V O O R A LVOOR DE VRO U W Mokkend op de handrug is zij het bekoorlijkst Huis vol ongesproken leugens is erger dan een jokkentje Eerste Kamer somt haar critiek op Orakel Anders-zijnvan haar geest: de kleur van het bestaan De dupe Neem kinderleugens niet dl te zivaar op Wees zelf voorbeeld van eerlijkheid Evelien spreekt VAN VROÜW TOT VBOUW VROUWEN Falende techniek V. J Nederlandse missie in Bonn geaccrediteerd Fabrieksmeisjes Zo 'n randje bont Minister Rutten behoefde geen huiswerk te maken Zijn antwoord op Kamercritiek was meer rook dan vuur Anglo-Amerikaans geschil over wapenleveranties f Eép Geen nieuwe gezichtspunten Marga, mag dat? .AL. Vrijdag 16 December 1940 (Van een onzer mannen) Er wordt wel veel gedacht over „Kunst", maar beslist te weinig over de grootste die van bet leven. Toch staan we dagelijks tegenover het raadsel dat de grootmeesteres daarin, tfe vrouw, ons opgeeft Al brengt ze niet altijd evenveel vau haar leven terecht, toch Is ze meestal de man de baas als het op een direct aanvoelen van menselijke verhoudingen aankomt. Ze blijkt een intuïtieve kennis té bezitten, waarmee ze omspringt op een ma nier die men gerust een scheppend vermogen kan noemen en waarvan de man niet veel meer dan de bewonderaar kan zijn. Dikwijls Is hij dat niet eens. want hij fa Udel en alhoewel te zelfbewust om het te merken Is hy betoverd voor hij het weet, en werkt eigenwijs pratend mee aan het patroon dat zij door het leven wü ^-"ïven. Ze werkt bijna onzichtbaar. Bij na zonder het zelf te weten, Maar ze weet er toch altijd zoveel van, dat ze zonder fouten de techniek van haar sexegenoten herkent. Dan trillen haar neusvleugels als ruikt ze gevaar, wanneer ze een met grote levenskunst begaafde op haar weg ontmoet. Vrouwen '-ijken niet zomaar ja loers naar eikaars kleding, ze zijn niet in het wilde weg door naijver bezeten. Ze beloeren veeleer el- kaars toverkunst. De kunst van het zich bemind en boeiend maken, waarvan de man de gevangene ia. We hoeven het niet eens over die heel grote levenskunstenaressen te hebben. Want iedere huismoeder, die nog een snipper heeft weten te bewaren v«tn de haar oorspronke- 11 k gegeven macht, maakt daar soms zulk een meesterlijk gebruik van, dat men een bijna helderzien de scherpzinnigheid moet bezitten om het geheim van de bekoring te doorgronden. Een man slaat daar tegenover een beetje klaaglijk figuur. Met 1 welk een katachtige gratie kan ze liggen ropkken. Jïet hoofd op de handrrg gesteifnd. Niet omdat ze in zo'n mokkerige stemming is. De grote levenskunst van de vrouw hemt tot uiting in de sfeer die ze om zich heen te voorschijn roept. Hoe dikwijls uit een bijna voelbaar niets. Wanneer ze die kunst niet verstaat is ze als vrouw verloren. Meestal eet ze wat no dig is voor haar omgeving om te kunnen blijven ademen. Daarom zal ze, als ze nog maar genoeg in teresse aan de man heeft, hem niet uit heerszucht met dit spel aan zich binden, maar de spiegel van zijn intiemste en zelfs kleinste ver langens zijn. Als ze werkelijk de kunst van het leven, dat haar le ven is. verstaat, zal ze hem het ge voel vbn vrijheid even natuurlijk geven, als ze 's ochtends haar plan ten begiet. Ook hierin kent ze de man, angstig als hij is om maar iets van „de oude jongen" te ver liezen. Hij lacht altijd graag om pantof felhelden. Ze zorgt ervoor niet met anderen te wedijveren op gebieden die haar niet liggen. Ze vindt haar eigen en andere weg. Want een in tuïtieve vrouw bergt in haar geest dezelfde soepelheid die het bewe gen van haar handen tot een Dit zijn twee jurken (pas ontuan- gen) van de Nederlandse'Fashion-' week, waaravex we enkele weken geleden schreven. Ze zullen te koop zijn in de grote