C Israël versterkt zijn greep op de Heilige Stad couzy Ook Rotterdam huldigt Albert van Dalsum het? j Bouw Leuvesluis vordert Zestien nederzettingen bewaken corridor naar Jeruzalem Idealisten vervullen een zware taak Concert ten bate van Studenten Sanatorium „De moord in de kathedraal" Hoe doei Piet het? rh Dertig jaar aan het toneel herinneringen genoeg Massa-arrestaties in strijd tegen Giuliano Donderdag 17 November 1949 5 JERUZALEM. Jeruzalem is een veelbegeerde stad. Koning Abdoellah un Transjordanle officieel heet het tegenwoordig JHasJimletlsch Ko- ïmkryk van de Jordaan" zon het gaarne tot hoofdstad van een groot- Syrisoh r|fk onder z|jn heerschappij maken. De Joden, met duizenden his- torlsche banden aan de stad gebonden, hebben er reeds bH voorbaat de regering var» hun nieuwe staat Israel heen verlegd. En de Christelijke vol ken, indachtig aan de vele heilige plaatsen, die Jeruzalem voor hen her bergt, zouden de stad door middel van de Verenigde Naties het liefst on- der internationaal bestuur stellen. Wie van deze partijen ten slotte haar aai krygen? Tot nu toe is het in Palestina steeds zo geweest, dat de- geen, die de macht had aan het langste einde trok en niemand, die dat heter weet dan de Israels. Geen wonder dan ook, dat.zjj de t|jd, die sinds het staken der vijandelijkheden met de Arabieren verstreken is, hebben gebruikt om hun greep op Jeruzalem zo krachtig mogelijk te maken. landse socialisten. Het geld. dat zij verdienen, gaat in een gemeen schappelijke kas; zij ontvangen allen evenveel cigaretten, kleren en wat geld voor kleine inkopen. Zij zwe ren bij de Sowjet-Unie en by Sta lin. Maar zy noemen zich socialis ten. geen communisten, volgens hun zeggen omdat zij ook Zionisten zijn en dus aan de Joden, waar ook ter wereld, het recht toekennen, naar Israel te emigreren iets wat de officiële communisten niet doen. Haraels politieke inzichten wor den niet door de overige kolonisten van de corridor ged~eld. De rege ring heeft de verded ging van deze levenslijn toevertrouwd aan de le den van de partijen van links, het centrum en rechts. Leden van de uiterst rechtse Heroeth hebben Kib- boetz Ramat Raziel gesticht, ultra orthodoxe Joden Kibboetz Yesododt en Mapai-sociallsten Kihboetz Tzora. Maac ondanks de politieke ver- Bijzonder gunstig is de Joodse jositie in Jeruzalem niet Wel woont er een aanzienlijk aantal Israelis, maar de stad is met het eigenlijke Israel slechts verbonden door een nauwe corrlor. die aan beide zijden door Arabisch gebied wordt be grensd, Op het ogenblik liggen zes tien Israëlische nederzettingen op strategische hoogten langs deze weg door de heuvelen van Judea Jonge soldaten, baardige orthodoxe Joden en vroegere illegale strijders hebben op zich senomen. zich in dit onher bergzame rotsachtige gebied te ves tigen en hun lot is niet benijdens waardig. Zij zijn in de eerste plaats boeren die tussen de heuvels naar kleine stukken bebouwbaar land zoeken. Maar daarnaast hebben, zij een stra tegische taak hei bewaken van de autoweg en de spoorweg en de bescherming en het herstel van de pijplijn, die de uitsluitend door Jo den bewoonde nieuwe stad van Je- ruzalem met haar enige waterbron verbindt. Kibboetz Harael waakt De nederzetting, die het dichtst bij de Arabische linies ligt. heet Kibboetz Harael. Zij bestaat uit een twaalftal uit steen opgetrokken ge bouwen. enige plaatijzeren schuren en een aantal tenten.. Zij is gebouwd op de zuidelijke helling van een heuvel, slechts anderhalve kilo meter van het Arabische Latroen verwijderd, dat er ten