Een schoolplantje groeide uit tot sieraad van het onderwijs m C r J Feestprogramma van de tachtigjarige R.H.B.S 2 De Schiedamse R.H.B.S. schreef tachtig jaar geschiedenis Het ging niet zo vlot als men wilde Vlaardingen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Prijsbeheersing een volkszaak die aller medewerking vereist De heer Meyer de Vries sprak in Schiedam AGENDA STADSKRONIEK Hatiiiecethtzc SCHIEDAM Machinaal houtbewerkers Meubelmakers Halfwas meubelmakers Geroutineerd spuiter Metaalslijpers Polijsters en Jongelui Dagdienstbode koeriersters Woensdag 26 October 1949 n^rLLEKEURIG zou men verwachten, dat aan de beschrijving van de geschiedenis van onze Hogere Burgerschool een lang verhaal vooraf zou gaan, bevattende de reden of redenen, die ertoe hebben geleid, dat tot oprichting van deze schooi werd besloten. Dat lange verhaal zal nooit geschreven worden, want de reden waarom in Schiedam een H.B.S. werd opgericht, was een heel eenvoudige: de verplich ting tot oprichting stond in de wet van Thorbecke op het Mid delbaar Onderwys van 1863." Met deze regels opent mej. N. van Buysen haar histo. risch overzicht van de tachtigjarige Schiedamse R.H.B.S. in het gedenkboek, dat ter gelegenheid van het jubileum van de school werd uitgegeven. Zo het begin was, zo bleef het nog vaak, want slechts zeldzaam waren de mensen in Schiedam, die werkelijk begrip hebben getoond voor da noodzaak van een instelling als de Hogere Burgerschool. In dit ïicht bezien mag het dubbel tot verheugenis stemmen, dat de school on danks het weinige licht, dat haar werd gegund, toch nog uit wies tot een der beste scholen in het Westen van ons land, zoals dr. W. v. d. Ent, de Rgksinspecteur, neerschreef. Van 1852 tot 1B67 heeft men in Schiedam gesproken over de wijze, waarop de Hogere Burgerschool, die "binnen de gemeentegrenzen gebouwd zou worden het beste zou kunnen in richten. Op de 23ste «Juli van het laatste jaar was de zaak in zoverre .arond", dat het besluit tot oprich ting van een driejarige HBS kon val len. Het zou na de opening m dfcze vorm niet lang blijven bestaan, want reeds na een jaar jn 1870, werd de vijfjarige cursus ingevoerd. Toen het plan tot het inrichten van een HBS eenmaal was goedgekeurd, kon begonnen worden met het twis ten over de vraag waar het school gebouw het beste een plaats zou kunnen krijgen. Er kwam in aan merking: de kop van de Plantage, de Burg van iMa then esse, het weiland aan de Warande nabij Tussenschool en Kantongerecht en een stuk grond aan de Nieuwe Haven bij het Lidui- nagesticht Het werd de tuin van de Burg van Mat hen esse. Op Zaterdag, 3 Mei, vond de of ficiële opening- plaats door burge meester P. J. van Dijk van Matfie- nesse. De eerste directeur van de school, de heer Steynis, zette vol gens de Schiedamse Courant van die dagen in het hijzonder uiteen, wat het middelbaar onderwijs was en KILIMA'S ,EV* ^VXAAKDINGEN De zaal Harmonie was gisteren tot de laatste plaats bezet door bewon deraars van de Köima Hawaiians, die daar een., feestvoorstelling gaven. Er waren echter niet alleen de Kilima's, er was ook een Koos Speenhoff, die 20 langzamerhand wel weet hoe hij het publiek bezig moet houden, en die dan ook gisteravond weinig moei te had de mal mee te krijgen. Er wa ren de Zeeuwse boertjes en vele an dere bekende artisten. Het hoogte punt vormde vanzelfsprekend het optreden van de Kiiixna Hawaiians en van Bill Kilima en zijn zingende cow-boys. Zy moesten dan ook tel kenmale een hartelijk applaus in ont vangst nemen. het genera alsvrouwt je Zaterdagavond a^. zal de Vlaar- dingse amateurtoneelvereniging „Ons Tooneel" in de zaal