Zes ministers van Nederland en Indonesië .règel-matig bijeen Bedrijven moeten Indonesisch industrieel korps kweken Duurzame marinesteun aan Indonesië Culturele;'uitwisseliing en samen we STATUUT VOOR EEN LICHTE, DOCH HOOPGEVENDE UNIE Voor September ontmoeting commissies uit parlementen Nauwer samengaan in toekomst mogelijk Nederland stelt R.I.S. voor bij V.N. r~ Charter Souvereiniteits-: overdracht K.N.I.L.-personeel gaat over naar R.I.S., naar Kon. Landmacht of krijgt pensioen RENDERENDE NEDERLANDSE INVESTERINGEN Nationalisatie niet dan na wettelijke regeling Nederland bedong gunstige transferregeliug Nederland geeft cultuurobjecten terug Keuze tussen twee nationaliteiten Woensdag 2 NovemLer 1949 3 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „Het Koninkrijk der Nederlanden, en de Republiek der Verenigde Stalen van Indonesië, hebben besloten op basis van vrijwilligheid, gelijkheid en volledige onafhankelijkheid een vriendschappelijke samen werking tot stand te brengen," aldus ongeveer luidt de aanhef van de preambule van het Statuut, waarin de grondslag wordt gelegd voor de Nederlands—Indonesische Unie. In 28 artikelen worden In dit Unlestatuot nieuwe perspectieven geopend voor een duurzame, sociale, staatkundige, economische, defensieve en culturele coöperatie, welke door de volkeren van heide staten als een levensbelang wordt beschouwd. In de plaats van een door de geschiedenis achterhaalde oude koloniale verhouding hebben Nederland en Indonesië gezocht naar nieuwe vormen, waarin leder de ander blijvend aan zijn zijde zal kunnen vinden. In dc Nederlands Indonesische Unie la daartoe de basis gevonden. Een Nederlands—Indonesische Unie, van licht karakter. Aan het hoofd van deze Unie zal staan H.M. Ko ningin Juliana en haar opvolgers'in de Kroon der Nederlanden. In ge-_ val van .minderjarigheid van hét' Hoofd der Unie, of wanneer het Hoofd der Unie buiten staat geraakt zijn functies te bekleden, voorzien SULTAN HAM ID U voorzitter van de B.F.O.-delegatie övergangsovereenJcomst voorkomt, bestuursvacuum. (Van een onzer, redacteuren) DEN HAAG. Het Koninkrijk: der Nederlanden zal bij de Ver-:- enigde Naties bevorderen, dat de Republiek der Verenigde -Staten van Indonesië zal wordén toegela ten als lid van deze organisatie, al- dus wordt toegezegd in het laatste artikel van de Overgangsovereen- komst, welke aan de Mantelresolutie van de RTC is toegevoegd. In deze ontwerpovereenkomst uiteraard zijn alle stukken van de RTC ontwerpen, zolang de Mantel resolutie niet geratificeerd is worden maatregelen opgesomd waardoor een bestuursvacuum, en andere kortsluitingen door niet aangepaste wetgeving, kunnen, wor den voorkomen. Nog enkele artike len verder teruggaand, wordt dat doel reeds grotendeels bereikt: door het artikel (8) waarin wordt be paald, dat de bestaande wettelijke regelingen en administratieve voor schriften in Indonesië, voorzover, zij niet in strijd ziin. met de souverei- niteitso ver dracht, met het unie- statuut of van de andere overeen komsten. ongewijzigd van kracht blijven, als eigen regelingen etc. van de RIS, tot het ogenblik waarop zij buiten werking worden gestéld. Alle rechten ven verplichtingen van het oude Indonesië, worden door de RIS erkend en aanvaard; dat geldt rechten <,n verplichtingen van privaatrechtelijke zowel als van publiekrechtelijke aard, tenzij er gens in* een der bijbehorende over eenkomsten uitdrukkelijk anders is bepaald. De RIS Is aansprakelijk voor nakoming van verplichtingen van voormalige publiekrechtelijke gemeenschappen,welke in de MS zUu opgelost, en zij garandeert na koming der verplichtingen van die gemeenschappen welke als zodanig voortbestaan. Alweer tenzij elders uitdrukkelijk een -uitzondering is gemaakt. .Ten aanzien van. de zelfbesturen zegt