r Revalidatie op grote schaal in ons land noodzakelijk Btitlin-caiiip Zand voort in 1951 wellicht in exploitatie 1 Huiskamer-ontvangst in ons land primair Veiligheidsraad prijst Nederland Beter arbeidsgeschikt maken dan alleen ondersteunen De grondslagen zijn gelegd MSBil ,e 625 lijnenstelsel definitief aanvaard Dr Van Royen: Wij zouden ook geslaagd zijn zonder UNCI vrezenzegt Geen excessen te burgemeester Fenema „Van alle gemakken voorzien" Vóór Kerstmis stemt de Eerste Kamer Der gute Anton -met Victor Silvester Dinsdag 13 December 1949 3 <Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM. Als vroeger een chirurg bij iemand een been had ge- imputeerd dan was na het herstel van de wond de behandeling practisch afgelopen. Alleen vroeg de chirurg zich als mens dan vaak af wat er van de patiënt zou worden als hij het ziekenhuis verlaten had. Een vraag, waarop hij geen antwoord wist. Volgens de moderne inzichten is de behandeling van de patiënt na het directe medische ingrijpen pas in haar beginstadium. De vraag is nu on middellijk al: hoe houden wij deze man geschikt voor productieve arbeid in de maatschappij. De moderne behandeling, die men re-validatie, opnieuw valide maken, noemt, staat in ons land echter nog in haar allereerste kinderschoenen In Engeland, waar men veel oorlogsgewonden had, wordt zy op zeer grote schaal toegepast voor soldaten en burgers en in ons land wordt zij met succes aangewend in het militaire revalidatie-centrum ..Aardenburg" te Doorn. Er is nu echter een begin mee gemaakt om deze behandeling ook in ons land op niet-militairen toe te passen. Het ligt voor de hand, dat men daarmee niet alleen de betrokkenen onnoemelijk veel leed maar ook de gemeenschap veel geld bespaart, dat anders aan steun uitgegeven zou moeten warden. al 600 behandelingen per maand. Onder leiding van Dr. Van Gogh hebben wij er iets van de revali datie. gezien Wij zagen b.v. hoe een meisje haar benen leerde ge bruiken op een staande fiets, een soort home-trainer Anderen de. den heilgymnastische oefeningen in een aparf lokaal. In het nieuw te bouwen ziekenhuis „DijkzicKt" te Rotterdam komt ook een revali datiecentrum. Volgens Mr, Lührs is een dergelijk centrum het best op zijn plaats in een grote stad als Rotterdam, waar men naast medi sche specialisten en ziekenhuizen ook een goed georganiseerde ar beidsbemiddeling tot zijn beschik king heeft. Behalve 4n Rotterdam wordt nog in andere plaatsen van ons land in öc een of andere vorm aan reva lidatie gedaan, in het Wilhelmina- gnsthuis te Amsterdam b.v. en in Aldus ongeveer begon de uiteen zetting, die Dr. J. E van Gogh ons •gaf toen wij hém van de iveek op zochten in één van zijn klinieken. Dr. Van Gogh, die in ons land als d. e revalidatie-cxpert kan gel den, leidt niet alleen de militaire revalidatie m Doorn, maar Oök de revalidatie-afdeling voor burgers, die sinds enkele maanden aan het Westerziekenhuis te Rotterdam is verbonden. De bedoeling De revalidatie, aldus Dr, Van C-ogh houdt in het kort het vol gende in: anatomisch herstel (ope ratie b.v.), functioneel herstel (training der spieren), psychisch fit houden van de patiënt, even tuele omscholing, tewerkstelling in het productieproces. Als het laatste is bereikt is de behandeling pas voltooid. Met de physieke training moet al onmiddellijk begonnen worden, zo mogelijk al vóór een eventuele operatie. Ook daarna als de pa tiënt nog het bed moet houden wordt de spier-training voortgezet. Het is fout pas te beginnen als de patiënt weer uit bed is. Dat is veel te laat. De behandeling moet con tinue zijn en wij streven daarbij naar een maximale activering van de patiënt. Dat Is niet alleen licha melijk maar ook geestelijk .van buitengewoon belang. Behalve ve.e soorten van medische behandeling, zoals bestraling, worden heilgym