Harmonie een opvoering geven Van het blijspel in vier bedrijven van Henri 'tSas „Het Generaalsvrouwtje". marjoluntje in sprookjes land De nieuwste operette van Jo Mul der, „Marjolijntje in Sprookjesland", -welke door haar is opgedragen aan de Prinsesjes van het Oranjehuis, wordt Vrijdag 11 November aa. door het operettekoor van „Ons Clubje" in de zaal „Harmonie" ten tonele ge bracht. Dat deze operette spontaan door Koningin Juliana is aanvaard, is wel een grote eer voor de schrijfster-com poniste en een bewijs dat de inhoud van een goede strekking getuigt. Wij twijfelen er dan ook niet aan of dit werk zal vooral in Vlaardin- gen, waar mejuffrouw Jo Mulder te vens diligente van het koor is, een stafopyolle zaal trekken. VISSERIJ Binnengekomen: M.A. 5, M- v. d. Snoek, 27 last, VI. 29, B. van Dorp, 32 last: VI 14, J. Rog, 15 last: VI. 115, H. Poot, 12 last; VI 207, P.-V. d-Zwan, 32 last; VL 61, J. Rog, 32 last; VL 203, H-.van Roon, 30 last; VL 200, J. 25 last. Vertrokken: Vl. 53, A. Don, VI 78, P. Groene veld; VI. 97, A. van Boon: yi. 71, 'L. Bog; VL 132, A. Plugde; VL 29, B, van Dorp; VI. 206, A. Kal en VL 14, J. Rog. Vlsserijbericht Scbevenlngen. SCBEVENINGEN, 26 Oct. Binnen wan de ha-lr>gvissertf de loggers: Sch 45. 33 last, Sch 122, 34 last, Sch 40, 40 last Vangstbericbten hedenmorgen uit zee Sch 50 k, Sch 87 niet gevist, Sch 200 gisteren 10 Jast, Sch 106 ligt te ste ken, Sch 248 gisteren 250 k, Sch 254 niet gevist; Sch 341 idem, Sch 342 4 k uit de halve.vleet, Sch 412, 2 k. Sch 23 niet gehoord, Sch 53 5 k, Sch 104 nog halen Sch 274 niet gevist gisteren 80 k, Sch 332 niet gehoord. Sch 39 5 k, Sch 284 niet gevist, sch 77 niet-gevist, gisteren 70 k, Sch 32 niet gevist. Sch 51 gisteren 90 k. Sch 99 nog halen, gisteren 35 k Sch 132 20 3c, uit de halve vleet, Sch 233 ligt te steken, Sch 5 10 k. uit de ■halve vleet, Sch 19 12 k uit de halve vleet, Sch 25 7 k uit halve vleet, Sch 30 niet gevist, Sch 84 niet gevist, gisteren 12 last, Sch 249 ligt nog te steken, wacht op beter weer, Sch 399 gisteren 170 k, Sch 36. 20 netten in voor 2 k, Sch 107 7 k, Sch 353 12 k, Sch 20 geen vangst, Sch 223 niet gevist. Sch 314, 10 k, Sch 186 nlet.gevist, Sch 443 giste ren 110 k, Sch 7 50 k, Sch 64 5 k, Sch 66, 5 uit de halve vleet, gisteren 95 k, Sch 97 gisteren 150 k, Sch 103 gisteren 133 k, Sch 6 thutsstomend Sch 21, 40 k, Sch 118 14 k. Sch 302 gisteren 100 k, Sch 325 gisteren 100 K, de overige ha ringvissers moesten alle nog halen, i Hedenmorgen zijn de gisteren naar zee vertrokken schokkers aan de markt. De vangsten vielen niet tegen Alle soorten 'vis waren aan de hoge kant. De kust- vissers gaan hedenmorgen wegens het ruwe weer niet naar zee. hoezeer dit voor ieder, zonder onder scheid, toegankelijk was. Het begon in de eerste cursus met 36 leerlingen en twaalf toehoorders Van de eersten verdween er reeds in December weer een. „voor onvoeg zaam gedrag". Reeds in 1873 bereikte de gemeen teraad van Schiedam voorstellen tot uitbreiding van de school. Afgewe zen. Zn 1833 werd verzocht ook 'meis jes op de school te mogen opnemen. Afgewezen. Dat de gemeenteraad zich voor de steeds verder gaande ontwikkeling van het schoolonderwijs moest bui gen, bleek wel uit het toch aanvaar den van deze twee voorstellen, resp, in. 1878 co 1884. Na de heer Steynis kwam in 1S91 de heer Steynis, die inmiddels was overleden opvolgen als directeur. Hij bleef niet lang, want reeds in 1902 volgde de heer M. Hom hem op. Voor de leerlingen was het jaat 1903 zeer belangrijk, want het was toen voor de eerste maal, dat de HBS-vereniging haar prille geluid deed horen- Als eerste school in Nederland voerde de Schiedamse HBS een jaar voor de eerste wereldoorlog gymna stiekoefeningen in de buitenlucht uit, zowel voor jongens als voor meisjes. Eerst ging men hiervoor naar het oude SWrveld naast de fa briek van Smulders, om later te ver hulzen naar het sportterrein aan de Havendijk. Ook met bet muziekonderwijs, dat ia 1918 werd ingevoerd, had Schie dam de primeur in Nederland. IN 1919 EEN RIJKS-HBS Reeds in 3901 waren de eerste be sprekingen gevoerd over de over dracht van de HBS aan het Rijk. Het zou nog.