Het gaat niet goed achter het IJzeren Gordijn Nieuwe vakbondinternationale positief anti-communistisch Stopperspil - ja of neen? OSCR speelt thuis tegen gymnasiasten met TREVOR HOWARD Russisch Vredesoffensief faalt schromelijk iWisjinsky is geen Litwinow jdr. M. T Thans ook samenwerking met confessionelen gezocht KAB en CNV gaan niet naar Londen Kerstpakketten-actie geslaagd SVV telt zijn knopen en probeert het weer tegen de Volewijckers Delftse studenten krijgen het niet cadeau Korfbal-wapenschouw te Amsterdam Achtjarige school geen regel Wel waar geen andere oplossing mogelijk is ■"S y 4 Zaterdag 3 December 1949 Men «Jet «t irn tenminste niet tegenop het kind bij zijn naam te noemen. De vrees daarvoor was een van de benauwende dingen in ons land vóór 1940. Wat men ver telde van de concentratiekampen zou we] overdreven rijn. En die bewapening liep zo. een vaart niet. En zeker zouden Hitler en de zijnen het niet op een oorlog laten doof) dr. M. v. Blankenstein aankomen. Voor deze stemming, die werkelijk onxe openbare me ning beheerste, waren er tweeërlei oorzaak. Dg belangrijkste was angst voor de Duitsers. Deze waren zeer gevoelig voor harde critiek. Wie laat zich ook graag in de kaart kijken? De Duitsers wisten hoe die critiek tot zwegen te brengen. „Als gij niet zorgt dat uw pers vriende lijker over ons schrijft, boycotten wij uw haven," lieten zij een grote Nederlandse stad weten. Zij deden dat elders ook. Maar vergeefs. Het was puur afdreiging. Want zij had den al die havens heel hard nodig voor hun wapening. Maar de be trekken Nederlandse autoriteiten bogen het hoofd en lieten al hun' invloed gelden om aan de eis te voldoen. Maar dat was het niet alleen. Zoals de Duitse industriëlen Hitier meenden nodig te hebben tegen de vakverenigingen, 20 waren er ook in Nederland invloedrijke lie den, die misschien wel niet mooi vonden, wat in Duitsland geschied de, maar toch wel nuttig, In die leringen zag men het niet graag, dat de toestand in Duitsland in een kwalijk licht werd gesteld. Onze belangrijke bladen waren te fat- maakt voor de Amerikaanse rege ring. Rusland wilde niet aoders dan vrede, zo leraarde hij nu. Best mogelijk, nadat gebleken is, dat de wereld zich niet ra«r bang laat maken en de handen ineenge slagen heeft. Maar hij wilde meer. H|j wilde de leden van de Verenig de Naties, bij meerderheid van stemmen, laten verklaren dat de Angelsaksen het oorlogsgevaar in de wereld brachten. "Wie is te Moskou zo naïef geweest, hem die opdracht te geven? Kan dan Mos kou niet anders dan het eue échec op het andere te laten volgen? De valken van de VJN. hebben Wis- jinsky met het lichtelijk geslonken groepje satellieten jammerlijk al leen laten staan. Men heeft ook zjjn voorstellen ten aanzien van de atoombom tot de bodem doorzien, en ook daarvoor heeft hij geen aanhang gevonden. Tito hoeft steeds nDg gehoopt, men zegt tot in September toe, het geschil met Moskou te kunnen bijleggen. Nu schaarde hij zich herhaaldelijk on der de tegenstanders van Moskou. Wisjinsky is verder gegaan. Hjj heeft het nu lasterlijk genoemd dat Rusland op een wereldrevolutie uit zou zijn. Twee verschillende stelsels kunnen heel goed naast elkaar In de wereld in vrede en samenwerking leven, zo verklaar de hij thans. Hij wordt zoetsappig. Communisten -jacht Moskou heeft in de buitenlandse politiek een nieuwe koers ingesla gen. Maar het heeft er nu geen Litwinow voor. Het was al gerui- men tijd te zien aankomen. Met het ontslag van Molotow is het be gonnen. Maar men gelove niet, dat er nu in Oost-Europa iets veran deren zal. Het