Grote manifestatie van Noorse beeldende Kunst Verzwakte Deense gaat Parlementaire democratie Duitsland in gedrang 3 Veld Olympisch stadion niet de grootste zorg 5 Schilderkunst nog vrij jong Cultuur op hoog peil I J Zeven maal won Nederland ftfERWOGENE, ZONDAG IN OLYMPISCH STADION Jubileumwedstrijd kan en MOET gewonnen worden Deens elftal eigenlijk versterkt clubteam /'"'rt'-p: V_ J Conflicten inplaats van de hoognodige samenwerking 111 Hardleersheid is een groot gevaar r Ur. M. 65.000 plaatsen nog veel te weinig Zaterdag 10 December 1949 N AMSTERDAM loopt een schip van stapel: deOslofjord, een Noorse oceaanstomer. De doopplechtigheid woTdt verricht door Kroon prinses Martha. Op die dag staat de naam van Noorwegen breed-uit boven de kolommen uan de Nederlandse kranten. Enkele tientallen kilometers buiten Oslo, in schier ontoegankelijk, gebied, verongelukt een Nederlands vliegtuig, met een groot aantal kin deren aan boord. Dagen achtereen verschijnt opnieuw de natim wan Noorwegen in de Nederlandse pers. Noorwegen! De Nederlander wordt bij dergelijke gebeurtenissen er voor een ogenblik aan herinnerd, dat ergens hoog in Europa een land ligt, dat.bekend is om zijn fjorden, om zijn bergen, zijn sneeuw en zijn bossen. Elke Nederlander weet, dat Noorwegen en Nederland sedert de lente van het rampjaar 1940 tot in de lente van het bevrijdingsjaar 1945, openlijk en in het verborgene, schouder aan schouder hebben ge- vackten tegen dezelfde Duitse onderdrukker. En de meeste Nederlanders kennen uit de gard der zaak óók nog een aantal namen van Noren, wier roem verder ging dan de eigen grenzen. Maar Noorwegen isniet alléén Het land van de poolontdekker Amundsen, van de kuiistrijdster en filmsterSonja Henie, van Quisling" Trygve Lie, van Fridtjof Nansen en-Edvard Grieg. Détail van de muurschildering in het nieuwe stadhuis te, Oslo van Aage Storstein (voltooid in 1949). Op Zaterdag 17 December a.s. zal in het Haagse Gemeentemuseum een grote tentoonstelling worden geopend van het werk van Noorse schilders en grafici. Deze tentdon- stelling, die de naam draagt „10 0 jaar Noorse schilder kunst", zal voor ons land een volstrekte verrassing betekenen. Voor het eerst in de geschiedenis van Noorwegen gaat het nationale Noorse schilderijenbezït in eèn zó uitgebreide samenstelling over de grenzen. Voor het eerst zal het buitenland oog in oog komen te staan met een sublieme, tot dusver buiten Noorwegen geheel Onbe kende kunst. Die eer valt te beurt aan Den Haag.:- Wie: hier in- Nederland, in cultu reel en artistiek verband, Noor wegen zegt, brengt het, wat het ge bied van de muziek betreft, niet verder dan tot het- noemen van de namen van Johan Svendsen en Ed vard Grieg, de man van de Peer Gynt-suite. Wat- \de letterkunde aangaat, tot de namen en het werk van ïbsen, Björnson, Knut Hamsun en Sigrid Undset. En wat de schil derkunst betreft, uitsluitend tot de naam van Edvard Munch. En dan zijri er zélfs nog honderdduizenden Nederlanders, die de naam van Munch nog nimmer hebben ge hoord, Het is tragisch, dit te moe ten constateren. Nederland is tot dusver bijna uitsluitend georiën teerd geweest op het Zuiden, op het buurland België, op'Frankrijk en Italië. Noorwegen is ver en Noor wegen is koud. En Noorwegen ligt noemen. Ter gelegenheid van de' tentoonstelling heeft de conser vator van het Noorse Rijksmu seum, de heer Leif Ostby, een ca talogus .geschreven en samenge steld,; die kan worden beschouwd als een beknopte geschiedenis van een eeuw Noorse schilderkunst. Niet alleen vindt de. bezoeker een complete beschrijving van de ten toongestelde werken, maar boven dien is van alle kunstenaars een korte biografie opgenomen. En