C ma Een eeuw geleden dok terde de Kamer aan een wet op bnei posienj os Basisplan omvat diverse straalzenders Geeo nieuwe aspecten bij Verkeer en Waterstaat Beheersinstituut aau handen gelegd „Slakken en schildpadden als postboden" Moet-11 eens Organisatie der postbezorging voordien winstobject Moeder van het frankeerzegel Begroting Zuiderzee- fonds goedgekeurd RAPPORT VAN DE T ÊLEriSIECOMMSSIE ÏI „Niet televisie öf radio, maar televisie èn radio Radiotoestellen lijn 37,5 millioen voor vereffening - PAUL STORM MET: Androcles en de Leeuw De Wijker Pijp Woensdag 14 December 1949 3 Lange tijd' werd de post vervoerd j met de paardenpost-estafetteDe ruiters kondigden hun komsVaan I met trompetgeschal.1 I Ellende in West-lndïé I Uw. artikelen over: „Maakt eèn einde aan dit kinderleed," kunnen allicht bijdragen om de ogen der mensen te openen "en misschien te vens hun beurzen. Een ding vin den wij.echter heel jammer en wel dat de foto nu juist eenWest- Indisch meisje moet tonen, met het onderschrift: „Zo gelukkig zouden alle blanke en gekleurde kinderen moeten kunnen lachen". U beweerde niet. dat het West- Indische kind in het algemeen zo gelukkig is. Toch wordt ook al doordat de kennis, die de gemid delde Nederlander omtrent West- Indie bezit, zo uiterst klein is die indruk min of meer gewekt. En dat terwijl bet tegendeel waar is. .Ook in West-ïndië wordt heel veel kin derleed geleden. Onder dé Bosland- negers in Suriname is een* baby- sterfte van een kleirie-60 Ook in Suriname heersen ziekten als framboesia, melaatsheid, lepröse enz. De enige medische hulp voor de Bosland-bewoner is het Prinses Juliana Zendings Hospitaal. Hier is eveneens financiële steun dringend noodzakelijk. Het hospitaal, dat twee jaar - geleden werd geopend, zal, voornamelijk ten.gevolge van de devaluatie van de Nederlandss gul den, gesloten moeten worden, in dien niet spoedig afdoende hulp wordt geboden. De noodzakelijke stichting van kindertehuizen voor verwaarloosde - kinderen, Mefciilh eveneens af "op het gebrek aan geld middelen. En nu noemden wij alleen nog maar de lichamelijke noden. De de monische angsten van het heiden dom, waarin de kinderen.' daar wor den opgevoed, lieten wij nog bulten beschouwing. Daar wij' In nauw contact staan met de Protestantse Zending in Su riname. begrijpt U- wel, dat het. ons pijnlijk trof, nu juist een West-In disch meisje als voorbeeld vap ge lukkig kind te zien. Dit is de tweede keer, dat ons iets-dergelijks opviel. Op dc Damesbeurs 2agen wij een film over Suriname. Hierin werd geen aandacht besteed aan de daar heersende ziekten, maar slechts een algemeen beeld van de verschil lende daar levende rassen gegeven. Daar vlak echter, uitgaande van het Roode Kruis een film over Indonesië, waarm niets dan ellende te, zien was: ziekten en gebrek aan 1 .*;ng c.d. Ditzelfde zou men ook an Suriname hebben kunnen la- t>-n zien. Nu maakte het de indruk alsof het Ia Suriname best botert, maar in Indonesië allemaal even beroerd Is. Het gevolg zou kunnen zijn, dat het toch al zo stiefmoederlijk In steun en belangstelling bedeelde Suriname nog meer ten achter ge steld zou worden bij Indonesië, Kunt U misschien de aandacht van Uw lezers eens hierop vestigen? COMITé SURINAME-ZENDING. Marshall en Maarschalk Mijnheer de Redacteur, Dezer dagen schreef U, dat Ame rika Marshall-hulp en Rusland Maarschalk-hulp brengt. Maar wat is dat dan eigenlijk met dat bericht over Monty" en Bradley? "Toch geen vergissing?.. En waaraan moeten wij steeds maar meer producerende .Nederlan ders de Marshall-hulp bespeu ren? Of Is die in de snel toenemende armoede verdisconteerd? Ach. toe, mijnheer de redacteur, vertelt U ons, die er nog zq weinig van snap pen, eens iets pvèr deze dingen. U - vertegenwoordigt -tóch- de „publieke opinie". Weest U bij voorbaat verze kerd van onze dank en erkentelijk heid. H. W.