-1919 worden, voor, het zo ver kwam, doch toen drong de nood ook wel zeer, getuige een artikel van de hand van dr. Hoorn, waarin deze de vrees uitsprak, dat door de lage salariëring in Schiedam de school wel eens spoedig voor de noodzaak van opheffing zou kunnen komen te staan wegens gebrek aan leerkrach ten. De heer Horn nam in 1921 afscheid van de school, bij welke gelegenheid het Horn-fonds werd gevormd, dat tot doel heeft financiële steun bij de aankoop van leermiddelen te ver lenen aan begaafde kinderen. Naar het plan van dr. van Gel der, die oe school tot. 1938 als direc teur zou dienen, kwam weer een uit breiding van. het gebouw tot stand. Van lïfc.0 tot 1945, een van de moei lijkste perioden in het bestaan van de schooi, was het dr. U. Schults, die directeur was. Nadat de wnd. direc teur, ir. Volle wens. meer dan een jaar lang de zware taak op zich had genomen, kwam in Augustus 1946 de huidige directeur, dr. R. Oort, de school besturen. Gedenkboek-allerlei Schreef mej. van Buysen in het gedenkboek van de tachtigjarige H.B.S. de klare taal d.er geschiede nis, tal van andere oud-leerlingen wisten dierbare herinneringen aan de schooltijd op te halen. Dam Bac ker herinnerde nog eens aan al die naampjes van de leraren in een tijd, toen Schiedam er een apart naamregister voor de bijnamen op 11a hield. Dr. Ph. Ca Visser, de am bassadeur in Moskoü, schreef neer, wat in hem opkwam, toen ook hem het verzoek bereikte voor het ge denkboek een artikeltje te schrij ven. Wist U, dat vaders, moeders en verdere familie toen ook al eens de helpende hand boden bij bet huiswerk? De meisjes-herinnerin gen gaan wet niet zover terug als die van de jongens, maar Gon van Katwijk en Marie van Dessel-Poot hadden toch ook nog genoeg te vertellen. Dr. A. Hoogendijk weet alles van de geschiedenis van „On der Ons" en hii gaf er blijk van. Aan Wim Hagers was de taak het nut van de vereniging te schetsen. Het was nog niet alles, want me neer H. de Haan schreef uit Parijs het een en ander over de streken van een vroegere schoolaeneratie. Naast de leut var. de schoolkiel is er ook het nuchtere relaas van ir. Vollewens. die in een van de dieptepunten van ons volksbestaan de grote zorg voor school en leer lingen moest voelen als de verant woordelijke man. Het tachtigjarig jubileum zelf kreeg er ook nog een plaatsje in. De heer A. Berg gaf. een relaas van de uitstapjes van de school in Mei van dit jaar. Voor iedere oud-leerling van de Schiedamse R.H.B.S. zal dit boek reeds verloren gewaande herinne ringen oproepen, die wellicht weer gestalte zullen krijgen wanneer straks de reünisten bij de herden king van het feest van hun oude school elkaar zullen ontmoeten. In dit opzicht heeft hetgedenkboek dan ook ten volle aan de verwach tingen- beantwoord. 