C Nog 180. zwart oaar de radio gezinnen luisteren Rammkeltje en de toverspiegel Jiabojjdtsh Jihaksdinq lucht in een mooiere wereld 'r o 55 Dienst luistervergunningen is soort bevolkingsregister :s 100 controleurs op „Onzichtbare bril" werkelijk onzichtbaar. Merkes Alléén DE KINDERKRANT STOFZUIGERS Sterren die in iveelde baden, en de grauwe werkelijkheid Bewaai zoutzuur niet in lïmonadefles de Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW Zaterdag 19 November 1949 (Van onze speciale verslaggever) SCHEVENINGEN. De inan, die de vorige week z(jn radio-teeste) aan dJggels op de grond smeet, behoort tot dc uitzonderingen. Maar er zijn veel meer Nederlanders, bij wie de ergernis het bloed naar de slapen jaagt als de man van de P.T.T. het toestel komt verzegelen omdat verschuldigde luistergelden niet worden voldaan. Er zijn momenteel in nns land drie- duizend toestellen om deze reden door de F.T.T. verzegeld, liet is der be zitters eigen schuld, want ze hebben genoeg tyd gehad om bun bydrage te betalen. Maar het blijf* toch altijd een vr.or ons. Nederlanders, wat zure maatregel. Het Hoofd van de dienst Luister- vergunningen der P.T.T., de referen daris i). E. de Rapper, die kantoor houdt te Scheverungen. lijkt overi gens een man, die niet gauw een zaak op de spits drijft. Maar het geld moet binuen komen. Daar zit bij voor met zijn ongeveer honderdkoppige administratieve staf en 2ijn meer dan honderd controleurs in het land. Er komt ongeveer twintig miLlloen gulden «er jaar binnen, vertelt hij. Daar gaat omstreeks vier mil Hoen af voor de P.T.T.. voor de incassokosten en contróle en voor dc verzorging van de zenders. De rest wordt vol gens een bepaald schema verdeeld. Dat kan men in de rijksbegroting vinden. De vier grote omroepvereni gingen krijgen elk ongeveer een mil- liocn. Ook de Wereldomroep wordt er van betaald. Tegenzin De Nederlander heeft aanvanke lijk een begrijpelijke tegenzin gehad om zijn radiotoestel aan te geven. Uit de bezettingstijd had mer. daar bittere ervaringen mee. De verplich ting tot aangifte ging in op 1 Novem ber 1945. Bij de contróle in begin 394S bleek, dat dertig procent van de Nederlandse toestellen niet was aangegeven. De contróle is steeds in tensiever geworden en momenteel wordt aangenomen, dat er neg twaalf procent ..zwarte" toestellen zijn. El ke maand zijn er ongeveer 16.000 nieuwe aangiften en 4.000 afschrij vingen. „Op de duur krijgen we ze allemaal", zegt de beer De Rapper, „maar een intensieve controle blijft steeds nodig." Op de vraag of het niet veel een voudiger zou zijn de kosten van de omroep maar op het belastingbiljet te berekenen wenst de beer De Rap per niet te antwoorden, daar dit niet op zijn weg ligt. Het is overigens duidelijk, dat dit nog wel enige corn- plicaties mee zou brengen. Iedereen luisteraar Wel geeft hij toe. dat vrijwel ieder- een in Nederland radio-gebruiker is. Er zijn in ons land 2(4 millioen ge zinnen en ongeveer twee millioen gezinnen hebben radio. Er zün 500.M0 aansluitingen bö de radio-distribu tie en op het kantoor in Schevenin- gen zijn 1.S0Q.O0O toestellen geregis treerd. Daurbj moeten dan de onge veer 180.000 „zwarte" toestellen ge teld worden. Het ingenieuze kaartsysteem van de 'dienst Luistervergunningen vormt als hei ware een bevolkingsregister voor ons gehele land. Iedere niet- zwarte radio-luisteraar heeft er zijn eigen kaart V/ij hebben voor ce aar digheid eens gecontroleerd of onze eigen familieleden zich wel gehoor zaam hadden aangemeld en wo von den ze allemaal keurig op oen rijtje achter elkaar in de bak zitten. Als de posterijen met een verkeerd adres zitten geeft dit „bevolkingsregister" der luisteraars herhaaldelijk ui.