-P. E. EPHRAtM, De vraag van de heer Ephraïm is geen vraag, maar bedoelt te zeg gen Üat Amerika Imperialistisch is en de Sow jet-Unie weer in een verkeerd daglicht wordt gesteld! Deze gedachtegang is niets nieuws. De C.P.N. verkondigt hem dage lijks. Onze armoede is in de Mar shall-hulp verdisconteerd. Zonder die hulp zouden wij namelijk nog heel wat armer zijn. Vrijheid voor allen Ik las met het schaamrood op in'n kaken het stukje over „De Kerk en het Rassenvraagstuk". Vooral het gedeelte over prof, Wa terink trof me zeer. Anderhalf jaar lang heb ik z'n beschouwingen over paedagogie gevolgd in het tijdschrift „Moeder". Hoe durft die professor. :,m et opvattingen als hij heeft over z'n donkere broeders, medeschepselen Gods. te schrijven tot ons moeders ovér onze kinderen. Z'n vrouw- vindt hij te goed te. zitten In één coupé met een kleurling. Wat zou Christus doen? Is z'n vrouw beter: dan Christus? Wat werdt 'het woord Christen en beschaving toch èrg'er- lük misbruikt Wat is er een'del- '- (Van een onzer redacteuren) P)E NEDERLANDSE POSTZEGEL. Is nóg Jong. Honderd Jaar geleden bestond zijnog niet eens. Wèl correspon- .v-deerde mén toen. wèl, betaalde men zon vrachtprijs voor het vervoer;-- aan de staat doch meestal aan de clandë- stiene postvervoerders doch dat zegeltje,: dat bestaat; pas tFacht en negentig jaar. Geen periode dus eigenlijk om te .her denken, v/are het niet, dat éen eeuw geleden om pre cies te zijn op 23 November 1849 een wetsontwerp bij de_ kamer werd ingediend „betreffende vaststelling van bet briefport en tot regeling der aangelegenheden van de brief posters". En deze wet. die een half jaar later werd aangeno men, legde de grondslag voör de PTT in haar huidige ge daante en voor de poetzegeL Het zag er vroeger niet zp heel fraai uit wat de verbin dingen betreft, mogen we tenminste een collega v'an een zestig jaar geleden geloven toen hij Schreef: „Laat het ge zegd zijn: Onze vaderen1 uit de voorgaande eeuw waren de grootste slaapmutsen waarover ooit de zon is op- of onder gegaan.De inrichting van hun brandweer, brievenpost en hun verkeersmiddelen legden getuigenis af van de stumperachtigheid'der geest- en zielsvermogens dier vaderen". DE organisatie van "de 'posterijen was in'handen van personen en was in 'banden van personen en instellingen, die meer belang hadden bij een ferm winstje dan bij een vlotte, veilige en geregelde gang van zaken ep bij het belang van het publiek. - Vlot? 't Zou wat. In Eindhoven waren op het postkantoor - gedu rende drie jaar noch postillons, noch paarden aanwezig voor de estafette dienst, Veilig?'Sla er de Duitse. „Weg- weiser" maar eens op na. Die ver telt in 1787, dat de wegen onbe gaanbaar zijn en dat het in de trek schuiten wemelt" van spitsboeven. Geregeld? Ja. als de postillon der paardepestcry tenminste onderweg niet al te veel. trek kreeg.In een bor rel, zifn paard en. brieven verkocht en zich niet meer Het 2i"en. De staat 'grüpt tn. Maar 't vreemde was, dat het pu bliek zich weinig interesseerde voOr de gane van zaken. Tenslotte wérd het toch-te. gortig en ping de, staat er zich mee. bemoeien. Oh der Dode-, wijk .Napoleon kwam. een .postwet tot stand. De staat kreeg het mono- nolie voor het brievenvervoer en de Hollandse posterijen werden geheel ingelijfd bij de Franse administra tie; de Franse postale wetten wer den hier van kracht. Toen kwam men langzamerhand in bejveging. Het publiek dan wel te verstaan,want de ellende was nog lang niet geleden. De hoge porten en de gebrekkige officiële verbin dingen waren ook toen nog