekt met die aardig v getekende, zijig -glanzende elfen bankjes. De streepsteelmycena met zijn' grysgrauw hoedje en fijn ge groefde steel vinden wij er even eens en op de open stukken, tussen mos en dorre bladeren ontdekken wij nog. enkele van die kleine, tere paddenstoeltjes als het. melksteeL klokje en het prachtig rose ge kleurde elfenschermpje. Langs smalle paden verder door. het bos dwalend vinden wij telkens weer nieuwe soorten: prachtig ge kleurde melkzwammen en ook de nauw verwante russula'B, waarvan het vlees, zoals bjj de braakrussula bijv., een scherpe smaak heeft; proeven kan geen kwaad, als je er maar om denkt de stukjes weer Uit te spuwen, want er Zijn. onder de russula's enkele giftige soorten. Er zijn ook parasolzwammen. te be wonderen, het stinkparasolletje bijv. een klein maar bijzonder fraai paddenstoeltje, dat zijn prozaïsche Dr. Feller veer: jaar Rem. Geref. predikant De nestor van de Rem. Geref. predi kanten, van Den Haag, dr. J C, A. Fet ter. viert Maandag zu" veertigjarig ambtsjubileum. De jubilaris werd 12 October 1885 te Stadskanaal, waar zijn vader predikant was, geboren. Op 24 October 19081 aan vaardde dr. Fetter het predikambt bij de Neb. Herv. gemeente te Schoort. Vandaar vertrok hij in 1913 naar Zut- phen. In. 1919 promoveerde hij tot doc tor in de theologie. Datzelfde jaar leg de hij zijn ambt om studieredenen neer, om. in 1923 over te gaan tot de Rem. Broederschap en predikant te Avoroen te Rotterdam. Twaalf, jaar diende hij deze gemeente waarna hjj 18 September 1932 Intrede deed in Den Haag als op volger van prof. G. J. Sirks. De jubilana geniet in brede kring be kendheid omdat hij elke Dinsdagmor gen de ochtendwijding van de AVRO leidt. Ook door zijn geschriften ward hjj bekend. Dr. Fetter, die geruime tijd .ongesteld is geweest mag. kalm aan zijn arbeid weer verrichten. Zijn jubileum zal zich beperken tot een gedachtenisrede, die hij Zondagmorgen 30 October in dc Rem. kerk noopt te houden. Na afloop daarvan ontvangt de gemeente gelegen heid. de jubilaris te complimenteren. naam dankt aan zijn onaangenaam visachtlg luchtje, en daa de grote parasolzwam, een reus onder de paddenstoelen, waarvan wjj enkele, exemplaren vinden, die ruim 30 centimeter hoog zijn! P Muizenoortjes JSJaTUURLIJK vinden wij af en 11 toe zwammen, over welker Identiteit wij het onderling niet eens zijn of die wij zelfs niet. bij benadering thuis weten ie bren gen; die gaan 'dan de mand in om s avonds thuis opnieuw bekeken en betast,, geproefd en beroken te worden, net' zolang tot, de vreem deling herkend is of als „de onbe kende paddenstoel" een eerzame begraafplaats in de tuin vindt. Als wij nogjmeer in de luwte van het bos konten, blijkt de temperatuur ain -een woord heerlijk! Spraken de bonte kleuren- van het lover niet zo'n duidelijke.taal. wij zouden ons nog in de zorner zwanen. Ieder ogenblik ./zijn i er nieuwe verrassingen: daar. zijn die fijne kleurt j és in hét struweel van - de vruchtjes, die nu tot rijpheid' zijn: gekomen: rood: de meidoom. lijs terbes en kamperfoelie, rose en oranje: de kardinaalsmuts en egelantier, zwart en violet: de liguster, vlier en braam. Iedere dag komen er meer vogels zich tegoed doen. aan die rijke overvloed en. helpen zo onbewust mee om aller lei zaden te verspreiden. Op de open gedeelten gloeit tussen het glanzend groene mos het roodver- kleurde fluitekruid en schitteren de gele zonnetjes van muizenoor tjes en herfstïeeuwentand. Met lynrose bloemen bloeien er het zeepkruid en het duizend gulden- kruid; gele leeuwenbek en paarse dovenetel zorgen voor een liefelijk contrast. Jonge Koninginnen Opmerkzaam geworden door een- zoemend geluid ontdekken wij een aantal bijzonder grote wespen, hoornaars, die in een holte van een machtige