confectie zaken tegen een redelijke prijs, 't Bont bedrukte katoen is jam mer genoeg te onbezonnen ver werkt. '6 Kinderjurkje heeft een strookje hier, een strookje daar en ook het model dat de moeder draagt ia rommeligStrepen eisen eenvoud en een strakke lijn. De ontwerpers Victoria Atelier te Den Haag zijn 't hier blijkbaar niet mee eens. Sommige ouders vergeten dat ze niet met hun kind getrouwd zijn. Dat klinkt een beetje raar, maar tot een dergelijke gedachte komt men toch wel, als men ziet hoeveel kinderen gebukt gaan onder een zware last van huwelijksconflicten. Veel ouders maken hun kinderen niet alleen tot getuige van hun twisten, maar betrekken ze er zelfs in. Er ontstaan dan onfrisse situa ties waarin vader of moeder het kind aan bun zyde trachten te trekken. Dikwijls onbewust. De kinderpsyche is nog maar een teer begin. Alles wat leeft onder vindt de grootste schade van die wonden en storingen, die het in de prilste ontwikkeling oploopt. Daar om zijn dergelijke dingen funest. Een kind is nog te klein om met een huwelijksconflict rond te lo pen. Gebeurt dit toch, dan zijn de gevolgen dikwijls veel erger dan voor volwassenen. Diep in de ziel van het kind zet het zich vast en woekert als een kankergezwel tot in de jaren van de volwassenheid, waarin het bepalend kan blijken te zijn voor de instelling van het pas opgegroeide wezen ten opzichte van leven en liefde. Maar ook de kindertijd zelf, die dikwijls zo onjuist een gouden tijd wordt genoemd, wordt er door be dorven. De echte kinderlijke inte ressen gaan ten onder in nervosi teit. Het kind ziet een vijandigheid om zich heen, die het niet kan vat ten. Het wordt tussen liefde voor de ouders, haat en onzekerheid heen en weer geslingerd. Zo'n kind leert het leven dik wijls te vroeg wantrouwen. Het wordt een wantrouwend mens. La ter in zijn eigen liefdeleven kun nen zich onbewust dezelfde slinge ringen tusseft liefde, haat en wan hoop gaan afspelen. Het kind is klein, machteloos. Het moet onge stoord kunnen groeien, wil het niet m een ongezonde richting afbui gen. "Wie zich iets aan zijn kinde ren gelegen laat liggen, laat ze daarom ongemoeid. Het is te ge makkelijk om ze de dupe te maken van onbegrepen hartstocht en twisten. Maar omdat ze weet, dat haar man vanouds een beetje verliefd wordt (wat hij nooit wil bekennen) als 2e zo verongelijkt doet. Zelf komt hij erdoor uit zijn gevaarlijk chagerljn en uit zijn demonstratief voorge houden krant. Als hij interesse dreigt te verlie zen, alles dreigt onder te gaan in de traag stromende sleur, brengt ze hem als het enigszins mogelijk is bij, dat hij haar te gering taxeert. Opeens schittert ze op een manier die hij van haar niet meer ver wacht had. In gezelschap weet deze felle doorgrondster van zijn pronkzucht, zijn ijdelheid te stre len door anderen te behagen. Zo zijn er vrouwen die hun mannen alleen al puur goed doen, door aan zijn trotse zijde te glanzen. Dat is nïet 'zo erg belangrijk, maar toch ook niet zo onbelangrijk, als som mige heel erg diepzinnigen ons willen doen geloven. schouwspel kan maken. Als hij weer zo kregel doet, kan ze hem verpletteren door over zijn das te beginnen. Of ze komt met die vreemde „vrouwenlogica" in het strijdperk, waarin geen mens de fout kan ontdekken en waarop dus niet valt te antwoorden. Domme man die het wel doet. Hij maakt ruzie en waardeert het anaers-2ijn van haar geest niet. Ze brengt hem tot bedaren door hem aanhalig om haar slanke vin ger te winden. Kortom ze is als kleur onmisbaar. Onmisbaarder dan veel van die heel goede dingen zoals kunst en nog meer van dat soort zaken, die toch ook zout in het leven zijn. Zij is essentieel. Dat bewijst juist dikwijls de kunst, die