de Overgangsovereenkomst dat alle bevoegdhedenen verplichtin gen van de Gouverneur-Generaal voorspruitend uit de contracten met de zelfbesturen overgaan op de RiS. Of eventueel od een dér deel gebieden. Door de souvereiniteits- p verdra ebt. worden de zelfbestuur- der 5 ontslagen van' hun eedj van trouw aan de Koningin der Neder landen. Dé Republiek erkent de bij zondere positie" van de zelfbesturen. In haar constitutie zijn'dan ook hér palingen opgenomen, volgens welke rechtsgeschillen inzake de positie van zelfbesturen worderi onderwor pen aan de uitspraak van een onaf hankelijk orgaan van de RIS. RIS-bestuur In Den Haag Tenslotte wordt in deze overeen komst vastgesteld, dat die organen van de Nederlands-Indonesische re gering, welke in Nederland waren gevestigd zoals het Commissa riaat voor Indonesische Zaken, dat voornamelijk in het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, huisde zullen worden gesteld onder een fedelegeerde van de KIS die in Ne erland .zal worden gevestigd. De mogelijkheid is geschapen, dat dit voorlopig dr.Bannier zal blijven, die thans gecommitteerde, van de Nederlands-Indonesische regering de beide deelgenoten in de Unie in onderlinge overeen stemming in de waarneming. Het hoofdder .Unie verwezenlijkt, aldus artikel 6 van het statuut, 'de Idee van vrijwillige en duurzame, samenwerking. Deze samenwerking is er in de eer ste plaats op gericht, de gemeen schappelijke belangen te behartigen (art; 2,; le). Deze samenwerking zal worden gezocht op het gebied van de defensie, de buitenlandse betrekkin gen, de financiën en op het economi sche en culturele terrein (art. 2, 2e). Elders in dit blad vermelden wij de wijze waarop de RTC heeft gemeend deze samenwerking nader te moeten specificeren: Volgens art. 3 verbinden beide partijen zich zich te baseren op de beginselen van de democratie en te streven haar een onafhankelijke rechtspraak. Fundamentele menselij ke rechten en vrijheden, in een aan hangsel ten overvloede nog uitdruk kelijk genoemd, zullen worden er kend in Nederland zowel als in In donesië. De uitvoering van de doelstellingen der Unie moet worden bereikt in conferenties van ministers der bei de staten. Minstens tweemaal per Jaar komen deze bijeen ten getale van drie per Uniepartner. De deel nemers aan deze conferenties blij ven verantwoordelijk aan hun .eigen staatsorganen (art. 7 en 8), en hun besluiten, eenparig genomen, behoe ven voor zover het gaat om het uit vaardigen van gémeenschappelijke regelingen,, dan ook de goedkeuring van de wederzijdse parlementen: Na goedkeuring door de parlementen constateert het Hoofd der. Unie dat 'overeenstemming bestaat, waarna de regeling in de staatsbladen van het Koninkrijk en van Indonesië wordt, afgekondigd(art. 12), De conferen tie van ministers kan paritair samen gestelde commissies instellen. Niet minderbelangrijk. is,; dat eengoed contact en een geregelde samenwer king .van de wederzijdse parlemen ten zal worden bewerkstelligd. De eerste bespreking van vertegenwoor digers der parlementen wordt gehou den, binnen acht j maanden ha het op treden-van-het voorlopig parlement van de RIS (art. 10), dus voor eind Augustus 1950. Hof Rechtsgeschillen door een van de Unie^bartnexs'jegens de ander aan hangig te maken, met betrekking tot de naleving van het Uniestatuut en MOHAMMED HATTA voorzitter der Republikeinse de legatie ter JR.T.C. Dr. W. DREES zijn uitvloeisels, kunnen door het Unie-Hof van Arbitrage worden be handeld. In dit Hof benoemt iedere staat drie leden, en bij jaarlijkse toerbeurt, ook wat nationaliteit be treft, zal een van dit zestal het voor zitterschap bekleden. De leden zitten voor 10 jaar. Zij leggen hun eed af ten overstaan van het Hoofd der Unie. (art. 12 en 13). Het Hof besluit bij meerderheid van