Noorden van ligt. Harael werd tien maanden ge leden gesticht door Idealistische jonge socialisten, allen oorlogsvete ranen en leden van de Mapai, op een na de grootste party van Israel Het weggedeelte, dat zij moeten be waken is slechts een smalle strook in het hart van het Arabische ge bied. En het moet ten koste van al les beschermd worden, indien Is raels droom van Jeruzalem als na tionale hoofdstad verwezenlijkt wil worden. Het bruin-jrüze heuvel land. waarop zij wonen, is bezaaid met stenen. Het ïg eeuwenlang ver waarloosd. Joden noch Arabieren hebben vroeger getracht, het in cul tuur te brengen. Maar voce verdedi ging leent het zich uitstekend, even als-de-andere «nederzettingen in--de corridor. De nederzettingen zijn aoor een netwerk van telefoonlijnen met elkaar verbonden en liggen bo vendien slechts op zeer korte af stand van elkaar verwijderd. Verre weg de meeste kolonisten hebben een goede militaire opleiding gehad en zijn van voldoende wapens voorj zien om overvallen af te slaan. OnS langs viel een ongeregelde troep Arabieren twee nederzettingen aan en verdween met enige paarden. Er zijn juist voldoende van deze aan vallen, zo zeggen de kolonisten, om ons waakzaam te houden. Jonge Idealisten De kolonisten in Harael, onder wie zich dertig vrouwen bevinden, zijn tussen de 19 en 21 jaar oud. Zij voelen zich onafscheidelijk met de corridor verbonden en laten zich niet ontmoedigen door het on vruchtbare land. Toen zij begonnen, ontvingen zij van het Joodse Agent schap materialen ter waarde van ongeveer 750.000 gulden, een flinke strook land en twee koeien, Zij le ven en geloven in zuiver communis me, anders dan de leden van de Ma pai, de grootste partij van het land, die meer weg hebben van de Neder- schillen hebben de „Kibboetzniks". zoals de kolonisten genoemd wor den, veel gemeen. Zij leven op de heuvels en houden het oog op het Noorden en het Zuiden gericht Zij gaan dagelijks naar de dalen om nieuwe gronden te ontginnen, de wegen te herstellen, pijplijnen aan te leggen en tonnen stenen te ver wijderen. Zij hebben veel hulp van de regering en het Joodse Agent schap, De band. die hen aan hun onvruchtbare grond bindt is de band tussen de Joden va» Jeru zalem en de Joden van Israel. Veel van de kolonisten zyn er diep van doordrongen dat zij het belangrijk ste deel van Palestina bewonen. De pianiste Ida Êlmons.Rosenhcimer en de violist Sam Swaap hadden voor hun concert gisteravond gegeven tn de Aula van-de Nederlandsche Economi sche Hoogeschool. een aantrekkelijk pro gramma samengesteld Het vermeldde o.a. een compositie van. P. Helletldaal, sonates voor viool en piano van Mo zart en Brahms en de Etudes op 13 van Schumann, muziek dus. die belde solisten volop gelegenheid bood hun instrumental* en artistieke begaafdheid te tonen- Zij hebben daarvan dan ook een dankbaar gebruik gemaakt en naar him beste kunnen gemusiceerd, zodat bet applaus dat hen ten deel viel ze ker verdiend was De Aula was uitstekend bezet, het geen tot grote tevredenheid kan stem men, want de opbrengst van het concert komt geheel ten goede aan de Stich ting ..Het Nederlands Studenten Sa natorium". tinges Med Radiotoestellen type 1949 Philips-, Errea- en Waldorptoestellen Wederom «fl voorraad leverbaar le Middellandstraat 72 Telefoon 30340-H233 Radio-oroirramma DONDERDAG 17 NOVEMBER HILVERSUM I. Ifl— het klokje van zeven uur; 19.05 radio volksmuziek school; 19 35 Conccrtgeboüwork.; 10.45 reg. ultz.: 20.— nws; 20.05 ln het ra dio zoeklicht; 20-15 planoduo20.55 Leeuwarder kamerkoor; 22.15 Mount- batten; 22.30 Skymasters: 23.