Russen hielpen Tito Belgrado bevrijden uit de greep der Duitsers m Zuid Slavië schreef in bloed zijn heldendicht r Waarom. Chinezen geen. staarten meer dragen 22 OCTOBER 1944 Wel beproefd, maar ongebroken r~ Knieval, noch voor Hitier noch voor Stalin Een levende realiteit werden de Verenigde Naties Gebeim plan voor de wapenhulp Strijd tegen kerkwet in Tsjechoslowakije Priesters moeten salaris verhoging weigeren Vliegende ark op Schiphol Siafffisdijs. Siw&n J Zaterdag 22 October 1949 (Van een bijzondere medewerker) jP 6 APRIL 1941 bij het aanbreken van de dag- hoorden, e vroeg langs de weg waren in de nog stille straten van elgrado, eerst heel zacht, maar allengs aanzwellend, het elnid van vliegtuigen. Er waren in Zuid-Slavië bewogen weken chter de rug. Hitler was er in geslaagd de regering van prins- ■egent Paul in te kapselen in zijn web van pacten en verdragent Daarop was het volk opgestaan, het had deze regering, die het land uitleverde aan de gehate Duitsers weggevaagd en het pact verscheurd. In allerijl waren legeroefeningen langs de grens en bij de hoofdstad gelast om een Duitse inval het hoofd te kunnen bieden. En dit rumoer in de lucht moest, zo meende men, de Zuid-Slavische koninklijke luchtmacht zijn, die aan de alge- nene manoeuvres deelnam. 2ii bloedden als enige der bezette kleine mogendheden zich zelf heb ben vrijgevochten. Onder de Duitse terreur, achter, volgd, maar nooit vernietigd, is uit de guerillagroepen onder Tito's leiding een modem leger gegroeid, •dat in de laatste phase van de strijd tot de frontale aanval kon overgaan en de Duitsers in de Meidagen van '45 over de Oosten rijkse grens werpen. „Svoboda narodu" In werkelijkheid waren de vlieg- ugen, die in gesloten formaties net luchtruim boven de stad vul den, Junckers. Messerschmldts jaagden laag over de daken en uit de bommenwerpers vielen als stuif zand de bommen, die hun gierende baan in een doffe slag eindigden, dood en stuivend pum achterla tend. De Duitse aanval op Zuid-Slavie was ingezet Dat eerst een paar uur na deze verraderlijke aanval op een argeloze stad de oorlogs verklaring afkwam is een te ver waarlozen detail na soortgelijke ervaringen van Polen, Noorwegen, Denemarken, Nederland en Belgie. Met succes had Hitier Belgrado doen delen in het lot van War- schau en Rotterdam. Militair ondervonden de Duit sers nauwelijks verzet. De ztiid- fiank van de nazi-legers was ge dekt en spoedig zou de aanval op Rusland kunnen beginnen. Veel plezier hebben de Duitsers aan deze overwinning niet beleefd. Zij hadden een verouderd - slecht bcwapend^leger verslagen, maar de oorlog van het Zuid-Slavische volk tegen Hitler's horden begon toen eigenlijk pas. „Smrt Fascismui" In het hart van de volkeren van dit woeste onherbergzame land laaide een onblusbhre haat op, In deze dagen werd het „Smrt fascis- itiu, Svoboda narodu", „dood aan het fascisme, leve de vrnheid" ge boren, het moedige wachtwoord waaronder deze Serviërs, Macedo- nifers, Montenegrijnen, Slovenen, Kroaten en Bosmërs de Duitsers het land zouden uitjagen. De communisten, in bet Zuid- Slavische koninkrijk tussen de twee wereldoorlogen dopr einde loze vervolgingen getrafid en ge hard in de 'ondergrondse strijd, waren de aangewezen leiders van het groeiend verzet en onder hen was 't weer een 2ekere Josin Broz, de latere Maarschalk Tito, die van het begin af de kern van. deze voorhoede vormde. Eerst waagden de partisanen kleine overvallen. Zij vernielden krantenstalletjes, waar Duitse en Quisling-bladen te koop waren, of zij stichtten brand m weermachts garages, Spoedig kwam het ook tot aanvallen op afgelegen Duitse gar nizoenen of op die van de met hen opgetrokken vazal-legers van Ita lianen, Bulgaren en Hongaren. Veel meer dan speldeprikken wa ren deze partisanenacties niet, maar de bezetters beantwoordden dit verzet met een terreur, die