- j HET ROTTERDAMSCH PAROOL Yerkeerde beslissing oorzaak yan ongeluk met „Franeker" 3 Nationaliteit sregeling in werking getreden Koffie wordt schaars; weldra weer surrogaat Ger. van Wijland toont zijn werk aan de pers Gronddienst gaf echter een onjuist advies Laatste H.V.K. terug in Nederland j Nederlanderschap kan men niet buiten zijn wil verliezen Haai springt in zeilboot Nationalisatie in Hongarije G... Nee tochHeus „Na Indonesië Noord Afrika" 't Gil-proces vergt meer dan een dag Aanzienlijke verbetering van de toestand Kinderen t.b.c. door besmette melk Invoering van nationale melange levert bezwaren op Ieder menge naar eigen smaak R.I.S. thans erkend door 17 landen Margarineprij s-wordt niet verhoogd Willem Vogt neemt geen ontslag Een respectabele expositie die tot een vergelijking voert 9e Jaargang, no. 306 Vrijdag 30 December 1949 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prijs: per week ƒ0.32 pei kwartaal f 4.10. losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Hat Parool" Uitgave N.V. De Nieuwe Pars Postgiro 398444 Bankier» Amsterdamsehe Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper De Franeker, waarvan een der radio-installaties onklaar schijnt te zgn geraakt, als gevolg waarvan een belangrijke aanwijzing niet schijnt te. zgn ontvangen, had in de omgeving van het vliegveld zodaniggrondzicht gekregen,, dat de gezagvoerder ruimschoots de tijd heeft gehad, de weersomstan digheden zelf volledig te kunnen beoordelen, aldus merkt de com missie, waarin ook de Nederlandse deskundige, de heer Kamminga zitting had, op. De commissie ia echter tot de conclusie gekomen, dat de gezagvoerder zich vermoe delijk niet voldoende bewust ls ge weest vai hoogte en ligging van de heuvels ten Noord-Westen van het vliegveld. Hg vloog zijn toestel over deze heuvels om in de positie te komen, van waar uit hij kon landen op .de baan, waarover htf juist was gevlogen. Terwjjl hij zich hoven deze baan bevond heeft de gronddienst hem geadviseerd te stijgen naar een hoogte van 800 voet, een. advies' dat de commissie fout acht, omdat de Franeker daardoor het grondzicht weer zou zijn kwijt geraakt en het toestel dus uit een positie zonder zicht had moeten landen op een moeilijk te benaderen landingsbaan. Te recht, naar de bevindingen van de commissie, heeft de. gezagvoerder Van der. Vaart dif advies niet'op gevolgd. Maar d© gezagvoerder heeft toch, naar het oordeel van de commissie een fout gemaakt, door niet alles in gereedheid te hebben togï een sterke stijging indien fiat-, nodigt zou blgken.Zonder zicht heeft nu de gezagvoerder, een bocht geno men, boven een heuvelgebted, waarvan hij de situatie blijkbaar nodig zou zjjn geweest, Onder de gegeven omstandigheden had de gezagvoerder zijn toestel naar zee moeten wegvoeren De gronddienst had, naar het oordeel van decommissie er wij zer aan gedaan, het vliegtuig of weg te sturen, of op de andere baan te laten landen, al had dat een landing met. een zijwind van 18 mij] per uur betekend De - commissie wijst tevens als vermoedelijke indirecte oorzaak voor dit ongeluk aan het feit, dat de K.L.M. voor het vliegveld Bom bay geen minimum-condities heeft aangegeven waaraan het weer ten minste moest voldoen,indien tot een landing werd overgegaan. Van de zijde-van "de KXuM. werd ons medegedeeld, dat de maat schappij geen reden heeft de fei ten, door dë commissie naar voren gebracht, aan te vechten. De maatschappij acht het echter on waarschijnlijk dat de gezagvoer der zich - Van de ligging van de heuvels niet voldoende "bewust zou zijn geweest, door gebrek aan In formaties. (Van een onzer redacteuren DEN HAAG. De commissie. Ingesteld door de regering vac India, is tot de conclusie gekomen, dat het verongelukken van het K.L.M.