— nws; 23,15 gshockey-reportage23,30—24 ^HILVERSUM II. 19— nws; 1915 de muziek bil nader inzien 18.40 van daag; 20.nws; 20.03 Ster-avoad: 21.— iamillecompetltie; 21.35 Steravond; 22.15 de vaart der volken; 22.35 Marion An. derson22.45 avondoverdenking; 2S.— nws; 23.15 Pbilh.ork.; 23.45—24.— Ken tucky Minste3s VRIJDAG 1B NOVEMBER 1949 HILVERSUM I: 7-nws, 7.18 plano duo. 7.308.30 zenderslultlng. 8 30 nws, 8.33 soe. strijdlied. 8.38 gr.pl. &SO voor de' vrouw. 8.— NBC-symph. ork. 10.— thuis. 10.05 morgenwijding 10.20 BBC Theater-ork. 10 30 voor de vrouw. 10.45 De Regenboog, 11.15 Jan Vogel. 11.40 voordracht. 13.— Spaans prog. 12.30 land- en tun bouw. 12.33 sport en prog nose. 12.45 Hammondorgelmuziek. 13.— nws, 13.15 Romancers 13.45 Cowboy liedjes. 14.kookkunst, 1420 omroep- kamerork. 15.boekenschouw. 15.20 omroepkamerotk. 15.— filmland. 16.30— 17.30 zendersiuiting, 17.30 wy en de mu ziek. 18^- nws. 18.15 felicitaties. 18 30 reg. ultz; HILVERSUM I: 19.— denk om de bocht, 19.15 orgel en zang. 19.30 mensen komen tot geloof. 19 00 tien voor acht. 20.nws. 20.05 viool en plano. 20.30 mensen in Nederland. 20.55 zo Juist verschenen, 21,men vraagt. 21.25 hoorspel. 21.50 bultenl. weekoverzicht 22.05 pennies from heaven. 22.4° van daag. 22.45 avondwijdtng. 23.— nws. 23.15—24.— Concertgebouwork. HILVERSUM: II:- 7.— nws. 7.15 een woord voor de dag, 7.30—8,30 zender sluiting. 8.30 nws. 8.35 te Deum Lauda- mus. 8 50 ar. Ph 9-15 bezoek bij zie ken. 9.30 waterstanden. 9 35 National Symph. ork.' 10.30 morgendienst 11.— Thllharmonia ork. 11.35 Johnny Kroon. 22.10 werken van Fauré. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 Vrij en Blij. 13.nws. 13.15 Prom. ork. 14.— Sweelinckkwar- tet. 14 40 van -oude en nieuwe schrij vers. 15.New Mayfalr ork. 15-10 Trio Fantasia. 15.40 voordracht 16— Beet hoven-cyclus- 16.3017.30 zendsrslul- ting. 17.30 Friese uitz. 17,45 NCRV-jubl- leum. 18.15 het evangelie in esperanto. 1840 geestelijke liederen 18,45 de stem van de Cbr. vakbeweging. HILVERSUM. H: 19.— nws. 19.15 reg. ultz; -19,30 Tlvolis-concertorkest 19.40 vandaag. 20%- 'nwi 20.05 Nederl. Chr. radio-ver. viert 25-jarig bestaan met gala-jubileumconcert 22.45 avond over denking. 23.— nws. 23.15—24.— gr.pl* Na de grootse huldiging van Al- bert van Dalsum te Amsterdam en Den. Haag, kon men m Rotterdam een climax ia het eerbetoon met meer verwachten, maar men heeft hier gisteravond m de volle Schouw burg de jubilerende kunstenaar toch wel zoveel lof toegezwaaid, dat hy de overtuiging moet hebben gekre gen ook in de Maasstad in de loop der jaren een vrij grote gemeente te hebben gevormd, die zijn werk zeer waardeert. Met opzet schreef ik „gemeente", omdat het nu wel duidelijk is _de keuze van bet jubileum-stuk bewijst het ook dat hy in zijn toneelar beid een priesterlijke taak iziet,"4110 hy met de inzet van zijd gehele per soon vervult. Nu kan ik mij heel goed voorstel len dat velen deze eenzijdigheid, die zich de laatste jaren nog toespitst, betreuren, ja, dat er zijn, die zich geergerd afwenden, omdat zij de wil tot stLChten een kerkelijke aangele genheid vinden, die, zo zy bijna uit sluitend tot een zaak des theaters wordt gemaakt, artistiek gesproken onaanvaardbaar worden moet. Maar ook deze „afgescheidenen" zullen Van Dalsums grote (eenzij dige) toneelkwaliteiten niet willen ontkennen. Zij bleken gisteravond trouwens weer duidelijk bij de opvoering van het jubileumstuk, T. S. Eliots spel „De moord in de kathedraal" een let men niet op de ondichterlijke vertaling van Pater Kern SJ. zeer