HET ROTTERDAMSCH PARCDL Vergoeding van schade, sociale plicht Voor republiek een derde der volksvertegenwoordiging Fel «lebat in Belgische Senaat over referendum P. v. d. A. wenst sterke gewapende macht r r De oudsten en de jongste Woensdag 26 October 1949 Gemeenschap echter niet garant voor het privaat bezit Mr OUD IN DE KAMER Herbouw grote panden groot economisch belang „Beter een stadskern in 10 jaar, dan een hele stad nooit klaar Links onverzoenlijk, liberalen verdeeld Nee toch.Heus 1 Een nieuw experiment van de Kunstcommissie voor de jeugd Belangrijk concert Resultaat moet de offers rechtvaardigen Extra vlees „MOET EVEN NAAR TRIPOLIS. BEN ZO TERUG" Indonesische Federatie van 16 samenstellende staten Troepen zendingen naar Indonesië 9e Jaargang, no. 251 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prijs: per week 032 per kwartaal ƒ4.10, losse nummers f 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiers A rasterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vrle* Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper (Van onze parlementaire redacteuri Toen gistermiddag: de parlemen taire strijd over het wetsontwerp inzake de materiële oorlogsschaden een aanvang nam, zaten achter de regeringstafel niet alleen de mints. t«rs Licftinck, In 't Veld en Van Schalk, doch ook, hoewel beschei den In een nis verborgen, twee hoofdambtenaren van de minister van Financiën: mr. van Rijswijk plaatsvervangend thesaurier-gene. raai en drs. Van Raalte. hoofd van de financiële en economische afde ling van zipn departement. Dat be wijst wel, dat minister Licftinck. die toch anders voor geen kleinig heid vervaard Is, en de wetsont- pen. welke hü moet verdedigen, als regel behoorlijk onder de knie heeft, er alles aan gelegen is om zo goed mogelijk uitgerust In de arena te verschijnen. Want de strijd zal hard zün, omdat verschil, lende groepen in de Kamer veel verder willen gaan dan de regering Wanneer men bijvoorbeeld de beer Van der Feltz (C.H.) hoort, die het wetsontwerp een misdaad noemt tegenover de oorlogsgetroffenen, kan men er zeker van zijn, dat er onder de oorlogsslachtoffers verschillenden zijn, die dit precies zo voelen en ver wachten, dat de Kamer verbetering in het wetsontwerp zal brengen. Laat het niet zo zyn, zet de heer IJsselmuiden (K.V.PJ, dat be waarheid wordt de dikwijls in de kringen der slachtoffers uitgespro ken gedachte: wat eenmaal getroffen is, blijft getroffen. Wantrouwen en ergernis had zi. het ontwerp gewekt, omdat het de beloften van Londen niet inloste Niet alleen, dat de op zet niet de instemming heeft van de •K.V.p., ook tegenover de uitwerking staat zij zodanig, dat de fractie ge neigd is om tegen te stemmen. Al leen als de werkingssfeer van de vergoeding voor onroerende goede ren verruimd wordt, de regeling der credieten en aanvullende bijdragen verbeterd en eveneens de vergoedin; voor beroepsuitrusting, en als e. een onafhankelijke beroepsinstantie komt, is er kans, dat de K.VJP. voor het ontwerp stemt Doch de heer Ten Hagen (Arb.) liet een waarschuwing in andere richting horen: de fractie van de P. v. d. A. zou zich verzetten tegen Wijzigingen In het ontwerp, die eco nomisch niet verantwoord zijn. In dien amendementen van een derge lijke strekking toch zouden worden aangenomen, zou de P. v. d, A. te gen het ontwerp stemmen. De heer^Ten. Hagen ...heeft een krachtige poging gedaan, om het wetsontwerp te halen uit de sfeer van het recht, waarin het abusieve lijk door de belanghebbenden ge bracht is, en te brengen in de sociale sfeer, waar het hoort. Burgers, die in de oorlog een offer voor de