HET ROTTERDAMSCH PAROOL Rechten van de Mens moeten geweten der wereld worden ROOD- WIT-BLA UW ger Lonen 5 proeent Avontuurlijke vlucht van vier Roemenen Dit sfijn de rechten van de mens Groot verlof voor vele militairen r~ Suiker niet j goedkoper 1 r 9ê Jaargang, lió. 290 én Adda. Lange Höven 141; Schiedam Tèl 69300 Abonn.prijs: per week 0;32 per fcyrartaal 4.10, losse nummers f 0.09 Opgericht dóór de Stichting „Hél Parool" SCHIEDAMMER Zaterdag 10 Dec. 1949! Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiert Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vrlei Hoofdredacteur: W. B. P. Schaper Een ieder heeft recht op... Een jaar (jeleden, op 10 Decem ber 1948, heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in een „Universele Ver klaring" de Rechten van de Mens afgekondigd de vrij heden, die volgens algemene christelijke en humanistische - opvattingen ieder mens toeko men en het leven eerst werke lijk levenswaard maken. Geniet thans ieder mensenkind deze vrijheden werkelijk, of weet het zelfs maar, dat het daarop een fundamenteel recht heeft? Verre van dat! De totalitaire regerin gen hebben zich wel gehoed hun onderdanen bekend te ma ken met hun recht op de vrij heid van spreken, drukken, Godsdienst en geweten, van vergadering, van rechtspraak, van vrijwaring tegen willekeu rige arrestatie en bestrafKng om de eenvoudige reden, dat dit het einde van het totalitaire be wind zou betekenen. En in de democratische landen hebben zij, die de openbare mening vor men in een bijna volledige miskenning van de waarde van hetgeen toch eigenlijk als het belangrijkst moet worden beschouwd, nage laten deze Universele Verklaring op effectieve wijze onder de aandacht der burgérs te brengen. Verbreidt de Verklaring tot op de schoolbanken toe Enige weg naar ware vrede Het 'secretariaat der V erenig- d'e Naties heeft zich nu gewend tot de regeringen, met het ver zoek naar aanleiding van het éénjarig, bestaan van de Univer sele Verklaring op alle instellin gen van onderwijs de aandacht der leerlingen eens op'de Rech ten van de Mens te doen vesti gen. Dit is in waarheid een be schamend verzoek. Want moest het niet zo zijn, dat *s mensen recht mits door iedereen ge kend en erkend, de enige garan tie voor de ware vrede iedere week, iedére dag, ja ieder uur opnieuw zou worden geprocla meerd; op de school, in de kerk, in radio en pers? Zeker, er is reeds iets gedaan door de landen van de Raad van Europa. En het Europese „parle ment" in Straatsburg is zelfs nog verder gegaan, door de instelling van een internationaal hof, dat' over vergrijpen tegen de Rechten van de Mens moet oordelen, te be pleiten. Maar het is niet genoeg, bij lan ge na niet. Er bestaat in het ge loof aan de menselijke rechten een kioof, die dwars door de wereld loopt en overbrugd zal moeten worden, zonder compromis, wil dé mensheid eindelijk de vrede deel achtig worden. De kloof, waarop wij, doelen, treedt reeds bij het ge bruik van woorden aan de dag. Zo heeft het woord „democratie" in Amerikaof Nederland een an dere betekenis dan in de Sowjet- .Unie, De Russen, beweren, dat zij vele dingen hebben, die wij in-wat zij de „burgerlijke democratieën" noèmen niet'kunnen' bereiken, om dat hun regering detep-uitvoer- legging vandie dingen controleert. Onze regering .schijnt hun machte loos toe, omdat zijten slotte door het volk wordt gecontroleerd. Zij zouden dit niet op deze wijze uit- ^STANDVASTIG ZIJN EN GEDULDIG" Omtrent dejundamentele menselijke vech ten mag, alleen maar om eenstemmigheid té bereiken, geen compromis worden toe gestaan. Daar verschillende1 regeringen een vetschillend inzicht, hierover hebben zal overeenstemming noeilijk te bereiken rijn. Wij moeten standvastig zijn en ge- hddicr, zegt mevr. Roosevelt en verder: Op een dag als deze bui gen millioenen kinderen zich voor een verheven symbool: ie waardigheid van de mens, die ieder kind ver vuld van vrees en hoop bezig is te worden. Laten