-vliegtuig Franeker, op 12 Juli op de heuvels van Bombay, naar alle waarschijnlijk heid moet worden toegeschreven aan een. verkeerde beslissing van de gezagvoerder, dae echter van de gronddiensteen verkeerd advies beeft gekregen. SCHIPHOL. De laatste Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, de heer Lovink, is gis teren omstreeks twee uur met het K.L.M.-lijniaesteluit Djakarta op Schiphol gearriveerd. Hij was ver gezeld van zijn vrouw en zijn par ticuliere secretaris en werd verwel komd door de ministers Van Maar- seveen, Van Séhaik en Goetzen. Na mens dë min.-pres. was mr. C. L. W. Fock, secr.-generaal van het mini sterie van algemene zaken aanwe zig. Onder de talrijke andere auto riteiten bevonden zich - staatssecre taris mr. W. H. Fockema Andreae en de algemene raadsadviseur dr. Fh. J. Idenburg, alsmede de. heer C. Adriaanse,, buitengewoon 'gezant en gevolmachtigd minister, als ver tegenwoordiger van de minister van buitenlandse zaken. De heer Lovink zei.de het volste vertrouwen in de toekomst van de nieuwe Indonesische staat te heb ben en veelte verwachten van-.de samenwerking niet Nederland. In het zoeklicht COMMONWEALTH fan Brussel naar Colombo J-J ET lol van een gebied, dat de 1 1 halve wereld en omstreeks 800 millioen mensen omvat, zal het on derwerp vormen van de conferen tie van het Britse gemenebest, die op 9 Januari'te Colombo op Ceylcn wordt geopend. Haar voornaamste doel is de beteugeling van het com-" munisme in Zuid-Oost Azië en uiteraard zal men. de' nodige aan- jfjacbl schenken aan de successen van Mao Tse Toeng in China, het land dat van zö grote betekenis is voor het evenwicht in hpt Verre Oosten. ;Is hetcommunistische China een gevaar? -Een gevaar voor Azië zelf en voor 't Wes ten? Er zullen weinigen zijn, die - deze vraag niet bevestigend beantwoorden. Toch is het zo, dat zelfs wanneer de 491 millioen inwoners van China hun lot ver binden met dat van het ...Sovjetblok hun gezamenlijk totaal nog altijd wordt overtroffen door dat van de landen van het Britse gemenebest en van het pact van Brussel. ■I Het is niet zonder reden, dat wii deze twee volkerengroepen Jhier in één adem noemen. Want zij gaan steeds nauwer-samenwerken. En dat niet alleen omdat zij verenigd een geweldige materiële' macht vormen, maar ook omdat de strijd tegen "het communisme in de aller eerste plaats een geestelijke wor steling is. Juist op deze- Commonwealth- conferentie te Colombo zal'het ac cent vallen op de gemeenschappe lijke ideeën omtrent democra tie. vrijheid - en verdraagzaamheid die ten grondslag liggen aan ver scheidene der betrokken landen. Groot-Brittannië. dat eerst in Brus sel, aan de Europese democratieën zijn steun toezegde en nu in Co lombo met. de democratieën van het gemenebest gaat praten, zal er veel toe kunnen bijdragen. dat de, een heid tussen al deze landen wordt versterkt. Gevolg van souvereiniteitsoverdracht DEN HAAG. Tegelijk met de overdracht.van.de souvereiniteit aan de RXS- is een door belde deelgenoten in de Unie aanvaarde nationaliteite regeling in werking getreden, Hferbjj geldt, dat, wie het Nederlanderschap bezit, Nederlander blijft en deze hoedanigheid niet bulten zfth wil kan verliezen. Wié echter onmiddellijk voor de sonvereiniteitsoverdracht Nederlands- onderdaan-niet Nederlander waren, bezitten door de inwerkingtreding van genoemde regeling hetzij de Nederlandse nationaliteit, hetzij de Indo nesische nationaliteit, De thans geldende regeling geldt voor ai deze onderdanen, dus niet alleen; voor '-personen ^afkomstig uit Opvarenden zegevieren in hevig gevecht MELBOURNE. Twee mannen en een vrouw hebben voor de kust van de