misschien alleen in de Oekraïne en Polen zijn evenbeeld had. Bekanntmachuntr Een voorbeeld; In Kragcejevak is een overval gepleegd op een Duitse colonne. Binnen een paar dagen wordt een straf-expeditie tegen het stadje ondernomen en weer een paar dagen later laat de Ortskommandant deze „Bekannt- machung" aanplakken: „De laffe en verraderlijke overval, die in de afgelopen week op Duitse soldaten is ge pleegd, waarbii er tien gedood en zes en twintig gewend wer den, moet worden gewroken. Er zijn derhalve voor elke gedode Duitser honderd en voor elke gewonde vijftig in woners van deze streek m de eerste plaats communisten, bandieten en hun handlangers, in totaal twee duizend drie honderd man, doodgeschoten". Dat was op 21 October 1941. Moordend, plunderend en bran dend zijn de bezetters door het land getrokken. 1,700.000 mensen heeft de Duitse terreur in Zuid- Slavië het leven gekost. Op een bevolkingvan 15 millioen zielen betekeift dit, dat bijna op elke acht inwoners van dit land er één om het leven is gekomen. Het heldenepos van. dit wilde land ligt echter meer nog dan in dit dodencijfer in de uiteindelijke zege van de vrijheid. Het helden dom der Zuid-Slaven is, dat zij on geacht de duizenden wenden, waar- In deze laatste phase streden Zuid-Slaven met het bewonderde Rode Leger schouder aan schouder. Contact tussen de beide legers ont stond, toen de aanval op Belgrado zou warden ingezet.' De Russen verzochten en kregen toestemming Zuid-Slavisch grondgebied te be- treden en samen verdreven de sol daten van Tito en die van Stabn de vijand De strijd om de stad be- die weet, dat hij blindelings kan gon op 20 October 1944 en, nu vertrouwen op zijn populariteit bij besluit met het gevleugelde woord „Smrt fascismu, Svoboda narodu". Verguizing Na de bevrijding steeg Tito's roem en populariteit snel. Door zijn lei dersgaven scheen hij voorbestemd na Stalin de tweede man te worden in de communistische wereld, mo gelijk zelfs zijn opvolger. Zuid- Slavië gold als het land, dat na de Sowjet-Unie het verst gevorderd was op de weg naar het socialisme, geheel Oost-Europa ten voorbeeld. Nog in 1946 schreef de .Russische journalist en litterator IIja Ehsen- burg: „Ook in andere landen zjjn dappere partisanen geweest, maar het epos van Zuid-Slavië is wer kelijk enig in de geschiedenis." Is Tito deze roem naar het hoofd ge stegen.? Hoe het zij. de trots van deze man, zijn naaste medewer kers en de volkeren van Zuid-Sla vië, gedoogde niet, dat de Sowjet- Unie, zoals de huidige lezing luidt, Zuid-Slavië van de Duitsers heeft bevrjjd. Is de politiek van de C. P. van Zuid-Slavië niet zuiver ge weest naar de leerstellingen van Marx, Lenin en Stalin? Met trots wijst Tito's kader de naar hun gevoel bedillerige bemoeizucht van de Kominform af en herinnert lan den als Hongarije en Bulgarije aan de dubieuze rol. die zij speelden, terwijl Zuid-Slavië voor zijn vrij heid vocht. Uft de pa». Tito loopt niet meer in de pas. Wie hem ontmoet, wordt getroffen door een krachtig, beminnelijk, maar zeer zelfbewust karakter, Ben man. é?-y f,6 f y% 'y DE HAAT tegen de Duitse over weldiger dreef Josip Broz, alios Tito (foto links), tn de onder grondse strijd in het onherberg zame binnenland van Zuid Sla- vie. Als overwinnaar, verheven tot maarschalk, trad hij uit dit gevecht te voorschijnAls poli tiek veldfieer (foto rechts in maarschalksuniform) heeft hij de uitdaging van de Kominform aanvaard. Een worsteling, waar van de uitslag nog niet bekend is. juist vhf jear geleden, op de 22ste hield Tito zijn intocht. Op de Tarrazija, het grote plein, dat op de Donau uitziet, is dan een overwinningsparade. Russische tanks ratelen over het plaveisel, gevolgd door een eindeloze stoet van Tito's beproefde manschappen. Wie de warmste toejuichingen ten deel valt, is niet te zeggen, want de liefde voor het Slavische