de samenstellers van de tentoonstel ling hebben het geluk gehad te kunnen beschikken over een groot aantal van de beste schilderijen en door Bert Bakker het beste grafische werk, dat Noor wegen in de afgelopen, eeuw. heeft voortgebracht. iStaat steunt kunst Dat een land goede kunstenaars heeft, is op zichzelf niet zo bijzon der. Maar voor dit land is het toch wel vermeldenswaard. En wel hierom: Noorwegen is wat zijn op pervlakte betreft een groot land, heel wat groter dan Nederland.' De bevolking echter is verhoudings gewijs gering: ruim 3 millioen in woners. En nu is het zéér bijzon dere, dat de gehele Noorse .bevol king zich handhaaft op slechts 4 van de totale oppervlakke. Dat be tekent dus, dat 96 van het land onbewoonbaar is, „woest en ledig". Misschien, dat deze simpele vens méér in staat zijp, bewonde ring te wekken voor de Noorse cul tuur en kunst, dan enig uitvoerig artikel dat vermag te doen. Het culturele en artistieke leven in Noorwegen staat op een bijzon der hoog peil. De Staat steunt we tenschap en kunst op grootse wijze. De beste kunstenaars krijgen re gelmatig belangrijke opdrachten. En omdat Noorwegen slechts voor zulk een. gering percentage be woonbaar is, en er zo weinig (eigenlijk maar drie of vier) grote steden zijn, én omdat Noorwegen niet is verdeeld in allerlei gods dienstige en politieke groepen en seeteu, kan de regering zich per mitteren, om uitsluitend de be langrijkste kunstenaars op-" drachten te verstrekken, zonder dat zij er rekening mee behoeft te houden of de kunstenaar Protes tant of Rooms-Katholiek, rechts of links is. Alleen en uitsluitend aes- thetische maatstaven kunnen wor ded aangelegd. Het volgende voor jaar wordt te Oslo het nieuwe stad huis, waaraan jaren en jaren ïs ge bouwd, officieel in gebruik geno men. Dit stadhuis is een waar won der. geworden. De allerbeste kun stenaars hebben tegen zeer be hoorlijke vergoeding de gelegen heid gekregen exterieur en inte rieur met beeldhouwwerk en muurschilderingen te vervolmaken, Enkele schetsen van deze muur schilderingen zijn ook te zien in het Gemeentemuseum. „100 jaar Noorse schilderkunst" "is een tentoonstelling geworden, die niemand behoeft af te schrik ken; geen verzameling van uit sluitend abstracten, van surrea listen enz. Zoals het Noorse land' en de Noorse geest zijn, zó is ook bet werk van de schilders en gra eci: reëel, open en door en door gezond. De Noren en dat komt vermoedelijk ook door de min of meer geïsoleerde ligging van het land zijn minder aangetast door decadentie, negativisme en. levens angst, dan de bewoners van de meer centraal gelegen landen van Europa. Daarom "is hun werk in staat, bij.de bezoeker, ongeacht zijn plaats in' onze samenleving, het verlangen op' te roepen en bera wellichtvoor een ogenblik terug te voeren naar de eigenlijke le venswaarden: rust, bevrijding, vre de voor het hart en een onbevan gen schoonheidsontroering. Nederland sloot sedert dé bevrij ding culturele accoorden, o.a. met België, Frankrijk cn Italië. Moge deze tentoonstellingeen eersté stap zijn op de wég naar een der gelijk accoord met Noorwegen, Tot dusverre werden gespeeld: 19J2: Denera.Neder!, 41 <3—0) 1914: Denem.—Nedert. 4—3 (1—3) 1920: Nederl.—Denem. 20 (1—0) 1921: Denem.Nederl. 1—1 (1—1) 1922: Nederl.—Denem. 2—0 (1—0) 1925: Nederl.—Denem. 4—2 (1—0) 1926: Denem.—Nederl. 4—1 (20) 1927: Denem.—Nederl. 1—1 (0—1) 1926: Nederl.—Denem. 2—0 (1—0) 1931: Denem.—Nederl. 0—2 (0—0) 1935: Nederl.—Denem. 3—0 (1—0) 1S38: Denem.—Nederl. 2—2 (1—2) 1949: Denem.—Nederl. 1—2 (1—1) Stand: Nederland Denemarken 13 7 3 3 Steenbergen (SVV) is Zondag reserve AMSTERDAM. Naar wij ver nemen is Schijven?