beukestam, een. meter of vier van de grond, hun nest heb ben. Aan "de ingang van de holte zit er een, die zijn vleugels voort durend in snelle - beweging houdt en zo voor de luchtverversing in het nest zorgt. Voortdurend vliegen wespen af en aan; de grootste, on geveer 3 tot 4 cm lang, zijn de_ jon ge koninginnen, de iets kleinere exemplaren, zijn dan de mannetjes, de allerkleinste zijn de werksters, maar zelfs die zijn dan toch altijd nog een stuk groter dan bijv. de 'koninginnen van de Duitse wesp, dat is die algemeen voorkomende, lastige klant, die altijd in de zomer om U heen zoemt wanneer fruit eet of mee komt drinken van Uw limonade. De laatste dagen van de hoorn- aargem eens chap daar boven in de beuk zijn geteld. De oude koningin, de stichtster van de staat, vis waarschijnlijk reeds dood, de man netjes en de werksters, nu nog aan wezig, zullen^spaedig het nest ver laten en in het bos rond gaan zwerven, steeds lomer, steeds tra ger, tot de eerste flinke nachtvorst, de laatste levensrestjes weg zal knijpen. Voor die tijd hebben de wijfjes, de jonge koninginnen, na de paringsvlucht een gunstige plek uitgezocht om te overwinteren, een plek, waar zij beschutting vinden tegen vocht, regen en pheeuw. De koude zal henin een ;verdoving brengen, waaruit zij pas Sin de len te door de zonnewarmte weer ge wekt worden. Als enige overleven den van het eens zo machtige wes penvolk zullen zij, ieder voor zich, hetzelfde werk van de oude konin gin opnieuw beginnen, weer van voren af aan. Een bekend wespenspecialist, P. Beniio, schreef eens zo' treffend: „Klein aanvangen, grpots opbloeien en tragisch eindigen, dat is de ge-, schiedenis van elk wespennest, de geschiedenis van een seizoen". Kort vergeleken, bij de honingbijen of de mieren; waarbij de staat in zijn geheel overwintert en dus constant blijft voortbestaan; Eén-maus-paadjes EEN paar maal zijn wij al -op geschrikt door het geschreeuw van gaaien en eksters,maar dan klinken hoge, Ijle lokgeluidjes tus sen het hout van rondzwervende troepjes koperwieken; even laten zingt een roodborstje een luchtig herfstmelodietje. Daarna is het weer een poosje stil; alleen is er gestadig ruisen van de .wind in de boomkruinen en nu en dan een doffe plof van een neervallende eikel of kastanje. Opeens klinken overal-om ons heen de fijne ge- De grote jjarasclzwam, een reus onder de paddenstoelenwaarvan men exemplaren uindt die dertig centimeter hoog zijn. luidjes van een aantal mezen, die van boom tot boom vliegen, naar stig zoekend naar insecten en lar ven, poppen en eitjes. Het is een zeer gemengd gezelschap: kooi en pimpelmezen, raatkopmeesjes, staart- en kuifmezen, en ookeen paar goudhaantjes zite er bij; te korte tijd Is het troepje voorbijge trokken, verdwenen in het dichtst van het bos. Wij volgen dra hun voorbeeld. - Tot nu, toe hebben wij ons aan de- hoofdpaden gehouden maar nu gaan wij langs nauwelijks te her kennen. eenmanspaadjes dwars door het bos. De met allerlei gras sen en laag struweel bedekte bo dem doet ons vaak vergeten, dat het bos op düinterrein is opgesla gen, maar op enkele plaatsen zijn de heuvels hun beschuttend kleed, kwijt geraakt en zien wij een hel dere plek van duinzand tussen de bomen oplichten. Een mooie plek om onze zwerftocht even te onder breken voor een korte rust. i'VWat een- prettig gevoel door stroomt je,, als je lekker lui ligt uitgestrekt op het fijne zand van een zonnige helling, al je kleine of groie zorgen, zo ze je mochten plagen, eens helemaal vergetend om echt te kunnen genieten van de vreugden van het ogenblik, van het licht en de warmte, .