broe dervolk brandt diep in het hart van elite inwoner dezer stad. Dan neemt Tito het woprd: „Ka meraden, soldaten, commandanten en politieke commissarissen van het volksbevrijdingsleger", begint hij. „Ik dank U voor Uw helden moed bij de bevrijding van ons dierbaar Belgrado. Hier verenig den zich voor het* eerst het met roem beladen Rode Leger en ons bevrijdingsleger. De straten van deze stad zijn bevlekt met het bloed van de zonen van Zuid-Sla- vië en met dat van de heldhaftige Rode soldaten, zonen van de Sow- jet-Unie. Eeuwige vriendschap en kameraadschap tussen beide lan den is hiermede bezegeld." En hij Voor het herwinnen van de vrij heid hebben de Zuid-Slaven eerst hun land grondig moeten vernielen om 't Duitse transport wezen te verhinderen. UNKRA droeg veel tot het herstel bij. Foto' Vernielde bruggen over de Neretwa nabij Serajewo, het gros zijner landgenoten, Dimi- trof, met wie hij een plan voor een Balkan-federatie uitwerkte, ging door zijn knieën, toen Moskou hem terechtwees. Tito ging niet naar Canossa. En wat Moskou met het verbieden van deze Balken-fede- ratie beoogde is desondanks wer kelijkheid geworden. Binnen het communistische krachtsveld is een tweede pool ontstaan, die een ge vaarlijke aantrekkingskracht bezit. In Oost-Europa worden Tito's geestverwanten vervolgd, het wes ten verslijt hem, terecht, voor een der meest onbuigzamen in de leer van het communisme en is slechts node bereid geld in zijn land te steken. Met spanning slaat een vermoei de wereld gade, wat zich over deze man en zijn beproefd volk zal vol trekken. „Het is eenzaam geworden om Tito OP HOOGTIJDAGEN in Zuld- Slavie, evenals in andere Oost Europese staten plachten meters hoge portretten van Stalin, naast die der nationale leiders, te han gen aan de gevels van openbare gebouwen. Die dagen zijn voor bij, sedert Tito Stalin's fanatieke tegenspeler U geworden. (Vervolg van pagina 1) j ln één adem bij noemde is nog lang wel waar, dat het recht van Veto nlet verwezenlijkt. Ook de ..vrijheid -• i van gebrek" is nog geen feit. Maar juist op dit terrein is het, dat de Verenigde Naties het meest tot stand hebben gebracht. Dat is ener- voor die theoretische macht in de praktijk een aanzienlijke verzwak- j king betekent en dat een eigen le ger van de nieuwe wereldorganisatie nog tot de vrome wensdromen be hoort, het valt toch niet te ontken, nen, dat zij aanzienlijk meer auto riteit en aanzienlijk meer gezag ge niet dan het seniele instituut van Genève. Wil men een bewijs hiervoor, dan kijke men naar haar militaire waar nemers en bemiddelaars, dat kleine groepje van onverschrokken man nen, dat op het ogenblik nog de plaats inneemt, die een internatio nale politielegermacht eigenlijk zou moeten vervullen, In de Balkan, in Palestina, in Kasjmir, in Indonesië en ln Korea zijn Zjj werkzaam ge weest. En al zijn de resultaten daar van geheel verschillend en kon niet overal hetzelfde succes worden ge boekt nis bijvoorbeeld in Palestina, waar tenslotte Ralph Bunche, de voetsporen van Folke Bernadotte drukkend, een vrede tot stand kon brengen, zij hebben overal waar zfj verschenen er veel toe bijgedragen het prestige van de Verenigde Na ties te vergroten. Hun aanwezigheid op de slagvelden en aan de fronten -maakte,.dat. voor-do in^eonfÜct.ge raakte partijen de"VerenigdeJTÏaües niet langer een abstrakt begrip ble ven, maar een levende realiteit wer den. Een levende realiteit werden de Verenigde Naties ook, voor al die volken, die van nabij in staat waren de arbeid van de Sociale en Econo mische Raad gade tg slaan, een li chaam dat de Volkenbond in die vorm nooit heeft gekend en dat ge groeid is uit het besef, dat in onze huidige wereld, die in tal van op zichten zo klein geworden is, vrede en veiligheid alléén te verwezenlij ken zijn, wanneer de naties niet al leen op politiek, maar ook op eco