nastiek en massage toegepast en ook geestelijke harding achten w« van grote betekenis. - Omdat-ons- steeds de. vraag voor .ogen staat wat de patiënt zal gaan doen als hij (eventueel voorzien van een kunstarm, een prothese) weer in de maatschappij komt, ligt het voor de hand, dat eerL goede revalidatie alleen kan geschieden door nauwe samenwerking tussen medische en sociale experts. In zijn eenvoudigste vorm bestaat het team uit drie personen: de medi cus, de bijzondere bemiddelaar van het arbeidsbureau en cie so ciale werkster (voor hulp in de gezinnen). Welke arbeid? Tijdens de behandeling wordt de patiënt aan een aantal tests onder- worpen, lichamelijk, psychisch en karakterologisch. Uit de resultaten krijgen wij voor iedere patiënt een „persoonsprofiel", dat wordt ge toetst aan de 4200 „beroepsprofie len" die wij in Nederland hebben. Dan blijkt dat bijna iedere patiënt nog wel voor een bepaald beroep geschikt is. De bemiddelaar moet dan voor éen betrekking zorgen. De wettelijke verplichting om een aantal invaliden ia de bedrijven op te nemen kan daarbij hulp bie den. Ook worden er wel patiënten in zgn. „beschutte" werkplaatsen ondergebracht. Wij spraken ook met Mr. A. Lilhrs, de administrateur van So ciale Zaken en Volksgezondheid te Rotterdam en met Mrr J, H. Ver- gragt. hoofdcommies van het Mi nisterie van Sociale Zaken. Beide heren hebben met Dr, Van Gogh een studiereis naar Engeland ge maakt en alle drie hebben ze een uitvoerig rapport uitgebracht. Daaruit blijkt o.ip. dat in Enge land .hele industrieën met minder validé werkkrachten worden ge dreven. Vijf angsten Aan 60 der Engelse zieken huizen is een revalidatie-afdeling verbonden, zei Mr Vergragt ons. Alles is er op gericht de patiënten te behoeden voor de vijf angsten: voor pijn, financiële schade, werk loosheid, declassering als arbeider en processen voeren. Mr Lührs vertelde o.m. wat er momenteel in Rotterdam wordt ge daan, waar een stichting in net leven is geroepen, die het revali- datie-werk zal overkoepelen. In bet Westerziekenhuis is de revali datie volgens de nieuwe principes reeds ter hand genomen en er zijn Een bank met katrollen en ge wichten helpt dit jongetje by de oefeningen om weer het volledige gebruik van zijn been te krijgen. een revalidatie-centrum Twente in voorbereiding. Coördinatie In 1945 Is op initiatief der rege ring de Raad voor Arbeidsherste! opgericht. Onder toezicht van deze Raad wordt nu getracht het reva. lidatie-werk te coördineren. Er ko men twee landelijke centra, een op het landgoed „De Hoogstraat" te Leersum, dat waarschijnlijk in 1351 gaat werken, en een voor Zuid-Nederland in de Sint Maar tenskliniek te Nijmegen. Het ligt verder in de bedoeling een spe ciaal omscholings-centrum in het leven te roepen, waarvoor men aan het landgoed „De Beerscho ten" te De Bilt heeft gedacht. Het inrichten van de nodige re- valididatie-centra in Nederland zal millioenen kesten Maar het geld zal goed besteed zijn. Niet alleen morele en geestelijke baten we rot het af doordat het levensgeluk van vele tienduizenden mensen wordt behouden of hersteld maar ook rechtstreekse financiële baten. Dr. J. S. Strating te Peize heeft in een proefschrift uitgerekend, dat het financieel voor de gemeenschap vijfmaal voordeliger is de invali den arbeidsgeschikt te maken dan ze zonder meer te ondersteunen. Volgens de schatting van een der door ons geraadpleegde des kundigen zijn er ia Nederland 200.000 mensen, die momenteel voor revalidatie in aanmerking ko men Er valt in ons land dus nog wel het een en ander te doen, al zal het niet wel doenlijk zijn alle invaliden van thans nog weer ar beidsgeschikt te maken. Men moet echter ook in de toekomst zien. Alleen bij de Rijksverzekerings bank stonden op 1 November van dit jaar 93.659 invaliden ingeschre ven, die