Australische siaat Victoria tien minuten lang een verwoed ge vecht "geleverd met eem IV?. meter lange en 20Ö kilogram wegende haai, die plotseling aan boord van hun zeilbootje sprong en hen met bek en staart belaagde. Een van de opvarenden ..had last van zeeziekte en lag op de bodem van het vaartuigje. Toen de haai zich op hem stortte verloor hij bijna het bewustzijn. Hij slaagde er des ondanks in overeind te komen; maar werd op hetzelfde ogenblik weer neergeveld door een slag van de staart van het ondier. Een van de mannen was een erva ren visser. Hij had wel eens gehoord, dat de beste manier om een haai te verdoven ...is, hem op de neus tè slaan. Hij probeerde het en. zag tot' zijn vreugde, dat het middel afdoen de was Een slag met de roerpen stelde de haai definitief buiten ge vecht. Het avontuur bezorgde hen tenslotte geldelijk gewin, want zij slaagden er in de haai tegen een be hoorlijk prijsje aan een vishandelaar •te verkopen. Koud en mistig Weersverwachting geldig tot Zaterdagavond: Op vele plaatsen mist, overi gens enkele wolkenvelden. Overwegend droog weer. Zwak ke tot matige oostelijke wind. Vannacht temperatuur plaatse lijk iets beneden hei vriespunt, morgen overdag dezelfde of Iets lagere temperaturen dan van daag. 31 Dec.: Zrtn op 8.4B, onder 16-38; Maan op 13.24. onder 5.15. BOEDAPEST. - Alle onderne mingenfin Hongarije, die meer dan tien werknemers in dienst hebben, worden genationaliseerd. Aldus wordt bepaald in een- regeringsver ordening, die gisteren is gepubli ceerd. Ook buitenlandse onderne mingen vallen onder het besluit. Aan alle eigenaren, Hongaarse, zo wel als buitenlandse, is schadeloos stelling beloofd. Onder het nationalisatie besluit vallen voorts, alle drukkerijen en 'metaalgieterijen waar meer dan vijf mensen tewerk zijn gesteld. Een van de genationaliseerde be drijven: is de -afdeling van de I.T.T. (Internationale Telefonie en Tele grafie Mij.) die gisteren werd over genomen. Nederlandse Antillen. De Neder landse onderdanen behorende tot de inheemse i bevolking - va-n. Indonesië .hebben (met uitzondering van de in h'ët>KonInkrl3k,5gëbofe'nen);röie^Woon- aebtig sdjn in-Suriname of de Ne derlandse Antillen) de Indonesische nationaliteit .verkregen. Eveneens verkregen de Indonesische nationa liteit de niet tot" de inheemse be volking van Indonesië behorende 'Nederlandse onderdanen, die in In donesië zijn géborén of daar te lan de woonachtig zijn. zomede in het buitenland geboren en daar wonen de personen, die afstammen van in Indonesië geborenen. Alle overige Nederlandse onderdanen, met inbe grip van de hierboven uitgezonder de groep, hebben thans de Neder landse nationaliteit. De nieuwe nationaliteitsregeling biedt de mogelijkheid om hetzij door .optie, hetzij door verwerping, wij ziging in. de nationaalrechtelijke staat te brengen. De optie of ver weking moet binnen twee jaar ge daan worden. In Nederland kan men zich daarvoor wenden tot de griffier van'» de arrondissements-rechtbank of tot de Hoge Commissaris van de Republiek der Verenigde Staten, van Indonesië. Nadere inlichtingen verschaft het ministerie van justitie (le afdeling). Plein 2' te 's-Gravenhage. De ambtenaar, 'die namens onze Koningin voor het laatst het be stuur over Indonesië voerdeis terug in Nederland, Op Schiphol worden de heer en mevrouw Lo- ■vink juichend begroet door hun dochtertje. Ook vele vrienden waren aariwezig. Jonge boer te Groesbeek ver zorgde graf van Canadees oor logsheld pieus. Familie van ge sneuvelde laat nu jonge .boer overkomen om hem toekomst te banen in Canada, „als ware hi? onze eigen zoon" Koe verdwaalde in Illinois in maïsveld. Onvindbaar. Boer nam vliegtuig om koe te zoeken. Vond haar. Dat moet een uitge-. strekt maïsveld zijn! Van. de 80.000."000 Japanners zijn er 2.500.000 geestelijk zie k.