«r (EDO) als reserve voor het Nederlands elftal, dat Zondag tegen Denemarken speelt, vervangen door de SW- speler Steenbergen. Schy venaar heeft last van een dikke enkel en daarom achtte men het beter om voor hem een andere reservespeler aan te wijzen. (Ingez. Med.) hoest, griep... Do weldadige warmte van Thermogèna »ult de_ptjn In keel en borst en verjaagt de aanval. (Van onze sportredacteur) De veertiende Interlandwedstrijd tegen Denemarken staat voor de. deur. Een zeer bijzondere in de lange reeks van landenwedstrfjden, want deze ontmoeting geldt als Jnbileumwedstryd SU het 60-jarig bestaan van de KNVB. Zo ooit, dan zal het Oranjeteam al het mogelijke in het werk stellen deze wedstrijd te winnen, want de spelers zullen het stuk voor stuk als een eretaak beschouwen in deze wedstrijd te mogen uitkomen. Of aanvoerder Arie de Vroet na afloop praeseg Lotsy met een verheugd gezicht zal kunnen zeggen „WU hebben het voor elkaar gekregen", is ech ter een vraag, welke moeilijk kan worden beantwoord en wel omdat men over de juiste sterkte van het Deense en het Nederlandse team eigenlijk een weinig in het duister tast. Een feit is, dat beide vertegenwoordigende elftallen sinds de laatste ontmoeting van een half jaar geleden in Kopen hagen zijn verzwakt, Ons land verloor Faas Wilkes, dé man die toen de zege van 21 voor Nederland veilig stelde en zich daarmede voor de zoveelste maal match winner had getoond. Het Nederlands elftal moet zonder hem zijn boontjes doppen, maar dopte 6 November tegen België verkeert. Of het 't zonder Wilkes ook beter kan? De wedstrijd tegen de Denen zal dïfmoeten bewijzen. Vast. staat, dat de Deense top klasse zwaardere aderlatingen heeft moeten ondergaan dan de Nederlandse. Bij ons gaat het prac- tisch alleen om Wilkes omdat Ber- tus de Harder en Appel, waren zij in Nederland, nog geen Oranjeshirt zouden dragen. Bij de Denen was het een half jaar geleden al anders. De buitenlandse „snorders" hadden toen reeds hun werk gedaan en di verse prominente spelers wegge kocht, eveneens naar Italië. Daar na is de crack Praest gegaan, ge zwicht voor de pecunia en de aan- voeder I. Jensen (halfspeler) heeft ook zojuist zün handtekéning on der een „duur" Italiaans contract gezet, waarna hij voor de wedstrijd tegen Nederland bedankte. Gevoe lige klappen voor de Denen. Daar bij vergeleken komt Nederland er (voorlopig) nog gezegend af. Intussen menen we wel té- mo gen zeggen dat deze jubileumwed- strfjd gespeeld wordt op een ogen blik dat twee tijdperken in de voet balwereld elkaar raken. Aan dit feit doet niets af dat de KNVB bij iedere gelegenheid verklaart, dat het zal vasthouden aan het ama teurisme en'alleen het amateuris me. Terlouw staat klaar om z'n koffers te pakken, aldus meldt Ita lië. Anderen staan op de numeratie volgens insiders. Maar hoe het zij: de K.N.V.B. bestaat 60 jaar en Ne derland speelt een wedstrijd tegen een tegenstander, die ook het ama teurisme nog voorstaat. De Denen komen dus met een verwaterd" elftal, temeer omdat nog twee gekozen spelers hebben moeten bedanken. Het zijn de rechtsback ErikKoeppen (wegens een blessure) en rechtsbinnen Jo- ren Hansen arts van beroep die zich niet vrij heeft kunnen ma ken. Merkwaardig is, dat de Deense keuzecommissie niet minder, dap zeven spelers gereeruteerd had uit de Kobenhavn Boldklub, zodat misschien beter gesproken kan worden van een versterkt clubteam dan van een nationaal elftal. Nederland komt hiertegenover in het vdd met op Schijvenaar na de- f DENEMARKEN Nïelsèn Petersen Pilmark E. Hansen Moeller Bennicke Holm Birk Omvold -Jensen Lyngsaa Scheidsrechter Hamus (Lux.) Clavan Timmermans Eoozenburg Schaap Lenstra De Vroet Terlouw Van Schïjndel