gemeen schap brachten, deden dit ook voor zich Zelf. Zij hebben ook risico's te aanvaarden voor het behoud van de gemeenschap, evenals de soldaten dit hebben Maar ten opzichte van sol daten, die verminkt zijn of er min gezondheid bij ingeboet beoben, spreekt men ook niet van integrale vergoeding Er is een sociale plicht van de gemeenschap om hen fe hel pen en deze zelfde plicht bestaat te genover de andere oorlogsgetroffe nen Ten onrechte heeft men dit pro bleem gebracht in de sfeer ;aa de onaantastbaarheid van het pcvaat bezit. Spreker zag dit als een over waardering van de eigendom en als een nawerking van het individuake- me, dat hij als Christen en socialist moet afwijzen Er is geen enkele rechtsgrond om de gemeenschap ga rant te stellen voor de onaantast baarheid van het» privaat bezit. Ook de heer Oud (V en Dl was van mening, dat de oorlogsschade vergoeding tn hetzelfde vlak ligt als de sociale wetgeving. Hier geldt het woord „Draagt elkanders lasten cn vervult alzo de wet van Chratus" Niettemin vond deze spreker, dat bij de toekenning der vergoeding geen onderscheid mag worden gemaakt tussen economisch sterken en zwak ken. Dat is z.i alleen geoorloofd als de lasten van deze vergoeding over het volk verdeeld moeten worden. Evenals de heer IJsselmuiden pleitte de heer Van den Heuvel (AR) voor een integrale vergoeding, zoals die ook wordt gegeven voor militaire oorlogsschade. (Van onze parlementaire redacteur) grote panden in de stadskern een De Burgemeester van Rotterdam economisch belang en om daartoe te mr. P. J. Oud, heelt gisteren in de kunnen komen zou overdracht van Tweede Kamer in zijn rede over het grootbockmschnjvingen mogelijk wetsontwerp inzake de materiele vJ1 J^jn' z,e ^an oorlogsschaden in belangrijke mate aandacht gewijd aan de herbouw van Rotterdam. Een van de funeste ge volgen van de huidige financierings regeling is, dat talrijke eigenaars van in de binnenstad verwoeste grote panden inschrijvingen hebben op het grootboek van de wederopbouw daarvan rustig rente trekken en geen haast hebben met de wederopbouw Het gevolg is. dat het herstel van het economisch leven, dat in belang rijke mate dreef op de zaken in de verwoeste binnenstad, op zich laat wachten. In het algemeen waren de ver bracht kunnen worden in een stich ting, waarin ook de gemeente deel neemt of het rijk, die daarvan rente dragende obligaties teruggeeft. Op deze wijze zou het misschien mogelijk zjjn om in Rotterdam een stadskern te herbouwen onder bet motto: „Beier een stadskern in 10 jaar. dan een hele stad- nooit klaar" Doch dit kan alleen ale de fraaneïe- rmgsregeling_ ïn de wet zodanig wordt, dat ook voor de herbouw van grote panden crediet en aanvullende bijdragen worden gegeven. De heer Oud wees er nog op, dat het niet-agrarische bedrijfsleven in hoge mate achtergesteld is bij het woeste panden ra de stadskern met agrarische. Het grote economische het eigendom van de zakenmensen belang van de agrarische sector er en neringdoenden en zij kunnen dus kennend, moest hem toch van het pas weer aan de slag komen, indien hart, dat deze achterstelling recht- zij in staat zijn om m nieuwe pan- 3treeks ingaat tegen het streven der den ruimten voor bedrijf of zaak te regering om de industrialisatie te be horen. Daarom is de herbouw van vrrtTen. Franco zoekt toenadering TJ ET is niet moeilijk te raden, A 1 dat do besprekingen, die thans te Lissabon plaats hebben tussen Franco en de Portugese minister president Salazar, in hoofdzaak be trekking zullen hebben op Spanje's verhouding tot het Atlantisch Pact- Het ig een publiek geheim, dat de Spaanse dictator zijn