223 Het vreemde ge luid in de lucht houdt aan, maar ei is niets te zien. Toch blijft van der Decken in de buurt koersen en steeds houdt hij de wacht, scherp uitkijkend. Ofschoon hij zich in een drukke scheepvaartroute be vindt ontwijkt bü alle schepen. Dan klinkt op zekere ochtend het geronk sterker. Uil het westen nadert een vliegtuig, laag ovei het water scherend. Een der motnren staat in brand. Het is de machine van de filmmaatschappij Vergeefs probeert Mathisen radiocontact te krijgen met een schip. Dan ziet hij opeens recht vooruit een ouderwets zeilschip. Hij weet met, dat het „De Vliegende. Hollander"! film op te nemen Mathisen besluit bij ••dit is en veronderstelt dat een filmonderneming schip zijn machine ih zee te laten dalen. Op dit model heeft gbouwd om een historischehetzelfde ogenblik ontploft de benzinetank. ...De Schiedamse RH3S in onze tijd... Woensdag 26 October: 8 uur n.m., Musis Sacrum: Première van de schoolrevue „Tachtig en nog krachtig", voor leerlingen en hun introducé's. Bal na tot 2 u«r, m.m.v, de „Sound Diggers". Donderdag 27 October: 2 uur n,m,, terrein Boshoek (Julianalaan): Voetbal- en hockey wedstrijden voor leerlingen. 1012 uur v.m. en van 25 uur n.m.: tentoonstelling schoolge bouw R.H.B.S. Vrydag 38 October: 9 uur v.m., terrein Boshoek: Atletiekwedstrijden voor leerlingen. 2 uur n.m.: Leraren, oud-leerlingen en leerlingen komen aamen op het schoolplein om een wandeling door de stad te maken met.de muziek van het Politiemuziekcorps voorop. 3 uur n-m.: Het gemeentebestuur ontvangt de reünisten in de aula van het Stedelijk Museum. 8 uur mm.; Gala-avond in Lommerrijk, Straatweg, Hillegersberg, (R'dam-N.), opvoering van de schoolrevue „Tachtig en nog krach tig". Groot bal tot 3 uur, m.m.v. de „Sound Diggers". 12 v.m.2 uur mm.: tentoonstelling schoolgebouw R.K.B.S. Zaterdag 2Q October: 10 uur v.m., R.H.B.S., Overschiesestraat: Lessen voor oud.leerlin. gen. Rooster der leasen: Van 10—10.50 uur v.m. dr K. Oort: Donkere materie (met lichtbeelden). J. Hingman: Nabeschouwing, Mej. M. Hofman: Stephan Zweig. 10—11.10 uur: pauze. 11.1012 uur v.m.: dr C. A- Reëser: Practische oefeningen. ir W. J. Vollewens; Perspectief, tuinarchitectuur en psychologie. G. Groeneveld: Dichters van deze tfld. De P.CH. verzorgt een reportage van deze lessen en van de reeep- tie voor het strijdkrachtenprogramma in Indonesië. Uitzending 2 November 1.15—2 uur n,m. voor Europa op de 40 m. band 8.15— 9 uur Javatijd op de 13,16 en 19 m. band. 2.305 uur n.m., R.H.B.S,, Overschiesestraat; receptie. 1012 uur v.m. en 2G uur n.m.: tentoonstelling R.H.B.S. 8 uur n.m.: diner dansant m.m,v. de „Sound Diggers" in Restau rant Rotonde Beurs, Meent 110, Rotterdam. Zondag 30 October: 12.30 uur n.m.: Excursie naar Duin en Kruidberg. .2.305.30 uur n.m., Musis Sacrum: Gecostumeerd thee-dansant, m.m.v. de „Sound Diggers". In een bijeenkomst in hefc stad huis heeft de hser Meyer de Vries, voorzitter van de Raad van Arbeid te Utrecht, een inleiding gehouden over prijzenpolitiek. De heer Meyer de Vries schetste de toestand van ons land vóór en na de oorlog. Vóór 1940 was er een basis van 26 milliard gulden waar op de financiële grondslag van ons volk was gevestigd. De schade door de bezetters toegebracht bedroeg negen tien milliard, gerekend vol gens de 011de waarde. De waarde-vermindermg van het geld na de oorlog verhoogde deze schade tot 25 milliard, terwijl daar bij nog kwam, circa 13 milliard aan ontstane schulden door niet sluiten de begrotingen. Vóór de oorlog was er steeds een „tekort" van 20 d 30 miilioen gulden op de begrotingen, hetgeen de sociale vooruitgang in ons land aanmerkelijk heeft ge remd, aldus de heer Meyer de Vries. Na 1945 stond de regering, die belangrijke sociale voorzieningen wist door te voeren, voor de keus de lonen en prijzen de vrije loop te laten, of beide aan banden te leg gen. Men koos natuurlijk het laat. ste, omdat dit alleen zo goed mo gelijk kon waarborgen, dat ieder zijn deel kreeg. Deze loon- en prijspolitiek, die Tentoonstellingen: 22 October21 November. StecL Museum, Da. 105 u.. Zo. 25 u: Tentoonst. schilderijen van Jan Sluyters. 