tegendeel is waar. Moskou wil blijkbaar zo weinig mogelijk wrijving westwaarts heb ber., om zijn, inderdaad groot ge worden moeilijkheden achter het IJzeren Gordijn ongestoord te kunnen oplossen op zijn manier. Het gaat er niet goed. Overal zijn nu de communisten de vervolgden, in Tsjechoslowakfje, in Roemenie, in Bulgarije. Wie oog een griintje vaderlandsliefde onder hen bezit gaat, als spion en verrader, aan de galg. Nu is in Bulgarije Kostow aan de beurt. Het kringetje van verraad" onder de hoogste com munistische leiders in de vazal staten is nu compleet. In Polen neemt Rokossowski niet enkel de militaire, maar oök de politieke leiding in handen. Hij is een mili tair Russisch gouverneur, zoals de tsaren er steeds te Warschau had den om met harde hand de Polen klein te houden. Maar kan een regime zo op den duur tal van naties onder zich houden? Wij hebben Moskou in zijn wereldpolitiek zo verbluffende fouten zien maken, dat wij reke ning mogen houden met de moge lijkheid, dat het met de Kominform cok nog zou kunnen mislopen. litwinow mon, die het Kremlin node mist. Een der klassen var de R.K. Huishoudschool te Harlingen heeft de hoofdprijs gewonnen in de wed strijd voor scholieren, welke verbon den was aan de actie voor de ver koop van Kinderpostzegels. De hoofdprijs is een vacantie van 14 da gen in Zwitserland. Zestien meisjes en drie leraressen werden er'geluk kig mee gemaakt. j Wysjinski ■matt t?an. een mislukt „vredes offensief' soenlijk om tets tegen hun over tuiging te zeggen. Maar om zekere dingen over het hoofd te zien dat was wat anders. En ten slotte was er dan de vrees, dat de Duitsecs gevaarlijk boos op óns zouden worden. Van oorlogszucht moest men liever niet Spreken. Dat was Immers een on bewezen beschuldiging, zolang Hitier niet tot de aanval was over- gegaan. Men zal zich herinneren dat jhr. de Geer zelfs ie Londen nog -van mening was, dat de Duit sers ons. zonder het geval van Venlo, niet zouden hebben aange vallen. Zo was het bi* ons, maar zo was het ook zelfs In Engeland, Daar wilde men in machtige kringen niet het kwaadste Van Hitier gelo ven omdat men in hem een bol werk tegen de Kussen zag. Kind wordt WÖ de naam 'genoemd..'.. Maar, zoals gezegd, nu noemt men het kind bö de naam. Het ge vaar komt van Russische kant. Het Atlantisch Pact is tegenover Rus land gesloten. Als men van een verdedigingslinie langs de Elbe spreekt, dan is het zonder erbij te verzwijgen van welke kant men de aanval ducht, die moet worden -af geweerd,'Rusland is niet zo dicht bij, Rusland is tegen niets een bol werk, tenminste nu niet meer. Zijn dreigementen vreest men niet, ge lijk onlangs nog gebleken is toen het Noorwegen verbieden wilde mee te doen aan het Atlantische Pact. Dit had het omgekeerde ef fect. Men is bereid heel erge ver halen en berichten over gruwelen te geloven. Dit komt o.a. doordat de Duitsers ons hebben geleerd, dat dingen mogelijk zijn, waarvan wij vroeger niet bereid waren de waarschijnlijkheid aan te nemen. Wij leven daardoor in een realis tischer atmosfeer- Het gevaar zelf is er door verminderd. Ware men in 1S3S al even realistisch ge- weest, dan zou dit ons allicht de tweede wereldoorlog hebben be- spaard. -• Moskou vindt deze toestand merkbaar onbehagelijk. Door zijn agressieve propaganda, door zijn brutaal streven naar expansie en intimidatie Perzië was daarvan eén goed voorbeeld heeft het die aan zich zelf té danken. Het kra- kelerig optreden van het regime Molotow, het fulmineren tegen het plan-Marshall, de oprichting van de Kominform, bet tyrannise ren van. de communisten in het