land graag In de rij der Atlantische mogendheden zag opgenomen. Van hen is Portu gal het land, waarmee hij de vriend- schappëlijkste betrekkingen onder houdt. Bovendien kan het voor de Portugezen niet andera dan aange naam zyn, wanneer het Spaanse achterland met hen in één en het zelfde front staat. Franco weet dat m— natuurlijk even goed als wie ook. Wat ligt er meer voor de hand dan dat hij, ïn de overtuiging bjj In liet zoeklicht Salazar meer oor te vinden dan bij enig ander staatsman ra de Wester se wereld, hier nogmaals met na druk zyn belangen zal bepleiten? Nergens kan hij zoveel troeven uit spelen als in Lissabon. Én mocht Portugal bereid worden gevonden in dc Atlantische Unie voor advo caat van Franco te spelen, dan is er voor deze laatste veel gewonnen, omdat het aantal van zijn pleitbe zorgers dan tot twee is gestegen. De andere pleitbezorger ia, men weet het, de Verenigde Staten, Of -- eigenlijk; het Amerikaanse departe- wenselijk, dat hij aftreedt. - - .Ui,:-, n- De socialistische senator Yernaux BRUSSEL. De Belgische Senaat heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp-Struye in zake bet houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold. De publieke tribune was geheel bezet, terwijl ook van de zijde van het corps diplo matique grote belangstelling bestond. Felle criiïek leverden de socialisten en communisten; weinig enthousiast betoonden zich de liberalen. Deson danks zaj het voorstel zonder twijfel worden aangenomen, daar dp katho lieken in de Senaat over de absolute meerderheid beschikken en enige liberale Senatoren voor zullen stemmen. Het wetsontwerp zal pas in de tweede helft van December in de Belgische Kamer warden behandeld. De stemming in de Senaat vind morgen plaats. De katholieke Senator Struye er kende, dattegen de grondwettig heid van het voorstel enige argu menten kunnen worden aangevoerd. Niemand denkt er aan te bewe ren, aldus deze Senator, dat de volksraadpleging de ideale oplos sing is. doch wij hebben dit nood- middel aangegrepen om aan een on houdbare toestand een einde te ma ken. De socialistische Senator Van Remoortel, die hierna het woord voerde, verklaarde dat de socialis tische party zich eenparig zal blij ven verzetten tegen het voorstel, daar zij dit in strijd met de grond wet acht. Sprekende over de gebeurtenissen na 1940, betoogde van Remoortel, dat de „onbezonnen dagen van de koning door niets anders waren in gegeven, dan door zijn overtuigd heid van een Duitse overwinning" (tumult). De socialistische Senator verklaarde, dat de koning 2ich on mogelijk had gemaakt „Heeft hij niet juist de grootste onhandigheid begaan door aan de vooravond van de debatten over de volksraadple ging aan een Amerikaans nieuws bureau (United Press. Red.) zijn reeds bekende versie van de capi tulatie toe te zenden? Hierin wordt het Britse volk smaad aangedaan, dat Britse volk, dat zich tegen de Duitsers verzette op het ogenblik, dat koning Leopold in defaitisme verzonk," zo nep hij onder toejui chingen van links en hevig pro testgeroep van rechts uit. Gillon (liberaal) sprak vervol gens over de verdeeldheid, die er onder de liberalen bestaat met be trekking tot de koningskwestie. Hoewel de meerderheid onder hen tegen een terugkeer van de vorst is, wil de partijraad de anders denkenden niet het z-wijgen opleg gen. Naar het persoonlijk oordeel van Gillon kan een koning, die om streden wordt, niet langer de rol van bemiddelaar spelen en is het hij in een terugkeer van de koning een bedreiging van de reaetie zag. Het percentage van 55 procent kan in het belang van België niet worden geaccepteerd. De