28 October. Gem. Archief. Math. Laan, R'dam, 8 uur: Opening tentoonst. „Oud-Schiedam", teke ningen van Herman C. Paradies. T o n e e 1 27 October, Passage-theater, 8 u: Schied. Kunstkring. Haagse Co- medie met „Laura". Films: Passage, 2, 7, 9.30, Za. en Zo. 1.45, 4.15, 7, 0.30 u: 5 op de huwe lijksreis lelke leeft.). Monopole, Da. 2, 7, 9 u: IJsco- touristen (elke leeft.). Vergaderingen 28 October, Stadhuis, 8 ur: Gemeenteraad. Bijeenkomsten: 27 October. Evang. Luth. kerk, 8 uur: Oecumenisch Comité. Prof. dr. J. W. Bavinck spreekt over „Voor welke grote perspectieven staan we in de wereldzending?". 27 October, Volksgebouw, 8 uur: Vrouwengroep F.v.d.Arbeid. Mej. H. M. de Haas: Onderwijsver nieuwing. Doejaaren favoriet van Het Zevende Wijk Tijdens een vergadering van de postduivenvereniging Het Zevende Wijk zijn de kampioenen van de wedvluchten 1949 bekendgemaakt. Tegen een keur van Rotterdamse duivenhouders bleek de heer J. Doe jaaren de Schiedamse eer zeer hoog gehouden te hebben. De uitslag was (achter de namen is het puntenaan- tal vermeld): Vluchten tot en met Orleans: I. J. Doejaaren 4438; 2. Han Wassen 4059; 3. P. Hofman 3047; 4. H. Breur 2851; 5. M. Lindenman 2817 8. J. Niessink 2625; 7. A. Unterhorst 1898: 8. v. Breen 1813; 9. J. Gregman 1759; 10. M, v. Riet 1731. Vluchten broed 1949: 1. F. Zwa nenburg 3703; 2. H. Molenaars 3525; 3. J. Niessink 3173; ,4. Han Wassen 2485; 5. M. Lindeman 2278; 6. Zwart 2274; 7. A. Unterhorst .2201; 8. H. Breur 2165; 9. J. Doejaaren 1895; 10. J. Basoski 1886. Boven Orleans t.m. Dasc: 1. M. v. Riet 1846; 2, Doejaaren 1834; 3. Han Wassen 1722; 4. Benschop 1720; 5. La moot 1558; 6. P. Hofman 1528 7. W. Klopper 1516; 8. H. Breur 1336; 9. A. Unterhorst 1267; 10. Littel 1160. Oude duiven vluchten algemeen; 1. J. Doejaaren 6272; 2. H. Wassen 5781; 3. P. Hofman 4575. Generale kampioenen: 1- Han Wassen 8266; 2. J. Doejaaren 8167; 3. J. Niessink 5798; 4. F. Zwijnenburg 5464- 5, M. Lindenman 5322; 6. H. Breur 5232 7. A. Unterhorst 5032; 8, Zwart 4891; S. H. Molenaars 4805; 10. P. Hofman 4584. PERSONEELSVER. PIETERMAN Maandag werd in de cantine van de Glasindustrie Pieterman, door de personeelsvereniging een bui tengewone ledenvergadering ge houden. Tot bestuursleden werden geko zen de heren, P J. de Gelder voor zitter, Th. J H v, d. Brugge le secretaris, H L van Holten 2e se cretaris, B. J v d .Berg, le penn., Gvd Berg 2e penn.. J J Pieter man commissaris, terwijl van het fabriekspersoneel de heren L. van Helden, M Weers en E. Wey aan het bestuur werden toegevoegd. Ket secretariaat is gevestigd, West- vest 17 telefoon 69269. Het ligt in het voornemen enkele feestavonden te organiseren, waar van de eerste gehouden zal worden op 17 December, ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan, verder komt er het gebruikelijke St. Nico- laasfeest voor de kinderen, een uitstapje in het voorjaar met tou ringcars en het houden van con tactavonden geschraagd werd door de Intense samenwerkfng tussen de organisa tie van werkgevers en werknemers, beeft in ons land een arbeidsvrede gewaarborgd, die nergens ter we reld zijn weerga heeft gekend. De moeilijkste materie was wel de prijsvaststelling, omdat bij de vervaardiging van een zelfde pro duct 1000 en 1 factoren een rol spelen. Langzamerhand heeft men hierbjj echter de kinderziekte over wonnen. Het blyft echter zo, dat het efficiënt werkend be dry f tot be tere uitkomsten kan komen dan een minder goed