wij er naar streven om aan die talloze kinderen een minder smartelijke wereld na te la ten. dan de wrede werkelijk heid waarin wij nu leven. De volken zijn de vruchteloze oorlogen moe, zoals zij het horen afkondigen van voor schriftendie niet worden opgevolgd, moe zijn. Zij verlangen woorden, die door daden worden gevolgd Het vaderland van mevrouw Ro'o- sevelt, Amerika, heeft zich steeds als het toevluchtsoord der vrjjheid bèschouwd. Dit komt ook tot uiting in dé versregels gegrift in het voet stuk van het Vrijheidsbeeld in de haven van New ..York»" dat, naar Europa gekeerd, de zwervenden tot zich schijnt te trekken; Ven uit hét baken in. haar handen Straalt welkomstgroet de wereld over; haar milde ogén Orhspannén de luchtgèkroonde ha vendoor een tweeling-stad omvat. Zij roept met stille mond: Behoudt, gy oude landen, Uu> bombast, Uw verleden, geeft - mij .uw ver-- moeiden en uw armen, Uw saamgepakte massa's, die naar vrijheid snakken, 't Ellendig uitschot van uw dicht bevolkte kust. Stuur hén, die dakloos zijn, door. leuensstorm geteisterd, Naar mij. Ik plaats mijn lamp bij deze-gouden dev.": In het seeHkfe SOWJET-UNIE Propaganda De Russische propaganda tegen het Westen neemt soms fantastische vormen aan. Zo beschuldigt de' „Prawda" de Atlantische mogend heden van de inrichting van negen tig luchtbasés inFranco-Spanjè. Zoals altijd in dergelijke gevallen is hét bericht voor 98 procent vals. Alles wat er'in de laatste vijf Jaren1 in Spanje in dit opzicht gebeurd is, is het volgende: in 1945 werd het vliegveld Barajas 'bij Madrid gemo derniseerd, opdat de Amerikaanse luchtmacht het zou kunnen ge- kruiken bij 'hét' vervoer van de geallieferde troe pen van Europa naar het Verre. Oosten. En bij Barcelona hebben de Fan American Airways onlangs enige uitrusting voor de navigatie opgesteld, ten einde het daar gele gen vliegveld meer geschikt voor de internationale burgerluchtvaart te maker Voor wat de overige ze- vèn en t? riitig vliegvelden betreft, wèarvan „Prawda" beweert, dat zy thans door Amerikanen en Brït- tén gecontroleerd en uitgebreid worden hiervan is geen woord waar. De „Prawda", zegt het be richt ontleend te hebben aan het Spaanse communistische tijdschrift „Mtmdo Obrero". Dit is klaarblijke lijk even onbetrouwbaar els alle overige communistische publicaties. Mhar het dóel, waarmede de „Praw da het sprookje overnam, is glas helder: de Russische massa's wijs te toÉtken: „Hét Westen omsingelt ons'. drukken, zij zouden zeggen, dat in de Sow jet-Unie 'het volk zijn re gering controleert, door aan déze regering bepaalde absolute rechten toe te staan. Wij daarentegen voe len, dat bepaalde rechten nooit aan de regering overgedragen kunnen worden, maar. in handen van het volk moeten "blijven. Er is slechts een mogelijkheid om de volken, die zich thans nog aan totalitaire regiems toevertrou wen, te bewegen tot een onder- schrijving. der Universele Verkla ring, welke hun overheersers ban wegvagen: het goede voorbeeld. Mensen beklagen zich immers meestal niet over discriminatie, tenzij" aan deze mensen vrijheden worden onthouden die zij bij an dere mensen zien, Daarom hopen wij, dat aan da stem varl het V.N.-secretariaat het ruimst mogelijke gehoor zal wor den gegeven en 'regeringen; scho len, kerken, en alle andera instel- lingen, die daarvoor in aanmerking komen, niets zullen verzuimen om de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens tot de leid ster van liet maatschappelijk en Staatkundig leven te maken. NederlandDenemarken voor de radio De wedstrijd Nederland—Dene marken wordt Zondag door de AVRO over Hilversum I uitgezon den. De reporter ls Aad van Leeu- wcn. De uitzending begint om 1.55 uur met een reportage van de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de K N V B,, waarna om Z uur het wedstrijd verslag volgt. Zondagsrijverbod opgeheven Benzine duurder DEN IIAAG, Na 1 Januari zal het Zondagsrïjverbod voor goed tot het verleden