samen per jaar bijna der tien millicen gulden invaliditeits- >.v en in rent® trekken, om precies te zijn de mijnstreek Behalve het mili- t12.355.083,28. En er_ zijn nog tien- taire .centrum te .Doorn is fr ook een kleiner in Leiden voor de ma rine, In verscheidene ziekenhuizen in het land heeft men inrichtingen voor physische therapie en ortho pedische chirurgie In Enschede is Tot de oefeningen om weer macht te krijgen over een „zieke" hand behoort dit spelwaarbij een bal door middel van een stok naar een cirkel gerold moet wordpn. niet bij de Rijksverzekeringsbank staan ingeschreven, de kleine zelf standigen bijvoorbeeld. Revalidatie op grote schaal is dus de eis. Voortzetting in veel ruimer verband van wat in Rotter, dam voor burgers is begonnen en in Doorn al enkele jaren met groot succes voor militaire wordt gedaan De fn Doorn door Dr. van Gogh en zijn staf opgedane ervaringen zul len daarbij in vele opzichten als richtsnoer kunnen dienen HANDEN HOOG, BOBBYl Peter Schofield, acht jaar, en z\jn zes jarig broertje John, keerden met de Mauretaniavan Amerika in Engeland terugAls keurige En gelse jongetjes verlieten zij twee maanden geleden hun huis in Godolphin, Cronwall; al$ twee miniatuur cowboys keerden zij uit Langhome, Philadelphia, te rug. In echt Amerikaans slang riepen de broertjes een agent toe: „Steek ze op, bobby". RAPPORT VAN DE TELEVISIECOMMISSIE I (Van een onzer redacteuren) De in 1948 door de Regering ingestelde televisiecommissie heeft onder leiding van pref. dr ir W. Th. Ba hier maandenlang studie gemaakt van de mogelijkheden ook in ons land een regelmatige televisiedïenst in te richten. Op grond van de twee uitgebrachte rapporten heeft de Regering, zoals wij gisteren reeds meldden, besloten het advies van de commissie te volgen en een experimentele zender te doen bouwen waarin gedurende de eerstkomende twee jaren, verdere proeven zullen worden genomen. De rapporten die de telcvisie- commissie heeft uitgebracht, zijn verdeeld in een technisch en een financieel advies In het technisch advies wijst de commissie op de be perkte werkingssfeer van een tele visiezender.. Binnen deze reikwijdte zuilen de uitzendingen erbuiten niet regelmatig gevolgd kunnen worden. Een probleem vormt deze onregel matige ontvangst buiten de wer kingssfeer die storend optreedt door dat men voor de frequentiebsnden op bepaalde gebieden is aangewezen. Daarbij houdt het aantal beeldlijnen LAKE SUCCESS. De leden van de Veiligheidsraad, behalve die van het Sovvjet-blok, zjjn zeer tevreden over het ter Ronde Tafel-Conferentie In Den Haag bereiKie resultaat, aldus bleek gisteren, toen de Raad de Indonesische kwestie weer in behandeling nam. Generaal IVIcNanghton, de Canadese afgevaardigde, diende een resolutie in, waarin eerst met voldoening gewag wordt gemaakt van het speciale rapport van de UNCI over de tussen Nederland en Indonesië gesloten overeenkomst. Vervolgens stelt de resolutie voor, beide partijen geluk te wensen en de UNCI te prezen voor de aan party en verleende hulp. Dr. Van Royen beeft ver klaard, dat de Veiligheidsrad met de aanvaarding van deze resolutie belde party en een dienst zou bewijzen. van gelijkheid met elkaar samen te werken", aldus Palar, De Indonesi sche afgevaardigde zei, dat zijn re gering op de conferentie te Den Haag concessies had gedaan, doch „deze concessies betekenen geen be perkingen van onze souvereimteit". Ame Sunde (Noorwegen] ver klaarde, dat de R.T.C.-overeenkomst „een duidelijk bewijs is van de ge matigdheid en het soepele staats manschap der Nederlandse rege ring". Minder vriendelijk was de verte genwoordiger van de Oekraïne, die in de R.T.C.