lachwekkend, We kunnen dat con stateren, als we zien. wat da hoofd persoon Jin Van Lenhéps Ferdinand Huyck zegt; alshij btjzïjh;terug- Ruim een halve eeuw geleden ging het postvervoer nog met dllligences. Een postrutuip van Van Gerid en Loos aan het begin pan zijn laatste rit in 1888 «oor het kantoor re Waalwijk. (Foto postmusenm, Den Haag). komst van een lange reis hoort, dat zyn zes dagen tevoren geposte brief nog niet is aangekomen: „Men ge bruikt, hoor ik, enkel slakken en schildpadden tot postboden". En'dus ging men dp postwetten ontduiken, Men- verzond de brieven clandestien met vrachtrijders. Het werd zo iets vanzelfsorekends. dat mendodelijk verbaasd was. als er zo af én toe eens een vervolging te gen de vervoerders werd ingesteld. Zo moest het.... Toen Engeland in 1839 een nieu we postwet invoerde met uniform porto en met postzeeels, zag men eindelijk, hoe prachtig het kunnen zijn. Maar-het duurde nog tien jaar. voordat onze regering er ook v«n doordrongen was. Bii Ko ninklijk Besluit var 5 Febmar! 1943 werd f^en commissi*» in gesold om de zaak te onderzoeken - Het was yrii nutteloos wat ziï deed., want toen het, rannort werd ingeleverd fop 28 December! was het-wetsont werp tot recenpo ven de uosternen al een maand b" kamerleden. Toen die wet od 12 April 3850 werd aangenomen wa? de grootste misera van de baan. De toenmalige direc teur van het postkantoor te Tilburg, Gille Heringa, kan dan ook met vreugde constateren, dat „afgesleten decreten ener versleten roode repu bliek" waren opgeruimd. Met die postwet was de* postze gel er echter nog niet. Daar wilde men niet aan. Want velen, beschouw, den het als een belediging om ze gels op een brief te Plakken. Dat was beneden de waardigheid. Alsof de geadresaeerde-iiiet in staat was. (zoals,:.aj£ifd. gébeür^e^,';om'.,'..', de vracht te betalen Maar na veel heen en weer ge praat kwam er. tpch een artikel in de postwet, waarin gezegd werd: De vooruitbetaling van het port zal •na 1 Januari 1852 ook kunnen ge schieden door het aanhechten van postzegels". Historici hebben at eens uitge maakt dat de hertogin de Longue- ville in het midden pan de zeven tiende eeuw de geestelijke moe der van de postzegel is geweest. Dat teasfn de rumoerige Franse tijdtoen kardinaal Mazarin erg veel te vertellen had. De post zegel in zijn huidige gedaante en betekenis werd echter onmisken baar uitgedacht tn Engeland. Rowland tfiü, de postberuormer, had het daar met bedrukte om slagen geprobeerd, maar de kin derachtige tekeningen ontmoetten nogal critiek De vraag ging uit naar frankeerzegels. Op 6 Mei 1840 werden ze in Engeland voor het eerst verkrijgbaar gesteld in de waarden van '1 penny (zwart) en 2 pence (blauw). De Nieuwe, Amsterdamse Cou rant uit die dagen werd er nogal door geïmponeerd: „Vreest men, dat de bnef meer dan een gte- wone enkele .brief weegt, dan legt men hem op de schaal, die men kan aanschaffen en waaronder er zijn,, welke als eene schoorsteen sieraad kunnen preken", schrijft men. In Nederland werd de postzegel ingevoerd op 1 Januari 1852. Dr A. Vrolik, voorzitter van het Muntcollege, ontwierp de eerste. De verdere uitvoering werd over gelaten aan 3. W, Kaiser, in 1859 directeur van de graveerschool der Koninklijke Academie en later directeur van het Amster damse Rijksmuseum. De minister van Justitie schreef toen aan de koning: „Vermits de postzegels in som mige opzlgten de plaats eener munt vervangen, heeft men op het voetspoor van Engeland in bijna alle tonden het borstbeeld van den souoerein gekozen. Het zij my geoorloofd mitsdien Vwer Majeateits vei gunning te vragen om ook-hier te lande Hoogst- derzelver beeltenis op de bedoel de zegels te mogen plaatsen". Engeland werk te