het zonder haar, de bron van de „levenskunst" niet kan stel len, al was het maar als inspiratie. Zij is de sfeer. LJVypiZ, 't Jochie dat ineens elke middag spelen komt, heeft een somber, bij na griezelig kopje. Stompe haren, barende oogjes en een mond, even duister als z'n stem. Een lage, trage stem, die onbewogen de ver schrikkelijkste dingen zegt. Zoals: „Laatst zag mijn vader een dief in de kamer. Een echte met een ztvart gezicht. „Jij bent een dief," zei d-ie en toen sloeg-t-ie hem dood." En dan, bijna fluisterend: „Durf jij 's nachts op straat?" „Tuuriijk," roept zoontje, „Ik ga zo vaak." „En de auto dan?" „Wat voor auto?" En 't vriendje: „Soms komt er een auto, vol rovers. Die springen eruit, gooien een bende tkwartjes op de grond en wachten. 'Als je ze opraapt pakken ze je vast, ze stop pen je in een kist en brengen je weg. Naar een bos. Daar meppen ze je dood." „Ha", hoont zodnlje, toch een beetje bedrukt. „Staat dat in de krant, Mam?" „Welnee", lach ik. „Zoiets kan niet bestaan. Allemaal flauwe on zin, ga maar gauw naar buiten. De lucht is blauw." 's Avonds wil zoontje 't licht op de gang aan. „Anders durf ik niet te slapen...." „Zo'n snert joch ook," mopper ik. „Geloof zulke zotte vertelsels toch niet. Je speelt maar niet meer met hem." „Dat is door z'n moeder", zucht zoontje. „Wat praat je nou?" En dat jong: „Heus Mam. Ze eten daar zo raar. Helemaal stil. Niemand mag wat zeggen en het tafelkleed is verschrikkelijk wit en recht, Z'n moeder is een ouderwet se vrouw. Daar komt het van." JOKKEN is een van de allerergste dingen, zeggen we tegen onze kin deren. Je mag nooit onwaarheid spreken, je moet altijd, aitijd eerlijk zijn. Dat is een van de dingen, die we kinderen zo lepelsgewijs ingieten. Waarom eigenlijk? In de hoop, dat ze er groot en sterk van worden, in dit geval dan waarheidslievand en stipteerlijk? Door zo'n gesproken les zullen ze het beslist niet worden, want het kan niet anders, of het kind merkt leugentjes op bij de volwassenen. Een kind hoort moeder zeggen door de telefoon, tegen een kennis: O, wat dolgezellig dat je komt. Dan legt moeder de haak neer, trekt een zuur gezicht en zegt: Nou, ik hoop dat ze niet te lang blyft. Natuurlijk is het niet goed, am zo iets in het bijzijn van de kinderen te zeggen, maar het gebeurt practisch overal. Het hele gezelschapsleven is boordevol met leugentjes, sommige heel klem en onschuldig, andere meer geraffineerd, maar erbuiten kunnen we blijk baar niet kinderen meer schade doen dan een jokkentje. En de eis; Je mag niet jokken zal hun dan. hitter wei nig helpen. Het is altijd de onuitgesproken, geraffineerde oneerlijkheid van grote mensen, die aan kinderen het meeste kwaad doen. Misschien zul len ze er zelf niet leugenachtig of oneerlijk van worden. Maar wel wantrouwend. Ze zullen in hun ver der leven nooit meer iets gaafs en iets goeds kunnen ontdekken, aan alles vermoeden ze een rot plekje. Ze hebben in hun jeugd teveel ge zien, wat de,schijn had van gaaf te zijn. En daarom moeten wij de eer lijken zijn, en niet alleen in de woorden, die we zeggen. Daar zul len de kinderen meer aan hebben dan aan die wet: Je mag niet jok ken. Er wordt ook van de kinderen gevergd, dat ze lief en vriendelijk en beleefd zijn tegenover gasten, die ze beslist naar vinden, en waar van ze weten, dat ook vader en moeder niet van ze houden. Als het kind dan heel eerlijk tegen de vi site zegt: wat heb jij lelijke tanden, dan krijgt het vreselijk op zijn kop. Maar je moet kinderen toch wel leren, dat ze geen onwaarheid mo gen spreken!, zeggen de meeste ouders dan. Natuurlijk, maar het mag niet zo'n axioma worden, want we kunnen het" zelf nooit vol houden. Als kinderen liegen, doen