behoren. Wanneer bet parlement het wetsontwerp tot ver hoging van de ïnvo err echten op ben zine zal hebben goedgekeurd, zal de hogere benzineprijs vanzelf leiden tot zuinig gebruik van het motor voertuig, aldus Is geantwoord door minister Spitzen op schriftelijke vragen van het Kamerlid, Ir. Pos- thuraa (P-v.d.A.V Zou de voorgestelde wet echter «liet worden "aangenomen, dan zal de minister opnieuw tot beperkende voorschriften zyn toevlucht moeten nemen. Laat uw brandstofbonnen niet verlopen DEN HAAG. Het rijkskojen- bureau deelt mee, dat de hierna ge noemde losse brandstof fenbonnen met ingang van 16 December 1949 hun geldigheid verliezenrantsoen- bonnen „brandstoffen 11 eenheden 1949/'5Q", rantsoenbonnen „brand stoffen 6 eenheden 1949/1950", rant- soenbonnen „brandstoffen 1 eenheid 1948/1949", rantaoenbonnen „brand stoffen voor a.s. moeders". Deze bonnen "moeten uiterlijk o'p 15 December a,s..:bij een brandstof- fenleveraneier worden ingeleverd. CATANIA. De Etna rommelt weer. Vrijdag dreigde een nieuwe uitbarsting van da vulkaan. Op Ca tania, dat twintig kilometer van de vuurspuwende berg verwijderd ligt, daalde een. regen van as neer. De boeren op de hellingen, treffen voor bereidingen om hun huizen opnieuw te ontruimen. DEN HAAG. Naar de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening meedeelt, is het om technische redenen niet mogelijk over te gaan tot verlaging van do prys van suiker. In de onderhandelingen, die thans worden gevoerd niet de Stichting van de Arbeid over lonen en prij zen zal ook de prijsstijging van het varkensvlees en het feit, dat een gedeeltelijke compensatie door prijs verlaging van de suiker achterwege zal blijven, onderwerp van bespre kingen uitmaken. Bij Martinez in Caiifornië is een Douglas van de „California Ar row Airways" tijdens een hevig on weer verongelukt. Alle negen inzit tenden vonden de dood. Het toestel was op weg vau Oakland naar Sa cramento. Vrijdagmiddag werden op het gemeentehuis te Barneveld de huwelijken voltrokken van twee zusters en een broer uit één ge zin. Twaalf rijtuigen, de voorste door twee schimmels getrokken, gingen in galop door de pluim- vcestadnageoogd door uelen. die meteen daarop naar het ge meentehuis trokkenwaar reeds een hele schare stond. Achter eenvolgens stapten daar uit de bruidsparen iWinJce Bruining met Teunis van Beek, Mart (pi tje Bruining met Hendrik Straal- maii en Jan Bruining met zijn nichtje Lutske Bruining. Een aardige bijzonderheid was uoorts nog, dat Minke in het rood, Martij ritje in het wit en Lutske in 't blauw icas. wat de vrouwe- Ij-jkc belangstellenden natuurlijk I rijkelijk stof tot praten gaf PLANNEN NA HÉT EERSTE OVERLEG (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Woensdag zal in de Raad van Economische Aangelegen heden, zo geheten REA, het resultaat van de tot nu loc gevoerde bespre kingen tussen regering en Stichting van de Arbeid worden behandeld. Dat schynt erop tc w(jzen, dat althans reeds zekere mate van overeenstem ming is verkregen. Volgens eerdere berichten licbbcn de drie vakbonden enige tijd geleden berekend, dat een loonsverhoging van 5% nodig zou zyn, om-de stijging van de kosten van het levensonderhoud ten gevolge van de devaluatie te bestrijden. Intussen is echter tjjdens het overleg van de regering met de Stichting van de arbeid duidelijk geworden, dat de regering van de herziening van de lonen, die in feite op een derde loonrondc zou neerkomen, gebruik zal willen maken om tevens weer over to gaan tot. een vermindering van'de nog overgebleven subsidies op levensmiddelen, Inmiddels is; zelfs' reeds :ove'rge-; gaan tot een drastische verlaging van de subsidie op varkensvlees. Ook op. brood en margarine geeft de regering nog een subsidie, welke hoge eisen stelt aan het landbotiw- egalisatiefonds. Nu zou volgens onze inlichtingen de regering niet van plan zijn de broodprijs een verhoging te doen ondergaan, doch een. afschaffing van