met zijn post- hervormïng in spirerend op na genoeg alle lan den'; Iviet alteen hét karakter van de Engelse toetten taerd overgenomen, doch ook het principe wan de postzegels. Op de Britse Vïctorta-zegel'(boven), volgde Nederland met de waarop Koning Willem II voor komt(ónder). De Nederlandse 'ze gel werd uitgege ven in de waar den 5, 10 en 15 cent en wel voor a/standen van resp. 30 mijl, 100 «i(jl en 100 mijl en verder. Fas in 1869 werd het voor uit frankeren van brieven ver plichtend gesteld. <Vaii onze 'parlementaire redacteur DEN HAAG,Men heeft bij de debatten in(de Tweede^ Xamérover het Zuiderzeefonds - van minister Spitzen haring of kuitigèvraagd in zake de definitieve plannen met de verdere inpoldering van de Zuider zee. zulks in het bijzonder; naar aanleiding van de publicaties in-de pers; Wat die publicaties betreft, waste de bewindsman "zijnhanden in onschuld én over de plannen kon hij niets definitiefs medede len. Er is een advies van de Zui-' aerzeeraad, doch dat moet nog ha- der^ bestudeerd worden, eer de re gering uitsluitsel kan geven over hetgeen er gebeuren zak Indien in derdaad f 20 millioen van de Marshall-hulp voor dit project be schikbaar zou komen, zouden de te venverken bedragen toch gewoon bij aanvullende begroting worden aangevraagd. Bij die'gelegenheid zou dan het gehele probleem van de verdere inpoldering, aan de or de kunnen .komen. Ook over de eventueleovergang van de steunverlening bp grond .van de Zuiderzeesteunwet naar het departement van Sociale Zaken rad de minister geen nieuws. Deze overgang behoeft door de betrok kenen geenszins gevreesd te wor den, want Sociale Zaken is hier voor uitstekend toegerust. De begroting van het Zuiderzee- fends is tenslotte zonder hoofdelij ke stemming aangenomen, ten spijt van alle bezwaren tegen staatsex ploitatie. van een deel der gronden in de Noordoostpolder. Van 1 tot en met 15 Juni 195G zal te Wenen een Bachrfestival ge houden worden. Jehudi Metiuhin zal in het kader van deze feestelijk heden .als solist optredenen Paul Hindemith zal enkele concerten di rigeren., - - Tussen deleiding der Salzbur- ger Festspiele en .Wilhelm Furt- wangler is een overeenkomst tot stand gekomen waardoor deze diri gent zich volkomen aan dit festival zal wijdere <Van een onzer redacteuren) Vooral uit het financiële deel van het rapport van de Televisiecomnussie blijkt duidelijk dat deze commissie de problemen niet oppervlakkig be studeerd heeft. Dit tweede deel van het rapport bevat een door de industrie uitgewerkt theoretisch basisplan voor televisie in Nederland, zoals dit in 1952 ingevoerd zou kunnen worden wanneer de experimenten, in de twee daaraan voorafgaande jaren met succes bekroond worden, In Hil versum zou voor de televisieuitzendingen gebruik gemaakt dienen te worden van een der bestaande studio's en begonnen zou moeten worden met een eenvoudig programma van een kleine duizend programma-uren per jaar. De studio zou door straalzenders verbonden moeten -worden met andere zenders die het programma in de belangrijkste, bevolkingscentra distribueren. verkrijgen, dat de televisie een ont spanning apart is, welke zich naast de radio kan handhaven maar niet in plaats van de radio treedt, zoals ook in de Verenigde Staten en En geland reeds kan worden geconsta teerd". Bij de raming van de kosten heeft de commissie zich ook uitvoerig be ziggehouden met de. personeelsbe zetting. Er bleek een groot verschil te bestaan tussen die in Amerika en die van de BBC. Voor Nederland schat de commissie, voor zover het hierboven genoemde basisplan wordt aangehouden, de vaste staf op 75 personen, onder wie studiopersoneel, redacteuren, regisseurs, technische leiders etc. Bij het opnemen van