diepzinnig en poëtisch werk, maar ondanks het bizonder dramatische van het gegeven; de moord op een aartsbisschop, dramatisch zo zwak uitgewerkt, dat het zich voor op voering maar matig leent. Uitgaande van nauwkeurige his torische gegevens heeft Eliot de mar teldood verbeeld van Thomas a Becket, de aartsbisschop van Canter bury, die zich op het einde van de twaalfde eeuw verzette tegen de macht, die Hendrik H over de kerk wilde uitoefenen. Teruggekeerd uit zijn ballingschap krijgt de bisschop een innerlijk conflict te verwerken, ,?ls verleiders hem tot wereldse macht en glorie trachten over te ha len, verleidingen waar hij bestand tegen blijkt, evenals tegen de ver leiding van het martelaarschap, d.w.z. het onzuivere, theatrale mar telaarschap, dat hem roem kan bren gen, groter dan welke wereldse ook. Hy kiest het nederige, dat hem zon der uiterlijk verzet zijn moordenaars tegemoet doet treden. De strijd die aan dit besluit voor afgaat, is echter zo zwak gedrama tiseerd, dat de toeschouwer er vrij wel geen deel aan heeft. Van Dal sum speelde de aartsbisschop nobel en eenvoudig. Prachtig sober en graotmenseïïjk was de preek op de Kerstmorgen voor zijn dood en voor al m het tweede deel kan men ook de regie bewonderen. Johan Fiolet, Paul Hut,- Louis van Gasteren en Een Groenier waren als Ridders meer te waarderen dan als verleiders. Prachtig en virtuoos speelden zij de merkwaardige scène voor het doek, als de vier moorde naars hun daad voor het publiek ko men rechtvaardigen. Van het Koor van vrouwen moe ten vooral mevrouw Royaards— Sandberg en Elise Hoomans worden genoemd Nadat aan het slot het hartelijke applaus verklonken was, kwam bur gemeester Oud de jubilaris geluk wensen met zijn veertigjarig jubi leum. Mr. Oud dankte Van Dalsum voor zyn belangrijke bijdrage aan de culturele opbouw van Rotterdam en prees de kwaliteiten van de kun stenaar, er op wijzend hoe Van Dal sum op de stukken die hij brengt zyn stempel weet te drukken. De voorzitter van de VU (onder wier auspiciën de voorstelling gege ven werd) Mr. Bonjer, accentueerde eerst de goede verhouding van de jubilaris tot de VU en las vervolgens een. brief voor van Van Dalsums oude vriendin, Marie van Eysden— LAKE SUCCESS. De Veilig heidsraad zal Vrijdagmiddag in zijn vergadering als eerste punt de In donesische kwestie behandelen, in het bijzonder het speciale rapport van de UNCI over de Ronde Tafel Conferentie. Vink, die niet aanwezig kon zijn. Ut herinner me nog dat je onder regie van mijn man Julius Caesar speelde, schreef zij. Na afloop werd me gevraagd hoe ik het vond. Te jong, zei ik, maar veelbelovend. Namens de Kunststichting sprak Dr. Drost zijn gelukwensen uit en herinnerde er aan dat het Van Dal sum was die met de Start het to neelleven in het geteisterde Rotter dam hervatte. Ko Araoldi, die uit naam-van het Rotterdams Toneel sprak, huldigde zyn collega „Daily" met een gemoe delijk speechje en tenslotte werd het woord nog gevoerd-door een.'ver tegenwoordiger van de studentenver enigingen en de heer Seelen, "namens de Federatie van beeldende kunste naars. De meeste toespraken waren ver gezeld van fraaie kransen en bloem stukken. In een vlotte toespraak dankte Van Dalsum de sprekers voor de hulde hem gebracht. D. ROODENBURG VERMAAT. (Ingez. Med.) Fenomenale uitwerking van nieuwe vinding STILLE TRIOMFTOCHT. Wij kennen allen do zegetochten, waarbij de politie de straat afzet en het pubhek juicht en met vlaggen wappert. Maar er zijn ook i stille zegetochten en die zijn somsmin stens zo belangrijk. Wij denken aan het