-overeenkomst „niets dan een nieuwe vorm van koloniale slavernij" wilde zien en voorstelde een nieuwe commissie te benoemen, die een regeling „gebaseerd op de souvereine rechten van de bevol king" zou moeten uitwerken. Het Oekraïnse voorstel viel niet In goede aarde bij de Chinese verte genwoordiger dr. Tsiang, die het „kwaadaardig" noemde. Hij zal de Canadese resolutie steunen. Ook sir ZafruUah (Pakistan) toonde zich zeer tevreden, al was hij van mening, dat er nog veel te doen overblijft. Heden zet de Veiligheids raad de debatten voort. Bij het indienen van zijn resolutie verklaarde McNaughton, dat hjj voor de bijeenkomst een aantal officieuze besprekingen had gevoerd met vertegenwoordigers van de Re publiek en van Nederland, ten einde zich op de hoogte te stellen van hun mening in zake de actie, die de Vei ligheidsraad het best zou kunnen on dernemen om hen in de toekomst te steunen. De Nederlandse afgevaardigde, dr. J. C. van Royen, prees de over eenkomst van Den Haag en ver klaarde, dat zijn regering „aanzien lijke concessies had gedaan en riri zelfs opofferingen had getroost om een evenwichtige overeenkomst te bereiken". Dr. Van Royen legde de nadruk op het belang van de Neder landse bereidheid, het verzoek om lidmaatschap van de Republiek on middellijk na de overdracht van de souvereiniteit te steunen. „Myïi re gering is er diep van overtuigd, dat ook zonder de hulp van de Veilig heidsraad en de door hem ingestelde commissie voor Indonesië een recht vaardige en bevredigende, hoewel vermoedelijk enigszins van de hui dige afwijkende overeenkomst be reikt zou zijn". De heer Palar, leider van de donesische delegatie, verklaarde, dat de overeenkomst van Den Haag een „succesvolle" was. Deze houdt in, dat „twee souvereine staten 'vrij willig overeengekomen zijn, op basis (Van onze speciale verslaggever) Burgemeester H. M. Fenema van Zandvoort is een enthousiast man, die gaarne geld in do ia van rijn gemeente cn daarmee, naar h(j hoopt, welvaart in de gezinnen der Ingezetenen brengt. Zandvoort leeft al gro tendeels van de vreemdelingen, die er in de zomer komen en de pension en hotelbezoekers. Als burgemeester Fenema z\jn zin krijgt, zuilen ze over anderhalf jaar ook In het Zandvoortse Butlln-camp logeren. Want hy en z(jn medestanders hebben plannen In Zandvoort nog vóór de zomer van 1951 het eersto Butlin-camp van het vasteland van Europa te bouwen. zal men er naar streven, dat de be zoekers zeker de eerste jaren voor een groot deel (misschien wel 75%) uit Engelsen bestaan. In ieder geval zal dus ook het Zandvoortse Butlin-camp de zgn. all-In-service brengen, waardoor men alles „in eigen huis" kan vin den: winkelgalerij, zwembad, bar, kinderbewaarplaats met deskundige oppas, biljartzalen, zalen voor bin nenspel, sportterreinen, zwembas sins, danszaal, muziektent, theater, garage met te lenen fietsen enz. enz. De gebouwen, die aan da Noord- boulevard liggen, zft'n in een smaak volle combinatie ontworpen door de architecten Clim Meyer, van Putten en W. van der Steur. Zij komen er van binnen en buiten fris gekleurd uit te zien. Het kamp wordt door een grote, verscheidene meters diep uitgegraven snelverkcerswcg door midden gedeeld en men kan over twee attractieve luchtbruggen van het ene naar het andere deel komen. Men wilde 't kamp aanvankelijk voor 1500 personen bouwen, maar men wil nu met een plan voor 750 personen beginnen. Dan heeft men nog het grootste hotel van Neder land. De kosten van dit Zandvoortse Butlln-camp worden op drie miltïoen begroot, waarbij men er van uitgaat dat ƒ4000 per bed geïnvesteerd moet worden.