stemmen. Staken de stemmen, dan wendt het Hof zich tot de pre sident van het Internationale Ge rechtshof of, wanneer daar to? met meerderheid van stemmen besloten wordt tot een andere internationale instantie voor de benoeming van een buitenlander tot buitengewoon lid met gewoon stemrecht. Daarna wordt bij meerderheid van stemmen besloten. De Uniepartners verbinden such deze beslissingen van het Hof na te komen (art. 15 en 17) Bepalingen van het TJmestatuttt van enige overeenkomst of van ge meenschappelijke regeling hebben altijd voorrang boven bepalingen van het recht binnen, het rechtsge bied der afzonderlijke partners in dien zich tegenstrijdigheden mani festeren (art. 18). De arükelen 20 tot 23 verwijzen naar de additionele stukken t.a.v. defensie etc. Nederlanders ta de RJ.S. Van groot belang voor Nederland Ls het artikel over de uitoefening van staatkundige en andere rech ten der staatsburgers van het ene land in het rechtsgebied van de andere deelgenoot (art, 24). Daarin wordt uitdrukkelijk gezegd, dat de nationaliteit van staatsburgers van dc ene deelgenoot geen bezwaar za! zijn voor het bekleden van ambten in het rechtsgebied van de ander. Dit geldt echter niet voor ambten waarvan de bekleder ver antwoordelijk is tegenover een ver tegenwoordigend lichaam, en voor politieke, gezagdragende - rechter lijke en leidende ambten, welke bU de wet moeten worden aangewezen. De Uniepartners zullen geen noe menswaard anderscheid maken tus sen wederzijdse staatsburgers en rechtspersonen. Wel mogen zjj na tionale belangen en "-economisch zwakke groepen beschermen, Geen verlies Bovendien is bij aparte briefwis seling nog bevestigd, dat in de eigen nationaliteitswetgéving zal worden bepaald, dat dienstneming bij een der deelgenoten of een zijner publiekrechtelijke organen in diéns rechtsgebied door staatsburgers van de andere part ner geen verlies, of beperking van nationaliteit ten gevolge heeft. In artikel 25 wordt bepaald,_ dat beide deelgenoten Hoge Commissa rissen zullen uitwisselen met de rang van ambassadeur. Voorts kun nen blijkens de begeleidende brie ven, in verschillende steden Com missarissen worden aangesteld met de rang van consul-generaal of consul. Het personeel van het Hoge Commissariaat heeft diplomatieke status. Nadrukkelijk wordt in het Unie statuut gezegd, dat geen uitputten de opsomming is gegeven van alle punten, waarop Nederland en Indo nesië kunnen samenwerken. In de practijk zullen de wensen dus nog gerealiseerd kunnen worden. Uiterlijk op 30 December 1949 zal in een plechtige bijeenkomst in. Amsterdam het Koninkrijk der Nederlanden de volledige sou- véreiniteit over Indonesië overdragen aan de Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië. Aldus hebben de delegaties van het Koninkrijk, van de Republiek Indonesië en van' het Bijzonder Federaal Overleg vastgesteld in de Mantelresolutie waaraan alle overeenkomsten ter Ronde Tafel Conferentie bereikt zJjhrgehecht. Deze Manteloyereen komst aal'aanvaard moeten worden door het Koninkrijk der Nederlanden en door de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië. Deze aanvaarding, welke door de parlemen ten der betrokken gebieden dient te worden goedgekeurd, betekent de ratificatie van het gehele complex van overéénkomsten. Aan deze Mantelresolutie is als eerste, bet fundamentele Charter van - de Souvereiniteitsoverdracht gehecht, slechts twee artikelen omvattend, waarvan wij de tekst hieronder laten volgen: Onherroepelijk •t. 1 le. Het. Koninkrijk der Nederlanden draagt de volledige souvereiniteit over Indonesië onvoorwaardelijk en onher roepelijk over aan de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië 'en erkent deze mitsdien als een onafhankelijke en souvereinë Staat - 2e. De Republiek der Verenigde Staten van Indonesië aanvaardt deze souvereiniteit op de voet van de bepalin gen van haar ^Constitutie, welke ter kennis is gebracht van het Koninkrijk der Nederlanden. 