werkende Indus, trie, die een zelfde product vervaar digt. Hoe goed de prijzen echter onk zijn vastgesteld, toch wordt nog steeds getracht hieraan te tornen. Hierbij blijkt maar al te vaak, hoe vlug het publiek bereid is hogere prijzen te betalen voor schaarse goederen, Wjj zijn niet een volk, dat 2ich met welgevallen een leger contro leurs op het dak laat sturen en 20 was het dan ook een gelukkige op lossing, om de pryzeneommissies in te stellen. Er zijn er 350 in ons land en zij behartigden de belangen van tienduizenden, die zich bij de leden van deze commissies die zich eerder paed agogen dan politie, agenten voelen kwamen bekla gen over te hoog berekende prijzen. Toch is nog te weinig tot een ieder doorgedrongen, dat prgs,be heersing een zaak van het gehele volk is. Nog teveel worden kopers de dupe van onrechtmatig verhoog de prezen. We gaan, aldus spr., nog moeilij ker tijden dan nu tegemoet. Wat er zal gebeuren met de prezen van vele artikelen nu de devaluatie heeft plaats gehad, weten we nog niet. Wanneer ons volk echter wil voortgaan op de gekozen weg en de werkloosheid zo klein mogel$lc wil houden, dan zal het een eerste vereiste zijn om te zorgen voor re delijke prijzen. Na de rede van de heer Meyer de Vries, heeft de heer Wieken, kamp, die bij afwezigheid van de heer Wegereef de bijeenkomst leid de, een gedachtemvisseling inge leid. Hierhg kwam o.a. ter sprake 't verplichte prijzen van de artike len door de winkeliers en de steeds meer voorkomende verhoging van onderhuren, tot soms bijna de helft van het salaris van de onderhuur der. Ook op dit gebied is de prij zen, commissie actief. De heer Meyer de Vries noemde deze huurkwe3fcïes een van de pun ten, die de ernstige aandacht moe ten hebben en waarin de verhuur ders hard zullen moeten worden aangepakt. Ook komt het nog al eens voor, dat vroeger geen water werd doorberekend aan de huurder en thans wel. Dit is verkapte huur verhoging en dient ter kennis van de pnjzen-commtssie te worden ge bracht. Enkele van de gestelde vra gen werden, beantwoord door een vertegenwoordiger van het Direc toraat van de Prijzen. De voorzitter van de Prfrzen- commissles in Nederland, de heer Van Wijngaarden, woonde de bij eenkomst van gisteravond by. De lezing van prof. dr. J. H. Bavinck Het Oecumenisch Comité wenst nadrukkelijk onder de aandacht van belangstellenden te brengen, dat de lezing van Prof. Dr, J. H. Bavinck over het onderwerp: „Voor welke grote perspectieven staan we in de wereldzending?" (India, Chi na. Indonesië), in tegenstelling met de beide vorige bijeenkomsten, niet om 8 uur, maar om half acht aan vangt. De bijeenkomst vindt Don derdagavond plaats in de Evang. Luth. Kerk. Dinsdagmorgen, omstreeks 10,30 uur wilde het motorschip „De Een dracht" nog net even voor een bag gerbak onder de Spoorbrug over de Schie doorvaren. Het ging niet meer en motorschip zowel als baggerbak kwamen muurvast onder de brug te zitten. Het scheepsverkeer was ge ruime tijd door deze klemvaring ge stremd, totdat een motorschip van de gebrs. Bijloo dit zaakje weer had losgewerkt. De storm heeft de brandweer ge noodzaakt om deze ochtend surveil lance door de stad te organiseren om op elk gewenst ogenblik bij eventuele stormschade de helpende hand te bieden. Vanmorgen vroeg hadden reeds enkele bonen het loodje moeten leggen en. zwermen dakpannen waren reeds gesneu veld. Door verkeerde manipulaties van een RET-bus ontstond op de hoek van de B.K.