Wes ten, de actie tegen Tito, de onder werping van TsjechosIowakijfV en de blokkade tegen Berlijn, dit alles met elkaar heeft de ogen van de wereld wijd geopend. Die wereld heeft door Hitier, geleerd höe ge vaarlijk illusies.zijn. _L*., Daartegenover heeft WïsJJnsKy nu zijn vredesoffensief orid erno- m«n. Dezelfde Wlsjlnsky die door zijn ongebreideld beledigend op treden te Lake Successbet plan- Marshall uitvoerbaar heeft ge- CV an een onzer redacteuren) LONDEN. Twee problemen hebbed tot nu toe het Londense oprich- fings-éongrfs vuil de nieuwe vakverenizinss-interaationaie beheerst. De vraaj. welke botfdis* de te stichten organisatie in zal nemen ten aanzien van politieke vraagstukken en de verhouding tot het Internationaal Christelijk Vakverbond. Wat het eerste betreft; toen Herhert Bullock, de voorzitter van het Britse Trade Üulon Congress, de afgevaardigden wel kom heette, lerde h{j er de nadruk op, dat men de economische sfeer niet met de politieke moet verwarren en dat het niet de bedoeling was het nteGcommunistische wereldvakverbond in politieke geschillen te mengen. Hat is echter om meer dan een reden duidelijk, dat men deze woorden niet al te letterlijk op moet vatten. houding wil bewaren. Maar heel merkwaardig, voor wie zich herin nert, dat juist de kwestie van steun aan het Atlantisch pact in 1948 "tot de breuk in het oud© "Wereldvak- verbond heeft geleid. Het laatste woord over deze kwestie is nog niet gesproken, om dat de Zweden steun ontvingen van de Denen, die zich door Denemar- keus lidmaatschap van het Atlan tisch pact niet gebonden achtten en omdat de Belgen tussen de beide uitersten willen inblijven. Verhouding tot LG.V. Het vraagstuk van de verhou. ding tot het I.C.V. hangt met het andere probleem ten nauwste sa men, omdat de Amerikaanse vak- verenigingen, die op samenwerking het sterkst hebben aangedrongen, Een kleine honderd Jaar geleden heeft de vakbewegingswereld rich op hetstandpunt gesteld, wt men niet de gevolgen van een bepaald economisch stelsel kon bestrijden zonder tegelijkertijd zich tegen dit stelsel zelf te verzetten. Al is de vakbeweging sindsdien in kwesties als bijvoorbeeld het Joonstelsel héél wat minder radicaal geworden en al is deze stelling door de Christe lijke arbeidersbeweging nimmer aanvaard, er is geen enkele werk nemers-organisatie zelfs niet een zo gematigde als de American Fe deration of Labor dié rich vol komen builen het terrein van de politiek kan houden. Dit bleek ook weer duidelijk op het Lcndense congres, waar Arthur Deakin, zon der protest van Bullock, verklaar de, dat elke vrije vakvereniging openlijk critiek op haar regering moest kunnen uitoefenen. De woorden van Bullock en die van Deakin trouwens eveneens zijn dan ook meer bedoeld als een poging de beginselen van het nieuwe wereldvakverbond duide lijk af te grenzen van het bestaan de, dat onder communistische in vloed is geraakt. Zoals de door Deakin ingediende on twerp -co n sti- tutie voor de nieuwe vakbewe ging? Internationale van A tot Z een positief anti-communistische geest ademde. Niet verwonderlijk Deze geest is niet verwonderlijk, omdat de thans in Londen verte genwoordigde vakbonden juist uit afkeer van het communisme met het bestaande wereldvakverbond hebben gebroken. Toch is het anti- communisme, dat vooral de Ame rikaanse vakbonden aan de dag legden, die Deakin's ontwerp.con- stitutxe nog te zwak vonden, op verzet gestuit. De Zweden hebben er zich bijvoorbeeld tegen gekant, dat. de nieuwe organisatie steun zou verlenen aan regionale overeen komsten als de Westerse Unie en het Atlantisch Pact. Heel begrijpe lijk, wanneer men bedenkt, dat Zweden niet bij de Atlantische Unie is aangesloten en zoveel mo gelijk, in verband ook met zijn ge ografische ligging, eelt neutrale EVERT KüPERS (NrV.y.) .Samenwerking met LC f. heeft zijn bezwaren.