electrisch licht, de wasmachine, de stofzuiger, de naaimachine., en. aan de laatste vinding op wasmid- delengebied: het Actief Wit, dat verwerkt is in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. In één slag is de'metho- da gevonden (gebaseerd op het z.g, „optisch bleken"), waarbij iedere was vele malen helderder wordt, waarbij kleuren als nieuw worden en textielweefsels soepeler- De triomftocht van het nieuwe wasmid del neemt steeds groter' vormen aan. hetgeen niemand verbaast, die de fenomenale uitwerking van Castella Zelfwerkend Wasmiddel heeft gade geslagen. (Ingez Med.) Strijders voor Oranje bij een Gisteravond heeft de Christelijke Oranjevereniging „Strijders vqor Oran je" een propaganda-avond in de grote zaal van Odeon belegd. De t coratter, de heer L. Zijlstra, hield een korte toespraak waarin hy vooral de nadruk legde op de na_oor- logse problemen, waarmee de huidige regering te kampen heeft. Verdienste lijk werk leverde de Christelijke Jeugd vereniging „De Jonge Garde" met de opvoering van het historische spel ,,Je Malntiendrai" In de pauze werd ge collecteerd. EINDHOVEN. De kanton rechter te Eindhoven heeft gister middag vijf Getuigen van Jehova, die bij de door de politie aldaar op 27 Aug. gehouden grootscheepse razzia waren gearresteerd, vrijge sproken, omdat geen der agenten van politie, die ter terechtzitting werden gehoord, kon verklaren, dat deze verdachten een overtre ding hadden gepleegd. De bouto oan de Leuvesluis schiet aardig op. Het metselwerk is ge reed en nu zullen binnenkort de grote sluisdeuren, die door de firma Penn en Bcudttin te Dordrecht u;or den gemaakt, wor den geplaatst. Waar de sluisdeu ren komen, is een noodafscheiding van balken en zeildoek aange bracht, (foto on der). De dam, die nog voor de nluisput in de Leuvehaven ligt, wordt met 'n speciale grijper afgegraven. Het zal wel eind Januari worden, voordat de sluis door de scheep vaart in gebruik zal kunnen wor den genomen. Het terrein rond het sluiscomplex zal op hoogte xoorden gebracht en voor lopig met gazons worden afgedekt. Later, wanneer de grond wat is inge klonken, zal er 'n bestrating worden aangelegd. TT AAR vader, dia- L* mantbewerker, wil de zo dolgraag, dat ze „roosjesslifpster" werd. De onde-noijzer vond, dat ze zo'n helder hoofd had: een pracht van een schooljuffrouw. Toeval lig deed ze. dertien jaar oud, examen voor de Amsterdamse toneel school samen mei Annie van Ees en ruim dertig jaar later heeft Jetty van Djjk- Riecker het tegendeel uan spijt van de „krank zinnige manier", waar op ze bö het toneel is gekomen, dat ze nu al zo'n heel lange tijd en met volle overgave trouw is gebleven. Dertig jaar op de ptaBfcen. herinneringen tóïJ genoeg. Ook aan een Jetty van Dijk hoorde te Zyn, eindelijk de gewenste uitgang. Tableau! En dan die vreselijke geschiedenis in Joseph en Doihan", De mode van-die tijd had toen juist hoge Russische laarsjes als het toppunt vtm chic gedicteerd. Ik moest ze natuurlijk ook dragen. Ook op het to neelNn kan tk abso luut niet in het donker lopen. Mijn man, de ac teur-regisseur Ko van Dijk, had speciaal twee Voor de zuinigheid ge bruikten we de décors -w. damsch Tooneel ryJc persoonlijk 'leven, Tartaud. al is het tijdstip waarop fn m maest na al men die le yomiehvn a!e droa)c vertelen, s,.omnaMe ij, gaat halm, gelukkig nog waarmee ie achterge- t€K .tf. heel ver. bleven wachtende vis- overeind. Dat enpelen- „üc weet niet, waar ik sersvrouwen elkaar zit- gewaad met die Russi- moet beginnen", klaagt ten op te windek, in 'aarsjes er onder» ze; „Ik