tegenstanders van de koning hebben de meerderheid in Wallonië en de arbeidende m^s- sa in de Waalse provincies zouden het werk neerleggen, indien''de ko ning terugkeerde. Het officieel Praags nieuws agentschap weet te melden, dat de Stachanofhennen haar legproductie vergeleken met het vorige jaar met 23.2 procent hebben opgevoerd. Twee Egyptische families, die iets met elkaar hadden af te rekenen, arrangeerden een ont moeting met geweren, sabels en knuppels. Drie waren reeds dood en zeven gewond vóór de politie de idylle fetoam versto ren, Als u denkt, dat het met de verkeersveiligheid in uw goe de oord maar bedroevend ge steld is, kijk dan eens naar Cai ro. Daar zijn het vorige jaar 82.271 geregistreerde verkeers ongelukken voorgekomen. In Egypte is een politiehond gestorven, dte de politie op het spaarntan meer dan 650 mis dadigers'tceeffgebrorii.tr Htj is overleden aan hondenziekte DEN HAAG. „De Party van de Arbeid wenst een volstrekt positieve houding aan te nemen ten aanzien van de verdediging van bet Westen tegen de intense dreiging uit het Oosten; zij is bereid voor deze vcrdedl. ging grote offers te brengen, die onverraijdelyk- de levensstandaard van het Nederlandse volk zullen verlagen. Dit standpunt kan de Rarty van dc Arbeid echter alleen verdedigen, wanneer z|j er van overtuigd is, dat het Nederlandse volk Iets terugkrijgt, dat de grootte van zijn offers rechtvaardigt". Met deze woorden schetste de heer K. Vorrink, voor zitter van de P.v.d.A. gisteravond op oen bijeenkomst van de Vereniging van Marineofficieren in de Haagse Dierentuin het standpunt van zijn party ten aanzien van de gewapende macht. De Stichting „Gemeentelijke Kunstcommissie voor de Jeugd" heeft het steeds betreurd, dat zij tal van kinderen, die niet een U.L.O,-, b-schooi, H.B.S. of Gym nasium bezoeken of deze scholen ntet tot het emde aflopen, niet op dezelfd doltreffende manier voor hej gemten van goede muziek kan voorbereiden, als zij bij deze scha lieren kon toepassen. Op grond van de uitslag van een kleine enquete over de reacties der jeugdige toe hoorders bij het eerste solistencon- cert voor lagere nijverheidsscholen heeft men zich afgevraagd, of daarnaast niet een mogelijkheid bestond de jongere leerlingen te plaatsen in een muzikale sfeer die ze grijpt en vasthoudt, zodat de macht der muziek ondergaan als het ware zonder erop verdacht te zijn. Wij hebben enkele maanden geleden reeds uitvoerig over dit plan geschreven en volstaan dus met enkele concrete gegevens. Voor de leerlingen van alle scholen voor voortgezet onderwijs worden op de avonden van 15 en 16 December enkele uitvoeringen gegeven van Schutz* Historia der Geburt Jesu Christi, resp in de Wuhelminakerk en de Konmginne kerk. Medewerking wordt verleend door; het Conservatoriumorkest en -koor, de Chr. Motetvereniging, Louis van Tulder(evangelist), Kromhout, Cor Touwen en nog enkele anderen. De evangelist wordt begeleid door orgel, .de ove. rige solisten door clavecimbel. Het gehel staat onder leiding van Piet Ketting. Het werk behandelt de geboorte en de jeugd (vlucht naar Egypte) van Jezus: de tekst is de bijbeltekst. De uitvoering wordt ingeleid door een motet voor ge mengd koor van J. P. Sweelïnck „Hodie Christus natus est". Naar alle waarschijnlijkheid zal de uit voering ook per radio worden uit gezonden. NEDERWEERT. Op 7 Novem ber viert te Nederweert, een dorp aan de rand van de Peel, de twee ling Frans en Christïen Hekers haar 89ste verjaardag. Het is Ne derlands oudste tweeling. De kras se oudies genieten een uitstekende gezondheid. Na een overzicht te hebben gege ven van de