een eigen filmjournaal zou hierbij nog tien man komen, in totaal dus 85. Maar dit alles betreft nog basis plannen en adviezen. Voorlopig staat nog. slechts 'n tweejarig experimen teel stadium vast, waarin op onge regelde tijden proeven genomen zul len WDrden. Op de definitieve uit zendingen zullen we nog (minstens) twee jaar moeten wachten. In dit plan komen straalzender- verbindingen voor met Amsterdam, Delft (voor Den Haag en Rotter dam), het noorden, oosten en zuiden van het land, in totaal, .twaalf ver bindingen. De exploitatiekosten werden geschat op 2.750.000 per jaar.. Uit de „televisie-belasting", die de commissie voorstelt t.i die reeds door de regering is overgenomen H 30 per jaar), zullen deze kosten bestreden moeten woeden, daar de regering het op grond van de .hui dige economische omstandigheden met verantwoord acht zelf finan ciële steun te verlenen. „Ten aanzien van de ontwikkeling van hét aantal gegadigden kan slechts gegist wor den. zij het ook dat deze gissing ge baseerd kan worden 'op de groei, die elders heeft plaats gehad," aldus het rapport. De commissie reke/it met 200.000 televisie-Ontvangers, èsn to taal dat na een jaar of zes bereikt Zal zijn. De televisie zal dan zich zelf bedruipen. De ontwikkeling van de televisie zal echter een terugslag kunnen geven op de radio-industrie, een soort controverse tussen radio en televisie dus. „Op de duur zal de controverse minder ernstig zijn naarmate het publiek het inzicht zal «Ingez Med.) STEEDS DE NIEUWSTE TYPEN Philips. Erres. Waldorp, Telefunken Ié Mf rit! eiland straat 72 Telefoon 30340-312S3 am I DEN HAAG- De behandeling van de begroting van. Verkeer en Waterstaat bracht zo weinig nieuwe aspecten, dat zjj nauwelijks verschilde met de behandeling van dertig Jaar geleden. Nog steeds grtypen Kamer leden de gelegenheid aan, om de minister van Waterstaat, thans Verkeer en Waterstaat, een opstelletje voor te lezen, waarin allerlei wetens waardigheden betreffende kanalen, wegen en sluizen voor de minister wor den ontvouwd, die in 't Voorlopig Verslag dit allemaal reeds heeft kunnen lezen en er het geijkte antwoord op heeft gegeven. Hoe hoog de Kamer zelf de behandeling van deze begroting aanslaat, laat zich afleiden uit het feit, dat cr gistermiddag ogenblikken waren, dat het aantal luisterende Kamerleden een.half dozijn bedroeg, - n - trekken, dat'ln nórrrtslé" omct'ahdig- JJebat1 zender grote heden door particuliere ondërnèmers <3 zou ivorden verricht. De'daaruit ont stane tegenstelling tussen wegver voer en railvervoer zou vanzelf ver dwijnen. indien de regering eenvou dig de tekorten der spoorwegen voor haar rekening nam en dit bedrijf niet dwong om te concurreren. Uiteraard was de heer Posthu mus (Arb.) voor wettelijk ingrij pen in de verkeerschaos, die dreigt te ontstaan, niet zo bevreesd, als de heer Van den Heuvel. Naar zijn me ning wordt het verkeersvraagstuk hopeloos verward gemaakt door het in het geding brengen-van allerlei particuliere belangetjes. Het wet gevend apparaat schiet hiertegen over naar zijn mening lelijk tekort. Van het verlanglijstje van de Ka merleden, die uitvoering van wer ken op allerlei gebied vroegen, zul len wij maar niets anders vermel den, dan dat bij inwilliging van al deze verlangens 140 millioen extra op de begroting zou moeten worden gebracht. Dat minister Spitzen daar bij uiterst bedenkelijk keek is be grijpelijk. Hij beschikte namelijk over niets anders dan zijn ontwape nende vriendelijkheid om de afge vaardigden tevreden te stellen. Dat nu ook het verkeer in de be handeling betrokken is:.' schept al- ihans de mogelijkheid van een prin cipieel debat, omdat er over de ver- voersordening nogal wat uiteen lopende meningen