--van de rust en de eenzaamheid. Opblikken! naar het blauw van de hemel kunnen wij de blanke meeuwen over zien. wieken op hun weg naar de zee en het strand. Nu Op een zonnige herfstdag in he* StoeZduinse bos is de oude Beu kenlaan mooter dan ooit. HELSINKI. Sylvia van dei M,, de Nederlandse, die. thans al hier gevangen, zit in verband met onbetaalde hotelrekeningen, ziet de toekomst niet donker in, want hoe wel zij in verschillende Finse bla den is afgeschilderd als een goud zoekers-avonturierster, heeft zij reeds zoveel harten voor zich inge nomen dat haar bedje gespreid schijnt, zodra zij weer vrij zal zijn. Zijheeft zelfs tal van huwelijks aanzoeken gekregen! Vele Finnen hebben zo met haar te doen, dat zij hebben aangeboden al haar re- keningen te betalen Al worden de rekeningen ook dadelijk betaald, toch zal zij over eenkomstig de Finse wetten nog een week moeten brommen. Wordt niets betaald dan loopt zij kans te worden gestraft met 70 da gen gevangenisstraf. Die kans is echter niet groot want in vele kranten is reeds een beroep ge daan op de hulpvaardigheid vail de lezers. Een. glad drukte zelfs een puntdicht op haar af. Men noemt haar een figuur voor Zane Grey of Oliver Curwooö: beeldschoon, blond, onschuldig, lief kuisen dat alles temidden van Poolsneeuw, Poolijs, 'gebaarde goudzoekers en woeste eenzaam heid Die Sylvia heeft 't wel „gescho ten". (Ingez. flfed.) Gelukkig Is de tijd van de grond- j'.offensdiaarste voorbij en kunt U ©weer volop W ybert krijgen. Steeds heeft Wybert zijn kwaliteit gehandhaafd, Het beste voor Uw keel I Alléén in originele dozen. eens zijn er glanzende kraai vogels, die zich over de boomtoppen naar de wijde polders reppen, dan wee stuift met roffelende vleugelslag een troepje houtduiven naar het dichtst, van het bos. Mogelijk dat zq dadelijk een sperwer langskomt jagen, of het roodbruin torenvalk- je{ en ieder ogenblik verwachten wij de buizerd, die telkens klagend mauwend zijn aanwezigheid ver" raadt, op brede vleugels over te zien zeilen. En ondertussen luiste ren wij met een glimlach naar het liedje van de wind in de dennen kruinen en naar het speels geroep van de vogels in het bos. Het is herfst in Staelduinen. SIMON DE WAARD. Da beer H. C. Kranenburg (C.H.), als eerste spreker, heelt in navol ging van het blad „Dc Rotterdam mer", zijn bezwaren tegen het voor stel in één adem met zijn bezwaren, tegen de gehele tentoonstelling aan gevoerd. De Nenyto-hal heeft destijds f 125.000 gekost, zei hij, terwijl thans voor verplaatsing en herbouw een bedrag van bijna een millioeo gul den wordt genoemd. En hij verge leek de gemeente met iemand, die bet stuurwiel van een nieuwe auto en er toen de auto hy ging ko pen. Spr. wees er op. dat de loods komt te grenzen aan het nieuwe Dijkzigt- ziekenhuis; in de tuin. van dat zie-, kenhuis wordt de parkeerplaats aan gelegd van de tentoonstelling. Ver der vreesde spr. moeilijkheden voor de speelterreinen op Dijkzigt en had hij klachten vernomen van de le raren van het Erasmiaans Gymna sium. Tenslotte vond hij de hal daar een ontsiering van het stadsbeeld. Hij vroeg of Dijkzigt wél een goede plaats was. Stond de hal niet beter in een stille stadshoek, Het Beursplein bijv.? TJit het genoemde dagblad citerend, merkte de heer Kranenburg op, dat het bedrijfsleven zeer sceptisch te genover het plan. staat. Misschien kunnen we beier een geheel nieuwe opzet maken, want het gaat niet om een paar gezellige dagen, maar om onze haven. De heer J. Wilschut (A.R.) heeft hem in een knap betoog van repliek gediend. Het is moeilijk voor een raadslid, zo be gon spr., bij dit voorstel zijn gees telijk evenwicht ie bewaren. Eerst was er de waar schuwing van de architect Kraay- vanger, vervol gens het pessimis me van een dag blad en tenslotte de klacht van het Gymnasium. Dit lijkt op een georganiseerd verzet' en we zullen dus moeten proberen de zaak op een nuchtere manier te be zien, In