ontwikkeling, die de houding der oude socialisten tegen over een gewapende macht had doorgemaakt, wees de heer Vorrink erop, dat in 193T de S.D.A.P. be sloot, de eis tot nationale ontwape ning mt het partijprogramma te schrappen, zulks met het oog op de dreiging van het nazisme en fas cisme. Thans worden w|| wederom be dreigd, zo zeiöe spreker. Na de tweede wereldoorlog traden nieuwe tegenstellingen aan de dag, gecon centreerd rond het Russische ge vaar. Naar het oordeel van de, spre ker is "ook" een 'militairedreiging reeds aanwezig. Daaraan kan al leen een gecoördineerd Europa en Amerika weerstand bieden. De heer Vorrink wee3 er op, dat de 30 van onze nationale begro ting, die thans voor leger en vloot z^jn uitgetrokken, een zeer hoog percentage is. Wanneer wij dit geld aan onze weermacht gaan uitgeven, zo betoogde hft, dan moeten we ook de zekerheid hebben, dat ons doel bereikt wordt. Dit doel: veiligheid in Europa, zal naar sprekers oor deel niet bereikt kunnen worden, wanneer West-Duitsland niet in het West-Europese verdedigingsstelsel geïncorporeerd zal worden. Wan neer sentimenten zich daartegen verzetten, dan doen we goed te be denken, dat er in Oost-Dultsland een „politiemacht" 3taat van 400.000 man en dat het communis me In de slechte economische situa tie van de West-Duitse arbeiders een goede voedingsbodem kan vin. n. Op een desbetreffende vraag deel de heer Vorrink mede, dat het standpunt, dat luj had ontvouwd, gedeeld werd door geheel de Party van de Arbeid. Dit standpunt zou onveranderd blijven, zo zeide hij, in dien. de Partij van de Arbeid uit dc regering zou treden en In de oppo sitie zou gaan. Is daar dan kans op? zo werd er gevraagd. De heer Vor rink antwoordde daarop, dat de hoge kosten voor de landsverdedi ging een verlaging van het wel vaartspeil van het Nederlandse volk met zich mee zou brengen. Het is billijk, zo zei hy, dat de thans komende lasten eerlijk over alle Nederlanders worden verdeeld- De Party van de Arbeid kan niet dulden dat dividenden worden ver hoogd om industriëlen te bevoor delen. Mocht dat gebeuren, dan zou de P.v.dA de regering verlaten. Spr. gaf de verzekering, dat zijn party in een dergelijk geval geen gebruikten maken--van de onrust- onder de arbeiders. TERSCHELLING. De gehele bevolking van West-Terschelling liep gisteravond uit, toen de sleep boot ,J3oUand" met de 10 opvaren den van de „Ivar", die Maandag var. boord waren gehaald, en de le stuurman Norking, die gisteren zijn schip verliet, om half acht de ha ven binnen voerHet enthousiasme was zo grootdat de politie 'n weg voor de schipbreukelingen moest banen naar de bus, die hen naar hotel ,,Nap" bracht. Hier werd de mannen, die bijna 2i uur op zee waren geweest een flinke -toarme maaltijd voorgezet. De stuurman was vol Iof over de redding door de bemanning van de sleepboot Holland", welke hij een staaltje van kranig vakmanschap noemde. Het was de bedoeling van de be manning weer aan boord te gaan, zodra zij wat uan de vermoeienis sen waren bekomen. Het is echter zeer dc vraag of de storm hun plannen niet zal verhinderen. DEN HAAG. Het slechte -we aan het einde van de vorige i heeft een grotere aanvoer van vee op de slachtmarken veroorzaakt. Hierdoor Is het mogelijk voor de lopende rantsoeneringsperiode (tot 6 November) een extra vleesbon aan te wijzen, namelijk bon 365 „Algemeen", die recht geeft op bet kopen van 100 gram vlees. ment van oorlog, dat aamenwerking met Spanje een strategisch belang acht. Het Amer..:aanSe Statedepart- ment heeft officieel tot dusver iets dergelijks nog altijd afgewezen en een maand geleden Leeft president