ze hèt uit overmaat aan fantasie, uit bluf, of uit angst. Die fantasie en die bluf zijn geen ernstige ver schijnselen, met een beetje spot humor zijn ze makkelijk te tempe ren, en wanneer een kind uit angst liegt, dan hebben wij die angst er toch zelf ingebracht. Dan zyn wy óf te streng geweest, öf we hebben ons op een of andere keer te ge kwetst getoond, in de trant van: Ik begrijp niet, dat je moeder zo iets aan kon doen, moeder, die zoveel voor jou over heeft. Uit angst om nog eens te kwetsen, ljegt het kind dan. Maar zoals altijd in de opvoe ding, is het ook hier een kwestie van voorbeeld en niet van opgezeg de lesjes. Als de sfeer in huis met goed is, als er geen eenheid tussen vader en moeder bestaat, dan is bet huis vol, ongesproken leugens, die veel erger zijn dan de uitgespro- kene. En ieder kind voelt die onge sproken leugens bijzonder goed aan. Als er huichelachtigheden in een gezin zijn niet de kleine tegenover de gezelschapswereld, maar de telkens terugkerende hui chelachtigheid vaa de grote mensen tegenover elkaar, dan zal dit de (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG Gistermiddag tperkte in de Tweede Kamer de luidspt eker-instaüatïe niet en met eén slag was de toestand van vroeger weergekeerd, toen het verstaan van de redevoeringen als een sportieve prestatie werd be schouwdIn de tyd, voordat de zegeningen der techniek in de Ka mer Jiuti intrede hadden gedaan, was het registreren van het ge sprokene door de verslaggevers specialistenwerk omdat sommige sprekers niet goed verstaanbaar warenDe meesten gaven zich voldoende moeite om hun woor den binnen gehoorsafstand te brengen, doch ook deze techniek behoort blijkbaar tot het verle den. De sprekers, die gistermiddag verschillende onderwijsproblemen aan de orde stelden, pingen onder het gemis van de geluidsverster- kmp zichtbaar gebukt en misten daardoor de animo tot uitvoerig heid. Het jalen der techniek werkte op zulk een in het oog vallende wijze mede tot snelle vorderingen bij de behandeling der begroting van. Onderwijs, dat de Voorzitter over de gang van zaken niet rouwig zal zijn ge weest. Er werd zelfs gefluisterd, dat deze technische storing geen speling van net toeval moest zijn geweest, gezien de opmerkelijke uitwerking Doch dat de Voorzit ter zelf hier de hand in het spel gehad zon hebben, weigert ieder te geloven, die waameemi, hoe hij van de redevoeringen zijner medeleden pleegt te genieten. Bovendien: de apparatuur werk te 's avonds weer. (Ingez Me&.) BONN Twaalf buitenlandse diplomatieke missies zijn gisteren officieel bij de geallieerde Hoge Commissie voor West-Duitsland geaccrediteerd. De Hoge Commissie zetelt in Bonn. De missies zijn van de volgende landen: België, Canada, Denemar ken, Griekenland, India, Italië, Luxemburg, Nederland, Span je, Zuid-Afrika, Zweden en Zwit serland. De Nederlandse vertegenwoordi ger, vice-admiraal De Booy, was niet bij de plechtigheid aanwezig, daar hy door slechte spoorwegver bindingen was opgehouden. MODE-NOVELLETTE Soms vlot 't niet zo met de mode-novellet- te. Dan denk ik: ze moeten Vrijdagavond blij zijn met „vooral voor de vrouw". Alles wat ze kregel en ontevreden maken kan, moet eruit blijven. Zo'n week is vaak al landerig genoeg, Dus geen gesip over nooit genoeg huishoudgeld, geen patronen waarop je ogen en hersenen breekt.... maar een vleugje zoetigheid, dat ze doet weten: Ik kook de pap, ik stop de kousen, ik boen de -vloer, maar ik ben lekker toch een vrouw. M'n haren zijn zus, m'n ogen zo, m'n taille en enkels, m'n fantasie; ik heb ze toch maar! Daarom deze week een tekening van een meisje dat een randje bont kocht. In Holland is men nog altijd een beetje weg van een vos. Geheel ten onrechte want zo'n beest heeft met de meesten niet veel goeds in de zin. 