de subsidies op margarine, wel ke tot een verhoging van de mar- garineprys met zeven en een halve cent per half pond zou leiden, zou wel in het voornemen liggen. Op grond van deze plannen heeft de Stichting van de Arbeid bere kend, dat de loonsverhoging welke de gevolgen van de devaluatie en van de opheffing van subsidies zou moetea overkoepelen, zeker 10 dient te 'bedragen. Daartoe is echter de regering vol gens onze inlichtingen niet bereid gebleken. Een loonsverhoging, wel ke verder zou gaan dan 5 waaruit naar ruwweg is berekend een verhoging' -van het 'prijspeil van het'Nederlandse exportproduct met 2^3 zal voortvloeien'acht de regering onaanvaardbaar om de ge volgen, welke dit voor onze concur rentiemogelijkheden op de buiten landse markten zou hebben. Wel was z\j aanvankelijk bereid een verlaging van de suikerprijs te overwegen. Intussen is echter ge bleken wij waagden dit reeds gisteren te voorspellen en indertijd is het van officiële zijde bevestigd dat de suikerprijs zich door tal van technische oorzaken niet laat verlagen. Dat heeft nieuwe moei lijkheid geschapen, want in het plan van de regering {5 loonsverho ging en verlenging van subsidies) was deze suikerprijsverlaging een essentieel element. Het is dus niet uitgesloten, dat onder deze omstan digheden de regering nog tot een geringe verhoging van het percen tage bereid zal zgn. Maar voorlo pig is het toch wel zo, dat een ver hoging van .5 het meest waar schijnlijk moet worden geacht. Piloot met pistool gedwongen naar Belgrado te vliegen Een ieder heeft hét recht op zijn leven, zijn vrij' heid en de veiligheid van zijn persoon. Niemand mag in slavernij of horigheid gehouden worden. Niemand mag onderworpen worden aan foltering of aan wrede, onmenselijke of vernederende be handeling of bestraffing. Niemand mag onderworpen zijn aan willekeurige arrestatie, vasthouding of verbanning. Een ieder heeft óp de basis van gelijkheid aan- spraak op een behoorlijk en openbaar verhoor door een onafhankelijke en onpartijdige rechter by de bepaling van zijn rechten en verplichtingen en bij elke tegen hem gerichte strafactie. Een iederdie onder verdenking van een. straf baar feit staat, heef t er recht op, dat hij voor on schuldig wordt gehouden, zolang zijn schuld niet via een openbaar proces in overeenstemming met de weten waarin hij alle waarborgen nodig voor zijn verdediging heeft genoten, bevxzen is. Niemand mag btootstaan aan willekeurig ingrij pen in zijn persoonlijk leven, zijn huis of zijn brief wisseling, noch aan aanvallen op zijn eer en zijn naam. Een ieder heeft aanspraak op bewegingsvrijheid en verblijf binnen de grenzen ran de staat. Een ieder heeft het recht een land; ook zijn eigen land, te verlaten en naar zijn land terug te keren. Een ieder heeft aanspraak op een nationaliteit. Niemand mag willekeurig van zijn nationaliteit worden beroofd. Meerderjarige mannen en vrouwen''zonder eni gerlei beperking ter zake van ras, nationaliteit of godsdienst, hebben het recht te trouwen en een gezin te stichten.. Een iederiheeft het recht op eigendom. Niemand, mag willekeurig van zijn eigendom worden be roofd. Een ieder heeft het recht op vrijheid vange dachte, van geweten en van godsdienst. Een ieder heeft het recht op vrijheid van mening en meningsuitdrukking. Een ieder heeft aanspraak op vrijheid van onge stoord vergaderen en zich verenigen. Een ieder heeft het recht deel te hebben aan het bestuur van zijn land, hetzij direct hetzij door vrijelijk gekozen vertegenwoordigers. De wil van het volk moet de' grondslag van het regerings- gezag zijn. Een ieder heeft het recht op arbeid, op vrije keus van werk, op rechtvaardige en gunstige arbeids voorwaarden en op bescherming tegen werkloos heid. Een ieder heeft het recht tot vorming en toetreding tót vakverenigingen. Een ieder heeft aanspraak op rust en vrije tyd, omvattende mede redelijke beperktheid van ar beidsduur en periodieke vacantle met behoud van