3e. De overdracht van de souvereiniteit zal plaats hebben uiterlijk 30 December 1949. Nieuw Guinea -t. 2 Ten aanzien van de residentie Nieuw. Guinea is overeen gekomen, dat de status quo van de residentie Nieuw Gui nea zal worden gehandhaafd, met de bepaling, dat binnen een jaar na de datum van overdracht van de souvereini teit. aan de RX5., het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw Guinea zal worden "bepaald door onderhande- lihgen tussen de R.I.S. en het Koninkrijk der Nederlanden. Iii afzonderlijke brieven van de drie delegatieleiders bevestigen zij elkaar, dat overeengekomen is, onder handhaving van de status quo van Nieuw Guinea te verstaan, dat dit gebied onder de rege ring van het Koninkrijk dej- Nederlanden izal blijven. VOOR APRIL BESLISSING OVER: (V!an een onzer redacteuren) DEN HAAG. In het militaire veld Is wel het opvallendste punt van de bereikte overeenkomst, dat weliswaar de Nederlandse zeestrydlcrach- ten binnen één jaar na de overdracht, van de souvereiniteit zullen, wor den teruggetrokken,- maar dat dit slechts zal geschieden, Indien, de regeringen van Nederland en Indonesië niet voor April 1950 anders be sluiten. Dit zelfde geldt voor de Incbtstrydkrachtcn, voorzover z(j geen onderdeel vormen van het K.N.I.L, De Koninklijke Landmacht zal bin nen de kortst mogelyke tijd uit Indonesië worden verscheept. De Ne derlandse regering voorziet echter tot haar leedwezen, dat gebrek aan scheepsruim te en andere technische moeilijkheden zullen beletten, dat dit doel binnen een half Jaar bereikt wordt. Nederland en de RJ.S. (Republik vereiniteitsoverdracht zullen twee Indonesia Serikat) dragen krach tens de overeenkomst ieder de volle dige verantwoordelijkheid - voor de defensie van eigen grondgebied. Zij zullen elkaar desgevraagd steun verlenen, welke steun in hoofdzaak tot uitdrukking zal komen in op leiding van personeel en het be schikbaar stellen, onderhouden en repareren van materieel. Militaire missies zullen ten behoeve daarvan uitgewisseld worden. In afwachting van een regeling inzake de dienst plicht zal geen onderdaan van'Ne derland of de R.Ï.S. tot dienstne ming bij de krijgsmacht van de an der gedwongen kunnen worden. Wat de marine aangaat zal de steun aan de R.I.S. voor een belang rijk deel verleend worden door de mijnenveeg- en mijnenopruimings- dienst en door het duik- en ber gingsbedrijf, Op de dag van de sou- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De financiële en economische regeling welke de uit gekookte experts van de RTC na wekenlange onderhandelingen op tafel hebben gelegd, kan voor de Nederlandse financiële wereld en voor de Nederlandse industrie en het bedrijfsleven, bepaaldelijk gnnstig worden genoemd. Maar in de allereerste plaats toch wel voor de financiers. Op het ogenblik valt nog niet tc overzien, in hocVerre deze gunstige bedingingen nadelige invloed hebben uitgeoefend op de pogingen van de Nederlandse delegatie op andere punten meer te bereiken. Vast staat ln ieder geval wel, dat de gehele materie ter RTC een wonderlijk stelsel van communice rende vaten is geweest en dat wanneer In het ene buisje het water een beetje naar boven werd gezogen, In het andere buisje het niveau dien overeenkomstig zakte, (Van een ónzer verslaggevers) DEN HAAG In de Financiële overeenkomst van de RTC is een aantal bepalingen opgenomen ter za ke van de transferregelingen, welke wij hier zo volledig mogelijk laten volgen: Onder voorbehoud van het recht, in verband met de deviezen- positie beperkingenop 1 te leggen, waarover dan echter eerst via een technische commissie overlég met Nederland - zal worden gepleegd, staat de RIS transfer naar Neder land toe-: le. -ten behoevevan bedrijven, die eea actieve Nederlandse investe ring .inIndonesië vormen voor: a noodzakelijke.' uitgaven in Ne derland wélke aan het bedrijf in In donesië ten goede komen. b. bijdragen aan fondsen voor peusioens-, invaliditeits-, .weduwen-, wezen- en andere sociale voorzienin gen, ten behoeve van het personeel. c. rente en contractueel verschul digde aflossing van in Nederland ge leende gelden. d. jaarlijkse winsten en afschrij vingen: volgens goed kobpmansge- bruik. 