*.': y-: WILLIAM GREEN (AE.L.) h Breed anti-communistisch front daarbij worden geleid door de hoop op die wijze een sterk anti-commu. nistisch arbeidersfront te kunnen vormen. Dat er over de verhouding tot de Christelijke Vakverenigings Inter nationale op het Londcnse congres uitvoerig is gesproken, wordt hier door verklaard, dat de verhoudin gen in West Europa sterk van die in de Verenigde Staten afwijken. Anders toch dan in Amerika zijn in tal van "West Europese landen de Christelijke en Katholieke vakver enigingen de concurrenten van Oi- ganisaties als bijvoorbeeld het Nederlandse N.V.V. De Nederland se, Belgische, Deense, Luxemburg se en Zwitserse afgevaardigden naar het Londense congres hebben zich er dan ook van het begin af aan tegen verzet, dat de Christe lijke vakverenigingen uit hun lan den naar Londen zouden worden uitgenodigd. In Frankrijk en-Italië- echter Is de toestand weer volkomen ver schillend. Vandaar dat mensen als Eauladoux en Giulio Pastore scherp tegen het niet uitnodigen der confessionele bonden hebben geprotesteerd. Resolutie Het resultaat van de discussie is nu geweest, dat men een resolutie heeft aangenomen, die het besluit bevat de bij de Christelijke Inter nationale aangesloten vakorganisa ties alsnog te inviteren, met dien verstande, dat zij vóór het volgend congres (d.w.z. binnen twee jaar) het principe zullen aanvaarden en uitvoeren, dat slechts één interna tionaal vakverbond mogelijk is- Dat de vertegenwoordigers van Nederland, België, enz. vóór deze resolutie hebben gestemd Is gedeel telijk misschien een gevolg van de invloed der Amerikanen, ander zijds echter van hun hoop, dat op deze wijze sommige confessionele bonden van het I-C.V. zullen wor den losgeweekt. Zo althans verkla ren sommige gedelegeerden. Of deze hoop gerechtvaardigd is en van een juiste kijk op de Chris telijke vakverenigingswereld ge tuigt, zou kunnen worden betwij feld, waar de resolutie door katho lieken werd ondersteund. "Wat de Nederlandse K.A.B. be treft, zij zal. 2ulks in tegenstelling tot haar Belgische zusterorganisa tie, ondanks de "uitnodiging niet naar Londen gaan. Zij acht het een organisatorische fout, dat de uitno digingen niet via het LC.V, verzon den zijn. Het Nederlandse C.N.V. neemt een soortgelijk standpunt Jn. VGRAVANHAGE. Alle mili tairen overzee en de burgers die onder ven, Ier geRfke omstandigheden le- zullen met Kerstmis 1949 een Niwin-kerstpakket ontvangen., Dit is het verheugende resultaat van de inspanning van het gehele Ne derlandse volk, waardoor de 4e kerstpakketten-actie wederom een succes is geworden. Het was de 5e pakketten-actie die de Niwln sa men met de thuisfronten voerde., In totaal zijn thans 1.000.000 pak ketten naar Oost en West gezon den. Als overbrugging tussen de kerstpakkettenactie en de voor jaarsactie 1850 waarover op het ogenblik besprekingen met het le gerbestuur in Indonesië worden gevoerd zal een derde Niwin- loterij worden gehouden. De hoofd prijzen zijn: een reis naar Ame rika, Egypte of enig ander door de winner te kiezen land, een luxe auto^-en een schaapskooi met scha pen 'en herdershond^ S.V.V. gaat in de wedstrijd tegen de Volewjjckers weer stopperen, na dat de Schiedammers nog geea veer tien dagen geleden dit systeem had den afgezworen. Verandering en be weeglijkheid genöeg dus, maar we geloven