Maart van dit jaar heeft de Raad na ampele overweging tot deze tentoonstelling besloten. Spr. gelooït, dat zulks juist was, omdat de expositie een -gercede aanleiding is„,de, .aandacht-- yan binnen- en buitenland op de stad te ves tigen. Men kan het hier mede eens zjjn of niet, het be sluit is nu eenmaal genomen. Het gaat niet om een armoedig Yer-LDninlsje, maar om een ge slaagd beeld en daarom zou spr. Het was te voorzien, dat, :jiu B. en W. meenden de grote haventen toon- j stelling „Ahoy" een bescheidener opzet te moeten geven dan zij aanvanke- I lijk van plan waren geweest en derhalve aan de Raad een voorstel hadden doen toekomen tot de stichting over te gaan van een semï-permanent tentoonstellingsgebouw, waarbij de oude Nenyto-hal opgeknapt en wel nog goed dienst zou kunnen doen, de tongen der vroede vaderen in beweging zonden komen. Dit Is dan ook prompt gebeurd, ofschoon de critici wel niet verwacht znllen hebben, dat de bijval der pro-gezinde raadsleden zo over weldigend zou zijn. Het voorstel werd tenslotte in broederlijke eensge zindheid, met alleen de stemmen, der communisten tegen,' aangenomen. willen zeggen: Right or wrong, my city! Tijdnood? De heer Wilschut was er van over tuigd, dat het bedrijfsleven naar de ze woorden zat handelen. De pers heeft tot taak, zolang niet van het besluit is teruggekomen, mee te wer ken. Wal de verplaatsing van de Ne nyto-hal betreft, ze moet toch weg. Als ze op Dijkzigt staat, zullen we een grote zaal voor het houden van vergaderingen winnen, Zo'n zaal hebben we zelfs hard nodig. Het is dus fout als we deze gelegenheid niet benutten. Verheugend is nu. dat het park gespaard zal blijven; dit wordt een attractie voor de bezoekers. Van het bouwplan Dijkzigt kan voorlo pig toch niets komen, spr. kan daar om onmogelijk stedebouwkundige be zwaren hoog schatten. Hoogstens is hij bang, dat we te tijdnood zullen geraken. Na dit betoog bleef er voor de ove rige raadsleden niet zo heel veel meer over om nog iets nieuws te zeggen. Toch hebben zij niet versaagd en zowel de heer v. d. Linde (WD), A v. Kranenburg (Arb.) en Laeff (KVF) betraden achtereenvolgens het strijdperk. De heer v. Kranenburg verklapte, dat het plan heeft bestaan de hal bij de schouwburg te zetten. Dit was ste- öebouwkundig helemaal verwerpe lijk. Misschien zijn we te optimistisch geweest en Is de belangstelling niet zo groot als we hadden verwacht, maar dit wil niet zeggen, dat er geen belangstelling is. Voor Rotterdamse zaken, aldus spr., is de burgerij altijd actief geweest. Mr. Loeff beriep zich op zijn jonge raadslidmaatschap, wel ke omstandigheid het voor hem min der gemakkelijk maakte met kennis van zaken te oordelen. Hij vond het plan uit Het oogpunt van propaganda aanlokkelijk, maar was een beetje geschrokken van de financiële con sequenties. Er kan slechts iets van komen als het bedrijfsleven mee werkt en hier is nog veel te doen. Kan de wethouder werkelijk de ga rantie geven, dat er van de zijde van het bedrijfsleven voldoende mede werking is om tot oen. representa tieve tentoonstelling te komen? Fer- soorlijk gaf spr. de voorkeur aan een Rijn- of Scheepvaartpaviljoen, dat desnoods over enkele jaren verwe zenlijkt kan worden. Alleen de heer van Halm (CPN) was van mening, dat het plan groeiende financiële kosten met zich zal meebrengen. Zijn fractie was niet bereid medewerking te verlenen. Wij kunnen niet terug Wethouder v. Tilburg beantwoord de de sprekers-bp rustige wijze;- Hij constateerde een krachtig geluid om voort te gaan op de eenmaal inge slagen weg, zij het dan op andere wjjze. Dit nieu we plan houdt re kening met de realiteit van het heden. Sinds Maart is er in de wereld weer het een en. ander ge beurd. Het oor spronkelijke Parkplan was zeer kostbaar: Spr. wees er op, dat er voortdurend overleg is geweest met het bedrijfs leven en dc gemeentelijke technische dienst. Dit plan is niet uitsluitend van de gemeente uitgegaan. Reeds in '40 en na de bevrijding heeft de voorzitter van. de Kamer van Koop handel deze gedachte uitgesproken; het is in de eerste plaats een initia tief van het bedrijfsleven. De wethouder was er van over tuigd. dat wij het moeten doen. Na talrijke besprekingen met hei bedrijfsleven, heeft hjj de leker- J. WILSCHUT my city Na. de tentoonstelling „Drie eeuwen prentkunst" hebben thans drie tijd genoten-grafici hun intrede gedaan in het prentenkabinet van museum Boymans. Grafici met zeer eigen op vattingen en met werk, waaruit blijkt hoe volkomen, verschillend zü op plaat steen of hout hun bekwaam heid benutten om de in hen levende idee tot uitdrukking te brengen. In vele opzichten zijn zij aan elkaar te gengesteld en juist dit is een ele ment, dat deze tentoonstelling zo be zienswaardig maakt, omdat men er uit kan Ieren, dat de materialen slechts middel zijn tot het resultaat. Overigens is de kennis van het ma teriaal een absolute voorwaarde om tot resultaat te komen. De tegengesteldheid van deze drie kunstenaars uit zich wel heel sterk door de aanwezigheid van M. C. Eseher, in wiens werk zich een voortdurende worsteling openbaart met mathematische problemen. Escher begint niet, eer hij dB voor stelling geheel en al doorgedacht heeft. De voorstelling krijgt daardoor een geprononceerd cerebraal karak ter, waarin geen enkele plaats is voor toevalligheden. Hij toont een grote voorliefde voor de architectuur, die hem.-in. de gelegenheid stelt met wis kundige zuiverheid een meetkundige problematiek te bedrijven, die hem persoonlijk wel genoegdoening zal verschaffen, doch die op de duur in een soort bezetenheid ontaardt. Zo is hij geobsedeerd door bollen, beukenhouten bollen met vissen, grotesken, engelen en duivels, rep tielen in relief, die in elkaar grijpen en zich daardoor congruent herhalen, hoc men de bol ook keert. Deze zelf de Idee zet zich voort in houtsneden en litho's; uit de regelmatige'vlak verdeling van een bepaald gegeven ontstaan de figuren opkomend en vervagend, die zich in elkaar herha len met een gekweldheid, die op het griezelige af is. Ook het conflict tussen twee en drie dimensies heeft hem geboeid en de plaats van het verdwijnpunt in de perspectief. Soms gaat van deze prenten een sombere onaardse bekoring uit dan weer be zitten ze een ongevoelige nuchter heid en zijn ze steriel door een tot het uiterste doorgevoerde verstande lijkheid, waarvan de.technische pres tatie ongetwijfeld zeer knap is. De schilder-graficus H, van Krui- ningen gooit het over een heel an dere boeg, hoezeer bok hij gebruik maakt van abstracties. De lithografi sche steen moge, evenals etsplaat en kopshoiit, grenzen stellen aan. de de spontaneïteit en de opwellende emoties van de~ kunstenaar, deson danks wist "Van Kruiniogen, vermoe delijk door zijn niet geringe .kennis van de kleurendruk, frisse prenten te vervaardigen. Door een speciaal pro cédé bleven de kleuren dof, terwijl proeven uitwezen, dat ze tegen de inwerking van. het licht bestand zijn. De technische prestatie is dus in or de. Voor het overige, maar voor ons het belangrijkste, blijkt, dat v. Krui- ningen beschikt over oen speelse fantasie en een vaardige hand. Hij werkt voort op aan het expressionis me ontsproten motieven, die hun har monie vinden in compositorische verbindingen, waarin de kleur'het onmisbare element vormt. Het ge volg is, dat vele van .deze prenten alleen maar decoratief zijnen te wei nig beeldend. Tenslotte onze stadgenoot Wout van Heusden. Er is oud en nieuw work bij, dat op het eerste gezicht simpeler aandoet dan van zijn mede- exposanten, wat