-laan en van de Smalë- veldtstraat een botsing met een vrachtauto uit Bergsehoek, Beide auto's werden beschadigd. Tegen de bestuurder van de RET- bus, S, uit Rotterdam werd proces verbaal opgemaakt. Geboren: Barbara M. L., d. V. A. J. A. Janse en M. B. Bart; Maria, d. v. A. f. Koorevaar en M. C. van Vliet; Franciscus S„ z. v.. A, Gor dijn en M. J. Ebbelinghaus ook wel genaamd Wirxel; Marianne, d. v. C. Cl Clarijs en H. S, M; Drenthen. Bij Siegfried van Praag's vijftigste verjaardag Na de landelijke huldiging in de hoofdstad heeft nu ook Rotterdam van zijn belangstelling voor de 50- jarige schrijver Siegfried van Prang kunnen getuigen. Die was Dinsdag avond in de luchroom van de Bijen korf minder groot dan anders voor litteraire lezingen blykt te bestaan. Dr. F, H. Rittei Jr. hield een zeer geladen en geesidriftig beioog over het vverk van Van Praag. Na de pauze lichtte de jubilerende auteur dit nog eens persoonlijk toe. Dr. Rit- ter constateerde dal in de figuur van de schrijver verschillende ge stalten aanwezig zijn: de bioloog, de litterair-bistoricus, de Joodse littera tor. de beschouwer van het Joodse vraagstuk, de schry ver. Aan de Brus selse en Luikse universiteiten be studeerde Van Praag d,e biologie: hij verdiepte zich in een vergeten hoofdstuk van de kennis van hel le ven: de verhouding van de mens tot het dier. Als •Itterair-hlstoricus voelt hij zich bijzonder aangetrokken tot de Franse litteratuur; speciaal de vrouwenfiguren interesseren hem: Julie del l'Espinasse, Madame de Pompadour etc. Spr. noemde Van Praag een belangrijk auteur, die ons in de jaren '30'40 plotseling een rijk oeuvre heeft geschonken. Nadat dr. Hitter een kort over zicht had gegeven van enkele wer ken wijdde hij een uitvoeriger be spreking aan wat hij het hoofdwerk van Van Praag noemde: het boek „Saul". Hij leidde hieruit o.a. af, dat de Godsgedachte van Van Praag de „gehebraïseerde noodlotsgedachte (der Grieken)" is. Dit boek wordt beheerst door de polariteit van de verworpenheid en de uitverkoren- beid van het Joodse volk; dit boek „Saul" heeft Siegfried van Praag on sterfelijk gemaakt, aldus besloot dr- Ritter. Hooizolder uitgebrand Fel sloegen gisteravond om streeks zeven uur de vlammen uit de zolder van een pakhuis aan de Lange Dijkstraat 26. eigendom van de heer A. Cömmijs. Op de zolder lagen 131 pakken hooi "opgeslagen, die vermoedelijk vlam gevat heb ben door een vonk van een lasap paraat, waarmee in het onder de hooizolder gelegen pakhuis werd gewerkt. De brandweer wac er gauw bij met 'n aantal slangeriwa- gens. motorspuit 6 en gereed schapswagen 2. Met vjjf stralen op de waterleiding werd vuur aangepakt door personeel van slan- genwagens 50, 49 en autospuit 6. De G 2 assisteerde met rookmas- kers en verlichting. Brandmeester Van der Spek had eerst de leiding, die later werd overgenomen door hoofdman Henkens. Hoewel de brandweer niet kon voorkomen, dat de zolder groten deels uitbrandde, was het toch een succes dat de felle brand zich niet verder heeft kunnen uitbreiden. Na een uur hard werken had men de brand onder de knie. maar de na- blussing duurde nog tot elf uur 's avonds. Slangenwagens 42, 48 en 43, die mede aanwezig waren, be hoefden geen dienst te doen. De Ned. Organisatie van mu sici en artisten (Noma) heeft een protesttelegram gezonden aan de Minister van Sociale Zaken, waarin zij er tegen protesteert, dat aan de Weense IJsrevue, die de komende maanden in Den Haag en Amster dam gaat optreden, een werkver gunning is verleend voor het toe passen van mechanische muziek. Hendrib's aquarium De snelle tijd heeft de toch al vage herinneringen aan de overgectilti- veerde oude-geschiedenisleraar nu wel nagenoeg geheel weggespoeld maar één van z'n weinige oubollig heden staat nog scherp in ons ge heugen gegrift De wman meende blijkbaar