- Niet „iedereen behoeft zijn gulden per maand te betalen. In bepaalde gevallen kan ontheffing worden ver leend. In Den Haag heeft b.v. een gezin met drie kinderen en een in komen yan veertig gulden per weck vrijstelling. „Ik ben van de P.T.T. Hoe de contróle in zijn werk gaat weten dc meeste mensen uit erva ring. De controleur wil graag even binnen komen om te zien of er een toestel ia eo als men hem niet bin nen laat krijgt hij zijn zin met een lastgeving. Een enkele keer geert dat wel eens moeilijkheden. Het systeem der radio-zegels biedt iedereen de mogelijkheid een zegel te kopen op het moment, dat hij er geld voor heeft. Het bezwaar is dat vele mensen er niet toe komen regel- matig naar het postkantoor te gaan om zegels te kopen en de luisterver- guaning op tijd om te wisselen- Men kan dat laatste altijd nog doen door de'kaart rechtstreeks naar het kan- »~or te Scbeveningen te zenden. En -iwoordig kan men ook het ach- .allige bedrag onmiddellijk tegen kwitantie aan de controleur vol doen. ïn het kaartsysteem, waar da gelijks tientallen dames aan werken, is precies vastgelegd hoe ieder er met zijn betaling bij staat. Verzegeling Als na herhaalde waarschuwing betaling uitblijft gaat de controleur ambtshalve tot verzegeling over. Het dreigen daarmee brengt meestal reeds het geld op tafel Eigenmach tig verbreken van het zegel betekent het plegen van een misdrijf. Het is nog niet voorgekomen. Als men be taalt. krijgt men onmiddellijk schrif telijk machtiging tot verbreking. Te gen de datum dat een. interlandwed strijd uitgezonden wordt regent het postwissels, al of niet telegrafisch, van mensen die nog op tijd hun toe stel vrij willen hebben om de ver richtingen van Abe en zijn makkers te kunnen volgen. Het systeem van de P.T.T. werkt dus wel. Het geld komt tenminste binnen. Een prettig systeem kunnen wij het nog steeds niet vinden. Maar het is in ieder .geval beter dan de bedelpartij uit vroeger dagen, met het iedere keer weer uitgalmen van een gironummer voor de microfoon en het in uitzicht stellen van het be kende theelepeltje. En ook ïs bereikt, dat niet meer zoals vroeger twee derde van de luisteraars geen cent betaalt voor hetgeen de radio iedere dag weer te bieden heeft. Er is een nieuwe Radio-wet in de maak. Misschien dat deze ook wijzi ging brengt in het systeem van in ning der luisteraarsbijdragen. Drieduizend toestelten heeft de P.T.T. momenteel moeten "verzegelen, omdat het luister geld niet werd voldaan. Daar ie de radio van deze charman- te dame vast niet bij, anders zou ze niet zo Vriendelijk lachen stofjes kunnen niet tot het oog door dringen. Zal er nu over een 3 aar of tien, twintig wanneer ook de contact lenzen .goedkoper zijn geworden niemand meer. een bril dragen? Stel lig niet! Ze zijn, zoals reeds gezegd, niet voor iedereen geschikt en de dragers van deze lenzen zullen het zeker niet geheel zonder bril kun nen stellen. Maar wel is de contact lens reeds een prachtig hulpmiddel gehleken, dat' ook in Nederland nog een grote toekomst heeft (Ingez. Wied.) v voor elke ■Tcuwerren meisjeshand een Middenstandslieleid rust op drie beginselen DEN' H.1AG. Constructieve middenstandspobtiek is gebaseerd op drie beginselen, stelt de minister van' economische zaken vast ,n zbn memorie van antwoord aan dc Ka mer over zijn begroting voor net jaar 1950. Deze beginselen 2yn, be vorderingen van de organisatie der middenstanders, verheffing