niet dat dit constante ver anderen de ploeg ten goede zal ko men. Corveleyn zal dus zijn centrale verdedigende taak weer moeten op nemen. Baas komt op de linksachter plaats. Steenbergen rechts en Van Schjjndel en Van Meerwijk spelen respectievelijk rechts- en linkshalf. Wat de resultaten van deze veran dering to dc wedstrijd tegen de Vo lewijckers zullen zijn blijft een open vraag. S.V.V. behoort wat spel be treft zeker niet op de plaats, waar het nu staat, maar. op papier hebben, de Amsterdammers de beste kan- Trainer Hall van Sparta heeft nu definitief de knoop doorgehakt en Meer spanning in de hockey-tvereld Gewaagden wij kort geleden van terugkerende spanning in de pro motieklasse A doordat de leiders, de Delftse Studenten, hun eerste wedstrijd verloren hadden, thans is ér reden te meer aan te nemen, dat deze fanatieke ex-eerste klas- ser niet zó maar het kampioen schap krijgt voorgelegd, HHIJC II is er namelijk in geslaagd om te gen de pjpeg een draw te forceren, waardoor zowel Victoria als HOC II slechts 1 verliespunt meer heb ben dan de Studenten: D. Studenten HOC II Victoria MRHC Rijswijk TOGO II HDM II HHIJC II 75 1111 14-7 6 3 2 1 8 14-9 6 4 0 2 7 3 2 2 7 2 2 3 7 13 3 7 13 3 7 113 8 14-12 8 10-8 6 10-13 5 6-10 5 7-14 3 12-14 Daarom is de ontmoeting van Victoria az. Zondag tegen HHIJC II er een, waarvan met bijzondere interesse de uitslag tegemoet ge zien wordt. Het argument dat HHIJC II 6e hekkesluiter is en daarom wel het loodje zal leggen tegen de. Vietorianen gaat heel zeker niet op, gezien de hierboven aangehaalde prestatie der Hei Hoters. Het overzichtje geeft ver der aan dat ook MRHC geenszins zonder troeven zit. Na enkele ne- derlagen-op-het-kantje-af begon het herstel, dat j.l. Zondag door zette tegen TOGO II én morgen, naar de historie wil, tegen Rijswijk dat op Laag Zestienboven nog niet tot een enkel winstpunt je kon komen zich weer zou manifes teren. In de B-afdeling zou met enig recht gesproken-mogen wor den van een staartgroep van zeven ploegen en één koploper, n.I. Lei den. Bewezen is onrès inziens thans wel, dat deze laatste club niet alleen dreef op enkele prominente figuren, zonder de hierbedoelde spelers bijten de Leidse studenten toch maar keurig van zich af. Daarom kunnen we bijna niet ge- laven in een geheel, of zelfs een gedeeltelijk succes voor Asvion, dat morgen in Schiedam tegen Leiden in het veld komt. De geel zwarten zouden de punten overi gens heel goed kunnen gebruiken, In de tweede klas krijgt Aeolus n in Groen Geel II een pittige tegen stander, die aiot ücht te overwin nen is. Dat wordt spannend! BNC zal zich door Rapid niet van de wijs iaten brengen en de Gorkum- se ploeg wel achter haar zegekar binden. Ook Victoria II ontwikkelt de laatste weken zoveel kracht, dat het zich laat aanzien dat HHIJC IV het niet erg ver zal brengen, al spelen de Hagenaars in eigen huis. VCL schijnt dit seizoen een ge vaarlijke ploeg te hebben en daarom zijn we nog lang niet zeker van een gunstig resultaat voor Aeolus, dat morgen naar de golf links trekt. De Aeoleanen hebben ons echter verzekerd, dat rij zich niet op eerste sommatie zullen overgeven. RBC zion we met een enigszins bezwaard gemoed naar Rijswijk trekken om Cl. te Werve te bekampen. Ook Lean Idas, dat niet best op dreef is, krijgt de han den vol aan Leiden II. gaat volgende Week terug naar zftn „good old England". In zfln. plaats komt nu de heer D. Livingstone een oud-speler van Everton en Glasgow Celtic, die tot voor kort trainer was bij Sheffield. Hij zal waarschijnlijk aan het eind van de volgende week aankomen