nomisch gebied de handen Ineen slaan. Naast deze economische houden de Verenigde Naties zich dan ook nog met culturele en hu manitaire samenwerking bezig, om dat al deze dingen ten nauwste ver band houden met elkaar en zonder humanitaire, culturele en economi sche samenwerking, de politieke met te verwezenlijken is. Omdat die, naar het woord van wijlen presi dent Roosevelt, alleen tot stand kan komen in een wereld, die „vrij is van gebrek". De „vrijheid van vrees", die hij er zjjds misschien een schrale troost, maar het geeft anderzijds toch ook reden tot de hoop, dat zij in de toe komst ook de politieke successen zullen behalen, waarnaar wij allen zozeer verlangen en die nu nog zover af schijnen. Maar zelfs als dat laatste niet zo mocht zyn, dan nog hebben de Verenigde Naties een prestatie geleverd, waarvoor de mensheid hen niet dankbaar genoeg kan zijn. Want samenwerking is meer dan ooit geboden en de Verenigde Naties hebben alleen al door hun bestaan Dag der Verenigde Naties DEN HAAG. Op 24 October de „Dag der Verenigde Naties", zal het vierjarig bestaan van de Verenigde Nattes worden herdacht, Minister Stikker zal op die dag een radiotoespraak houden. Deze zal van 20.15 tot 20.30 uur worden ge houden en uitgezonden worden over Hilversum I. Op 22 October zal de VARA in de rubriek „Dingen van de Dag" het feit dat op 24 October vier janr ge leden het Handvest der Verenigde Naties van kracht werd, herdenken met eert toespraak door mr. M. van der Goes van Natere. Op 24 October zal de NCRV in haar radiokrant „Vandaag" de aan dacht vestigen op de „Dag der Ver enigde Naties" met een toespraak door prof. dr. G. van der Molen. De minister van O., K, en W- heeft de hoofden van alle middelbare-, voorbereidend hogere-, industrie-, kweek- en ulo-scholen verzocht in het lesrooster aandacht te schen- WASHINGTON. Amerikaanse militaire autoriteiten hebben een geheim plan opgesteld voor de ver deling van de wapenhulp aan de landen van het Atlantisch pact. Het plan is gebaseerd op defen sie-studies van de mogendheden der westelijke unie. De militaire auto riteiten ia West-Europa kennen het plan nog niet Een kleine Ameri kaanse groep zal naar Europa gaan om details met de militaire chef* r landen van het Atlantisch pact bespreken, voordat de plannen in December fen president Truroan worden voorgelegd. PRAAG. In een herderlijk: schrijven geven de Tsjechische bis schoppen hun priesters opdracht da salarisverhoging, die hun wordt toe gekend ingevolge de nieuwe kerk wet te weigeren. ,Het zou," aldus de brief van het Episcopaat, „een. grove inbreuk zijn op onze bef de tot de naaste, indien wij thans, in een tijd waarin zo velen van onze broeders lijden, materiële voordelen zouden aanvaarden...." De bisschoppen veroordelen het. dat volgens de nieuwe kerkwet alle kerkelijke benoemingen en finan ciële en administratieve aangelegen heden onder toezicht van de staat worden gesteld er zij verzetten zich ook tegen de vestiging van een. nieuw ministerie voor kerkelijke aangelegenheden. „Beide maatrege len.** aldus de bisschoppen, „zijn in. lijnrechte tegëhspraak met de god delijke rechten van de kerk." Zijj herinneren voorts aan de opdracht van het Vaticaan. dat Tsjechische priesters slechts trouw mogen be loven aan de republiek en het wel zijn van het volk. Dit in verband met de nieuwe kerkwet, die een eed van trouw aan de volksdemo- cratische regering verlangt Communistische leiders in Ver. Staten gevonnist NEW YORK. Tien «e ell co m munistenleiders in de Ver. Sta ten zijn gisteren veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete wegens misdadige samenzwe ring. De elfde, Robert Thompson, krees drie jaar en 10.000 dollar boe te. Het parket had tegen elk der beklaagden tien jaar geëist Het pro ces heeft negen maanden geduurd, Eugene Dennis, de hoofdbeklaag- de, zeide: „De natie zal ln de toe komst met schaamte en ergernis te rugzien op dit fascistisch proces. Wij zien de toekomst met vertrouwen tegemoet Wij zdjn aan geen enkel misdrijf schuldig. DE KINDERKRANT (Ingez. Med.) HOOFDPIJN t<m Mijnharde Hoofdpijnpocders. 