van oeze stand door verbetering van de vak bekwaamheid der beoefenaren en versterking van de financiële kracht, onder meer het scheppen van b«- zondere credietvormen voor de middenstand. Ook al ls In deze opzichter, nog niet alles bereikt, wat de minister wenst, toch wordt in grote kjnen een constructieve middenstands- politiek langs -de voorgestelde "lijnen uitgevoerd.' Watde regeung van het cadeau stelsel betreft, is de vraag gerezen of het niet. de voorkeur verdient deze materie over te laten aan de organisaties'van het bedrijfsleven. Klachten welke dc minister heb ben bereikt over deloyale concurren- tie-zfja-ic verschillende gevallen cn- gegrohd gebleken. In. vele andere ge- vallen'r\Was de .leiding van grootbe- drljvërt'of dierfstcn bereid de direc- térihJebojx te Staken en. de normale handelsweg weer te bewandc-len. Met contactlenzen van plas tic kun je zelfs zwemmen „Hé, ik dacht, dat jij een "bril droeg?" Het sal kunnen ge beuren, dat deze vraag wordt gesteld en dat de aangesprokene antwoordt: „dat doe ik nóg, maar je ziet 'em niet;' ik draag contactlenzen." Nu, je moet zo iemand wel heel diep in de ogen krjken,_ voor dat je iets bijzonders ziet. Zo goed als onzichtbaar z$n die contactlenzen; laten we maar zeggenrje ziet ze niet op het oog. Maar aan die zo simpel lijkende' plasticvliesjes, die op het hoornvlies van het oog worden geplaatst, danken reeds duizen den mensen.over de hele wereld een verhoging van hun levens vreugde en arbeidsvermogen. Een eeuw geleden uitgevonden Pas sinds Mei van dit jaar zijn de moderne plastic-contactlenzen voor ongeveer f 200."per stel hier en daar in ons land bij opticiens Ver krijgbaar. De uitvinding werd reeds meer dan IÜ0 jaar geleden gedaan door de Engelse natuurkundige John HerschelL Maar eerst in de jaren tussen 1929 en 1939 werd zowel in Europa door Zeiss, als in Amerika, de contactlens verder ontwikkeld. De contactlenzen/die in die periode werden gemaakt, waren van glas. Na de laatste oorlog werd echter plastic als materiaal gebruikt en tot dusver wordt het als ideaal beschouwd voor de vervaardiging van contactlenzen. Niet iedereen kan ze dragen. Voor kinderen zijn ze ongeschikt en ook voor mensen, waarvan de oog-correc- tie nog geregeld verandert, of die voor het lezen een leesbril moeten dragen. Dat zijn dus nadelen van de contactlenzen. Maar de voordelen zijn ongetwijfeld groter. Zelfs ia ge vallen, wam* de gewone brllleglazen nauwelijks verbetering geven, her stellen do contactlenzen een duide lijk beeld. Ze bewegen met 0e ogen mee, waardoor het beeld niet ver vormd wordt, zoals bij het zien bui ten het middelpunt van een brill e- glas, wel het geval is. Doordat de lenzen onzichtbaar 2ijn bij het dragen, heffen ze de bezwaren op, die veel mensen tegen brillen hebben. De erva ring heeft geleerd, dat de on zichtbare contactlenzen erg in trek 2:jn bij acteurs en actrices en in hei algemeen bij mensen, die min of meer op hun uiterlijk moeten letten. In 6ommige ge vallen verdwijnt door het dragen een minderwaardigheidscomplex. Bij sport zelfs 'oU zwemmen zijn de lenzen 'n ware uitkomst, want ze kunnen niet worden af gestoten. (Ingez. Med.) Wanneer U helangsltUing hu ft imr wcrktlijk smaakvolïs sieraden «Hu lil Uw bovBD t tO.