v. d. Sluis .Everse Kraak NEDERLAND Het nieuwe, over enkele maan- den in^gebruik: te nemen stad- huis van Oslo zo akelig geïsoleerd. Maar de be zoeker van deze-Noorse tentoon- stelling, zal'Jrrik twijfel daar niet. aan onomwonden tót de' erken ning komen, dat het de hoogste tijd werd, dat Nederland in aanraking kwam met de Noorse beeldende kunst. •V Wanneer wij ons afvragen, hoe het komt, dat de Noren zélf niet. eerder de behoefte hebben gevoeld, ctti hun werk. buiten het eigen land ten toon te stellen (de ten toonstelling in het Haagse Ge meentemuseum is ook tot stand gekomen Dp initiatief en verzoek van Nederland), dan is het ant woord niét met zekerheid te geven. De .Noorse schilderkunst is nog be trekkelijk jong., Zü (beslaat eigen lijk .niet veel meer dan inderdaad een eeuw. Noorwegen kan dus niet bogen op een eeuwenlange traditie op dit terrein. Wellicht, dat één vande oorzaken van het „thuis houden" óók gelegen is -in de 'be scheidenheid van. de Noren., Toen Edvard Munch in. de dertiger jaren een tentoonstelling zou houden in Amsterdam, zag 'hij daar' erg tegen op. Hij moet toen hebben gezegd: „Waaróm zal Ik mijn werk.laten; zién in de stad van Rembrandt?" En in zijn inleiding voor de cata logus van de komende tentoonstel ling" verontschuldigt de dirëeteur van het Noorse Rijksmuseum te Oslo zich voor het feit, dat Noor wegen de moed heeft, om zijn be zit te laten zien in een land met zulke rfjke en langdurige tradities op het gebied van de beeldende kunst. Deze angst en deze veront-; schuldigingen zijn m.i. misplaatst. De Noren hebben sedert het begin van de negentiende, eeuw tot aan vandaag een aantal schilders^ voort gebracht, die zich kunnen meten .met de groten uit die tijd overal elders in de werèldi Het heeft geen zin, om in dit ..artikeltje (namen te De dingen zijn in Duitsland" niet wat zij lijken. Over Oost-Duitsland Hoef ik dit niet te bewijzen. Daar krijgen .wij in (hoofdzaak te zien, wat de. Russen ons voor'ogen willen toveren. Zo vaak ik in Duitsland ben geweest en gelegenheid had. ernstig te spreken met vertegen woordigers van de partijen, die daar nu de ledepoppen van de Rus- doOBi v. Blankenstem SCHUMACHER te onbeheerst sen zijn, kreeg ik ondubbelzinnig te horen hoe graag zy de dingen anders zouden wensen; dan zü zijn; hoe slecht, naar hun gevoel, het Russische dwangbuis hen paste. Met de sociale en economische in stellingen, die de Russen hadden ingevoerd, waren zij het menigmaal in beginsel eens: de- toepassing en de vormen van dwang, daarbii uit geoefend, vonden zij ondragelijk. Dé verdediging van hun samenwer king :metde Russen berustte in hoofdzaak op critiek van hetgeen er irt 't Westen haperde: De';voort durende macht van oude macht- hebb ers. in het bijzonder „in de in dustrie, het uitblijven van een. af doende agrarische hervorming, de tragi-comedie van de-denazificatie. Hun verantwoordelijkheid voor de administratie van het oostelijk ge bied weerhield hen menigmaal, de moeilijke levensomstandigheden in dat gebied toé te geven. Daarover valt echter niet te twisten. Dat nog altijd 'dagelnks honderden, soms duizenden, huis en haard fn de Russische;zone in de steek laten om toevlucht te zoeken in de westelijke zones, zonder te weten hoe zij daar een bëstaan of zelfs maar ónderdak zullen vinden, is reeds -voldoende aanwijzing. Hun verhalen zijn wel sprekend: Hoe groot het getal dezer lieden-wel is blijkt, statistisch., reeds uit het. feit. dat ik. op mijn vele autotochten in Z.W. Duits land, nooit zonder lifters ben ge weest, die juist „de vrijheid ge kozen hadden. In het Westen is in het bijzonder de politieke toestand niet wat zij li.ikfc. Wij horen voornamelijk