en voorlopig tot het eind van. het seizoen de training van de Spartanen op zich nemen. Voor de laatste maal gaat Hall dua morgen moe naar Den Haag, waar Sparta een zware wedstrijd krijgt tegen A.D.O. Het resultaat van deze wed strijd zien we voor een groot deel afhankelijk van de beweeglijkheid van.de Spartaanse verdediging en van Terlouw in het bijzonder. Het ongetwijfeld zware veld zal voor de forse atopperapil een ernstige be lemmering vormen an de watervlug- ge linkervleugel van A.D.O. zal daar zoveel mogeiyk van trachten te profiteren. Toch zal Sparta deze wedstrijd moeten winnen en kunnen winnen ondanks alle tradities van verloren uit-wedstrijden tegen A.D.O. want het Is sterk. Feijënoord, dat nu met Blaake- meyer op dé centerhalfplaats speelt, geven we dezelfde kansen als Haar lem, terwgi een puntenverdeling bfl NeptunusH.B.S. ook wel in de l|jn der verwachtingen ligt, hoewel de laatste Rotterdamse duh wat meer In het voordeel is, dat z|j zich meer thuis voelt op een zwaar veld dan de Hagenaars. Hermes moet, op papier dan al tijd, met een dikke overwinning te rug kunnen komen uit Amsterdam, maar de onaangename verrassingen, die de Schiedammers steeds weer klaar hadden voor de tegenstanders, kan het in dit geval ook wel eens klaar hebben voor eigen supporters, 't Is bij de Schiedammers nu een maal geen vreemde 'gewoonte om te winnen van de sterksten en te ver liezen, van de zwaksten. Toch hou-, den we het op een overwinning voor* de ploeg van Van Buy tenen. Xerxes, dat met Barzllay op de plaats van' Terluln, naar Haarlem trékt, geven we daar de beste kan sen tegen E.D.O., hoewel het een lastige wedstrijd zal worden, temeer daar alle Haarlemmers boos zijn op hun eerste klassers, die het met uit zondering van Haarlem zelf, het er vorige week maar slecht afbrachten en nu flink op hun poot zullen spc- -5 len om zich te rechtvaardigen tegen over hun supporters. Doordat te Amsterdam selectiewedstrijden worden gespeeld, is voor Zuid-Holland maar een klein programma voor de eerste klas vastgesteld. Op het Nenljtotcrreln ontvangt OSCR het Haags Gymnasiasten. Het js met de Rotterdammers niet 20 best gesteld. Zc wisten uit negen partijen pas twee punten te behalen, en het ziet er naar uit, dat-er niet. zo veel meer bij zullen komen of het moest rijn tegen het. eind van de competi tie, wanneer de meeste ploegen zich in veiligheid hebben gebracht en er niets meer te redden valt. Ook tegen Gymnasiasten kunnen we de geel-zwarten niet veel hoop op succes geven. In de residentie spelen Achilles wel zoveel parttien winnen, als no en Vicus Orientis, De .Lei den are® slaan er ook niet b§sl voor met hun vier punten na zeven ontmoetingen, maar gezien hun spclca pariteiten toch niet hopeloos. Ze zullen nog" (Van onze parlementaire redacteur) De strijd, om de ontwikkelings mogelijkheden voor het Voortgezet Gewoon Lager Onderwhs raakte gis teren in de Tweede Kamer geheel op de achtergrond, doordat de kwes tie van de voorbereidende klas aan de Ambachtsscholen in het middel punt der aandacht kwam te staan. En de bezegeling daarvan geschied de in een motie van de heer Peters (K.V.P.), welke door vertegenwoor digers van verschillende andere fracties getekend was. Ogenschijnlijk was de motte on schuldig genoeg, omdat niet anders van de «gering werd verlangd dan dat zij zo spoedig mogelfjk voor de dag zou komen met een plan tot de coördinatie van al de soorten v»n onderw|Js, welke zich speciaal rich ten tot de leerlingen van het zeven, de en achtste leerjaar. Doch het ven|jn zat in dc middenmoot, waar in handhaving werd verlangd