2e- van dividenden, voor wab be treft passieve investeringen van uit Nederland.' 3e. aan levensverzekeringmaat schappijen voor premiën, benevens aan fondsen voor pensioenen en an dere sociale voorzieningen, en bij dragen, voorzover noodzakelijk tot dekking van uitkeringen aan Neder landers... 4e. aan Nederlanders, in Indone sië werkzaam of werkzaam geweest, voor spaargelden, alsmede voor be dragen bestemd voor onderhoud van buiten Indonesië verblijvende per sonen tot wier onderhoud zy wette lijk verplicht zijn.-. 5e. ten behoeve van Nederlanders c.q. hun buiten Indonesië, verblijven de nabestaanden, voor pensioenen, verlofstractementen, en dergelijke p eriodiekeso ciala' uitkeringen. 6e. van rente en aflossing op door lagere openbare rechtsgemeen schappen of door andere op hoog ge zag ingestelde rechtspersonen uitge geven obligatieleningen en andere onderhandse leningen voorzover niet wettelijk de betaling van renten en aflossingen is opgeschort. ONTEIGENING In geval van onteigening, nationa lisatie etc, dan wel naasting, staat de RIS transfer van de schadeloosstel ling toe binnen drie jaren na de da tum van de handeling. Bij over schrijding van die termijn is over leg middels een 'arbitragecommissie welke bindend, beslissingsrecht heeft vooraf nodig. Indien de schadeloosstelling niet onmiddellijk wordt voldaan, zal de prijs in Indonesisch courant worden uitgedrukt in de valuta van het land waaruit het geïnvesteerde kapitaal afkomstig is, tegen de koers van de dag waarop net recht op schadeloos stelling is ontstaan. Voor de ftnancieel-economische wereld in Nederland zijn er'in dé ze additionele overeenkomst al on middellijk' twee belangrijke; afwij kingen van de oorspronkelijk be kend gemaakte Indonesische eisen. Het zal niet nodig zijn dat' een maatschappij, welke het hoofddeel van haar werkzaamheden in Indonesië heeft, de zetel ngar Indonesië verplaatst. De aanwezig heid van een gevolmachtigde ver tegenwoordiging is reeds voldoen de. Over maatschappijen. die slechts een deel van bun werkzaam heden in Indonesië uitoefenen, wordt niet eens een r< gel gesteld- Dat neemt niet weg, dat Indone sië uitdrukkelijk haar verwachtin gen ten aanzien van de Nederland se maatschappijen, die in Indonesië werkzaam zijn, gestipuleerd heeft. Deze bedrijven hebben._ zo heet het. in deze bepalingen, zich te on derwerpen aan de wetten van het land. En bovendien zullen zij in het belang van de sociale rust en orde en ter verbetering van de sociale toestanden hebben mede te .werken aan een complex van maatregelen. Zij bedrijven en ondernemingen - zullen moeten streven naar in stelling van georganiseerd overleg tussen werkgevers en -nemers. Zij moeten.