de stem van Adenau-er. die slechts door het toeval van meerderheids- formatie, tot formeel vertegen woordiger van het volk van West- Duitsland is geworden. Ziin meer derheid bestaat, omdat de stemmen van Berlijn niet meetellen. Die meerderheid wordt niet door zijn partij gevormd, die op de socialis ten, ook nu Berlijn niet meespreekt, slechts een overwicht heeft van 139 131. Alleen een coalitie met de Vrije Liberalen en het zwakke Centrum (10 stemmen) maakt het parlementair bestaan van de rege- ring-Adenauer mogelijk. Telt men de wilde elementen in de Bonds raad, de Beierse volgelingen van de pathologische Loritz, de even sterke aanhang (1-7) van de hyper-natio nalistische Duitse partij, en de communisten (15) op bij de socia listische oppositie, dan wordt de verhouding 201 192( Enige kleine groepjes blijven dan toch altijd cp de wip zitten. Adenauer zelf is. zeker geen echt vertegenwoordiger van het politiek denkendeDuitsland, al moet hij dat voor de bezetters zijn. döor zijn ambt. Hij heeft steeds anders ge dacht dan de anderen. Na.de vorige oorlog behoorde hij tot de betrek kelijk kleine groep van pro-Fran sen, wier positie vooral door anti- Engelse gezindheid bepaald werd. Het is bij Adenauer zo gebleven. Zeer de aandacht heeft het getrok ken. en veel verontwaardiging heeft het bok in Duitsland gewekt, dat hij in een van zijn eerste rede voeringen als kanselier. Amerika dankte voor de redding van het Duitse, volk. maar Engeland, dat er groter óffers voor gebracht had, vergat. Het werd. wel terecht, als niet minder dar. een lompheid be schouwd. en Adenauer heeft het la ter moeten corrigeren., vooral ook dm de mening van zijn eigen men sen. Na de eerste wereldoorlog is er ^een tijd geweest dat hij een der "hoofdlieden heette, van het Rijn landse separatisme, dat een Rijn staat wenste met Keulen als hoofd- ADENAUER geen reële macht stad. "Velen in die wereld, ook on der de later zeer nationalistische grote industriëlen, deelden zijn. op vatting. Tenslotte waren zij blij, op het schip gebleven te zijn, toen dit bleek, nog zeer zeewaardig te zijn. Om dit allés kan Adenauer niét met werkelijk, blijvend gezag, 'voor West-Duitsland spreken. Hij is te veranderlijk geweest. Hoe weinig in overeenstemming met ziin. be ruchte, nationalistische rede in Zwitserland, is nu zijn inderdaad meegaande politiek ten aanzien van de westelijke mogendheden. Maar als hij een bijzonder nauw samen gaan met Frankrijk bepleit, dan weten de Fransen dat zijn stem niet die van zijn natie is. Hij is niet de staatsman, van wie men zeker kan zijn, dat hij de gevoelens van de openbare mening van zijn land vertolkt. Adenauers macht is gelukkig misschien voor dit ogenblik - mogelijk, omdat het .Duitse volk geen begrip heeft, van' parlemen taire democratie.'Schuhmacher, de leider van de socialisten die ook weer niet de gevoelens der zijnen zuiver vertolkt doet het evenmin als Adenauer. Ware het anders, Duitsland zou nu door een coalitie geregeerd worden.. Want meer dan o'oit eist de toestand van het land samenwerking; Dit gebrek, aan begrip Is duide lijk uitgekomen in de uitbanning voor 20 vergaderingen van Schuh macher. Zeker Schuhmacher was mis met zijn lelijke beschuldiging (Sa^ Adcnauer.de kanselier der ge allieerden was. Men kan deze ver bitterde, en door veel lijden over prikkelde man een ontsporing ver geven. Maar hij had deze uitdruk king, toen hij tot herroeping her haaldelijk werd aangemaand, niet mogen handhaven. Had men hera daarop uit de zaal verbannen, voor de lopende vergadering, dan ware dit reeds een harde terechtwijzing geweest voor een parlementariër van zijn stand, Inplaats daai-van verbande men 'de