van een KB. van 1935, dat uitsluit de overgang van leerlingen, van d© La gere School naar de Ambachts school, indien z|j het zevende leer jaar niet gevolgd hebben. Dit zou dus betekenen, dat de vóórbereiden de klas bfl da Ambachtsscholen, waaraan'de minister rijn. hart heeft verpandj tahoe zou ziJite. Maar de pap wordt nu eenmaal niet zo 'heet gegeten als ztf Wordt opgediend. Om te beginnen stond de heer Stokman (K.V.P,) geruime ttfd te blazen om erjdo voor minister on aangename hitte van te doen ver dwijnen. Deze medeondertekenaar van de motie stelde het voor, alaof bet geenszins de bedoeling was om de minister de handen te binden. En deze putte daaruit moed om te ver klaren, dat htf aan verdere uitbrei ding der voorbereidende klassen op het ogenblik geen behoefte had en in ieder geval dit alleen zou doen, indien het beschouwd moet worden als een hulpmiddel om de toekom stige vorm van het V.G.L.O, te be palen. Toen aldus aan de motie feitelijk alle kracht was ontnómen, werd zij zonder hoofdelijke stemming aan vaard, De hees Van Sleen (Arb.) had succes met een amendement, waar door niet als In het ontwerp de achtjarige school regel wórdt, doch bepaald wordt, dat deze alleen daar wordt gevormd waar geon andere oplossing mogelijk is. Aan dc minis ter wordt overgelaten om te bepa len, wanneer de school zes en wan neer zij acht klassen zal tellen. De poging van dezelfde afgevaardigde om het verplichte minimumaantal leerlingen voor een school voor V-G.L.Ó, In de huidige vorm te handhaven mislukte, ook nadat h|j zijn amendement zodanig had gewij zigd. dat het minimum met dat van de regering maar 10 meer ver schilde. De eindstemming over het wets ontwerp wordt Dinsdag a.s. ge houden. ,Hoe bent U bij de film geko- lijnen; de rest ïs improvisatie, het- men?" luidde de eerste schriftelijke geen natuurlijk consequenties met vraag, die wij Trevor Howard voor- zich meebrengt, legden. jj;et toeval wilde, dat in de film Wel, het toneelspelen zat mij in „The Passionate Friends" m'n tegen- het bloed en ik ging, na m'n gewone speelster Ann Todd was. Ik moest schoolopleiding naar de „Kon. Aca- haar ia die film uitnodigen voor een demie voor dramatisch toneelspel" in lunch on kon maar niet de juiste Londen. Ik werd een groot Shakes- -woorden vinden, haar dit te vragen, peare-bewonderaar en voor de oor- volgens het draaiboek moest Claude log speelde ik al mee in de jaarlijk- Rains, haar man tin deze film), een' se Shakespeare-feesten in diens ge- dag te vroeg thuis komen. Maar dat boortestad Stratford on Avon. De J. was ik glad vergeten Midden in m'n Arthur Rank Org. gaf mij daarna amoureuze gestuntel overviel mij dit enkele onbetekenende filmrolletjes, zo, dnt ik sprakeloos stond. Claude totdat de „grote" Noël Coward mij Rains, met wie ik een twistgesprek ontdekte en ik m'n kans kreeg in moest begin»0", ©«tgihg ditniet en diens nieuwe film „Brief. Encounter", hield toen maar een vaderlijke toe- „Voerde Uw filmloopbaan wol spraak tot mij. De regisseur vond eens in moellljkhedCD?' keer vanniietZdraafbèfk afweek (watj umii=nd'"N6z~A' dat .k 2Clto gebcurl) m de zaafc I0 Uc^ speew.wt^„N.;Holiand-Kpz A, „En wat zijn Uw liefhebberijen?" Ik heb er maar één en dat is cricket. Nadrukkelijk heb ik in mijn contract laten vastleggen, dat tk voor het bijwonen van cricket-test-mat- Ja, zeker, U moet m'n rol, evenmin als Ann Todd, uit m'n hoofd leer- Ik bestudeer het ma nuscript en houdt mij aan de grote dip is om uit de gevaarlijke zone te geraken. Om te beginnen hebben ze tegen AchlHes een goedé kans twee punten" binnen te halen. De