-" Dit lijkt ons aan de zeer lage kant. Voor een heel eenvoudig hotel, zonder ai die eigen speelza len enz., wordt de investering al op 8000 per bed begroot. Kamp Zand voort zal dus wel wat duurder wor den dan drie mülioen en daardoor zuilen de tarieven wel een stukje hoger komen tö liggen dan de tien gulden per dag per persoon, die bur gemeester Fenema nu In zijn hoofd heeft. De gemeente heeft de grond al gekocht om die t.z.t. aan de te stichten N.V. te kunnen overdoen. En de minister heeft 50.000 m3 Ja, maar eigenlijk moet u het mis schien geen Butlin-qamp noemen, zegt de burgemeester. Het luxe- vacantiekamp, dat wij' willen, heeft slechts de vermaakssfeer met het Engelse Butlin-camp gemeen. Wij zetten veel mooiere en betere ge bouwen neer, omdat ons zeeklimaat niet het gebruik van semi-perma- nent materiaal toestaat Maar verder hebben hij en de an dere betrokkenen het toch steeds over hun „Butlin-camp". En daar houden we het dus maar op. De burgemeester heeft trouwens enige studiereizen naar Engeland en Schotland gemaakt om daar de camps te bezichtigen en de volgen de week gaat hij naar Willy Butlin in Londen om die zijn plannen voor te leggen. Engeland zou namelijk met een half mUJioen gulden in de stichting van een Nederlands But lin-camp deelnemen. Vermaakscentrum Ieder weet dat het Butlln-camp in Engeland de mensen van <4e vroege ochtend tot de late avond bezig houdt met „amusement aan de lopende band", zoals men dat noemt. De luidspreker schrijft, of liever gezegd „schalt" de hele dag voor welk spelletje of vermaak nu weer aan de beurt is. De mensen zijn verdeeld in clubs, die zich ver maken met voor ons Nederlan ders de kinderlijkste spelletjes. De burgemeester heeft ons op onze vraag geantwoord, dat men er in Zandvoort niet zo'n doorlopende kermis van wil maken als de camps in Engeland zijn. Wie geen lust in een of ander vermaak heeft kan rustig f.an het strand gaan zitten. En om de wat gauw geneerde Ne- de rla&ders aan de in onze ogen wat kinderachtige spelletjes te wennen, imp heeft een front van 600 m en een oppervlakte van twintig hectare. Nu moet de raad van Zandvoort de vestiging van het kamp natuur lijk nog goedkeuren en er zal nog moeten blijken of de plannen finan cieel te realiseren zijn. De burgemeester weet, dat er te gen de Butlineamps tal van bezwa ren worden ingebracht, maar die zullen ln Zandvodrt niet gelden, zegt hy. Wat de morele kant van de zaak betreft, de zedelijkheid b.v., heeft hij o.m. overleg gepleegd met de bis schop van Haarlem en pater De Greeve. We moeten nu dus eigenlijk af wachten of het reeds veel besproken Butlin-camp er inderdaad komt. -Heel wat mensen hebben er bezwaar tegen dat men van een vacantis- verblijf een vermaakscentrum maakt. Maar ieder heeft het recht er over de vacantie-bestèdlng zyn eigen opvattingen op na te houden. En als het Butlin-camp te Zand voort er in 1951 Inderdaad komt, dan zal het zeker geen gebrek aan be langstelling hebben. Engeland BNederland te New Castle LONDEN. De FA heeft be- kend gemaakt, dat de wedstrijd Engeland BNederland op 22 Fe bruari te New Castle zal worden gespeeld. Het drama der planeten, Dr. K. H. SchWarz H. P Leopolds Uitg. My Den Haag. Inleiding tot een synthetische kosmogonie, heeft ds. Schwarz de onder titel genoemd, maar hoewel dit geleer der klinkt hebben wn toch met vaak een dergelijk ingewikkeld onderwerp begrijpelijker zien behandelen. Op een alleraardigste manier leidt de schrijver ons in. de hypothesen, die het ontstaan en de ontwikkeling van dhs zonnestel sel verklaren aan. de belangrijkste pla- natea in het heelal. Vervolgens geeft hij een overzicht van de vele planetaire raadsels en van de theorieën, welke hteromtrent bestaan om tenslotte door middel van een ingenieuze ontknoping een bijdrage te leveren tot een moge lijk denkbeeld, voor de ontwikkeling van één planetenstelsel, Herman Hcljcrmans Eva Bonheur. N.V. Em. Quendo's uitg, Maatschappij. Amsterdam. Het moge in het algemeen waar zyn dat toneelstukken niet moe ten worden gelezen mrar gezien op het toneel, doch de uitgave van „Eva Bon heur", dat thans op het repertoire staat van het Ned, Volkstoneel, komt ons toch. van groot