leider van de oppositie voor 20 vergaderingen, dus wellicht voor maanden, uit het parlement. Wat een wanbegrip E Men moest toch beseffen, dat dit de Bondsraad voor lange tijd zou verlammen! Het ernstigste van het geval is dat de Duitsers blijkbaar niet kun nen leren. De republiek van Wei- mar is, politiek, ten gronde ge gaan aan een verkeerd begrepen, en daarom absurd parlementaris me. Het wezen van het echte, vruchtbare parlementarisme is de nieuwe republiek blijkbaar al evenzeer vreemd. Wij hebpen èen waarschuwend voorbeeld in de geschiedenis. De oude Poolse landdag is bet klas sieke voorbeeld van een „parle ment", dat een land noodlottig wordt Toen Polen, in 1918, werd hersteld, kreeg het een democrati sche parlementaire regering. Maar weer bleek het parlement niet tot vruchtbaar samenwerken in staat. Het liep binnen korte tijd uit op de militaire dictatuur van Pil- soedski. Het einde was het voor Polen zelf dodelijke, samengaan van dit bewind met de Duitsers tegen Tsjechoslawijke. Hardleersheid is bij volken een groot gevaar, En wij kunnen niet gerust zijn, vóór wij eindelijk be wijzen zien, dat. Duitsland met zijn ervaringen iets heeft geleerd. zelfde ploeg als tegen België, welke het ongeslagen Nederlandse record -Denemarken wist nog nooit in ons land te winnen zal moeten verdedigen. Gezien een en ander aan Deense zijde zouden we ge neigd zijn te zeggen, dat zulks wel mee zal vallen. Oranje zou dan achtontmoetingen hebben gewon nen en drie gelijk gespeeld. Voorzichtige K.C. Onze keuzecommissie is ook dit maal voorzichtig geweest, mis schien wél te, voorzichtig. Zij is weer «mp! in haar schulp gekropen na de oefenwedstrijd tegen Djur- gaarden, die inderdaad geen reden gaf om een .streep aan de balk te zetten. Maar late men niet verse-, ten dat het een oefenwedstrijd was. Zal Schaap inderdaad beter zijn dan Van Steenbergen en.' Röozeu- burg gevaarlijker,of zo ge wBt technischer dan Van Geen? Wie zal er een juist antwoord op geven. Misschien de werstrijd van Zon dag?-Het is niet zo, dat de succes sen van 't Oranjeteam in de eerste plaats gebaseerd zijn op technisch vermogen, zoals dit bijv. wel bij de Denen het geval is. Wij weten allen waar het 'm wel in zit: die vleug van enthousiasme, de overrompe ling, het tempo. Het meeste van dit alles ontbrak in de laatste wed strijd tegen de Belgen. Schijvenaar is er het slachtoffer van gewor den. De' BW-er Van der Sluys ook geen jeugdige knaap meer neemt zijn plaats in. Hier houdt het mee op. (Lenstra hebben Her berts c.s. op de vleugel laten, staan. Als er maar weer niet onverant woord switchen hét gevolg van is. De ADO-ers Timmermans en Cla van speelden Zondag jl. een prima partij. Daarover dus weinig zorgen. We hopen, dat Terlouw niet te spe culatief optreedt er> dat de kant- halfs Van Schïjndelen De Vroet als devies nemen: snel verplaatsen en de bal het werk laten doen. Voor het overige wachten we maar weer af tot Zondag. Voor de 179ste maal in de geschiedenis van de Bond zal ons nationale elftal dan starten, als de Luxemburgse scheidsrechter Hamus beginnen blaast Wat aan 'n interlandwedstrijd vooraf gaat (Van onze sportredacteur). -y.' We staan in de diepte van het Olympisch Stadion in Amster dam, d.w.z. midden op de malse groene vlakte van het voetbal veld tussen de indrukwekkende verlaten tribunes, welke drui pen van vocht. De regen, valt hij stromen. Enkele werklieden lopen verloren in "de ruimte/ sjouwen met banken als voorbe reiding voor de interlandwedstrijd NederlandDenemarken op Zondag a.s. In de grote plassen op de sintelbaan, welke het voetbalveld tot een groot eiland maken, spiegelt zich de Mara thontoren. Op het grote scoringsbord boven het Noordelijke doel weerspiegelt zich nog de triomf van Blauw Wit op K.F.C., Zondag jl.: 6—-L Gaan hier nu 65.0€0 toeschou wers in? Het stadion lijkt,, nu het verlaten, ligt, veel kleiner dan als de tribunes zijn volgepropt. Maar zie, als een der terreinknechten naar de bovenste gaanderijen klimt worden ons de verhoudingen weer duidelijk. „Ja 't weer is meer dan slecht," zegt Cris Berger, onze oud-wereld recordhouder op de 100 m, die op zichter is van het stadion, „m.