loon. Een ieder heeft recht op een levensstandaard v oldaende voor de gezondheid en het welzijn van zichzelf en zijn gezinvoorts, heeft een ieder het recht op bestaanszekerheid in geval van werkloos heid, ziekte, ongeschiktheid, weduwstaat en ouder dom. Alle kinderen, in óf buiten huiuelijk gebaren, zullen gelijke maatschappelijke bescherming, ge nieten. Een ieder heeft recht op onderwijs. Onderwys moet, ten minste voor lager en ander basisonder wijs, kosteloos zijn. Lager onderwijs is verplicht Het onderwijs moet begrip, verdraagzaamheid en vriendschap onder alle volken, rassen en gods dienstige gemeenschappen alsmede de activiteit der Verenigde Naties'ter handhaving van de vrede be vorderen. Niemand mag onderworpen zijn aan willekeurige arrestatie en vasthouding Dit fundamenteel menselijke recht werd door de 'nazi's op da gruwelijkste wijze overtreden. Beelden a Is het bo venstaande zullen niet langer mogelijk zijn, wanneer de Uni versele Verklaring van de Rech ten van de Mens tot het onver vreemdbaar goed van allen ge wórden is. Gevecht hoog in de wolken BELGRADO. Vier Roemenen die om politieke redenen hun land wensten te verlaten, hebben een stout stukje uitgehaald. Zij bevon den zich in een vliegtuig van de Roemeense luchtvaartmaatschappij, dat van Sibcn op weg was naar Boekarest. Hoog in de wolken ont rukten zij aan een lid van de Roe meense militia zijn pistool en schoten hém door het h' ofd. Daar op renden zij naar de bestuurders cabine, drukten het wapen in de rug van d'e piloot en dwongen hem kóers te zetten naar Belgrado. Kort voor het middaguur landde het toestel daar tot grote verbazing van de vliegveldfunctiqnarissen. Dadelijk nadat de machine op het vliegveld van de Zuidslaviscbe hoofdstad was geland begonnen officials van het ministerie van binnenlandse zaken en het legerde passagiers te-ondervragen. Het wa ren er in totaal vijftien, waarvan een gedeelte terug naar buis wilde Terstond werd daarom contact op genomen met de Roemeense am bassade 'r-Vf Het is voor het "eerst, dat een vliegtuig uit een der Oost Europese landen in Zuidslavië is geland na een dergelijk incident. Volgens de Zuldslavische autoriteiten bevon den zich in het vliegtuig geen pro- Nee toch Heus! Als u suikerklontjes maakt en u geeft er pokersteentjes by, en de hoogste worp geeft uw firmanaam weer cn de slechtste worp vormt met haar letters de staat of uw politieke antipathie bent u dan rijp voor een bekeu ring of niet? Dit is een van de vele Engelse problemen Sommige Zwitserse kantons publiceerden uan bekeurde dronken automobilisten de naam. De Hoge Raad heeft die kantons in het ongelijk gesteld. Het mag niet. Wordt gevraagd een nieuw afschrikkingsmidriet. De koning der Berlijnse ge organiseerde bedelaars heeft bepaald, dat ieder lid van het gilde elke dag op zijn minst 8 mark moet binnenbrengen., „an ders komen pensioenfonds en ziekengeldregeling nimmer voor mekaar". Een bureau van 4? deskundi ge politiemannen achterhaalt 96.2 procent der 27000 per jaar te New York als oermist opge geven personen. De meeste mannen verdwijnen in Mei, de meeste dames in September. Zijn statistieken dor?, niets hoor! sy Nederlander benoemd tot Hoge Commissaris in Lihye LAKE SUCCESS. Ome land- genoot de heer A, Pelt is door de V.N. benoemd tot Hoge Commissa ris voor LI bye, de voormalige Ita liaanse kolonie, die op 1 Januari 1952 onafhankelijk, zal worden. De voornaamse taak van de Hogc: Commissaris -zal zijn het voorberei den van een Constitutionele Verga dering, die ëen grondwet moet op stellen. Hij wordt bijgestaan door een adviesraad. mïnente persoonlijkheden. De pas sagiers en de bemanning, die naar hun vaderland willen terugkeren zullen per trein naar Boekarest worden gezonden. Volgens een vertegenwoordiger van het Zuia- slavische ministerie van binnen landse zaken zal het gebeurde door een Zuidslavisch-Roemeense com missie worden onderzocht. Vlieg tuig en passagiers zijn onder bewa