- j»Wd t*g«n V.rliM- Dlafjtol- Bfirnd an Brauk. uItg»xond«i"d uurwerkvn. Arbeidsproductiviteit moet omboog Stijging met 16 procent globale vereiste (Vervolg van voorpagina) De toenemende liberalisatie van het internationale handelsverkeer in "West Europa zal het nodig ma ken onze industriële ves.tlgmgspo- litiek aan te passen aan hetgeen in West Europa in gemeenschap pelijk overleg is tot stand geko men Eenerzijds ontstaat hierdoor wellicht de noodzaak bepaalde in dustrieën, die uit nationaal oog punt geen controle behoeven njer- aan toch te onderwerpen, ander zijds spreekt het vanzelf, dat as regering ervoor op haar hoede zal zijn, dat aan Nederlandse indus trieën geen beperkingen worden opgelegd, tenzij deze in de andere deelnemende landen hun evenknie niet vinden in soortgelijke beper kingen. Tal van maatregelen van de overheid vinden hun noodzaak in de dwingende noodzaak, dat ons volk in 1952 wanneer de Mars hall-hulp afloopt, weer ïn staat moet zijn te voorzien ln eigen on derhoud. Er is in verband met de nood zaak in eigen behoeften te voor zien gesproken van consumptiebe perking Globaal gesproken zou men, om het consumptïepeil van 1938 blij vend te verzekeren, moeten komen tot een stijging van de pi inductie met rond een millard gulden, of met 8 procent. Indien deze stijging echter zal worden bereikt, zullen wij onze producten tegen lagere prijzen moeten kunnen aanbieden. Dit houdt, weer in, dat de werke lijke, stijging, door deze lagere prij zen groter zal moeten zijn. Een' voorlopige raming leidt de minis ter hierbij tot een feitelijke nood zaak voor stijging van de produc tie tot 16 procent. Ten einde nieuwe industrieën levensvatbaar te maken geeft de minister de voorkeur aan deelne ming in het industriële, kapitaal boven verstrekking van credieten, waarop immers reeds aanstonds rente- en aflossingsverplichtingen drukken, ïn dit verband gaan zijn gedachten naar aanwijzing van een instituut, dat kapitaal aantrekt van institutionele beleggers en dit benut voor deelneming in onder nemingen, die hiervoor in aan merking komen. E EN arme houthakker woonde Ranunkeitje het huis uitgelopen, erwentscep had gekookt, hele- in een hutje in het bos met Ze holde naar het paleis, belde maal zonder hulp van de koks, zijn dochtertje Ranunkeitje. daar aan en vroeg: Mag ik hier toen vond de,zoon van de keizer i Ze waren heel,, heel, heel erg keukenmeisje worden? die soep, zo lekker, dat hij zei: arm, zo arm, dat ze niet eens stoe- En alle koks zeiden: Wat een Dat meisje moet mijn vrouw len hadden en geen kast en geen wonder, dat er nu net een meisje worden. Zü kookt de lekkerste bedden, helemaal niets hadden ze, °P de stoep staat, juist nu wij er erwtensoep! En zo gebeurde het. - - con nodig hebben. - Ranunkeitje werd later keizerin En Ranunkeitje werd keuken- en haar vader, de arme.houthak- meisje in het keizerlijk paleis en ker mocht in het palets komen ze verdiende genoeg geld om stoe- wonen. En de wonderspiegel hiel- Ranunkeitje breide' kousen en Jen en tafels en nog veel meer te den ze hun leven lang als aan- sokken, verkocht die in de stad kopen. En toen ze op een dag denken. en hoopte dat ze nog eens zoveel zou bjjeen sparen, dat ze voor *-J(leunstoel behalve dan een tafel, die mid den in de kamer stond. Och, had den we maar een paar stoelen, zei de houthakker iedere dag en SOESTDIJK. H.M. de Koningin heeft hedenochtend ten paleize Soestdijk de heren Ariks. Kasiepo en Jouwe uit Nieuw-Guinea, die vergezeld waren van de resident van Nieuw-Guinea, de heer Van Eeehoud. in audiëntie ontvangen. haar vader een mooie kon_ kopen. Eindelijk had ze dertig gulden bij elkaar. En toen haar vader niet thui^was. ging ze naar de stad en keek op de markt naar een stoel- Maar toen ze-daar zo aan het .kijken was, zag ze opeens een spiegel. Och, het was zo'n mooie spiegel, met een vergulde rand. En de