^ Postbode te Los Angeles, ge arresteerd wegens het thuis verborgen houden van 5000 niet bestelde poststukken, zeide: „Ik hield ze met opzet achter, om wat te doen te hebben op mijn vriie dagen Te.Syracuse (N.Y.) zag jon-, geman hoe chirurg 4 hechtin gen uit hoofd van teerbeminde verloofde haalde; hij viel flauw en tuimelde' op allerlei chirur gisch glaswerkhad toen zelf 8 hechtingen nodig. Arabische Liga over einde van het imperialisme CAIRO. Azzam Pasja, de secre taris-generaal van de Arabische Liga, heeft verklaard, dat de Indo nesische onafhankelijkheid een voor bode is van de onvermijdelijk'ko; mende onafhankelijkheid der Franse en Spaanse bezittingen in Noord Afrika. Hij noemde de geboorte Van de Verenigde Staten van Indonesië een overwinning voor het gehele Oosten en een nieuwe hoop voor de volkeren, die elders nog onder het juk zwoegen. Hij voegde er aan -oe, dat het imperialisme? zich stap voor stap. terug trekt en dat de Arabische staten het imperialisme overal zul len bestrijden, ongeacht 'rassen- of godsdienstgeschillen. Vervolgens gaf h# een overzicht van de steun, die de Arabische lan den aan het Indonesische streven naar onafhankelijkheid hadden ver leend en bracht in dit verband ook hulde aan Nehroe-en aan Pakistan, Te Buenos Aires is een vissers bootje van 50 ton-aangekomen, met dertien volwassen Estlanders, twee kinderen en een hond, die eerst uit Estland naar Zweden waren ge vlucht, naar Plymouth voeren en vandaar op 27 September vertrok ken; DEN'HAAG. DeGil herinnert men zich'èn blad èn*" straatroep nog? Donderdag diende de Gil-zaak voor .de. Raad van Beroet» VQor de Pèr^zuiirèi^ëTlÊii;^^ ëeh groot' 'aantal getuigèn gedagvaard. bndér wie het Tweede Kamerlid Kuygers en Arnold Meyer de ex-leider van het cx-Nationaal Front. De Raad van Beroep kwam Donderdagmiddag niet klaar en zou heden het proqes voortzetten. Uit het verhoor van de eerste getuige, de Duitser Proetsting een der Befehlshabers van de Sicher- heitspolizei, bleek 4»t de Duitsers de middelen verschaften om De Gil uit te geven. Goebbels stond er achter in weerwil van de protes ten van de N.S.B. en het rijkscom missariaat. Getuige M. A. Cagelïng, eens medewerker van De Gil, vertelde dat De Gil in illegale kringen „niet zo gek werd gevonden," waar tegenover de president van de Raad van Beroep, mr dr G. W. van Vierssen Trip, de opmerking plaatste dat 'de verzetsbladen De Gil iets bijzonder vijandigs vonden. Namens de groep van Je Main- tiendrai getuigde het Tweede Kamerlid G. J. N. Ruygers, dat in de kringen, der Illegaliteit geen meningsverschil bestond over De Gil het was fout en het was ge vaarlijk, want het maakte propa ganda voor de N.S.D.A.P. en - het wist zich soms aantrekkelijk aan te dienen. Een oplage van 150.000 exemplaren was niet ongewoon. 'NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN TRYGVE LIE Serieus gesprek tussen Grote Vier kan worden hervat Indien wij in 1949 niet veel vor deringen hebben gemaakt bij het oplossen van het fundamentele ge schil. dat sinds het einde van de oorlog een belemmering is geweest voor het tot stand komen van een ware vrede en dat het werk der Verenigde Naties heeft bemoeilijkt, toch hebben.wij een. punt bereikt, van waaruit het mogelijk moet zijn serieuze onderhandelingen tussen, de partijen te hervatten". Aldus Trygve Lie. de secretaris-generaal der Verenigde Naties, in een Nieuwjaarsboodschap. „Dit"moet", zo:vervolgt hij „op zichzelf reeds als 'een aanzienlijke verbetering van de toestand wordep beschouwd- Zij, die geloven dat in de komende jaren overèenstem- Jaal staat daar nu Ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen, bij vreemd- aandoende afkor ting MUOR, ver leden week heette het daar nog Mi nisterie voor Unie aangelegenheden, en twee weken, geleden nog Mi nisterie voor Over zeese Gebiedsde len. Moge het MUOR zich spoediger Inburgeren dan het want daar hebben velen te lang ,}Colonien'* tegen ge-, zegdt toen het allang, geen ,»Kolo-- 7iten" meer "heette.