't Maakt ze klein, gedrongen, onhandig en opgedoft Alleen zij, die in gratie het wilde dier nsbij komt, kan zich tooien met z'n huid plus kop en staart. Een randje dieren- V\ haren op mantelpak en mutsje stelt geen uitzonderlijke eisen, en toch geeft het de draagster dat ene, dat niet in stroeve woorden vertaald kan worden. „That certain thrill" heet dat in Amerika. TRESOEKE. Voor de- Dültsëfè- was 'deze plechtigheid van belang, omdat de buitenlandse diplomaten. thans/ vrij zijn direct persoonlijk contact met de Duitse autoriteiten op te nemen. De Franse Hoge Commissaris, Francois Ponset, verklaarde, dat de speciale omstandigheden, waarin Duitsland verkeert, accreditering bij de Hoge Commissie forrrfcel noodzakelijk snaken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Er 1b in de Tweede Kamer van verschillende zijden gefulmineerd tegen do funeste Invloed van te veel huiswerk en onder de indruk van die klachten heeft de Voorzitter minister Kutten vryge steld van huiswerk, toen de Kamerleden Woensdagavond hun klncbten- Hjstjes hadden afgewerkt. Dit noopte de bewindsman om, Sn plaats van de volgende dag. onmiddellijk te antwoorden en had het voordeel, dat h\j geen uitvoerige, door zyn ambtenaren opgeschreven verhalen behoefde voor te lezen. Maar veel helderder Is het onderwijsbeleid der Begering er niet door geworden, vooral niet ten opzichte van de onderwijsvernieuwing waarover sedert de bevrijding voortdurend gesproken wordt. Mevr. Fortanier-de Wit (V. en D.) had daarover een positief geluid gevraagd. „Houd toch," had Zrj de minister gesmeekt, „het vuur van de vernieuwing brandende." Doch deze kwam niet verder dan het ontsteken van een akelig klein strovuurtje, dat alleen maar rook verspreidde doch geen licht. Hij zei- de niet te kunnen aangeven in welke richting hij bij de onderwijsver nieuwing denkt te gaan. Een enkel vonkje ln het rookgordijn vormde de mededeling, dat het accent moet lig gen op de vormende waarde van het ouderwijs. Het zal de heer Van Sleen (Arb.) echter niet bijster verwarmd hebben, want deze had de zwakke plek in het beleid van het departe ment duidelijk aangewezen, nl. dat het zich te uitsluitend toelegt op ad ministreren, terwtfl er naar zijn mening juist behoefte is aan orga niserend en stimulerend optreden.i omdat het onderwys geheel gereor ganiseerd moet worden. Door mid del van een grondslage mvet, waar- In de omvang van iedere soort on derwijs duidelijk is aangegeven, zou men moeten komen tot een behoor lijk onderwijsstelsel. Maar dan dient de Regering dieper in de brandkast te tasten. By de onderwijsver nieuwing is de opleiding der leer krachten een essentiële factor, Zei de heer Van Sleen; zij dienen één algemene bevoegdheid te hebben. Van het tekort aan organisatie bij het departement, dat de heer Van Sleen wenst te zien weggenomen, haalde de heer Terpstra (A.R.) twee typerende voorbeelden aan. Toen de mogelykheid was geopend van stu diebeurzen voor leraren, meldden zich bij het departement tweehon derd gegadigden aan. Na enige tyd kregen zy de boodschap, dat er om financiële redenen niets van kon komen. Er was bepaaH, dat studie beurzen voor meisjes by huwelijk met behoefden te worden terugbe taald. In Juli j.l. ts dat aan betrok kenen medegedeeld, maar in No vember bleek-, dat er wel terugbe- taald moest worden. Dit heeft tot gevolg, zei mevr. Fortanier later, dat zy na haar huwelijk gedwongen zyn om in dienst te blijven. Daarentegen had zij evenzeer bezwaar als tegen ge dwongen ontslag bij huwelijk. Over al deze dingen keuvelde de minister genoeglijk heen. Hy voelde zich blijkbaar op zyn