koopman zei: Dit is een wonderspiegel. Iedere avond cm zeven uur kun je hierin zien, wat er in de keuken van de kei- zer gebeurt. Toen vergat Ranunkeitje alles wat ze van plan was geweest, ze kocht de spiegel voor zeven en twintig gulden en hield dus niet genoeg meer over voor een leun stoel. TVFST de spiegel kwam ze thuis ir ze zette hem tegen de muur, ze bekeek zichzelf erin en vonc dat ze er heel lief uitzag en dal was ook zo. Maar toen de hout hakker thuiskwam had hij daar niet veel aan, "Wat doe jij hier met die spiegel vroeg hij verbaasd. Toen zei Ranunkeitje: Och, va der, ik had een leunstoel voor U willen kopen, maar ik vond die spiegel zo prachtig., En kijk eens, het is nti precies zeven uur, nu kunnen we zien wat er in de keu ken van de keizer gebeurt. Samen zatèn ze te kijken en j ze zagen daar zeven koks met ho- ge mutsen op, 'die bezig waren de heerlijkste dingen te maken: Soep en gevulde patrijzen, het was verrukkelijk om naar te kuiken, maar de houthakker zei mismoe dig: Wat hebben wij daaraan? We zien allemaal heerlijke dingen in die keuken en hier is niet eens een stoel om op te zitten- Wacht maar, zei Ranunkeitje, die nog steeds in de spiegel keek, dat keukenmeisje zal wel gauw ontslagen worden, want ze snoept. TOEN veranderde de spiegel weer in een gewone spiegel en ze moesten een hele dag wach ten. Maar de volgende avond om zeven uur zei Ranunkeitje: Kijk, vader dat, keukenmeisje is nu ontslagen omdat ze gesnoept heeft. En werkelijk, je kon in de spiegel zien. dat het meisje weg was en dat 2e erover spraken om een nieuw keukenmeide te gaan zoeken. En voor dat de houthakker pre ppies wist wat er gebeurde, was E bakker van het kaboutertjesland die woont in een huisje alleen. Waar woont ie dan? Aan de overkant! zijn bakkerswinkeltje staat op het zand, hij kneedt met de hand en hy' bakt met-de hand, in een oventje van steen. Zijn appelebollen zijn J van Héti zijn krakelingen zijn puik! En dan bakt hij letters van puur banket hy bakt ze van zuiver sprinkhanen-vet dan worden ze netjes in rijen gezet, in 't winkeltje onder een luik. De Koning (zyn.naam is Habbelekuk) wordt morgen honderd jaar. Nu krijgt hij een taart met „veel Geluk'" en krakelingen, een kilo het stuk, de bakker heeft het verschrikkelijk druk, 't moet allemaal morgen nog klaar. ïj*N bakker zegt tegen iedereen tegen iedereen aan de deur: Ik heb het te druk, hoor. Ik sta, maar alleen ui at wil je? Een krakeling? Neen, a neen, gaan jullie toch asjeblieft allemaal heen'. en verder maar liefst geen gezeur! 'k Heb zoveel te doen en ik werk als een paard en zeur nou niet zo aan mijn bol, je weet toch wel, dat de koning verjaart? daar heb ik mijn sprinkhanen-vet voor gespaard, voor koning Habbelekuk 2?n taart, -•net honderd kaarsjes t'ot? Maar toch ïs er iemand, die binnen mag: De schoolmeester Snuffelbaard. Hij stopt zijn neus in een pan met beslag hij snoept van de wafels en zegt met een lach: nou ga ik ma ar weer eens en goedendag, en, bakker, succes met je taart! Gratie voor vijf ter dood veroordeelden DEN HAAG'. Bff K. B. ïs Sra- tie verleer l aan: H. E. dc Gruyter. E. G. Mc-«'bergen, W. A. Polak, X Rïgter en B. Slop, allen tot de doodstraf veroordeeld bil sententie van het Bijzondere Hof te Amster dam. In alle gevallen is de dood straf veranderd in levenslange ge vangenisstraf. (Ingea. Med.) UiUlultend la Tdaa fabrikaten. Errea - Ruton lïolL Electro enz.. Ie Middellandatraat 72 - Telefoon 30310 - 312S3 - Rotterdam I f AATST kwam in een leesbibliotheek een kleine jongen voor de toonbank en vroeg: Een liefdcsboek voor Moe en een wilde-bees- ten-fcoek voor Pa. In zijn onnozelheid zei het kind treffend duidelijk, waar het altijd bij het kiezen van/ontspanningslectuur op aan komt. Inderdaad vragen vrouwen het meest liefdesromans en mannen willen cowboyboeken en wildernisrcmans, zo is het in iedere stad, zowel in ons land als erbuiten. En met films blijkt het al even zo te zijn. Vrouwen gaan het liefst naar films met veel liefde, romantische films met mooie sterren, die in weelde baden, films die liefst ook een bevredigend slot hebben, waar in ,.ze elkaar krijgen". Mannen hebben meer de voorkeur voor wildwest en' avonturenfilms. Dat is nu eenmaal zo en we kunnen het niemand kwalijk nemen. Even. wennen Het inzetten van de «onzichtbare bril' vc-reist natuurlijk een. beetje oefening. Je moet even wennen aan hel inzetten (met of zonder rubber houder) cn het uitnemen vantde lenzen. 'Vrouwen zijn er doorgaans handiger mee dan mannen. Voor het opzetten worden 3 a 4 druppels van een speciale vloeistof in dc lenzen gedaan. Jc voelt natuurlijk wei, dat je iets in je oog hebt, maar dat went vrij gauw. Gemiddeld kunnen ze acht uur aan een stuk worden gedragen. Overgevoelige naturen houden het minder lang uit en zijn al blij, wan neer ze de lenzen bij speciale gele genheden enige uren kunnen dragen. Het inzetten doet geen pijn. zoals de meeste mensen denken. Een goed aangepaste contactlens mag de (ge voelige) iris niet raken, terwijl het oogwit voor aanraking practisch on gevoelig is. Zolang er ai contactlenzen gedra gen worden, is er geen geval bekend, dat een oog beschadigd is doof deze lenzen. Integendeel, binnendringende' In ieder leeft verlangen naar wat avontuur en romantiek Het is maar ol te begrijpelijk het leven kan zo hopeloos grauw zijn. er is zo'n dagelijkse strijd ora de kleine dingen zo':i reeks van grote en minde; grote 2orgen, zo'n tel kens terug' arende onmin met ai die andere mensen waar we mee in huizen samengepropt zitten, da: het werkelijk geen wonder is. dat men in een mooiere wereld vlucht voor een paar uur en raison van een paar kwartjes. Mensen die 'n minachting hebben voor die drang naar romantiek en avontuur zijn óf hyprocriet of ze hou den geen rekening met dc werkelij ke behoefte van de mensen.-Trou wens, hoeveel ontwikkelde lieden zijn er niet. die toch heus wel gfaag ter ontspanning naar een film gaan en die romantische verhalen lezen. Denk maar eens aanbal die pro fessoren die heerlijk weg kunnen duikenin detective-romans, (dat 'lezen wc tenminste altijd ln hun' ev er. sbeschrij v ing) MAAR Dfe KINDEREN Iets anders is het, ah onze heel jonge mensen, de kinderen van 15 en 16 veel naaf films gaan. Meestal hebben deouders bet nog wel de hand en kunnen ze die kinderen verbiecoa of tegenhouden, maar er zijn *tcch grote groepen van op geschoten jongens cn meisjes, die werkelijk verslaafd zijD aan de films. En evenals de beeldromans zijn ook die films een gevaar. Een vlucht in de romantiek is'alleen vergeeflijk wanneer men weet, dat het een vlucht ts en wanneer men zich voortdurend voor ogen houdt, dat dc werkelijkheid heel anders is, wanneer men na afloop weer met de benen op de grond terug komt en kan zeggen: He, he, dat was aar dig, maar nu weer aan do slag. En kiuderon kunnen dat niet. Zc bijjven met hun fantasie en mot hun aandacht tc lang en te intens btf die film hangen. In Engeland is kort geleden eeti verdoorgevoerde enquete gehouden over de invloed van films op kinde ren. De uitkomst van die enquete is gepubliceerd in een boek: Socio logy of Film. Men