- geleidelijk de totstandko ming van een belangengemeenschap tussen ondernemers, arbeiders c.q. grondbezitters bevorderen, mat als doel een hoger levensniveau voor arbeiders en grondbezitters. Zij dienen mede te werken aan verbetering van de wonrngvoorrie- ning en andere sociale voorzienin gen. Zij moeten zo spoedig moge lijk daartoe geschikte Indonesiërs in de, leiding en in de staven der bedrijven opnemen, en medewerken aan de instelling van' opleidingsge legenheden. opdat de staven na re delijk korte termijn uit Indonesi sche staatsburgers zullen bestaan (art 12). Uitgangspunt van het accoordt is, dat de RJ.S. zich verbindt tot er kenning en herstel van rechten, concessies en vergunningen, doch zij heeft onmiddellijk daarna (art. 2) bedongen, een onderzoek te kun nen instellen naar belangrijke rech ten enzverleend na' 1 Maart 1942. Dit onderzoek zal dan gericht zijn op de vraag of dé economische po litiek van de R.I.S. ongunstig beïn vloed wordt. Indien dit inderdaad blijkt, zal gepoogd worden te ko men tot een minnelijke schikking. Lukt dit niet dan is onteigening toegestaan. Onteigening. c.q. naas ting, of nationalisatie z«n ook toe gestaan waar het betreft bedrijven van openbaar nut, als spoor- en tramwegen en electrïciteits- en gas bedrijven. Dit zal echter slechts langs wettelijk voorgeschreven weg geschieden. bij gemis aan over eenstemming -r- tegen vooraf geno ten of verzekerde- - schadeloosstel ling door. de rechter te bepalen (art 1. 2 en 3)., Het zal blijkens de overeenkomst niet steeds mogelijk zfjn oude rechten te herstellen, zon der sociale onrust te verwekken, onder de bevolking die in de Ja panse tijd ondernemingsgronden heeft geoccupeerd. In dergelijke gevallen zal naar een alle partijen bevredigende oplossing gezocht worden. Met het oog op bedrijfszekerheid, vooral i.vrn. investeringsmogelijkhe den, zullen verlengingen, vernieu wingen en verleningen van rechten geschieden op gunstige voorwaarden, die. tijdig en voor voldoende termijn worden gesteld, mits zich het alge meen economisch belang van de RIS zich er niet tegen verzet. 1 In het algemeen zal de RIS de oe- langen van rechthebbenden veilig stellen, doch de algemene politiek zal gericht zfjn op de economische op bouw van de Indonesische samenle ving in haar geheel door maximale effectieve koopkracht en door ver hoging van de levensstandaard van het volk. Daarvoor zal kennelijk het individuele belang, op zij moeten gaan. In dit raam past ook een maat regel, welke gericht is op medewer king van-bedrijven aan inschakeling van en samenwerking met Indone sisch kapitaal. De RIS erkent, dat lasten, fiscale zowel als sociale, van dien aard moe ten zijn, dat zij de bedrijven blijven veroorloven vernieuwingen, af schrijvingen en reserveringen toe te passen, naast een beloning van het geïnvesteerde kapitaal tot de hoogte van een redelijk rendement. Behalve van de meestbegunsti- gingsclausule profiteren Nederland se staatsburgers en rechtspersonen van de erkenning, dat zij bijzonde re belangen vertegenwoordigen, Financieel heeft 'Nederlandgeëist, dat Indonesië een politiek, za) voeren volgens debeginselen van Brëtton Woods. Er'komt één •circulatiebank, en de monetaire politiek moet op het bereiken en handhaven van een stabiele munt zjju gericht, alsmede .op een vrij betalingsverkeer. Over wijziging van de wisselkoers moet worden overlegd met Nederland, als ook over ingrijpende wijzigingen van het deviezenbeleid.i Zolang Indone sië schuldverplichtingen aan Neder land heeft, pleegt het overleg met Nederland over de muntwet en de Javase bank-wet, evenals over even tuele nieuwe munt- en circulatie- bankwetten, en over belangrijke mo netaire .en financiële maatregelen. Hetzelfde geldt metbetrekking tot de Kredietverlening door de circu latiebank aan de overheid en voor de benoeming van president en direc teuren van de bank. Doch deze laat ste verplichtingen eindigen met het van kracht worden van de nieuwe circulatiebankwet. Aan déze eisen is voldaan. Ter vereenvoudiging van al dit overleg wordt een adviseur toegevoegd aan de Nederlandse hoge commissaris in Batavia. (Van een onzer redacteuren) De culturele betrekkingen tussen het Koninkrijk en de Welke z(jn gericht op de verwezenlijking- van de vr(je ontplooiing van de vrije menselijke geest, berusten op