Truman nog openlijk een der Ame rikaanse senatoren, die hun stem ten. gunste van Franco verheffen, gedesavoueerd. Juist nu, op het tijd stip van de besprekingen te Lissa bon, zou het interessant zijn te we ten of dit nog altrjd het laatste woord te in de Amerikaanse poli tiek ten opzichte van Madrid. Van daar dan ook, dat bepaalde kringen in Engeland, waar men allesbehalve pro-Spaang is, deze vraag openlijk hebben gesteld. DEN HAAG. Minister Lieftinck heeft hedenmiddag aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij binnen kort een nota over de gevolgen van de devaluatie bij de Tweede Kamer zal indienen. Nog stormachtig Vannacht aan de kust tijdelijk nog zware storm, in het binnen land stormachtige wind tussen West en Noord. Morgen over dag langzaam afnemen van de storm. Wisselend bewolkt met enkele buien. Belangrijk kouder dan vandaag. 37 Oct.: Zon op 7.25, onder 17.22; Maan Op 14,34, onder 21.20. Vera Doniska, Piet Bóhrn, Jo Bol. vertolkte hierna de gevoelens van j lekamp, Tineke Oomes, Constant de Walen en zette uiteen, dat ook v. d. Elshout, S. Meerdmk, Henk Gisteren is uit Rotterdam de Si- des beiden 80 jaar en de jongste de bajak vertrokken met 1000 emi- 6 maanden oude Nickie Hagemeier oranten voor Zuid-Afrika. De oud- maken kennis met de gezagvoerder ste passagiers, het echtpaar Geer- kapt. J, C. Schnetler, OP 2 NOVEMBER VERTREKKEN EERSTE LEDEN RTC (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Van de vroege morgen tot ver na het middernachtelijke uur z|jn op het ogenblik de leiders van de drie delegaties ter R.T.C. bijeen, om in de weinige dagen welke thans nog resten de laatste problemen op te lossen. Vastgesteld Is thans, dat de openbare plenaire zitting van de Ronde Tafelconferentie zal worden gehouden op Dinsdag I November. In deze zitting zullen de resultaten van de conferentie worden hekend ge maakt. Daar zal ook aoor Republiek en B.F.O. de voorlopige grondwet voor de ILLS, worden gepubliceerd, welke onder, leiding van bet viermanschap, Muhammed Yamin, professor Dupomo, Anak Agung en dr. J. Kiers is op gesteld. Op 2 November vertrekken de eerste deelnemers aan de R.T.C, reeds per vliegtuig naar Indonesië. Tot hen zullen nog niet behoren dp leiders van de delegaties. Hatta zal zijn vertrek in ieder geval nog even uitstellen. Het is zelfs moge lijk, dat hij nog bezoeken zal bren- Dinsdag wordt dit stuk bekend gemaakt. De laatste dagen zijn er hier en daar over deze voorlopige grondwet enige speculaties ge maakt. Een deel van deze specula ties was juist, doch dat kon ook moeilijk anders, omdat daarover reeds tijdens de Inter-Indonesische conferentie was beslist. Er zijn ech. gen aan andere Europese landen, ^er zeer merkwaardige uitlatingen -r-, -.r „„rr Vila4* X.te te, fin <J doch dat staat nog niet vast. Op 9 November zullen de laatste deel nemers naar Indonesië terugkeren, voorzover ze niet betrokken zijn bij de uitwerking van de accoorden tot in détails. Tot de belangrijkste werkzaam heden van de laatste dagen mag stellig de behandeling van de voor lopige grondwet van de RLS. wor den genoemd. Vorige week is het werkcomité, waarin Republiek en B-F.O. ieder twee leden hadden af gevaardigd gereed gekomen met het ontwerp. aan toegevoegd, welke, voorzover wij ze kunnen controleren, onjuist zijn. Zo bij voorbeeld de mededeling, dat de Republiek de helft van de afgevaardigden in de federale volksvertegenwoordiging zou be noemen. Van goed ingelichte zijde verna men wjj echter dat de federale volksvertegenwoordiging zal be staan voor een derde uit leden, wel ke door de Republiek worden be noemd en voor twee derden uit le den van het BFO. In totaal zullen er ongeveer 150 -afgevaardigden worden benoemd in de volksverte genwoordiging. De senaat daaren tegen zal bestaan uit twee afge vaardigden uit ieder deel van de fe deratie. Aangezien de status quo volgens de afspraken van de ïnter- indonesische conferentie blijft ge handhaafd, zal de federatie uit 16 deelgebieden bestaan. 