belang voor. Hdjermans dreigt wat uit de belangstelling van de tegenwoordige generatie weg te slippen, en eun van de redenen daarvan is ook, dat de meeste zijner werken met meer verkrijgbaar zon. Om Hen er mans als lonecischrijver ui al zyn kracht en fijn heid te leren kennen is „Eva Bonbeur" bjj uitstek geschikt. En in Jasper, de nandeiaar in opgezette dieren, die met zijn diepe en mude levenskijk het stuk beheerst, zal men veel terug vinden van de mens HeJJermans, die van de kun stenaar niet is te scnelden. Dirk Witte Album, A. J. G. Slreng- holt's Uitg. Maatschappij, Amsterdam. Als men net Dirk Witte Album op de piano zet en het eerste g-mmieur- acoord aanslaat van „Mens ourf te Je- venl", dan ziet men plotseling Jean Louis Pisuisse weer voor zich. die In dat lied al zijn verachting voor het klein-bitrgerlyxe triomfantelijk uitvier de En dan leeft even heel heftig het visioen van een tijd, dat Nederianct niet zoveel cabaretgezelschappen bezat als thans, maar waarin ae kunst met de kleine k om ons nu maar aan deze traditionele maar niet rechtvaardige on derscheiding te houden haar eigen plaats had, dank zij vele talentvolle De- oelenaars. Dirk Witte was er met zijn liedjes een van, niet zozeer om het meisje van de zangvereniging („M'n eerste") cn „Asperirte", maar om „En toch,..." (door Louis Davids veel ge zongen), „Vodden" (Plsulsse) en andere, waarin weemoed en levenswijsheid sa mensmelten tot een zachte melancholie, die ook tot de mens van heden spreekt. Ais men het werk van Dirk Witte ver gelijkt met hetgeen er nationaal en in ternationaal op dit gebied verschijnt, is er reden om hem met dankbaarheid en genegenheid te herdenken en in ere te houden. Souvereiniteitsover dracht De R.T.C.-resultaten de souvereiniteitsaver- ziekte of weifeling bij komen nu in de Eerste dracht van 34 tegen 16, de Eerste Kamerleden. Tr"*■-*-—J-«nl, van K.V.P., P.v.d. A. en V.V.D. tegen A. Kamer ter behandeling. Vóór Kerstmis zal men weten hoe onze .Senaat' R., C.P.N, en C.H.U. over de souvereini- Dit zou zowel een ge- teitsoverdracht c.a. wane als een meer- denkt. Bij het neuzen- derheid zijn. Het staat tellen komt men tot de volgende conclusies? In de Eerste Kamer zitten 17 leden van Katholieke Volkspartij, 14 F. v. d. A.-ers, 7 A. R., 5 van de C.H.U., 4 van de C.P.N. cn 3 V. V\D.-ers. Op het oog is er dus een meerderheid voor echter niet vast of alle Katholieken de partij- dus 27 voor, 20 tegen, 3 blanco of 27 voor, 20 tegen, j blanco, 2 niet aanwezig, enz. Daar ook de Eerste Kamer bij tweederde meerderheid moet stemmen kan het er op advies van de commissie is dit in ons land voorlopig bepaald op 625 ten nauwste verband met de bandbreedte, zodat het aantal tele visiezenders beperkt moet blijven Het rapport adviseert een aantal beeldwisselingen aan te houden van 25 opdat bij de programma's "ebmik gemaak* kan worden van de nor male films Bij dit advies heeft de commissie rekening moeten houden met de mogelijkheden 'van het fa briceren doo** de Nederlandse in dustrie van televisie-ontvangers en de eventuele ey<->o>*t dai»-van naar bet huRenland. Het 6?ö.jiinemtelsel wordt in vrijwel alle Europese lan den gebmikt met uitzondering van Frankrijk en Engeland Uit besprekingen dip delegaties uit de tetevisieeommissie bielden roet de Nord West Deutsche Rundfunk in Hamburg, de Zweedse en Dense PTT en de Zwitserse omroep bleek, dat men ook daar het meesf voelt voor het 625-liinpnstelsel. Uniformi. teit van dit onderdeel is van belang met het oog op uitwisseling van wederzijdse programma's die men in de, zij het nog verre toekomst tot s£=nd wil brengen. De coroini«s»o heeft in Engeland en ook bii Fhihos in Eindhoven ex perimenten bijgewoond met tele- visie-nroiectip. waarbij de ontvangst geprojecteerd werd od een scherm van 1 meter bij 1 meter 3.3 