niet wil zeggen, dat het geen geestelijke spanningen zou verraden. Die heeft het zeker en vaak nemen ze de vorm aan van macabere verbeeldingen. De lijnen staan diep in de plaat gebeten en komen dan intens zwart terug op het papier; door het aanbrengen van toon bereikt hij allerlei schakerin gen, die aan het geheel een dienst bewijzen. De gebogen, emotionele lij nen verraden een vaste hand, die in .de dierstudies een treffende expres sie tot stand brengt. Een enkele 'maal blijven de bedoelingen duister en lost het beeld zich op in symbolen. Van Heusden zoekt en vindt; achter de eenvoud verbergt zich een kun stenaar, wiens talent naarstig speurt naar de grondeloze diepten achter de levende werkelijkheid. B. SCHMIDT. J. v. TILBURG doen heid gekregen, dat het plan zal slagen. Dat de Me taalbond geen cent geeft, is pertinent onjuist. De kans Is zelfs gToot, dat de in schrijving aanmerkelijk overte- kend zal worden. Spr. merkte op, dat er geen andere plaats be schikbaar is als wü de tentoon stelling bü de haven willen hou den. We moeten ook de L.M.O.- bewoners tegemoet komen. De nevengebouwen zullen na afloop verdwijnen en het adres van het Gymnasium was ongeschreven geweest als men de moeite had genomen zich van de zaken op de hoogte te stellen. Het is de be doeling de hal zo dicht mogelijk tegen de Wcstzeedtfk aan te plaatsen. De herbouw van de hal is geraamd op 350.000, maar er komt nog zoveel bjj en dat wordt vergeten. De tuin van het zie kenhuis zal gespaard worden en de bouw van het ziekenhuis niet gehinderd. Vergeet niet, zei de heer v. Tilburg, dat 1950 het jaar is, dat ons allen voor ogen staat; wij kunnen daar niet van terugkomen. Het plan is tech nisch uitvoerbaar, we mogen het dus niet langer uitstellen. Aan een per manent paviljoen is ook gedacht, maar de uitvoering is kostbaar en vergt tijd. De gedachte heeft echter zoveel medeleven gevonden, dat er zeker nog weieens over gepraat zal worden. Wat door de discussianten niet is aangeroerd, is het feit, dat Rotterdam buitengewoon gunstig ge legen is als touristisch centrum. Spr. vroeg hiervoor aandacht, omdat wij tot nu toe de ruimte misten om be zoek aan. te trekken. De klem, waarmede al deze argu menten. werden aangevoerd, scheen op de heer H. C. Kranenburg diepe indruk gemaakt te hebben. Hij ver klaarde tenminste zich „opgeheveld" te voelen door de woorden van bei de wethouders en sprak de hoop uit, ook al waren al zijn bezwaren nog niet weggenomen, dat het plan zou slagen. Btet voorstel werd toen mat vlag en. wimpel aangenomen. Poging tot opklaring Het voorstel tot regeling op de be groting 1949 van crediet als bijdrage in het aanvullingsfonds van het Aï- delings Ziekenfonds Rotterdam on dervond critiek van de zijde 'van de heer Goudkuil (CPN), die meende dat de subsidie dit jaar aanmerkelijk, was verlaagd, terwijl de premiever hoging 4 ct. per lid en 2 ct per gezin zou bedragen. Weth. Hogeweg heeft geduldig uitgelegd, dat er geen spra ke was van subsidie-verlaging omdat er in '47 en. '48 overschot ter» zijn ge weest, die nu meetellen. "Verder be stond er geen enkel voorstel of be sluit, dat de premies verhoogd moes ten worden. De heer Goudkuil hield voet bij stuk. Als de ziekenfondsen in aan merking wilden komen voor subsidie, moest de premieverhoging per 1 Nov. Ingaan, Hij deed het voorstel de zaak van de agenda af te voeren. Dit werd' verworpen. Over hetvoorstel om het leerplan van de Ambachtsschool aan de Beu- kelsdijk uit te breiden met een op leiding voor bakkers heeft de heer Kranenburg (CH) -het woord ge voerd. In andere plaatsen zijn vak scholen, waarin allerlei richtingen samenwerken. Alleen In Rotterdam niet en dat doet meer kwaad dan goed. Spr. drong aan op een vak school. Van weth. v. d. Vlerk