king van de Zuidslavische veilig heidsdienst gesteld. Internationaal bewind over'Jeruzalem FLUSHING MEADOWS. De algemene vergadering der Verenig de Naties heeft met - 38 tegen 14 stemmen en 7 onthoudingen beslo ten Jeruzalem mder een perma nent internationaal bewind te plaatsen, dat zijn gezag zowel bin nen als buiten de stad. zal uitoefe hert. Het. internationale bewind zal komen te staan onder een door de Beheerschapsraa d aan te wijzen, '"hogere autoriteit. De assemblee be- sl.QQt. ygcdfir .de 'Beheerschapsraad verzoeken W zijn- Vólgende zit-" ting waarschijnlijk in Januari a.s. de opstelling van een sta tuut voor Jeruzalem te voltooien,, waarin de beginselen moeten zijn. neergelegd, zoals deze zijn vervat in de door de algemene vergade ring goedgekeurde -resolutie. OP 20 DECEMBER DEN HAAG. Het ministerie van oorlog maakt bekend, dat met ingang van .20. December 1949 hel volgende personeel van de land-- macht, met inbegrip van de lucht strijdkrachten, dat z'dn dienst Sn Europa verricht, met groot verlof kan worden gezonden. Ten eerste: dienstplichtige onder-r officieren en korporaals met kaöer- opïeiding, die vóór 1 Januari 1047 zijn opgekomen. Ten tweede; dienstplichtige kor poraals zonder. kader opleiding, en soldaten, die vóór 1 Januari 1949 zijn opgekomen. Van deze laatste groep zijn uitge zonderd, zij, die mét de voorl-ni's- ploeg 1949 zyn opgekomen, ongeacht tot welke lichting' zij behoren; zij, door wier vertrek organieke tekor ten zouden ontstaan cn tenslotte zij, die bij de L.SfK. dienen en eén téch- 'nische vakopleiding genieten of heb ben genóten. Deze laatsten worden zodra zij 24 maanden, in werkelijke dienst. zijn, met groot verlóf ge zonden.' Tenslotte kan. met ingang van 1 Maart 1950 groot verlof worden verleend aau dienstplichtige onder officieren enkorporaals met kader- opleiding, die voor 1 Juni. 1947 zijn opgenomen. Ondergedoken Nazi's krijgen amnestie BONN. Aan voormalige Nazi's, die zich sedert 1945 verborgen heb ben gehouden, zal amnestie worden verleend, indien zij zich vóór 31 Maart a.s. onder hun werkelijke naam laten inschreven 'en .Indien zij géén grote misdaden hebben ge pleegd. Dit ls een der bepalingen van een amnestie-wet, welke door de Westduitse Bondsdag ia,aange nomen. Alleen enige leden van de Beierse party stemden tegen, daar zij menen, dat de afzonderlijke sta ten moeten beslissen over amnestie. Labour boekt een veelzeggende overwinning LONDEN. In de tussentijdse verkiezingen, welke in Bradford in het Engelse graafschap Yorkshire werden gehouden, heeft de Labour- party met een meerderheid van 4009 stemmen haar zetel weten te behouden in het parlement. Deze verkiezingen stonden daar om zo in het middelpunt van de belangstelling, daar de uitslag een belangrijke aanwijzing vormt voor de aanstaande algemene verkiezin gen' in Engeland.- De uitslag was als volgt: George Craddock (Labour): 23.335; J. I* Windle (conservatief): 19.313, een verschil dus van 400D stemmen, hetgeen, onverwacht hoog wordt geacht, Socialistische actie tegen terugkeer van Leopold BRUSSEL. De voorzitter van- de Belgische socialistische partij heeft een beroep op alle partijleden gedaan, bijdragen te storten voor een propagandafonds. voor een cam pagne tegen de terugkeer van ko ning Leopold. Kónd weer Weersverwachting, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond Wisselende bewolking- met voornamelijk in de noordelijke, helft van liet land hier en daar enkele regen- of sneeuwbuien. Geleidelijk naar noordelijke, richting- -draaiendé wind, aan vankelijk zwak tot matig, later, langs de Waddenkust hu en dan vrij krachtig, In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte tot matige, vorst. Overdag temperatuur- oplopend tot enke- le graden boven, het vriespunt. 'IIDec.: Zon. op. 8.38: onder- 15-20.;. Maan op 22.44-onder 12,51. 12 Dec.; Zon óp 8.39,. onder 15.28' Maan op onder 13-W.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1