selectiewedstrijden, welke op verzoek van de Ned. Twaalftalcom missie worden gehouden, vinden te Amsterdam op hst- Parkschouw- burgterrein plaats, aanvangend tien uur. Deelgenomen wordt door een Zuid- en een Noord-Hollands team en verder door twee twaalftallen samengesteld uit vakken uit Noord, Oost en Zuid. Het ligt in de bedoe ling een keus te doen om te gera ken. tot een voorlopig Nederlands twaalftal en een voorlopig B- twaalftal, dat mogelijk In het vol gend voorjaar tegen Engeland zal spelen. Uiteraard komen verschei dene dsmes en heren, zonder dat er veel over gepraat behoeft te worden, voor elk dier teams in aanmerking, doch het is niet in de eerste plaats het doel déze spelers aan het werk te zien, maar voor namelijk jongere krachten,- opdat voor de zo nodige verjonging van de vertegenwoordigende twaalftal len spelers en speelsters eens een keus gedaan kan worden. Zuid- Holland gaf een goed voorbeeld in deze. Een speler als Den Hertigh werd buiten het team gelaten, maar jonge veelbelovende spelers als Ne- derhof en Kindt zullen worden ge probeerd. Bij de dames zijn V. d. Zee en Van Aalst in de ploeg opge nomen en staan Vlier en V, d. Hoek bij de reserves. Dat het met bet Rotterdams korfbal op het ogen blik niet slecht gaat. bewijst de .sa menstelling van het Zuidhollands twaalftal, waarin tve acht Rotter dammers zien opgenomen en twee als reserve fungeren. Het twaalftal zal in de volgende samenstelling uitkomen: Aanval: de dames J. Be zemen, B. Schuiten, de heren G. 't Hart en J. Bézemer (allen Het Zui den). Midden: de dames G. v. d. Voet (Deetos). H. Merk en de he ren W. Kirtdt (beiden Het Zuiden) en T. Nederhof (Spangen). Verde diging: de dames N. v. d. Zee (Ons Eibernest), W. van Aalst (Het Zx.ü- den) en dc heren H. Berens en K.' Mulder (beide Ons Eibernest). Re serves de dames R- Vlier (Span gen), F, v. d. Hoek (Deetos) en de heren W. den Hartigh (Het Zuri den) en A. Mulders (Deetos). uc- Men zal zich ongetwijfeld uit de film „Brief Encounter", herin neren de hoofdrolvertolker Tre vor Howard, die hierin het type van een nuchtere EngeUman uit beeldt en met zbv pc oeéige en eenvoudige spel met één slag zich een plaats veroverde In de harten van het filmpubliek. Aan hem wijden we in deze ru briek ons eerste interview, dat In zoverfe van andere interviews af wijkt, dat we niet met Trevor Howard persoonlijk sprakenmaar hem onze vragen per brief stel- ches twee dagen vrij moet hebben. Ook vroegen we Trevor Howard, of hij- familie was van dp bekende Leslie Howard. Dat was niet, hot ge val: Maar voegt Trevor cr aan toe: „Als 'm'n spel een klein beetje lijkt op dat van. m'n beroemde naamge noot, dan zal Ik al zeer'tevreden rijn".' Ten slotte schreef bij ons, dat hij de zoon Is van een Engelse vader en aen Canadese moeder. Met hen heeft bij op Ceylon gewoond, waar zijn vader scheepsagent was. Tijdens do tweede wereldoorlog was Howard in höt Britse leger en maakte als parachutist onder meer de landing op Sicilië mee. Z.-HoIland—NOZ B: NOZ A—NOZ B; Nootd-Holbiitl—Zuid-Holland. Delfts brandweer voor komt gevaar voor oude stad DELFT. Het óudc gedeelte der stad is Vrijdagavond ontsnapt aan het gevaar van een grote, alles verwoestende brand, doordat de brandweer energiek Optrad en het vuur, dat in de papieropslag plaats van do firma Dijkman aan de Ko renmarkt woedde, bedwong. Omtrent do oorzaak is nog nieta bekend. Dé schade, enige drukwerk orders, wordt geschat op f 5000. De machines bleven onbeschadigd, De brandweer heeft de gehele nacht wacht gehouden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4