cm. be doeld voor gebruik in scholen, clubs ed. Opvaüend is dat de commissie yan meninp is. dat het zwaartepunt in Nederland zal ïigppn od de ..huis kamer-projectie" dus op een klein •'cherm^terwiil juist in België en Frankrijk en-andere landen de pro jectie oo een sroofc scherm in onen- bare lokaliteiten een voorname plaats zal innemen. In een tweede artikel willen wii een barisnlan voor televisie in ons Tand belichten. Militairen krijsen ander reis-bewijs DEN HAAG. Zoals bekend mogen militairen voor half geld ge bruik maken van de diensten der Nederlandse Spoorwegen. In verband hiermede werden zij van militaire zijde in het bezit ge steld van een legitimatiebewijs, dat zij op verzoek aan de beambten van de spoorwegen moeten tonen Met ingang van i Januari zal deze regeling enigszins gewiizigd wor- dpn. Het reizen voor half geld per enkele reis blijft voor de militai ren -van kracht maar het legitima tiebewijs zal niet meer door de mi litaire autoriteiten maar door de Nederlandse Spoorwegen worden verstrekt en. wel tegen betaling van per kalenderjaar. Dg verkieking van Anton Prei- singer als Christus-vertolker was een grote verrassing, omdat velen verwacht hadden dat men zulk een rol niet aan een gewezen, fascist en kloosterbestormer zou geven. Het TJtrechtsch Nieuwsblad, dat een speciale verslaggever uit Ober- 4 ammergau laat schrijven, geeft hierop onderstaande visie: De verkiezing van Preisiager ais Christus-vertolker was een verrassing, omdat iedereen verwacht had dat hij de rol van de apostel Johannes toebedeeld zou krijgen Hafts Lang. Ud van een bekend geslacht van passie-spelers en een candidaat voor de rol van Christus moet met tevreden zijn geweest over de keuze, die de commissie van L8 man had gedaan. Hij was van oordeel dat in de keuze-commissie politiek soel wordt gespeeld. Da Xfitholiek-n werkten tegen me. tcr- wpl Preismger zijn goede connecties met hen tot zijn voordeel gebruikte, meende hij Toni Praistnger reide dat bij de rol van Christus zou trachten uit te beelden als halve koning der joden en halve koning der lijders Over de verontwaardiging dat men een gewezen S.S.-er deze rol geeft schrijft het Utrechtsen Nieuwsblad uiteraard geen Iet ter, Natuurlijk niet. Ter aanvulling van de onvolledi ge berichtgeving van genoemd blad, citeren we uit het Duitse dagblad V.V.W.-Nachrichten het volgende; In het voor en tegen om de per soon van de hoofdrolvertolker werd over de in aanmerking komende mensen het volgende bekend: An ton Preisinger was nie*" slechts lid van de NSDAP sinds 1932. maar beeft ook in het laar 1933 aan een door de SA onder leiding van de „Sturmbannführer" Burger uitge voerde huiszoeking naar wapens in het klooster Ettal deelgenomen. Als lid van hei NSKK stelde hü voor deze overval zirn wagen ter be schikking. Bij deze gelegenheid droeg hij de bruine uniform van de hazi-organisatie. De tegencandidaat voor de rol» Arthur Haas er. die zich gedurende het Derde Rijk door karaktersterk te en politieke standvastigheid on* derscheiden heeft, werd door de ge meente uit de Russische zone te ruggeroepen. om bii de passiespelen mede te werken. Bij zijn terugkeer vond hij al* burgemeester van Oberómmergau dezelfde Raimund Lang. die reeds van 1933 tot 1945 burgemeester der gemeente was. De verstandhouding tussen Haaser en de burgemeester was op grond van dit feil niet bijzonder goecL Doordat od beide candidaten een geiiik aantal stemmen werd uitge bracht. viel aan de burgemeester» die evenals Preisinger reeds in 1932 lid der NSDAP werd. de taak toe» de nersoon van de hoofdrolvertol ker aan te wijzen. Het is onder deze omstandigheden met te verwonde ren, dat hq voor Preisinger besliste, aldus besluit V.V.W.