heb zóveel ge- een heftige scène uit- het was geen gezicht, speeld. Nu zijn we weer barsten en door een Gelukkig werd ik zo aan Heijermans bezigdeur de kamer uitsrel- woedend, dat ik mijn die heb ïk alttfd graag len. Maar de Rotter- reien knarsetandend er gespeeld.. Eva Bonkeur, damse deur zat op een uit gooide. Als ik niet Gra et Labora, Op Hoop heel andere plaats dan zo kwaad was geweest, van Zegen. Dat was nog de Amsterdamse deur: was er helemaal niets by het oude Schouw- Ik rende haast tegen de van terechtgekomen, toneel van Jan Mu&ch muur op en vond onder want mijn medespezl- en Adriaan van der daverende hilariteit van ster Rootje Numcn kon Horst. Eens moesten we het publiek, dat eigen- van het lachen niet in Rotterdam optreden, lijk tot tranen geroerd meer verder." PALERMO. Op Sicilië heeft do politic meer dan duizend mensen m verzekerde bewaring gesteld, die allen wonen 9in het gebied waar naar wordt aangenomen de bende leider Giuliano zich verborgen houdt. Nadat van alle arrestanten de papieren gecontroleerd waren, werden, de meesten weer op vrije voeten gesteld: Zesenzeventig men sen echter werden vastgehouden- Ver der blokkeerde de politie alle wegen die van Palermo naar Mon reale leiden. Passagiers m bussen en andere vervoermiddelen werden naar Palermo overgebracht waar zjj de nacht fn de cel doorbrachten, terwijl de politie hun papleren om derzocht. De gehele nacht duurden de ver boren en tenslotte konden zij, wier papieren in orde waren, weer huns weegs gaan. De carabinieri houden plauchers laten malcen, huiszoekingen by hen wier papie- iT* I ren niet in orde waren en die in verzekerde bewaring worden ge houden. Bij 76 personen werden in huis wapenen en munitie aange troffen en voor hen werd terstond een bevel tot arrestatie uitgeschre ven, Jeugdige letterdief Een bekroond boek van a tot z plagiaat De Haarlemse uitgevers maat schappij Boom-Ruygrok N.V. heeft in 1948 een prijsvraag uitgeschre ven voor een meisjesboek. Zij ont ving bij de inzendingen een manu script van een negentienjarige Haarlemse .letterkundige" W. de Graaf die onder de naam W. van der Laan een roman instuurde, ge titeld „Wij bouwen ons een toe komst." De jury kende hem de tweede prijs ter waarde van f 500 toe. Thans is gebleken, dat deze jongeling met uitzondering van de naam der hoofdpersonen en de titel van 't boek zijn manuscript van de eerste tot de laatste letter heeft overgeschreven van het hoek „Start" van Tilly Pulles, dat in 1S39 bij Meuenlhoff te Amsterdam ver scheen. Het boek „Wij bouwen ons een toekomst" is inmiddels al uit gegeven en 700 exemplaren zijn reeds in de handel. De ..auteur" is thans terzake van oplichting in verzekerde be waring gesteld. De uitgeverij Boom-Ruygrok heeft waarschu wingen doen tokomen aan andere uitgeversbedrijven omdat men. ver moedt. dat de knaap ook nog an dere plagiaten op zijn naam heeft staan. waarover ik om Von dels reien te zeggen, op de oase woest toeschry- den. Dat kan ik nooit in het donker, zei tic nog. En jawel hoor, ik struikelde natuurlek en toen de spots aanflits- Clark vuurde van zijn heup. maar hC miste me. Hij schoot van zo dichtbij, dat mijn haar verzengd werd. Ik lag vlak naast hem zodat ik me kon permitteren hem een klap op zün hoofd te geven. Re bad miju hand op Sardoni's revolver en mijn vinger aan de trekker, toen üc oude Georg's stem achter me hoorde. „Nee," zei hij kort. Toen Ik klein was placht mijn moeder mijn luiers met een veilig heidsspeld van achteren vast te ma ken. Ze was zuinig en gebruikte tel kens dezelfde speld, tot die