heersen. Ordening heeft bij hen, die van staatsbe moeiing afkerig zijn, een beruchte klank, doch aan de .andere kant wordt wel ingezien, dat, indien er op vervoersgebied geen regeling tot stand komt langs wettelijke weg, 'er niet alleen een volkomen chaotische toestand, doch bovendien, en dat is in deze tijd minder dan ooit ge wenst, een grote verspilling van ma teriaal en van kapitaal zal ontstaan. Bij dit hoofdstuk wordt vanzelf sprekend ook steeds In het geding gebracht de bevoorrechting van de A.T.O., Waarover de beroepsvervoer ders klagen, en de noodzaak van vrijwillige samenwerking om tot een meer geordende toestand te ko men. Doch het bedroevende Is, dat het beroepsvervoer na de bezetting de kans om zelf regelend in eigen kring op te treden heeft laten voor bijgaan. Men kan nu wel zeggen, gelijk de heer Van den Heuvel (KVP), dat bU vrijwillige samenwerking der ondernemers hunbedrijfsvrijheid niet meer mag worden beknot dan strikt nodig is, doch dan moet het begin dier vrijwillige samenwerking er tea minste zijn. Verschillende afgevaardigden ver weten aan de regering, zij het dan niet bepaaldelijk met deze term, dat zy een spoorwegpolitiek voert. Dc spoorwegen worden, omdat een ren dabel bedrijf wordt geëist, gedwon gen, _om allerlei vervoer- tot ach te ning geweest over het geval Isaac AU al. Een golf van ontroering ging door de wereld: kinderen, die .zo veel geleden hadden, zo dicht bij het „paradijs" op aarde waren, verongelukken. Een stakker blijft over. En onze gedachten gaan naar die vele andere Jqdenkinders, die door ons, Christenen, vergast zijn. Dan blijken er nog mensen te zijn," die zich storen aan de ontroering en medelijden met dergelijke stak kers. Ik ben maar een gewone huis vrouw, toch uit de grónd van m'n hart zeg ik dank aan U, redactie, die de hand durft te leggen op dé wond der samenleving. -Verstand van „hoge politiek" heb ik niet, toch geloof ik,' dat wij huisvrouwen als één „vrouw" moeten opstaan tegen mensen als Malan en prof. Waterink, die de „Vrede" zién met onderdrukking van een volksgroep. Zolang er geen vrijheid is voor al len, zolang zal er geen Vrede zQn; Deze .Kerstboodschap paste beter in de mond' van ee.n „Christelijk man" als prof. Waterink. S. VAN OEVEKEN. Weinig nut Uw rubriek „Moet U eens horen" is wel een aardig idee,, maar ik geloof niet. dat zij veelnut heeft. Zij verhit de gemoederen, maar. en wij hebben in de wereld vóór alles- behoefte aan begrip en verdraag zaamheid. Ik denk aan de artikelen over „Fascistische: infectie"e.d. Ieder gaat tenslotte uit van zijn eigen levens- en wereldbeschou wing eïi de meningen zullen, daar door blijven botsen. Kunt U de plaatsruimte niet beter besteden aan een opvoedend artikel over in nerlijke beschaving in eenvoudige bewoordingen? J. B. A. KRUGERS. Wijlen prof. Huizinga1 zeide eens: die geschiedenis' schrijft, zou al voor een groot deel gereed zijn als hij zich bepaalt tot de Ingezon den Stukken in de kranten". Al hoewel men dit nat«urï(jJc niet dl te letterlijk moet nemen, is het toch vermeldenswaard. Binnenhof Wanneer de heer, A. W. Muller er zozeer van overtuigd is, dat de „wolven in schaapsvacht" (Rijks- eeriheld-voorstanders. dié bedoelde hèer blijkens zijn „cri de coeur" op één lijn schijnt te willen stellen met schreeuwers op het Binnen hof) op dé verkeerde weg zijn. dan moge hii beseffen, dat dit.ook geldt voor iemand, die demonstratief een krant verscheurt en de snippers op het Binnenhof nog wel voor de voeten van de colportrice gooit. Misschien wil deze heer beden ken, dat men in het algemeen eerst later zal bemerken, dat men een verkeerde weg heeft ingeslagen; te meer wanneer de gidsen (insi ders) het niet eens zijn. Mijns inziens zitten aan deze zaak te veel zijdén, (het is een lange, moeilijke-weg geweest van de capitulatie der .Japanners tot heden) .om „botweg" een oordeel te vellen over de opvatting van deze categorie Nederlanders. W. OOST LIEVÉNSE. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, Niet alteen het parlement is niet tcvTeden over de gang van zaken Mj het-Nederlands Beheersinstituut, maar ook de Alge mene Rekenkamer heeft grote bezwaren. De wijze waarop het beheer werd geadministreerd ca gefinancierd achtte zij weinig bevredigend. Een op korte termUn tot ötand te brengen reorganisatie acht zü drin gend nodig, terwijl dé Centrale Accountantsdienst weigert om voor de juistheid van de opgelegde en de binnengekomen heffingen verantwoor delijkheid te aanvaarden. De algemene voorschriften van de comptabiliteitswet, aldus de Al gemene Rekenkamer zijn niet ge volgd» De vereiste boekingen over 1946 kunnen niet meer worden ge daan,'omdat de termijn daarvoor verstreken is. De minister van Justitie betwist de mening van de Rekenkamer, dat - de 'afrekening van het Be heersinstituut, evenals dit ten .op zichte van het Militair Gezag is gebeurd, moet geschieden by af zonderlijke wet. Hij meent te kun- nen volstaan met op de begroting van Justitie voor 1S50 een bedrag van 37.5 millioen te brengen voor uitgaven van het beheersinstituut over de jaren 1946 tot en met 1948, terwijl te zijner tijd onder de in- komsten verantwoord zullen wor den de ontvangsten over dezelfde periode, geraamd op 46 millioen. Van 1 Januari 1950 af zal het Ne derlands Beheersinstituut niet lan ger zijn uitgaven uit eigen midde len financieren, doch alle ont vangsten storten op rekening van het departement, terwijl de uitga ven door het departement gefinan cierd zullen worden. Voor zover nodig zal de administratie aange past worden aan die van het Rijk. In de expositiezaal van, het Schielandshui3 te Rotterdam zal van 17 December tot en met 2 Ja nuari een tentoonstelling worden gehouden van werken van Aad 'de Haas. Jan van Heel exposeert: in dezelfde periode gouaches in dé Kunsthandel .„Int Constlgh. .Werck" te' Rotterdam, G-B.S. heeft in .zijn stuk Andro cles en de Leeuw het martelaar schap van de eerste Christenen wel van een zeer aparte zijde belicht Het. bekende verhaal, door Gellius opgetekend, van de ontvluchte slaaf Androcles, die in de woestijn vriendschap sloot met de leeuw, die hij van een doorn had^ bevrijd, speelt in een wat gewijzigde inter pretatie door het stuk heen en het verleent aan het slot zelfs een te ver gedreven kluchtig accent, .wan neer Androcles in de leeuwenkuil geduwd, een walsje maakt met het vreselijke dier en de Caesar met angst in het hart zijn voet Zet op het genoeglijk rollebollende beest. Daaraan is voorafgegaan de. won derbaarlijke redding van de mar telaren, die bereid als lammeren in de handen van de geduchte gla diatoren te sterven, hun vrijheid herkrijgen door hetbloedige wa penfeit van één hunner. De satiri cus Shaw verloochent ook in dit stuk zijn aard niet, want behalve dat hij de machthebbers danig in het zonnetje zet, schildert hij de martelaren in wel zeer gewaagde kleuren, zo sterk zelfs, dat hij ze grapjes laat verkopen over hun vreselijk lot. En als Shaw Shaw niet was, zou men hem künhen verwijten, dat hij de hele diepere zin van het martelaarschap nege rend, een zaak van geloof en prin cipe heeft behandeld als een cu rieuze, nonchalante speling van het lot. De acteur-regisseur Paul. Storm, die binnenkort met een cul turele opdracht naar de Antillen vertrekt, heeft Androcles en de Leeuw Dinsdagavond voor de le den van dé V.U. voorgelezen met de- tekst voor zich, ongeveer op de wijze, naar hij zelf verklaarde, zo als een