-Nachrichten. Nóg een wedstrijd voor Engeland B Enkele weken voor de wedstrijd tt ten Nederland, zal het Engels B-elftal tegen Finland of Zwitser land in het veld treden. De strijd, die od 18 Januari op het terrein van Sheffield Wednesday zal plaats hebben, zou oorspronkelijk tegen Denemarken gaan maar de Denen hebben medegedeeld, dat zij geen elftal zullen kunnen sturen, - discipline van hun dus, mede door Tweede Kamercollega's voorziene omstandig- bezitten, zodat, ~bii aanwezigheid van alle leden, ook stemmen verhoudingen als 32— 18 of 3020 kunnen komenEn deze laatste cijfers kunnen nog in vloed ondergaan van heden, zeer gaan span nen. Want als de griep alle C.P.N.-ers aan grijpt, krijgt men een ander beeld, dan wan neer alle V.V.D.-ers aan hun sponde ge kluisterd worden. Toen we onze brief met vrag-n, gericht aan Victor Silvester, dicht- plakten, wisten we, dat we met deze populaire Engelsmantwee vliegen in één klap sloegen Want behalue tei- der van z'n (ook door tegenstanders non dansmuziek) graag gehoorde Ballroom-orkest, is Victor in de eerste plaats dans- leraar. Was het uu> ideaal, dansleraar te worden?, schre ven we. En we kregen ten antwoord: O, nee, helemaal viet. Ik wilde musicus worden en daar om leerde ik pia nospelen. Vervol gens bezocht ik 't Trinity Muziek College en Lou dens Muziek Col lege. De eerste wereld-oorlog maakte aan alles een einde. Ik moest in militaire dienst, werd ge wond en toen ik afzwaaide, moest ik gaan merken, want m'n vader (hij tuas dominee in Wimbïey, Middlesexkon de studiekosten niet meer betalen. Ik kon toen een baantje krijgen als assistent van 'n dansleraar en verdiende 1 per toeefc- Al spoedig bleek; dat bet dansen me „lag". Na hetr winnen van. verscheidene competities, werd ik op 22-jarige leeftijd wereldkam pioen dansen. In die tijd was ik de ..uitvinder" van de langzame to als, bij u in Holland wel Engelse wals gerioemd. Wanneer en waarom vormde u een eigen dansorkest? Dat vias in 1934. De dansmuziek van de toenmalige orkesten was me 1e ivïld. Ik weTiste muziek in „strict dance tempo". Dit is gemak kelijk voor de leerlingen en het ligt prettig in bet gehoor. Daarom stel de ik m'n Ballroom-orkest sarnen. Het werd een succes, want direct werden gramofoon-opnamen ge maakt en bij duizenden verkocht. In 1937 was de eerste radio-uitzen ding voor de BBC met m'n pro gramma's „Thé Dansant"' en „Mu sic for Dancing". Ik huldigde het standpunt: Weinig woorden, veel muziek. Deze stijl vormde de basis voor de bekende .Music zohile yoit work" (Muziek terwijl rnen werkt) series, welke nu twee maal per dag worden uitgezonden. Hierin heb ik met m'n orkest meer uitzendingen verzorgd, dan welk ander orkest ook. Bent u nu van plan- oro als dans leraar of als bandleider verder te gaan Ik blijf beide, want de combina tie bevalt me best. M'n ballroom- orkest is, volgens enquêtes van de Sunday Pictorial, de News Chron icle en de Daily Expressbet po pulairste dansorkest van het afge lopen jaar in Engeland. En van m'n boek „Modern Ballroom1 Dancing" is enkele maanden geleden het mil- lioenste exemplaar verkocht, ter- teïjl ik met m'n radiodanslessen onder de titel „BBC Dancing Club" meer dan 250 uitzendingen heb verzorgd. Verder ben ik voorzitter van de grootste dansleraren-bond in de wereld. „The Imperial Socie ty of Teachers of Dancing", die meer dan .5000 leden telt. „En," besluit Victor Silüesfer zijn brief„mochten ook de lezers .van uw krant thuis dansen willen le ren, laat ze dan naar mij luisteren. Ik volg nu een geheel nieuwe me thode, die ik „The Magic Wag" (De tovermanier) noem en waarmee 'n ieder op eenvoudige wijze dansen kan Ieren. Laten zij dart Donder- dagsauonds om tien voor half twaalf afstemmen op de BBC-light Programme (261 m.),-dan wil.jk bun, bijgestaan door m'n ballroom- orkest, de beginselen van het mo derne dansen bijbrengen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3