er op een dag genoeg van kreeg en me telkens probeerde te prikken alg ik wilde kruipen. En nu lag ik hier, meer dan dertig jaar later, weer op handen en voeten en weer prikte me iets in mijn lendenen. Je zou je op die manier gaan afvragen, of een mens ooit vooruit komt Be keek snel over mijn schouder en toen wist ik genoeg. Oude Georg stond naast me met zijn rijzweep in de hand en had er een voetlange dolk uitgetrokken waarmee hij me op de vloer vasthield. De punt was door mijn ja3 en hemd gedrongen en bewoog zich nu voorzichtig over mijn huid. Ik liet de revolver log en hield me stiL „Oké," zei Ik knorrig. „Laat dan maar. Alleen, i ik houd er niet van dat een stel Italianen me op de kop wil zitten." Clark herstelde zich en schopte venijnig naar mijn hoofd. Ik week opzij en zijn hiel beroerde mijn linkerschouder. „Nee." zei de stem achter de dolk weer. Clark trok zich ontevreden mom pelend terug. Van de canapé kwam een ver moeide-zucht. „Georg, lieveling.,.,* „Wat is er?" „Kom eens hier. Ik ben gewond." „Sta op," zei hij tegen my. „Lang zaam. Goed. Ga zitten." Ik liet me vermoeid in een stoel zakken, terwijl Eddy en Clark hun revolvers op mij gericht hielden. Sardoni zat nu op de vloer en streek onhandig over zijn gebroken arm, terwijl zijn gladde zuidelyke ge zicht van woede ea pijn vertrokken was. „Jullie verroeren je niet," beval Georg mijn twee bewakers. „Voor lopig mogen er met die man geen grapjes worden uitgehaald." Hjj wierp zijn dolk op het bureau waar die rinkelend tegen de zwij gende trompet neerviel en liep haastig naar de canapé. Mevrouw Veronika lag achterover in de kussens en haar gezicht en ar men hadden de kleur van pasge wassen marmer. Langs de voorkant van haar blouse stroomde bloed. Clark's kogel had haar rechter schouder verpletterd. Ze beet zich op de lippen, maar haar ogen wa ren wijdopen en rustig. „Is het erg?" Oude Georg bewerkte haar met de Inhoud van zijn zwarte tasje, dat hij uit het bureau had genomen. „Nee," rel hij weer en vulde een injectiesputije met een vloeistof uit een klein bruin flesje zonder etiket. Ze keek zonder veel belangstel ling toe. „Georg. lieveling „Ja?" „Schiet hem niet dood voordat je zeker beat. Toe, Je kunt nu nog niet zeker zijn. Hij is zo koppig en. trots. Misschien zün de omstandig heden hem niet gunstig geweest. Het zou zo jammer zijn als hij toch een van de onren was." „Ja. Misschien." „Geef hem nog een kans. Houd hem ergens vast tot die Jeffries is gekomen met zijn rapport" „We zullen zien." zei hij neutraal. Ze bewoog zich weer en sloot de ogen. „Beloof het me...." fluisterde ze slaperig en toen sliep ze in. Sardoni zei vanaf de vloer; „Zeg. dok, kun je iets aan mijn arm doen? Die doet me verdraaid pijn. En luis ter eens. je zult die gemene vèr- rader toch niet laten lopen? De jon gens kunnen in de tuin -wel met hem afrekenen terwijl jij my ver zorgt." Do brave Geore werd rood van ergerais. „Jullie hadden hem met rust moeten laten tot ik bevel gaf," merkte hij koel op. „Hij zal gevan gen worden gehouden tot we zyn identiteit volledig hebben vastge steld." „Maar. dok...." „Ik vertrouw dat u me hebt be grepen, meneer Sardoni?" Clark zei: „Waar moeten we hem dan laten? De politie zoekt hem nog. Het is een gekke toestand. Gis teravond deden ze alles om hem te pakken te krijgen. Als "hij niet be trouwbaar is. waarom doet hij dan met ons mee?" „Breng hem naar uw huis aan de rivier. De politie zal nooit verwach ten, dat hij daarheen terug zal gaan. De kelder." v „We hebben geen mannen dispo nibel voor debewaking," zei Sar