z'n geestelijke chic nog meer verdieping te geven door af en toe van de hoogten van zijn klas sieke geesteswereld af, plotseling in 'l populaire af te dalen, lo 't def tigste hoog-Kralings zei hij dan: en jongens, weet je, wat de Rotter damse straatjongens zo graag doen: „swane peste in 't Park en lood ste le van de dakes". Wat daar nu precies de portée van was, konden onze zuivere scholie renzieltjes natuurlijk niet geheel doorvoelen, maar later, toep 't. har de leven z'n prenten zette in 't prille groen van onze spelewei, later be grepen we wel, welke criminalisti- sche genoegens er voor de stedelijke galgebrokken opgeschept liggen. Maar neem nu deze Hendrik, een plezierige knaap, naar het ons lijkt, een aardige jongen, plaatwerker van beroep. Hendrik houdt van vis sen. Niet van schelvis, tarbot schol, ook niet van 't standbeelderig turen langs de hengel, nee Hendrik houdt van sluierstaarten, maanvissen, rode Rio's en hoe al die fantomerige wa terdieren verder genaamd mogen zijn. Siervissen bewaart men..niet in jampotjes, dat gaal nu eenmaal niet, die tieren slechts in mooie, grote aouaria met waterplanten en mecha nische Iongen. Met plaatwerken verdient Hendrik een bescheiden loontje, net genoeg om zichzelf en z'n moeder en een broer, en nog een klein broertje en bovendien een nog weer wat kleiner zusje van het hoogstnodige te voor zien, maar over een aquarium hoef de Hendrik beslist niet te dromen. Natuurlijk droomde Hendrik toch van een aquarium, hij droomde dat 't ontzettend groot was en vol met de prachtigste vissen en dat alle bu ren kwamen kijken en datHij werd wakker, het was een warme zo mernacht. Welke geest er toen in hem gevaren is, weet hij nu nog niet, hier voor dé politierechter, maar hij was door 't venster van z'n slaap kamertje geklauterd, had 2ich in de dakgoot gehesen en was met een mes, dat hij bij toverslag in z'n hand vond, aan het snijden gegaan. Al het lood, waar hij bij kon, was van zyn gading. Wel vijftig kilo leverde deze loodoogst oij nachte op. Opkoper Jan had hem er 40 gulden voor gegeven. Veertig gulden, daar kon hij 't aqua rium voor kopen. Maar Hendrik behoort niet tot die jongens, voor wie het „lood stele van de dakes" alleen een vermakelijke en sportieve bron van inkomsten is. Vóór het aquarium kwam de wroe ging om de schade, die bij z'n buren had bezorgd. Over een paar weken zou de regentijd wecr_ komen en de daken zouden natuurlijk lekken als een mandje. Hendrik is nu druk bezig de huis bazen af te oetalen; elke weck een rijksdaalder. En van het aquarium heeft hij alleen nog maar het ge raamte. Vreselijk slecht is het van me, be kent hij nu berouwvol aan de rech ter. Die geeft *m dertig gulden en een week voorwaardelijk, 't Is je ge luk, zegt de rechter, dat 't nog niet sneeuwt op die lekke daken, dan konden de buren wel een zwem bassin beginnen. Meubelfabriek A. G. VAN DER DRIFT te VUirdinjeH VRAAGT: Aanmelden: EMMA STRAAT 27 DB de Dam Wij' kunnen plaatsen: om in dit vak te worden I opgeleid Me taal war enfab riek J. A. KRIJGER Zn., Busken Huetstraat 126. R'dam-West lette gevraagd bij mevr. Poot, Broersvest 159, Schiedam. Gevraagd; nette jongen voor banketbakkerij en bestel werk. Te bevragen: Alex Kreuger, Broersvest 46, Schiedam. Baby-commode 35,—; mooi gelakt, nieuw, Ombouw 27,50. Kindertafeltje, stoel tje, ledikantje. Tussenbroek, Edisonstraat 31 a, Schiedam, Te koop: accordeon (Scan- dalli), z.g.a.n.. 80 bas. piano- klavier. Br. no. S 132 bur, van dit blad. Ruilen: winkelhuis te Schie-" dam voor een woning te Schiedam. Br. no. S 133 our." van dit blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2