gemak achter het rookgordijn, maar ala het huis werk was geweest, zou hy 'er stellig geen voldoende voor hebben, gekre gen. WASHINGTON Moeilijkhe den in de onderhandelingen met Engeland vertragen de totstandko ming van de overeenkomsten, die nodig zijn om de Amerikaanse wa penverschepingen naar de landen van bet Atlantisch Pact te begin nen. Minister Acheson heeft gisteren een onderhoud van een uur gehad met de Britse ambassadeur, sir Oliver Franks. In een korte ver klaring, die hij daarna aflegde, zei hy, dat „belangrijke kwesties" nog in studie zün en verdere onder handelingen vereisen. Naar ver luidt betreffen de moeilijkheden de voorwaarden van de verdragen, welke door elk van de betrokken landen met Amerika getekend moeten worden. Een uier voorwaarden luidt, dat de verdragslanden controle gaan uitoefenen op hun export om te voorkomen, dat goederen worden geleverd aan het Scwjet-blok, die tot versterking van het militaire potentieel kunnen leiden. Hierte gen zou Engeland bezwaar hebben, omdat deze voorwaarde tegen Engeland's eigen plannen voor zijn economisch, herstel ingaat. In het verleden zijn Engeland en Amerika het verscheidene kerén oneens ge weest over de hestaande Ameri kaanse contróle op de export. Salarisverhoging voor Gedeputeerden DEN HAAG. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen Provinciale Staten voor, de jaar wedden van de leden van Gedepu teerde Staten te verhogen van ƒ6000.tot ƒ6500.te rekenen van 1 Januari 1949 af. 'j ■n. DEN HAAG. Op welke critiek de regering bij de behandeling van de RTC-overeenkomsten in de Eer ste Kamer zal stuiten, wordt duide lijk gemaakt door het zojuist ver schenen Voorlopig Versaag van de Senaat over het wetsontwerp over dracht souvereiniteit, De Kamer heeft het wetsontwerp in twee com missies onderzocht. In het Voorlopig Verslag van de eerste commissie (basisregeling) verklaren enige le den, dat in de aangegane overeen komsten bepalingen, welke in strijd met de grondwet zyn, talrijk zyn. Zij betreuren, dit ook. omdat 't ver kregen resultaat sterk afwijkt van hetgeen de kiezers na de in 1948 ge houden verkiezingen als beleid van het kabinet mochten verwachten. De regering is volgens deze leden niet slechts van koers veranderd, maar heeft haar gehele plan de campagne gewijzigd. Een eventueel niet aan vaarden van het ontwerp zou in de plannen van de regering moeten ziin verdisconteerd Hieruit volgt, dat de regering zelf dient te weten wat ln geval van verwerping zal dienen te geschieden. Immers zii zelf heeft de noodlottige situatie, die bij een niet aanvaarden van het ontwerp vol gens de regering zou intreden, ge schapen. ..Of is zij er van uitgegaan, dat de Staten-Generaal bij het ne men van een beslissing minder vrij zou zijn dan in een democratisch ge regeerd land passend is?" De volks vertegenwoordiging staat volgens deze leden voor een voldongen feit. In het bijzonder achten deze leden ook de regeling van het zelffoeschik- kinesrecht onvoldoende. Ettelijke leden zijn van oordeel, dat de uitkomsten der RTC geen zekerheid bieden voor een duurzaam standhouden van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. De Unie acht men voorts een volken rechtelijke constructie Zij is naar men meent te allen tijde opzegbaar. De regering moge dit ontkennen, in Indonesië is men een andere op vatting toegedaan. Anderen der leden, wier opmer kingen hierboven al zijn weerge geven, heeft het bijzonder getroffen, dat dit wetsontwerp neerkomt op een totale verbreking van het Rijks verband, In het Voorlopig Verslag van de tweede commissie (financiële, eco nomische en culturele aangelegen heden, staatsburgers, burgerlijke overheidsdienaren, en militaire aan