doni nors. „Boei hem, Eén man Is voldoende. Begrepen?" Sardoni haalde rijn schouders op en keek onwillig. „Oké. Jij moet het dan maar we ten," bromde hij. „Neem hem maar mee, jongens* (Wordt vervolgd) Politie belegert studenten in kasteel te Gent GENT. Politiemannen met sta len helmen en geweren en brand weerlieden met ladders en brand slangen bestormden Woensdagavond de muren van het oude „Graven kasteel" te Gent, dat door honder den studenten van de Gentse uni versiteit bezet was. De studenten hadden een paar bejaarde bewakers overrompeld en wierpen, hoog op de transen staande en van de torens uit rotte aardappelen en. appels, voetzoekers en stinkbommen naar beneden. Pas na een beleg van twee uur slaagde de politie er iü. het kasteel binnen, te dringen. Talrijke studenten werden gearresteerd, en kele lichtgewond. Geen verlenging van dienstplicht DEN HAAG. In de laatste da gen doen geruchten de ronde, met betrekking tot verlenging van de diensttijd tot 18 maanden.* - Het A.N.P. verneemt naar aan leiding hiervan in goed ingelichte kringen, dat-een verlenging- van diensttijd niet in het voornemen ligt. De regering zou alleen bereid zijn een zodanige verlenging te be zien indien de wenselijkheid gar ven zou kunnen bUiken in West- Europees verband. Nieuws uit randgemeenten PERNIS De heer R- Hcogendorp ontving, wegens vertrek naar Vlaardingen, eervol ontslag als correspondent voor de verzorging van de belangen, der militairen in Indonesië. Als chef bij de Research en Deve lopment Afdeling van de n.v.^Cal- tex Petroleum Maatschappij ls de heer ir. W. James te Wassenaar aangesteld. De collecte ten bate van het Ne derlands Oorloggraven Comité heeft 139.— opgebracht. De heer C Hordijk, commies by de afd Interne - controle van het GEB te Rotterdam, wonende Burg. v. Essenstr. 91 alhier, is m.i.v. 1 Jan. 1950 benoemd tot administrateur van het gemeente Gas- Water- en Elec- tnriteitsbedrijf te Middelburg. Woensdag 23 November zal voor het laatst de reizende ploeg van de distributie dienst te Overs chic zitting houden- De doktersdienst voor het komen de weekeinde wordt waargenomen door ds W. A. OudshoDrn. Aan de Oversehïese vrijwillige brandweerploeg A 118 is een premie toegekend van i 75.in verband met het optreden, bij de brand in de oliefabriek. Aan de spuit van de Kleiweg is f 50.toegekend. 1 Vrijdag 25 November wordt In bet Verenigingsgebouw de film „Doortje Verkerk" verteld van de vereniging „Het Zonnehuis te Beekbergen." De vereniging stelt zich ten doel het verplegen van behoeftige chronische zieken. B en W hebben de gemeenteraad voorgesteld een perceel grond aan de Delftweg aan te kopen voor ver betering van de toegang tot de be graafplaats Hofwijk. Tevens wordt voorgesteld met de Nederl. Spoorwegen een overeen komst aan te gaan in zake sluiting van de onbewaakte spoorwegover gang aan de Scherpendrechtsekade en heropening van de overgang aan de Kleiweg. Zitdag handel op India De heer A C. H, Graafland, ver bonden aan de Economische Afde ling van de Nederlandse Ambassade te Bombay, zal voor belanghebben den bij de handel op India te spre ken zyn op t Dinsdag 22 November 1949, van 1012% uur en van 2—5 uur tea kantore van de Kamer van Koophandelen Fabrieken voor Z uid-Hollan d, Beursgebouw, Cool- singel 58 te Rotterdam. Degenen, die van deze gelegen heid gebruik wensen te maken, gelieven hiervan zo spoedig "moge lijk mededeling aan genoemde Ka mer te doen. onder opgaaf vdn het te bespreken onderwerp. Mr. Parolus bij G.M.C CtfARCfe

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5