heeft in Enge land filmclubs, die door de bios coopmaatschappijen worden georga niseerd en gestimuleerd, waar kin deren lid van kunnen -zijn. Maar lang niet alttfd zijn de daar vertoon de films ook werkelijk jeugdfilms en kinderen zien daar dus al de hevig-emotionele liefdesverhalen, al de vaak wrede en lugubere vechtfilms, de smakeloze gooi- en smijtfilms. Ook daar bleek dat de meisjes zonder uitzondering da Hefdesfilms prefereerden, de jongens de avon turenfilms. En we weten ook hier in Hollznd maar al tc goed. hoe dc censuur werkt. Een te lange zoen wordt ge knipt, maar de werkelijk emotio nele inhoud de morele strekking van een film is eigenlijk veel be langrijker dan de dingen, die men kan aanwijzen en kan couperen. Aan jonge mensen, die onbeperkt naar films kunnen gaan, kan dat toch zonder enige twijfel schade doen, al was het alleen maar, om dat 2ij hun hoofd boordevol krij gen met malle verhalen en een vol komen verwrongen moraal. SPRéëK MET DE JEUGD Zoals men zich waarschijnlijk herinnert, is ook hier in Nederland ongeveer een jaar geleden een con gres: Jeugd en Film geweest, waar besproken werd boe men Het best de invloed van films op jongeren kan bestuderen en zo nodig kan lei den, door aan kinderen goede jeugd films aan te bieden. Maar nu trekt de bioscoop nog steeds met een magnetische kracht; al lopen onze kinderen niet dag in dag uit naar do film, wanneer zij de kans krijgen,-doen ze het wel. En daarom is het van groot belang dat -wc met jongeren 'praten over dc films, die ze hebben gezien. Om er dus zelf ook heen te gaan en er nuchter en crilisch met zoon of dochter over te spreken.'Daardoor is hét gevaar minder dat zij zich een Stiekeme wereld van genot ver schaffen, die langzamerhand een veel te grote plaats in hun' fantasie gaat innemen en hen ;»lle mogelijke dwaze ideën bijbrengt. Wanneer wij met onze crlhek ko men, die niet onvriendelijk hoeft te: zijn, rfiaar toch nuijjiter, dan valt die opgeblazen fantasiewereld van zelf Ineen. Toegeven aan een vlucht uit de werkelijkheid is namelijk niet het minst verkeerd, Wanneer men zich bewust is van die vlucht en bewust van de werkelijkheid, die straks weer op ons wacht. Vergift kan heel lang nawerken VAN de helaas altijd weer VOOT- komende .huiselijke" ongeval len wordt een belangrijk percentage veroorzaakt door het drinken per ongeluk of uit onachtzaamheid van bijtende vloeistoffen. Deze on gelukken zijn meestal te wyten aan ongelooflijke onnadenkendheid. In de huishouding worden tame lijk veel gevaarlijke vloeistoffen gebruikt, zoals loog, saustische soda, zoutzuur etc. Op zichzelf hoeft dat nog niet gevaarlijk te zijn, wanneer deze vloeistoffen maar altijd in. de" daarvoor aangewezen flessen met behoorlijke aanduiding van de in houd worden bewaard en buiten het bereik van kinderen worden gehoti- den.1 - Het is verbazend, zo dikwijls als tegen deze regels wordt gezondigd, Zoutzuur in een oude limonadefles zonder etiket of zelfs met het oude Limonade-etiket, loog in een melk fles, men kan zo doorgaan. Deze zomer maakte ik het mee, dat een arbeider, die 's nachts erg dorstig van zijn werk thuis kwam, de limonadefles vond en pas bij het drinken merkte, dat do fles zout zuur bevatte. Het ongeluk was toen al gebeurd. Dit en zoveel andere ongelukken kunnen voorkomen worrier.. De vergiften hebben ogcn'.ilikke lijkc en latere uitwerking. Cnrr.id- dellijk na het drinken van de bij tende vloeistof klaagt dc patiënt over brandende pijn in dc mond, keel, slokdarm tot in de maag. Meestal ontstaan op lippen en mond- slijmvlies