45 a. Mijnharde HocfdpijncablecwG. 75 ct. „Jungle Jenny" op reis met zeshonderd dieren SCHIPHOL. Bjjna Jieel Schip- hol heeft Vrg'dag m het teken ge staan van de gevleugelde Noachs- ark, die gezagvoerder Verhey van Calcutta uit naar Nederland heeft gevlogen. „Zorg voor 60 ejnmers water, 20 pond vlees, 200 kilo ge mengde groenten en 2 balen hooi", was de boodschap die hy naar Schiphol seinde, enkele uren voor de aankomst van zyn toestel, dat niet minder dan 400 apen, drie tij gers, 1 cobra van 17 voet lengte, vier luipaarden en drie panters, en tenslotte vier olifanten vervoerde, waarvan er drie minstens 600 kilo wegen. i De enige passagier was miss Genevieve Cuprys, biologe, dieren- liefhebster en specialiste in het vervoer door de lucht van alle denkbare soorten jungledieren. Miss Cuprys, die in haar vaderland Amerika bltfk heeft gegeven haar bijnaam „Jungle Jenny" met op prijs te stellen was zeventien uur achtereen, in touw geweest om haar dieren te voederen, te laven, te Ver- Praag vraagt terugroeping van functionaris der V.S. PRAAG. Het Tsjechische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft de Amerikaanse ambassade verzocht de ambassade-functionaris c Patch binnen 24 uur uit het land te willen verwijderen. Bij en een andere functionaris, Samuel Meryn, die geen diplomatieke voor rechten geniet, zouden de leiding hebben van een spionnage-ergani- satle. Meryn is inmiddels gearres teerd. zorgen en toe te spreken. Ergens in de wolken, boven Bagdad, was zy die dag juist 25 jaar geworden. Een deel van de apen, bestemd voor Kopenhagen, werd uitgeladen. Uitgerust en vol nieuwe moed heeft „Jungle Jenny" gisteravond haar reis met de vliegende dlerenark voortgezet. Om 10 uur verliet het toestel met de bijna 600 dieren Schiphol, met bestemming New York. Spaak noemt referendum „absurd en verfoeilijk" BRUSSEL. Paul Henri Spaak, de Belgische socialistische oud-pre mier, heeft m een interview met het Brusselse blad „Le Soir" de voorge stelde volksraadpleging over de te rugkeer van koning Leopold „absurd en verfoeilijk" genoemd. Er is, zo zeide Spaak, nog tijd om een „ver standige en nationale oplossing" te vinden. Indien de koning het per centage van 55%, waarmede hij heeft ingestemd, niet zou halen, zou de terugkeer van de 19-jarige prins Boudewijn nauwelijks mogelijk zijn, aldus Spaak. En als de koning iets meer dan 55% krijgt, „hoe zal men dan de Walen een koning kunnen opdringen, die wellicht niet meer dan 35 a 40% van de stemmen in hun gebied zal hebben behaald?" Om damkampioenschap IJMUIDEN Voor de 14e ron de van het tournooi om het per soonlijk damkampioenschap van Nederland, werden te IJmuiden de partijen gespeeld: Suyk-Doornbos 2-0; Onnink-Ligthart 1-1; Dukel- Laxos 1-1; Ham-Beers 2-0. Te Enschede werd gespeeld: Van Dijk-Baas 2-0. a •- VROEGER, heel vroeger, had de de hofdienaren voor hem gingen telden aan iedereen dat staarten uit keizer van China een staart, staan en weer zeiden Kwing Ping de mode waren, wist je dat? Geen echte staart, pu, toen zei de Keizer nors: Ik heb En van die tyd af heeft geen en- hoor, maar een vlecht achter aangeen staart meer. Ik wil geen staart kale chinees meer een staart. En zn hoofd en alle andere chinezen meer hebben. Staarten zijn van nu de arme opperhofkapper is in een hadden ook zulke staarten. De Kei- af aan uu de mode. Knippen jullie andere stad gaan wonen en daar zer zat op z'n troon van porselein je staart ook onmiddellijk af. Nu, melkboer geworden. Want er was en was verschrikkelijk trots op z'n de hofdienaren waren heel ver- voor hem toch geen werk meer vlecht. Iedere morgen