-.ar het kan niet zo hard regenen af net veld verwerkt het. Of beter gezegd de draineerinstallatie. Onder de gehele wielerbaan loopt een sloot, welke het water wegtrekt en bo vendien is er de laatste weken nog een pomp bijgekomen, zodat plas sen nooit (kunnen voorkomen. Con troleert u zelf maar." Inderdaad, het veld is wat glad, maii" ondanks het feit dat wij het op onze gewone schoenen inspecte ren krijgen we geen natte voeten. Het veld is dan ook niet de groot ste zorg van de heer Berger, Er ko men heel wat belangrijker dingen kijken bij de voorbereidingen voor een interlandwedstrijd. Het begint met het drukken van de entreebil jetten, hetgeen uiteraard een van de belangrijkste zaken is. Vervolgens worden de losse tribunes op de wielerbaan opgetrokken, welke .plaats bieden aan 8 d 9000 perso nen. De toeschouwers voor deze plaatsen worden niet meer, zoals voorheen, via de Marathonpoort naar binnén geleid, doch door de twee tunnels, welke naast de doe len uitkomen en die tijdens de Olympische Spelen door de deelne mers werden gebruikt. Alle tribu nes worden geïnspecteerd en geke ken wordt of de nummers nog op alle plaatsen staan. De Koninklijke logo krijgt een feestelijk tintje, wordt a.m. met bloemen versierd. Bij belangrijke wedstrijden doen niet minder dan 300 controleurs dienst, die uiteraard in ïos-vaste dienst zijn. Zij moeten allen van speciale toegangskaarten worden voorzien, evenals, het personeel voor de buffetten 150 m&n. sterk de kussenverhuurders, de pro gramma-verkopers en de 25 man van dé geneeskundige dienst,, dia; zelfs met een ziekenwagen present; zijn. Ook enige, dokters, die bil toerbeurt dienst hebben, ontbreken niet. Verder moeten besprekingen worden gevoerd mét de politie en' de nodige maatregelen worden ge- troffen om de aan- en afvoer van het (publiek een geregeld verloop ta i laten hébben. Op zoek naar „ver* stekelingen" Op de dag zelf wordt het stadion h 's morgens aan een nauwkeurige t- inspectie onderworpen, want hét is; in het" verleden wel eens voorgè-:' kómen, dat 's nachts enige ^verste-- kelingcn" over de hekken klom men. Een laatste bespreking met de controleurs wordt gehouden en dan worden de vlaggen gehesen op do tribunes, hetgeen ook nog een heel karwei is, want het zijn ér zo'n li kleine honderd in getal. Dan gaanj de hekken open. Zondag gebeurt: dit om 12 uur en om 2 uur begint de wedstrijd, Het stadion kan thans het maxi- i: mum aantal .toeschouwers zoals gezegd 65000 bergen, hetgeen echter nog veel te weinig is. Het publiek zal als het de. toegangshek- ken is gepasseerd een geheel nieu- we asfalt-grondbedekkmg vinden,, welke, leidt naar de tribunes. De omloop onder de tribunes is thans ook bestraat, met tegels, zodat men niet meer in het gruis behoeft te lopen. De geluidsinstallatie in het stadion is verbeterd. Alle luidspre kers staan thané; jn groepen op de grond, hetgeen het geluid ten goede komt. Als we dit alles weten, verlaten we, nog steeds in striemende regen, het geweldige bouwwerk. Straten makers zijn druk bezig de ingan- gen van het stadion te verbeteren: „Weet u niet aan een kaartje voor ons te komen, meneer?'-'

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5