kreeg hij te horen, dat deze bereid, is in zijn richting te werken. Tenslotte heeft de heer Bavinck (AR) gesproken over het weigeren van vergunning tot het aanbrengen van een uitbouw achter het pand Da Costastraat 24. Hij noemde dit een typische illustratie van de woning nood en drong aan de verschillende bouw-, en woningvoorschriften op nieuw onder de loupe te nemen. Weth. Meertens betoogde, dat de ver bouwing onaanvaardbaar was. Er is een bouwvergunning in voorberei ding met het oog op de gebieden, die aan Rotterdam toegevoegd zijn. Hij verzocht hem in de gelegenheid te stellen voor dit gevaLeen oplossing te vinden. Het liep tegen half zes, toen de zit ting werd geslmen. De discophiel die zijn hart heeft verpand aan de muziek van Maurice Ravel zal het veel genoegen doen te weten, dat er de laatste tijd ook weer verscheidene werken van de meester worden en. reeds zijn vastgelegd op de plaat, Hij zal zich zeker dikwijls willen verdiepen in deze exclusieve kunst, die culmineert in een verruk kelijk klankraffteeroent en dan tel kens weer genieten van het rijke, on uitputtelijke Rnvclliaanse kleuren palet. Er zou heel veel te zeggen zijn over het karakter van deze muziek. Zü die het oor en de psychische aan leg ervoor missen, horen niet veel meer dan een objectief eu exact klankbeeld dat ten hoogste overrom pelt. Niets "is echter minder waar, want de objectiviteit is slechts schijn baar. Er achter schuilt een diep ge voelsleven op aristocratische wijze beheerst, een gevoelsleven ook van oen eenzaam mens die zijn schep pingsproces en geestelijk leven im mer aan de openbaarheid wist tc onttrekken cn waarvjan men zich pas na veelvuldig horen van zijn wer ken een begrip kan vormen. Een. biograaf heeft eens' zeer terecht geschreven: Ravel zelf heeft nooit veel nagelaten om de oriëntatie van het oordeel over zijn persoon en zijn met zijn persoon zo zeer congruente muziek op velerlei wijze te mislei den. Kavel componeerde twee piano concerten. Beide ontstonden in 1931. Zij zijn sterk contrasterend. Het ene is sprankelend van karakter, 'dat slechts kort onderbroken wordt door een langzaam in zichzelf gekeerd middendeel. Het andere echter draagt een sterk tragisch accént. Het is het concert pour Ja main gauche, geschreven voor de in de oorlog ge wonde Duitse pianist P. Wittgen stein. Columbia maakte er, behoudens enige kleine onduidelijkheden te dc registratie een goede opname van met de meesterpianist Robert Oasa- desus, in het fraai spelende Fhiladel- pha Symphony Orchestra onder Eugene ormandy. De hartstochtelijke-liefde die Ra- vel voor de Spaanse aarde koesterde zijn moeder was een Baskiscbe leeft sterk in zijn oeuvre. Daarvan getuigt bijvoorbeeld de brillante, warm tintelende en van jeugdig vuur doortrokken Rhapsodie Espagnole. Het Brusselse Symphonieorkest onder leiding van Fr. André speelde het stuk met veel esprit en technisch geacheveerd voor Ultraphon, die er afgezien van enige minder doorzich- telijkhederv in de klank een zeer te waarderen opname van maakte. En ten slotte zou ik in het bijzon der de aandacht willen vestigen op de fraaie opname, die Decca van La Valse maakte. Een boeiend, rijk ge ïnstrumenteerd stuk, waarin de meester de grote verscheidenheid van aspecten der Ween.se wals mot haar liefkozend, elegant maar vaék ook sensueel en aïiimalisch karakter op onovertrefbare wijze realiseert. Deze geniale compositie, wordt fraai cn vol beheerste spanning verklankt door l'Orchestre de la Société de: Concert du Conservatoire, gediri geerd door Ernest Ansermct. Herman van Bom (ing. Me dj Wij bieden U wederom een zowel klassiek als modeni Wytemaweg a/d Math en .laan kruispunt Rochussenstraat Telef. 28098 - Rotterdam

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5