kwamen zyn baasd. Maar wat konden ze doen? toen er geen staarten meer té hofdienaren om de troon heen staan Ze knipten hun staarten af en ver- vlechten waren, en dan»bogen ze heel diep, zodat hun staarten zwiepten en dan zei den ze: Kwing ping pui Dat bete kende; Niemand heeft zo'n mooie staart als Gij, o Keizer! Dan was de Keizer weer voor de hele dag te vreden. Maar als hij opstond 's morgens vroeg, o, heden, dan moest die staart netjes gevlochten worden door de opper-hofkapper en dat was een heel gedoe. Dat duurde wel twee uur en voor de kapper was het helemaal geen pretje, want de keizer wilde onderwyl zün ha vermout eten en naar de goudvis sen kijken en was voortdurend erg lastig en mopperig. En eens op een morgen gebeur de er iets verschrikkelijks. De hof- kapper was bezig aan de staart van de Keizer en het duurde zo lang en de keizer at van zyn warme havermout en zei telkens: Wat trek je weer! Wat doe je me weer een pynl Au, kun je 't xuet wat zach ter? Vervelende opperhofkapper, pas op want ik ontsla je, als 't zo doorgaat. De opperhofkapper werd van al die aanmerkingen zo zenuwachtig dat hij per ongeluk echt hard aan die staart trok. En toen werd de Keizer zó woedend, dat hy opstond en het hele bord havermout in het gezicht van de kapper smeet NU was de opperhofkapper altijd een heel geduldig man geweest, een echte goeiige beschaafde man, mHar toen. dit gebeurde, werd hij voor 't eerst in zyn leven driftig. Hij nam een grote schaar en, voor hij wist wat hy deed, had hij de staart van de Keizer pardoes afge knipt. Daar stond hij met in zijn ene hand de schaar en in zijn andere hand de staart. De Keizer was zo verbluft, dat hy geen woord kon uitbrengen. En wat deed de kap per? Hij zag het raam openstaan, sprong er uih in een bloeiende amandelboom en het zich langs de stam naar beneden glyden. Toen maakte hij dat hy wegkwam en liep, zo hard hij maar lopen kon de paleistuin uit en de stad uit. Onderwyl zat die arme Keizer nog versuft naar zyn staart te kij ken, die daar op de grond lag. Hjj keek in de spiegel en bulderde: Die kjf- TT'UK, wie loopt daar langs het 41 nc£, is dat Stoffcltje Steven niet? Stoffeitje Steven loopt in het groen. Wat zou Stoff eitje wel gaan doen? Stoffeltje, Stoffeltje, luister even, luister even, Stoffeltje Steven.' Ga j\j nissen m de sloot, visjes vangen met kruimeltjes brood' Ja, zegt Stoffeltje Steven dan Ja, dat ben ik heus van plan, 'k ga er in met baggerlaarzen ellendeling van een opperhofkap- en dan vang ik zeven baarzen per. Ik zal hem laten ophangen aan de hoogste boom, ik zal hem laten onthoofden. Maar daar werd aan de deur ge> klopt en daar stonden ineens de hof die paren om voor de Keizer te buigen. Wat moest de Keizer doen? Hy wilde niet zeggen, dat hij de kapper doet z'n baggerlaarzen an, met havermout had gegooid, hy stapt parmantig door het riet... schaamde zich een beetje. En toen Stoffeltje, Stoffeltje, doe het niet! zeven baarzen en een makreel jongens, ik vang zoveel T\AAR zit Stoffeltje met zijn net, LJ heeft z'n emmertje neergezet, roept zijn hond: Kom hier, Ft del' Kijk, ik vang die visjes u?el. Stoffeltje Steven, als een man Och, die Stoffel, even later: Ploemp, daar ligt hy tn het water, ploemp, daar ligt hij in de sloot met zyn net en 't emmertje brood! Help, o help, roept Stoffeltje Steven, vader, moeder redt mijn leven' Als hy nu maar niet verdrinkt, in dte modder, zwart als inkt MAAR, wie komt daar, bliksem snel? acht, die braue hond Eidel sjort en trekt zo met zijn snuit Stoffeltje Steven het water uit. Daar staat Stoffeltje in het riet. Natter jongetje is er niet. Modder, modder, tot zijn oren, zul je strakjes moeder horen; Stoffeltje, wat heb jy gedaan? Moeder, ik ben uit rissen gegaan, 'k Heb geen baars en 'k heb geen 'k Heb alleeneen natte broei

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5