gelegenheden) verklaren sommige leden deze overeenkomst allesbe halve gunstig voor Nederland te achten. De regering tracht te troos ten met de opmerking, dat de over eenkomst eerst betekenis en inhoud krijgt, indien partijen bezield zijn door dc ernstige wil, zich met volle toewijzing aan de uitvoering te ge ven. Zij delen geenszins het spote vertrouwen, dat de regering in de wederpartij stelt Vooropstellende hun voornemen, bij de behandeling van het ontwerp van wet tot vaststelling van zekere waarborgen jegens bepaalde groe pen burgerlijke overheidsdienaren en gewezen burgerlijke overheids dienaren in Indonesië en hun nage laten betrekkingen, nader van hun gevoelen te doen blijken, maken vele leden ernstig bezwaar tegen de regeling, welke ten aanzien van de Nederlandse ambtenaren ia getroffen In theorie heeft de regering de ambtenaren de keuze gelaten bissen al of niet verlengen van hun dienst verband. In feite is deze keuze, be halve voor enkelen, die financieel geheel onafhankelijk zijn, niet aan wezig. Russische bezwaren tegen Finse wolvenjachten LONDEN Volgens een Tass- bericht uit Helsinki, dat in Lon den is opgevangen, ziin wolven jachten. die in Noord-Finland zul- Ien worden gehouden, niets dan i ..een dekmantel voor militaire voor bereidingen*'. Het doel vau de jachten is volgens Tass de oefe ning van „fascistische semi-raili- taire organisaties^', wat door bet Fins-Russische vredesverdrag van Maart 1940 js verboden. De jachtpartijen zullen ..zeer waarschijnlijk worden gecoördi neerd met dergelijke jachtpartijen aan de Noorse kant van de Finse grens, zoals ook vorig jaar is ge beurd", aldus Tass. 18 DECEMBER 1947 werd op het Dumplantsoen te Amsterdamhet voorlopige nationale monument onthuld, waar elf urnen met aarde uit alle provincies van Ne derland waren geplaatst. Een urn met aarde uit Indonesië zou nog worden toegevoegd. Thans is een fraaie urn met inscriptie gereed gekomen (linies). Van binnen is deze urn in 22 vakjes verdeeld en elk vak bevat de aarde van een der 22 Krevelden in Indonesië. De urn past in een sierlijk gesne den, 55 cm. hoge wmtdbemakel van senohaut (een ebbensoort) (rechts). (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG. Een eiland van onaantastbaarheid is in de Twee de Kamer het gestoelte van de Voorzitter met rechts en links nan hem de zetels van de griffier en drie commiezen-griffier. Er is in het algemeen geen Kamerlid, dat zich de vrijmoedigheid per mitteert om, indien de laatstge noemde zetels een ogenblik on bezet zijn, daarop plaats ïe ne menAlleen ir. Posthumus, de fractiesecretaris der F. v. d. A., heeft hier een soort privilege, als hy bij ontstentenis van een cum- mies-grlffler als stemmenteller fungeert bij een hoofdelijke stem ming. Hy scHynt daarvoor bij zondere kwaliteiten te bezitten. Gisteren nam de vrouwelijke K.V.P.-afgevaardigde dr. (in de wis- en natuurkunde) Marga Klompé in het sanctum van de Voorzitter plaats op een der on bezette Commies-griffierszetels, daarmede onbewust een nieuw ambt scheppende, n.l. dat van grtffière of griffieuze, Ondanks het feit, dat zy metklompjes, maat 37, aan had kunnen weten, dat deze ongewone verheffing der vrouw inbreuk maakte op de Hei ligste tradities der Kamer, scheen zij zich volkomen op haar gemak te voelen, alsof zij in Lake Suc cess dagelijks naast generaal Ro- mulo iti tiet presidium der V.N. had gezeten. Maar dominee Zandt, die het sprekerslijstje kwam raad plegen. kneep zyn ogen angstig dicht, toen hij deze vertegen woordigster van de „Roomse af goderij" daar zag zitten, En zijn wangen werden vaat alsof Hy een vizioen had gezien uit de Apoca lyps. *1. -VI-;.i'.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3