- Als het Jlukt, - worden zij die er werken 'misschien binnenkort Muorleten genoemd \of NMuorezen, wie weet., - mïng tussen de grote mogendheden moet 'worden bereikt, moeten er bij elke gelegenheid naar streven een groter politiek begrijpen tussen Oost en West tot stand te brengen. In de laatste tijd is géén vermin dering van de spanning tussen de grote mogendheden te bespeuren geweest. Ik moet echter herinneren aan de regeling van het uiterst ge vaarlijke geschil om Berlijn en aan het feit, dat de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse .za ken van de „Grote Vier" thans werken aan een ontwerp-vredes- verdrag voor Oostenrijk," Tenslotte liet Trygve Lie zich hoopvol uit over de mogelijkheid, dat een oplossing van het geschil over de atoom-energie zou worden gevonden. Na 14 nummers werd de uitgave gestaakt. Zogenaamd verantwoor delijk voor de inhoud waren de journalisten H. A. Sèyffard en W. H. M. van den Hout, resp. ontzet tot 5 Mei 1961 en. 5 Mei 1965; toch verklaarde getuige Learbuch (lei der Persgilde) niet geweten te hebben wie De Gil vulden. De voorzitter noemde de :- nrs 1f-10 „slecht en propagandis tisch pro-Duits" en ,de nrs. 11 14 „afnemend propagandistisch en in opgaande-lijn." NAARDEN. De burgemeester heeft medegedeeld, dat een politi oneel én een veterinair onderzoek is gelast tegen een modelbedrijf te Naarden, ter zake het afleveren van besmette melk. Thans is namelijk gebleken al dus de burgemeester, dat een niet onbelangrijk aantal kinderen in Naarden^met tuberculose is besmet na het gébruiken van melk uit dat bedrijf. Deze besmette melk is in September en October gebruikt. Eerst thans ls deze besmetting aan het licht getreden omdat er kinde ren nu z|jn gaan reageren. De bur gemeester deelde nog mede, dat twee kinderen in een inrichting op genomen moesten worden. Volgens een der raadsleden staat de schuld in deze van het bedrijf niet vast. DEN HAAG. De regering ziet zich naar het mlDlslcrie van landbouw. visserij en voedselvoorziening mededeelt genoodzaakt, in verband met de zeer hoge prijzen van koffie op de wereldmarkt veran dering te brengen In de koffievoorziening van het Nederlandse volk. Tengevolge van de krappe wereldvoorraden is de prijs van koffie tot een zodanig niveau ges tegen, dat indien Nederland in staal en bereid zou zijn deze hoge prijs op de wereldmarkt te betalen, de koffieconsumen- lenprijs In ons land nagenoeg verdubbeld zal moeten worden en I 8.25 a 1 8.50 per kilo zal moeten bedragen. De noodzaak tot zuinig beheer van de beschikbare deviezen koffie moet bovendien voornamelijk in gebieden met harde valuta worden gekocht heeft de regering doen besluiten voorlopig koffie niet meer in die gebieden aan te kopen, zo dat de koffievoorziening van de Nederlaudse bevolking moet wor-- den beperkt. - vermindering van. het rantsoen het karakter heeft van een onaange name surprise bij de jaarwisseling, aldus de regering, maar hetis be langrijker, dat een tijdige .aankon? diging van 'dé komende verm-mde? ring de consument/reeds'thansvin staat kan stellen een begin te- ma-, ken met een zuinig verbruik van de op de' lopende bon. verkregéb. koffie." Gedacht is aan de -invoering van een nationale melange van surro gaat en echte koffie. Hiertegen be staan. evenwel vele bezwaren voor öe bedrijven, voor de