15 daarvan zyn thans samengevoegd in 't BFO de 16e samenstellende staat is de Republiek. Voor 't overige zullen in de senaat een aantal vertegenwoor digers der minderheden zitting heb ben. De positie van de zelfbesturen tot de centrale regering blijft voor de duur van de voorlopige consti tutie onveranderd. Belangrijk is voorts, dat de voor- lopigc constitutie niet kan worden veranderd. Althans niet voor hot ogenblik waarop dc constituante m vrge verkiezingen is gekozen. Deae treedt uiteraard m de plaats van de voorlopige volksvertegenwoor diging en de voorlopige senaat Naar verluidt zal m de voorlo pige constitutie worden vastgesteld dat de president van de R.I.S on schendbaar zal zjjn. Definitief Is gebroken met het denkbeeld, dat vroeger in Indonesië sterk leefde, de Amerikaanse staatsvorm te vol gen. De Indonesische president 2al niet meer bevoegdheden hebben, dan die van Frankrijk bijvoorbeeld. In de voorlopige constitutie is een nauwe afbakening gemaakt van de bevoegdheden van de fede rale regering. Dit betekent voor alle niet Republikeinse gebieden w rndonesië een zeer grote verrui ming van bim eigen bevoegdheden Zie verder pag. Een schroefloze Cornet is gisteren van Londen naar Tripolis gevlogen in 3 uur 23 minuten, dat wil dus zeggen met een gemiddelde snelheid van 104 km per de maxi mumsnelheid ligt aan merkelijk hoger. Tijdens de vlucht die op 21 km hoogte werd uitgevoerd, moest zuurstof naar de cabine worden geletd. By de daling in het gloeiend-hete Tripolis bleken de vleugels van de Cornet van onderen mef een dikke laag y» bedekt te zijn. ,JKet uitzicht was prachtig," zei de piloot, captain John Cunning ham. „Corsica, Sardinië, Sicilië en Tunis waren tegelijkertijd te zien." De Comet kan 27000 liter benzine, 36 passa giers cn 6 leden van de bemanning meenemen. Dat wordt dusontbij ten in Londenlunchen in Noord- Afrika en „voor d'n eten" terug in Londen want ook de retour vlucht van de Comet werd 2 uur na dc landing bij Tripolis zonder mankeren volbracht. Bij zijn ont vangst te Londen werd captain John Cunmngham hartelijk be groet en door allerlei autoriteiten gelukgeivenst met n mooie „sprong". Kamerlid Goedhart stelt vragen aan de minister DEN HAAG. Het Kamerlid Goedhart (PvdA) heeft schriftelijk aan de minister van Overzeese Ge biedsdelen de volgende vragen ge steld: X. Is het juist, dat nog deze maand en wellicht ook later tiog troepencontingenten uit ons land naar Indonesië gezonden zullen wor den? 2. Indien dit het geval is, hos groot is dan de omvang van da voorgenomen uitzendingen 3. Acht de minister het niet be ter, deze uitzendingen op te schor ten tot de resultaten van de Rondo- Tafel Conferentie bekend zijn, waar na het wellicht gewenst zal blijken te zgn met het oog op de dan nood zakelijk geworden ontruiming van Indonesië door de Nederlandse troe pen geen uitzending3transporten meer voortgang te doen vinden? Frans treinongeluk kost elf doden AVIGNON -Gisteren is te Barbentane bij de Franse stad Avignon een dieseltrein gederail leerd en tegen een muur gebotst. Tot dusver heeft men 11 doden en 32 ernstig gewonden uit het wrak kunnen halen. Men vreest, dat er nog meer doden zullen worden ge vonden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1