basis van volledige vrijheid, vrijwilligheid en wederkerigheid. De samenwerking wordt verwezenlijkt door de acti viteit van een gemengde commissie van veertien leden van elk der landen zeven welke werk commissies kan instellen voor de behandeling van bijzondere onderwerpen. Het Btreven om in het eigen land een rede lijke kennis te bevorderen van de cultuur van de andere deelgenoot zal mede worden verwezenlijkt door middel van radio, füm, pers, biblio theken, lectuorverspreidlng, onderwijs en kunstmanifestaties. Door deze overeenkomst zullen (Van een onzer redacteuren) Na de souvereiniteitsoverdracht behouden volgens het Unie-Statuut in Indonesië wonende meerderjarige Nederlanders de Nederlandse natio naliteit. Als zjj in Indonesië gebo ren zijn of er meer dan zes maan den wonen, kunnen zy binnen twee jaren verklaren, dat zij de Indone sische nationaliteit niet wensen. De tot da inheemse nationa liteit behorende meerderjarige Ne derlandse onderdanen verkrijgen onmiddellijk de Indonesische natio naliteit. Indien zy buiten Indonesië geboren en in Nederland of buiten de gebieden der deelgenoten woon achtig zijn, kunnen zy binnen twee jaren verklaren, dat zij de Neder landse nationaliteit verkiezen. Uitheemse Nederlandse onderda- nen-niet~Nederlanders, die in Indo nesië geboren zijn of in de RJ.S. wonen, verkrijgen de Indonesische nationaliteit Zij kunnen deze bin nen twee jaren verwerpen en her krijgen dan de Nederlandse natio naliteit^ Wat betreft de tot de inheemse bevolking van Indonesië behorende Nederlandse onderdanen in Suri name en de Ned. Antillen is in een afzonderlijke aantekening vastge legd, dat part(jen zullen trachten de nationaliteit van deze personen in overeenstemming met elkaar te regelen. o.a. de volgende mogelijkheden wor den geschapen: uitwisseling van radio-uitzendin- gea op cultureel gebied en van nieuwsberichten; wederzijdse steun ten behoeve van de ontwikkeling van onderwijs en wetenschap, o.a. door uitwisseling van hoogleraren, leraren, deskun digen op het gebied van weten schappen, onderwijs, opvoeding en kunsten; oprichting en instandhouding op eikaars grondgebied van instituten van onderwys, kunst en van andere culturele aard; beschikbaarstelling van beurzen ten einde studerenden of onderzoe kers in staat te stellen in het an dere land hun studie of onderzoek voort- te zetten. Verder achten belde deelgenoten wenselijk, dat boeken, couranten en tijdschriften wederzijds vryeiyk worden toegelaten met in acht neming van de beperkingen opge legd door de openbare veiligheid en het zedelyk welzijn van het volk. De vertaling van geschriften van de taal van het ene land in die van het andere zal naar vermogen be vorderd worden. In onderlinge sa menwerking zal de stand van de wetenschap met betrekking tot In donesië op het tijdstip van de sou vereiniteitsoverdracht, inzonderheid wat betreft natuurwetenschappen, techniek, medische wetenschappen, geschiedenis, taal, economie en adatrecht geïnventariseerd worden. Objecten van culturele waarde, die afkomstig zijn uit Indonesië en die anders dan langs privaatrechte lijke weg in het bezit gekomen zyn van de Nederlandse of de voorma lige Nederl.-Indische regering, zul len als gevolg van. de souvereini teitsoverdracht aan de RJ.S. wor den overgedragen. NA EEN LANGDURIGE PA- TROU1LLETOCHT komen enige soldaten, die in de omgeving van Tandjong zijn gelegerd, weer in hun kamp terug. Met een wel verdiende rust in het vooruit zicht, leggen zij lachend de laat ste honderd meter af. korvetten van dë Kon, Marine in eigendom overgaan aan de rege ring van de R-LS.; zo spoedig mo gelijk daarna zullen nog twee van deze schepen overgedragen worden. Een jaar na de overdracht van de souvereiniteit tenslotte zal een tor- pedobootjager ia eigendomvan de