regisseur de rollen door neemt met de spelers.Een klein deel van het publiek verliet in de pauze gechoqueerd de zaal, de overgeblevenen hebben de lezer tot het eind toe geboeid gevolgd. H. F. REEDIJK. Voorwedstrijden hoofd klasse driebanden In begin Januari zullen boven Odeon aan de Herengracht in Den Haag voorwedstrijden worden ge speeld voor het nationale biljart kampioenschap hoofdklasse drie-' banden, dat van 28 t,m. 29 Januari in Enschede zal worden verwerkt. De kampioen, J. Broekhuizen uit Arnhem is vrijgesteld van voor wedstrijden. Aan deze selectie wedstrijden, die georganiseerd wor den door de 's Gravenhaagse biljart club, zullen deelnemen J. C. Baay (Rotterdam), E, Louwaard (Am sterdam), Jan Sweering (Amster dam), B. Wevers (Enschede). B. Bornkamp (Rotterdam), P. da Leeuw (Amsterdam), N.Stikkel- man (Arnhem) en H. Verbeek' (Utrecht). Henk Metz (Den Haag), die juist naar de hoofdklasse Is ge promoveerd, mag dit keer nog niet deelnemen. Machtigingswet Nieuw- Guinea ingediend DEN HAAG. Wanneer straks aan Indonesië de souvereiniteit is overgedragen, zal voorzien dienen te zijn in een afzonderlijke bewind- voering voor Nieuw-Guinea. welks status ter RTC zoals bekend voor een jaar is gehandhaafd. Een daar toe strekkend „ontwerp -.machti gingswet Nieuw-Guinea" is zojuist door de regering bij de Tweede Ka mer ingediend. In de Memorie van Toelichting merkt de regering op, dat het onderhavige ontwerp, ge heel hei karak' draagt van een noodwet. Dit betekent niet.-dat de maatregelen, ingevolge dit ontwerp te nemen, buiten de grondwet zou den mogen gaan. Het ontwerp, liet karakter Hrn»pnde van een nood wet. is zowel naar de daarbij voor behouden bevoegdheden als naar zijn tijdsduur begrensd. De voorgestelde wettelijke rege ling dient uiteraard beperkt van duur te ziin, weshalve is voorge schreven, dat zij op 31 December 1950 komt te vervallen. Ongeval in gemeentedok De 59-jarige scheepsbouwbaas Ml W. uit de Portlandstraat bevond zich gistermiddag op de loopbrug van het gemeentedok 1 in de Dok haven. Het s.5. Strijpe werd.In het dok geplaatst, Tijdens het leeg pompen van het dok Is vermoede lijk het halfrond van de voorsteven achter de loopbrug blijven haken, waardoor het linkergedeelte af brak. V. viel met dit stuk in het water. Door handreiking kon hij op het droge worden gebracht, doch hij klaagde over pijn In de borst en is in het ziekenhuis ter observatie opgenomen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Van oudsher is de behandeling van de be groting van Waterstaat in de Tweede Kamer berucht. Dat het verkeer erbij gekomen is, belet niet, dat de meeste o/geuiiardig- den zich uitputten in wensen omtrent kanalensluizen, we gen, dijken, enz., welke hoog stens een streekbelang vertegen- woordigen. Ofschoon er op de perstribune geen journalisten meer vertoeven, die de Kamer nog kennen uit'de t#d van het districten stelsel, doet nog altijd- 'n uerhartl uit die tijd de ronde. In de uitgestorven en elaap- verwekkendeavondvergaderin gen werden in de regel dezelfde verlanglijstjes afgewerkt en het was een klein kunstje om in de perskamer het verslag te maken zonder zelfs te luisteren. Het.. Kamerlid vóór Beverwijk, de katholieke heer Passtoors sprak steevast ouer een waterloop in z\in district, dat de. Wijker Pijp heette. En alle journalisten schreven: naar. gewoonte bracht de heer Passtoors wederom de Wijker Pijp onder de aandacht van de minister. Dat ging alle jaren góed en dit zinnetje ,v>erd zo'n vaste, stoffering van het Kamerverslag, dat men het op zekere dag in schier alle kran- ten vond afgedrukt, terwijl de heer Passtoors over iets geheel anders had gesprokén.i,:.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3