korsten; deze zijn bij zwavelzuur zwart, bij salpeterzuur geel. Heeft dc patiënt loog gedron ken, dan zwelt het slijmvlies :n mond en keel zo hevig, dat de pa tiënt dreigt t8 stikken. Is de bijten de vloeistof in de maag terechtge komen, dan kan de maagwand zo aangetast worden, dat hij scheurt. De eerste hulp, die mén zo'n patiënt biedt, moet, dan ook het verwijderen van het vergif uit de maag zijn. Dat kan het best gebeuren door hem te laten braken. Men steke twee vingers in de keel van de pa tiënt of laat hem een glas warm water drinken. - SLOKDARM VERNAUWING Braken mag men alleen opwek ken, als tfiet meer dan dertig minu ten sedert het innemen van het ver gif rijn verlopen-. Anders bestaat het gevaar, dat dc maag door het bra ken scheurt. Voorts kan .men het vergif verdunnen door bijvoorbeeld een halve liter water of melk te la ten drinken. Is braken niet meer mogelijk, dan geve men bij zuur- vorgiftiping zeepwater of gebrande magnesia (een theelepel op een hal ve liter water); bij loog: water met citroensap ofazijn. Zijn de eerste verschijnselen na enkele uren of dagen verdwenen, dan is het ge vaar nog la.ng niet voorbij. Nu komt pas de periode, dat iri het slijmvlies van de slokdarm littekens ontstaan, die door hun samentrekkende .wer king op de duur de slokdarm zou den afsluiten. Veel ouders van Kin deren, die zo'n slokdarm-veretslng hebben, ondergaan, begaan de fout te geloven, dat alles in orde is, nu het kind in. deze weken geen klach ten heeft. Juist in deze tijd moet men goed opletten, of het kind niet moeilijker eet of vast voedsel weigert. Dat is dan een teken, dat er van een be ginnende vernauwing van de slok darm sprake is. Er moet nu onmid dellijk ingegrepen worden.- De pa tiënt wordt ia het ziekenhuis opge nomen en door middel van de son de, dit is een half stijve of slappe slang, wordt de slokdarm gerest. Dat kan maanden en maanden du ren. Is de vernauwing al gevorderd, dan moet een gat in de maag wor den gemaakt. Door dit gat wordt de patiënt gevoed en tegelijkertijd wordt ccn sonde via de mond en bet gat in dc maag heen en weer bewogen om de vernauwing van de slokdarm tegen te gaan. Ook dezo behandeling vergt veel tijd. Wanneer de ziekonhuLsbehande- ling is afgelopen, den..ia observatie van de patiënt gedurende verschei dene jaren nog noodzakelijk, uit een er. ander blijkt dus. dat de ver- etsing door deze bijtende vloeistof fen niet alleen gevaarlijk is. maar ook aanleiding tot langdurige ziekte kan zijn- In enkele, gelukkig zeer zeldzame gevallen is de vernauwing van dc slokdarm niet meer tegen to houden. Dan moet er een nieuwe slokdarm worden gemaakt. Mor» tracht dan een stuk darm tussen het bovengedeelte van de slokdarm en de maag (onder de huid) in te naaien cn zodoende een nieuwe slokdarm té formeren. Het is te be grijpen, dat deza operatie heel moeilijk is. Uit deze uiteenzetting blijkt, dat veel ongelukken voorkomen zouden kunnen worden, als men maar ge noeg voorzichtigheid ir. acht neemt bij het gebruik van bijtende vloei stoffen. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS Boekenweek zal over drie maanden feestelijk beginnen AMSTERDAM. De Nederland- se Boekenweek van het jaar 1950 (25 Februari—4 Maart) zal worden ingeluid met de première voor Ne derland van het toneelspel van Ben van Eysselsteijn „Bazuinen om Je richo" onder regie van Ben Roy- aards en gegeven door de spelers van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg te Antwerpen. ..Het Nationaal toneel van België".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4