R.LS. overgaan. Voorraden en in- standhoudingsorganen van de Kon, Marine gaan op de dag van de sou- vereiniteitsdverdracht in eigendom over. De marinebasis Surabaja blijft voorlopig onder Nederlands beheer, welk beheergeleidelijk zal worden overgedragen. Operationeel gebruik van de marine, in de overgangspe riode, is slechts mogelijk na 'n daar toe strekkend verzoek „van de rege ring van de RXS- Deze laatste bepaling geldt in ge lijke mate voor de onder Neder lands bevel staande landstrijdkrach ten. Deze strijdkrachten zullen zo spoedig, mogelijk'worden verzameld in „rayons". Daarbinnen zullen de daartoe bevoegde Nederlandse'mili taire organen rust en orde hand haven. De verantwoordelijkheid hiervoor biyft echter berusten-bij de R.LS.-regering. KNIL verdwijnt Voor de m'litalren van het ILN.Ï.L. zullen er na de over dracht van de souvereiniteit drie mogelijkheden open staan. Zjj kunnen in dienst treden by de RJ.S-, bjj het Koninkrijk der Nederlanden, ofwel zh' zullen af vloeien. Dienstneming by de strijd krachten van de R.LS., waar voor aanvaarden van het Indo nesisch staatsburgerschap ver eist la, geschiedt slechts op ba sis van vrijwilligheid. De by bet K.N.I.L. doorgebrachte dienst tijd wordt dan ten volle ih reke- ning gebracht. Bjj deze duegenoemde „reorgani satie" van het K.N1L wordt er naar gestreefd de overgang naar de. R.LS.-krijgsmacht- zoveel mogelijk onderdeelsge.wya te doen, plaats heb ben. Voorbereidingen hiertoe zullen reeds voor de-: overdracht van da souvereiinteït' getroffen worden, op dat een aantal onderdelen reeds op de dag na de overdracht naar de R.I.S. zullen; kunnen overgaan. Bin nen een: half jaar na de dag, waar op de voorwaarden voor deze.dienst neming bekend gemaakt zifl]en zijn, moet de reorganisatie tot een einde zyn gebracht. Met het einde van de reorganisatie houdt het K.N.I.L. dus op'te bestaan.' Het militaire personeel, dat niet overgaat in Nederlandse of R.I.S. staatsdienst wordt oiitslaged met inachtneming van eèn aantal bepa lingen, op sociaal terrein, die. wy -el ders behandelen. Beneden de leef tijd van 55 jaar kan echter aan de genen die. ingevolge deze bepalingen evenredig pensioen of wachtgeld gaan genieten, de verplichting tot het aanvaarden van een passende burger-betrekking worden" opgelegd. De luchtstrijdkrachten worden eveneens uit Indonesië terug ge trokken, Hierbij zijn echter soortge lijke bepalingen als bg de marine gemaakt. Inzake, het verlenen .van steun, welke een aflopend karakter zal bezitten. Voorzover luchtstrijd krachten onderdelen van het K.N.I.L. uitmaken, gelden de hier boven reeds vermelde bepalingen. Missie - De Nederlandse militaire missie, waarvan de leden zich te richten zullen hebben naar de aanwijzingen van de militaire autoriteiten van de R.I.S., vormt één geheel: zij omvat de afdelingen zeemacht, landmacht en luchtmacht. Haar taak bestaat uit medewerking verlenen bij de op bouw en de. opleiding van de R.I.S- krggsmacht. alsmede adviserend op treden inzake vraagstukken van mi litaire, aard. De overeenkomst be treffende deze missies wordt aange gaan voor de tijd van drie jaar, maar kan voortydig worden opge zegd, bijvoorbeeld "indien één der beide regeringen is betrokken in binnenlandse onlusten of buiten landse vijandelijkheden; Besprekingen zullen worden ge opend, over de door Nederland aan de R-I.S. te verlenen maritieme be drage. Wanneer deze besprekingen niét binnen vier maanden na de sou vereiniteitsoverdracht tot een over eenkomst hebben geleid, zal deze steun niet langer dan een jaar ver leend worden. Een commissie van. voorbereiding zal in dit verband zo spoedig mogelijk gevormd worden. Ook voor de luchtstrijdkrachten staat een dergelijke commissie op l het programma.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3