overheid en voor de consument. Controle op de samenstelling van de melange is bijvoorbeeld onuitvoerbaar, terwijl een bezwaar van huishoudelijke aard is, dat zij die. de voorkeur geven aan echte koffie zij het dan', dat zij zich hierbij beper kingen dienen op te leggen van het originele product verstoken zouden blijven. De regering heeft daarom, naar men weet, besloten de nog aanwezige voorraden kof fie normaal te blijven distribueren, doch met een vermindering van het rantsoen, dat' voortaan per zes weken 125 gram zal bedragen. De eerstvolgende koffiebon, welke op 2B Januari 1950 zal worden-aange wezen, za' aus recht geven op 125 gram kchfie. Deze bon zal dienen voor eer periode van zes weken. Op deze wijze kan de rantsoene ring rto-; geruime tijd worden voortgezet. De prijs van de aldus gedistribueerde koffie zal niet hoger zijn, dan-de thans geldende prijs, doch naarmate de voorraden „goedkope koffie" uitgeput raken, zal een geringe prijsstijging 'onver mijdelijk 2ijn.Daarnaast zal kof- fiesurrogaat van goede kwaliteit vrijin de handel in ruime - mate verkrijgbaar zijn. De grondstoffen voor een goed surrogaat zijn in voldoende maté aanwezig. Ieder een zal dus desgewenst, zij het be? perkt, deze koffie kunnen drinken, eventueel aangevuld met surro- gaat.' of wel "naar eigen smaak de echte koffie, kunnen mengen met surrogaat, waarbij men zelf de vér houding van het mengsel kan be palen. Het is te betreuren, dat de -DJAKARTA. De Républik In donesia Serikat is thans erkend door zeventien landen. Gisteren zijn Turkije, Italië, Luxemburg ©n Ier land tot erkenning overgegaan. De RXS. en Pakistan hebben besloten ambassadeurs uit te wisselen. De nieuwbenoemde ambassadeur van India bij de R.I.S. heeft vandaag zijn opwachting bij president Su karno gemaakt. DEN HAAG. Het ligt ïüet fa bedoeling van de regering» dé mar- garineprys op I Januaria^." k ver hogen. KOUDER EN MISTIG (Van onze weerkundige mede- werker Nadat in 't begin van deze week zeer zachte lucht tot ons was door-' gedrongen, dcgonneHide barometers snel te stijgen. Een ïmmsdrtikgebied boven Zuid-FrankiijKp nsplaatste zich naar het Noorden enstrékt zijn invloed ook overonze omge ving uit. Tengevolge hiervan.kon den nieuwe storingen niet meer tot West Europa doordringen; zodat het voor de tijd van het jaar zachte weer aanhield Inmiddels begonnen zich op de Oceaan belangrijke wijzigingen in de luchtdrukverdeling te voltrek ken. Een storing afkomstig uit de Subtropen trok in Noordelijke rich ting langs de Portugese kust en nam aanzienlijk' in .betekenis toe. Het centrum van deze diepe de pressie: lap eers?.tcn:Z.-Westen van Ierland.Behalve dat dezes-storing jUnkezregenval^brachtAruSpanje en Portugal, veroorzaakte zij ock vrij sterke barometerdalingen, in West- Frankrijk en op'de Britse Eilanden. Onder invloed Hiervan begon hét hogedrukgebied boven West-Enge- land zich langzaam naar het Óós ten uit te strekken.-De wind draai de in ons land naar het Oosten, -met het gevolg, dat minder zachte lucht uit Zuid-Duitsland naar onze om-, geving stroomt, zodat onze tempe raturen langzaam dalen. In de afr gelopen nacht kwamen fühke op klaringen voor en zo kon. de tem peratuur dicht bij het aardopper vlak op vele plaatsen-in óns land tot omstreeks het vriespunt dalen; tegen de ochtend vormdé zich mist, die op vele plaatsen lang aanhield: In de komende nticht' kan de temperatuur weer even donder nul dalen,maar overdag zal er hog geen vorst zijn. HILVERSUM.Het algemeen bestuur van de AVRO ls Donder dagmiddag-in de AVRG-studio te Hilversum bijeengekomen om de ontslagaanvrage van de directeur, de heer W,Vogt,. te bespreker.. De vergadering, duurde ruim 6. uren. Na afloop is meegedeeld, dat het alge meen bestuur van de AVRO de ont slagaanvrage van de directeur niet heeft aanvaard. Het heeft de gere zen geschillen met het dagelijks bestuur besproken enbijgelegd en in aansluiting daarop heeft het zijn volledig vertrouwen uitgesproken in het beleid van de directeur en hem verzocht aan te blijven. De heer Vogt heeft aan dit verzoek voldaan. -j, Bij Wernigerode," 200 km., ten Zuid-Westen van Berlijn in de 'Rus sische zone van Duitsland is uranium ontdekt Een ander inhuldigingsschilderij HILVERSUM. Gerard van Wijland, de man, die de handschoen, door Charles Eyck toegeworpen aan schilders en critici speciaal, zo als hij zelf 't bedoelde iaan de laatsten heeft opgenomen en een schil derij van dc beëcdiglng van Koningin Juliana heeft gemaaakt, ia niet iemand die zichzelf overschat. Hij heeft niet de pretentie het werk van Charles Eyck, waarvoor hij grote bewondering heeft, artistiek te over treffen, maar lift heeft wèl de pretentie de opdracht, waarop dit schil derij was gebaseerd; getrouwer, documenteler te zfjn nagekomen. toen werd het werken ook ernst. Wii kunnen ons 'voorstellen, dat De schilder heeft het schilderij dat hij Zaterdag vóór Kerstmis vol tooide, Donderdag in.de Dansschool Dolores" del Rio. gelegen .aan de Van Lenhedaan te Hilversumaan een aantal vertegenwoordigers van dc dagbladpers latenV'zien. Zijn eigen atelier in Hilversum, waar hij op 21 Augustus aan'de omvang rijke compositie <2 x 3 m) was be gonnen, bleek al spoedig te kléin, en alhoewel dit technisch voor d* ondernemende schilder allerlek be zwaren meebracht, toch-heeft hij de gastvrijheid, welke hem" in de ruime villa werd geboden, met bei de handen aangegrepen. Het was inmiddels al October -geworden "en Van Wijland wel eens aan de juist heid van zijn besluit heeft getwij feld, dat de consequenties van zijn beslissing hem bij 't bréngen van zijn taak wel eens hebben bgnauwd. En dat hij wel eens gewanhoopt heeft: krijg'ik 't ooit klaar? Vooral toen hij in November door een in fectie aan 't been verplicht was enige wéken rust te houden! De termijn door Charles Eyck inzijn merkwaardige uitdaging gesteldi was 30 December. Van "Wijland is binnen die termijn gereed geko men. Hij hoopt, nadat hij zjin werk aan; een-beperkt, aantal genodigden Op Charles Eyck's Inhuldigings schilderij was alleen de Koningin. vaag te-zien. Van Wijland heeft rekening gehouden met de kerk ruimte waar de eedsaflegging ge schiedde: doch ook met de figu ren uit dc naaste omgeving der Koningin. en intimi heeft laten zien. zijn.com?» positie voor de eerste maal publielc tentoon te stellen .in Art! te Am sterdam (waarvan hij lid, is even als van De Ploeg in Amersfoort) op 18 Januari a.s. 4 v Achteraf is Van Wijland dank-; baai', dat hij de moéd (of over moed) heeft gehad deze compositie op te ze.tten. Hij schilderde ot dus ver naast stillevens ai bü voorkeur figuur, en portret, maar aan grote; ingewikkelde' composities had hij zich zelden of niet gewaagd. Hij- heeft door dit werk nueen schat aan ervaring opgedaan, welke hem zeer zeker in de toekomst te stade zal komen. Het feit alleen al dat hij dé plechtigheid zelf niet heeft bijge woond Charles Eyck was er_ weL betekende een grote handicap. Wat hij ter beschikking had, waren gekleurde en ongekleurde fotogra fieën. siinJ herinnering aap de vor stelijke personen.- ziin wetenschap omtrent, bepaalde kleuren. Hoewel hij binnen zekere grenzen docu-t mentair wilde blijven, heeft Van Wijland zijn - verbeelding geen vrijaf gegeven. Hij ïs'zelfs opzette lijk niet weer naar de kerk-'gegaan; teneinde zich niet al te yast aan de reëele architectuurtebinden. (Zie verder pag.A)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1